این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  آیا از طریق واحد صنفی با درآمد مشمول مالیات کمتر از یک میلیارد ریال درآمدی داشته اید؟

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  آیا از طریق واحد صنفی با درآمد مشمول مالیات کمتر از یک میلیارد ریال درآمدی داشته اید؟ را از این سایت دریافت کنید.

  معافیت مالیاتی واحدهای صنفی با درآمد کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان

  نمایندگان مجلس برای حمایت از مشاغل آسیب دیده از کرونا، واحدهای صنفی با درآمد صد میلیون در سال را از پرداخت مالیات معاف کردند.

  کد خبر: 1043260 ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ ۱۷:۱۱:۵۲ A

  خانه | سیاسی | مجلس

  نمایندگان تصویب کردند؛

  نمایندگان تصویب کردند؛ معافیت مالیاتی واحدهای صنفی با درآمد کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان

  نمایندگان مجلس برای حمایت از مشاغل آسیب دیده از کرونا، واحدهای صنفی با درآمد صد میلیون در سال را از پرداخت مالیات معاف کردند.

  به گزارش خبرنگار ایلنا، در جلسه نوبت دوم صحن علنی امروز سه شنبه ۵ اسفند مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، نمایندگان با بند الحاقی (۴) تبصره ۶ ماده واحده این لایحه موافقت کردند.

  در بند الحاقی ۴ آمده است: ­به منظور حمایت از تولید و صاحبان کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا، واحدهای صنفی با درآمد مشمول مالیات کمتر از یک میلیارد ریال و واحدهای تولیدی در سال ۱۳۹۹ علاوه بر معافیت‌های قانونی و بخشودگی و مشوق‌های مالیاتی، برای مالیات بر عملکرد سال ۱۳۹۹ از پنج واحد درصد بخشودگی برخوردار می‌شوند.

  انتهای پیام/ معافیت مالیاتی

  معافیت مالیاتی واحد های صنفی

  نرم افزار موبایل ایلنا

  منبع مطلب : www.ilna.ir

  محاسبه مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی سال 1400

  مالیات بر درآمد مشاغل و آشنایی با تکالیف مودیان و نکات مهم در محاسبه مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی 1400+ جدول نرخ مالیات بر درآمد سال 1400

  نحوه محاسبه مالیات بر درآمد صاحبان مشاغل عملکرد 1400 + مثال

  توسط : مریم مصدقیان

  انتشار : 31 خرداد 1400

  ویرایش : 29 خرداد 1401

  فهرست مطالب

  اشخاص حقیقی و صاحبان مشاغل هر ساله تا پایان خرداد ماه برای ارائه اظهارنامه عملکرد اشخاص حقیقی فرصت دارند. اما شاید برای برخی افراد، این پرسش مطرح باشد که نحوه محاسبه مالیات مشاغل چگونه است؟ از این رو در این مقاله در زمینه مالیات بر عملکرد قصد داریم شما را با نحوه محاسبه مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی (مشاغل) آشنا نماییم. اما قبل از آن بد نیست کمی در خصوص تکالیف مالیاتی مودیان اشخاص حقیقی و چرایی انجام این تکالیف بدانیم. با ما همراه باشید.

  تکالیف مالیاتی اشخاص حقیقی

  هر کسب و کار از ابتدای راه‌اندازی موظف به انجام برخی تکالیف مالیاتی است. این تکالیف به ترتیب زیر دسته‌بندی می‌شوند:

  معرفی فعالیت اقتصادی به سازمان مالیاتی

  نگهداری دفاتر قانونی و اسناد و مدارک (مرتبط با گروه شغلی)

  ارائه گزارش عملکرد سالیانه خود در قالب اظهارنامه عملکرد و پرداخت مالیات متعلقه

  ارائه اظهارنامه ارزش افزوده و پرداخت مالیات متعلق (در صورت مشمولیت ارزش افزوده)

  ارائه صورت معاملات فصلی (صاحبان مشاغلی كه حسب نوع و یا حجم فعالیت جزو مشاغل گروه اول مالیاتی هستند)

  معرفی کسب و کار به سازمان امور مالیاتی

  کلیه صاحبان مشاغل موظفند ظرف مدت 4 ماه از تاریخ شروع فعالیت، مراتب را کتباً به اداره امور مالیاتی حوزه فعالیت خود اعلام نمایند. (تبصره 3 ماده 177 ق.م.م)

  نگهداری دفاتر و اسناد و مدارک معاملات

  اشخاص حقیقی صاحبان مشاغل موظفند دفاتر و یا اسناد و مدارک مربوط به معاملات خود را نگهداری و تا پنج سال پس از تسلیم اظهارنامه بایگانی نمایند. (ماده 95 ق.م.م)

  ارائه اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات

  مودیان صاحبان مشاغل مکلفند حداکثر 3 ماه پس از پایان سال مالی در خرداد ماه هر سال، اظهارنامه عملکرد سالیانه خود را بر اساس دفاتر و اسناد و مدارک معتبر تنظیم و به سازمان امور مالیاتی تسلیم نمایند. پس از تشخیص مالیات متعلق نسبت به پرداخت آن اقدام نمایند. (ماده 93 و 95 ق.م.م)

  ارائه اظهارنامه ارزش افزوده و پرداخت مالیات متعلق

  مودیان مشمول ارزش افزوده موظفند حداکثر تا 15 روز پس از پایان هر فصل اظهارنامه ارزش افزوده خود را تسلیم نمایند؛ تسلیم ارزش افزوده از طریق سامانه یکپارچه مالیات بر ارزش افزوده به آدرس evat.ir انجام می‌گیرد. (ماده 21 قانون موقت و ماده 13 قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده)

  ارائه صورت معاملات فصلی

  مودیان مالیاتی مشمول این قانون موظفند یک ماه و نیم پس از پایان هر فصل، صورت کلیه معاملات خود را به سازمان امور مالیاتی ارائه نمایند. (ماده 169 ق.م.م) این مودیان عبارتند از:

  مشاغل گروه اول

  📌 نکته

  دقت کنید که بر اساس دادنامه شماره 2461 تا 2463 دیوان عدالت اداری و همچنین بخشنامه 210/49357 مورخ 98/10/1، بند ج ماده 9 آیین نامه اجرایی تبصره 3 ماده 169 ق.م.م ابطال شد. به عبارت دیگر، صاحبان مشاغلی که مشمول اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده هستند، تنها در صورتی که جز گروه اول مالیاتی هستند مشمول ارسال معاملات فصلی اشخاص حقیقی خواهند شد. در غیر این صورت الزامی برای گزارش اطلاعات خرید و فروش‌های خود ندارند.

  برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه صورت معاملات فصلی و موارد شمول و جرایم آن مطلب “معاملات فصلی” را ببینید.

  نکته: در کلیه موارد فوق، اشخاق حقوقی نیز مکلف به انجام تکلیف هستند؛ اما تمرکز ما در این مقاله بر اشخاص حقیقی و موارد مرتبط به آنها است.

  اهمیت انجام تکالیف مالیاتی صاحبان مشاغل

  از نظر قانونی کلیه مودیان به منظور رسمیت بخشیدن به فعالیت اقتصادی خود، مکلف به انجام تکالیف مالیاتی هستند. پس اگر شخصا نسبت به انجام آن اقدام نکنند، بازرسان و کارشناسان سازمان بر اساس مستندات موجود اقدامات لازم را انجام خواهند داد؛ در نتیجه مودی موظف به پرداخت مالیات متعلق به علاوه جرایم عدم انجام تکالیف خواهد بود.

  از سویی انجام تکالیف قانونی در مهلت مقرر، به منزله فشردن دست دوستی و اتحاد با سازمان امور مالیاتی است؛ سازمان نیز هر کجا نیاز باشد بر اساس تسهیلات و امتیازات ارائه شده، دوستان و متحدانش را حمایت خواهد کرد.

  انجام تکالیف مالیاتی یک وظیفه است که در صورت قصور، مشمول جریمه خواهد بود

  عوامل موثر در محاسبه مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی (مشاغل)

  محاسبه مالیات بر درآمد کسب و کارها تابع برخی عوامل است؛ این عوامل عبارتند از:

  گروه بندی مشاغل مالیاتی

  معافیتهای قانونی صاحبان مشاغل

  گروه بندی مالیاتی مشاغل

  اولین عامل در محاسبه مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی، گروه شغلی است که کسب و کار آنها متعلق به آن است. سازمان امور مالیاتی، بر اساس گروه بندی جدید مودیان اشخاص حقیقی صاحبان مشاغل را به سه دسته تقسیم می‌کند:

  گروه اول

  مودیانی که درآمد ابرازی آنها در اظهارنامه دو سال قبل یا آخرین درآمد قطعی شده آنها تا پایان دی ماه سال قبل، بیش از 150 میلیارد ریال باشد

  فارغ از میزان درآمد در گروه‌های شغلی خاصی قرار داشته باشد

  گروه دوم

  مودیانی که درآمد ابرازی آنها در اظهارنامه دو سال قبل یا آخرین درآمد قطعی شده آنها تا پایان دی ماه سال قبل، بین 50 تا 150 میلیارد ریال باشد

  گروه سوم

  مودیانی که در گروه‌های اول و دوم نباشد.

  📌 نکته

  این گروه بندی از ابتدای سال 1401 اعمال شده و برای عملکرد سال 1401 مورد استفاده خواهد بود. برای عملکرد سال 1400، همچنان ارقام قبلی (بخشنامه شماره 200/99/60 مورخ 1399/8/14 سازمان امور مالیاتی کشور) ملاک عمل است.

  معافیت های مالیاتی صاحبان مشاغل

  منبع مطلب : persianhesab.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 20 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید