این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  با استفاده از منابع معتبر مانند سایت وزارت دفاع یکی از تولیدات داخلی معرفی شده

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  با استفاده از منابع معتبر مانند سایت وزارت دفاع یکی از تولیدات داخلی معرفی شده را از سایت پشتوک دریافت کنید.

  آمادگی دفاعی دهم

  گروه داعش در 9 ژوئن 2014 (19 خرداد 1393) به شمال عراق حمله کرد و شهر موصل و برخی از مناطق این کشور را اشغال کرد و پس از آن، اماکن مقدس به ویژه مساجد و آرامگاه‌های مقدس را تخریب کرد. نیروهای داعش آرامگاه‌های یونس پیامبر، جرجیس، شیث پیامبر و بقعه یحیی بن زید در حومه شهر کوفه را منفجر کردند. حکومت عراق برای مقابله با تروریست‌ها بسیجی مردمی را در کنار ارتش تشکیل داد.  

  عملیات آزادسازی موصل، پایتخت خودخوانده گروه تروریستی داعش در عراق، از 26 مهر 1395 و با مشارکت ده‌ها هزار تن از نیروهای ارتش و پلیس عراق و با همراهی نیروهای داوطلب مردمی و پیشمرگه کُرد آغاز شد و نیروهای عراقی بعد از حدود 100 روز شرق موصل را به‌طور کامل آزاد کردند. نیروهای عراقی عملیات آزادسازی بخش غربی موصل را از یکم اسفند 1395 شروع کردند و این عملیات همچنان ادامه دارد. "حیدر العبادی" نخست‌وزیر عراق روز پنجشنبه هشتم تیرماه 96 از پایان گروه تروریستی داعش در عراق خبر داد. نیروهای مبارزه با تروریسم عراق در این روز مسجد النوری، گلدسته الحدباء و السرجخانه در موصل قدیم را آزاد کردند.

  گروه‌های مقاومت متعددی با شاخه نظامی از زمان حکومت صدام و رژیم بعث در عراق یا بعدتر در زمان حمله آمریکا به عراق در گوشه و کنار این کشور یا در کشورهای مجاور همچون ایران و سوریه تشکیل شدند. اما با حمله تکفیری‌ها به عراق و فتوای جهاد مرجع تقلید عراق، شکل سازمان یافته‌ای تحت لوای بسیج مردمی با عنوان الحشد الشعبی یافت که داوطلبان مردمی زیادی را برای دفاع از مقدسات اسلامی و شرکت در خط مقاومت جذب کردند. اینکه بسیج مردمی عراق چگونه و با چه تفکراتی آغاز شد؟ و گروه‌های مقاومت مختلف در گوشه و کنار کشور عراق با نیروی ایمان و اعتقاد مردم چگونه شکل گرفت و چطور با اتحاد و یکپارچگی در مسیر جهاد توانستند بر دشمن تکفیری غالب شوند؟ همان چیزیست که در این نوشتار به آن پرداخته می‌شود.

  الحشد الشعبی

  بسیج مردمی عراق (به عربی: الْحَشْدُ الشَّعْبی) مجموعه نیروهای شبه‌نظامی داوطلب عراقی که در سال 1394 شمسی و 2015 میلادی برای مقابله با حملات داعش به شهرهای عراق سازمان‌دهی شدند. در زبان عربی «حشد» به معنای جماعت، گروه و جمعیت است و «شعب» نیز در عربی معاصر به معنای گروهی از مردم با مشترکاتی خاص است.  این اصطلاح امروزه برای نیروهای بسیج مردمی در عراق به کار می‌رود.  این سازمان، در پاسخ به دعوت دولت عراق و آیت الله سیستانی مرجع شیعه، در نجف، در قالب نیرویی نظامی در کنار ارتش تشکیل شد.

  پایه‌گذاری الحشدالشعبی در عراق، سه مرحله داشته است:

  دستور نخست وزیر: نوری مالکی نخست وزیر وقت عراق که فرماندهی نیروهای مسلح را نیز بر عهده داشت، طی حکمی فرمان تشکیل بسیج مردمی عراق برای رویارویی با تهدید داعش و جلوگیری از حمله به بغداد را صادر کرد.

  فتوای آیت الله سیستانی: سه ماه پس از شروع فعالیت الحشد الشعبی، آیت الله سیستانی مرجع شیعه در نجف به وجوب کفایی جهاد، فتوا داد و از همه کسانی که توانایی جنگیدن داشتند، دعوت کرد، در کنار نیروهای ارتش به مقابله با داعش بپردازند. این فتوا از یکسو نقش بسزایی در ترغیب مردم به پیوستن به الحشد الشعبی داشت و از سوی دیگر به آن، مشروعیت بخشید. به گفته الحسینی رئیس شورای بسیج مردمی عراق صدها هزار تن از مجاهدان عراقی پس از فتوای حضرت آیت الله سیستانی به بسیج پیوستند.

  مشروعیت قانونی: در سال 2015 هیئت‌ وزیران عراق تصویب کرد که سازمان الحشد الشعبی، سازمانی رسمی و مرتبط با نخست‌وزیر باشد. لذا این نیرو به‌ صورت رسمی، بخشی از ساختار نیروهای مسلح عراق محسوب و وابسته به فرمانده کل نیروهای مسلح شد.

  ترکیب طوایف دینی در الحشد الشعبی: عمدتاً ساختار و بدنه نظامی حشد شعبی را شیعیان عراق تشکیل می‌دهند اما برخی عشایر سنی عراق از استان صلاح‌الدین، استان نینوا و استان انبار، افراد فیلی که یارسان هستند و مسیحیان عراقی نیز به آن ملحق شدند. قومیت‌های مختلف این کشور اعم از از عرب، کُرد و ترکمن نیز عضو الحشد الشعبی هستند.

  فالح فیاض فرمانده الحشد الشعبی، ابو مهدی مهندس معاون فرمانده و احمد اسدی، سخنگوی رسمی الحشد الشعبی است. حشدالشعبی شامل بیش از 42 تیپ است. برخی از گروه‌های سازمان دهی شده و مسلح عضو حشدالشعبی :

  مناطق عملیاتی آن‌ها عموما بغداد، بابل، دیالی، صلاح الدین، انبار، الکرمه از توابع شهر فلوجه در انبار است. بسیج مردمی عراق تا پایان سال 2015 بیش از 4 هزار شهید و 8 هزار زخمی داشته است. از نظر تعداد داوطلبان، استان بصره بیشترین سهم را داشته است.

  اهم فعالیت‌های نظامی الحشد الشعبی: شکستن محاصره سامرا و آمرلی، آزادسازی جرف الصخر(که بعدها به جرف النصر شهرت یافت)، بیجی، جنوب موصل، فلوجه و مناطقی در استان صلاح الدین و الانبار. شرکت در عملیات‌های مهمی از جمله «لبیک یارسول‌الله»

  الحشد الشعبی تا پایان سال 2015 یعنی پس از حدود 550 روز از تأسیس خود، 19 شهر عراق را آزاد و امنیت 52 راه مواصلاتی میان شهرها را برقرار کرده است. مساحت مناطق آزاد شده 17500 کیلومتر مربع (یک سوم مناطق تحت اشغال داعش) است.

  منبع مطلب : amadegi123.blogfa.com

  مدیر محترم سایت amadegi123.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تحقیق با استفاده از منابع معتبر مانند سایت وزارت دفاع یکی از تولیدات داخلی معرفی شده در این درس یا موارد دیگری را به دلخواه انتخاب و درباره قابلیت های آن تحقیق کنید صفحه 21 آمادگی دفاعی دهم

  جواب فعالیت صفحه ۲۱ کتاب آمادگی دفاعی پایه دهم تحقیق با استفاده از منابع معتبر مانند سایت وزارت دفاع یکی از تولیدات داخلی معرفی شده در این درس یا موارد دیگری را به دلخواه انتخاب و درباره قابلیت های آن تحقیق کنید از سایت نکس لود دریافت کنید.

  جواب بچه ها در نظرات پایین سایت

  مهدی : ناوچه جماران متعلق به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران.
  اطلاعات کلی
  نوع کشتی: ناوچه
  کلاس: کلاس موج
  کشور سازنده: ایران
  ساخت کارخانه: کارخانجات نداجا و در بخش خصوصی
  ورود به ناوگان: 30 بهمن 1388

  مشخصات
  طول کشتی: ۹۴ متر
  پهنای بدنه: ۱۱ متر
  نوع موتور: نامشخص، برآورد شده: – دو موتور هر یک با توان ۱۰۰۰۰ اسب بخار – چهار ژنراتور دیزل ۵۵۰ کیلوواتی
  تعداد خدمه : ۱۴۰ نفر
  سرعت: ۳۰ گره دریایی (۵۶ کیلومتربرساعت)
  برد عملیاتی: ۳۰۰۰ مایل دریایی (بیش از ۵۵۰۰ کیلومتر)

  جنگ‌افزارها
  توپخانه: 2 اژدرانداز سه‌گانه سبک ۵۳۳ میلی‌متری – ۱ توپ ۷۶ میلی‌متری فجر ۲۷ – ۲ توپ ۲۰ یا ۲۵ میلی‌متری
  سیستم موشکی: ۴ موشک سطح به سطح سی-۸۰۲ یا سی-۸۰۳
  رادار: رادار آرایه فازی سه‌بعدی عصر
  توپخانه ضدهوایی: ۱ توپ ضدهوایی فاتح ۴۰ میلی‌متری
  موشک دفاع هوایی: ۴ موشک سطح‌به‌هوای فجر (ریم-۶۶ استاندارد)
  هواگردهای قابل حمل: ۱ بالگرد ضد زیردریایی بل ۲۱۲ یا اس‌اچ۳-سی کینگ

  سرنوشت
  ناوچه جماران نخستین نمونه از کشتی‌های جنگی کلاس موج ساخت ایران است که به موشک‌های ضدکشتی و سطح‌به‌هوا، اژدرانداز، توپ پدافندی، ابزار ناوبری الکترونیکی نوین و امکانات جنگ الکترونیک مجهز است. این کشتی با طول ۹۴ متر، ظرفیت ۱۴۲۰ تُن و سرعت ۳۰ گره دریایی (۵۶ کیلومتر بر ساعت)، توانایی حمل ۱۴۰ ملوان و حمل بالگرد و سوخت‌گیری آن‌ها را نیز دارد. به‌گفته رسانه‌های ایرانی، این کشتی در ایران با بکارگیری قطعات داخلی و خارجی و همکاری ۱۲۰ دانشگاه ایرانی طراحی و ساخته شده‌است. موتور این کشتی ساخت فرانسه است، اما به دلیل تحویل داده‌نشدن کامل گیربکس، شفت و پروانه طبق قرارداد، این قطعات از جمله شفت ۱۲ متری آن با وجود دشواری توسط متخصصین ایرانی ساخته شده‌است.
  رسانه‌های دولتی و مقامات ایرانی از جماران و دیگر شناورهای کلاس موج تحت عنوان ناوشکن و گاهی رزم‌ناویاد می‌کنند، اما در منابع نظامی این کشتی با عنوان «ناوچه جماران» نامیده می‌شود چراکه بر اساس سیستم طبقه‌بندی تمامی ارتش‌های دیگر دنیا چنین شناورهایی ناوچه سبک محسوب می‌شوند. هرچند قاعدهٔ دقیقی در این زمینه وجود ندارد اما به‌طور معمول یک ناوچه وزنی در حدود ۵ هزار تن و یک ناوشکن وزنی بیش از ۷۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ تن دارد. (برای مثال جدیدترین ناوشکن‌های آمریکایی با عنوان دی‌دی‌جی-۱۰۰۰ حدود ۱۴ هزار تن را جابجا می‌کنند) در حالی‌که ناوچه‌های موج با بارگیری ۱٬۴۲۰ تن در پایین‌ترین سطح تناژ ناوچه‌ها قرار می‌گیرند. و ناخدا امیر رستگاری از فرماندهان نیروی دریایی ایران با وجود توصیف این کشتی با عنوان ناوشکن به این نکته اشاره کرده که جماران بایستی به عنوان یک ناوچه طبقه‌بندی شود.

  ویژگی‌ها و توانایی‌ها
  برخی از ویژگی‌های جماران:
  * سامانه‌های ناوبری
  * سامانهٔ برق و ناوبری و مخابرات اضطراری
  * سامانهٔ هوای فشرده و کنترل
  * سامانهٔ خنک کاری موتور
  * سامانهٔ ساعت مرکزی
  * سامانهٔ کنترل آتش
  * سامانهٔ آب شیرین کن
  * سامانهٔ مخابرات و شبکه رایانه داخلی
  * سامانه‌های راداری تاکتیکی
  * سامانه‌های جنگ الکترونیک و ضدالکترونیک
  * نیروگاه ۵۵۰ کیلوواتی
  * سامانه دفاع در برابر حمله‌های ش‌م‌ه (شیمیایی-میکروبی-هسته‌ای)
  * درب‌های نفوذناپذیر
  * دوش‌های ضد آلودگی ش‌م‌ه برای رفع آلودگی احتمالی نفرات و تیم‌های سنجش آلودگی عوامل شیمیایی مجهز به لاکرهای کنترل صدمه‌های احتمالی به ناوشکن
  توانایی پذیرش یک فروند بالگرد از نوع بل ۲۱۲ ویا اس‌اچ-۳ سی‌کینگ
  * رادار آرایه فازی سه‌بعدی عصر با برد حداقل ۲۰۰ کیلومتر و توان رهگیری ۱۰۰ هدف بطور هم‌زمان به عنوان رادار اصلی

  از دیدگاه رزمی این ناوچه دارای:
  * 4 لانچر برای موشک سطح به سطح نور با برد حدود ۱۷۰ کیلومتر و سرجنگی ۱۶۵ کیلوگرمی
  * 4 لانچر برای موشک سطح به هوا فجر با برد ۳۲ کیلومتر
  * دو پک سه تیوپه اژدرهای کوتاه برد ۵۳۳ م. م. با برد ۳۰ کیلومتر
  * 2 قبضه موشک انداز دوش پرتاب میثاق ۲ با برد حدود ۶ کیلومتر و سرجنگی ۱ کیلوگرمی
  * 1 قبضه توپ تمام اتوماتیک ۷۶م. م. فجر ۲۷ در سینه ناو با توانایی شلیک ۸۵ گلوله در دقیقه (نواخت ۱۲۰ گلوله در دقیقه نیز برای این توپ ذکر شده) با حداکثر برد ۱۷ کیلومتر و برد مؤثر ۱۲ کیلومتر برای اهداف سطحی و ۷ کیلومتر برای اهداف هوایی (ارتفاع ۲۳۰۰۰ پایی)
  * 1 قبضه توپ ۴۰م. م. هدایت راداری فاتح ۴۰ در پاشنه با نواخت ۳۰۰ گلوله در دقیقه و بیشینه برد ۱۲ کیلومتر برای پدافند هوایی
  * 2 قبضه توپ ۲۰ م. م. در دو طرف پل فرماندهی
  * 2 قبضه مسلسل ۱۲٫۷ م. م. دوشکا در دو طرف

  منبع مطلب : nexload.ir

  مدیر محترم سایت nexload.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای پاسخ کلیک کنید