این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  این دستگاه که بلندتر از یک ساختمان است اجسام سنگین وزن در ساختمان سازی را جابجا میکند

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  این دستگاه که بلندتر از یک ساختمان است اجسام سنگین وزن در ساختمان سازی را جابجا میکند را از این سایت دریافت کنید.

  آشنایی با تاور کرین و بالابر

  آشنایی با تاور کرین و بالابر

  افق کلانشهرها مملو از جرثقيل ها و سازه هاي ثابت ساخت و ساز در مرکز شهر با ساختمان هايي بلند و بلندتر است. بدون جرثقيل هاي ساختماني ، ساخت آسمان خراش ها غيرممکن است ، اما با کمک جرثقيل ها و بالابرهاي صنعتي ، ما مي توانيم ساختمان هايي برجسته را به راحتي بسازيم. جرثقيل ها قادرند اجسام بسيار سنگين را به محل خود منتقل کنند و روش هاي ساختاري را امکان پذير مي کنند که در همين دو صده پيش غير قابل تصور بودند.

  اگرچه اغلب ما جرثقيل ها را به طور مکرر مشاهده مي کنيم ، اما بسياري از افراد دقيقاً از نحوه کارکرد آنها اطلاع ندارند. چگونه جرثقيل هاي برجي (تاور کرين) به چنين ارتفاعات باورنکردني مي رسند؟ چگونه آنها در ساخت يک ساختمان کمک مي کنند؟ اپراتور هنگام کنترل جرثقيل چگونه عمل مي کند؟

  در اين مقاله ، ما به همه اين سوالات پاسخ خواهيم داد. اگرچه انواع مختلفي از جرثقيل ها و بالابرها وجود دارد ، اما ما به طور خاص بر روي تاور کرين ، که بيشتر در سايت هاي بزرگ ساخت و ساز تجاري مي بينيد ، تمرکز خواهيم کرد. اين جرثقيل ها بسيار پيچيده هستند و همچنين مي توانند گران قيمت باشند و اجاره آنها گاهي بيش از 15000 دلار در ماه هزينه دارد.

  • اجزاي مختلف يک جرثقيل؟

  • نحوه تثبيت و مونتاژ تاور کرين؟

  • نحوه عملکرد تاور کرين ها؟

  • اپراتور چگونه جرثقيل را کنترل مي کند؟

  اجزاي يک جرثقيل

  براي درک بهتر حرکت جرثقيل ، خوب است که به قطعات مختلفي که جرثقيل ساختماني را تشکيل مي دهند ، آشنايي داشته باشيد. همه اين قطعات با هم کار مي کنند تا قدرت بالابرنده باورنکردني جرثقيل را امکان پذير کنند. هنگام مشاهده جرثقيل ، مي توانيد با شروع از پايه جرثقيل و حرکت به سمت بالا ، تمام قسمت ها را به راحتي شناسايي کنيد ، سپس چشمان خود را در امتداد جرثقيل از انتهاي بلند به انتهاي کوتاه برسانيد.

  فونداسيون بتوني : تاور کرين هميشه بر روي فونداسيون بتوني قرار مي گيرد ، جايي که لنگرهايي براي محکم کردن جرثقيل بر روي زمين قرار مي گيرند .

  برج يا دکل : جرثقيل از پايه خود به همراه برج که به آن دکل نيز گفته مي شود ، بالا مي آيد که متشکل از مقاطع شبکه اي است که روي هم چيده شده اند.

  صفحه گردان : در بالاي برج جرثقيل داراي يک صفحه گردان است که چرخش 360 درجه آن را امکان پذير مي کند.

  کابين اپراتور : در نزديکي صفحه چرخان ، کابين اپراتور مکاني براي کنترل جرثقيل با نماي بدون مانع فراهم مي سازد.

  لبه : کشيدگي به جلو در امتداد کابين ، لبه نام دارد که قسمت افقي بلند يک جرثقيل است.

  واگن برقي و قلاب : در امتداد لبه ، واگن برقي داراي بلوک قلاب به عقب و جلو مي رود و باعث مي شود بارها در طول جرثقيل جابجا شوند.

  وزنه تعادل : پشت کابين قرار دارد ، که در آن ضد وزنه قرار مي گيرد تا جرثقيل در حالت ايستاده و در هنگام حرکت تثبيت شود.

  وينچ و موتورهاي اصلي: در قسمت عقب در بالاي وزنه تعادل، وينچ اصلي و موتورها قرار مي گيرد که باعث مي شود طناب بلند را پايين بياورد يا بلند کند تا بارهاي سنگين بالا برود.

  قله برج يا راس: وقتي از کابين به سمت بالا برويد به قله برج مي رسيد ، همچنين به عنوان راس شناخته مي شود ، جايي که آويزها براي حمايت از لبه و صفحه وزنه تعادل کشيده مي شوند.

  به ياد داشته باشيد که انواع مختلفي از تاور کرين و بالابر ساختماني وجود دارد ، و برخي از آنها قطعاتي دارند که در اينجا ذکر نشده است. به عنوان مثال ، يک جرثقيل لاف دار داراي بازويي است که قادر به بالا و پايين شدن است و يک جرثقيل تخت بالا داراي راس و سيستم آويز نشان داده شده در جرثقيل بالا نيست. برخي از جرثقيل ها داراي سيستم هاي هيدروليک خود نوردي هستند ، که امکان صعود داخلي را براي آنها فراهم مي کند. اين دستگاه در مکاني کاربرد دارد که در اطراف خود يک آسمان خراش وجود داشته باشد و قدرت مانور حرکتي محدود باشد. به طور کلي ، قسمت هاي اصلي جرثقيل هاي ساختماني کاملاً مشابه هستند و اين ليست به شما درک خوبي از قطعات تشکيل دهنده جرثقيل هايي مي دهد که در زندگي روزمره خود مي بينيد.

  جرثقيل ها چگونه ساخته مي شوند

  قبل از اينکه جرثقيل ها بتوانند عمليات بالابري را انجام دهند که باعث ارزش آنها در پروژه هاي ساختماني مي گردد ، بايد تثبيت و مونتاژ شوند. تاور کرين هميشه در سه مرحله مشخص ساخته مي شود :

  1. يک پايه بتوني آماده شده است تا جرثقيل در هنگام بلند شدن با خيال راحت روي زمين لنگر بياندازد و پايدار بماند.

  2. يک جرثقيل متحرک تاور کرين را سر هم مي کند ، چندين بخش از برج را به همراه اجزاي اصلي بلند مي کند.

  3. تاورکرين با رسيدن به ارتفاع نهايي بقيه سازه هاي خود را مي سازد .

  فونداسيون بتوني براي عملکرد ايمن جرثقيل ضروري است. در محاسبات پيچيده تمام نيروهايي که هنگام انجام بالا بردن ، چرخش ها و حرکت وينچ ها بر روي جرثقيل وارد مي شوند ، در نظر گرفته مي شوند. هنگامي که شاسي اصلي جرثقيل برپا مي شود، توجه ويژه اي به عمل مي آيد تا اطمينان حاصل شود که تأسيسات زيرزميني تحت تأثير قرارگيري جرثقيل قرار نمي گيرند. پس از آماده شدن فونداسيون ، پايه اصلي جرثقيل سرپا شده و بقيه اجزاي آن آماده مونتاژ مي شود. از جرثقيل متحرک براي بلند کردن اجزاي اوليه برج تاورکرين استفاده مي شود. جرثقيل متحرک چندين بخش از برج را به هم متصل مي کند تا زماني که به ارتفاع خاصي برسد. پس از آن ، جرثقيل متحرک اجزاي اصلي مانند لبه ، صفحه وزنه تعادل ، کابين ، صفحه چرخان و موتور را بارگيري مي کند. در اين مرحله ، تاورکرين به تنهايي قادر به انجام کار است. براي بقيه کار ، تاور کرين قادر خواهد بود برج خود را با استفاده از مکانيزم منحصر به فردي بسازد :

  • يک واحد بالابر در پايه برج مونتاژ مي شود و تا بالاي آن امتداد مي يابد .

  • قسمت جديد برج جديد توسط قلاب بالا مي آيد ، سپس با وينچ براي اتصال به واحد بالابر حرکت مي کند.

  • يک جک هيدروليکي برج را بالا مي برد و فضايي را براي افزودن قسمت جديد ايجاد مي کند که سپس به برج پيچ مي شود.

  اين فرايند براي افزودن بخشهاي جديد به برج تکرار مي شود و جرثقيل را با هر بخش برج اضافي بالاتر مي برد. ضمن افزودن مقاطع برج به اين روش ، از وزنه هاي مقابل به دقت استفاده مي شود تا جرثقيل به عنوان يك ترازوي كاملاً متعادل براي جلوگيري از سقوط كار كند. با درک کامل از مونتاژ جرثقيل ، قادر خواهيد بود از کار خارق العاده يک تاورکرين حيرت زده شويد.

  منبع مطلب : asiaborj.com

  انواع دستگاه ساختمانی جهت کمک به ساخت و ساز و بهبود کیفیت ساختمان

  بررسی انواع دستگاه ساختمانی که به ساخت و ساز کمک شایانی کرده و عمر بنا را بالا می برد. این دستگاه ها برای بهبود کیفیت ساختمان نیز موثر است و می توان از...

  دستگاه ساختمانی

  برای برپا کردن ساختمان بایستی از لوازم و دستگاه‌های متعددی استفاده نمود که در این مطلب به دستگاه های ساختمانی مهم و کاربردی که در صنعت ساخت و ساز مورد نیاز است پرداخته ایم.

  لطفا با ما همراه باشید.

  شما همراهان عزیز می توانید در مقاله نکات فنی ساختمان سازی در ۱۰ فصل از تمامی نکات و جزئیات ساخت و ساز با خبر شوید.

  دستگاه بالابر مصالح ساختمانی

  شاید برایتان سؤال پیش‌آمده باشد که برج‌ها و ساختمان‌های بلندمرتبه چگونه با سرعت بالایی ساخته می‌شوند؟ برای مثال برای ساختمان‌هایی که بیش از 10 طبقه باشند چگونه مصالح در کمترین زمان ممکن به طبقات بالایی می‌رسد؟ پاسخ این سؤال دستگاه بالابر ساختمانی می‌باشد.

  با استفاده از دستگاه بالابر ساختمانی جابجایی مصالح بسیار راحت‌تر گردیده است که یکی از اصلی‌ترین دستگاه‌های ساختمانی (تجهیزات) می‌باشد که حداقل یکی از این دستگاه‌ها را می‌توان در ساختمان‌های در حال ساخت یا در حال بازسازی ببینید.

  اجزای یک دستگاه بالابر ساختمانی عبارت‌اند از:

  الکتروموتور گیربکس وینچ سیم بکسل جعبه نگه‌دارنده پایه‌ها ریل کرپی‌ها قلاب و باکت

  همچنین این دسته از بالابرها قابلیت نصب ترمز و ریموت کنترل جهت کنترل از راه دور را نیز دارا هستند.

  کاربردهای بالابرهای ساختمانی

  حمل بار در کارخانه‌ها، معادن، اسکله‌ها، انبارها جهت بلند کردن مواد مختلف

  بالا بردن مصالح ساختمانی در مقیاس کوچک و صنعتی

  تخلیه و بارگیری کامیون‌ها، نصب ماشین‌آلات

  ویژگی‌های یک بالابر ساختمانی خوب

  الکتروموتور مورداستفاده در آن دارای سیم‌پیچی تمام مس باکیفیت و توان بالا بوده و نیاز به آمپر کمی داشته باشد.

  جنس دندانه‌های گیربکس مورداستفاده باکیفیت باشد.

  دارای ریل‌ها و پایه‌های با مقاومت و ایمنی بالا باشد.

  دارای ظاهری زیبا و اندازه‌ی مناسب باشد.

  مشخصات فنی بالابرهای ساختمانی

  بالابرهای ساختمانی در انواع مختلفی اعم از ۳۵۰، ۵۰۰، ۷۵۰ و ۱۰۰۰ کیلوگرمی ساخته‌شده و به بازار عرضه می‌شوند، البته در مدل‌های بیشتر از ۵۰۰ کیلوگرم حتماً بایستی تکیه‌گاه به‌صورت کاملاً مطمئن به زمین محکم گردد و جوش داده شود تا امکان کله کردن بالابر به صفر برسد، همچنین در بالابرهای بالای ۵۰۰ کیلو وجود ترمز ضروری هست.

  مشخصات فنی بالابرهای ساختمانی

  مدل گیربکس ظرفیت اسمی ظرفیت مفید توان الکتریکی

  VF180 ۱۰۰۰ کیلوگرم (یک‌تن) 900 کیلوگرم 10 اسب بخار

  VF150 750 کیلوگرم 600 کیلوگرم 7.5 اسب بخار

  VF110 500 کیلوگرم 400 کیلوگرم 5.5 اسب بخار

  VF85 300 کیلوگرم 250 کیلوگرم 3 اسب بخار

  تعمیر و نگهداری بالابرهای ساختمانی

  هر ۶ ماه یک‌بار دستگاه الکتروموتور بایستی توسط یک برق‌کار چک شده و در صورت نیاز سرویس گردد.

  در عملیات تعمیر و نگهداری از قطعات اورجینال و اصل استفاده گردد.

  هر یک سال یک‌بار کل قسمت‌های دستگاه بررسی‌شده و در صورت نیاز سرویس گردد.

  سیم اتصال دستگاه به برق بازرسی شود تا فاقد هرگونه زدگی و آسیب‌دیدگی باشد.

  گیربکس دستگاه به‌صورت دوره‌ای بررسی‌شده و داخل آن واسکازین ریخته شود.

  سیم بکسل دستگاه بایستی به‌صورت دوره‌ای بررسی گردد تا فاقد هرگونه زدگی، آسیب‌دیدگی یا پیچ‌خوردگی باشد.

  در هنگام زیر بار بودن دستگاه می‌توان با توجه به صدای الکتروموتور و نحوه بالا کشیدن بار توسط آن به مشکلات در صورت بروز پی برد.

  نکات ایمنی در استفاده از بالابر ساختمانی

  بالابر ساختمان را می‌توان یکی از خطرناک‌ترین و حادثه‌آفرین‌ترین تجهیزات ساختمانی دانست اما با رعایت اصول و نکات ساده ایمنی می‌توان از تمامی این حوادث جلوگیری کرد. در اینجا مجموعه‌ای از نکات ایمنی که حتماً در هنگام استفاده باید رعایت شود را شرح می‌دهیم:

  جهت حمل‌ونقل و استفاده از بالابر برای جابجایی مصالح ساختمانی رعایت اصول ایمنی امری حیاتی است، بسیاری از مصالح همچون تیرآهن‌ها وزن بالایی داشته و حمل آن‌ها بدون رعایت اصول ایمنی و بسته‌بندی می‌تواند منجر به حادثه گردد.

  در شرایط بد آب و هوایی و طوفان‌های شدید استفاده از بالابر به دلیل بر هم خوردن تعادل دستگاه و امکان سقوط مجاز نیست.

  از بالابر ساختمانی فقط و فقط برای حمل کالا استفاده می‌گردد، به‌هیچ‌وجه نباید از آن برای حمل افراد استفاده نمود.

  پایه‌ها بالابر را با استفاده از وزنه سنگین نموده تا امکان کنده شدن و سقوط بالابر از بین برود.

  همیشه با توجه به ظرفیت بالابر با آن بار حمل کنید، قرار دادن بارهای بیش‌ازحد همیشه حادثه‌آفرین خواهد بود.

  دستگاه سنگبری (برش سنگ) ساختمانی

  سنگ یکی از پرکاربردترین متریال ها برای ساخت نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی خانه‌ها محسوب می‌شود، برای استفاده از سنگ در نما و دکوراسیون داخلی ساختمان‌ها ابتدا باید آن‌ها را برش داد، برای برش سنگ ابزارآلات فراوانی وجود دارد، اکثر این ابزارآلات برای یک برش ایده آل نیازمند صرف نیروی زیاد و تجربه بالا می‌باشند.

  امروزه با پیشرفت و رشد فنّاوری دستگاه‌های سنگبری توانسته‌اند با کمترین نیرو و کمترین تجربه کاری بهترین سطح برش را برای شما ایجاد کنند.

  اجزای تشکیل‌دهنده دستگاه سنگبری ساختمانی

  موتور اصلی دستگاه ریل حرکتی کلگی پمپ آب اسکلت فلزی دستگاه قاب تیغ اره گونیا ثابت و متحرک میز کمکی

  به‌طورمعمول توان موتور دستگاه‌های سنگبری از 1.5 تا 4 کیلووات (در مدل‌های قابل‌حمل و کارگاهی) متغیر می‌باشد، مهم‌ترین نکته درباره موتورهای دستگاه‌های سنگ‌بری محافظت موتور در برابر پاشش آب می‌باشد، برای رفع این مشکل سازنده‌های دستگاه معمولاً از موتورهای مقاوم در برابر پاشش آب یا قاب محافظ برای جلوگیری از برخورد آب استفاده می‌نمایند.

  نکته: دستگاه‌های سنگ‌بری هم در مدل‌های تک فاز و هم در مدل‌های سه فاز تولید می‌شوند.

  دستگاه‌های سنگ‌بری برای روان کاری و جلوگیری از گرم شدن هنگام کار باید از آب استفاده نمایند، به همین منظور تمامی دستگاه‌های سنگ‌بری کارگاهی و قابل‌حمل دارای تجهیزات آبی شامل مخزن، پمپ آب و شناور هستند.

  منبع مطلب : ttbbiston.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 18 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید