این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  از اثر ردپای دایناسورها چه اطلاعاتی میتوان بدست اورد

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  از اثر ردپای دایناسورها چه اطلاعاتی میتوان بدست اورد را از سایت تکست لس دریافت کنید.

  بزرگترین رد پای دایناسور کشف شد!

  این بزرگترین رد پای دایناسور حدودا 1.7 متر است، اگر در زمان حال بود به راحتی می توانست یک انسان را در جا نابود کند که خیلی ترسناک به نظر می رسد.

  بزرگترین رد پای دایناسور کشف شد!

  1398-02-16

  بزرگترین رد پای دایناسور | World’s Biggest Dinosaur Footprints

  ساکنان اولیه زمین، دایناسورها، یکی از مرموزترین و هیجان انگیزترین کشف های انسان در طول تاریخ بوده اند. این موجودات که از گوشتخوار تا گیاهخوار متغیر بودند برای سالیان سال روز زمین زندگی می کردند، اما سرنوشت آن ها را به کام مرگ و در نهایت انقراض کشاند. از زمانی که فسیل اولین دایناسور کشف شد و دانشمندان شروع به تحقیق روی این موجودات کردند، فسیل و رد پاهای گوناگونی در جهان از آن ها کشف شد. اما بزرگترین رد پای دایناسور جایی در استرالیای غربی کشف شد که تعجب همه را برانگیخت. الی گشت در ادامه این متن می خواهد در مورد بزرگترین رد پای دایناسور صحبت کند؛ با ما همراه باشید.

  رد پای دایناسور

  مطالب مرتبط:تصاویری عجیب از آثار به جا مانده از دایناسورها!دایناسورهای پرداری که در ایران زندگی می کردند!+ تصویر

  دانشمندان جزییات بزرگترین رد پای دایناسور را منتشر کردند. این رد پا در منطقه ای در استرالیای غربی کشف شد که طول آن چیزی حدود ۱.۷ متر است. شرح علمی رد پای ۱.۷ متری توسط استیو سلیسبوری دیرینه شناسی از دانشگاه کوئینزلند داده شد که برای ۲ تا ۳ سال روی آن تحقیق کرده و به مطالعه این رد پا پرداخته بود. رد پا در سواحل شمال غربی استرالیای غربی، جایی که پروژه تحقیق دکتر سلیسبوری، سفرهای دایناسورها را در ساحل نشان داده است. دکتر سلیسبوری اینگونه گفته است: «ما در این منطقه چندین رد دیدیم که حدود ۱.۷ متر طول دارند. پس انسان ها به راحتی می توانند درون این رد پاها جای بگیرند. رد پاها نشان می دهند که این دایناسورها در ناحیه استخوان لگن حدودا ۵.۳ تا ۵.۵ متر هستند که خب بسیار عظیم در نظر گرفته می شود».

  دایناسورهایی که این ردپاها را که در حال حاضر زمین های ماسه سنگی است، بزرگترین گونه خزنده‌پایان (sauropods) بودند که در میان آن ها، دایناسورهای معروفی مانند برانتوسور (brontosaurus) وجود دارد. دکتر سلیسبوری اضافه کرد: «در ابتدا سوالی برایمان پیش آمد که آیا بزرگترین رد پای دایناسور با جثه ای به این بزرگی از نظر علمی امکان پذیر است؟ در نهایت نتیجه آن بود که این حیوانات واقعا وجود داشته اند. آن ها اینجا بوده اند و با داشتن شواهدی از آن ها در کیمبرلی به نظر می رسد که حدودا ۱۳۰ میلیون سال پیش در این منطقه زندگی می کردند».

  رد پاهای بزرگ و بسیاری از آن ها!

  ردپاهای ۱.۷ متری این دایناساروها را به راحتی می توان بزرگترین نوعی دانست که تاکنون کشف شده و سایز بزرگ آن ها بوده که در ابتدا نادیده گرفته شده و کسی به آن ها، چه دانشمندان و چه مردم محلی، توجهی نمی کرد. بزرگترین رد پای دایناسور که در اینجا دیده و دانشمندان متوجه آن شدند، باعث شد که جستجو و تحقیق روی آن ها بیشتر شود. برخی از آن ها آنقدر بزرگ بودند که کسی متوجه آن ها نشده بود؛ آن هم به این خاطر بود که رد پاهایی که از قبل پیدا شده بودند، هرگز به این بزرگی نبودند و شاید کسی حتی به ذهنش نمی رسید که همچین حفره ای می تواند در حقیقت رد پای یک دایناسور باشد.

  چیزی که برای دانشمندان جالب می باشد، این موضوع است که بزرگترین رد پای دایناسور تنها یکی از ۲۱ گونه ای است که در این منطقه تا به حال کشف شده است. این ۲۱ گونه مختلف رد پایی که در اینجا پیدا شده نشان می دهد که اینجا منطقه ای است که بیشترین گونه دایناسوری را در سراسر جهان داشته که به نوبه خود جالب توجه است. این را هم اضافه می کنیم که در اینجا حدودا ۱۳۰ میلیون سال پیش، رودخانه بزرگی جریان داشته که دایناسورها در زمین های شنی مرطوب از آن می گذشتند و یا در مناطق جنگلی اطراف بودند.

  چالشی که حالا در میان باستان شناسان و محققان مطرح است، این تنوع زیاد دایناسورهاست که در این منطقه پراکنده اند. چه چیزی باعث شده که این منطقه تا این حد گونه های فراوان داشته است. دکتر سلیسبوری می گوید: «مناطق زیادی در اطراف این خط ساحلی وجود دارد که می توانید رد پای دایناسورهای مختلفی را ببینید. این ردها فقط می تواند توسط دایناسورها درست شده باشد؛ این شاید شبیه رد پای دام هایی نظیر گاو و گوسفند باشند که از جای گل مانند عبور کرده و جای پایشان مشخص است».

  احداث کارخانه گاز که به تحقیق منجر شد

  دکتر سالیسبوری شروع به مطالعه رد پای دایناسورهای سواحل شمال بروم کرد و در همین زمان در منطقه جیمز پرایس پوینت که در میان مالکان محلی به والمادان شاخته می شود، به عنوان محلی برای احداث مرکزی برای پردازش گاز در نظر گرفته شد. آثار دایناسورها در این منطقه برای سال ها شناخته شده بودند و آن ها شبیه بخشی از یک چرخه در نظر گرفته می شدند.

  زمانی که این منطقه به عنوان جایی برای تولید گاز مایع در نظر گرفته شد، اینطور به نظر آمد که کسی نمی تواند در اینجا گاز پیدا کند. به این خاطر بود که با دکتر سالیسبوری تماس گرفته شد تا تحقیقاتی روی این منطقه انجام دهد. آن زمان بود که بعد از مطالعه دقیق تر، متوجه شدند که رد پای زیادی از گونه های مختلف در اینجا وجود دارند که بیشتر آن ها در معرض خطر هستند.

  پروژه احداث کارخانه گاز به دلیل اینکه از لحاظ اقتصادی به صرفه نبود، ادامه پیدا نکرد و همچنین این منطقه به عنوان یک میراث ملی در استرالیا ثبت شد. دکتر سلیسبوری گفت: «در آینده احتمالا بهترین راه مردم برای دیدن بزرگترین ردپای دایناسور این است که آن را به حالت یک مسیر در بیاوریم، آن ها می توانند در آن زمان در کنار ردپاها راه بروند، داستان ها را شنیده و چیزهایی ببیند که در طول عمرشان می توان گفت که هرگز ندیده اند».

  منبع : www.eligasht.com

  ردپای دایناسورها در هیاهوی سفرهای نوروزی گم شد/ فسیل جانوران ماقبل تاریخ دور از چشم گردشگران

  کرمان - خبرگزاری مهر: میلیونها گردشگر در حالی از کرمان بازدید کردند که هزاران فسیل جانوران ماقبل تاریخ و دهها ردپای دایناسورهای عظیم الجثه از گونه كامپتوزوروس با وجود جذابیت فراوان کمترین جایگاهی در لیست اماکن گردشگری کرمان نداشت.

  استانها کرمان

  ۱۵ فروردین ۱۳۹۲،‏ ۱۵:۵۳

  گزارش مهر/

  ردپای دایناسورها در هیاهوی سفرهای نوروزی گم شد/ فسیل جانوران ماقبل تاریخ دور از چشم گردشگران

  کرمان - خبرگزاری مهر: میلیونها گردشگر در حالی از کرمان بازدید کردند که هزاران فسیل جانوران ماقبل تاریخ و دهها ردپای دایناسورهای عظیم الجثه از گونه كامپتوزوروس با وجود جذابیت فراوان کمترین جایگاهی در لیست اماکن گردشگری کرمان نداشت.

  به گزارش خبرنگار مهر، استان کرمان جزو محدود مکانهای کشور و خاورمیانه است که بقایای دایناسورها و جانوران ماقبل تاریخ را در خود جای داده است با این وجود کمترین توجهی از سوی مسئولان کرمان به این جاذبه گردشگری نشده است.

  سالهاست که هزاران قطعه از این فسیلها در شرایطی بسیار نامناسب در خانه یکی از علاقمندان به جمع آوری این فسیلها نگهداری می شود هزاران فسیلی که هر یک به تنهایی می توانند حلقه ای از ناشناخته های دیدرنه شناسی جهان باشند بطوریکه دانشمندان دانشگاههای مختلف جهان در خصوص جایگاه علمی این فسیلها انگشت به دهان مانده اند اما ساماندهی این فسیلها در کرمان تنها آرزویی است که برجای مانده و هیچ اقدامی در این راستا صورت نگرفته است.

  ردپای دایناسور در روستای ده علیرضا

  حدود 40 سال قبل اولین گروه کاووش زمین شناسی متشکل از یک گروه برزیلی – ایرانی در دشتهای کرمان کاووش کردند و چند ردپای دایناسور در استان پیدا کردند و پس از کشف چند فسیل کامل از دایناسورهای ماقبل تاریخ آنها را به موزه ای در پاریس منتقل کردند اما از آن پس تا کنون هیچ اقدام سازمان یافته و حمایتی از سوی نهادهای دولتی برای پرده برداشتن از اسرار دوره های مختلف زمین شناسی در کرمان صورت نگرفته است و تنها موزه دیرینه شناسی کرمان نیز پس از تعطیلی که چند سال قبل اتفاق افتاد بلاتکلیف مانده است و فسیلهای موزه نیز در صندوقهای میوه در انبار خانه محسن تجربه کار که زندگی خود را صرف جمع آوری آنها کرده است نگهداری می شود.

  کرمان سرزمین كه كامپتوزوروس/ دایناسورهایی با شش متر طول و 2.5 متر ارتفاع

  در ایام نوروز سال جاری نیز با وجود مسافرت بیش از سه میلیون نفر به استان کرمان اما کمترین توجهی به این فسیلها و جاذبه های گردشگری آنها نشد که جای تاسف دارد.

  پنجه دایناسور کشف شده در کرمان

  یک فسیل شناس در خصوص آثار دایناسورها در کرمان می گوید: نخستين ردپا و اثر از دايناسورها را حدود سي سال قبل فرانسويها در ايران كشف كردند اما مكان آن را اطلا‌ع ندادند.

  علی میثمی افزود: بعد از اين مدت زمين شناسان كشورمان موفق شدند حدود هفت اثر را در زرند كرمان پيدا و آنها را مطالعه كنند.

  وی تصريح كرد: اثر دايناسورهاي كشف شده در ايران در موزه دارآباد به نمايش درآمده است.

  وي گفت: اين دايناسور كه كامپتوزوروس نام دارد شش متر طول و 2.5 متر ارتفاع دارد و شبيه كانگوروهاي كنوني روي دوپاي عقب راه مي رفته و دو پاي جلويش كوتاهتر بوده است.

  تخته سنگ کشف شده در دشت خاک

  نخستین پی جوییها در شهرستان زرند کرمان/ جای پای دایناسوری عظیم الجثه

  استان کرمان یکی از محدود نقاطی است که در ایران آثار جانداران خشکزی دورانهای گذشته زمین شناسی مشاهده شده است.

  وجود منابع عظیم زغال سنگ در شمال استان کرمان بیانگر وجود خشکی وحیات گیاهی وجانوری در این بخش از ایران می باشد و همچنین در این خشکی جانورانی نیز زندگی می کرده اند که فسیلهای متعدد از این جانوران کشف گردیده و در موزه تاریخ طبیعی کرمان نگهداری می شود و همچنین رد پای این حیوانات نیز بر روی رسوبات دورانهای گذشته زمین شناسی به ویژه دوران مزوزوئیک در مناطق مختلف دیده شده است.

  در جریان پی جویی دایناسورها توسط تیم مشترک ایران - برزیل در نواحی شمال کرمان نخستین آثار اسکلتی دایناسورها شامل یک دندان دایناسور گوشت خوار و قطعاتی از استخوانهای نا معین در روستاهای اطراف زرند مورد شناسایی قرار گرفت.

  دره نیزار خانه دایناسورهای ماقبل تاریخ/ رد پای دایناسورهای گوشتخوار

  بخشی از ردپای این دایناسور متعلق به ۱۸۰ میلیون سال پیش در عصر ژوراسیک در دره نیزار واقع در نزدیکی روستای ده علیرضا در ۲۰ کیلومتری شمال زرند به دلیل بی توجهی از بین رفته است.

  بررسی ردپاهای دایناسور موجود در ناحیه زرند کرمان مشخص ساخت که این آثار توسط دایناسورهای گوشت خوار تروپود ایجاد شده است.

  تاکنون آثار دایناسورها در ایران محدود به تعدادی ردپا بوده است که در "دره نیزار" در شمال زرند کرمان، "بیدو" در شمال کرمان، یافت شده است. در جریان دومین پی جویی دایناسورها در ایران که توسط تیم مشترک ایران - برزیل در اواخر تابستان ۱۳۸۱ در نواحی شمال کرمان صورت پذیرفت نخستین آثار اسکلتی دایناسورها در ایران مورد شناسایی قرار گرفت.

  قبل از آن هم، نزدیک به ۴۰ سال پیش، محققان فرانسوی مقداری از بقایای یک دایناسور را در حوالی کرمان کشف کردند. البته بقایای آن را بلافاصله به موزه تاریخ طبیعی پاریس منتقل کردند.

  ردپای جانوران ماقبل تاریخ در حوض خانه روستایی

  65 میلیون سال پیش نسل موجوداتی در جهان منقرض شد که حالا دانشمندان و محققان در به در به دنبال بقایای باقیمانده و فسیل های آنها هستند تا شاید گوشه ای از نحوه زندگی آنها را مشخص کنند.

  تخته سنگی متعلق به دوران ژوراسیک زیرین با قدمت 190 میلیون سال متشکل از 15 ردپای دایناسور در دیواره حوض یک منزل مسکونی در یکی از روستاهای کرمان کشف شد.

  مهره گردن دایناسور در کرمان

  کشف این تخته سنگ از آنجا اهمیت بیشتری یافته است که طبق نظر سرپرست مدیریت زمین شناسی جنوب شرق کشور این تخته سنگ تنها مجموعه ردپای یک خانواده دایناسور به خصوص دایناسورهای کوچک به همراه یک ردپای بزرگ است که به نظر می رسد جای پای مادر این گروه است که بین 190 تا 200 میلیون سال پیش در این منطقه زندگی می کردند.

  این تخته سنگ حدود 30 سال پیش توسط اعضای یک خانواده بومی در تپه های اطراف این روستا پیدا شده است و اعضای این خانواده از آن برای ساخت دیواره حوض خانه استفاده کرده بودند.

  منبع : www.mehrnews.com

  از اثر پاهای دایناسور چه اطلاعاتی می توان به دست آورد؟

  پرسش و پاسخ مقطع دبستان پایه پنجم رشته درس علوم تجربی

  از اثر پاهای دایناسور چه اطلاعاتی می توان به دست آورد؟

  محمدرضا مهدوی   1 آبان 10:06

  1 پرسش 0 پاسخ 7 امتیاز

  علوم تجربی پنجم دبستان

  از پاهای دایناسور چه اطلاعاتی می توان به دست اورد

  1 گزارش

  آراد محمدی   2 آذر 17:52

  3 پرسش 38 پاسخ 95 امتیاز

  1️⃣ وزن احتمالی 2️⃣ اندازه ی آن 3️⃣ نوع آن 4️⃣ محل زندگی 5️⃣ نوع زندگی 6️⃣ سرعت آن 7️⃣ قدمت آن فسیل 8️⃣ سن تقریبی 9️⃣ نوع تغذیه 5 گزارش

  آلینا نورمرادی   7 آذر 14:43

  0 پرسش 2 پاسخ 22 امتیاز

  از اثر پای دایناسور میتوان :

  تعداد انگشتان پا محل زندگی آنها جثه و وزن اندازه ی دایناسور

  و‌‌‌‌‌....... را فهمید

  امیدوارم جواب های من براتون مفید باشه

  4 گزارش 2 آبان 18:37

  0 پرسش 77 پاسخ 387 امتیاز

  به ویژگی هایی مثل اندازه و جثه و وزن و اینجور چیزاش پی ببریم

  4 گزارش

  نازنین زهرا عفتی   5 آذر 11:46

  0 پرسش 1 پاسخ 11 امتیاز

  از رد پای دانیاسور ها چه اطلاعات عفتی میتوان به دست اورد

  2 گزارش

  یسنا احمدیان   28 آذر 17:08

  1 پرسش 2 پاسخ 19 امتیاز

  سرعت جانور .نوع تغذیه جثه جانور

  2 گزارش

  مائده رحمانی   13 آذر 18:44

  1 پرسش 23 پاسخ 92 امتیاز

  سلام دوست عزیز

  از ردپای جانداران اطلاعات زیادی می توان بدست آورد

  هرچه ضخامت ردپا بیشتر باشد جثه و وزن جاندار بیشتر بود و سرعت کمی داشته و ضخامت کم ردپا نشانه ی حرکت سریع و سبکی و وزن جاندار بوده

  ردپا می تواند نوع جاندار و محل زندگی او را هم مشخص کند مثل اردک

  2 گزارش

  هلیا نوروزی   3 آذر 10:16

  0 پرسش 8 پاسخ 8 امتیاز

  اندازه تقریبی وزن تقریبی نوع جاندار سرعت جاندار 2 گزارش

  آرین سحابی   30 آبان 14:51

  0 پرسش 41 پاسخ 191 امتیاز

  ویژگی هایی مثل اندازه دایناسور،سن،وزن،زیستگاه و جنسیت دایناسور.

  1 گزارش

  محیا مسلم   25 آبان 22:19

  2 پرسش 14 پاسخ 66 امتیاز

  سن وزن و نوع دایناسور و محل زدگی دایناسور

  1 گزارش

  سلنا محمدی   9 دی 16:45

  0 پرسش 4 پاسخ 24 امتیاز

  سوالات کلاس. پنجم?درسهای 8 ــ9ــ10ــ11همه درس هارو با جواب صحیح هرکس سوالی داره بپرسه?

  0 گزارش

  سلنا محمدی   9 دی 16:42

  0 پرسش 4 پاسخ 24 امتیاز

  از روی رد پای یک دایناسور چه اطلاعاتی بدست می آید؟؟؟? پاسخ درست??اندازه پـــای دایناسورــ سن تقریبی ــ تعداد انگشتان

  0 گزارش

  Moonlight نمیگم   8 دی 18:39

  0 پرسش 1 پاسخ 1 امتیاز

  جواب: تعداد. انگشتان پا محل زندگی انها جثه و وزن اندازه دایناسور 0 گزارش

  مرتضی عزیزی   18 آذر 22:13

  0 پرسش 1 پاسخ 1 امتیاز

  سلام میشه جواب اینو بدید ?

  آبی که مردم شهر تهران مصرف می کنند از کدام رود ها تامین می شود ¿

  0 گزارش

  فاطمه نوری   17 آذر 21:47

  0 پرسش 1 پاسخ 1 امتیاز

  تعداد انگشتان پا محل زندگیشون جثه و وزن نوع ان ها اندازه تقریبی وزن تقریبی 0 گزارش

  aram fayyaz   7 دی 18:58

  1 پرسش 62 پاسخ 101 امتیاز

  1-وزن احتمالی 2-اندازه دایناسور 3-وجود فیزیکی آن 0 گزارش

  Melika Army   27 آبان 14:56

  1 پرسش 15 پاسخ 21 امتیاز

  وزن تقریبی و اندازه و محل زندگی

  امیدوارم یاد گرفته باشی?

  0 گزارش

  Amir sobhan sadi   20 آبان 12:45

  0 پرسش 69 پاسخ 229 امتیاز

  قدمت فسیل ، اندازه ی دانیاسور ، جرم دانیاسور و چثه دانیاسور می توان پی برد .

  0 گزارش

  تیارا اا   4 آبان 19:24

  1 پرسش 17 پاسخ 52 امتیاز

  یعنی در اون منطقه زیستگاه دایناسور بوده در گذشته

  0 گزارش

  Yasna Bahrami   2 آبان 20:10

  1 پرسش 10 پاسخ 24 امتیاز

  سلام دوست عزیز

  ویژگی هایی مثل اندازه دایناسور جثه دایناسور وزن دایناسور جنسیت دایناسور و زمان زندگیش

  موفق باشی :) 0 گزارش

  اعظم جوهری   1 آبان 12:59

  0 پرسش 1 پاسخ 1 امتیاز

  میتوانیم نوع دایناسور زمانی که دایناسور زندگی میکرد سنش و حتی به بعضی از آثار باستانی پی ببریم

  0 گزارش

  Mahdieh Rajabi   2 آبان 12:51

  0 پرسش 1 پاسخ 0 امتیاز

  انداره و سن و وزن و برآمدگی های پا را تشخیص داد و میتوانیم به قدمت این جای پا و جنسیت دایناسور را تشخیص داد

  -1 گزارش

  احمدرضا دانه زن   1 آبان 16:37

  0 پرسش 2 پاسخ -4 امتیاز

  میتوانیم به ویژگی های دایناسور پی ببریم مانند اندازه جثه سن وزن گونه و...

  -2 گزارش

  منبع : gama.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 10 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید