این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  برای جلوگیری از تغییرات روی داروها معمولا چه چیزهایی روی آن می نویسند و چه مواردی باید رعایت شود

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای جلوگیری از تغییرات روی داروها معمولا چه چیزهایی روی آن می نویسند و چه مواردی باید رعایت شود را از سایت تکست لس دریافت کنید.

  نکات بسیار مهم و بهداشتی نگهداری دارو در خانه

  نگهداری دارو و هر آنچه باید درباره نگهداری دارو در خانه بدانید و محل های نا مناسب برای داروها و نکات بهداشتی و مهم نگهداری دارو در خانه در نمناک.

  سلامت تازه های سلامت

  نکات بسیار مهم و بهداشتی نگهداری دارو در خانه

  کد مطلب : 41975زمان مطالعه : 5 دقیقه

  داروها در خانه باید در جایی کاملا مناسب نگهداری شوند و در صورت قرار دادن داروها در شرایط نامناسب، می تواند موجب تخریب داروها می شود.

  آنچه باید درباره نگهداری دارو در منزل بدانید

  اغلب مردم، داروهای خود را برای سالیان متمادی نگهداری می کنند و اطلاعات درستی از شرایط نگهداری دارو ندارند نگهداری دارو در شرایط نامناسب و قرار گرفتن آنها در معرض نور و رطوبت موجب تخریب آنها می گردد. بنابراین بهتر است داروها را در محل خنک و در محافظت از نور و رطوبت قرار دهید.در این بخش از نمناک می توانید با برخی از مهم ترین نکات در زمینه نحوه صحیح نگهداری از داروها آشنا شوید.

  محل نگهداری نامناسب داروها

  در قفسه حمام دارو نگهداری نکنید

  بسیاری از افراد از قفسه حمام به این علت که تاریک است و به دور از نور می باشد ، برای نگهداری داروها استفاده می کنند اما باید بدانید برای نگهداری دارو نباید از قفسه حمام استفاده نمود زیرا رطوبت ناشی از بخار استحمام به درون قفسه نفوذ می کند و رطوبت موجب خراب شدن داروها می شود. بخار آب گرمی که در دستشویی زیر قفسه باز می کنید به داخل قفسه راه پیدا می کند و سبب تخریب تدریجی دارو می شود.

  نگهداری دارو در قفسه حمام اشتباه است 

  کابینت بالای فر یا ظرفشویی محل نامناسب نگهداری دارو

  کابینت بالای فر یا ظرفشویی که در معرض حرارت و بخار آب قرار دارند ، محل مناسبی برای نگهداری از داروها نیست.

  داروها را در یخچال نگهداری نکنید

  به جز داروهایی که پزشک به شما توصیه می کند که در یخچال نگهداری کنید بقیه داروها را از یخچال استفاده نکنید زیرا فضای یخچال اگرچه خنک است اما مرطوب است و برای نگهداری دارو مناسب نیست همچنین کودکان کنجکاو به راحتی می توانند به آن دسترسی داشته باشند. بنابراین قبل از قرار دادن دارو در یخچال برچسب و نوشته های روی جعبه آن را مطالعه کنید مثلا انواع انسولین (داروی بیماران دیابتی) باید پیش از باز شدن داخل یخچال قرار گیرد و مدت ماندگاری آن در خارج از محفظه یخچال، به نوع آن بستگی دارد.

  داروها را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید

  تمام داروها و مکمل ها را از دسترس کودکان نگهداری کنید و به منظور محافظت کودکان، تمام داروها و مکمل ها را در یک محفظه کلیددار نگهداری کنید. قرص های رنگارنگی که شبیه آبنبات هستند، نظر کودکان را جلب می کنند به همین علت مولتی ویتامین های حاوی آهن باید دور از دسترس آنها قرار گیرد. مسمومیت با مکمل های حاوی آهن ، 30 درصد از مرگ ناشی از مصرف دارو در کودکان، می باشد.

  نگهداری داروها دور از دسترس کودکان 

  چه محلی برای نگهداری داروها مناسب است؟

  کشوی کمد اتاق خواب یا کابینت آشپزخانه و همه نقاط خشک و خنک و دور از نور و تغییرات آب و هوایی محل مناسبی برای نگهداری دارو است.

  دما مناسب برای نگهداری داروها

  تمام واکنش های شیمیایی در دماهای بالاتر اتفاق می افتد و به ازای هر 10 درجه سانتیگراد سرعت واکنشهای شیمیایی دو برابر میشود. داروها نگهداری یک فراورده یک ماه دردمای 30درجه سانتی گراد معادل نگهداری 3 ماه در دمای 20 درجه سانتی گراد واکنش های تخریب شیمیایی را تسریع می نماید.

  نور :

  با تابش نور تجزیه شیمیایی و تخریب داروها سرعت می یابد . برخی داروها در بسته بندی های مقاوم به نور و شیشه های تیره رنگ بسته بندی می شود.

  محل مناسب برای نگهداری داروها 

  رطوبت :

  رطوبت تجزیه شیمیایی و تخریب داروها را تسریع می کند بنابراین باید داروها را در شرایط خشک و خنک و تاریک نگهداری نمود.

  چه محفظه ای برای نگهداری داروها مناسب است؟

  اگر دارای فرزند هستید یا کودکان به خانه شما رفت و آمد دارند برای نگهداری دارو از ظرفی استفاده کنید که کودکان نتوانند آن را باز کنند و قبل از گذاشتن دارو در ظرف باز شدن جعبه را امتحان کنید تا متوجه شوید باز کردن آن تا چه اندازه آسان است.قرص ها را از یک قوطی بزرگتر به یک قوطی کوچکتر برای سهولت حمل و نقل منتقل نکنید ودر قوطی های اصلی خودشان داروها را نگهداری کنید زیرا برخی از داروها مانند داروهای قلبی که حاوی نیترات هستند را نباید به علت قرار گرفتن در معرض هوا و تبخیر نیترات موجود درآن هرگز نباید در قوطی دیگری قرار گیرند.

  نگهداری داروها در هنگام مسافرت

  هنگام مسافرت داروها را داخل داشبورد نگذارید، زیرا دارو ها به علت گرما، سرما یا بارانی بودن هوای بیرون و یا بخاری یا کولر خودرو، ممکن است آسیب ببیند. در صورت مسافرت هوایی به این علت که محفظه حمل بار هواپیما ممکن است طی پرواز خیلی سرد یا گرم شود داروها را در کیف دستی و در جعبه اصلی خود حمل کنید تا ماموران امنیتی فرودگاه متوجه شوند که با نسخه پزشک تهیه شده اند.

  حمل اشیاء تیز در هواپیما ممنوع است اما بیماران دیابتی می توانند انسولین، سوزن تزریق و سوزن قند خون را با خود داخل هواپیما ببرند. بنابراین در صورت ابتلا به دیابت، پزشک شما می تواند در یک نامه داروی مصرفی شما و وسائل مورد نیاز شما از جمله سرنگ و... بنویسد. هنگام سفر نسخه پزشک خود را هم همراه داشته باشید و به میزان کافی قرص و انسولین بردارید تا مشکلی برای شما پیش نیاید و در صورت نیاز بتوانید با نسخه پزشک مجدداً داروها را تهیه کنید.

  منبع : namnak.com

  داروها را چگونه نگهداری کنیم؟

  قرص های محلول چربی مثل امگا سه و غیره را در فصل تابستان بهتر است در داخل یخچال نگهداری کرد؛ چون در هوای گرم اجزای آن به هم می چسبند و روغن شان تغییر شکل می دهد.

  خانه سایت خوان

  سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۱۲ ۱۷:۵۶ شماره خبر: ۳۱۵۲۸۰۱

  بزرگنمایی متن خبر

  هدف بخش «سایت‌خوان دنیای اقتصاد» گسترش اطلاع‌رسانی است و انتشار این مطلب به معنی تأیید محتوای آن نیست.

  داروها را چگونه نگهداری کنیم؟

  قرص های محلول چربی مثل امگا سه و غیره را در فصل تابستان بهتر است در داخل یخچال نگهداری کرد؛ چون در هوای گرم اجزای آن به هم می چسبند و روغن شان تغییر شکل می دهد.

  به گزارش افکار نوشین محمد حسینی گفت: نور، دمای زیاد و رطوبت را دو عامل اصلی آسیب رسان به داروها هستند و داروها باید دور از نور و رطوبت قرار گیرند.داروها نباید در اطاق پر نور یا دمای بیشتر از ۲۵ درجه سانتی گراد نگهداری شوند؛ بنابراین بسیاری از داروها باید در محیطی با دمای خنک نگهداری شوند مگر داروهایی که شرایط خاص دارند.

  وی در خصوص افرادی که باید دارو را در خانه نگهداری کنند، گفت: بیماران مزمنی مانند بیماران صرعی و بیماران پیوندی که برای یک دوره مشخص باید دارو مصرف کنند و قطع دارو برایشان خطرناک است باید تا مدتی حداقل یک الی دو ماه دارو در منزل داشته باشند. یا کسانی که کودک با سابقه تب بالا و تشنج در منزل دارند نیز باید داروهای لازم برای تب بالا را با مشورت پزشک در منزل نگهداری کنند تا در صورت لزوم از داروها استفاده کنند.

  این داروساز در ادامه به کشاورزان در خصوص نگهداری سموم دفع آفات توصیه کرد:‌ افرادی که به هر دلیلی با سموم در ارتباط هستند مانند کشاورزان که مجبورند سموم دفع آفات را در منزل نگهداری کنند این امکان وجود دارد که یکی از اعضای خانواده با مصرف اشتباه سموم، دچار مسمومیت شود. بنابراین این افراد باید با مرکز اطلاع رسانی دارو ارتباط برقرار نمایند و راهنمایی های لازم را دریافت کنند تا در صورت مصرف اشتباه سم، کمک رسانی به فرد مسموم شده را از قبل آموزش دیده باشند.

  محمدحسینی در رادیو سلامت به برخی داروهایی که نباید در منزل نگهداری شوند، اشاره و بیان کرد: از میان داروهایی که نباید در منزل نگهداری شوند می توان به انواع آنتی بیوتیک ها اشاره کرد؛ چرا که آنتی بیوتیک نباید خودسرانه مصرف شود؛ چرا که آنتی بیوتیک وقتی توسط پزشک تجویز می شود، باید دوره درمان آن کامل شود. در غیر این صورت مشکل آفرین می شود. چه بسا پزشک برای فرد آنتی بیوتیک تجویز می کند حال به علت موثر نبودن دارو یا به علت حساسیت دارویی پزشک، مصرف دارو را قطع می کند و داروی دیگری را جایگزین می کند.

  وی با تاکید بر اینکه آنتی بیوتیک باقی مانده نباید در بین داروها باقی بماند گفت: در این صورت مصرف داروی آنتی بیوتیک خود سرانه تلقی می شود، داروهایی که نمی شناسیم و نمی دانیم به چه منظور تجویز شدند را نباید نگهداری کنیم. همچنین داروهایی که بصورت فله ای در پاکت قرار می دهند و به تعداد مشخص به بیمار داده می شود ممکن است ایجاد مسمومیت کند که علت مسمومیت مشخص نمی شود که با چه دارویی صورت گرفته است. پس هر دارویی که از بسته بندی خارج می شود را نباید در منزل نگهداری کرد.

  این داروساز، آشپزخانه، داخل کابینت هایی که نزدیک گاز و هود را از جمله مکان های نامناسب برای نگهداری دارو عنوان و بیان کرد: چون حرارت گاز و بخارهای متصاعد شده از غذا به دارو آسیب شدید می رساند. کابینت های داخل حمام و نزدیک در حمام که بخار ناشی از حمام خارج می شود؛ همچنین در محل روشویی که بخار حمام در آن فضا می پیچد و حرارت بالا می رود؛ و یا قرار دادن دارو در طولانی مدت در داخل اتومبیل بویژه اینکه دارو چند ساعت داخل اتومبیل در هوای گرم تابستان در خیابان، باقی می ماند، دچار آسیب خواهند شد.

  وی با تاکید بر این‌که تا زمانی که انسولین را باز و استفاده نکردید حتما آن را در طبقات پایین یخچال قرار دهید، گفت: وقتی انسولین را باز می کنید بسته به نوع انسولین، مثلاً انسولین قلمی را بین ۱۰ الی۲۰ روز می توان بیرون یخچال هم نگهداری کرد.

  محمدحسینی در ادامه یادآور شد: قرص های محلول چربی مثل امگا سه و غیره را در فصل تابستان بهتر است در داخل یخچال نگهداری کرد؛ چون در هوای گرم اجزای آن به هم می چسبند و روغن شان تغییر شکل می دهد. از این رو، توصیه می شود در یخچال و در ظرف جدا‌گانه ای نگهداری شود.

  وی در پاسخ به این پرسش که آیا دارو حتما تا پایان تاریخ انقضا قابل مصرف است؟، اظهارداشت: خیر؛ اگر دارو هر نوع تغییر شکل داد مثلا در کرم ها تغییر رنگ و بو ایجاد شود یا روی کپسول ها برجستگی های غیر معقول مشاهده شود یا شربت آنتی بیوتیک و معده موقع هم زدن یک دست نمی شود؛ در این صورت نباید از آن استفاده کرد.

  این داروساز در پایان با بیان اینکه در بعضی موارد، داخل یک دارو استریل نگهدارنده قرار می دهند، خاطرنشان کرد: نگهدارنده ها عمر مشخص دارند و تا هنگامی که در دارو بسته باشد تاریخ انقضا مفهوم دارد؛ ولی وقتی در دارو را باز کنیم و داروها را در مجاورت هوا که میکروب هایی وجود دارد، قرار دهیم؛ این دست داروها حدود ۱۵الی۳۰ روز بعد از باز شدن در سالم می ماند.

  از بازار بخوانید ...

  نرخ ارز دلار سکه طلا یورو امروز ۱۴۰۱/۰۵/۰۵

  قیمت دلار در بازار متشکل امروز ۱۴۰۱/۰۵/۰۵

  قیمت سکه امروز ۱۴۰۱/۰۵/۰۵

  قیمت دلار، یورو و پوند امروز ۱۴۰۱/۰۵/۰۵

  قیمت طلا امروز ۱۴۰۱/۰۵/۰۵

  قیمت طلا، سکه و دلار امروز ۱۴۰۱/۰۵/۰۵

  قیمت دلار و یورو در صرافی ملی امروز ۱۴۰۱/۰۵/۰۵

  نرخ ارز دلار سکه طلا یورو امروز ۱۴۰۱/۰۵/۰۴

  قیمت سکه امروز ۱۴۰۱/۰۵/۰۴

  قیمت دلار، یورو و پوند امروز ۱۴۰۱/۰۵/۰۴

  قیمت طلا امروز ۱۴۰۱/۰۵/۰۴

  قیمت طلا، سکه و دلار امروز ۱۴۰۱/۰۵/۰۴

  پربازدیدترین اخبار سایت خوان

  تولید برق توسط طالبان با حق آبه ایران ؟+ تصاویر

  نفت سرقت شده ایران تحویل نفتکش «لانا» می‌شود

  واکنش رهبری به موضوع حجاب و حواشی اخیر آن

  تجهیزات کشف شده از تیم تروریستی اسرائیل+ تصاویر

  جزئیات تازه از دستگیری تیم تروریستی اسرائیل/ جاسازی بمب در مبل!

  سلفی دیدنی فریبرز عرب نیا و پسرش+ تصاویر

  ارسال نظر

  منبع : donya-e-eqtesad.com

  8 راه برتر برای جلوگیری از تداخلات دارویی مرگبار

  اگرچه که اغلب تداخلات معمولا تهدید کننده زندگی نیستند، ولی گاهی مصرف برخی داروها همزمان با هم می تواند منجر به عواقب جدی و حتی کشنده شود.

  8 راه برتر برای جلوگیری از تداخلات دارویی مرگبار

  8 راه برتر برای جلوگیری از تداخلات دارویی مرگبار

  تاریخ: ۱۳۹۶/۱۲/۱۲ نویسنده: مدیر سایت ترجمه ها: English

  هیچ گاه نباید به دلیل نگرانی از تداخلات دارویی از مصرف داروهای خود صرف نظر کنید. تداخلات دارویی می تواند برای هر فردی که به طور منظم برخی از داروها را مصرف می کند، تهدید کننده باشد، اما می توانید نحوه مدیریت و پیشگیری از تداخلات را یاد بگیرید.

  داروهای با شاخص درمانی محدود (وجود تفاوت کم بین دوز سمی و درمانی دارو) و برخی بیماری های خاص مانند صرع یا افسردگی بیشتر مستعد تداخلات دارویی هستند. علاوه بر این، در فردی که همزمان چندین دارو مصرف می کند، ممکن است تداخلات مختلفی رخ دهد، این مورد اغلب در بیماران مسن تر اتفاق می افتد.

  اگرچه که اغلب تداخلات دارویی معمولا تهدید کننده زندگی نیستند، ولی گاهی مصرف برخی داروها همزمان با هم می تواند منجر به عواقب جدی و حتی کشنده شود. داروسازان و پزشکان برای بررسی و پیش بینی تداخلات دارویی به خوبی آموزش می بینند. همچنین می توانید با استفاده از ابزارهای آنلاین میزان خطر تداخلات دارویی را قبل از صحبت با پزشک یا داروساز ارزیابی کنید.

  آموزش و ارتباطات در این مورد امری کلیدی است. شما باید با مشورت با مراقبین سلامت، انجام تحقیقات قابل اطمینان درباره داروها، و توانمند سازی خود، خطر تداخلات را کاهش داده و درمان را به حداکثر برسانید.

  در اینجا 8 راهنمایی برای کاهش تداخلات دارویی آورده ایم:1- همیشه با یک متخصص داروساز مشورت کنید

  هر بار که دارو را شروع یا متوقف کنید، از جمله هر داروی بدون نسخه (OTC)، مکمل گیاهی یا ویتامین، به داروساز یا مراقبین سلامت خود اطلاع دهید.

  داروهای تجویزی تنها داروهایی نیستند که دارای تداخل هستند. تداخلات مربوط به داروهای بدون نسخه نیز می تواند عواقب جدی داشته باشد. به عنوان مثال، داروهای گیاهی St. John’s Wort  که به طور معمول در میان داراوهای بدون نسخه به عنوان مکمل در درمان افسردگی به کار می روند؛ اگر همراه با داروهای ضد افسردگی SSRIs  مانند فلوکستین (Prozac) یا سرترالین (Zoloft) مصرف شوند، موجب افزایش بروز خطر یک بیماری نادر، اما جدی و کشنده به نام سندرم سروتونینی می شود. علائم این سندروم گیجی، توهم، تشنج، تغییرات شدید فشار خون و حتی مرگ می باشد.

  هر بار که پزشک نسخه جدیدی برای شما تجویز می کند، راهنمای دارو را بخوانید زیرا  سازمان غذا و دارو آمریکا(FDA) مرتبا دستورالعمل های دارویی را به روزرسانی می کند که ممکن است در راهنمای دارو تغییراتی ایجاد شود. تداخلات دارویی را مرور کنید و در صورت هر گونه  که نگران هستید یا از اصطلاحات پزشکی کاملا  درک نکنید، سؤال کنید.

  - اگر متوجه شدید در معرض خطر ابتلا به یک تداخل دارویی هستید، با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است این تداخل جزئی باشد و هیچ اقدام لازم نباشد. از طرف دیگر، ممکن است لازم باشد داروها را قطع یا داروهای جایگزین تجویز شود. هرگز دارو را بدون مشورت با پزشک خود قطع نکنید.

  - شما در وبسایت موسسه خدمات دارویی رضوی، میتوانید با جستجوی داروی مورد نظر خود، اطلاعات کاملی در مورد دارو و تداخلات دارویی آن کسب کنید و در صورتیکه نیاز به مشاوره دارید، سوال خود را ثبت بفرمایید و یا با واحد مشاوره دارویی تماس بگیرید، ما در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان هستیم.

  - همیشه تداخلات دارویی حتی داروهای OTC، مکمل های گیاهی و یا ویتامین ها را بررسی کنید.

  - سایت های توضیح دهنده تداخلات دارویی مکانیسم تداخل هر یک از داروها، سطح اهمیت تداخل (عمده، متوسط ​​یا جزئی)، و در موارد خاص، می تواند اقدامات توصیه شده برای مدیریت تداخل را فراهم کند. بررسی اثر متقابل ناشی از هر گونه تداخل بین داروها، مواد غذایی، نوشیدنی ها و حتی بیماری های دیگرنیز نشان داده می شود.

  2- همه موارد تجویزی را در یک داروخانه نگه دارید

  با نگه داشتن تمام نسخه های خود در یک داروخانه، یک بررسی منظم برای داروها و اثر متقابل آن ها می تواند به صورت الکترونیکی انجام شود که تمام داروهای شما را شامل خواهد شد . با داروساز و دکتر خود صحبت کنید و داروهای جدید تجویزی و مواردی که قطع شده است را به تمام ارائه دهندگان خدمات درمانی که مراجعه میکنید اطلاع دهید. این ارتباطات برای جلوگیری از تداخلات داروئی اهمیت دارد.

  هنگامی که مکمل های گیاهی یا دارویی را یه صورت OTC خریداری می کنید، از داروساز خود بخواهید که تداخلات آن ها را بررسی کند. اگر داروساز شما نداند که شما در حال مصرف چه داروی OTC هستید، نمی تواند تداخلات دارویی آن را با داروهای تجویزی موجود در نسخه کنترل نماید.

  3- هر گونه تداخلات بین دارو با مواد غذایی و آشامیدنی را جدی بگیرید

  داروساز یا پزشک ممکن است در مورد غذاهای خاص یا نوشیدنی که مصرف می کنید بسته به اینکه چه داروهایی مصرف می کنید از شما سولاتی بپرسند. مواد غذایی معمولی که در تداخلات دارویی دخیل هستند عبارتند از غذاهای غنی از ویتامین K، که می توانند با برخی از رقیق کننده های خون مانند وارفارین تداخل ایجاد کنند و اثر آن ها را کاهش داده و احتمالا منجر به ایجاد لخته خون شوند. بعضی از آبمیوه های مرکبات مثل آب گریپ فروت موجب تغییر سطح خونی برخی مواد دارویی نیز می شوند. کلسیم می تواند با اتصال به برخی داروها موجب جلوگیری از جذب آن ها شود.

  به عنوان مثال، اگر شما وارفارین مصرف می کنید، میزان بالای ویتامین K در بدن ممکن است احتمال ایجاد لخته را افزایش داده و کارآیی وارفارین را کاهش دهد، که منجر به سکته مغزی می شود. غذاهای غنی از ویتامین K عبارتند از جگر گاو، کلم بروکلی، گل کلم، کلم، گوجه فرنگی، کاهو، سبزیجات زرد رنگ، جعفری، دانه های سویا، اسفناج، چغندر،شلغم، شاهی و چندین غذای دیگر. اگرچه که نیازی به اجتناب از محصولات حاوی ویتامین K وجود ندارد، اما شما باید مراقب میزان مصرف این محصولات باشید.

  مصرف گریپ فروت یا آب میوه گریپ فروت همچنین می تواند باعث ایجاد تداخلات دارویی شود که ممکن است سطح دارو را در خون افزایش داده و احتمالا سبب سمیت دارو می شود. برای مثال، سطح خونی برخی از داروهای کاهش دهنده کلسترول که به عنوان استاتین ها شناخته می شوند و شامل آتورواستاتین، لووستاتین یا سیمواستاتین است ؛ می تواند با نوشیدن آب گریپ فروت تحت تاثیر قرار گیرد و منجر به آسیب شدید عضلانی تحت عنوان رابدومیولیز شود. همه داروهای موجود در یک دسته دارویی مانند استاتین ها ممکن است منجر به تداخل شوند، بنابراین پزشک باید دارو دیگری را تجویز کند. آب نارنگی، آب پرتقال، آب انار و حتی سیر نیز می تواند منجر به تداخلات دارویی شود.

  منبع : www.rpsi.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید