این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  اولین زن و مردی که به پیامبر ایمان آوردند کلاس چهارم

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  اولین زن و مردی که به پیامبر ایمان آوردند کلاس چهارم را از سایت نکس اسکرین دریافت کنید.

  نخستین مرد و زنی که به پیامبر ایمان آوردند

  Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* /* >*/ /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal";

  نخستین مرد و زنی که به پیامبر ایمان آوردند

  فروغ ابديت ج 1فصل : 13کسی از من پیشقدمتر نبود !نخستین مرد و زنی که به پیامبر ایمان آوردند :

  پیشرفت آئین اسلام و نفوذ آن در میان ملل ، بطور تدریج بوده است در اصطلاح قران به کسانی که در پذیرفتن و نشر آن از همه پیش گامتر بودند « السابقون » می گفتند ،

  و این سبقت خود ، در صدر اسلام ملاک فضیلت و برتری بوده و میان این گروه پیش گامترین آنها که بر همه سبقت جسته است ، فضیلتی برتر بر همه این گروه دارد ، بنا بر این باید با کمال بی طرفی از روی مدارک صحیح موضوع را مورد بررسی قرار دهیم و پیش گامترین فرد را از زنان و پیش قدمترین مرد را در اسلام بدست آوریم .

  () از زنان ؛ خدیجه :

  از مسلمات تاریخ این است که خدیجه نخستین زنی است که به او ایمان آورده است و در این موضوع مخالفی به چشم نمی خورد ما برای اختصار یک سند مهم تاریخی را که تاریخ نویسان از یکی از زنان پیغمبر اکرم ص نقل کرده اند در اینجا می آوریم :

  عائشه می گوید : من همواره بر اینکه روزگار « خدیجه » را درک نکرده بودم تاسف می خوردم و از علاقه و مهر پیامبر نسبت به او همیشه تعجب می کردم ، زیرا همسر عزیز او ، ویرا بیشتر از همه یاد می کرد ، و اگر گوسفندی می کشت ، سراغ دوستان « خدیجه » می رفت و سهمی برای آنها می فرستاد ، روزی رسول اکرم خانه را ترک می گفت در آن حال « خدیجه » را یاد کرد و قدری از او تعریف نمود سر انجام کار بجائی رسید که من نتوانستم خودم را کنترل کنم ، با کمال جرأت گفتم :

  وی یک پیرزن بیش نبود ، و خدا بهتر از آن را نصیب شما کرده است ! گفتار من سوء اثر عجیبی در رسول خدا کرد ، آثار خشم و غضب در پیشانی او ظاهر گردید ، و فرمود : ابدا چنین نیست ... بهتر از آن نصیب من نگشته ! او هنگامی به من ایمان آورد ، که سراسر مردم در کفر و شرک به سر می بردند ، او اموال و ثروت خود را در سخت ترین مواقع در اختیار من گذارد ، خدا از او فرزندانی نصیبم نمود که به سائر همسرانم نداد !

  گواه دیگر بر پیش قدم بودن خدیجه در ایمان بر تمام زنان جهان ، همان سرگذشت آغاز وحی و نزول قران است ؛ زیرا هنگامی که رسول خدا از « غار حراء » پائین آمد و سر گذشت خود را با همسر خود در میان گذارد ، بلا فاصله تصریحاً و تلویحاً تصدیق و دلداری همسر خود را شنید ، علاوه بر آن مکرر از کاهنان و دانایان عرب اخباری راجع به نبوت شوهر خود شنیده بود و همین اخبار ، و صداقت و درستی او سبب شد که با جوان هاشمی ازدواج کند .

  () پیش قدمترین مردان ؛ علی بود :

  شهرت قریب به اتفاق میان تاریخ نویسان اعم از سنی و شیعه این است که نخستین کسی که از مردان ایمان به پیامبر آورد ، علی ع بود و در برابر این قول مشهور ، اقوال نادری نیز در لابلای تاریخ به چشم می خورد ، که ناقلان آنها با نقل آن مخالف آنرا انتخاب کرده اند .

  مثلا گفته می شود که اول کسی که به او ایمان آورد ، پسر خوانده پیامبر ص زید بن حارثه و یا ابوبکر بوده است ، ولی دلائل زیادی که ما فقط ختصری از آنرا در اینجا می آوریم ، گواهی بر خلاف دو قول مزبور می دهند اینک برخی از آن دلائل :

  علی در دامان پیامبر بزرگ شده بود :

  علی ع از دوران کودکی در خانه پیامبر پرورش یافته ، و پیامبر بزرگ به آن یک پدر مهربان و دلسوز در تربیت او می کوشید ، عموم سیره نویسان به طور اتفاق می گویند :

  پیش از بعثت پیامبر ، خشکسالی عجیبی در مکه پدید آمد ، ابوطالب عموی پیامبر که عائله زیادی داشت و بزرگ قریش بود وضع در آمد او با هزینه او چندان متوازن نبود ، و نسبت به برادر خود « عباس » چندان ثروتی نداشت ، وضع زندگی ابوطالب در چنین سال قحطی ، پیامبر را بر آن داشت با عموی ثروتمند خود « عباس » مذاکره نموده و قرار گذارند که برای گشایش کار « ابوطالب » برخی از فرزندان ابوطالب را به خانه خود ببرند ، تا از این راه به هزینه زندگی او کمک کنند ، و در نتیجه « علی » را پیامبر و « جعفر » را عباس به خانه خود برد .

  در چنین وضع باید گفت : که علی در روزی که به خانه پیامبر رفت کمتر از هشت یا ده سال نداشته است ، زیرا منظور از بردن علی این بود که گشایش در کار بزرگ مکه ( ابوطالب ) بوجود آید ، و بچه ای که سن و سال او کمتر از هشت و ده باشد ، علاوه بر اینکه جدا نمودن او از پدر و مادر کار بسیار دشوار می باشد ، چندان تاثیری در وضع زندگی ابوطالب پدید نمی آورد .

  بنابراین باید سن او را طوری فرض کنیم که بردن او در وضع زندگی پدر وی تاثیر قابل توجهی داشته باشد . در چنین صورت چطور می توان گفت که بیگانگان مانند زید بن حارثه و دیگران از اسرار وحی اطلاعی پیدا کرده بودند ، ولی برادر زاده او که از همه به او نزدیکتر ؛ و در تمام اوقات با او بود ؛ از اسرار الهی بر پیامبر بی اطلاع بوده است .

  منظور پیامبر از تربیت علی این بود که تا حدی خدمات « ابوطالب » را جبران کند ، و در نزد پیامبر چیزی عزیزتر و گرامی تر از این نبود که فردی را براه راست هدایت کند معالوصف چطور می توان گفت : که پیامبر برادر زاده خود را که یک فرد روشن ضمیر و با هوش بود ؛ از این نعمت عظیم محروم سازد ، خوبست این گفتار را از زبان خود علی ع بشنویم :

  وی در خطبه « قاصعه » منزلت و نزدیکی خود را با پیامبر چنین تشریح می کند :

  شما قدر و منزلت مرا از رسول خدا ص به سبب خویشی نزدیک و مقام بلند و احترام ( که نزد آن حضرت داشتم ) می دانید ، زمان کودکی مرا در کنار خود پرورش داد ، و به سینه اش می چسبانید ، در بسترش در آغوش می داشت ، و بوی خوش او را استشمام می کردم و ... و من پی او می رفتم مانند رفتن بچه شتر پی مادرش ! در هر روزی از فضائل اخلاقی خود ، نشانه ای می افراشت ( آشکار می نمود ) و پیروی از آن را به من امر می فرمود و در هر سالی در حراء ( پیش از رسالتش ) اقامت می نمود ، من او را می دیدم و غیر من نمی دید .

  در آن زمان اسلام در خانه ای نیامده بود مگر خانه رسول خدا و خدیجه و من سوم ایشان بودم ؛ نور وحی و رسالت را می دیدم و بوی نبوت را استشمام می کردم ... ( نهج البلاغه ج2 ص182 طبع مصر )

  علی و خدیجه با پیغمبر نماز می خوانند :

  ابن حجر در « الاصابه » در ترجمه « عفیف کندی » و « ابن عبد البر » در « استیعاب » و بسیاری از دانشمندان تاریخ ، داستان زیر را از او نقل می کنند که او گفت :

  در روزگار جاهلیت ، وارد « مکه » شدم و میزبانم « عباس بن عبدالمطلب » بود ، و ما دو نفر در اطراف « کعبه » بودیم ناگهان دیدم ؛ مردی آمد ، در برابر « کعبه » ایستاد و سپس پسری را دیدم که آمد در طرف راست او ایستاد ؛ چیزی نگذشت زنی را دیدم که آمد در پشت سر آنها قرار گرفت ، و من مشاهده می کردم که این دو نفر به پیروی از آن مرد رکوع و سجود می نمودند ، این منظره بی سابقه حس کنجکاوی مرا تحریک کرد که جریان را از « عباس » بپرسم ، او گفت :

  منبع : lilatolgadr12.blogfa.com

  اولین مردی که به پیامبر اکرم(ص) ایمان آورد، چه کسی بود؟

  اولین مردی که به پیامبر اکرم(ص) ایمان آورد، چه کسی بود؟

  🏆🏆 مسابقه استعدادیابی گاما تلنت 🏆🏆

  ثبت نام   ورود

  پربازدیدها: #درآمدزایی#مدرسه_یاب#آزمون‌ساز

  درس 10: روشن ترین شب هدیه‌های آسمانی چهارم دبستان درسنامه آموزشی این مبحث

  اولین مردی که به پیامبر اکرم(ص) ایمان آورد، چه کسی بود؟

  1 ) بلال حبشی 2 ) عمار یاسر 3 ) ابوذر غفاری 4 )

  پسر عموی ایشان، علی(ع)

  گزارش خطا یک تست دیگه بزن یک آزمون کامل بده

  تحلیل ویدئویی تست

  تحلیل ویدئویی برای این تست ثبت نشده است!

  ویدیو دوره کامل آموزشی، هدیه‌های آسمانی چهارم دبستان

  مدرس: فاطمه دهقان

  مدت دوره: 7 ساعت (21 فایل)

  ریاضی

  1082 تست 75,740 تومان

  علوم تجربی

  1780 تست 124,600 تومان

  فارسی

  1484 تست 103,880 تومان

  هدیه‌های آسمانی

  751 تست 52,570 تومان

  مطالعات اجتماعی

  1065 تست 74,550 تومان

  قرآن

  113 تست 7,910 تومان

  نمونه سوالات مرتبط

  آزمون آنلاین

  8 تست

  آزمون تستی هدیه های آسمان چهارم دبستان | درس 2: کودکی بر آب

  تیم مدیریت گاما

  آزمون آنلاین

  20 تست

  آزمون نوبت اول درس ۱ تا ۹ هدیه های آسمان کلاس چهارم

  تیم مدیریت گاما

  آزمون آنلاین

  20 تست

  امتحان هدیه های آسمان و قرآن چهارم ابتدایی | هدیه (درس 10 تا 14) قرآن…

  تیم مدیریت گاما

  4 صفحه

  متن کامل درس و پاسخ فعالیت‌ها و خودارزیابی‌های هدیه‌های آسمانی چهارم دبستان | درس…

  محمدحسن عدالتی فر

  2 صفحه

  آزمون نوبت اول هدیه های آسمانی چهارم دبستان فجر | دی 96

  امیررضا ودایع خیری

  2 صفحه

  ارزشیابی هدیه های آسمانی چهارم دبستان مبعث | درس 1 تا 3

  دینی و قرآن ابتدائی

  رایـــــگان

  3 صفحه

  سوال هدیه‌های آسمان پایه چهارم | درس اول تا هفتم

  مجتبی نظری

  4 صفحه

  متن کامل درس و پاسخ فعالیت‌ها و خودارزیابی‌های هدیه‌های آسمانی چهارم | درس 13: خاله…

  محمدحسن عدالتی فر

  1 صفحه

  طرح درس روزانه درس نهم هدیه‌های آسمانی چهارم دبستان | کودک شجاع

  نگین خاقانی بروجنی

  رایـــــگان

  1 صفحه

  نمونه سوالات امتحانی هدیه های آسمان چهارم (با پاسخنامه) - نوبت دوم

  آزمون چهارمی ها

  10 صفحه

  نکات آموزشی، روش تدریس و طرح درس هدیه‌های آسمان چهارم | درس 4: یک نماز و ده رکوع!

  احمدرضا محمدزمانی

  2 صفحه

  نمونه سوالات آزمون نوبت اول هدیه های آسمانی چهارم دبستان | سری سوم

  آزمون چهارمی ها

  1 صفحه

  نمونه سوال هديه‌ هاي آسمان چهارم دبستان | درس 8: ديدار دوست

  مجتبی نظری

  محتواهای آموزشی مرتبط

  فایل های پاورپوینت، ویدئو، صوتی، متنی و ...

  پاورپوینت تدریس نکات مهم علوم تجربی چهارم دبستان | درس 2: مخلوط‌ها در زندگی

  پاورپوینت ریاضی کلاس چهارم دبستان | محاسبه‌های تقریبی

  تدریس آنلاین املای درس 2: کوچ پرستوها

  موارد بیشتر ارسال فایل

  پرسش و پاسخ های مرتبط

  سوال کنید یا به سوالات دیگران پاسخ دهید ...

  روش کار با راهنمای نقشه را توضیح دهید؟

  چگونه به كمك قطب نما شمال، جنوب و شرق و غرب را تشخيص بدهيم؟

  سوالم در مورد ماشین های ورودی و خروجی است

  منبع : gama.ir

  نخستین مرد و زنی که به پیامبر ایمان آوردند

  انهار، جامع ترین وبسایت احکام و مسائل شرعی

  نخستین مرد و زنی که به پیامبر ایمان آوردند

  پیشقدمترین زنان؛ خدیجه بودپیشرفت آیین اسلام و نفوذ آن در جهان، تدریجی بوده است در اصطلاح قرآن، به کسانی که در پذیرفتن و نشر آن پیشگام بوده اند: السابقون گفته می شود. و سبقت به گرایش به آیین پیامبر در صدر اسلام ملاک فضیلت و برتری بود. بنابراین با کمال بی طرفی و از روی مدارک صحیح موضوع را مورد بررسی قرار می دهیم.از مسلمات تاریخ است که خدیجه نخستین زنی است که به پیامبر ایمان آورده است و در این موضوع مخالفی به چشم نمی خورد. ما برای اختصار یک سند مهم تاریخی را که تاریخ نویسان از یکی از زنان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم نقل کرده اند در این جا می آوریم:عایشه می گوید: من پیوسته بر اینکه روزگار خدیجه را درک نکرده بودم تاسف می خوردم و از علاقه و مهر پیامبر به او همیشه تعجب می کردم. زیرا پیامبر او را زیاد یاد می کرد؛ و اگر گوسفندی می کشت سراغ دوستان خدیجه می رفت و سهمی برای آنها می فرستاد.روزی رسول گرامی خانه را ترک می گفت در آن حال خدیجه را یاد می کرد و قدری از او تعریف نمود. سرانجام کار به جایی رسید که من نتوانستم خودم را کنترل کنم با کمال جرأت گفتم: وی یک پیرزنی بیش نبود و خدا بهتر از آن نصیب شما کرده است!گفتار من اثر بدی در رسول خدا گذارد. و آثار خشم و غضب در پیشانی او ظاهر گردید و فرمود: ابداً چنین نیست... بهتر از آن نصیب من نگشته او هنگامی به من ایمان آورد که سراسر مردم در کفر و شرک به سر می بردند او اموال و ثروت خود را در سخت ترین مواقع در اختیار من گذارد . خدا از او فرزندانی نصیبم نمود که به دیگر همسرانم نداد.پیش قدمترین مردان، علی بودشهرت قریب به اتفاق میان تاریخ نویسان اعم از سنی و شیعه این است که نخستین کسی که از مردان ایمان به پیامبر آورد علی بود.علی علیه السلام خود در خطبه «قاصعه»در این باره می فرماید: در آن زمان، اسلام در خانه ای نیامده بود، مگر در خانه رسول خدا و خدیجه، و من سوم ایشان بودم نور وحی و رسالت را می دیدم و بوی نبوت را استشمام می کردم...ابن اثیر در «اسد الغابة»، ابن حجر در «الاصابه» در ترجمه «عفیف کندی» و بسیاری از دانشمندان تاریخ داستان زیر را از او نقل می کنند که او گفت:در روزگار جاهلیت وارد مکه شدم و میزبانم عباس بن عبدالمطلب بود و ما دو نفر در اطراف کعبه بودیم . ناگهان دیدم مردی آمد در برابر کعبه ایستاد و سپس پسری را دیدم که آمد و در طرف راست او ایستاد چیزی نگذشت زنی را دیدم که امد و در پشت سر آنها قرار گرفت و من مشاهده کردم که این دو نفر به پیروی از آن مرد، رکوع و سجود می نمودند. این منظره بی سابقه حس کنجکاوی مرا تحریک کرد که جریان را از عباس بپرسم او گفت:آن مرد محمد بن عبدالله و آن پسر برادر زاده او و زنی که پشت آنها ست همسر محمد است. سپس گفت: برادرزاده ام می گوید: که روزی خواهد رسید که خزانه های «کسری» و «قیصر» را در اختیار خواهد داشت. ولی بخدا سوگند روی زمین کسی پیرو این آیین نیست جز همین سه نفر. سپس راوی گوید: ایکاش من چهارمین نفر انها بودم.منبع: فرازهایی از تاریخ پیامبر اسلام، آیت الله جعفر سبحانی

  منبع : portal.anhar.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید