این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  اگر مقدار بخار آب در هوا زیاد شود چه چیزی تشکیل میشود

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  اگر مقدار بخار آب در هوا زیاد شود چه چیزی تشکیل میشود را از این سایت دریافت کنید.

  علوم سوم

  سوالات تستی 1- در هوا هميشه مقداري ........... وجود دارد. الف) ابر ب) باران ج) برف د) بخار آب 2- اگر رطوبت هوا كم شود ، چه چيزي در آسمان ديده نمي شود؟ 1)

  دبستان شهید کبیری بادرود

  دبستان شهید کبیری بادرود علوم سوم

  - در هوا هميشه مقداري ........... وجود دارد.الف) ابر        ب) باران           ج) برف           د) بخار آب2- اگر رطوبت هوا كم شود ، چه چيزي در آسمان ديده نمي شود؟1) خورشيد        2) ابر                   3) گرد و غبار          د) برف3- منظور از چرخه ي آب چيست ؟ا) تبديل آب به بخار و سپس بخار به آب در طبيعت2) جاري شدن آب روي كره زمين 3) ذوب برف ها  و تشكيل رود خانه ها4) فرو رفتن آب در زمين و سپس جاري شدن آن4- براي آن  كه باران ببارد ، وجود كدام گزينه لازم نيستا؟1) به وجود آمدن ابر          2) سنگين شدن ذرات آب به اندازه ي كافي3) سرماي هوا                4) رعد و برق5- كدام يك از كارهاي زير هدر دادن آب مصرفي است ؟1) بستن شير آب هنگام مسواك زدن        2) شستن حياط قبل از جارو كردن3) بستن شير آب هنگام صابون زدن دست ها4) بستن شير آب هنگام شستن ظرف ها قبل از آب كشي6- اگزر مقدار بخار آبهوا زياد شود و هوا كمي سرد شود چه چيزي به وجود مي آيد؟1) ابر                2) آب                  3) برف               د) باران7- هنگامي كه هوا ........... باشد ، قطرات آب به زمين مي افتند.1) سرد              2) مرطوب             3) خشك                  4) گرم8- جمله ي زير چه عملي در طبيعت را نشان مي دهد؟"آب هاي روي زمين بخار مي شوند و به صورت باران و برف به زمين بر مي گردند."1) تشكيل چرخه ي آب          2) تشكيل اقيانوس     3) تشكيل رود خانه4) تشكيل در يا9- " هوا آفتابي است ولي باران هم مي آيد " چه ابري در آسمان است؟1) ابر لايه لايه      2) ابر پنبه اي       3) هر ابري مي تواند باشد    4) الف و ب10 - هنگامي كه ابر لايه لايه آسمان را پوشانده انتظار چه آب و هوايي داريم؟1) بارندگي       2) آفتابي        3) هواي خوب       4) بسيار گرم11- در ياهاي بسيار بزرگ را چه مي نامند؟1) درياچه         2) رودخانه             3) خليج                  4) اقيانوس12- در چرخه آب كدام يك از تغيير حالت ها اتفاق مي افتد؟1) تبخير - ميعان         2) تبخير - انجماد        3) انجماد - ذوب      4) تبخير - ذوب13- در اولين مرحله ي چرخه ي آب در طبيعت و تبديل آب هاي روي زمين به بخار چه تغييرياتقاق مي افتد؟1) تبخير      2) انجماد              3) ميعان         4 ) ذوب14- آب شيرين در طبيعت چگونه به دست مي آيد؟1) آب درياها         2) آب اقيانوس ها  3) تبخير آب درياها و اقيانوس ها4) ذوب برف ها و بارندگي15- چه عاملي موجب حركت ابرها مي شود؟1) باران                    2) آب داخل ابرها       3) باد        4) بخار آب16- منظور از صرفه جويي در مصرف آب چيست؟1) مصرف نكردن آب      2) هدر دادن آب       3) مصرف عاقلانه و منطقي آب         د) هر قدر دوست داريم مصرف كنيم17- در هوا .......... مقداري بخار آب وجود دارد.1) به ندرت            2) گاهگاهي          3) هميشه         4) هيچ وقت

  برچسب‌ها: علوم سوم

  + نوشته شده در سه شنبه بیست و چهارم آذر ۱۳۹۴ ساعت 9:18 توسط  | نظر بدهيد

  باسلام ،این وبلاگ برای به اشتراک گذاشتن تجربه های آموزشی بخصوص در مورد استفاده از نرم افزار های آموزشی،توليد محتوا و گرد آوري مطالب مورد نياز براي معلمان محترم وهمچنین کارهای انجام گرفته برای بازدید اولیاء راه اندازی شده است .

  امیدوارم با همکاری و راهنمایی شما دوستان و همکاران گرامی مطالبي مفید، در این وبلاگ قرار بگیرد.

  خانه پست الکترونیک آرشیو وبلاگ عناوین نوشته ها

  نوشته‌های پیشین

  فروردین ۱۳۹۵ اسفند ۱۳۹۴ بهمن ۱۳۹۴ دی ۱۳۹۴ آذر ۱۳۹۴ آبان ۱۳۹۴ مهر ۱۳۹۴

  پیوندها

  اخـــــبار بروز آمـــــــوزش وپرورش

  پایه  سوم ابتدایی محتوای آموزشی

  آموزش ابتدایی کوشافر

  راهبران  ابتدایی منطقه امامزاده (بادرود)

  پروانه های دبستانی (همه پایه ها)

  معلم موج سوم همه پایه ها(علمی و آموزشی)

  BLOGFA.COM

  منبع : shahidkabiri2241.blogfa.com

  آیا همیشه بخار آب در هوا وجود دارد

  بخار آب – ویکی‌پدیا. دانشنامهٔ آزاد. بخار آب نام آب در فاز گازی آن در آب‌کرهٔ زمین است. هوای بدون بخار آب را هوای خشک می‌گویند. این نوع هوا در هواکره وجود ندارد. حتی در جو روی بیابان‌ها و عرض‌های بالا.شکل جامد: یخفرمول شیمیایی: H۲Oمایع: ویژگی‌های آبنام سیستماتیک: بخار آب.. آزمایشی برای اثبات وجود بخار آب در هوای اتاق ستاره. چرا که همانند هر چیزی که در اطراف ما وجود دارد. بخار آب نیز از ذره‌های ریزی تشکیل شده‌اند. در فکر کنید صفحه ۱۶ علوم کلاس هفتم آورده شده است که: همان طور که می‌دانید. بخار آب موجود در هوای...

  Skip to content ویکی پاوه ویکی پاوه

  آیا همیشه بخار آب در هوا وجود دارد

  بخار آب – ویکی‌پدیا. دانشنامهٔ آزاد.

  بخار آب نام آب در فاز گازی آن در آب‌کرهٔ زمین است. هوای بدون بخار آب را هوای خشک می‌گویند. این نوع هوا در هواکره وجود ندارد. حتی در جو روی بیابان‌ها و عرض‌های بالا.شکل جامد: یخفرمول شیمیایی: H۲Oمایع: ویژگی‌های آبنام سیستماتیک: بخار آب..

  آزمایشی برای اثبات وجود بخار آب در هوای اتاق ستاره.

  چرا که همانند هر چیزی که در اطراف ما وجود دارد. بخار آب نیز از ذره‌های ریزی تشکیل شده‌اند. در فکر کنید صفحه ۱۶ علوم کلاس هفتم آورده شده است که: همان طور که می‌دانید. بخار آب موجود در هوای اتاق را نمی بینیم؛ اما. می‌دانیم که بخار آب در هوای اتاق وجود دارد. آزمایشی پیشنهاد..

  .

  آب – ویکی‌پدیا. دانشنامهٔ آزاد.

  آب در سه حالت جامد. مایع و بخار وجود دارد. ابرها شامل قطرات آب معلق در هوا و بخار آب اشباع شده هستند. مشخصات و اطلاعات نام مرسوم: آب نامIUPAC: oxidane: نام‌های قابل توجه aqua, دی‌هیدروژن منوکسید..

  نمونه سوالات علوم سوم ابتدايي.

  10-آیا همیشه بخار آب در هوا وجود دارد؟ بله. 11-از —–ابر درست می شود.(بخار آب) 12-ابرها چگونه حرکت می کنند؟ توسط باد. 13-مادّه ای را نام ببرید که در طبیعت به سه صورت دیده می شود..

  فصل2- آب در هوا – زمین شناسی.

  پاسخ) نادرست. زیرا در هوا همیشه مقداری بخار آب وجود دارد و هوای کاملاً خشک وجود ندارد. 47- برای بیان وضعیّت بخار آب موجود در هوا از چه اصطلاحاتی استفاده میکنیم؟ پاسخ) رطوبت مطلق و رطوبت نسبی..

  درس پنجم علوم سوم.

  9-مقدار آب های شیرین و آب های شور روی کره ی زمین را با هم مقایسه کنید.مقدار آب های شیرین خیلی کم تر از آب های شور است. 10-آیا همیشه بخار آب در هوا وجود دارد؟ بله. 11-از —–ابر درست می شود.(بخار آب)..

  نمونه سوال متن درس علوم برای شکوفه های نازم.

  9-مقدار آب های شیرین و آب های شور روی کره ی زمین را با هم مقایسه کنید.مقدار آب های شیرین خیلی کم تر از آب های شور است. 10-آیا همیشه بخار آب در هوا وجود دارد؟ بله. 11-از —–ابر درست می شود.(بخار آب)..

  چه عواملی باعث ایجاد انواع آب و هوا می شوند؟ – انجمن حمایت.

  گفته می شود که هوا در رطوبت نسبی ۱۰۰ درصد. اشباع شده است به این معنی که هوا دیگر نمی تواند بخار آب را نگه دارد. بخار آب اضافی به صورت باران خواهد بارید..

  آیا فشار اتمسفات بر رطوبت تاثیر می گذارد؟.

  تقریبا تمام فرآیندهای مربوط به رطوبت مستقل از فشار کلی هوا هستند. زیرا بخار آب در هوا با هیچ وجه با اکسیژن و نیتروژن ارتباط ندارد. همانطور که ابتدا توسط جان دالتون در اوایل قرن نوزدهم نشان داده شد..

  موتور بخار چگونه کار می‌کند؟ — به زبان ساده مجله فرادرس.

  این بخار دمایی مساوی با آب در حال جوش دارد. این دما نیز به فشار بخار داخل دیگ وابسته است. برای فهم بهتر تصور کنید که آب در ارتفاعات بالاتر با فشار کمتر. در دمای پایین‌تری می‌جوشد..

  آیا بخار آب. روزه را باطل می‌کند؟ – گنجینه پاسخ ها – اسلام.

  پاسخ اجمالی. بخار غلیظ. روزه را باطل نمى‌کند. مگر این‌که در دهان به صورت آب در آید و آن‌را فرو دهد. [1] البته برخی از مراجع تقلید می‌گویند: بنابر احتیاط واجب. روزه‌دار بخار غلیظ را به حلق نرساند. [2]..

  رادیاتورهای بخار آب و آب داغ.

  صدای هیس تخلیه هوا از دریچه نشانه عملکرد طبیعی آن است. اما باید هنگامی که رادیاتور به دمای مناسب رسید متوقف شود و دریچه بسته شود. در نتیجه بخار در رادیاتور نگه داشته می­شود..

  چرا وقتی برف می بارد هوا گرم تر می شود؟ – مینویسم.

  در مقابل در اواسط زمستان. روزهای زیادی پشت سر هم سرد بوده است و رطوبت هوا بسیار کم است و بخار آب کافی در هوا وجود ندارد به همین دلیل بارش برف زیادی در این روزها اتفاق نمی افتد..

  دلیل جالب بیرون آمدن بخار از دهان در هوای سرد.

  در نقطه شبنم هوا دیگر نمی تواند بخار آب را در خود نگه دارد. هنگامی که هوا فراتر از نقطه شبنم برسد بخار آب به شکل مایع تبدیل شده و این فرآیند فیزیکی به عنوان میعان شناخته می شود.3.5(12)..

  بخور صورت چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟.

  بخور صورت با بخار آب. باعث پاکسازی عمقی پوست در آلودگی هوا و بیرون آمدن هر نوع مواد ناخالص از منافذ پوست می شود..

  آیا هوا در همه جا وجود دارد.

  فصل دهم :در اطراف ما هوا وجود دارد. (علوم) – کلاس اول – BLOGFA در این فصل یاد می گیری که اطراف ما را هوا گرفته است.همچنین یاد می گیری که جانوران برای زنده ماندن به هوا نیاز دارند..

  مواد تشکیل دهنده ابر و – fa.eferrit.

  اگر ابرها وقتی که بخار آب خنک و کنسانتره تشکیل می شود. تنها زمانی حس می کند که وقتی اتفاق می افتد که در هوا متوقف می شود. زمانی که هوا گرم می شود و تبخیر می شود. حس می کند..

  آیا فضای خلا در خارج از زمین وجود دارد؟ انجمن زمین تخت فارسی.

  وقتی یک قطره در خلا بخار شده و تبدیل به گاز میشود و حتی زمانی که یک لیوان آب را در خلا بگذاریم. همان اتفاق برای آن رخ دهد. متوجه می شویم که آب را در هر حجم و مکانی در خلا قرار دهیم. گرانش نمیتواند عاملی برای جلوگیری از تبخیر شدن آن و تبدیل آن به گاز باشد..

  باروری ابر‌ها. شکل گیری باران و قرآن پایگاه اطلاع رسانی.

  هنگامی که دمای هوا کمتر از دمای نقطه شبنم شود تراکم یا میعان (condensation) اتفاق می‌افتد و بخشی از بخار آب موجود در هوا به صورت مایع در می‌آید..

  ماده شیری رنگ زیر درب روغن موتور چیست؟ فروشگاه پارت جنیون.

  در واقع در چنین شرایطی همیشه بخار آب یا رطوبت در موتور شما هست. بهرحال. با گرم شدن موتور. این رطوبت به بخار تبدیل می شود و از موتور خارج می شود..

  .

  نوشته بعدی

  در جوانی تا توانی جان گرگت را بگیر

  نوشته قبلی

  تعداد شرکت های پذیرفته شده در بورس

  شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

  کانال رمان های فرشته تات شهدوست

  طرز تهیه نون ساندویچی

  منبع : wikipaveh.com

  بخار آب

  بخار آب

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  این مقاله نیازمند ویکی‌سازی است. لطفاً با توجه به راهنمای ویرایش و شیوه‌نامه، محتوای آن را بهبود بخشید.

  بخار آب H۲O(g)

  بخار آب میعان شده در ابرها

  نام سیستماتیک بخار آب

  مایع ویژگی‌های آب شکل جامد یخ ویژگی‌ها[۱] فرمول شیمیایی H۲O

  جرم مولی ۱۸٫۰۱۵۲۸(۳۳) گرم بر مول

  دمای ذوب ۰ درجه سلسیوس (۲۷۳ کلوین)[۲]

  نقطه جوش ۹۹٫۹۸ درجه سلسیوس (۳۷۳٫۱۳ کلوین)[۲]

  ثابت عمومی گازها ۴۶۱٫۵ ژول بر (کیلوگرم. کلوین)

  آنتالپی تبخیر ۲٫۲۷ مگا ژول بر کیلوگرم

  ظرفیت گرمایی

  در ۳۰۰ K ۱٫۸۶۴ کیلوژول بر (کیلوگرم. کلوین)[۳]

  بخار آب نام آب در فاز گازی آن در آب‌کرهٔ زمین است. هوای بدون بخار آب را هوای خشک می‌گویند. این نوع هوا در هواکره وجود ندارد، حتی در جو روی بیابان‌ها و عرض‌های بالا. هوای خشک به علاوه رطوبت را هوای مرطوب می‌گویند. تبخیر که عامل مرطوب ساختن هوای خشک است، از سطح اقیانوس‌ها و آب‌های سطحی و تعرق، منبع رطوبت هوا و ایجاد ابرها و بارندگی است. حداکثر بخار آب موجود در جوّ ۴–۳ درصد است.

  بخار آب موجود در جوّ در متعادل نگاه‌داشتن درجه حرارت جوّ کره زمین نقش عمده‌ای دارد. زیرا بخار آب امواج تشعشعی با طول موج بلند را جذب می‌کند. پس اگر در جو مقدار بخار آب کم باشد، اختلاف درجه حرارت بسیار زیاد می‌شود. پس بحث در مورد متغیرهای هوای مرطوب از جمله رطوبت نسبی حائز اهمیت است.

  رطوبت[ویرایش]

  برای تبدیل یک گرم آب به بخار آب در حدود ۵۴۰ کالری حرارت لازم است به عبارت دیگر برای تبخیر ۱ کیلوگرم آب (1000 cc) معادل ۵۴۰۰۰۰ کالری انرژی لازم است که معادل ۲۲۵۶ کیلو ژول می‌باشد. این مقدار گرما از محیط اطراف جذب می‌شود. بدین جهت عمل تبخیر گرماگیر یا سرمازا است. در صورتی که در عمل میعان حرارت آزاد شده موجب ازدیاد گرمای محیط می‌شود. هر چه هوا گرمتر باشد، بخار آب بیشتری می‌تواند در هوا ذخیره شود، ولی به هر حال ذخیره بخار آب در هوا محدود است. موقعی فرا می‌رسد که اگر بخار آب وارد هوا شود، به صورت ذرات ریز آب ظاهر می‌شود. در این حالت گفته می‌شود که هوا از بخار آب اشباع شده‌است.

  متغیرهای هوای مرطوب[ویرایش]

  رطوبت مطلق[ویرایش]

  مقدار بخار آب موجود در واحد حجم از هوا را رطوبت مطلق می‌گویند. واحد آن گرم بر متر مکعب یا میلی‌گرم در لیتر است. اگر فشار هوا p و فشار بخار آب e باشد، فشار هوای خشک (p - e) خواهد شد: (طبق قانون دالتون) برای اندازه‌گیری فشار بخار آب در ظرفی به حجم یک متر مکعب که هوای درون آن با محیط بیرون هیچگونه ارتباطی نداشته باشد، انتخاب می‌کنیم. هوای درون آن را با بارومتر اندازه می‌گیریم.

  سپس مقداری اسید سولفوریک درون ظرف ریخته، دوباره فشار را اندازه می‌گیریم. تفاضل بین دو فشار اندازه‌گیری شده، فشار بخار آب است. پس خواهیم داشت:

  m = av a= m/v d = m/m

  که در آنm جرم بخار آب، m جرم هوای خشک، d چگالی بخار آب نسبت به چگالی هوای خشک و a وزن مخصوص هوا در شرایط متعارفی است.

  (pv = p0v0 (1+ αt) → v0 = pv/p0 (1+ αt

  (m= adv0 = ad pv/p0 (1+αt

  این نکته حائز اهمیت است که درحالت کلی هوای خشک را گاز کامل در نظر می‌گیریم و از قانون عمومی گازهای کامل pv = RT استفاده می‌کنیم. وزن یک متر مکعب هوا ۱۲۹۳ گرم و چگالی بخار آب نسبت به هوا ۶۲٫۰ است. با در دست داشتن e فشار بخار آب و دمای محیط می‌توان m را پیدا کرد.

  رطوبت اشباع[ویرایش]

  اگر مقدار حداکثر بخار آب در دمای ثابتی وارد هوا شود، گویند هوا در این درجه حرارت از بخار آب اشباع شده و دارای رطوبت اشباع می‌باشد: فشار یا کشش بخار آب را در این حالت فشار بخار اشباع شده در درجه حرارت مزبور می‌نامند.

  رطوبت نسبی[ویرایش]

  بنا به تعریف، رطوبت بت نسبی، نسبت رطوبت مطلق در دمای t به رطوبت اشباع در همان دما می‌نامند. به عبارت دیگر نسبت بخار آب موجود در حجم معینی از هوا در دمای t به وزن بیشینه بخار آبی که می‌تواند در همین حجم در دمای t داشته باشد را رطوبت نسبی می‌گویند.

  فشار بخار آب[ویرایش]

  جو مخلوطی از گازهایی است که هر یک دارای فشار جزئی می‌باشند. فشار هوا در هر نقطه برابر مجموع فشارهای جزئی وارده از طرف هر گاز به انضمام بخار آب است. مقدار بخار آب موجود در هوا با مکان و زمان تغییر می‌کند. هرگاه فشار بالای سطح آب (یا زمین) در زمان معین و در دمای معین به صورت اشباع در آید، فشار جزئی بخار آب در آن زمان و دما را فشار اشباع گویند.

  چنانچه هوا گرمتر شود موجب تبخیر مولکولهای بیشتری می‌شود تا آنکه فضای بالایی سطح آب (زمین) به حالت اشباع در می‌آید؛ بنابراین فشار بخار جزئی آب به دما بستگی دارد و با افزایش دما، فشار بخار اشباع نیز افزایش می‌یابد. هر چه دما کمتر باشد، مقدار بخار آب لازم برای رسیدن به مرحله اشباع کمتر است.

  نقطه شبنم[ویرایش]

  اگر دمای هوا به درجه‌ای برسد که در آن هوای مفروض صد در صد از بخار آب اشباع گردد (فشار ثابت)، چنین درجه‌ای به نقطه شبنم موسوم است. برای اندازه‌گیری ابتدایی نقطه شبنم در یک ظرف که جداره خارجی آن کاملاً صیقلی باشد، اختیار کرده و مخلوط آب و یخ در آن قرار می‌دهیم. هرگاه روی جدار خارجی ظرف که با هوای مورد نظر در تماس است، به تدریج ذرات بخار آب به صورت مایع (شبنم) پیدا شود، دمای آب را بوسیله دماسنج تعیین می‌کنیم این دما درجه اشباع یا نقطه شبنم است.

  تغییرات رطوبت نسبی[ویرایش]

  تغییرات شبانه‌روزی رطوبت نسبی برعکس تغییرات شبانه‌روزی درجه حرارت است. بیشینه آن کمی قبل از طلوع آفتاب و کمینه آن در حدود ساعت ۲ بعد از ظهر است. تغییرات سالانه رطوبت نسبی منظم نیست و نسبت به موقعیت منطقه تغییر می‌کند. رطوبت نسبی نسبت به ارتفاع نیز کاملاً نامنظم است و نمی‌توان قاعده خاصی برای آن بیان کرد. به گونه‌ای که ممکن است در اطراف یک ابر رطوبت نسبی صد در صد باشد و در فاصله کمی از آن خیلی کمتر از این مقدار باشد.

  تبخیر: تبدیل آب از مایع به بخار[ویرایش]

  تبخیر پدیده‌ای است که آب از مایع به بخار تبدیل می‌شود. تبخیر اولین راه بازگشت آب مایع به چرخه آب به شکل بخار آب در اتمسفر است. مطالعات نشان داده‌است که تبخیر از اقیانوس‌ها، دریاها، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها نزدیک به ۹۰ درصد رطوبت اتمسفر زمین را تشکیل می‌دهند و ۱۰ درصد باقی‌مانده از تعرق گیاهان است. برای انجام تبخیر به (انرژی) به صورت گرما نیاز است. برای شکسته شدن پیوندهای بین مولکولی در آب نیاز به صرف (انرژی) است، بنابراین دلیل تبخیر آسان آب در دمای ۱۰۰ درجه سلسیوس و تبخیر بسیار کم در دمای انجماد پایین بودن انرژی گرمایی است. وقتی که رطوبت نسبی هوا ۱۰۰ درصد است که به آن وضعیت اشباع می‌گویند، تبخیر دیگر متوقف می‌شود. فرایند تبخیر گرما را از محیط اطراف کسب می‌کند و به همین دلیل است که هنگام تبخیر از روی پوست، خنکی احساس می‌شود.

  منبع : fa.wikipedia.org

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 11 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید