این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  اگر چرخ ماشین بجای دایره مربع بود چه اتفاقی می افتاد

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  اگر چرخ ماشین بجای دایره مربع بود چه اتفاقی می افتاد را از سایت تکست لس دریافت کنید.

  ۱۲ : سه چرخه با چرخهای مربع شکل

  منحنیهای متساوی و العرض

  ۱۲ : سه چرخه با چرخهای مربع شکل

  منحنیهای متساوی و العرض

  دسته: طرح های علمی شیرازی

  توضیحات نظرات (0)

  توضیحات

   سه چرخه ای با چرخهای مربع شکل

  حتما در مورد منحنیهای متساوی العرض چیزهایی شنیده اید . دایره و مثلث رلوکس جزء ایندسته از اشکال هندسی به حساب می آیند . منحنی متساوی العرض عبارتست از یک منحنی که اگر بین دو خط موازی محاط شود ، فاصله بین خطوط موازی همواره به یک اندازه باشد .

  در واقع تعداد این نوع منحنیها بینهایت است . کاربرد منحنیهای مذکور بطور مستقیم و غیر مستقیم منجر به خلق دستگاههای مختلفی شده که برخی از آنها تاثیرات بسیار ژگرفی را در صنعت و زندگی ما پدید آورده اند . مثلا تولید پیستونهای وانکل و یا دوچرخه هایی که چرخ دایره ای نداشتند از جمله این اختراعات و ابتکارات می باشد .

  امروزه در نمایشگاههای علمی ، بخصوص نمایشگاههای ریاضی ، ردپایی از دستگاههایی که کاملا وابسته به علم هند سه هستند بچشم می خورد . یکی از متداولترین این دستگاهها ، دو و یا سه چرخه هایی با چرخ مربع شکل است . مسیری را که این وسیله روی آن حرکت می کند هم می تواند دایره و یا مستقیم باشد .

  نکته مهم در طراحی این دستگاهها این است که به منظور جلوگیری از بالا و پایین رفتن این وسیله ، بایستی طراحی سطح حرکت را نیز تغییر داد . به عبارتی چون مربع یک منحنی متساوی العرض نیست ، برای حفظ حرکت موازی با حرکت محورها ، مجبور به این تغییر هستیم .

  شکل سمت چپ جزئیات ساخت این دو چرخه را بخوبی بیان می کند . همانطور که دیده می شود با یک محاسبه بسیار ساده می توان ارتفاع منحنیهای زیرین را بدست آورد . در واقع هرچه قدر فاصله محور تا اضلاع مربع ، با حرکت به سمت زاویه ها بیشتر میشود ، به همان اندازه نیز مربع در سطح زیرین خود فرو می رود . مثلا اگر شما مربعی به اضلاع 40 سانتیمتر انتخاب می نمایید ، فاصله محور تا هر ضلع 20 سانتیمتر است ( با فرض اینکه اضلاع ضخامت ندارد ) و با استفاده از قضیه فیثاغورث ، فاصله محور تا هر گوشه حدود 28.28 سانتیمتر می شود . بنابراین طول هر منحنی زیرین برابر ضلع مربع یعنی 40 سانتیمتر و ارتفاع آن   8.28 سانتیمتر است . در صورتی که مسیر حرکت دایره و دستگاه ما سه چرخه باشد ، موضوع پیچیده تر می شود . اولا که در مسیر حرکت بجای برش طولی از استوانه ، بایستی از مخروط استفاده کرد . دوم اینکه اندازه هر یک از مربعهای استفاده شده در چرخ با هم فرق کرده و متناسب قطر دایره حرکت است . بنابراین با ساخت بستر مناسب برای حرکت می توان اندازه هر چرخ را نیز مشخص نمود . اشاره به این نکته ضروریست که پس از ساخت این نمونه سه چرخه ، مسیر حرکت ثابت و با خطی مشخص می شود . در نمونه اول می توان قالبی از جنس فلز طراحی کرده و بعد تعدادی کار متناسب با مسیر حرکت و با جنسیت سیمان از آنها درآورد و در مسیر در کنار هم قرار داد .

  منبع : shirazgasht.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 8 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید