این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  ایران در سال 2020 در پزشکی رتبه چندم را در جهان داشت

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  ایران در سال 2020 در پزشکی رتبه چندم را در جهان داشت را از این سایت دریافت کنید.

  رتبه بندی 2021 اعلام شد: حضور 51 دانشگاه ایرانی در رتبه بندی جهانی ISC

  رئیس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری از انتشار رتبه بندی جهانی ISC برای سال 2021 خبر داد و گفت: با حضور 5 دانشگاه جدید، تعداد دانشگاه های ایرانی در این نظام رتبه بندی به 51 مورد رسید.

  رتبه بندی ۲۰۲۱ اعلام شد: حضور ۵۱ دانشگاه ایرانی در رتبه بندی جهانی ISC

  ۲۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۲اخبار سیاسیاخبار سیاست ایران

  رئیس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری از انتشار رتبه بندی جهانی ISC برای سال ۲۰۲۱ خبر داد و گفت: با حضور ۵ دانشگاه جدید، تعداد دانشگاه های ایرانی در این نظام رتبه بندی به ۵۱ مورد رسید.

  به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم به نقل از موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، دکتر محمدجواد دهقانی گفت: رتبه بندی جهانی ISC (ISC world University rankings) یکی از نظام‌های رتبه بندی است که برای اولین بار در سال 2018 توسط گروه رتبه بندی ISC و براساس تجربه 10 ساله در رتبه بندی دانشگاه‌ها و به منظور مقایسه حرکت علمی و عملکرد دانشگاه‌های کشور در جهان اسلام و دنیا صورت گرفته است.

  دهقانی گفت: در رتبه بندی جهانی 2021-ISC تعداد 2300 دانشگاه از 107 کشور و 6 قاره جهان حضور داشته که از ایران تعداد 51 دانشگاه در این رتبه بندی حضور دارند. این در حالی است که در رتبه بندی جهانی ISC سال 2020 از ایران 46 دانشگاه حضور داشتند. نتایج کامل این رتبه بندی در وبگاه رتبه بندی‌های جهانی ISC به آدرس https://wur.isc.ac در دسترس است.

  وی اظهار داشت: یکی از مهمترین دستاوردهای رتبه بندی جهانی، ایجاد یک پایگاه داده از جزئیات کامل اطلاعات علمی و پژوهشی کشورها و دانشگاه‌های تراز اول دنیا است که در نتیجه آن امکان برنامه ریزی و تهیه نقشه راه، به منظور دستیابی به اهداف و چشم انداز کشور و نیز دانشگاه‌های کشور در سطح بین المللی وجود خواهد داشت.

  رئیس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری ادامه داد: «رتبه بندی جهانی ISC» به منظور رتبه بندی دانشگاه‌های جهان در معیارهای خود، دانشگاه‌ها را بر اساس پژوهش، آموزش، نوآوری و فعالیت‌های بین المللی مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌دهد. نکته مهم در معیارهای این رتبه بندی این است که بعد کیفی و کمی پژوهش همزمان با هم مورد بررسی قرار می‌گیرند.

  وی ادامه داد: با گردآوری داده‌ها در ISC بدون خوداظهاری دانشگاه‌ها از سراسر جهان، پایگاه داده موثق و معتبری شکل گرفته که می‌توان از آن در جهت سیاست گذاری‌های پژوهشی و بررسی موقعیت دانشگاه‌های ایران در سطح جهان استفاده کرد. «رتبه بندی جهانی ISC» می‌تواند نقش مهمی در سوق دادن دانشگاه‌های ایران به سمت دانشگاه‌های تراز جهانی داشته باشد.

  رئیس ISC گفت: در «رتبه بندی جهانی 2021-ISC» تعداد 2300 دانشگاه از سراسر جهان مورد بررسی قرار گرفته و رتبه بندی شده‌اند.

  حضور دانشگاه‌های ایران در رتبه بندی جهانی 2021-ISC

  رئیس ISC گفت: از جمهوری اسلامی ایران 51 دانشگاه در «رتبه بندی جهانی 2021-ISC» حضور داشته‌اند؛ که دانشگاه‌های لرستان، علوم پزشکی کردستان، علوم پزشکی ارومیه، علوم پزشکی لرستان و علوم پزشکی شهرکرد برای اولین بار در این رتبه بندی شرکت کردند. از جمهوری اسلامی ایران در این نظام رتبه بندی در سال 2018 تعداد 24 دانشگاه، در سال 2019 تعداد 43 دانشگاه و در سال 2020 تعداد 46 دانشگاه حضور داشتند.

  وی اظهار داشت: براساس مأموریت‌های دانشگاه‌ها، تعداد 25 دانشگاه جامع کشور در این رتبه بندی حضور دارند. دانشگاه‌های جامع حاضر در این رتبه بندی عبارت از: دانشگاه تهران، تربیت مدرس، شیراز، فردوسی مشهد، شهید بهشتی، تبریز، گیلان، یزد، شهید باهنر کرمان، کاشان، اصفهان، بوعلی سینا، رازی، سمنان، کردستان، مازندران، ارومیه، شهید چمران اهواز، شهرکرد، محقق اردبیلی، یاسوج، الزهرا، بین المللی امام خمینی، لرستان و شاهد است.

  دهقانی گفت: از دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز 17 دانشگاه حضور داشتند که شامل: دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، ایران، مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز، جندی شاپور اهواز، کرمانشاه، بقیه الله، مازندران، کرمان، کردستان، ارومیه، لرستان، شهرکرد و زاهدان قرار دارند.

  وی افزود: از دانشگاه‌های صنعتی نیز 9 دانشگاه شامل: دانشگاه‌های صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، صنعتی اصفهان، علم و صنعت ایران، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، صنعتی نوشیروانی بابل، صنعتی شاهرود، صنعتی سهند و صنعتی شیراز در این نظام رتبه بندی قرار دارند.

  لازم به ذکر است که دانشگاه‌هایی که رتبه بندی آنها در بازه یکسان هستند همگی هم رتبه بوده و ترتیب اسامی ذکر شده در این گزارش مطابق با سامانه رتبه بندی ISC براساس حروف الفبا (به لاتین) است. بنابراین دانشگاه‌های تهران (401-450) در رتبه اول، علوم پزشکی تهران (451-500) در رتبه دوم، دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی، صنعتی شریف و تربیت مدرس (601-700) مشترکا در رتبه سوم قرار دارند.

  دانشگاه‌های جهان در رتبه بندی 2021 ISC

  رئیس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) گفت: در رتبه بندی جهانی ISC 2021، تعداد 2300 دانشگاه برتر از 107 کشور و 6 قاره دنیا وجود دارند. در این رتبه بندی سه دانشگاه هاروارد، انستیتوی فناوری ماساچوست (MIT) و دانشگاه استنفورد در رتبه‌های اول تا سوم قرار دارند که به همراه دانشگاه‌های جان هاپکینز، میشیگان، پنسیلوانیا، تسینگ هوا، تگزاس آستین، کلمبیا و واشنگتن سیاتل جزء 10 دانشگاه برتر جهان محسوب می‌شوند.

  وی ادامه داد: کشور چین 341 دانشگاه، آمریکا 320 دانشگاه، ژاپن 118 دانشگاه، هند 109 دانشگاه، انگلستان 99 دانشگاه، ترکیه 82 دانشگاه، فرانسه 75 دانشگاه، آلمان 72 دانشگاه، برزیل 67 دانشگاه، ایتالیا و کره جنوبی هرکدام 65 دانشگاه، اسپانیا 57 دانشگاه، ایران 51 دانشگاه، روسیه 50 دانشگاه، لهستان 48 دانشگاه و کانادا 45 دانشگاه در این رتبه بندی حضور داشته‌اند.

  دهقانی گفت: بهترین رتبه بین المللی دانشگاه‌های برتر دنیا در کشورهای آمریکا رتبه 1، چین رتبه 7، انگلستان رتبه 12، کانادا رتبه 17، ژاپن رتبه 22، فرانسه رتبه 27، سنگاپور رتبه 32، استرالیا رتبه 36، دانمارک رتبه 37، کره جنوبی رتبه 42، سوئیس رتبه 46، بلژیک رتبه 51، آلمان رتبه 55، هلند رتبه 56، تایوان و اسپانیا مشترکا رتبه 66، سوئد رتبه 69، برزیل رتبه 74، هنگ کنگ 79، فنلاند رتبه 91 را کسب کرده‌اند.

  جایگاه دانشگاه‌های کشورهای آسیایی در رتبه بندی 2021 ISC

  وی افزود: کشور چین با دانشگاه تسینگ هوا، کشور ژاپن با دانشگاه توکیو و کشور سنگاپور با دانشگاه ملی سنگاپور که به ترتیب در رتبه‌های 7، 22 و 32 قرار دارند بهترین رتبه‌های دانشگاه‌های آسیا را از آن خود کرده است. بهترین رتبه دانشگاه‌های کشورکره جنوبی رتبه 42، تایوان رتبه 66 و هنگ کنگ رتبه 79، در رده‌های بعد قرار دارند.

  منبع : www.tasnimnews.com

  نتایج رتبه بندی بین المللی تایمز ۲۰۲۰ اعلام شد / رشد چشمگیر حضور دانشگاه های کشور رتبه اول ایران از نظر تعداد دانشگاهها در میان کشورهای اسلامی

  پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از معتبرترین نظام های رتبه بندی بین المللی است که دانشگاه های جهان را رتبه بندی می کند. در حالی...

  نتایج رتبه بندی بین المللی تایمز ۲۰۲۰ اعلام شد / رشد چشمگیر حضور دانشگاه های کشور رتبه اول ایران از نظر تعداد دانشگاهها در میان کشورهای اسلامی

  ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۰:۱۱ کد : ۱۲۴۶ اخبار برگزیده اخبار و رویداد ها

  تعداد بازدید:۶۳۴۰۷

  پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از معتبرترین نظام های رتبه بندی بین المللی است که دانشگاه های جهان را رتبه بندی می کند. در حالی که در سال  2012  تا 2014 از ایران تنها  یک دانشگاه و در سال 2015 دو دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی اصفهان در این رتبه بندی حضور داشتند در سال 2016 تعداد دانشگاهها به 8 مورد و در سال 2017 به 13 دانشگاه و در 2018 و 2019 این تعداد  به ترتیب به  18 و 29 دانشگاه افزایش یافته است. در رتبه بندی اخیر در سال 2020 با ورود 11 دانشگاه جدید شاهد حضور40 دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در جمع 1396 دانشگاه برتر جهان  از 92 کشور بوده و این موضوع نوید بخش حرکت هر چه بیشتر دانشگاه­های توانمند ایران در رتبه بندی­های معتبر بین المللی است. دانشگاههای یاسوج، بین المللی امام خمینی، علوم پزشکی تبریز، علوم پزشکی اصفهان، دانشگاه کردستان، بوعلی سینا، سمنان، شاهد، شهید چمران اهواز، شهر کرد و دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای اولین بار در رتبه بندی تایمز حضوریافته اند. بر این اساس در رتبه بندی تایمز در سال 2020، دانشگاه صنعتی نوشیروان بابل، با قرار گرفتن در  بازه رتبه­ای 351-400  و دانشگاه یاسوج با قرار گرفتن در بازه رتبه ای401-500 به عنوان دانشگاه های اول و دوم ایران در این رتبه بندی معرفی شده اند. رتبه دانشگاه­های ایران در جدول نشان داده شده است. لازم به ذکر است که دانشگاههایی که رتبه بندی آنها در بازه یکسان هستند همگی هم رتبه بوده و ترتیب اسامی ذکر شده در این گزارش مطابق با سامانه رتبه بندی تایمز و بر اساس حروف الفبا ( به لاتین ) است. بنابراین دانشگاه های امیر کبیر، صنعتی شریف، کاشان، علوم پزشکی مشهد و علوم پزشکی تهران در رتبه سوم قرار گرفته و سایر دانشگاهها نیز در بازه های یکسان هم رتبه هستند.

  در رتبه بندی تایمز در سال 2020 در مقایسه با سال 2019  همزمان با افزایش تعداد دانشگاههای کشور ارتقای جایگاه  100 پله ای  برخی دانشگاه های کشور از جمله دانشگاه صنعتی شریف دانشگاههای علوم پزشکی مشهد، علوم پزشکی تهران، علوم پزشکی ایران، علوم پزشکی شهید بهشتی و علوم پزشکی مشهد بوده است.

  روش شناسی رتبه بندی تایمز

  پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از نظام های معتبر بین المللی است که از سال 2004 مراکز آموزش عالی را در سرتاسر جهان مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار داده است.  این رتبه بندی از 13 شاخص به شرح جدول زیر در قالب 5 معیار کلی آموزش با وزن 30 درصد، پژوهش با وزن 30 درصد، استنادات با وزن 30 درصد، وجهه بین المللی با وزن 7.5 درصد و ارتباط با صنعت با وزن 2.5 درصد بهره گرفته است.

  محاسبات رتبه بندی تایمز توسط شرکت خدمات حرفه ای پرایس واتر هاوس کوپرز (PWC) انجام شده است. محاسبات شاخص ها و نمرات توسط 3 منبع اطلاعاتی صورت گرفته است که این منابع عبارت هستند از:

  داده های ارسالی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی که به صورت خود اظهاری جمع آوری می گردند

  داده های حاصل از نظرسنجی شهرت توسط متخصصین آموزش عالی

  اطلاعات تولیدات علمی موسسات آموزش عالی نمایه شده در پایگاه استنادی اسکوپوس.

  داده های رتبه بندی سال 2020 بیش از 25000 نشریه علمی را که توسط پایگاه اسکوپوس الزویر نمایه می شود را در برمی گیرد.تولیدات علمی دوره  5 ساله 2014-2018 و استنادات دوره شش ساله 2014-2019 را شامل می شود.

  جایگاه دانشگاههای جهان در رتبه بندی تایمز 2020

  در رتبه بندی تایمز 2020، دانشگاه برتر جهان  از 92 کشور رتبه بندی شده اند که دانشگاه های کشورهای برونئی ، کوبا ، مالت ، مونته نگرو ، پورتوریکو و ویتنام برای اولین بار در این رتبه بندی حضور داشته اند.

  کشور چین با دو دانشگاه Tsinghua University و دانشگاه پکن که به ترتیب در رتبه های 23 و 24 قرار دارند  بهترین رتبه های  دانشگاه­های آسیا را از آن خود کرده است.

  در رتبه بندی تایمز 2020، سه دانشگاه آکسفورد، دانشگاه صنعتی کالیفرنیا، و دانشگاه کمبریج ( از انگلیس)  به ترتیب در رتبه­های اول تا سوم قرار دارند. دانشگاههای استنفورد،  MIT ،پرینستون، هاروارد،  ییل، شیکاگو و کالج لندن به ترتیب دررتبه های 4 الی 10 دنیا قرار گرفته اند. در بین 10 دانشگاه برتر جهان 3 دانشگاه از کشور انگلستان و 7 دانشگاه از ایالات متحده بوده اند.

  کشور آمریکا با 172 دانشگاه، انگلیس با 100 دانشگاه، چین 81 دانشگاه،  آلمان 48 دانشگاه، فرانسه 38 دانشگاه، استرالیا 35 دانشگاه و کانادا 30 دانشگاه در این رتبه بندی داشته اند.

  بهترین رتبه بین المللی دانشگاههای برتر دنیا درکشورهای انگلیس برابر با رتبه 1، آمریکا رتبه 2، سوئیس رتبه 13، کانادا رتبه 18،   چین رتبه 23   ، سنگاپور رتبه 25 ،  آلمان و استرالیا  رتبه 32 ، هونگ کنگ رتبه 35، سوئد رتبه 41،  فرانسه و بلژیک رتبه 45،  هلند رتبه 59، کره جنوبی رتبه 64،  فنلاند رتبه 96، دانمارک رتبه 101، نروژ رتبه 131، اتریش رتبه 134، اسپانیا رتبه 143،  ایتالیا رتبه 149، روسیه رتبه 189  بوده است.

  جایگاه دانشگاه­های کشورهای اسلامی در رتبه بندی تایمز 2020

  در رتبه بندی سال 2020 تایمز از نظر تعداد دانشگاهها، جمهوری اسلامی ایران با 40 دانشگاه بیشترین تعداد حضور را داشته است.  سایر کشورهای اسلامی کشورترکیه با 34 دانشگاه، مصر با 20 دانشگاه، پاکستان 14،  مالزی 13 دانشگاه، الجزایر  8  دانشگاه، عربستان سعودی 7 دانشگاه ، اندونزی با 6 دانشگاه، اردن با 5 دانشگاه، مراکش و امارات متحده عربی هرکدام 4 دانشگاه،  لبنان 3 دانشگاه، عراق و قزاقستان هرکدام 2 دانشگاه و سایر کشورهای عمان،  نپال ، تانزانیا، جامائیکا، قطر و کویت با یک دانشگاه  قرار گرفته اند.

  درمیان دانشگاههای برتر کشورهای اسلامی، عربستان صعودی دربازه 250-201 ، مالزی و امارات متحد عربی در بازه 350-301 ، ایران و اردن در بازه 400-351،  ترکیه دربازه   500-401 بهترین رتبه جهانی را کسب نموده اند.  در مجموع از میان کشورهای اسلامی تنها 12 دانشگاه رتبه زیر 500 داشته اند. این در حالی است که طبق برنامه ده ساله علم، نوآوری و فنآوری کشورهای اسلامی عضو OIC (مصوب 2017  در قزاقستان )  لازم است تا 2026 تعداد 50 دانشگاه  از کشورهای اسلامی  در میان 500 دانشگاه برتر دنیا قرار گیرند.  به همین دلیل باید تلاش های جدی همراه با تهیه برنامه راهبری و نقشه راه مناسب  توسط دانشگاههای این کشورها صورت گرفته تا علاوه بر افزایش تعداد دانشگاهها رتبه و جایگاه مناسب را در سطح بین المللی کسب نمایند.

  منبع : isc.ac

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید