این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  اتم کربن حداکثر چند الکترون میتواند به اشتراک بگذارد

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  اتم کربن حداکثر چند الکترون میتواند به اشتراک بگذارد را از سایت تکست لس دریافت کنید.

  پیوند کربن

  پیوند کربن-کربن

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  پیوند کربن-کربن، یک پیوند کوالانسی میان دو اتم کربن است.[۱] که معمول‌ترین آن‌ها به صورت پیوند یگانه است که در آن دو الکترون، یکی از هر اتم، در پیوند شرکت می‌کند. پیوند یگانهٔ کربن-کربن، از نوع پیوند سیگما است و گفته می‌شود که میان یک اوربیتال هیبریدی از هریک از دو اتم تشکیل می‌شود. در اتان اوربیتال‌های sp۳ در پیوند درگیر می‌شود ولی در پیوند کربن با دیگر اتم‌ها، اوربیتال‌های دیگر نیز می‌توانند در پیوند وارد شوند؛ مانند: sp۲ با sp۲. در حقیقت اتم‌های کربن برای آنکه پیوندهای یگانه برقرار کنند باید اوربیتال‌های یکسان را درگیر کنند. اتم‌ها کربن می‌توانند پیوند دوگانه معروف به آلکن و پیوند سه گانه معروف به آلکین نیز برقرار کنند. یک پیوند دو گانه از اوربیتال‌های هیبریدی sp۲ و یک اوربیتال p که در هیبریداسیون شرکت نکرده ساخته شده‌است. پیوند سه‌گانه از یک اوربیتال هیبریدی sp و دو اوربیتال p از هر اتم ساخته شده‌است. کاربرد اوربیتال‌های p در برقرار کردن پیوند پی است.

  کربن نسبت به دیگر عنصرها از ویژگی‌های یکتایی برخوردار است و می‌تواند زنجیره‌های طولانی از پیوند را میان اتم‌های خود برقرار کند. به این ویژگی (به انگلیسی: Catenation) گفته می‌شود. کربن‌ها به دلیل داشتن این ویژگی یکتا، سازندهٔ بسیاری از مولکول‌های ضروری برای ساختارهای موجودات زنده‌اند. از این رو کربن به خودی خود یک شاخهٔ جدا در شیمی به وجود آورده‌است: شیمی آلی.

  پیوند کربن-کربن را به صورت C−C نیز نمایش می‌دهند. پیوندهای کربن بسته به این که چند اتم در آن درگیر اند نام‌های گوناگون به خود می‌گیرند:

  پیوند تک کربن (primary carbon atom) با یک اتم کربن در همسایگی.پیوند دوتایی کربن (secondary carbon atom) با دو اتم کربن در همسایگی.پیوند سه تایی کربن (tertiary carbon atom) با سه اتم کربن در همسایگی.پیوند چهار تایی کربن (quaternary carbon atom) با چهار اتم کربن در همسایگی.

  ساخت مواد[ویرایش]

  پیوندهای کربن-کربن، واکنش‌های آلی نام دارند. بسیاری از مواد شیمیایی ساخت انسان، مانند داروها یا پلاستیک از این دست‌اند.

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  نهفتن نبو

  ترکیبات کربن با عناصر دیگر در جدول تناوبی

  CH He

  CLi CBe CB CC CN CO CF Ne

  CNa CMg CAl CSi CP CS CCl CAr

  CK CCa CSc CTi CV CCr CMn CFe CCo CNi CCu CZn CGa CGe CAs CSe CBr CKr

  CRb CSr CY CZr CNb CMo CTc CRu CRh CPd CAg CCd CIn CTn CSb CTe CI CXe

  CCs CBa CLa CHf CTa CW CRe CRu CIr CPt CAu CHg CTl CPb CBi CPo CAt Rn

  Fr CRa Ac Rf Db CSg Bh Hs Mt Ds Rg Cn Nh Fl Mc Lv Ts Og

  CCe CPr CNd CPm CSm CEu CGd CTb CDy CHo CEr CTm CYb CLu

  CTh CPa CU CNp CPu CAm CCm CBk CCf CEs Fm Md No Lr

  راهنما

  پیوندهای شیمیایی‌ با کربنهسته شیمی آلیپرکاربرد در شیمیتنها ویژهٔ مطالعات دانشگاهی، بدون کاربرد در دنیای بیرونپیوند ناشناخته

  منابع[ویرایش]

  ↑ March, Jerry (1985), (3rd ed.), New York: Wiley, ISBN 0-471-85472-7

  رده‌ها: پیوندهای شیمیاییشیمی آلینشر

  منبع : fa.wikipedia.org

  یک ترکیب مولکولی شامل «2» اتم کربن و «2» اتم هیدروژن است. در این ترکیب بین اتم‌های کربن حداکثر چند پیوند کووالانسی تشکیل می‌شود و چند الکترون به اشتراک گذاشته می‌شود؟

  یک ترکیب مولکولی شامل «2» اتم کربن و «2» اتم هیدروژن است. در این ترکیب بین اتم‌های کربن حداکثر چند پیوند کووالانسی تشکیل می‌شود و چند الکترون به اشتراک گذاشته می‌شود؟

  🏆🏆 مسابقه استعدادیابی گاما تلنت 🏆🏆

  ثبت نام   ورود

  پربازدیدها: #درآمدزایی#آزمون‌ساز#جبرانی_شهریور

  فصل 2: رفتار اتم‌ها با یکدیگر علوم تجربی نهم دوره اول متوسطه درسنامه آموزشی این مبحث

  یک ترکیب مولکولی شامل «2» اتم کربن و «2» اتم هیدروژن است. در این ترکیب بین اتم‌های کربن حداکثر چند پیوند کووالانسی تشکیل می‌شود و چند الکترون به اشتراک گذاشته می‌شود؟

  1 )

  یک پیوند – دو الکترون

  2 )

  دو پیوند – یک الکترون

  3 )

  شش پیوند – سه الکترون

  4 )

  سه پیوند – شش الکترون

  گزارش خطا یک تست دیگه بزن یک آزمون کامل بده

  تحلیل ویدئویی تست

  تحلیل ویدئویی برای این تست ثبت نشده است!

  ویدیو دوره کامل آموزشی، علوم تجربی نهم دوره اول متوسطه

  مدرس: حسین هادیان پور

  مدت دوره: 27 ساعت (41 فایل)

  علوم تجربی

  4479 تست 313,530 تومان

  انگلیسی

  2305 تست 161,350 تومان

  عربی

  1648 تست 115,360 تومان

  قرآن

  574 تست 40,180 تومان

  ریاضی

  3885 تست 271,950 تومان

  پیام‌های آسمان

  1686 تست 118,020 تومان

  آمادگی دفاعی

  219 تست 15,330 تومان

  فارسی

  3107 تست 217,490 تومان

  مطالعات اجتماعی

  2472 تست 173,040 تومان

  کار و فناوری

  232 تست 16,240 تومان

  استعداد تحلیلی

  286 تست 20,020 تومان

  نمونه سوالات مرتبط

  آزمون آنلاین

  55 تست

  آزمون تستی آمادگی نوبت اول، پیشرفت تحصیلی و بنیه علمی علوم تجربی نهم |…

  تیم مدیریت گاما

  آزمون آنلاین

  15 تست

  آزمون تستی فصل 12 علوم نهم دبیرستان شاهد دخترانه ی ازنا | دنیای گیاهان

  تیم مدیریت گاما

  آزمون آنلاین

  25 تست

  آزمون علوم تجربی ورودی پايه دهـم مـدارس نمونه دولتی شهرستان های تهران…

  تیم مدیریت گاما

  رایـــــگان

  2 صفحه

  نمونه سوالات آزمون میان نوبت اول علوم نهم

  شیرین شاهانی

  3 صفحه

  سؤالات امتحان هماهنگ استانی نوبت دوم علوم تجربی پایه نهم استان کرمان | خرداد 1398

  هماهنگ نهم کرمان

  4 صفحه

  آزمون نوبت اول فیزیک نهم مدرسه آیین اهواز | دی 1399

  حسین هادیان پور

  5 صفحه

  امتحان علوم تجربی نهم مدرسه جمهوری اسلامی | فصل 3 و 4 و 5

  پویا بنار

  3 صفحه

  نمونه سوال پیشنهادی آزمون نوبت دوم علوم تجربی نهم با جواب| سری (5)

  امیر قادری

  2 صفحه

  آزمون تستی علوم تجربی نهم مدرسه جواد الائمه | فصل 8: فشار و آثار آن کلید

  عبدالحمید بزله

  3 صفحه

  سؤالات امتحان هماهنگ استانی نوبت دوم خرداد ماه 96 درس علوم تجربی پایه نهم | نوبت…

  هماهنگ نهم شهرستانهای…

  منبع : gama.ir

  پیوند کووالانسی — به زبان ساده – فرادرس

  پیوند کوولانسی چیست و چگونه می‌توان آن را در مولکول نشان داد؟ چطور با استفاده از ساختار لوییس و قاعده اکتت،‌ پیوند کووالانسی را رسم کنیم.

  پیوند کووالانسی — به زبان ساده

  آخرین به‌روزرسانی: ۲۲ خرداد ۱۴۰۱ زمان مطالعه: ۸ دقیقه

  شیمی، علوم پایه ۵۹۹۱۸ بازدید

  فرض کنید که پیوندهای شیمیایی را به خوبی بشناسیم. در این صورت می‌توانیم ترکیبات مختلف را شناسایی کنیم و فرمول‌های شیمیایی آن‌ها را بنویسیم و بر اساس این فرمول‌ها،‌ محاسبات استوکیومتری و گرماشیمی را برای آن‌ها انجام دهیم. می‌توان تمام این محاسبات را بدون در نظر گرفتن ساختار ماده انجام داد. اما شکل مولکول که در حقیقت آرایش اتم‌های آن در فضا است، خواص شیمیایی آن ماده را تعیین می‌کند. به طور مثال، اگر مولکول آب شکلی متفاوت داشت، خواص آن به طور قابل توجهی تفاوت داشت. در این آموزش قصد داریم تا در خصوص پیوند کووالانسی یا پیوند اشتراکی صحبت کنیم، پیوندی که با اشتراک‌گذاری الکترون‌ها بین اتم‌ها همراه است. البته برای فهم دقیق پیوند کووالانسی، باید درک صحیحی از ساختار لوییس داشته باشید تا به کمک آن، با این نوع از پیوندهای شیمیایی آشنا شوید.

  فهرست مطالب این نوشته

  قاعده اکتت

  مقدمه‌ای بر پیوند کووالانسی یا پیوند اشتراکی

  پیوند کووالانسی کوردینانسی

  پیوندهای کووالانسی چندگانه

  پیوندهای کووالانسی قطبی و نقشه‌های پتانسیل الکترواستاتیک

  لازم به ذکر است «فایل PDF پیوندهای شیمیایی»‌ (تقلب‌نامه پیوندهای شیمیایی) را نیز می‌توانید به طور جداگانه دانلود و مطالعه کنید. این تقلب‌نامه شامل تعریف انواع پیوندهای شیمیایی همچون پیوندهای یونی و کووالانسی است. همچنین، نیروهای بین مولکولی و پیوندهای هیدروژنی و فلزی نیز به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

  قاعده اکتت

  قاعده هشت‌تایی (اکتت) بیان می‌کند برای اینکه مولکول‌ها به پایداری برسند، باید در لایه ظرفیت تمامی اتم‌های آن‌ها،‌ تعداد ۸ الکترون وجود داشته باشد که این ۸ الکترون می‌توانند از طریق اشتراک‌گذاری، گرفتن یا از دست دادن الکترون بدست بیایند. در پیوند کووالانسی، اتم‌ها تمایل دارند تا برای رسیدن به قاعده اکتت یا همان آرایش گاز نجیب، الکترون‌های خود را به اشتراک بگذارند.

  مقدمه‌ای بر پیوند کووالانسی یا پیوند اشتراکی

  اتم کلر با توجه به الکترون‌خواهی خود، به گرفتن یک الکترون و تکمیل آرایش الکترونی خود تمایل دارد. به نظر شما، این الکترون را از کدامیک از دو اتم سدیم یا هیدروژن، ساده‌تر می‌توان بدست آورد؟ از هیچ‌کدام از دو اتم نمی‌توان به سادگی الکترون کسب کرد اما انرژی مورد نیاز برای جذب الکترون از سدیم (انرژی یونش) بسیار کم‌تر از انرژی مورد نیاز برای جذب هیدروژن است.

  در حقیقت، هرقدر انرژی یونش کمتر باشد، خاصیت فلزی عنصر بیش‌تر می‌شود. در نتیجه،‌ سدیم، خاصیت فلزی بیش‌تری از هیدروژن دارد. در حقیقت، هیدروژن را به عنوان عنصری نافلز در نظر می‌گیرند. اتم هیدروژن در حالت گازی، الکترونی را در اختیار اتم نافلز دیگری قرار نمی‌دهد. انجام پیوند بین یک اتم هیدروژن و یک اتم کلر،‌ با اشتراک گذاشتن الکترون امکان‌پذیر است که به پیوند حاصل، «پیوند کووالانسی» (Covalent Bonding) می‌گویند. برای روشن‌تر شدن اشتراک‌گذاری الکترون‌ها، بهتر است در خصوص ساختار لوییس مولکول HCl به بحث بپردازیم.

  در تصویر بالا، خارجی‌ترین لایه اتم توسط خط‌چین‌هایی نشان داده شده است. همچنین، الکترون‌های لایه ظرفیت نیز توسط نقطه‌هایی نمایش داده شده‌اند. با دقت در این ساختار، درمی‌یابیم که اتم هیدروژن، دو الکترون در لایه آخر خود دارد و آرایش لایه آخر آن مشابه با اتم هلیوم است. به همین صورت، اتم کلر، ۸ الکترون در لایه ظرفیت خود و آرایشی مشابه با آرگون دارد.

  توجه کنید که در این شمارش الکترون‌ها، الکترون‌هایی که با رنگ قرمز مشخص شده‌اند را دو بار حساب کردیم، یک بار برای اتم هیدروژن و یک بار برای اتم کلر. این دو الکترون،‌ بین دو اتم کلر و هیدروژن به اشتراک گذاشته شده‌اند. به عبارت دیگر، این جفت‌الکترون اشتراکی، پیوند کووالانسی را تشکیل می‌دهد. در تصویر زیر،‌ ساختارهای لوییس برای دو مولکول دیگر نمایش داده شده است:

  همانند اتم کلر در H C l HCl

  ، اتم اکسیژن در ساختارهای لوییس

  H 2 O H2O و C l 2 O Cl2O

  ، با هشت الکترون، احاطه شده است. توجه داشته باشید که اتم هیدروژن، نوعی استثنا است چراکه این اتم تنها ۲ الکترون را در لایه ظرفیت خود جای می‌دهد. ساختار لوییس به در فهم این موضوع کمک می‌کند که چرا عناصر هیدروژن و کلر به صورت مولکول‌های دواتمی

  H 2 H2 و C l 2 Cl2

  وجود دارند. در هر دو مولکول، یک جفت الکترون بین دو اتم به اشتراک گذاشته شده است.

  پیوند کووالانسی یگانه

  اشتراک‌گذاری یک جفت‌ الکترون بین اتم‌های پیوندی، سبب ایجاد یک پیوند یگانه کووالانسی می‌شود. برای فهم اهمیت الکترون‌ها در ساختار لوویس، از واژه «جفت‌های پیوندی» (Bond Pairs) برای جفت‌الکترون‌های حاضر در پیوند بهره می‌گیرند. همچنین، واژه «جفت‌های ناپیوندی» (Lone Pairs) به جفت‌الکترون‌هایی می‌گویند که در پیوند حضور نداشته باشند. علاوه‌بر این، در ساختار لوویس، برای نمایش جفت‌های پیوندی، از یک خط بین دو اتم استفاده می‌کنند. تمامی مواردی که به آن اشاره شد، در تصویر زیر آمده‌اند:

  پیوند کووالانسی کوردینانسی

  نظریه پیوندهای لوویس، پیوند کوولانسی را به صورت اشتراک‌گذاری یک جفت الکترون تعریف می‌کند اما این تعریف، لزوما بیان نمی‌کند که هر اتم، یک الکترون را به پیوند اختصاص می‌دهد. به پیوندی که در آن، یک اتم، هر دو الکترون را به عنوان جفت‌الکترون به اشتراک می‌گذارد، «پیوند کووالانسی کووردینانسی» (Covalent Bond) می‌گویند.

  ساختار لوییس مولکول آمونیاک را در نظر بگیرید. اگر بخواهیم، هیدروژن چهارمی را به ساختار لوییس

  N H 3 NH3

  اضافه کنیم،‌ با مشکل مواجه می‌شویم. الکترونی که همراه اتم هیدروژن آورده می‌شود، تعداد کل الکترون‌های لایه ظرفیت را در اطراف اتم نیتروژن به ۹ می‌رساند،‌ که در نتیجه از قاعده اکتت تبعیت نمی‌کند. بنابراین، مولکول

  منبع : blog.faradars.org

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 8 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید