این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  بازیافت آهن یا کاغذ چه فایده هایی برای زندگی ما دارد

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  بازیافت آهن یا کاغذ چه فایده هایی برای زندگی ما دارد را از این سایت دریافت کنید.

  فایده های بازیافت

  فواید بازیافت مواد مختلف در ادامه مطلب...

  فایده های بازیافت

  فایده های بازیافت فواید بازیافت

  صزفه جویی در مصرف منابع و در نتیجه طول عمر منابع صزفه جویی در مصرف انرژی کاهش آلودگی آب وهواکاهش ۵۰ درصدی حجم زباله تولیدی کاهش تولید گازهای گلخانه ایایجاد اشتغال  و درآمدرفع مشکلات بهداشتی جوامع

  ● بازیافت چیست؟

  بازیافت به معنی استفاده از مواد مصرف شده برای تولید و ساخت مجدد همان کالا یا کالای قابل استفاده دیگر است، مثل ساخت کاغذ تازه از کاغذهای باطله و غیر قابل استفاده.

  ● فوائد بازیافت چیست؟

  بازیافت زباله ها سه فایده مهم برای محیط زیست دارد. ما به کمک بازیافت زباله در مصرف منابع طبیعی صرفه جویی کرده ایم زیرا به جای استفاده از مواد خام برای تولید محصولات نو، از مواد بازیافتی استفاده میکنیم.

  از دیگر فوائد بازیافت، صرفه جویی در مصرف انرژی است. البته برای بازیافت مواد زاید هم نیاز به مقداری انرژی است اما انرژی لازم برای بازیافت زباله خیلی کمتر از انرژی مورد نیاز برای تولید محصولات جدید از مواد خام است. برای مثال ساختن آلومینیوم از آلومینیوم بازیافت شده ۹۰ درصد انرژی کمتر از ساختن آن از سنگ معدن نیاز دارد. سومین فایده بازیافت نیاز به فضای کمتر برای دفن زباله هاست.

  ● چه موادی را و چگونه می;توان بازیافت کرد؟در گام اول برای بازیافت زباله ها باید مواد قابل تجزیه مثل پسمانده های آشپزخانه و مواد غذایی را از سایر زباله ها جدا کرده و سعی شود فقط این مواد را در کیسه زباله ریخته و به رفتگر تحویل داد. این مواد را به نوعی کود به نام کمپوست تبدیل میکنند و برای اصلاح خاک و جبران مواد غذایی از دست رفته از آن استفاده میکنند.در مرحله بعد باید مواد قابل بازیافت را از زباله ها جدا کنیم. شیشه، کاغذ، پلاستیک و انواع فلزات از بهترین مواد برای بازیافت هستند.

  بازیافت

  ▪ بازیافت مواد، جلوگیری از اتلاف سرمایههای ملی.

  ▪ انرژی صرفه جویی شده حاصل از بازیافت یک قوطی آلومینیومی، یک تلویزیون را برای سه ساعت روشن نگه خواهد داشت.

  ▪ آلومینیوم را میتوان بارها ذوب کرد و به قوطی یا ظرف جدید تبدیل نمود.

  ▪ بازیـافت هر تـن کاغذ باطله، ماهانه از تخریب ۹۰ هـزار هکتار جنگل، مصرف ۱۲میلیون لیتر آب و ۱۲۰ هزار کیلووات برق می کاهد.

  ▪ به کمک بازیافت کاغذهای موجود در زباله ها، ماهیانه درآمدی بالغ بر۲۰ میلیارد ریال به دست خواهد آمد.

  ▪ بازیافت آلـومینیوم، آلودگیـهای زیست محیـطی ناشی از فرآیند تولید این فلز را ۹۵ درصد کاهش میدهد

  ▪ برای تهیه شیشه از شیشه بازیافت شده ۵۰ درصد آلودگی آب و ۲۰درصد الودگی  هوا را کاهش میدهد.

  ▪ بازیافت کاغذ، منابع اقتصادی، عدم وابستگی در جهت ورود خمیر کاغذ، کاهش آلودگی، جلوگیری از قطع درختان و کاهش تولید زباله را به دنبال خواهد داشت.

  ▪ انرژی لازم، برای تولید یک کیلوگرم لاستیک نو، سه برابر انرژی مورد نیاز برای تولید یک کیلوگرم لاستیک بازیافتی است.

  ▪ ورقههای آلومینیومی بشقاب پیتزا و شیرینی قابل بازیـافت اند، آنها را داخـل سطل زباله نیندازیم.

  ▪ به کمک بازیافت کاغذ، میتوانیم از قطع شدن درختان زیادی جلوگیری کنیم.

  ▪ بازیافت هر تن کاغذ، میتواند زمینه اشتغال برای ۵ نفر را فراهم کند

  ▪ به کمک بازیافت، مساحت کمتری از بیابانها و مراتع کشور به زبالهدانی تبدیل میشود.

  ▪ به کمک بازیافت کاغذ، میزان انرژی مورد نیاز به یک چهارم و آب مورد نیاز به یک صدم کاهش میj;یابد.

  ▪ اصلاح الگوی مصرف و بازیافت بهداشتی زباله، دو اصل مهم برای کاهش آلودگی محیط زیست.

  ▪ برای تهیه هر تن کاغذ از چوب ۴۴۰ هزار لیتر آب مصرف میشود در حالی که برای تهیه آن از کاغذ باطله، ۱۸۰۰ لیتر آب کافی است.

  ▪ تهیه کاغذ از کاغذهای بازیافتی، ۳۰ تا ۵۵ درصد انرژی کمتری نیاز دارد و ۹۵ درصد آلودگی کمتری ایجاد میکند.

  ▪ به کمک بازیافت ۲۵ درصد از کاغذهای موجود در زباله های شهری، میتوان سالانه از قطع یک میلیون و هفتصد هزار درخت جلوگیری کرد.

  ▪ صرفهجویی در مصرف مواد اولیه و انرژی و نیز کاهش ورود مواد آینده به محیط زیست از فوائد بازیافت است.

  ▪ با کاهش مصرف منابع طبیعی و بازیافت زباله، عمر تنها زیستگاه بشر; زمین  را طولانی تر کنیم.

  ▪ کیسههای نایلونی و پلاستیکی تجزیه;پذیر نیستند، از مصرف بیرویه آنهاخودداریکنیم.

  ▪ بازیافت فرصتی برای محیط زیست و منابع محدود آن.

  ▪ بازیافت گامی حیاتی برای حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست.

  ▪ بازیافت گامی سبز در جهت توسعه پایدار.

  ▪ مشکل کمبود کاغذ در کشورهای در حال توسعه بزرگترین

  ▪ مشکل برای ادامه تحصیل است. به کمک بازیافت،

  ▪ کشورمان را در حل این معضل یاری کنیم.

  ۱) بازیافت کاغذ

  برای تهیه هر تن کاغذ نیاز به قطع ۱۷ اصله درخت است. بنابراین اگر هر شخص کاغذهای باطله اش را در طول یک سال جمع کند معادل ۵/۱ اصله درخت است و اگر همه ما ایرانیان این کار را انجام دهیم از قطع ۱۰۰ میلیون درخت در طول یک سال جلوگیری کردهایم.

  برای تهیه مصرف سالانه دستمال کاغذی هر خانواده ایرانی نیاز به قطع ۵/۱ اصله درخت میباشد.

  استفاده از کاغذ بازیافت شده به جای تهیه آن از چوب درختان، موجب کاهش آلودگی هوا به میزان ۷۴ درصد، کاهش آلودگی آب به میزان ۳۵ درصد و کاهش مصرف آب به میزان ۵۸ درصد خواهد شد به همین دلیل ۵۰ درصد کاغذ تولید شده در کشورهای توسعه یافته از کاغذهای بازیافتی است.

  بنابراین بازیافت کاغذ علاوه بر منافع اقتصادی، موجب عدم وابستگی در جهت ورود خمیر کاغذ، کاهش آلودگی، ممانعت از قطع درختان و کمک به سیستم جمع;آوری و دفن  زباله;های تولیدی میشود. پس چه خوب است:

  روزنامهها و کاغذهای باطله و دفترچه های تمام شده بچه ها را هرگز دور نریزیم، آنها را از سایر زباله جدا کرده و به مأموران بازیافت تحویل دهیم. اشیایی مثل پاکتها و پوشهها را دورنریزیم تا در مواقع لزوم از آنها استفاده کنیم

  ۲) بازیافت پلاستیکها

  ـ پلاستیکها از نفت که منبعی غیر قابل تجدیدند تهیه می;شوند ولی به علت غیر قابل تجزیه بودن، از زبالههای پایدار و آلوده کننده محیط زیست به شمار میآیند.

  ـ کیسههای نایلونی و پلاستیک به طور متوسط ۵۰۰ تا ۷۰۰ سال در طبیعت باقی میمانند.

  ـ ۳۰ درصد از پلاستیکهای تولید شده در بسته بندی به کار میروند. بنابراین با جلوگیری از بستهبندیهای زائد میتوان به مقدار زیادی از حجم زبالهها کاست.

  منبع : www.tizhoshani-ha.blogfa.com

  بازیافت زباله های فلزی چه فایده هایی دارد و به چه روش هایی انجام می شود؟

  آیا می‌دانید روش های بازیافت زباله های فلزی چگونه است و بطور مثال بازیافت آهن چه فایده ای برای زندگی ما دارد؟ با ما همراه باشید تا بررسی کنیم که بازیافت زباله های فلزی چه فایده هایی دارد و به چه روش هایی انجام می شود.

  بازیافت زباله های فلزی چه فایده هایی دارد و به چه روش هایی انجام می شود؟

  ستاره

  آیا می‌دانید روش های بازیافت زباله های فلزی چگونه است و بطور مثال بازیافت آهن چه فایده ای برای زندگی ما دارد؟ با ما همراه باشید تا بررسی کنیم که بازیافت زباله های فلزی چه فایده هایی دارد و به چه روش هایی انجام می شود.

  خبرتیوب| سرویس علوم - بازیافت زباله های فلزی یکی از فعالیت‌های مهمی است که بطور روزانه توسط گروه‌های مربوطه انجام می‌شود. انجام این فعالیت یکی از کارهایی است که به کمک آن می‌توانیم از زباله‌ها و آلاینده‌های فلزی جلوگیری کنیم و به کمک آن محصولات جدیدی تولید کنیم که نتیجه آن جلوگیری از واردات بی‌رویه و کاهش تولیدات داخلی مربوط در این زمینه است. در ادامه این مطلب شما را با این موضوع که بازیافت زباله های فلزی چه فایده هایی دارد و به چه روش هایی انجام می شود، بیشتر آشنا خواهیم کرد.

  روش های بازیافت زباله های فلزی

  شاید در ابتدا فکر کنیم که زباله های فلزی فقط به زباله‌های فولادی و آهن محدود می‌شود؛ در صورتی که اینگونه نیست و زباله های فلزی دیگری نظیر قلع، آلومینیوم، مس و... نیز وجود دارند که آن‌ها نیز در فرایند بازیافت زباله های فلزی به روش‌های مخصوص خود بازیابی می‌شوند. در ادامه به روش بازیافت هر کدام از آن‌ها اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

  ۱. روش های بازیافت زباله های فلزی از جنس فولاد و آهن

  فولاد به عنوان پرکاربردترین فلز با بالاترین میزان تولید در جهان، یکی از محصولات پایه و استراتژیک در تمامی صنایع در جهان به شمار می‌رود. در راستای نیل به تولید فولاد با ارزانترین و پربازده‌ترین روش‌ها و منطبق بر موضوعات زیست محیطی و کاهش آلودگی ناشی از آن‌ها، امروزه بازیافت آهن و ضایعات حاصل از آن، به عنوان یکی از مهمترین ماده‌های اولیه برای تولید فولاد، به ویژه در کشورهای توسعه یافته و مدرن به شمار می‌آید.

  منابع جمع آوری ضایعات آهن و زباله‌های فلزی متفاوت هستند. این منابع شامل ضایعات خانگی یعنی آنچه ما اغلب تحت عنوان بسته بندی‌های فلزی مواد غذایی و سایر استفاده‌های دیگر از آن تولید می‌کنیم، ضایعات صنعتی کارخانجات شامل کارخانجات خودروسازی، کارخانجات تولید تجهیزات صنعتی نظیر تولید تجهیزات نفت و گاز، ضایعات نظامی و... هستند.

  برای بازیافت زباله های فلزی از جنس فولاد، پس از آنکه زباله‌ها به محل جمع آوری آن‌ها منتقل می‌شود، زباله‌های فلزی را توسط آهنرباهای بسیار قوی از زباله‌های غیرفلزی جداسازی می‌کنند و به این شکل آن‌ها را از سایر زباله‌ها جداسازی می‌کنند.

  یکی از موارد استفاده از زباله‌های فلزی و بازیافت آن‌ها، استفاده مجدد از آن‌ها در تولید خود فلزات مانند آهن است. در واقع در این روش، از آهن قراضه برای تولید بخش مهمی از فولاد که از طریق دمیدن اکسیژن در کوره‌ای که حاوی چدن و آهن قراضه است، استفاده می‌شود. بنابراین در این نوع کوره‌ها، جهت تولید فولاد باید مقدار زیادی از آهن قراضه در کوره وجود داشته باشد. پس این روش یکی از بهترین روش‌ها برای بازیافت زباله های فلزی است.

  در این خصوص پیشنهاد می‌کنیم تا مقاله زیر را مطالعه نمایید.

  ۲. روش های بازیافت زباله های فلز قلع

  قوطی‌های قلع را که می‌توان قوطی‌های قلع دار نامید، از ترکیب ۵٪ قلع به ۹۵٪ فولاد ساخته می‌شوند. در این نوع قوطی‌های که برای کنسرو کردن و بسته بندی مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند، از قلع به عنوان یک لایه نازک در قسمت بیرونی قوطی برای جلوگیری از زنگ زدگی استفاده می‌شود.

  برای بازیافت صحیح این قوطی‌ها، مراکز بازیافت فلزات، قوطی‌ها را “بدون قلع” می‌کنند. برای انجام این کار از فرآیند الکترولیز، با یک محلول شیمیایی سوز آور، برای برطرف کردن لایه بیرونی قلع کمک می‌گیرند. طی انجام این فرایند، فلز قلع بر روی یک صفحه جمع آوری می‌شود، سپس ذوب شده و به یک شمش یا قالب فلزی تبدیل می‌شود.

  ۳. روش های بازیافت زباله های آلومینیومی

  در محیط پیرامون ما به وفور از آلومینیوم استفاده می‌شود؛ از جمله آن می‌توان به قوطی‌های نوشیدنی، ساخت بسیاری از اشیا مانند ناودان‌ها، قاب‌های پنجره، درها و موارد دیگر اشاره کرد.

  زمانی که ضایعات آلومینیوم برای یازیافت به مراکز مربوطه منتقل می‌شوند، قبل از ارسال برای ذوب، به تراشه‌های کوچک تبدیل می‌شود. این کار با فرآیندی به نام “خرد کردن” انجام می‌شود و در طی این فرآیند، هرگونه ترکیب مضر، گاز یا گرد و غباری که به عنوان یک تاثیر جانبی تولید شده، با استفاده از فناوری مدرن کاهش یافته و خارج می‌شود.

  پس از ذوب کردن ضایعات فلز آلومینیوم و ریختن  ماده مذاب به داخل قالب‌های شمش یا ورق‌های بزرگ، این فلز در جاهای مختلف از جمله در قوطی یا ریخته گری ماشین، مجددا قابل استفاده است. یکی از مزایای بازیافت زباله های آلومینیومی، کاهش ۹۵٪ انرژی نسبت به تولید آلومینیوم از مواد است.

  ۴. روش های بازیافت زباله های مسی

  همانگونه که می‌دانید اغلب از مس در سیم کشی برق ساختمان استفاده می‌شود. این مساله اهمیت دارد که مس بازیافت شده از لحاظ کیفیت و یکپارچگی مورد بازرسی و درجه بندی قرار گیرد. مس با کیفیت عالی برای ذوب شدن و بهبود از طریق فرآیندی به نام “تصفیه آتشی”، انتخاب می‌شود. پس از این، مس می‌تواند داکسیده شود و به شمش یا بیلت تبدیل شود.

  بازیافت مس تا حد زیادی به دلیل وضعیت فلز به عنوان یک هادی حرارتی و رسانای الکتریکی محبوب، چندین مزیت بهره‌وری انرژی را ارائه می‌دهد. گزارش‌ها نشان می‌دهد که عملکرد مس، به دنبال فرآیند بازیافت فلزات مسی، دچار تغییر نخواهد شد. به عبارتی این فلز تمام خصوصیات رسانایی حرارتی و الکتریکی خود را بعد از بازیافت نیز حفظ خواهد کرد. به طور کلی، مس یکی از با ارزش‌ترین فلزاتی است که برای بازیافت جمع‌آوری می‌شود.

  مزایای بازیافت زباله‌های فلزی

  از جمله مزایای بازیافت زباله های فلزی و آهن می‌توان به حفظ منابع طبیعی، صرفه جویی در مصرف انرژی و حفظ محیط زیست اشاره کرد. بطور مثال با بازیافت یک تن فولاد می‌توان حدود هزار کیلوگرم از کانی‌های فلزی آهن، پانصد کیوگرم ذغال سنگ و پنج کیلوگرم سنگ آهک را حفظ کرد.

  همچنین تخمین زده شده است که با بازیافت فولاد در ایالات متحده آمریکا، باعث ذخیره انرژی الکتریکی ۱۸.۰۰۰.۰۰۰۰ خانه شده است. سایر مزایای بازیافت زباله‌های فلزی عبارتند از:

  منبع : khabartube.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید