در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  برای جلوگیری یا کاهش اثرات قطع بی رویه درختان و تخریب جنگل چه راه هایی پیشنهاد میکنید

  1 بازدید

  برای جلوگیری یا کاهش اثرات قطع بی رویه درختان و تخریب جنگل چه راه هایی پیشنهاد میکنید را از سایت پشتوک دریافت کنید.

  برای جلوگیری یا کاهش اثرات قطع بی رویه ی درختان و تخریب جنگلها در زندگ

  سایت آموزش و پرورش


  رتبه الکسا سایت


  ویکی پدیا


  معلم سایت

  منبع مطلب : www.asemankafinet.ir

  مدیر محترم سایت www.asemankafinet.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  برای جلوگیری یا کاهش اثرات قطع بی رویه ی درختان و تخریب جنگل چه راههایی پیشنهاد می کنید؟

  .1چهار روش ثبت و نگهداری اطلاعات توسط گذشتگان و نیاکانمان را بنویسید

  روی دیوار غار-روی چوبروی چرم-روی سنگ

  2-مزایای ثبت و ذخیره ی اطلاعات روی سنگ و چوب و دیوار غارها را بنویسید

  این اطلاعات برای مدت زیادی باقی می مانند وبر اثر عوامل طبیعی دیر تر از بین می روند

  3-ثبت و ذخیره ی اطلاعات بر روی سنگ و چوب و دیوارغارهاچه معایبی دارد؟

  نوشتن بر روی این مواد کار دشواری است.حمل و نقل این مواد سخت است.برای همه ی افراد قابل دسترس نیست.با توجه به افزایش جمعیت ثبت همه ی اطلاعات مقدور نیست

  4-چرا انسان به فکر روش های جدید برای ثبت و ذخیره ی اطلاعات افتاد؟

  چون جمعیت کره ی زمین افزایش یافت و اطلاعات علمی و آثارفرهنگی و اجتماعی زیاد شد و روش های قدیمی برای ثبت و ذخیره ی اطلاعات کافی نبود

  5-مواد طبیعی را تعریف کنید.موادی مانند سنگ و چوب و چرم که در طبیعت یافت شوند و انسان ها بدون اینکه تغییر زیادی در آنها ایجاد کنند قابل استفاده باشندمواد طبیعی نامیده می شوند.

  6-بیشتر مواد و وسایلی که امروزه از آنها استفاده می کنیم طبیعی اند یا مصنوعی؟مصنوعی

  7- به چه موادی مواد مصنوعی می گویند؟

  بیشتر مواد و وسایلی که امروزه ما از آنها استفاده می کنیم و به طور طبیعی یافت نمی شوند بلکه آنها را از مواد موجود در طبیعت می گیرند  به این مواد مواد مصنوعی می گویند

  8-چهار ماده ی مصنوعی را نام ببرید

  داروهای شیمیایی-لاستیک-پارچه-کاغذ ومدادو...

  9-کاربردهای مختلف کاغذ در زندگی روزمره را بنویسید

  پول(اسکناس)-کتاب و دفتر-در عکاسی-در بسته بندی مواد-روزنامه  وانواع فیش های بانکی و...

  10-مسلمانان در چه تاریخی و در کجا به دانش ساخت کاغذ دست یافتند؟

  700سال پس از میلاد مسیح  در سمرقند

  11-ماده ی اصلی و خام مورد نیاز برای ساخت کاغذ چیست؟چوب

  12- به غیر از چوب از چه مواد دیگری می توان کاغذ تهیه کرد؟ نیشکر پنبه  و...

  13-کدامیک از اجزای تشکیل دهنده ی درخت برای تهیه کاغذ مناسب است؟

  ساقه و تنه ی محکم و شاخه های چوبی رختان تنومند

  14-مراحل مختلف تبدیل چوب به کاغذ را با ذکر نوع تغییر نام ببرید

  بریدن درخت(فیزیکی) جداکردن پوست(فیزیکی) چیپس کردن چوب(فیزیکی) خمیر کردن و افزودن مواد شیمیایی(شیمیایی) خشک کردن خمیر و تبدیل به کاغذ(فیزیکی)

  15- در صنعت کاغذ سازی چگونه رنگ زرد چوب را از بین می برند؟با افزودن مواد شیمیایی رنگ بر مانند کلر یا آب اکسیژنه

  16-دو نمونه از نکات ایمنی که هنگام استفاده از آب اکسیژنه باید رعایت کرد را بنویسید

  از تماس آب اکسیژنه با پوست بپرهیزیم-آب اکسیژنه را در جای تاریک قرار دهیم

  17-نام 3 ماده ی سفید کننده و رنگ بر را بنویسید

  آب اکسیژنه- کلر- آب ژاول

  18-برای تهیه ی کاغذ با ویژگی های مختلف چه باید کرد؟

  مواد شیمیایی مختلف به کاغذ بیافزاییم

  19-مراحل مختلف بازیافت کاغذ را نام ببرید

  جمع آوری-بسته بندی و پرسخرد کردن-خمیر کردن

  20-مهم ترین فایده ی بازیافت کاغذ چیست؟

  حفظ منابع طبیعی مانند جنگلٰآب و ...

  21-برای جلوگیری یا کاهش اثرات قطع بی رویه ی درختان و تخریب جنگل چه راههایی پیشنهاد می کنید؟

  کاشتن درخت-صرفه جویی در مصرف کاغذ و خود داری از اسراف-استفاده از روشهای جایگزین مانند عابر بانکها به جای پول و چک .رایانه و...

  منبع مطلب : www.asemankafinet.ir

  مدیر محترم سایت www.asemankafinet.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  چگونه می توان از قطع درختان جلوگیری کرد؟

  چگونه می توان از قطع درختان جلوگیری کرد؟

  چنانچه با همین شتاب، پوشش جنگلی ایران را از بین ببریم، تا ۵۰ سال آتی هیچ جنگلی در کشور نخواهیم داشت.[/box]

  قطع درختان زمین را نفس گیر می‌کند!

  یکی از مهم‌ترین و زیباترین مظاهر تکوین آفریدگار و ضامن هوای پاک، درختان هستند که نیاز اساسی موجودات زنده را فراهم می‌آورند و با تولید اکسیژن از آلودگی هوا می‌کاهند. فضای سبز و پوشش گیاهی نقش اساسی در سلامتی جسم و روح انسان دارد، به‌طوری که بر اساس تحقیقات پژوهشگران، افرادی که در فضا‌های سبز، پردرخت و سالم زندگی می‌کنند، نسبت به افرادی که در محیط های آلوده و پرتراکم سکونت دارند از تندرستی و نشاط بیشتری برخوردار هستند.

  نابودی پوشش گیاهی و قطع درختان در برخی مناطق ایران تقریباً امری نابخشودنی است، زیرا از پیامدهای مهم آن می‌توان به مهاجرت و همچنین عدم توانایی مردم آن منطقه در تأمین غذای خود اشاره کرد. باید آگاه شوید که توسعه مراتع و جنگل‌ها، حفظ آب و خاک  می‌تواند تأثیرات چشم گیری در فرآیند توسعه اقتصادی کشور داشته باشد.

  نکته مهم: آیا می دانید بیشتر مراکزی که در زمینه درمان بیماری‌های روحی و روانی تمرکز دارند در اطراف فضاهای سبز و محیط های پردرخت مستقر هستند؟! پوشش گیاهی و آب و هوای مناسب می‌تواند در هنجارهای اجتماعی، فشارخون، ضربان قلب، تنش‌ها و استرس‌های روحی و روانی یک جامعه تأثیر بسزایی داشته باشد.

  دیدگاه دین اسلام درباره قطع درختان

  دین اسلام به حفاظت از گیاهان و درختان تأکید دارد، به صورتی که در قرآن به دو نکته قابل تأمل درباره قطع درختان اشاره شده است:

  ۱- قطع کردن درختان را برابر با کشتن کودکان، زنان و پیرمردان می‌داند که این امر، از اهمیت ویژه و بسیار مهم این موضوع خبر می‌دهد.

  ۲- وقتی در بحران جنگ، بریدن و آتش زدن درختان شایسته نباشد، این کار در زمان برقراری صلح و آرامش نیز هرگز شایسته نخواهد بود.

  پیامبر (ص) نیز در ابتدای جنگ ها به رزمندگان سفارش می‌کردند که: در هنگام پیروزی بر دشمنان، از قطع درختان و تخریب جنگل ها و آلوده کردن محیط زیست جداً خودداری کنند.

  نکته: درخت چه در ملک شخصی باشد چه در اطراف خیابان، کسی حق ندارد که خلاف قوانین شرعی و حکومتی اقدام به تقطیع درخت یا خشک کردن آن نماید.

  از قطع درختان تا قاچاق چوب

  بشر در حفاظت از اکوسیستم نقش عمده ای را ایفا می‌کند. قطعاً هرگونه مداخله  بی مورد در محیط زیست همانند قطع درختان و جنگل زدایی  به ضرر انسان ها تمام خواهد شد.

  قطع درخت

  جدیداً فیلم ها و عکس های منتشر شده در فضای مجازی، ماشین های حامل بار درخت در جنگل های هیرکانی و ارسباران را نشان می‌دهد. متأسفانه هم اکنون سراسر جهان با این بحران دست به گریبان‌اند و فقط به منطقه ارسباران و خطه شمال کشور مربوط نمی‌شود. از جمله دلایل اصلی قطع درختان می‌توان به بکارگیری چوب در امور تجاری، صنعتی، توسعه مراتع، کشاورزی و سوخت اشاره کرد.

  در کمال تعجب باید بدانید که یکی از اصلی ترین عوامل قطع درختان، پدیده ای بنام قاچاق چوب است که امروزه مردم با وجود مشکلات معیشتی به همکاری با قاچاقچیان چوب روی آورده‌اند. تجارت چوب به گونه ای پیشرفت کرده که برخی از کارشناسان معتقدند اگر قطع درختان به همین صورت ادامه دار باشد تا ۵۰ سال آینده چیزی به نام جنگل در ایران وجود نخواهد داشت.

  در بسیاری از کشورهای جهان، برخی فعالان محیط زیست در صورت مشاهده جنگل زدایی های گسترده، اقدام به میخ کوبی به تنه درختان می‌کنند. این عمل علاوه بر اینکه هیچ صدمه ای قابل توجهی به درختان وارد نمی‌کند، باعث می‌شود که وقتی قاتلان درخت (چوب برها) اقدام به قطع درختان می‌کنند دهانه دستگاه برش در میخ ها گیر کرده و باعث آسیب جدی و حتی مرگ این افراد شود.[/quote]

  میخ کوبی

  احیای جنگل نابود شده پس از ۲۰ سال

  برزیل کشوری است که بیش از ۶۰ درصد از جنگل های آمازون را در اختیار خود دارد و این عامل باعث شده دولت این کشور در عرض یک سال (۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸) مساحتی بالغ بر هفت هزار و ۹۰۰ کیلومترمربع از جنگل های آمازون را جنگل زدایی کند. سازمان صلح سبز جهان (Greenpeace) به عنوان بزرگ‌ترین مانع کشور برزیل شناخته می‌شود و اعتقاد بر این دارد که سیاست‌مداران برزیل عامل اصلی این جنگل زدایی ها هستند.

  با این حال عده ای از فعالان محیط زیست در برزیل در حد توان خود علاوه بر ایستادگی در مقابل سیاست های غلط دولت و همچنین قطع درختان و جنگل زدایی های گسترده، خود دست بکار شده‌اند. نمونه ی بارز آن زوج برزیلی ای است که جنگل نابود شده را دوباره زنده کردند! آن‌ها توانستند در مدت ۲۰ سال ۲ میلیون درخت بکارند و جنگل نابود شده و تنوع زیستی (گیاهان و حیوانات) را دوباره احیا کنند. «سباستیائو سالگادو» به بشریت ثابت کرد که هر کاری با اراده امکان پذیر است.

  این زوج برزیلی در طول ۲۰ سال ۲ میلیون درخت کاشتند و ما ایرانیان در همان مدت، ۲۰ میلیون درخت از دست دادیم.[/quote]

  زوج ایرانی

  در ایران نیز کار مشابه این زوج برزیلی را آقای سعید انصاریان و خانم شیوا معتضدی در کرمانشاه تحت عنوان “سبزترین شرط ازدواج” با کاشت ۱۳۰۵ نهال در اولین روز زندگی مشترک شان انجام داده‌اند. هم اکنون آقای انصاری تصمیم گرفته خانه خود را در ظفر تهران ترک کند و به روستای پدری خود بازگردد. او می‌خواهد با راه انداختن “بنیاد اِلگن” در روستای زیبای اِلگن در جواب قطع درختان به یاری طبیعت زیبای زاگرس بشتابد و در مدت ۲۰ سال، دو میلیون اصله درخت بلوط و سایر درختان بومی زاگرس را کشت و مراقبت کند. کار او مورد استقبال و ستایش مردم و فعالان محیط زیست در ایران قرار گرفته است.

  ۶ راهکار ساده جهت حفاظت از درختان

  ۱- حدالامکان از دو روی کاغذ استفاده کنید.

  ۲- پرینت کمتر بگیرید و تا جای ممکن از ایمیل، شبکه های اجتماعی و فکس استفاده کنید.

  ۳- دستمال های پارچه ای را جایگزین دستمال های کاغذی کرده و بجای ظروف کاغذی از ظروف شیشه ای استفاده کنید.

  ۴- کارهای بانکی خود را از طریق اینترنت انجام دهید، زیرا این کار به جلوگیری از قطع درختان کمک بسیاری می‌کند.

  به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد، به گزارش روابط عمومی بانک ملت، در پی اعلام توقف چاپ سررسید نامه سال ۱۳۹۸ از سوی بانک ملت صدها کاربر حامی محیط‌زیست در پاسخ به دعوت مجمع فعالان زیست‌محیطی جهان (EAFWorld) به صفحه اینستاگرام این بانک مراجعه کرده و با کامنت، لایک و پیام مستقیم (دایرکت) تصمیم بانک ملت را ستودند.

  ۵- به جای اینکه برای یادآوری، یادداشت های خود را روی یک برگه بنویسید، آن را روی تلفن همراه خود ذخیره کنید.

  ۶- هنگامی که به یک فست فود یا پیتزا فروشی مراجعه می‌کنید از قبل یک ظرف به همراه داشته باشید و اجازه ندهید که غذای شما را در جعبه های کاغذی قرار دهند.

  جانمان، جایمان و جهانمان را حفظ کنیم!

  بسیار شنیده شده است که اکثریت مردم می‌گویند: پاسداری از محیط زیست و مقابله با قطع درختان کار نهادهای دولتی است و از ما کاری ساخته نیست. البته سیاست گذاری های کلان در زمینه محیط زیست به عهده دولت هاست زیرا دولت ها از مردم مالیات می‌گیرند، همه ی منابع مالی و ثروت جامعه را در اختیار دارند و باید از میراث آیندگان محافظت کنند. اما واقعیت این است که دولت ها بیشتر از آنکه عمل کنند، شعار می‌دهند و همیشه منافع خود را از منافع ملی و محیط زیست مقدم تر می‌دانند. البته این دوگانگی در گفتار و کردار تنها مختص کشور ما نیست و این دوگانگی باز در خیلی از کشورهای دیگر، هر چند کمرنگ تر دیده می‌شود.

  باید خودمان دست به کار شویم و به بزرگ‌ترین وظیفه خود جامه عمل بپوشانیم. آگاه ساختن مردم و گردهم آوردن آن‌ها در سمن‌های سازمان یافته محیط زیستی که هدفشان نجات طبیعت، محیط زیست و حیات وحش است، می تواند بزرگ‌ترین وظیفه شما در این راه مقدس باشد.

  منبع مطلب : eafworld.com

  مدیر محترم سایت eafworld.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  برای ارسال نظر کلیک کنید