این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  اگر روزه دار بعد از ظهر مسافرت کند روزه اش چگونه است

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  اگر روزه دار بعد از ظهر مسافرت کند روزه اش چگونه است را از این سایت دریافت کنید.

  مسافرت روزه دار بعد از اذان ظهر :: Leader.ir

  آیا می دانید...

  ۷ /خرداد/ ۱۳۹۸

  مسافرت روزه دار بعد از اذان ظهر

  چاپ

  PDF

  آیا می دانید...

  اگر روزه دار بعد از اذان ظهر مسافرت کند، روزه‌اش صحیح است و در صورتی که روزه واجب گرفته باشد، حق ندارد کاری که روزه را باطل می کند، انجام دهد.

  کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:

  جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.

  به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.

  جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.

  از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.

  مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.

  امور شرعی

  سوال شرعی

  پاسخگویی تلفنی

  پرداخت وجوهات شرعی

  پیگیری وجوهات شرعی

  فقه و احکام شرعی

  استهلال

  کانال فقه و احکام

  عناوین منتخب

  سفارش به نافله شب و ظهر

  ۲۶ /فروردین/ ۱۳۹۸

  زمینه‌های رحمت خدا

  ۱۹ /تیر/ ۱۳۹۶

  بازاریابی شبکه ای

  ۳۰ /آذر/ ۱۳۹۵

  بهترین مواقع برای استجابت دعا

  ۲۱ /آذر/ ۱۳۹۵

  پیاده‌روی و زیارت اربعین

  ۲۳ /آبان/ ۱۳۹۵

  پر بیننده ترین

  ۱:۰۸:۰۸

  بیانات در دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی

  ۴ /خرداد/ ۱۴۰۱

  ۰۰:۳۹

  امروز مهمترین امید دشمنان برای ضربه زدن به کشور، امید بستن به اعتراضات مردمی است

  ۱۴ /خرداد/ ۱۴۰۱

  ۰۰:۵۹

  ارتجاع به معنی بازگشت به سیاست و سبک زندگی غربی است

  ۱۴ /خرداد/ ۱۴۰۱

  ۱:۱۹:۰۶

  بیانات در مراسم سی‌وسومین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)

  ۱۴ /خرداد/ ۱۴۰۱

  ۰۰:۵۱

  باید عاملان خرابکاری‌ها در قضیه آبادان و در قضایای دیگر نیز مجازات شوند

  ۱۴ /خرداد/ ۱۴۰۱

  ۵۰:۵۲

  بیانات در دیدار رئیس، مسئولان و جمعی از کارکنان قوه قضاییه

  ۷ /تیر/ ۱۴۰۱

  ۳۲:۴۱

  بیانات دیدار جمعی از دست اندرکاران و کارگزاران حج

  ۱۸ /خرداد/ ۱۴۰۱

  ۲۴:۲۷

  سخنرانی ریاست محترم مجلس جناب آقای قالیباف

  ۴ /خرداد/ ۱۴۰۱

  آرشیو

  اخبار

  بیانات

  آلبوم تصاویر

  فقه و احکام شرعی

  ویژه ها

  چندرسانه ای

  آرشیو جامع

  منبع : www.leader.ir

  مسافر چه زمانی باید روزه بگیرد؟

  متداول‌ترین سؤالات شرعی مسلمانان در ماه مبارک رمضان، حکم روزه مسافر است.

  مسافر چه زمانی باید روزه بگیرد؟

  ۰۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۵اخبار فرهنگیاخبار دین ، قرآن و اندیشه

  متداول‌ترین سؤالات شرعی مسلمانان در ماه مبارک رمضان، حکم روزه مسافر است.

  به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا از مهم‌ترین اعمال عبادی ماه مبارک رمضان روزه‌داری است. در این عمل مستحبی که در این ماه شریف جزو اعمال واجب محسوب می‌شود، مسلمانان از ابتدای وقت نماز صبح تا نماز مغرب باید از خوردن و آشامیدن و مبطلات روزه خودداری کنند. در واقع بر اساس احکام شرعی «نزدیک اذان صبح  از طرف مشرق، سفیده‌اى رو به بالا حرکت مى‌کند که آن را فجر اول گویند. موقعى که آن سفیده پهن شد، فجر دوم، و اولِ وقت نماز صبح است. و نیز دقیقاً از همان زمان باید امساک از مبطلات روزه داشت. همچنین مغرب شرعی، وقتى است که سرخى طرف مشرق که بعد از غروب آفتاب پیدا مى‌شود، از بین برودکه این، اول وقت نماز مغرب و پایان زمان امساک برای روزه است».

  لذا فهم مبطلات روزه برای هر فرد مسلمانی ضروری است تا در پرتو این احکام بتوانند حق روزه‌داری را ادا کنند. از متداول‌ترین سؤالات شرعی مسلمانان در ماه مبارک رمضان، حکم روزه مسافر است که در ادامه بر اساس فتوای برخی مراجع عظام تقلید می‌خوانید.

  امام خمینی(ره)

  مساله 1 ـ ‏‏مسافری که باید نمازهای چهار رکعتی را در سفر دو رکعت‏‎ ‎‏بخواند نباید روزه بگیرد و مسافری که نمازش را تمام می‌خواند مثل کسی که‏‎ ‎‏شغلش مسافرت یا سفر او سفر معصیت است، باید در سفر روزه بگیرد.‏

  ‏‏مساله 2 ـ ‏‏اگر روزه‌دار بعد از ظهر سفر کند باید روزۀ خود را تمام نماید و‏‎ ‎‏اگر پیش از ظهر سفر کند وقتی به حد ترخص برسد باید روزۀ خود را بخورد و‏‎ ‎‏اگر پیش از آن روزه را باطل کند کفاره بر او واجب است.‏

  ‏‏مساله 3 ـ ‏‏اگر مسافر پیش از ظهر به وطنش برسد یا به جایی برسد که‏‎ ‎‏می‌خواهد 10 روز در آنجا بماند، چنانچه کاری که روزه را باطل می‌کند انجام‏‎ ‎‏نداده، باید آن روز را روزه بگیرد و اگر انجام داده، روزۀ آن روز بر او واجب‏‎ ‎‏نیست.‏

  ‏‏مساله 4 ـ ‏‏اگر مسافر بعد از ظهر به وطنش برسد یا به جایی برسد که‏‎ ‎‏می‌خواهد 10 روز در آنجا بماند نباید آن روز را روزه بگیرد.‏

  آیت‌الله سیستانی

  مسأله 2097. مسافری که باید نمازهای چهار رکعتی را در سفر دو رکعت بخواند، نباید روزه بگیرد – چه روزه واجب باشد و چه روزه مستحب – و از این حکم، موارد زیر استثناء می‌شود:

  الف. کسی که از قربانی واجب در حجّ تمتّع ناتوان است، واجب است به جای آن ده روز، روزه بگیرد که باید سه روز اوّل آن را در بین همان سفر حج روزه بگیرد؛ هرچند مسافر باشد و هفت روز باقیمانده را پس از برگشتن به وطن به جا آورد و توضیح احکام آن در کتاب مناسک حجّ ذکر شده است.

  ب. کسی که در مناسک حج تمتّع در وقوف عرفات، قبل از غروب آفتاب، از سرزمین عرفات خارج شود و دوباره به عرفات برنگردد، باید یک شتر کفّاره بدهد و اگر نتواند این کفّاره را بدهد باید هیجده روز، روزه بگیرد و می‌تواند این هیجده روز را در همان حال سفردر مکّه و یا در راه برگشتن و یا بعد از بازگشت به وطن به جا آورد و تفصیل احکام آن در کتاب مناسک حجّ ذکر شده است.

  ج. کسی که روزه مستحبّی روز معیّنی را نذر کرده که آن را در سفر یا آن‌که چه در سفر باشد یا درسفر نباشد، به جا آورد که توضیح آن در فصل احکام روزه مستحبّی ذکر می‌شود.

  د. مسافری که می‌خواهد در مدینه منوّره برای طلب حاجت سه روز روزه بگیرد که توضیح آن در فصل احکام روزه مستحبّی ذکر می‌شود.

  مسأله 2098. مسافری که نمازش را تمام می‌خواند مثل کسی که شغلش مسافرت، یا سفر او سفر معصیت است، می‌تواند در سفر روزه بگیرد؛ بلکه در مورد روزه واجب معیّن مثل روزه ماه مبارک رمضان باید در سفر روزه بگیرد.

  مسأله 2099. مسافرت در ماه رمضان اشکال ندارد؛ ولی برای فرار از روزه، مسافرت مکروه است؛ چه قبل از گذشتن بیست و سوّم ماه رمضان و چه بعد از آن باشد و همچنین به طور کلّی سفر در ماه رمضان کراهت دارد، مگر اینکه برای حجّ یا عمره یا به سبب ضرورتی باشد.

  آیت‌الله بهجت

  «١٣٧» مسافر نمی‌تواند در سفر روزه بگیرد، مگر اینکه روزه گرفتن در سفر را نذر کرده باشد، که در این صورت روزه گرفتن صحیح است، و بنا بر احتیاط واجب روزه مستحبی را در سفر به نیت رجاء باید گرفت، مگر در مدینه مشرفه که بنا بر روایت، مسافر می‌تواند برای برآورده شدن حاجت سه روز روزه بگیرد.

  «١٣٨» مسافری که نماز چهار رکعتی او شکسته است، نمی‌تواند در سفر روزه بگیرد، ولی مسافری که نماز او تمام، یعنی چهار رکعتی است، باید در حال سفر هم روزه‌اش را بگیرد، و تفصیل مسائل در نماز مسافر گذشت.

  «١٣٩» اگر مسافر قبل از ظهر به سفر رود روزه‌اش باطل می‌شود، چه از شب نیت مسافرت داشته باشد یا نه، ولی احتیاط مستحب این است که اگر از شب قبل تصمیم مسافرت نداشته، مسافرت نکند.

  «١4� » اگر مسافر بعد از ظهر از مسافرت برگردد و ظهر آن روز در جایی که نماز تمام است نباشد، روزه آن روز باطل است، ولی اگر قبل از ظهر برگردد، در صورتی که افطار نکرده باشد، روزه آن روز بر او واجب می‌شود، بنابراین باید نیت روزه بکند و روزه‌اش هم صحیح است.

  «١4١» اگر فراموش کند که مسافر است، یا فراموش کند که روزه مسافر باطل است و در سفر روزه بگیرد، روزه‌اش باطل است.

  «١4٢» اگر مسافر نداند که روزه در سفر صحیح نیست و روزه بگیرد روزه‌اش صحیح است.

  آیت‌الله مکارم شیرازی 

  مسأله 439ـ مسافرى که باید نمازهاى چهار رکعتى را در سفر، دو رکعت بخواند، نمى تواند در آن سفر روزه بگیرد; ولى باید قضاى آن را بجا آورد، و مسافرى که نمازش را تمام مى خواند; مثل کسى که شغل او سفر است، باید در سفر روزه بگیرد.

  منبع : www.tasnimnews.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید