این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  آزمایشی طراحی کنید که به کمک آن بتوان جرم مشخصی از هوا را اندازه گیری کرد علوم هفتم

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  آزمایشی طراحی کنید که به کمک آن بتوان جرم مشخصی از هوا را اندازه گیری کرد علوم هفتم را از سایت تکست لس دریافت کنید.

  آپارات

  منبع : www.aparat.com

  وزن هوا

  شاید شما هم باور ندارید که هوا وزن دارد، زیرا که تمام ما در درون هوا قرار داریم ولی یک مترمعکب از هوا در سطح دریا، در فشار متعارف و دمای صفر درجه سانتی گراد، وزنی برابر 2/1 کیلوگرم دارد. ...

  شاید شما هم باور ندارید که هوا وزن دارد، زیرا که تمام ما در درون هوا قرار داریم ولی یک مترمعکب از هوا در سطح دریا، در فشار متعارف و دمای صفر درجه سانتی گراد، وزنی برابر 2/1 کیلوگرم دارد. ...

  عکس نویسنده

  نویسنده : علیرضا سرمدی

  بازدید : 57448

  زمان تقریبی مطالعه : 3 دقیقه

  تاریخ : دوشنبه 1390/04/13

  وزن هوا

  باور غلط : هوا تقریباً بی‌وزن است.

  شاید شما هم باور ندارید که هوا وزن دارد، زیرا که تمام ما در درون هوا قرار داریم ولی یک مترمعکب از هوا در سطح دریا، در فشار متعارف و دمای صفر درجه سانتی گراد، وزنی برابر 2/1 کیلوگرم دارد.

  این موضوع را می توانید با انجام آزمایش زیر مشاهده نمائید.

  یک میله نازک فلزی نظیر میل بافتنی بر دارید. دو بادکنک یکسان را پر باد کنید و با نخ نازک آن ها را به دو انتهای میله فلزی، آویزان کنید. به وسط این میله نیز نخ دیگری ببندید و به کمک آن میله را به شاخه درخت یا چارچوب در و یا سقف بیاویزید.

  نتیجه به یک ترازو شباهت خواهد داشت. در صورتی که تعادل در دو انتهای میله برقرار نباشد، با جا به جا کردن نقطه آویز یکی از بادکنک ها یا دادن تغییر جزیی در محل نخ وسط میله تعادل را مجدداً برقرار سازید. حال با یک سوزن باد یکی از بادکنک ها را خالی نمایید، بلافاصله متوجه خواهید شد که بادکنک مزبور بالا رفته و دیگری پایین می آید.

  دلیل این آزمایش ساده را چنین توضیح می دهیم :

  هوا نیز مانند سایر اجسام دارای وزن است. البته در این آزمایش مطلب دیگری به نام نیروی ارشمیدس هوا هم موثر است، که فعلاً از آن صحبتی نمی کنیم.

  هوا بسیار سنگین تر از آنی است، که شما تصور می کنید، به طور میانگین وزن هوای اتاق بیشتر از 45 کیلوگرم می باشد. درست است که به دلیل بی رنگی عناصر هوای پاک، ما آن را مشاهده نمی کنیم ولی در واقع هوا نیز از موادی تشکیل شده است، که هر کدام از این مواد دارای جرم و وزن مخصوص خود هستند.

  به طور معمول ترکیبات موجود در هوا عبارتند از : 78 درصد نیتروژن (N2)  درصد اکسیژن (O2) و 1 درصد دیگر عناصر مانند آرگون (Ar)، دی اکسید کربن (CO2)، متان (CH4) و هلیوم (He). بیشتر گازها از مولکول هایی تشکیل شده اند، که خود این مولکول ها نیز از ترکیب اتم هایی به وجود آمده اند. برخی از گازها نیز تنها به صورت اتمی وجود دارند.

  هوایی که اطراف زمین را احاطه کرده است از میلیاردها میلیارد مولکول تشکیل شده است. پس مثل دیگر فازهای مواد مانند جامد و مایع که دارای وزن هستند، اکنون می دانید که هوا و دیگر مواد گازی شکل نیز دارای وزن مخصوص به خود هستند و وزن آن ها به وزن اتم ها و مولکول های تشکیل دهنده آن ها بستگی دارد.

  جرم مولکلولی برخی مواد موجود در هوا را می توانید در جدول رو به رو مشاهده نمائید.

  یک آزمایش دیگر نیز می تواند نشان دهنده وزن هوا برای شما باشد، برای این کار باید از یک ترازوی بسیار حساس مانند ترازوهایی که در طلافروشی از آن ها استفاده می شود، استفاده کنید.

  ابتدا باید وزن یک بادکنک خالی را و مقداری نخ که می خواهید سر بادکنک را با آن ببندید را محاسبه کنید. سپس باید بادکنک را پر باد کنید و با آن مقدار نخی که وزن آن را به دست آورده اید، سر آن را محکم ببندید.

  حال بار دیگر این بادکنک را وزن کنید و از عددی که مشاهده می کنید باید وزن نخ و بادکنک خالی را که در مرحله قبل به دست آورده بودید، را کم کنید تا وزن هوای محبوس در بادکنک را مشاهده کنید.

  مرکز یادگیری سایت تبیان - تهیه: علیرضا سرمدیتنظیم: مریم فروزان کیا

  مطالب مــــــرتبط

  هوا

  هوا

  ( آموزش علوم به روش ساختار گرایی) پایه: سوم دبستان

  معرفی شغل هواشناسی

  معرفی شغل هواشناسی

  هواشناسی علم مطالعه و بررسی فعل و انفعالات جوی و پدیده های هواشناسی تعیین کننده وضع هوا و اقلیم می باشد.

  دانشمندان چگونه در فضا کشاورزی می‌ کنند؟

  دانشمندان چگونه در فضا کشاورزی می‌ کنند؟

  فضانوردان در فضا معمولا غذایی می‌خورند که از قبل روی زمین آماده شده و به صورت وکیوم به فضا فرستاده شده است. این غذاها با راکت به فضا فرستاده می‌شود. اما برای سفر فضایی طولانی به چه نوع غذایی نیاز است؟ دانشمندان معتقدند که در سفرهای طولانی فضایی باید بتوانند خودشان مواد غذایی را کشت دهند و از آن برای تنفس هوا هم اکسیژن بگیرند.

  انرژی خلاء

  انرژی خلاء

  یک ظرف محتوای هوا را در نظر بگیرید. اگر هوای داخل ظرف را با یک پمپ خارج کنیم در ظرف چه چیزی باقی می ماند؟ تا قبل از شکل گیری نظریه کوانتومی در قرن بیستم فیزیک دان ها معتقد بودند که در این ظرف هیچ چیزی باقی نمی ماند اما نظریه کوانتومی نگاه فیزیکدان ها را به مفهوم خلاء برای همیشه تغییر داد.

  تولید“نانو رنگ”ضد باکتری از بذر گل همیشه بهار

  تولید“نانو رنگ”ضد باکتری از بذر گل همیشه بهار

  محققان پارک علم و فناوری فارس با استفاده از ذرات نانو موفق به ارائه پوشش هایی با سه خاصیت آنتی باکتریال، تصفیه کننده هوا و خود تمیزشوندگی شدند که به گفته آن ها نانوذرات استفاده شده در این پوشش با استفاده از بذر یک گیاه دارویی تولید شده است...

  علوم نهم ، فصل ششم ( فشار و آثارآن) - جلسه چهارم

  علوم نهم ، فصل ششم ( فشار و آثارآن) - جلسه چهارم

  برای شروع مبحث فشار در گازها، می توانید بادکنکی را در اختیار یکی از دانشآموزان قرار دهید و بخواهید تا جایی که می تواند در آن بدمد....

  منبع : article.tebyan.net

  هوا وزن دارد

  به نظر شما هوا وزن دارد؟ وقتی برای پاسخ به این سوال فکر می‌کنیم دچار سردرگمی می‌شویم چرا که از یک طرف به نظر می‌رسد هوا ترکیبی از گازهایی است که در محیط اطراف ما معلق هستند. وقتی می‌گوییم چیزی مثل هوا سبک است منظورمان این است که بی‌وزن است.

  صفحه نخست عمومی ۱۰ آذر ۱۳۹۰ - ۱۹:۰۰ عجیب اما واقعی!

  هوا وزن دارد

  به نظر شما هوا وزن دارد؟ وقتی برای پاسخ به این سوال فکر می‌کنیم دچار سردرگمی می‌شویم چرا که از یک طرف به نظر می‌رسد هوا ترکیبی از گازهایی است که در محیط اطراف ما معلق هستند. وقتی می‌گوییم چیزی مثل هوا سبک است منظورمان این است که بی‌وزن است.

  کد خبر: ۴۴۳۹۶۴

  این در حالی است که از سوی دیگر وزش یک باد شدید می‌تواند موجب شکستگی شاخه‌های درختان و معلق‌شدن بسیاری از اجسام در محیط شود. بنابراین نمی‌توان گفت هوا بی‌وزن است. در حقیقت هوا وزن دارد و با روش بسیار ساده‌ای می‌توان این موضوع را اثبات کرد. برای انجام این آزمایش به 2 بادکنک کاملا مشابه نیاز دارید. انتهای این دو بادکنک را در حالتی که خالی از هوا هستند به انتهای یک میخ چوبی متصل کنید. یک رشته نخ را به قسمت میانی میخ چوبی ببندید و سپس آن را از جایی آویزان کنید. در شرایطی که 2 بادکنک کاملا مشابه هم باشند این میخ چوبی در حالت تعادل قرار می‌گیرد بدون این‌که یک طرف آن بالاتر یا پایین‌تر باشد.

  به این ترتیب شما یک ترازو خواهید داشت که می‌توانید از آن به عنوان معیاری برای مقایسه وزن استفاده کنید. در مرحله بعد شما باید یکی از این بادکنک‌ها را باد کنید. در این شرایط قسمتی از میخ چوبی که بادکنک بادشده به آن متصل شده است، پایین‌تر می‌آید. بنابراین شما به همین سادگی و با انجام این آزمایش نشان داده‌اید که هوا وزن دارد و حتی وجود مقدار اندکی هوا در یکی از بادکنک‌ها کافی است تا این میخ چوبی از حالت تعادل یا توازن خارج شود. این آزمایش ساده اغلب موجب سردرگمی افراد و مطرح شدن سوال‌هایی برای آنها می‌شود که ذهن افراد را به خود مشغول می‌کند. چرا بادکنکی که با هوا پر شده است وقتی در هوای آزاد در محاصره مولکول‌های هوا قرار می‌گیرد به طرف پایین سقوط می‌کند؟ چرا در جای خود ثابت نمی‌ماند؟ علت چنین پدیده‌ای در حقیقت ناشی از غلظت یا چگالی مولکول‌های هواست. در سیالات، هر ماده‌ای که در مقایسه با ماده‌ای که در اطراف آن قرار گرفته است چگالی بیشتری داشته باشد، ته‌نشین می‌شود. وقتی شما یک بادکنک را باد می‌کنید، با ورود حجم قابل توجهی از هوا به درون بادکنک، چگالی یا جرم حجمی هوای داخل آن افزایش می‌یابد. در حقیقت از آنجا که هوای داخل یک بادکنک در مقایسه با هوای بیرون تحت فشار بیشتری قرار می‌گیرد چگالی بیشتری خواهد داشت، بادکنک باد شده به طرف پایین سقوط می‌کند و در هوا معلق نمی‌ماند. دیواره‌های بادکنک از اطراف هوای داخل آن را تحت فشار قرار می‌دهند و در نتیجه جرم حجمی آن در مقایسه با هوای اطراف بیشتر است. به عبارت دیگر با افزایش فشار، چگالی هم افزایش می‌یابد و به همین علت هوای سنگین درون بادکنک، موجب سقوط بادکنک می‌شود.

  زهرا هداوندمنبع: Wired

  اشتراک گذاری : گزارش خطا پسندیدم ۰ نظرات کاربران ارسال نظرات

  تازه ها

  شرکت‌های خلاق سدی دربرابر خام‌ فروشی فرهنگ و ادبیات

  نیاز ژانر وحشت؛ مطالعه و مهارت

  قیمت دلار در صرافی ملی ایران | قیمت دلار چهارم مرداد ۱۴۰۱

  جریان‌سازی از طریق اتصال به جشنواره فجر

  ثبت ۴میلیون بازدید برای «مستوران»

  گوش مرا ببرید‌!

  آخرین خبر از رتبه ‌بندی معلمان

  معمای پیچیده افسردگی

  زن جوان، مظنون به قتل پیرزن تنها

  احیای «نان» از دریاچه بی‌آب؟!

  ببینید | ساعات پایانی شب و یک فضای دهشتناک فراموش‌ نشدنی

  سلام فرمانده؛ پیونددهنده ما و ملت‌های جهان

  آمار عجیب از پایتخت‌نشینان

  ببینید | هنرمندی که مالک اشتر را به انحصار خود درآورد

  سکته نیمروزی اینترنت

  ساز جهان به فرمان ایران

  سرگیجه سرنوشت در برج‌های فلکی

  جلد دوم روزنامه جام جم، ۴ مرداد ماه ۱۴۰۱ (عکس و پی دی اف)

  مرگ‌اندیشی به جای مرگ‌هراسی

  آسیب‌هایی که زیرزمینی می‌شو‌د

  خانواده ایرانی بدون سفره و گردهمایی

  خبر جدید از پرداخت وام ازدواج

  مردم را دوباره با میل و سنگ آشنا کردیم

  کمدین‌های ده‌نمکی راهی بیمارستان شدند

  دست‌آفریده‌های نوگرایان هنر

  پربازدید

  پربازدید پربحث

  دیدار با استاد جلال مقامی

  صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۱

  آتشبار ضدفرهنگی تا رسیدن به نقطه انفجار

  ایران برای پیشبرد اهداف خود از کسی اجازه نمی‌گیرد

  نیاز ترکیه و روسیه به توسعه تجاری با ایران

  صفحه نخست روزنامه‌های پنج‌شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۱

  جبهه فرهنگی انقلاب، بن‌بست شکن جمهوری اسلامی

  جلد دوم روزنامه جام جم، ۲۹ تیر ماه ۱۴۰۱ (عکس و پی دی اف)

  هراس غربی ها از توافق ایران و روسیه در موضوع پهپاد/ نشست سه جانبه نمایش دیپلماسی قدرت است +صوت

  رعایت دستورالعمل‌ها برای پیشگیری از شیوع سویه جدید کرونا | همه الزامات برای بازگشایی مراکز آموزشی مورد توجه قرار گیرد

  عدالت آموزشی چالش اصلی کنکور ۱۴۰۲

  مهم‌ترین پیام‌ها و دستاوردهای اجلاس آستانه

  صفحه نخست روزنامه جام جم، ۲۹ تیر ماه ۱۴۰۱ (عکس و پی دی اف)

  دو سفر؛ نبرد رویا و واقعیت

  حرف اول در اقیانوس‌ها

  ببینید | طولانی ترین سانسور سینمای ایران

  قاب جدید نظم نوین جهانی در تهران

  قیمت سکه امروز | قیمت سکه در کانال ۱۴ میلیون باقی ماند

  صفحه نخست روزنامه‌های سه‌شنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۱

  خبر جدید از رتبه بندی معلمان

  مهمونی میلیونی به عشق علی(ع) +عکس

  از خیانت به وطن تا کُردکشی در حلبچه

  جلد دوم روزنامه جام جم، ۳۰ تیر ماه ۱۴۰۱ (عکس و پی دی اف)

  آمریکایی‌ها از منطقه شرق فرات در سوریه باید بیرون رانده شوند

  صفحه نخست روزنامه جام جم، ۳۰ تیر ماه ۱۴۰۱ (عکس و پی دی اف)

  گزارش تصویری | دیدار رئیس‌ جمهور روسیه با رهبر معظم انقلاب

  عکس | دیدار روسای جمهور ایران و روسیه

  منبع : jamejamonline.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید