این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  برای ساخت میلگرد و تیرآهن از چه آلیاژی استفاده میشود

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای ساخت میلگرد و تیرآهن از چه آلیاژی استفاده میشود را از سایت تکست لس دریافت کنید.

  انواع آلیاژهای تیرآهن

  تیرآهن از مقاطع فولادی پرکاربرد در ساختمان سازی ست. از آلیاژهای مختلفی می توان برای ساخت تیرآهن استفاده کرد که هر کدام از این آلیاژها در قیمت تیرآهن، مقاوم

  انواع آلیاژهای تیرآهن | آلیاژهای آهن

  تیرآهن از مقاطع فولادی پرکاربرد در ساختمان سازی ست. از آلیاژهای مختلفی می توان برای ساخت تیرآهن استفاده کرد که هر کدام از این آلیاژها در قیمت تیرآهن، مقاومت و استحکام و همچنین کاربرد آن تاثیر گذار است. تیرآهن ها باید به گونه ای ساخته شوند که از دوام و قدرت بالایی برخوردار باشند و بتوانند به خوبی بارهای وارد شده را تحمل کنند. به همین دلیل انتخاب آلیاژ مناسب برای ساخت تیرآهن موضوع بسیار مهمی به شمار می آید.

  تصویر شماره ۱ - استفاده از تیرآهن برای ساخت اسکلت ساختمان

  قیمت تیرآهن در مدیران آهن

  تیرآهن های فولادی از انواع آلیاژ های مختلفی تشکیل شده است که میزان آلیاژ استفاده شده در ساخت تیرآهن، در قیمت تیرآهن و میزان مقاومت آن تاثیر مستقیم میگذارد. تیرآهن های فولادی معروف به مقاومت در برابر خوردگی می باشند. این تیراهن ها به صورت گسترده برای دوام، قدرت و مباحث زیبایی شناسی استفاده میشوند.

  تعریف آلیاژ  Alliage

  آلیاژ یا هم جوشه، از مخلوط یک فلز اصلی که آن را فلز پایه میگویند با یک یا چند عنصر فلزی یا غیرفلزی دیگر تشکیل شده است. به عبارتی ساده تر، آلیاژ ترکیبی از یک فلز با یک یا چند عنصر دیگر است. مانند فولاد که آلیاژ آهن با فولاد است. آلیاژ ها معمولا خواص متفاوتی از عناصر تشکیل دهنده خود دارند. باتوجه به میزان همگنی در اختلاط عناصر هم جوشه میتواند تک فازی یا چندفازی باشند.

  بیشتر بخوانید : همه چیز در مورد تیرآهن

  آلیاژ های مورد استفاده در تیراهن

  عناصر اصلی در ساخت تیرآهن آهن، کربن و کروم می باشند. همچنین عناصر فرعی دیگری مانند نیکل، مولبیدن و تیتانیوم نیز استفاده میشود. این ترکیبات باعث میشود تیرآهن های فولادی، مناسب برای بسیاری از کاربرد ها باشند.

  کربن

  از مهمترین عنصر مورد استفاده در تیراهن عنصر کربن میباشد. این عنصر میزان سختی، کشش ، مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی، سایش و ساییدگی را در فولاد تنظیم میکند. هنگامی که نیاز است جوشکاری در تیراهن های ضد زنگ انجام شود از محتوای کربن بالا در ساخت تیرآهن استفاده نمیشود.

  کروم

  کروم نقش مهمی در ضد زنگ بودن تیراهن ایفا میکند. حداقل و حداکثر استفاده میزان کروم در تیراهن 10.5 تا 27 است. وجود عنصر کروم در تیراهن باعث ایحاد لایه سطحی محافظ نازک در تیرآهن میشود. این لایه از زنگ زدگی و خوردگی تیرآهن محافظت میکند به همین دلیل اگر در هنگام تولید تیرآهن از کروم استفاده کنیم به محصول نهایی تیرآهن فولادی ضد زنگ میگویند. به طور کلی آلیاژ های فلزی 85 درصد تیرآهن های فولادی را تشکیل می دهند. ناخالصی در سطح تیرآهن زمانی رخ میدهد که کروم و آهن با یکدیگر مخلوط می شوند. کروم به علت مقاومت زیاد در برابر خوردگی، سختی بالا نسبت به سایر آلیاژها از محبوب ترین پوشش های فلزی محسوب میشود.

  بیشتر بخوانید: کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی

  منگنز

  افزودن عنصر منگنر در تیراهن ها باعث بهبود خواص مکانیکی، افزایش سختی و مقاومت در محصول میشود. منگنز از عناصر تشکیل دهنده آستینت می باشد و به صورت سنتی جایگزین مناسبی برای نیکل در تیراهن است.

  نیکل

  افزایش بیش از 80 درصد نیکل به تیراهن ها باعث میشود تا مهمترین گروه در فولادهای ضد زنگ تشکیل شود. این دسته عموما مقاوم در برابر گرما و خوردگی هستند. فلز کروم به صورت قابل توجهی در برابرخوردگی و اکسیداسیون مقاوم میباشند. میلگرد و تیرآهن نقش مهم و حیاتی در مقاومت سازه دارند این دو محصول استحکام ساختمان را تضمین میکنند و لازم است هنگام خرید به قیمت میلگرد و تیرآهن توجه کنیم.

  مولیبدن و نیتروژن

  تیراهن هایی که در مراحل ساخت آن ها از آلیاژ مولیبدن استفاده میشود در محیط هایی که گوگرد و کلرید هست بسیار موثر عمل میکنند. عنصر نیتروژن باعث میشود تیرآهن مقاومت بالایی در برابر خوردگی از خود نشان دهد.

  مس

  هنگامی که در ساخت تیرآهن از مس استفاده میشود این تیرآهن مقاوم در برابر اسیدسولفوریک و آب دریا می باشد. در واقع برابر ساخت تجهیزات دریایی عموما از عنصر مس استفاده میکنند.

  تصویر شماره ۲ - تیرآهن عنصر مورد استفاده مس

  تیتانیوم

  عنصر تیتانیوم برای تثبیت کاربید اغلب اضافه میشود. هنگامی که تیرآهن در عملیات جوشکاری قرار میگیرد لازم است از عنصر تیتانیوم در مراحل تولید تیرآهن استفاده شود. کاربید تیتانیوم اغلب از ترکیب کربن با تیتانیوم تشکیل میشود این ترکیب نسبتا پایدار است و خوردگی در آن به صورت قابل تجهی کاهش پیدا میکند. هنگامی که 0.25 تا 0.6 درصد تیتانیوم به فولاد اضافه میشود باعث میشود همانند عنصر کروم در برابر خوردگی مقاومت نشان دهد.

  تصویر شماره ۳ - جوشکاری تیرآهن

  نیوبیوم و سیلیکون

  نیوبیوم باعث افزایش عملکرد فولاد در برابر درجه حرارت های بالا میشود.

  سیلیکون عمدتا به عنوان یک عامل اکسیدکننده درفرآیند ذوب فولاد و نهایتا تولید تیرآهن های فولادی به کار میروند.

  فسفر و گوگرد

  جهت بهبود سطح تیراهن در عملیت ماشین کاری، فسفر اغب با گوگرد ترکیب میشود. در حالی که حضور فسفر در فولاد ضد زنگ باعث افزایش قدرت در تیراهن می شود، مقاومت در برابر خوردگی را کاهش و تمایل به شکستن در فرآیند جوشکاری را افزایش میدهد. گوگرد همانند فسفر بروی جوشکاری و حتی در شرایطی برای مقاومت در برابر خوردگی تاثیر میگذارد.

  بیشتر بخوانید : جدول وزن تیرآهن

  آلیاژ های مختلفی در ساخت تیرآهن مورد استفاده قرار میگیرد که هرکدام از این آلیاژ های خاصیت های متفاوتی دارند و بروی قیمت تیرآهن تاثیر میگذارد.

  اشتراک در شبکه های اجتماعی

  لینک کوتاه

  https://www.modiranahan.com/article/82

  موضوعات مرتبط برچسب تیرآهن 10 تیرآهن st52 جدول آلیاژها آلیاژهای غیر آهنی جدول آلیاژ فلزات معنی آلیاژ

  قیمت تیرآهن قیمت امروز

  تیرآهن ۱۴ اصفهان تیرآهن دست دوم تیرآهن 16

  منبع : www.modiranahan.com

  آلیاژهای تیرآهن

  انواع آلیاژهای تیرآهن در این متن تمام جزییات آلیاژهای تیرآهن شرح داده شده است . برای ساختن تیرآهن که دارای پایداری کششی و نیروی کارکرد متوسط با محتوای کربن کم بدون عناصر دیگر آلیاژی است. تیرهای فولادی به طور معمول برای ساخت و ساز و مهندسی عمران به دلیل هزینه های رقابتی کم و خواص […]

  آلیاژهای تیرآهن

  sharif sharif 1399/06/01 0

  انواع آلیاژهای تیرآهن در این متن تمام جزییات آلیاژهای تیرآهن شرح داده شده است . برای ساختن تیرآهن که دارای پایداری کششی و نیروی کارکرد متوسط با محتوای کربن کم بدون عناصر دیگر آلیاژی است. تیرهای فولادی به طور معمول برای ساخت و ساز و مهندسی عمران به دلیل هزینه های رقابتی کم و خواص خوب در جوشکاری، فرم دهی…

  انواع آلیاژهای تیرآهن

  در این متن تمام جزییات آلیاژهای تیرآهن شرح داده شده است .

  برای ساختن تیرآهن که دارای پایداری کششی و نیروی کارکرد متوسط با محتوای کربن کم بدون عناصر دیگر آلیاژی است. تیرهای فولادی به طور معمول برای ساخت و ساز و مهندسی عمران به دلیل هزینه های رقابتی کم و خواص خوب در جوشکاری، فرم دهی و ماشینکاری مورد استفاده فراوان می باشد.

  تیرهای حاصل از نورد گرم از جنس فولاد کربن دار و با روکش گالوانیزه به طور موثر جهت محافظت از فولاد در برابر خوردگی و محیط می باشد. مقدار پوشش روی براساس نیاز شما سفارشی شده است.

  آلیاژ:

  آلیاژ یا هم جوشه، در هم آمیخته شده یا محلول جامد فلزی تشکیل شده  از یک فلز اصلی که آن را فلز پایه می گویند با یک یا چند عنصر فلزی یا غیرفلزی است. به بیانی دیگر، آلیاژ، ترکیبی از یک فلز یا یک یا چند عنصر دیگر است. برای مثال فولاد، آلیاژ آهن با کربن است.

  همجوشه ها معمولاً ویژگی های متفاوت از عناصر تشکیل دهنده خود دارد. هدف از آلیاژ سازی، تغییر و بهبود خواص ماده مانند چقرمگی(خاصیت مادۀ غذایی ای که در برابر جویدن مقاوم است و در دهان حالتی چرم مانند دارد)،پایداری، سختی و … است.

  ویژگی های فیزیکی آلیاژ با نمودار فازی توصیف می شود.

  معمولاً آلیاژها  بر اساس درصد وزنی عناصر موجود آن  گزارش می شود.

  براساس تعداد عناصر، هم جوشه را دوتایی، سه تایی و … می نامند. برای ایجاد یک آلیاژ مشخص با دنباله متغیر از درصد عناصر، اصطلاح سیستم بکار می رود. مثلاً فولاد سیستم آلیاژی دوتایی از آهن و کربن است برای بیان یک آلیاژ مشخص با دنباله متغیر از درصد عناصر اصطلاح سیستم به کار می رود دنباله کربن بین 0/02 تا 2/14 درصد قابل تغییر است.

  به محلول جامدی که دست کم یکی از اندام های آنها فلز بوده و ویژگی های  فیزیکی و شیمیایی فلزی داشته باشند، همجوشه فلزی و به محلول های جامدی که حداقل یکی از اجزای آنها سرامیکی بوده و ویژگی های سرامیکی داشته باشند، همجوشه سرامیکی گفته می شود.

  چندین سیستم شماره گذاری متفاوت برای فلزات و همجوشه های مختلف مورد استفاده در تیرآهن توسط انجمن های مختلف تجاری، جوامع مهندسی حرفه ای، سازمان استاندارد و صنایع خصوصی برای استفاده های مختلف صنعتی، ساختمانی و عمرانی تنظیم و نمایان داده شده است. کد عددی که برای شناسایی فلز یا همجوشه استفاده می شود ممکن است مربوط به یک مشخصات خاصی باشد که از شرایط فنی و تجاری آن محصول اطلاع می دهد.

  فولاد کربن:

  فولاد کربنی فولادی است که دارای خاصیت هایی است که بیشتر از کربن ساخته شده است و بر ساختار آن تأکید دارد. بزرگترین کربن در جهان، الماس است که 100% کربن است. این زیاد شدن  استواری کششی، سختی، پایداری در برابر سایش و ساییدگی را زیاد می کند، زیرا اگر میزان کربن فولاد زیاد می شود. انعطاف پذیر، سختی و ماشین کاری آن را کاهش می دهد.

  طبقه بندی کلی فولادهای کربنی، آلیاژِی و ابزار به شرح ذیل می باشد:

  فولاد ها به سه دسته 1- ساده کربنی 2-آلیاژِی 3- ابزار تقسیم بندی می شود.

  1- ساده کربنی: کم کربن، کربن متوسط، پرکربن

  2- آلیاژی: کم آلیاژو پرآلیاژ

  3- ابزار:ساده کربنی، کم آلیاژ، پرآلیاژ

  در برخی از کشورها از ترکیبی از آلیاژها برای ایجاد پایداری بیشتر در برابر فرسایش استفاده می کنند.

  اکثر مردم می دانند که تیرآهن های فولادی ضد زنگ معروف به مقاومت در برابر خوردگی می باشند.

  علاوه بر این تیرآهن های فولادی ضد زنگ به صورت گسترده برای پابرجایی، قدرت و مباحث زیبایی شناسی استفاده می شوند.

  آلیاژهای مختلف به کار رفته در تیرآهن های فولادی ضد زنگ، خصوصیات  آن ها را از یکدیگر متمایز می سازد و بر روی خرید تیرآهن تأثیر می گذارد.

  ترکیب بندی تیرآهن های فولادی ضد زنگ:

  سه عنصر اصلی از تیرآهن های فولادی ضدزنگ، آهن، کربن و کروم می باشند.

  همچنین آن ها می توانند شامل عناصر دیگر مانند نیکل، مولیبدن و تیتانیوم نیز باشند.

  این ترکیبی از عناصر است که باعث می شود تیرآهن های فولادی ضد زنگ در دسترس و مناسب برای بسیاری از موارد کاربردی باشند. به طور کلی آلیاژهای فلزی بیش از 85% از تیرآهن های فولادی را تشکیل می دهند.هنگامی که کروم و آهن با یکدیگر مخلوط می شوند، ناخالصی در سطح تیرآهن به وجود می آید.کروم به دلیل اثر تقویت کننده آن و به دلیل افزایش تأثیر مقاومت در برابر خوردگی، یک ماده مهم در آلیاژ محسوب می شود. کروم دارای سختی بالاتر نسبت به سایرهمجوشه ها می باشد، در نتیجه یکی از محبوب ترین پوشش های فلزی محسوب می شود.

  زیادشدن  گرما برای توان بخشی و سخت شدن آهن در تیرآهن نامطلوب می باشد ، اما وقتی که کربن به آن افزوده شود، طیف عظیمی از قدرت و سختی در آن حاصل می شود.

  برای زمانی که لازم است جوشکاری در تیرآهن های فولادی ضدزنگ انجام شود، از محتوای کربن بالا در تشکیل آن ها استفاده نمی شود.

  مجموعه عظیم آهن آنلاین آرسیس فولاد با عرضه بهترین و با کیفیت ترین پروفیل های صنعتی، نبشی، ناودانی ، ورق های فولادی و انواع مقاطع فولادی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از قیمت به روز پروفیل با کارشناسان شرکت در ارتباط باشید .

  منبع : arsisfoolad.com

  آلیاژهای تیر آهن‌های فولادی ضد زنگ کدامند؟

  آلیاژهای تیر آهن‌های فولادی ضد زنگ خصوصیات آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌سازد و شامل آهن، کربن و کروم می‌باشند.

  آلیاژهای تیر آهن‌های فولادی ضد زنگ کدامند؟

  22 اردیبهشت 1398

  /در مقالات /توسط نویسنده شریفی

  در برخی از کشورها از ترکیبی از آلیاژها برای ایجاد مقاومت بیشتر در برابر خوردگی استفاده می‌کنند. اکثر مردم می‌دانند که تیر آهن‌های فولادی ضد زنگ معروف به مقاومت در برابر خوردگی می‌باشند.

  علاوه بر این تیر آهن‌های فولادی ضد زنگ به صورت گسترده برای دوام، قدرت و مباحث زیبایی شناسی استفاده می‌شوند. آلیاژهای تیر آهن‌های فولادی ضد زنگ خصوصیات آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌سازد و بر روی خرید تیر آهن تاثیر می‎‌‌گذارد.

  سه عنصر اصلی از تیر آهن‌های فولادی ضد زنگ، آهن، کربن و کروم می‌باشند. همچنین آن‌ها می‌توانند شامل عناصر دیگر مانند نیکل، مولیبدن و تیتانیوم نیز باشند. این ترکیبی از عناصر است که باعث می‌شود تیر آهن‌های فولادی ضد زنگ در دسترس و مناسب برای بسیاری از موارد کاربردی باشند.

  کروم، نقش مهمی را در خاصیت ضد زنگ بودن تیرآهن‌های فولادی ایفا می‌کند. کروم می‌تواند از حداقل 10.5 تا 27 درصد در تیرآهن‌های فولادی حضور داشته باشد. وجود کروم در تیر آهن‌های فولادی ضد زنگ باعث می‌شود تا یک لایه سطحی محافظ نازک در تیرآهن تشکیل شود، این لایه به وجود آمده از خوردگی و زنگ‌زدگی تیرآهن جلوگیری می‌کند. به همین دلیل به آن تیر آهن‌های فولادی ضد زنگ می‌گویند. به طور کلی آلیاژهای فلزی بیش از 85 درصد از تیرآهن‌های فولادی را تشکیل می‌دهند. هنگامی که کروم و آهن با یکدیگر مخلوط می‌شوند، ناخالصی در سطح تیرآهن به وجود می‌آید.

  کروم به علت اثر تقویت کننده آن و به دلیل افزایش تاثیر مقاومت در برابر خوردگی، یک ماده مهم در آلیاژ محسوب می‌شود. کروم دارای سختی بالاتر نسبت به سایر آلیاژها می‌باشد، در نتیجه یکی از محبوب‌ترین پوشش‌های فلزی محسوب می‌شود. کربن و آهن در ترکیب با یکدیگر برای تشکیل فولاد و سپس تولید تیرآهن‌های فولادی آلیاژ می‌شوند. این فرایند باعث افزایش قدرت و سختی در آهن می‌شود.

  افزایش گرما برای تقویت و سخت شدن آهن در تیر آهن مناسب نمی‌باشد، اما زمانی که کربن به آن اضافه شود، طیف گسترده‌ای از قدرت و سختی در آن حاصل می‌شود. برای زمانی که لازم است جوشکاری در تیر آهن‌های فولادی ضد زنگ انجام شود، از محتوای کربن بالا در تشکیل آن‌ها استفاده نمی‌شود.

  افزودن منگنز به تیر آهن‌های فولادی ضد زنگ باعث بهبود خواص مکانیکی، افزایش سختی و مقاومت تیر آهن می‌شود. منگنز از عناصر تشکیل دهنده آستنیت می‌باشد و به صورت سنتی جایگزین مناسبی برای نیکل در تیر آهن‌های فولادی ضد زنگ تشکیل شده از آستنیت محسوب می‌شود.

  مهم‌ترین گروه فولاد ضد زنگ

  افزایش بیش از 80 درصد نیکل به تیر آهن‌های فولادی ضد زنگ باعث می‌شود تا مهم‌ترین گروه در فولادهای ضد زنگ تشکیل شوند. این دسته عموما مقاوم در برابر گرما و خوردگی می‌باشند. کروم به صورت قابل توجهی در برابر خوردگی و اکسیداسیون مقاوم می‌باشد.

  میلگرد و تیر آهن نقش مهم و حیاتی در مقاومت سازه دارند که لازم است هنگام خرید این دو مصالح پرکابرد ساختمان سازی، علاوه بر توجه به کیفیت به قیمت میلگرد و تیر آهن توجه کنیم.

  هنگامی که در ترکیب با فولاد آستنیت، کروم و نیکل نیز همراه می‌شوند، مولیبدن باعث افزایش مقاومت در برابر خوردگی می‌شود، تیرآهن‌های فولادی که در آن‌ها از آلیاژ مولیبدن استفاده شده است، در محیط‌های حاوی گوگرد و کلرید بسیار موثر عمل خواهند کرد. نیتروژن همانند نیکل عنصر تشکیل دهنده آستنیت می‌باشد و پایداری قابل توجهی در ضد زنگ بودن تیرآهن‌های فولادی ارائه می‌دهند.

  هنگامی که نیتروژن در ترکیب با فولاد ضد زنگ قرار می‌گیرد، مقاومت آن در برابر خوردگی به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد.

  به پایداری عنصر مس

  در تیر آهن‌های فولادی ضد زنگ، مس اغلب به عنوان یک عنصر پایدار باقی می‌ماند. این عنصر به چندین آلیاژ افزوده می‌شود تا ویژگی‌های مقاومت در آن افزایش یابد. تیرآهن‌های تولید شده با استفاده از مس، مقاوم در برابر خوردگی و مناسب برای استفاده در شرایط اسید سولفوریک و آب دریا می‌باشند.

  همین مساله باعث کاربرد تیرآهن در ساخت پل شده است.

  تیتانیوم اغلب برای تثبیت کاربید اضافه می‌شود، به ویژه زمانی که لازم است از جوشکاری در تیر آهن‌های فولادی ضد زنگ استفاده شود. تیتانیوم با کربن ترکیب می‌شوند تا کاربید تیتانیوم تشکیل شود، این ترکیب نسبتا پایدار می‌باشد و خوردگی در آن به صورت قابل توجهی کاهش می‌یابد زمانی که تقریبا حدود 0.25 تا 0.6 درصد تیتانیوم به فولاد اضافه می‌شود، باعث می‌شود که مانند کروم، از خوردگی جلوگیری شود. در چند سال گذشته استفاد از تیتانیوم به دلیل توانایی فولاد سازان در عرصه فولاد ضد زنگ به طرز قابل توجهی افزایش یافته است.

  فسفر یا گوگرد؛ کدام یک موثر خواهد بود؟

  به منظور بهبود ماشینکاری سطح تیر آهن‌های فولادی، فسفر اغلب با گوگرد ترکیب می‌شود. در حالی که حضور فسفر در فولاد ضد زنگ باعث افزایش قدرت آن‌ها می‌شود، مقاومت در برابر خوردگی را کاهش و تمایل به شکست در طی جوشکاری را افزایش می‌دهد. در این بین گوگرد باعث بهبود عملکرد ماشینکاری در تیر آهن‌های فولادی ضد زنگ می‌شود و مانند فسفر بر روی جوشکاری و حتی در شرایطی بر روی مقاومت در برابر خوردگی تاثیر می‌گذارد.

  کلسیم نیز در مقادیر کم برای افزایش قابلیت کارایی به تیر آهن‌های فولادی افزوده می‌شود، این ماده بدون اینکه هیچ تاثیری بر خواص دیگری مانند فسفر و گوگرد داشته باشند، در افزایش عملکرد تیرآهن موثر واقع خواهند شد.

  نقش نیوبیوم و سیلیکون در فولاد

  تثبیت تاثیرگذاری کربن با اضافه کردن نیوبیوم به فولاد به دست می‌آید. این ماده در تیر آهن‌های فولادی ضد زنگ شبیه به تیتانیوم عمل می‌کند.

  منبع : sepahanahan.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 14 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید