این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  اگر به کلاهک الکتروسکوپ ای که بار منفی دارد یک میله پلاستیکی باردار نزدیک کنیم چه روی میدهد

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  اگر به کلاهک الکتروسکوپ ای که بار منفی دارد یک میله پلاستیکی باردار نزدیک کنیم چه روی میدهد را از این سایت دریافت کنید.

  New Page 1

  اين الكتروسكوپ از يك برگه نازك طلايي كه به يك ميله تخت فلزي لحيم شده تشكيل شده است اين ميله از درون يك مهره نارسانا مي‌گذرد و به خارج محفظه مي‌رود. روي ميله كره فلزي كوچكي قرار دارد.

  براي بدون بار كردن الكتروسكوپ كافي است انگشت خود را به كره فلزي بالاي الكتروسكوپ بزنيم در صورتي كه در نزديكي كره ميله بارداري نباشد، بدون بار مي‌شود.

  در صورتي كه الكتروسكوپ در حالت اوليه بدون بار باشد، با نزديك كردن ميله باردار به آن، برگه طلائي از ميله دور مي‌شود.

   1) اگر الكتروسكوپ داراي بار منفي باشد، مقداري از بار منفي الكتروسكوپ در روي كلاهك فلزي و قسمتي از آن در روي ورقه قرار مي‌گيرد.

  در اين حالت وقتي ميله با بار مثبت را به الكتروسكوپ نزديك مي‌كنيم چه اتفاقي مي افتد؟

  دراين حالت وقتي ميله با بار مثبت را به الكتروسكوپ نزديك مي‌كنيم ممكن است سه حالت پيش آيد.

  الف) اگر اندازه بار روي ميله از اندازه بار روي ورقه كمتر باشد، با نزديك كردن ميله زاويه بين ورقه و تيغه فلزي كاهش مي‌يابد.

   ب) اگر اندازه بار ميله با اندازه بار روي ورقه مساوي و يا كمي بيشتر باشد ممكن است كه ورقه به تيغه فلزي بچسبد.

  ج) در صورتي كه اندازه بار روي ميله بسيار بيشتر از اندازه با روي ورقه باشد، با نزديك كردن ميله ورقه ابتدا بسته شده سپس از تيغه دور مي‌شود و آنچه مشاهده مي‌شود اين است كه ورقه بسرعت بسته شده و دوباره باز مي‌گردد.

  2) اگر الكتروسكوپ داراي بار مثبت باشد و به الكتروسكوپ ميله با بار منفي را نزديك كنيم چه اتفاقي مي افتد؟ اگر الكتروسكوپ داراي بار مثبت باشد و به الكتروسكوپ ميله با بار منفي را نزديك كنيم  مانند قسمت (1) سه حالت اتفاق مي‌افتاد.

  3) در صورتي كه الكتروسكوپ داراي بار مثبت باشد و به الكتروسكوپ ميله با بار مثبت را نزديك كنيم. در اين حالت با نزديك كردن ميله با بار مثبت به الكتروسكوپ، برگه از ميله بيشتر دور مي‌شود.

  4) در حالتي كه الكتروسكوپ داراي بار منفي است و ميله با بار منفي را به آن نزديك مي‌كنيم. با نزديك كردن ميله با بار منفي به الكتروسكوپ صفحات الكتروسكوپ بيشتر از هم باز مي‌شوند.

  منبع : elearning.roshd.ir

  الکتروسکوپ

  الکتروسکوپ

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  الکتروسکوپ

  برق‌نمای ورقهٔ طلا، در حال نمایش القا و پیش از زمین‌کردن پایانه‌های آن.

  برق‌نما یا الکتروسکوپ وسیله‌ای است که با استفاده از آن می‌توان باردار بودن، نوع بار و مقدار بار جسم از نظر الکتریکی و رسانا یا نارسانا بودن را شناسایی کرد. برای تشخیص باردار بودن از الکتروسکوپ بدون بار مثبت و برای تشخیص نوع بار از الکتروسکوپ که بار مشخّص دارد، استفاده می‌کنیم.[۱]

  اجزای الکتروسکوپ[ویرایش]

  یک الکتروسکوپ ساده دارای ۳ جز اصلی است:

  کلاهک فلزی میله فلزی

  یک ورقه تا شده طلا یا آلومینیوم

  تاریخچه برق‌نما[ویرایش]

  الکتروسکوپ اسبابی برای آشکارسازی وجود بار الکتریکی است الکتروسکوپ از دو ورقه طلا یا آلومینیم، تشکیل می‌شود که به یک سر میلهٔ رسانای فلزی متصل شده‌اند و میله به وسیلهٔ گیرهٔ عایقی نگه داشته می‌شود، وقتی که میله و ورقه‌ها بار الکتریکی کسب کنند، ورقه‌ها بر اثر نیروی رانش متقابل حاصل از بارهای همنام از یکدیگر دور می‌شوند.

  چگونگی کارکرد الکتروسکوپ[ویرایش]

  اول باید الکتروسکوپ‌ها دارای بار الکتریکی معین باشد. برای مثال الکتروسکوپ دارای بار مثبت است. جسمی باردار را نزدیک کلاهک الکتروسکوپ می‌کنیم و اگر دو ورقه از هم باز شدند یعنی بار جسم و دستگاه هم‌نام است (طبق مثال، نتیجه می‌گیریم جسم دارای بار مثبت است) و اگر به هم نزدیک شوند یعنی بار دستگاه و جسم نا‌هم‌نام است (طبق مثال جسم دارای بار منفی است).[۲]

  القای الکتریکی[ویرایش]

  باردار کردن جسم رسانا بدون تماس با جسم باردار را القای الکتریکی می‌گویند. بار جسم القاگر مخالف با بار جسم القا شونده است.

  تعیین مقدار بار الکتریکی یک جسم توسط الکتروسکوپ[ویرایش]

  برای تعیین دقیق نمی‌توان از این نوع الکتروسکوپ استفاده کرد برای همین از الکتروسکوپ‌های دیجیتالی و قوی استفاده می‌شود. اما برای تعیین از مقدار افزایش زاویه بین دو ورقه نسبت به زاویه قبلی و با توجه به هم نامی یا غیر هم نامی بار استفاده می‌شود.

  منابع[ویرایش]

  ↑ «: آزمایش الکتروسکوپ». . دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۰-۱۱.

  ↑ «آزمایش با الکتروسکوپ». . بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ اکتبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۰-۱۱.

  گسترش نبو حسگرها

  رده‌ها: ابزارهای سنجشالکترواستاتیکتاریخ تجهیزات علمی

  منبع : fa.wikipedia.org

  نزدیک کردن میله پلاستیکی باردار به کلاهک الکتروسکوپ (برق نما)

  پرسش و پاسخ مقطع دوره اول متوسطه پایه هشتم رشته درس علوم تجربی

  نزدیک کردن میله پلاستیکی باردار به کلاهک الکتروسکوپ (برق نما)

  امیر حسین   18 آبان 16:15

  17 پرسش 12 پاسخ 120 امتیاز

  علوم تجربی هشتم دوره اول متوسطه

  یک میله پلاستیکی باردار (با بار منفی) را به یک الکتروسکوپ نزدیک کنید.مشاهده می شود که صفحات الکتروسکوپ از هم فاصله می گیرند.حال اگر با دست به کلاهک الکتروسکوپ دست بزنید مشاهده می کنید که صفحات دوباره به هم می چسبند. چرا؟

  2 گزارش

  منبع : gama.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید