این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  از کرم ابریشم چه چیزی تولید می شود و چه کاربردی دارد

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  از کرم ابریشم چه چیزی تولید می شود و چه کاربردی دارد را از این سایت دریافت کنید.

  تحقیق در مورد کرم ابریشم برای کلاس دوم

  تحقیق درباره کرم ابریشم /تحقیق در مورد کرم ابریشم برای کلاس دوم : کرم ابریشم بیش ازچهار هزارسال توسط مردم پرورش داده می شد این کارنخستین

  تحقیق در مورد کرم ابریشم برای کلاس دوم

  دسته بندی: تحقیق برای بچه ها, تحقیق فارسی, کلاس دوم, مقالات

  بازدید

  تحقیق درباره کرم ابریشم

  تحقیق در مورد کرم ابریشم برای کلاس دوم

  تحقیق درباره کرم ابریشم

  تحقیق ورد و pdf کرم ابریشم

  کرم ابریشم

  کرم ابریشم بیش ازچهار هزارسال توسط مردم پرورش داده می شد این کارنخستین بار در چین حدود 2600 سال قبل از میلاد مسیح آغازشد. چینی ها راز تهیه ابریشم را سالها مخفی نگه داشتند و در اروپا و خاورمیانه تجارت میکردند. اما سرانجام به دست آوردن ابریشم از طریق کرم ابریشم را مردم دیگر کشورها یاد گرفتند.

  تحقیق در مورد کرم ابریشم برای کلاس دوم

  نوغانداری

  عمل پروراندن کرم ابریشم نوغانداری نامیده می‌شود. یک کرم بالغ طول قدش به پنج تا هفت سانتی متر می‌رسد او یک کارگر شگفت‌انگیز است فقط در طی چند روز یک کرم ابریشم تنها پیله ای می تند که می‌تواند ششصد متر نخ ابریشم از آن برداشت کرد اما باز به بیست و پنج هزار پیله نیاز است تا نیم کیلو نخ ابریشم خام تولید شود.تحقی

  ق درباره کرم ابریشم

  مراحل پرورش کرم ابریشم

  تفریخ : خروج کرم ازتخم را تفریخ گویند که در شرایط مساعد سیزده روز طول می‌کشد. پس ازاینکه اولین آثار تفریخ مشاهده شد لازم است جهت تفریخ یکنواخت به مدت چهل و هشت ساعت در اتاقی کاملا تاریک که دارای دمای 25 درجه سانتیگراد و هشتاد درصد رطوبت داشته باشد قرار گیرد.

  رنگ تخم ها در ابتدا آبی روشن است که درست قبل از خارج شدن کرم ها ازتخم تیره رنگ می شوند.

  کرم جوان

  کرم ابریشم معمولا دارای پنج مرحله تغذیه و چهارمرحله پوست‌اندازی است که به هر مرحله از تغذیه «سن» و به هر مرحله از پوست اندازی «خواب» گفته می شود. می توان گفت که کرم ابریشم دارای 5 سن و 4 خواب است سنین 1و2و3 را «کرم جوان» گویند.سنین کرم جوان حدود یازده روزطول می کشد.تحقیق درباره کرم ابریشم

  کرم بالغ

  سنین 4و5 به نام کرم ابریشم بالغ نامیده می شود که 15-16 روز به طول می انجامد

  در پایان سن پنجم کرمها از اشتها افتاده و از تغذیه باز می مانند جثه آنها کوچک شده و به رنگ زرد و شفاف در می آیند که دراین زمان با گذاشتن وسایل پیله تنی بر روی  کرمها موجبات تنیدن پیله فراهم می آید.

  تحقیق در مورد کرم ابریشم برای کلاس دوم

  چرخه زندگی کرم ابریشم:

  عادت غذایی کرم ابریشم

  کرم ابریشم از برگ درخت توت برای تغذیه استفاده می کند و هیچ غذای دیگری را نخواهد خورد برگ های توت باید بلا فاصله بعد از بیرون آمدن کرم از تخم دراختیارش قرار گیرد برگهای تازه و لطیفی که مورد نیاز کرم جوان است دراوایل بهار در دسترس است.

  برگهای کهنه در سه مرحله اول زندگی کرم ابریشم «کرمهای جوان» بسیارخشن است در دوره چهارم و پنجم زندگی «کرم های بالغ» می تواند از برگهای سخت و خشن استفاده کنند. برگها باید عاری از مواد آفت کش باشند.

  نحوه ضد عفونی کردن برگ های تغذیه

  بعد از جمع آوری مقدار زیادی از شاخه های درخت توت با برگ های تازه به عنوان ذخیره غذایی  باید آنها را به مدت سه دقیقه در محلول گند زدا قرار داد.

  سپس برگها باید در زیر شیر آب خوب شسته شود تا تمام برگها خوب پاک و شسته شود

  زیرا می تواند باعث کشته شدن کرم های ابریشم شود بعد با تکان دادن آب اضافی برگها گرفته شده و در کیسه های پلاستیکی و جای خنک نگه داری شود.

  تشکیل پیله

  ابتدای هرتابستان پروانه کرم ابریشم از پیله خارج می شود پروانه ماده پس از جفت گیری 400 تخم کوچک می گذارد؛ طی تقریبا دوهفته یک کرم ابریشم 3میلی متری ازتخم خارج می شود به آنها برگ درخت توت سفید داده می شود که حریصانه آنها را می بلعند. سپس طی چهار مرحله پوست اندازی می کنند تا کاملا بالغ شوند.

  بعد ازحدود یک ماه هرکرم ابریشم شروع به ریسیدن پیله اطراف خودش می کند این کار به وسیله غده ترشح کننده کرم ابریشم انجام می شود.تحقیق درباره کرم ابریشم

  استفاده از شفیره کرم ابریشم

  کرم ابریشم یک تارابریشمی نازک ترشح می کند و بعد با چسبی که تهیه می‌کند پیله را به صورت سطح صافی به هم می چسباند. این کار سه شبانه روز طول می کشد که بسته به خصوصیات نوع وروش پرورش کرم ابریشم ، یک پیله می تواند وزنی در حدود 5/1 تا 5/2 گرم داسته باشد.

  تحقیق در مورد کرم ابریشم برای کلاس دوم

  باید توجه کنید که طول رشته نخ ابریشمی یک پیله ممکن است 300تا 900 متر باشد خروج پروانه از پیله می تواند این رشته نخ را تکه تکه کند در حالی که ابریشم از پیله کامل که شفیره داخل آن است به دست می‌آید.

  در یک مزرعه پرورش کرم ابریشم پروانه‌های بالغ فقط به اندازه مورد نیاز اجازه دارند از پیله خارج شوند باقیمانده به وسیله گرما در درون پیله کشته می‌شوند.

  برای اینکه ابریشم بتواند ریسیده و به پارچه تبدیل شود. پروانه کرم ابریشم رنگ متمایل به زرد با بدنی کلفت و پرموى دارد. عمر پروانه بالغ مدت بسیار کوتا هی است به اندازه کافی طولانی برای این که پروانه بتواند تخمگذاری کند.

  مراحل تبدیل ابریشم به نخ ابریشم

  برای ‌‌این که بتوان از ابریشم در ‌قالی‌بافی استفاده نمود در طی مراحلی آن را به صورت نخ ابریشم که قابل مصرف در ‌قالی‌بافی باشد در می‌آورند. مراحل تبدیل ابریشم به نخ ابریشم عبارتند از:

  منبع : kelasedarsi.ir

  ابریشم

  ابریشم

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  برای دیگر کاربردها ابریشم (ابهام‌زدایی) را ببینید.

  پیله

  قطعه‌ای زینتی و گرد از جنس ابریشم با طرح‌های مغول متعلق به هنر دوره ایلخانی.

  ابریشم الیافی طبیعی از جنس پروتئین می‌باشد که از برخی از انواع آن می‌توان پارچه درست کرد.[۱]

  از نخ ابریشم، پارچه‌های ابریشمی می‌بافند که یکی از بهترین و نرمترین پارچه‌های دنیا به‌شمار می‌روند. به دلیل خاصیت براقی نخ ابریشم، پارچه‌های بافته شده از ابریشم همانند منشورهایی هستند که اگر از جهات مختلف به آن‌ها نگاه کنید رنگ‌های متفاوتی از آن می‌بینید.[]

  در حدود ۲۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح نخستین بار ابریشم‌بافی در چین را انجام داد.[۲]

  تاریخچه[ویرایش]

  چینی‌ها روش تهیه ابریشم را از ۴۰۰۰ سال پیش می‌دانستند. داستان جالبی در مورد نحوهٔ تهیه ابریشم بین چینی‌ها است که می‌گوید روزی ملکهٔ چین «سی لینگ شی» یک پیله کرم ابریشم را به اشتباه داخل آب جوشی که مخصوص شست‌وشوی دست‌ها بوده، می‌اندازد. روز بعد می‌بیند که تارهای ابریشمی از داخل ظرف بیرون می‌آیند. از این عمل لذت می‌برد و از آن زمان شروع به نگهداری از کرم‌های ابریشم می‌کند تا بتواند از ابریشم آن‌ها برای لباس‌ها استفاده کند. تا مدت‌ها چینی‌ها راز تهیه ابریشم را حفظ کرده بودند. ژاپنی‌ها جزو اولین کسانی بودند که توانستند در قرن سوم به این راز پی ببرند.

  حدود ۵۵۰ سال بعد از میلاد مسیح ژوستینین یکم پادشاه بیزانس، دو راهب را به عنوان جاسوس به چین فرستاد. زمانی که آن دو برگشتند چندین کرم ابریشم را در داخل یک استوانهٔ چوبی از بامبو با خود آوردند. بعد از آن هنر به دست آوردن ابریشم از کرم ابریشم کم‌کم در تمام جهان شناخته شد. امروزه ابریشم ایتالیا به لحاظ زیبایی و کیفیت در جهان بهترین نوع ابریشم است.[۳]

  در ایران[ویرایش]

  پیشینه تولید پوشاک و پارچه ابریشمی در ایران به پیش از اسلام برمی‌گردد که به پادشاهی هفتواد در بم نسبت داده شده‌است. در آن دوره سه نوع لباس و پارچه از ابریشم تهیه می‌شده‌است:[]

  نوع اول دیبا بوده که به لباس ابریشمی ساده رنگی گفته می‌شده‌است.

  نوع دوم بر خلاف گفته لغت نامه دکتر معین پرنیان بود که به لباس ابریشمی چند رنگ و اغلب هفت رنگ اطلاق می‌شده که در بعضی موارد دارای طرح گل در میان پارچه هم بوده‌است.

  نوع سوم و کاملاً درباری ایرانی پرند بوده‌است که به پارچه رنگین ابریشمی و دارای طرح‌های حاشیه‌ای گفته می‌شده و مخصوص خاندان شاهنشاهی ایرانی بوده‌است.

  اولین کارخانه ابریشم کشی در ایران اولین بار میانه‌های سده نوزدهم در دوران سلطنت ناصر الدین شاه به وسیلهٔ یکی از سرمایه داران گیلان به نام آقا محمد خان رشتی درقریه برکاده رشت بنا شد که فعالیت آن پس از مدت کوتاهی متوقف گردید. در آخرین سال سلطنت ناصرالدّین شاه یکی دیگر از تجار معروف گیلان به نام حاج امین‌الضرب موفق شد درحد دانش فنی آن روز کارخانه ابریشم کشی مجهزی با استفاده از ماشین آلات فرانسوی درشهر رشت ایجاد کند، و با استفاده از مدیران بازرگانی دیبلت (debblet) فرانسوی انحصار تأسیس آن را به مدت ۲۰ سال به دست آورد این کارخانه با نیروی کارگران ایرانی چندین سال با موفقیت به ابریشم‌کشی و تولید محصول با کیفیت مورد قبول بازارهای بین‌المللی پرداخت ولی سرانجام مسائل اجتماعی و ناسازگاری‌های دو فرهنگ شرق و غرب آن را به تعطیلی کشاند. این مکان در حال حاضر به صورت یک باغ رها شده‌است و همچنین پناهگاه پرندگان مهاجر است که چند ساختمان قدیمی در آن وجود دارد.[۴] به استناد گزارش‌های تاریخی موجود، در گذشته بهترین نوع ابریشم و نوغان در رشت و اطراف آن به عمل می‌آمد.[۵][۶]

  مراحل تولید[ویرایش]

  نخ ابریشم توسط حشرهٔ کوچکی به نام کرم ابریشم تولید می‌شود. کرم ابریشم پیله‌ای را به دور خود می‌تند که هر قدر کرم بزرگتر باشد، اندازهٔ پیله بزرگتر است. زمانی که پیله به اندازهٔ کافی بزرگ شد آن را داخل آب جوش انداخته و می‌جوشانند. در این مرحله کرم داخل پیله می‌میرد و ابریشم از پیله به دست می‌آید. اگر کرم ابریشم به رشد کامل برسد به پروانه تبدیل می‌شود.

  در اوایل فصل تابستان کرم ابریشم ماده، حدود ۵۰۰ تخم بر روی برگ درخت توت می‌گذارد. بعد از ۱۰ روز لارو کرم ابریشم از آن تخم‌ها بیرون می‌آید. به علت اینکه بیمار شدن یکی از آن‌ها باعث از بین رفتن همهٔ لاروهای کرم ابریشم می‌شود، از آن‌ها به دقت مراقبت می‌گردد. کرم‌های ابریشم روی برگ‌های درخت توت رشد و از آن‌ها تغذیه می‌کنند. ابریشم از مایعی که از سوراخ کوچکی در دهان این کرم‌ها ترشح می‌شود، به دست می‌آید. آن‌ها پیله‌ها را در حدود ۲۵ روز می‌سازند. یک پنجم وزن پیله‌ها را ابریشم تشکیل می‌دهد. پیله‌های کرم ابریشم در آب جوش کشته می‌شوند و بعد از آن ابریشم تابیده می‌شود. یک پیله تاری در حدود ۵۰۰ تا ۱۳۰۰ متر دارد. استحکام تار ابریشم به اندازهٔ یک سیم استیلی است که هم اندازه با خود تار می‌باشد. ابریشمی که با کتان یا مواد ترکیبی دیگری تولید می‌شود بسیار زیباست.[۳]

  الیاف ابریشم[ویرایش]

  نگاره‌ای از یک خِفتان ابریشمی مراکشی.

  ابریشم از جمله الیاف حیوانیست و برای تولید پارچه‌های دستباف زیبا، لطیف و با ارزش به کار می‌رود. لیفی است پروتئینی که بر اثر انجماد موادی که کرم ابریشم ترشح می‌کند، بدست می‌آید و از دو فیلامنت موازی که توسط مادهٔ چسبناکی به نام صمغ به یکدیگر چسبیده، تشکیل شده‌است.

  کرم ابریشم با تنیدن مداوم این رشته در اطراف خود، پیله‌ای می‌سازد که در آن محبوس می‌شود و پس از مدتی تبدیل به پروانه شده و با سوراخ کردن پیله از آن خارج می‌شود. پرورش دهندگان کرم ابریشم بعد از تکمیل پیله و قبل از خروج پروانه، در آبی با حرارت ۶۰ دجه سانتی گراد یا به وسیلهٔ بخار آب، کرم را کشته و سپس پیله‌ها را از نظر کیفیت طبقه‌بندی نموده و هر بخشی را که دارای کیفیت یکسان است، برای نرم شدن صمغ به داخل ظرفی محتوی آب داغ ریخته و پس از پیدا شدن سرهای الیاف، آن‌ها را به صورت رشته درآورده و سپس با انجام عملیاتی خاص، رشته‌های حاصل رابه نخ ابریشم تبدیل می‌کند.

  منبع : fa.wikipedia.org

  استفاده های پیله کرم ابریشم در صنایع مختلف

  کرم ابریشم حشره ای کاملا بی آزار هست که در طی فرآیندی به دور خود پیله میتند. پیله کرم ابریشم خواص بسیاری دارد که از آن در صنایع مختلف استفاده میکنند. در این مقاله به چگونگی استفاده از پیله ابریشم در صنایع مختلف پرداخته میشود.

  استفاده های پیله کرم ابریشم در صنایع مختلف

  کرم ابریشم حشره ای کاملا بی آزار هست که در طی فرآیندی به دور خود پیله میتند. پیله کرم ابریشم خواص بسیاری دارد که از آن در صنایع مختلف استفاده میکنند.

  آنچه در این مقاله می‌خوانید:

  پیله کرم ابریشم چیست؟

  موارد استفاده از پیله کرم ابریشم در صنعت

  در این مقاله به چگونگی استفاده از پیله ابریشم در صنایع مختلف پرداخته میشود.

  پیله کرم ابریشم چیست؟

  پیله کرم ابریشم جسمی بیضوی شکل کوچک است که حدود ۹۸ درصد آن را پروتئین و مابقی فیبر و کربوهبدرات است.

  پروتئین پیله کرم ابریشم از فیبروئین و سریسین نشکیل شده است.

  فیبروئین ابریشم نوعی پروتئین فیبریلی و پلیمری طبیعی است که بدلیل زیست سازگار بودنش و ویژگی ها یکنواخت آن می توان به عنوان ماتریس مناسبی برای رهایش دارو مورد توجه قرار گیرد.

  سریسین پروتئینی است که شامل ۱۸ نوع آمینو اسید میباشد درصد آمینو اسید های هیدروکسی در سریسین ۴۵/۲ درصد میباشد. همچنین ۴۲/۳ درصد سریسین را آمینو اسید قطبی و ۱۲ درصد از باقی مانده آمینو اسیدها غیر قطبی میباشد.

  کربوهیدرات ها یکی از پلیمرهای اساسی در زندگی است و عضو جدا نشدنی بدن انسان است.

  همچنین تغذیه ی مناسبی برای پوست میباشد و میتواند باعث شادابی و همچنین سفید شدن پوست شود.

  امروزه یکی از ارکان اصلی برای ساخت لوازم آرایشی بهداشتی استفاده میشود.

  موارد استفاده از پیله کرم ابریشم در صنعت

  امروزه به دلیل شناخت اجزا و مواد تشکیل دهنده از پیله کرم ابریشم استفاده های زیادی در صنایع مختلف میشود

  عموم استفاده از پیله کرم ابریشم را به موارد زیر میتوان دسته بندی کرد:

  در صنایع نظامی:

  این لباس ضدگلوله که از ترکیب پیله کرم ابریشم با یک رزین خاص ساخته شده و سپس به شکل هیدرولیکی فشرده شده است، مقاوم و سبک است.

  ضخامت این جلیقه‌های ضدگلوله ۱۴ تا ۲۰ میلیمتر، وزن آن ۲٫۵ الی چهار کیلومتر بوده و قیمت آن یک سوم جلیقه‌های رایج است.

  به گفته خواخونگ، جلیقه ابریشمی همچنین می‌تواند شلیک‌های پیاپی را بدون تخریب شدن تحمل کند. محققان قصد دارند تولید این جلیقه را ادامه داده و نسخه‌ای را طراحی کنند که بتواند در برابر شلیک سلاح‌های خودکار مانند اسلحه هجومی M16 دوام بیاورد.

  صنایع نساجی:

  ابریشم به عنوان ظریفترین محکمترین پردوامترین و درخشانترین نخ جهان شناخته میشود. و اصلی ترین کاربرد آن در بافت پارچه های ابریشمی است.

  صنایع پزشکی:

  از ابریشم در فیلتر ها برای تصفیه هوا استفاده میکنند.

  از ابریشم در بانداژهای پیشرفته استفاده گردد تا هم باکتری‌ها از بین بروند و هم خطر التهاب کاهش یابد.

  در جهت استحکام استخوان همانند پلاتین و فلز میتوان استفاده کرد که البته مزیت بالایی نسبت به فلز و پلاتین دارد که آن هم جذب خود به خودی توسط بدن است.

  مقاوم سازی:

  از پودر ابریشم جهت بالا بردن مقاوت و استحکام مجسمه ها و مصالح دیگر استفاده میشود.

  صنایع آرایشی و بهداشتی:

  ابریشم با وجود دارا بودن مواد بسیار مغذی برای پوست که غیر قابل انکار است در صنعت آرایشی و بهداشتی کاربرد زیادی دارد.

  برای درک بیشتر تاثیر پیله ابریشم برای زیبایی پوست انسان مقاله زیر رو مطالعه کنید

  کاربرد پیله ابریشم برای پوست و زیبایی + اثبات علمی

  موارد استفاده از پیله ابریشم برای پوست به گونه زیر است:

  رطوبت رسانی پوست سفید کننده پوست لایه بردار پوست

  رفع چروک پوست در مدت زمان کمتر از سه هفته

  سفت کننده پوست

  از بین برنده جوش سرسیاه

  پاکسازی پوست و منافذ آن

  از بین برنده پف زیر چشم

  و همچنین به دلیل وجود سریسین یک کلاژن ساز عالی برای پوست است.

  در کشورهای شرقی آسیا استفاده از پیله کرم ابریشم جهت زیبا سازی پوست از ۲۵۰۰ سال قبل جز آداب و رسومشون بوده

  که امروزه طی تحقیقات انجام شده توسط محققان به یکی از معجزات برای رفع چین و چروک پوست و زیبایی نام برده میشود.

  نظرتان را ثبت نمایید.

  منبع : abrishamonline.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 14 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید