این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  اذان و اقامه در گوش نوزاد

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  اذان و اقامه در گوش نوزاد را از این سایت دریافت کنید.

  نحوه اذان گفتن در گوش نوزاد چگونه است، و تا کی می‌شود انجام داد؟

  نحوه اذان گفتن در گوش نوزاد چگونه است، و تا کی می‌شود انجام داد؟ - گنجینه پاسخ هااسلام کوئست - مرجعی برای پاسخگویی به سوالات دینی، اعتقادی و شرعی پاسخگویی به سوالات دینی, پرسش و پاسخ اسلامی, پاسخ به سوالات شرعی, پرسش و پاسخ مسائل شرعی, شبهات دینی, پاسخ گویی به شبهات, احکام, احکام نماز, احکام صیغه, احکام ازدواج موقت, احکام ازدواج, احکام بانوان, احکام زنان مستحب است در روز اولى که نوزاد بدنیا مى‌آید یا قبل از آن که بند ناف او بیفتد، در گوش راست او، اذان و در گوش چپ او، اقامه گفته شود.[1] ظاهر برخی روایات نیز نشانگر آن است که این کار باید در اولین فرصت ممکن انجام شود: امام علی(ع) در این باره از رسول خدا(ص) نقل می‌فرماید: «عَنْ عَلِیٍّ (ع) أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ (ص) قَالَ: مَنْ وُلِدَ لَهُ مَوْلُودٌ فَلْیُؤَذِّنْ فِی أُذُنِهِ‏ الْیُمْنَى وَ لْیُقِمْ فِی الْیُسْرَى فَإِنَّ ذَلِکَ عِصْمَةٌ لَهُ مِنَ الشَّیْطَان‏»؛[2] کسی که صاحب فرزند شد، در گوش راست نوزاد اذان بگوید و در گوش چپش اقامه؛ چراکه این‌کار باعث مصونیت او از شیطان خواهد شد.   [1]. امام خمینى، سید روح اللّٰه، توضیح المسائل، ص 203، اول، 1426 ه‍ ق. [2]. برقی، ابو جعفر احمد بن محمد بن خالد، المحاسن، محقق و مصحح، محدث، جلال الدین،‏ ج ‏2، ص 466، دار الکتب الإسلامیة، قم، چاپ دوم، 1371ق.

  بازدید

  204260

  آخرین بروزرسانی: 1393/04/04

  کد سایت fa36855 کد بایگانی 44683 نمایه اذان گفتن در گوش نوزاد

  طبقه بندی موضوعی گوناگون

  اصطلاحات أذن ، سمع ، گوش ، شنواییکودک ، طفل ، نوزاد

  گروه بندی اصطلاحات سرفصل‌های قرآنی

  برچسب بچهاذان گفتنگوش نوزاد

  اشتراک گذاری خلاصه پرسش

  نحوه اذان گفتن در گوش نوزاد چگونه است، و تا کی می‌شود انجام داد؟

  پرسش

  نحوه اذان گفتن در گوش نوزاد چگونه است، و تا کی می‌شود انجام داد؟

  پاسخ اجمالی

  مستحب است در روز اولى که نوزاد بدنیا مى‌آید یا قبل از آن که بند ناف او بیفتد، در گوش راست او، اذان و در گوش چپ او، اقامه گفته شود.[1]

  ظاهر برخی روایات نیز نشانگر آن است که این کار باید در اولین فرصت ممکن انجام شود:

  امام علی(ع) در این باره از رسول خدا(ص) نقل می‌فرماید: «عَنْ عَلِیٍّ (ع) أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ (ص) قَالَ: مَنْ وُلِدَ لَهُ مَوْلُودٌ فَلْیُؤَذِّنْ فِی أُذُنِهِ‏ الْیُمْنَى وَ لْیُقِمْ فِی الْیُسْرَى فَإِنَّ ذَلِکَ عِصْمَةٌ لَهُ مِنَ الشَّیْطَان‏»؛[2] کسی که صاحب فرزند شد، در گوش راست نوزاد اذان بگوید و در گوش چپش اقامه؛ چراکه این‌کار باعث مصونیت او از شیطان خواهد شد.

  [1]. امام خمینى، سید روح اللّٰه، توضیح المسائل، ص 203، اول، 1426 ه‍ ق.

  [2]. برقی، ابو جعفر احمد بن محمد بن خالد، المحاسن، محقق و مصحح، محدث، جلال الدین،‏ ج ‏2، ص 466، دار الکتب الإسلامیة، قم، چاپ دوم، 1371ق.

  پرسش های مرتبط

  آیا خوردن منی حرام است؟ اگر به صورت غیر عمد باشد چطور؟

  روش صحیح برخورد با کودک را توضیح دهید.

  دلیل آفرینش پوستی که در موقع ختنه کردن پسران برداشته می شود چیست؟

  در مورد تولد نوزاد، چه آداب و مستحباتی سفارش شده است؟

  آیا ختنه کردن واجب است؟ آیا والدین در این زمینه تکلیفی دارند؟

  عقیقه و احکام و شرایط آن چیست؟

  ختنه زنان چه حکمی دارد؟ آیا این حکم با علوم روز منافات ندارد؟

  از نظر اسلام نخستین نیکی پدر و مادر بر فرزند چیست؟

  نظرات تعداد نظر 0

  منبع : www.islamquest.net

  اذان و اقامه گفتن در گوش نوزاد واجب است؟

  یکی از رسوم همیشگی و زیبا پس از تولد هر نوزادی اذان و اقامه گفتن در گوش اوست. اما این اذان و اقامه گفتن در گوش نوزاد تازه به دنیا آمده، واجب است یا مستحب؟

  اذان و اقامه گفتن در گوش نوزاد واجب است؟

  خانه دین و اندیشه

  ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ ۱۲:۵۳:۰۰ کدخبر: 2338270

  یکی از رسوم همیشگی و زیبا پس از تولد هر نوزادی اذان و اقامه گفتن در گوش اوست. اما این اذان و اقامه گفتن در گوش نوزاد تازه به دنیا آمده، واجب است یا مستحب؟

  خواندن اذان و اقامه در گوش نوزاد از سنت های پیامبر گرامی اسلام(ص) است و بعد از او، ائمه معصوم (ع) هم به این روش توجه زیادی داشتند و این کار را به عنوان یکی از اولین اقدامات در بدو تولد کودک انجام می دادند و به مسلمانان دیگر نیز سفارش می کردند وقتی نوزاد به دنیا آمد حتما در نخستین زمان ممکن در گوشش اذان و اقامه خوانده شود.

  در جلد ۴۳ کتاب «بحارالانوار» از امام زین العابدین (ع) روایت است: «زمانی که پدرم به دنیا آمد پیامبر(ص) در گوشش اذان را تلاوت فرمود.» در جلد ۱۰۴ همین کتاب به نقل از آن حضرت نوشته شده: «زمانی که امام حسن(ع) متولد شد پیامبر (ص) در گوش او اذان و اقامه را قرائت فرمود.» علامه حر عاملی هم روایتی به نقل از مادر امام رضا(ع) نوشته اند با این مضمون؛ «وقتی امام رضا(ع) به دنیا آمد، امام کاظم(ع) در گوش راست او اذان گفت و در گوش چپش اقامه».

  پیامبر(ص) می فرمود: «در گوش راست نوزاد اذان بگویید و در گوش چپش اقامه. زیرا این کار کودک را از شر شیطان حفظ می کند. سپس در گوش او آیة الکرسی، سوره های فاتحة الکتاب، اخلاص، ناس، فلق و آیات آخر سوره حشر را بخوانید». در این خصوص روایت های مستند دیگری به نقل از ائمه(ع) ثبت شده است که همگی آن ها مشخص می کنند این بزرگواران در زندگی خود همین شیوه را اجرا و به یاران و دوستان خود نیز توصیه می کردند این گونه عمل کنند و خواندن اذان و اقامه در گوش کودک تازه متولد شده را از یاد نبرند.

  دلیل اصلی اذان گفتن در گوش کودکی که به تازگی در یک خانواده مسلمان به دنیا آمده، این است که نخستین صدایی که گوش او دریافت می کند، اذان و اقامه باشد که شامل توصیف عظمت و بزرگی خداوند متعال است. چون انسان با شهادت دادن به یگانگی خدا، رسالت پیامبر(ص) و امامت حضرت علی(ع) وارد دایره اسلام و مذهب تشیع می شود.

  به همین دلیل است که به محض تولد یک مسلمان، شعار اسلام در گوش او خوانده و به او تلقین می شود؛ همان طور که در زمان مرگ و خروج او از دنیا نیز یگانگی خدا و جمله توحید که ذکر «لااله الاا...» است به او تلقین خواهد شد. نکته قابل توجه این است که هر چند کودک تازه متولد شده جملات اذان و اقامه و مفهوم آن را درک نمی کند اما خواندن همین ذکرها بر روح و جسم او اثر می گذارد و روحیه مسلمانی او را تقویت خواهد کرد. به همین دلیل لازم است پدران و مادران این سنت مهم و زیبای اسلامی را که از پیامبر (ص) آموخته ایم مورد توجه داشته باشند.

  درست است که کودک تازه متولد شده توان درک مفاهیم والای جمله ها و عبارت های اذان و اقامه را ندارد اما نباید با این بهانه از اجرای این سنت مهم و پسندیده پیامبر(ص) و ائمه معصوم(ع) غافل شد. زیرا خواندن اذان و اقامه در گوش نوزاد آثار و برکات بسیار مهمی برای او به همراه دارد که غفلت از آن می تواند آسیب هایی را متوجه جسم نحیف و روح آسیب پذیر او کند.

  در همین خصوص در کتاب «بحارالانوار» روایتی نوشته شده مبنی بر این که پیامبر(ص) فرموده اند: «کسی که نوزادی برایش به دنیا می آید در گوش راستش اذان و در گوش چپش اقامه بگوید، بدین ترتیب شیطان به او آسیب نمی رساند».بنابراین براساس روایت های اسلامی یکی از مهم ترین آثار خواندن اذان و اقامه در گوش نوزاد این است که شیطان را از وجود او دور می کند.

  تربیت کودک کار پیچیده ای است که زمینه آن باید حتی قبل از تولد و نوزادی ایجاد شود. یعنی این طور نیست که وقتی کودک به دنیا آمد و چند ساله شد، تازه آداب اسلامی به او یاد داده شود. یکی از مواردی که زمینه تربیت صحیح اسلامی را در وجود کودک شکل می دهد، خواندن اذان و اقامه در گوش اوست. در واقع خواندن اذان و اقامه در گوش نوزاد نه تنها پریشانی را از او دور می کند و آثار معنوی بسیار خوبی برای او به همراه دارد بلکه باعث می شود کودک با مفاهیم اعتقادی و مذهبی آشنا شود و به مرور زمان علاقه و انس بیشتری با این مفاهیم برقرار کند.

  منبع: شهر سوال نوزاد

  منبع : www.nasim.news

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید