این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  از بازی های زمان کودکی که هم شمارش دارد هم ماجراجویی

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  از بازی های زمان کودکی که هم شمارش دارد هم ماجراجویی را از این سایت دریافت کنید.

  بازی‌های کودکان

  بازی‌های کودکان

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  این مقاله نیازمند تمیزکاری است. لطفاً تا جای امکان آن‌را از نظر املا، انشا، چیدمان و درستی بهتر کنید، سپس این برچسب را بردارید. محتویات این مقاله ممکن است غیر قابل اعتماد و نادرست یا جانبدارانه باشد یا قوانین حقوق پدیدآورندگان را نقض کرده باشد.

  نگاره‌ای قدیمی از بازی‌های کودکان، آلمان

  بازی‌های گوناگون کودکان

  چرخ بازی (Hoop rolling)

  گل بازی در میان کودکان همونگ

  خر پلیس

  آب‌بازی

  Red Rover

  بازی‌های کودکان به بازی‌های گروهی کودکان گفته می‌شود که ممکن است توسط بزرگسالان نیز انجام شود که معمولاً در کوچه، مدرسه یا حیاط خانه‌ها انجام می‌شود. بازی‌های ورزشی شناخته شده مانند فوتبال شامل این مقاله نمی‌شوند.

  بالا بلندی، توپ چرخی، تیله بازی، خاله بزغاله، خروس جنگی، زو، شاه و وزیر، الک دولک، شمع گل پروانه، عمو زنجیر باف، قایم باشک، قلعه، کلاغ پر، گل یا پوچ، لی لی، هفت‌سنگ، وسطی،یه قل دو قل و … از بازی‌های قدیمی کودکان ایرانی هستند. برخی از بازی‌های قدیمی اکنون فراموش شده‌اند.[۱]

  شیوه‌های بازی[ویرایش]

  یک به یک: بازی‌هایی مانند ۳ ریگگ و دوز (ایکس-او) که تنها دو نفر بازیکن دارد.یک به چند: بازی‌های یک به چند بازی‌هایی هستند که یک نفر در مقابل یک گروه قرار می‌گیرد. در این بازی‌ها به آن یک نفر گرگ هم گفته می‌شود.گروه به گروه: بازی‌های گروهی بین دو گروه انجام می‌شود. قبل از شروع بازی باید یارکشی شود. به این صورت که دو نفر سردسته می‌شوند و هر یک به نوبت از میان سایر افراد یاران خود را انتخاب می‌کنند.

  اصطلاحات[ویرایش]

  بازی‌های کودکانه دارای اصطلاحات خاصی است که در بسیاری از این بازی‌ها استفاده می‌شود.

  گرگ: در بازی‌های یک به چند به آن یک نفر گرگ گفته می‌شود.یارکشی: در بازی‌های گروه به گروه به عمل انتخاب افراد گروه توسط سرگروه‌ها گفته می‌شود.شیر یا خط: روشی برای انتخاب شروع‌کننده بازی.گردو شکستم: روشی برای انتخاب شروع‌کننده بازی.تا سه نشه بازی نشهجاده خدا: تقاضای دادن فرجه و کمی راه برای فرار. به صورتموچ یا دستم به خاک مرتضی علی: برای متوقف کردن بازی برای گفتن حرفی مهم استفاده می‌شود. به صورت و استفاده می‌شود.جرزنی: وقتی کسی تقلب می‌کند سایر هم بازی‌ها برای اعتراض اصطلاح یا را استفاده می‌کنند.نخودی: فردی که در آمار بازی زیاده آمده‌است و هیچ‌کس ایده‌ای ندارد که چه نقشی می‌توان به او سپرد یا از نظر سنی از بقیه کوچک‌تر است و بازی‌کنان می‌خواهند دل‌شکستگی حاصل نشود، در نتیجه نقشی سفید(احتمالاً بیطرف) به عنوان نخودی وارد بازی می‌شود.

  بازی‌های کودکانه بر پایه حروف الفبا[ویرایش]

  فهرست

  آ ا ب پ ت ث ج چ ح خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

  سه ریگک

  مقالهٔ اصلی: سه ریگک

  این بازی که بیشتر در افغانستان بازی می‌شود شبیه xo است. روش بازی بدین گونه‌است که روی یک کاغذ مربعی کشیده می‌شود و سپس با کشیدن دو خط از وسط اضلاع آن به هم به چهار مربع تقسیم می‌شود. سپس دو شرکت‌کننده به نوبت ۳ ریگ خود (که غیر همرنگ هستند و می‌تواند حبوباتی مانند نخود هم باشند) را در ۹ نقطه بوجود آمده می‌گذارند به‌طوری‌که هرکدام تلاش می‌کند یک ردیف سه تایی را پر کند. اگر کسی توانست یک ردیف سه تایی (در اصطلاح این بازی یک قطار) را پر کند برنده‌است. اگر پس از تمام شدن سه ریگ هر کس برنده‌ای وجود نداشت به بازی با جابجا کردن ریگ‌ها ادامه پیدا می‌کند تا یکی برنده شود.

  اصطلاح:حالت دوقطاره در این بازی به حالتی گفته می‌شود که فردی بتواند وضعیتی را بوجود آورد که در حرکت بعدی امکان ساخت دو قطار را داشته باشد. در این حالت بازیکن مقابل هر کاری که کند فقط می‌تواند از قطار شدن یک ردیف جلوگیری کند و در نهایت بازیکن اول برنده می‌شود.

  نُه ریگک

  مقالهٔ اصلی: نه ریگک

  ۹ ریگک شبیه سه ریگک است. با این تفاوت‌ها:

  شکل کشیده شده عبارت از سه مربع تو در تو هستند که چهار خط میان اضلاع‌شان را به هم وصل کرده و در مجموع ۲۴ نقطه بوجود آمده‌است.

  هر بازیکن دارای ۹ ریگ است

  پس از چیده شدن مهره‌ها هر مهره فقط می‌تواند به خانه‌های آزاد مجاور خود برود. (با توجه به شکل گراف گونه به گره‌های مجاور خود)

  در صورتی که بازیکنی بتواند یک قطار (یک ردیف سه تایی از ریگ‌هایش) درست کند حریف باید یک ریگ از ریگ‌های خود را از میدان خارج کند. اگر در جریان اول بازی باشد که ریگ‌ها کامل گذاشته نشده‌اند، یکی از ریگ‌های بیرونی و اگر در جریان بازی باشد یکی از ریگ‌ها به انتخاب خودش.

  در صورتی که ریگ‌های یک بازیکن به ۳ ریگ رسید شرط حرکت در نقطه‌های مجاور را ندارد و به هر خانه‌ای می‌تواند برود. در این وضعیت اگر بازیکن دیگر یک قطار درست کرد بازیکن اول که دیگر با داشتن دو ریگ نمی‌تواند هیچ قطاری درست کند بازنده مسابقه خواهد شد و بازی به پایان می‌رسد.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  بازی های دوران کودکی ما

  قدمت بازی بر روی کره زمین، به اندازه قدمت انسان است. از زمانی که با شاخ گوزنهای وحشی، بر دیواره غار نقاشی می‌کردیم تا امروز که با پلی استیشن و موبایل و تبلت، در دنیای مجازی سه بعدی، به جنگ شیاطین و جستجوی فرشتگان می‌رویم. نسلی که امروز میانسالی خود را تجربه می‌کند، بازی‌ها و

  بازی های دوران کودکی ما

  ✔ زنگ تفریح ۱۲۰دیدگاه

  قدمت بازی بر روی کره زمین، به اندازه قدمت انسان است. از زمانی که با شاخ گوزنهای وحشی، بر دیواره غار نقاشی می‌کردیم تا امروز که با پلی استیشن و موبایل و تبلت، در دنیای مجازی سه بعدی، به جنگ شیاطین و جستجوی فرشتگان می‌رویم.

  نسلی که امروز میانسالی خود را تجربه می‌کند، بازی‌ها و سرگرمی‌های بسیار متفاوت و متنوعی تجربه کرده است. زمانی که ابزارهای مدرن حوزه تکنولوژی کمتر بودند و گاه یک برگ کاغذ سفید، موظف بود یک روز کامل یک خانواده را سرگرم کند.

  زنگ تفریح امروز را به بازی‌های دوران کودکی اختصاص داده‌ایم. خوشحال می‌شویم اگر شما هم از دوران کودکی خود و بازی‌هایتان یا اسباب‌بازی‌هایتان عکس و تصویری دارید، برای ما در زیر همین مطلب بگذارید.

  حقوق این عکس متعلق به حمید جانی پور میباشد

  حقوق این عکس متعلق به خبرگزاری مهر میباشد

  حقوق این عکس متعلق به خبرگزاری مهر میباشد

     شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

  برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    مریم میرشکاری ، وحید فیضی ، رضا رضایی ، نیکی ، وحید محمدی

  چند مطلب پیشنهادی از متمم:

  زبان بدن – درس ۴: حوزه‌های اصلی مهارت آموزی در زبان بدن

  فواید و خواص دوش آب سرد در برنامه روزانه زندگی ما

  منبع مطلب : motamem.org

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید