این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  اگر در یک شبانه روز از فصل زمستان طول شب 13 ساعت و 50 دقیقه و 21 ثانیه باشد طول روز را حساب کنید

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  اگر در یک شبانه روز از فصل زمستان طول شب 13 ساعت و 50 دقیقه و 21 ثانیه باشد طول روز را حساب کنید را از سایت نکس اسکرین دریافت کنید.

  طولانی‌ترین شب سال چند ساعت است؟

  طولانی‌ترین شب سال چند ساعت است؟

  شب یلدا زمان میان غروب آفتاب ۳۰ آذر ماه به عنوان آخرین روز پاییز تا طلوع آفتاب در اول ماه دی به عنوان نخستین روز زمستان است که به باور ایرانیان باستان شب یلدا شب زایش خورشید است و این در حالی است که این شب تنها حدود یک دقیقه با شب‌های قبل و بعد خود فرق دارد.

  اسدالله قمری‌نژاد، عضوکمیته نظارت و ارزیابی انجمن نجوم ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، شب یلدا را طولانی‌ترین شب سال توصیف کرد و گفت: این شب نه تنها یک آیین کهن، بلکه به لحاظ علمی و محاسبات نجومی دارای جایگاه ویژه‌ای است و نشان از شناخت دقیق پیشینیان ما از حرکت سالانه خورشید در دستگاه مختصات زمین مرکزی دارد.

  وی در این باره توضیح داد: محور زمین 23.5 درجه نسبت به صفحه منظومه شمسی انحراف دارد و این مهم دلیل اصلی بوجود آمدن فصل‌ها است.

  قمری‌نژاد ادامه داد: اگر محور زمین، دارای انحراف یا کج‌شدگی نبود، همیشه خورشید به یک حالت به زمین می‌تابید و آب و هوای مناطق مختلف زمین همواره ثابت می‌ماند؛ انحراف مداری زمین باعث شده که در طول گردش سالانه خود به دور خورشید همواره چهارفصل را تجربه کنیم.

  وی با بیان اینکه ساکنان زمین در دو نیمکره شمالی و جنوبی اثر این انحراف محوری را در کم و زیاد شدن ارتفاع خورشید در آسمان و کوتاه یا بلند شدن طول روز و شب خود مشاهده می‌کنند، یادآور شد: پیشینیان بر این باور بودند که خورشید در یک مدار دایره‌ای شکل بر کره سماوی به نام دایرةالبروج به دور زمین در حال گردش است و این مدار با استوای سماوی زاویه 23.5  درجه‌ای را می‌سازد.

  عضو کمیته نظارت و ارزیابی انجمن نجوم ایران خاطرنشان کرد: این دو دایره عظیمه در دو نقطه همدیگر را قطع می‌کنند و در دو نقطه نیز بیشترین فاصله را از هم پیدا می‌کنند و نقاط مشترک به اعتدال بهاری و پاییزی و دو نقطه جدایی به انقلاب تابستانی و زمستانی مشهور هستند.

  وی با تاکید بر اینکه یلدا در واقع قرار گرفتن خورشید در نقطه انقلاب زمستانی است، گفت: نیمکره شمالی در این زمان کوتاه‌ترین روز و بلندترین شب را در طول یک سال به خود می‌بیند. در واقع یلدا زایش روشنایی است و پس از این شب خورشید، آرام آرام در مدار خود به سمت اعتدال بهاری جابجا و ارتفاع خورشید در آسمان بیشتر می‌شود، ضمن آنکه طول روز نیز افزایش خواهد یافت.

  قمری‌نژاد با بیان اینکه پس از گذشت حدود 90 روز خورشید به نقطه اعتدال بهاری می‌رسد، اضافه کرد: این مکان، مکانی از خورشید است که طول شبانه‌روز برابر می‌شود و ابتدای سال خورشیدی است و ما از آن به "نوروز" یاد می‌کنیم.

  به گفته وی، در این هنگام خورشید از  محل دقیق شرق ما طلوع و پس از 12 ساعت در غرب، غروب می‌کند.

  وضعیت خورشید در شب یلدا یلدا؛ آیین ایرانیمهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در خصوص شب یلدا گفت: لحظه غروب خورشید در شامگاه پنج‌شنبه، 30 آذرماه جاری در ساعت 16 و 45 دقیقه است و در بامداد روز جمعه، اول دی ماه خورشید در ساعت 7 و 11 دقیقه طلوع خواهد کرد.

  وی ادامه داد: از این رو طولانی‌ترین شب سال با مدت زمان 14 ساعت و 17 دقیقه در شب یلدا رقم می‌خورد.

  عتیقی، یلدا را یک واژه سوریانی و به معنای تولد دانست که به زایش مهر تابان اشاره دارد و افزود: آیین شب یلدا در باور ایرانیان باستان به گونه‌ای است که با وجود طولانی بودن این شب، تاریکی در این شب شکست می‌خورد و روشنایی پیروز و "مهر" زاده می‌شود.

  وی با تاکید بر اینکه بر این اساس ایرانیان شب یلدا را آغاز خلقت می‌دانستند، اضافه کرد: در برخی منابع گفته شده است که آیین یلدا از حدود 7 تا 8 هزار سال در میان ایرانیان رواج داشته است.

  مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با بیان اینکه آیین شب یلدا از سال 1387 در فهرست آثار ملی ثبت شده است، خاطرنشان کرد: قرار است با همت مسوولان این میراث ماندگار نیاکان پاک این سرزمین به ثبت جهانی نیز برسد.

  درک جنبه‌های نجومی و علمی یلدا برای ایرانیان باستان

  عتیقی با بیان اینکه ایرانیان از گذشته‌های دور از تفاوت و بلندای شب یلدا نسبت به شب‌های قبل و بعد از آن آگاهی داشتند، اظهار کرد: این در حالی است که شب یلدا تنها حدود یک دقیقه با شب‌های قبل و بعد خود فرق دارد.

  وی ادامه داد: با آغاز زمستان در نیمکره شمالی زمین، ساکنان نیمکره جنوبی کوتاه‌ترین شب و بلندترین روز را در این زمان تجربه خواهند کرد؛ ضمن آنکه آغاز فصل تابستان در نیمکره جنوبی زمین است.

  عتیقی اضافه کرد: این در شرایطی است که 12 روز قبل از این تاریخ (شب یلدا) زودترین غروب خورشید رخ داده است و 12 روز بعد از یلدای ایرانی دیرترین طلوع خورشید حادث می‌شود.

  وی یادآور شد: ولی این نکته به این معنا نیست که یلدا بلندترین شب سال نباشد؛ چرا که از کم کردن طول روز از 24 ساعت شبانه‌روز، طول شب به دست می‌آید که در حقیقت فاصله میان غروب خورشید تا لحظه طلوع در بامداد روز بعد است که در شب یلدا این زمان بیشترین زمان است.

  انقلاب زمستانی و یلدایی که متولد می‌شود

  عتیقی در خصوص ساعت رخ دادن انقلاب زمستانی توضیح داد: با پشت سر گذاشتن اول مهر که برابری شب روز در کل کره زمین است، به مرور در نیمکره شمالی به طول شب‌ها اضافه و از طول روزها کاسته می‌شود، به نحوی که در شب اول زمستان طولانی‌ترین شب سال یا یلدای ایرانی حادث می‌شود.

  وی ادامه داد: از دیدگاه ستاره‌شناسی این گونه می‌توان شرح داد که با گردش ظاهری خورشید بر روی کره آسمان و رسیدن خورشید به نقطه انقلاب زمستانی این اتفاق می‌افتد.

  این محقق نجومی در این باره توضیح داد: دایره بزرگ "دایرةالبروج" و یا مسیر حرکت ظاهری خورشید بر کره آسمان با استوای آسمانی که آن هم یک دایره بزرگ محسوب می‌شود و از ادامه استوای زمین بر کره آسمان است، زاویه 23.5 درجه می‌سازد.

  به گفته وی، به نقاط تقاطع این 2 نقطه (مسیر حرکت ظاهری خورشید و استوای آسمانی) "اعتدالین" می‌گویند که یکی از آنها اعتدالین بهاری و دیگری اعتدال پاییزی است.

  عتیقی با تاکید بر اینکه در طرفین نقاط اعتدال، نقاط انقلابین قرار دارد، خاطر نشان کرد: یکی از نقاط انقلابین انقلاب تابستانی و دیگری انقلاب زمستانی است.

  وی تاکید کرد: در انقلاب زمستانی خورشید از جنوبی‌ترین نقطه در افق شرق طلوع کرده و در جنوبی‌ترین نقطه غرب آسمان غروب خواهد کرد. بنابراین کمان کوتاهی را در آسمان طی کرده و طول روز کوتاه خواهد شد.

  منبع : www.isna.ir

  اگر در یک روز بهاری خورشید در ساعت "5:8:15 طلوع کند و طول روز "14:53:09 باشد، غروب خورشید در چه زمانی خواهد بود؟

  اگر در یک روز بهاری خورشید در ساعت

  🏆🏆 مسابقه استعدادیابی گاما تلنت 🏆🏆

  ثبت نام   ورود

  پربازدیدها: #درآمدزایی#مدرسه_یاب#آزمون‌ساز

  ** فصل 1: عدد نویسی و الگوها ریاضی پنجم دبستان درسنامه آموزشی این مبحث

  اگر در یک روز بهاری خورشید در ساعت "5:8:15 طلوع کند و طول روز "14:53:09 باشد، غروب خورشید در چه زمانی خواهد بود؟

  1 ) "20:01:24 2 ) "9:44:04 3 ) "9:44:54 4 ) "29:61:04 گزارش خطا یک تست دیگه بزن یک آزمون کامل بده

  تحلیل ویدئویی تست

  1400/09/6 مریم یعقوب زاده

  ویدیو دوره کامل آموزشی، ریاضی پنجم دبستان

  مدرس: مصطفی مجدآبادی

  مدت دوره: 6 ساعت (25 فایل)

  فارسی

  1807 تست 126,490 تومان

  علوم تجربی

  1883 تست 131,810 تومان

  ریاضی

  1970 تست 137,900 تومان

  هدیه‌های آسمانی

  556 تست 38,920 تومان

  مطالعات اجتماعی

  1158 تست 81,060 تومان

  قرآن

  114 تست 7,980 تومان

  نمونه سوالات مرتبط

  آزمون آنلاین

  24 تست

  آزمون تستی ریاضی پایه پنجم | فصل 5: عددهای اعشاری

  تیم مدیریت گاما

  آزمون آنلاین

  19 تست

  آزمون تستی محیط دایره، حجم و گنجایش پایه پنجم ابتدایی

  تیم مدیریت گاما

  آزمون آنلاین

  20 تست

  آزمون مجازی ریاضی کلاس پنجم ابتدائی | فصل 3: نسبت، تناسب و درصد

  تیم مدیریت گاما

  2 صفحه

  کاربرگ تمرین ریاضی پنجم دبستان دخترانه پرسش | فصل 1 تا 3

  مهشید ریاضی

  3 صفحه

  آزمون نوبت دوم ریاضی پنجم دبستان حوریا | اردیبهشت 1398

  رضا پیرعلی

  2 صفحه

  آزمون جمع و تفریق اعداد مخلوط دبستان شاهد مریوان

  پروین محمدی

  الهام دوستی

  4 صفحه قوانین بخش پذیری

  3 صفحه

  ارزشیابی ریاضی پنجم دبستان برکت | فصل 1: عدد نویسی و الگوها

  رضا فیضی

  2 صفحه

  آزمونک ریاضی پنجم دبستان شهید شوشتری | فصل 4: تقارن و چند ضلعی ها

  مژگان حسن کاشی

  4 صفحه

  آزمون نوبت دوم ریاضی پایه پنجم دبستان رشد | خرداد 1396

  ریاضی ابتدائی

  رایـــــگان

  1 صفحه

  کاربرگ تمرین ریاضی پنجم دبستان شهید آخوندی | نسبت و تناسب

  سعید اعلمی

  3 صفحه

  آزمونک ریاضی پنجم دبستان جامی سرعین با جواب | فصل 1: عدد نویسی و الگوها

  شهریار امیرفتحی گرجان

  3 صفحه

  آزمون نوبت اول ریاضی پنجم دبستان شهید چمران بافق | دی 97

  سید محمد عباس زاده بافقی

  محتواهای آموزشی مرتبط

  فایل های پاورپوینت، ویدئو، صوتی، متنی و ...

  تدریس آنلاین حل تست های مبحث فعل

  مرور و حل نمونه سوالات پیشرفته ریاضی پنجم | فصل 2: مباحث کسرهای بزرگ تر از واحد و جمع و تفریق عددهای مخلوط

  ویدیوی آموزشی ریاضی پنجم دبستان | الگوهای عددی، مثلثی و مربعی

  موارد بیشتر ارسال فایل

  پرسش و پاسخ های مرتبط

  سوال کنید یا به سوالات دیگران پاسخ دهید ...

  آیا وجود مرکز تقارن برای یک شکل، به معنی وجود محور تقارن برای آن شکل است؟

  آیا یک شکل می تواند بی نهایت محور تقارن داشته باشد؟

  فرق محور تقارن و مرکز تقارن چیست؟

  موارد بیشتر ارسال پرسش درسنامه های مرتبط

  درسنامه آموزشی فصل پنجم ریاضی کلاس پنجم | مرور فصل پنجم

  منبع : gama.ir

  یک شبانه روز 24 ساعت نیست!

  یک روز 4 دقیقه کمتر از مدتی است که قبلأ فکر می کردید. شما فکر می کنید که این زمان با گذشت هر روز زیاد می شود و طی چند ماه روز شاید شب گردد و شب روز گردد.

  اجتماعی » اجتماعی 103266 بازدید ۲۶ ‍ پ

  یک شبانه روز 24 ساعت نیست!

  یک روز 4 دقیقه کمتر از مدتی است که قبلأ فکر می کردید. شما فکر می کنید که این زمان با گذشت هر روز زیاد می شود و طی چند ماه روز شاید شب گردد و شب روز گردد.

  کد خبر: ۱۹۰۷۳۲ تاریخ انتشار:

  ۲۴ شهريور ۱۳۹۰ - ۱۲:۳۹

  بیشتر مردم فکر می کنند که طول یک شبانه روز 24 ساعت است، اما این یک باور تقریبا غلط است.

  به گزارش مشرق، طول شبانه روز در واقع 23 ساعت و 56 دقیقه و 4 ثانیه است. این مدت زمانی است که زمین یکبار بدور محور اش می چرخد و اخترشناسان آن را یک روز نجومی می نامند. پس حالا متوجه شدید که یک روز 4 دقیقه کمتر از مدتی است که قبلأ فکر می کردید. شما فکر می کنید که این زمان با گذشت هر روز زیاد می شود و طی چند ماه روز شاید شب گردد و شب روز گردد.

  اما به یاد داشته باشید که زمین بدور خورشید می گردد. هر روز، خورشید در مقایسه با ستاره های دیگر حدود 1 درجه ( به اندازه ماه در آسمان) حرکت می کند. حالا، اگر شما این گردش کوچک خورشید را که بخاطر گردش زمین بدور آن متوجه می شویم نیز اضافه کنید در آنصورت با گردش زمین بدور محور اش 24 ساعت کامل را بدست می آورید.

  گزارش خطا اشتراک گذاری نظرات بینندگان غیر قابل انتشار: ۳ در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۲۶ ناشناس | | ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۴ 0 0 پاسخ

  پس تکلیف سال کبیسه چی می شه؟

  افشین مقدم اززنجان | | ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۳ 0 0 پاسخ

  سلام توضیحاتش خیلی کم است.

  باتشکر از دبیر فیزیکمان آقای طاووسی.آقا خیلی دوست دارم.

  ناشناس | | ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۴ 10 11 پاسخ

  حالا 4دقیقه ام چیزیه؟

  پاسخ ها محمد | | ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۶

  آره یک ثانیه هم در محاسبات نجوم خیلی زیاده ،نور در یک ثانیه 300 هزار کیلومتر حرکت میکنه ،در یک ثانیه به میزان غیر قابل تصوری تغییر در جهان اطراف ما رخ میده

  ترنم | | ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹ عالی ناشناس | | ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۵ 0 1 پاسخ

  خب این 4 دقیقه چی میشه؟

  من شنیدم 23 ساعت و 57 دقیقه است

  بعدم این 4 دقیقه ها در طول سال اگر جمع شوند مقدار خیلی زیادی میشه

  ناشناس | | ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۸ 2 0 پاسخ

  24ساعت چند دقیقه است

  محمد | | ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱ 0 1 پاسخ

  ممنون ولی کاش آخرش دقیق تر میگفتین . آخرش متوجه نشدم

  MOHAMMAD | | ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۸ 0 0 پاسخ 48 ساعت چند روز هست Ali | | ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ 4 5 پاسخ

  حالا این چهار دقیقه چیزی است

  حنانه | | ۱۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۰ 2 2 پاسخ

  چه حقیقتی من این حقیقیت رو نمی دونستم

  نازنین | | ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳ 2 5 پاسخ

  آره یک ثانیه هم در محاسبات نجوم خیلی زیاده، نور در یک ثانیه 300 هزار کیلومتر حرکت می کنه، در یک ثانیه به میزان غیر قابل تصوری تغییر در جهان اطراف ما رخ می ده

  حدیثه | | ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴ 2 2 پاسخ عالی ناشناس | | ۲۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹ 1 0 پاسخ خوبه زهرا | | ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶ 1 2 پاسخ

  ۴ دقیقه که چیزی نیست بد

  Eren | | ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵ 2 3 پاسخ های

  خوب هرکی میگه یک شبانه روز بیست و چهار ساعت نیست اون یه ادم نا موفق هست

  ناشناس | | ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ 2 0 پاسخ بدک نیست نیتا | | ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۲ 1 0 پاسخ

  این که چیز مهمی نیست من توی کتاب پیام این رو خوندم

  ناشناس | | ۱۶:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷ 0 0 پاسخ

  بی معنی ما زدیم ۲۴ ساعت چند دقیقه هست

  ریحانه | | ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶ 0 0 پاسخ

  این سوال در مورد ریاضی پنجم است لطفاً بیاید خب نظر من اینکه 2شبانه روزو8ساعت بعداز ساعت 520روز سه شنبه چه زمانی ایت

  ناشناس | | ۱۵:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸ 1 0 پاسخ چرت است سهراب | | ۱۶:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۵ 0 0 پاسخ عالی خیلی braymok | | ۱۲:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۳۰ 1 0 پاسخ

  عدد قابل توجهی نیستش برای مردم شریف خاورمیانە

  نیایش | | ۱۷:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۲ 0 0 پاسخ

  ببخشید در همه ی فصول ۲۳:۵۶:۴هس

  ممنون میشم‌بگین ناشناس | | ۰۷:۳۳ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۱ 0 0 پاسخ

  من این را می دانستم ولی دوباره خواندنش برایم کیف داشت

  ناشناش | | ۲۰:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۵ 0 0 پاسخ توضیحاتش کم هستس نظر شما

  سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

  منبع : www.tabnak.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید