این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  اجرای نخستین نیروگاه زمین گرمایی در ایران در کجا بود

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  اجرای نخستین نیروگاه زمین گرمایی در ایران در کجا بود را از این سایت دریافت کنید.

  نیروگاه زمین‌گرمایی مشگین‌شهر

  نیروگاه زمین‌گرمایی مشگین‌شهر

  مختصات: ۳۸°۱۵′۲۳″شمالی ۴۷°۴۴′۲۹″شرقی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  نیروگاه زمین گرمایی مشگین شهر

  کشور ایران

  مختصات ۳۸°۱۵′۲۳″شمالی ۴۷°۴۴′۲۹″شرقی

  وضعیت فعال

  تاریخ راه‌اندازی ۱۳۷۷-هنوز ادامه دارد

  مالک(ـان) سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا)

  نیروگاه زمین‌گرمایی چاه‌ها ۱۷

  بیشینه ژرفای چاه بیش از ۲٬۰۰۰ متر

  توان تولیدی

  ظرفیت نامی ۱۰۰ مگاوات

  پیوندهای بیرونی ویکی‌انبار

  [ویرایش در ویکی‌داده]

  نیروگاه زمین‌گرمایی مشگین‌شهر (استان اردبیل، در نزدیکی مشگین‌شهر)، یکی از نیروگاه‌های ایران از نوع زمین‌گرمایی با ظرفیت تولید ۵۵ مگاوات است.[۱][۲]

  در این نیروگاه آب از طریق لوله به زیر زمین تزریق می‌شود و با گرمای ۲۵۰ تا ۵۰۰ درجه، آب به بخار تبدیل شد و سپس این بخار به سطح زمین آمده و توربین بخار را به گردش درمی‌آورد.

  براساس مطالعات دفتر انرژی زمین‌گرمایی سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا)، منطقه مشگین‌شهر بهترین نقطه برای استفاده از ظرفیت انرژی زمین‌گرمایی در کشور است به طوری که مهمترین هدف این دفتر، ساخت و راه‌اندازی نیروگاه زمین‌گرمایی به ظرفیت اسمی ۱۰۰ مگاوات در این منطقه‌است. بر اساس مطالعات صورت گرفته، دامنه‌های سبلان در مشگین‌شهر قابلیت ساخت نیروگاه برق تا ۴۰۰ مگاوات را دارد.

  روند ساخت نیروگاه[ویرایش]

  بررسی مطالعات موجود و برنامه‌ریزی برای نصب و راه اندازی نیروگاه زمین‌گرمایی مشگین‌شهر از سوی گروه نیروگاهی دفتر انرژی زمین‌گرمایی از سال ۷۴ آغاز شد.

  فعالیت‌های اجرایی این طرح با هدف احداث نخستین نیروگاه زمین‌گرمایی در ایران از سال ۷۷ شروع و با تعیین نقاط حفاری‌های اکتشافی مطالعه در فاز اکتشافی در سال ۷۸ به پایان رسید.

  بر اساس مطالعات گروه نیروگاهی دفتر انرژی زمین‌گرمایی، اولین چاه اکتشافی زمین‌گرمایی مشگین‌شهر در سال ۸۱ به صورت عمودی با عمق سه هزار و ۲۰۰ متر و دمایی بالغ بر ۲۵۰ درجه سانتیگراد حفر شده‌است. چاه اکتشافی دوم به صورت انحرافی در سال ۸۳ به عمق سه هزار و ۱۷۷ متر حفر شد که دمای انتهای چاه ۱۴۰ درجه سانتیگراد است و پس از آن چاه اکتشافی سوم به صورت انحرافی و به عمق دو هزار و ۲۶۵ متر و با دمای ۲۱۱ درجه سانتیگراد حفاری شد. از مجموع ۱۷ چاه پیش بینی شده برای این نیروگاه، تاکنون ۱۱ چاه حفر شده و سه چاه نیز مرحله آزمایش خروج بخار را با موفقیت سپری کرده‌است.

  در این نیروگاه آب از طریق لوله به زیر زمین تزریق می‌شود و با گرمای ۲۵۰ تا ۵۰۰ درجه، آب به بخار تبدیل شد و سپس این بخار به سطح زمین آمده و توربین بخار را به گردش درمی‌آورد.

  واقع شدن این نیروگاه در منطقه توریستی سبلان به حفظ محیط زیست منطقه و ظرفیت‌های گردشگری استان کمک خواهد کرد.

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  انرژی زمین‌گرمایی

  الکتریسیته زمین‌گرمایی

  انرژی‌های تجدیدپذیر

  فهرست نیروگاه‌های ایران

  منابع[ویرایش]

  ↑ ظرفیت تولید نیروگاه زمین گرمایی مشگین‌شهر

  ↑ ظرفیت تولید نیروگاه زمین گرمایی مشگین‌شهر

  سایت خبری وزارت نیرو

  سایت تخصصی شبکه‌های انتقال و توزیع

  ASP

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا)

  گسترش نبو انرژی‌های تجدیدپذیر گسترش نبو نیروگاه‌ها در ایران گسترش نبو انرژی در ایران

  رده‌ها: ایستگاه‌های انرژی زمین‌گرمایی در ایراننیروگاه‌ها در ایران

  منبع : fa.wikipedia.org

  ساخت نخستین نیروگاه زمین گرمایی کشور وارد فاز جدیدی شد

  ساخت نخستین نیروگاه زمین گرمایی (ژئوترمال) خاورمیانه و کشور در منطقه مشکین‌شهر استان اردبیل وارد فاز جدیدی شد.

  دانش و فناوری فناوری های نوین ۹ خرداد ۱۳۹۴،‏ ۹:۰۷

  در مشکین شهر ؛

  ساخت نخستین نیروگاه زمین گرمایی کشور وارد فاز جدیدی شد

  ساخت نخستین نیروگاه زمین گرمایی (ژئوترمال) خاورمیانه و کشور در منطقه مشکین‌شهر استان اردبیل وارد فاز جدیدی شد.

  حمید ملوکی - مهندس مشاور پروژه ساخت نخستین نیروگاه ژئوترمال کشور در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: ساخت این نیروگاه وارد فاز اجرایی جدیدی شده و تجهیزات مورد نیاز از جمله توربین‌های لازم از کشور ایتالیا خریداری شده است و در مدت زمانی کمتر از دو سال شاهد اولین تولید برق زمین گرمایی از این نیروگاه هستیم.

  وی دلیل خریداری توربین‌های مورد نیاز نیروگاه از خارج کشور را اینگونه بیان کرد: توربین‌های مورد نیاز برای نیروگاه زمین گرمایی نوع خاصی هستند که دمای بالای ۲۵۰ درجه را باید تحمل کنند که در حال حاضر در کشور این توربین‌ها وجود ندارند.

  ملوکی در ادامه با اشاره به اینکه این نخستین نیروگاه زمین گرمایی در خاورمیانه است، گفت: نیروگاه زمین گرمایی مشکین شهر استان اردبیل در ارتفاع ۳ هزار متری دامنه کوه سبلان با ظرفیت تولید ۵۰ مگاوات برق از حرارت داخل زمین طراحی شده است.

  وی عنوان کرد: تحقیقات و مطالعات اولیه این پروژه از سال ۷۴ آغاز شد و در حال حاضر حفاری ۱۱ حلقه چاه در منطقه به پایان رسیده که از این تعداد ۳ حلقه چاه در مراحل اولیه برای تولید انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین ساخت سایت‌ها و تاسیسات انتقال سیال نیز به پایان رسیده است.

  مشاور پروژه ساخت نخستین نیروگاه ژئوترمال کشور درباره علت انتخاب این منطقه برای احداث نیروگاه زمین گرمایی گفت: این منطقه بیشترین میزان انرژی ژئوترمال را دارا است همچنین پوسته زمین در این قسمت نازک است که باعث رسیدن سریع‌تر حرارت به سطح می‌شود. بر اساس مطالعات انجام شده دامنه های سبلان در مشگین شهر قابلیت ساخت نیروگاه برق با پتانسیل بیش از ۳۰۰ مگا وات را دارا است.

  وی تصریح کرد: در این نیروگاه آب از طریق لوله به زیر زمین هدایت می‌شود و با گرمای تا ۵۰۰ درجه به بخار تبدیل شده پس از آن این بخار به سطح زمین آمده و توربین‌ها را به گردش در می‌آورد. همچنین برنامه‌هایی برای استفاده از این آب گرم برای مواردی همچون استخر آب گرم، گلخانه‌ها و تامین حرارت منازل داریم.

  ملوکی خاطر نشان کرد: این نیروگاه توانایی تامین برق کل استان اردبیل و شهرستان‌های اطراف آن را دارد اما هدف از ساخت این نیروگاه دسترسی به نیروگاهی از منابع تجدید پذیر و پاک است تا به عنوان منبع انرژی پاک برای آیندگان بماند، همچنین با ساخت آن توانایی دریافت وام های سازمان ملل برای کشور مقدور خواهد شد.

  به انرژی حرارتی که در پوسته جامد زمین وجود دارد، انرژی زمین‌گرمایی (Geothermal energy) گفته می‌شود.

  کد خبر 2763540

  ندا نظری شهر خبر

  آخرین اخبار اقتصادی در شهرخبر

  # پرسپولیس

  آخرین اخبار تصویری در شهرخبر

  # ویروس کرونا

  منبع : www.mehrnews.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 12 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید