این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  برای عینک زیر 5 صفت بنویس که به آن ویژگی انسان را دهد

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای عینک زیر 5 صفت بنویس که به آن ویژگی انسان را دهد را از این سایت دریافت کنید.

  عینک

  عینک

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  برای تأییدپذیری کامل این مقاله به منابع بیشتری نیاز است. لطفاً با توجه به شیوهٔ ویکی‌پدیا برای ارجاع به منابع، با ارایهٔ منابع معتبر این مقاله را بهبود بخشید. مطالب بی‌منبع را می‌توان به چالش کشید و حذف کرد.

  عینک

  یک عینک مدرن

  [ویرایش در ویکی‌داده]

  یک عینک طبی

  عینک به قاب‌های دارای عدسی شیشه‌ای یا پلاستیکی گفته می‌شود که معمولاً به وسیله دو دسته که روی گوش‌ها قرار می‌گیرند در جلوی چشم‌های انسان قرار می‌گیرند. این وسیله برای محافظت از چشم و بهبود بینایی چشم‌ها و گاه تنها برای زیبایی و زینت استفاده می‌شود. عینک‌های ویژه‌ای هم هستند که برای مشاهدهٔ صحنه‌های سه‌بعدی یا واقعیت مجازی به‌کار می‌روند.

  عینک‌ها دارای انواع متفاوت هستند:

  عینک‌های طبی/ عینک‌های آفتابی/ عینک‌های طبی-آفتابی/ عینک‌های حفاظتی-صنعتی/ و عینک‌های متفرقه (مانند عینک‌های الکتریکی که برای نابینایان استفاده می‌شود)

  عینک آفتابی عینکی با عدسی‌های تیره است که برای محافظت چشم از نور شدید محیط و اشعه‌های خطرناک خورشید به کار می‌رود. به عینکی که عدسی آن شعاع‌های نور عبور یافته را به هم نزدیک نموده یا دور سازد (واگرا یا همگرا باشد) و همچنین عینک آفتابی که دارای انواع مختلف عدسی‌های جذبی پرتوی نور مضر برای محافظت چشم می‌باشد «عینک طبی» می‌گویند. عینک طبی بیشتر برای اصلاح دید در عیوب انکساری چشم به کار می‌رود.

  نخستین عینک قابل قرار دادن روی صورت را سالوینو دارماتی (Salvino d'Armati)، اهل ایتالیا، در سال ۱۲۸۴ میلادی ساخت.

  عینک طبی[ویرایش]

  نمونه‌ای از یک عینک طبی

  به عینکی که عدسی آن شعاع‌های نور عبور یافته را به هم نزدیک نموده یا دور سازد (واگرا یا همگرا باشد) عینک طبی می‌گویند. عینک طبی برای اصلاح دید در عیوب انکساری چشم به کار می‌رود. اصلاح دید نزدیک‌بینی با عدسی مقعر یا واگرا و اصلاح دید دوربینی با عدسی محدب یا همگرا است. در پیرچشمی از دو عینک یکی برای دور و یکی برای نزدیک یا عینک دودید استفاده می‌کنیم. در آستیگماتیسم از عینک استوانه‌ای کمک می‌گیریم که دارای محور است.

  برخی مردم عینک می‌زنند تا بتوانند واضح ببینند. عینک‌ها عدسی‌هایی از جنس شیشه یا پلاستیک دارند که پرتوهای نور را قبل از ورود به جشم منحرف می‌کنند. آن گاه عدسی چشم می‌تواند نور را چنان متمرکز کند که تصویر واضحی از جسم بر روی شبکیه، که در عقب چشم واقع است، تشکیل می‌شود.

  پیشینه[ویرایش]

  ویلهلم وونت با عینک

  عینک نخستین بار در قرن سیزدهم میلادی در اروپا استفاده شد. با تکامل صنعت چاپ در قرن پانزدهم استفاده از عینک افزایش یافت و در قرن حاضر و با اجرای برنامهٔ آموزش عمومی، استفاده از آن گسترش یافته‌است.

  عینک در اشعار فارسی[ویرایش]

  قدیمی ترین یادکرد از عینک در شعر فارسی، مربوط به عبدالرحمن جامی در سده ۹ قمری است.

  از دو چشم من نیاید هیچ کار ............ از فرنگی شیشه ناکرده چهار[۱]

  جامی

  در آثار سایر شعرای فارسی زبان هم، از عینک یاده شده است:

  من ز خود آزردم از فرط جوانی‌ها جوانی … تا به روی چشم سنگین عینک پیری نهادم[۲]

  شهریار

  کهنه مشق خط امواج سرابیم همه … عینک از آبلهٔ پای طلب باید کرد[۳]

  بیدل دهلوی

  پیری‌ام سر خط تحقیق فنا روشن کرد … حلقهٔ قامت من عینک نقش کف پاست[۳]

  بیدل دهلوی

  نیست زندان‌گاه امکان سنگ راه وحشتم … چون نگه سامان عینک دارم از دیوارها[۳]

  بیدل دهلوی

  نمره عینک[ویرایش]

  تعیین و نوشتن نسخه برای عینک طبی وظیفه چشم پزشک یا اپتومتریست (بینایی‌سنج) است. در نسخه، نمره عینک با سه عدد مشخص می‌شود: برای مثال شماره ۱۸۰* ۱/۵–۵- نمره یک عینک است. عدد اول نشاندهنده میزان دوربینی یا نزدیک بینی است. علامت جلویی آن نشاندهنده نزدیک بینی (علامت منفی) یا دوربینی (علامت مثبت) است. عدد دوم (۱/۵) نشاندهنده میزان آستیگماتیسم شماست. این عدد ممکن است با علامت مثبت یا منفی نوشته شود. عدد سوم (۱۸۰) محور آستیگماتیسم را نشان می‌دهد. برای مثال ۱۸۰ نشاندهنده افقی بودن محور آستیگماتیسم است؛ بنابراین شماره ۱۸۰* ۱/۵–۵- بدین معناست که بیمار نزدیک بینی متوسط و آستیگماتیسم متوسط در محور افقی دارد. نمره عینک طبی با واحدی به نام دیوپتر تعیین می‌شود.

  جنس عدسی[ویرایش]

  در ساخت عدسی عینک‌های طبی معمولاً از یکی از مواد زیر استفاده می‌شود:

  شیشه

  به سنت و در زمان‌های قدیم عدسی عینک‌ها را از شیشه می‌ساختند. امروزه نیز همچنان گاه عدسی‌ها را از شیشه می‌سازند. از ویژگی‌های مثبت شیشه خش‌ناپذیری و شفافیت آن است. ویژگی‌های ناخوشایند شیشه وزن زیاد و شکنندگی‌است. همچنین در نمره‌های بالا ضخامت عدسی‌های شیشه‌ای به نسبت پلی‌کربناتی زیاد است. اگر حفاظت چشم از اشعهٔ فرابنفش هم مدنظر باشد عدسی‌های شیشه‌ای نیازمند اعمال پوششی از یکی مادهٔ جلوگیر اشعهٔ فرابنفش‌اند.

  پلاستیک CR39

  ‏ CR39 پرکاربردترین پلیمر در صنعت عدسی‌سازی است. عدسی‌های پلاستیکی شکنندگی‌شان بسی کمتر از عدسی‌های شیشه‌ای است و همچنین سبک‌تر هستند. چون پلاستیک از شیشه آسان‌تر خش می‌پذیرد، عدسی‌های پلاستیکی نیازمند اعمال‌شدن یکی پوشش نازک از ماده‌ای ضدخش بر سطح عدسی هستند. این عدسی‌ها همانند عدسی‌های شیشه‌ای در نمره‌های بالا به نسبت عدسی‌های پلی‌کربانتی ضخیم‌اند. همچنین همانند عدسی‌های شیشه‌ای برای جلوگیری از برخورد اشعهٔ فرابنفش به چشم نیازمند اعمال پوشش ضدفرابنفش‌اند.

  پلی‌کربنات

  پلی‌کربنات یکی از بهترین مواد برای ساختن عدسی‌های عینک است. عدسی‌های پلی‌کربناتی به‌شدت ناشکننده‌اند. به‌علاوه از عدسی‌های شیشه‌ای یا پلاستیکی هم‌نمره، نازک‌تر و سبک‌ترند. ویژگی مثبت دیگرشان این است که جلو ورود اشعهٔ فرابنفش را به‌طور کامل می‌گیرند. این عیب در آن‌ها هست که در نمره‌های بالا دید جانبی را بیشتر از همتایان شیشه‌ای و پلاستیکی محدود می‌کنند. خش‌پذیری پلی‌کربنات بیشتر از شیشه است و نیازمند اعمال پوشش ضدخش است. به علاوه ضریب بازتابش از شیشه و پلاستیک بیشتر است و از این رو نیاز به اعمال پوشش ضدبازتاب بیشتر احساس می‌شود.

  منبع : fa.wikipedia.org

  ویژگی‌های یک عینک مناسب

  عینک‌های استاندارد معمولا توسط عینک‌سازان به فروش می‌رسند و قیمت آنها خیلی بالاتر از عینک‌های دست‌فروشان است، اما یک عینک استاندارد چه ویژگی‌هایی دارد؟ انجمن اپتومتری آمریکا یک عینک آفتابی مناسب را این چنین تعریف می‌کند: شیشه‌های آن بتواند 99 تا 100 درصد از اشعه ماورای بنفش را جذب کند و به میزان 75 تا 90 درصد از شدت نورمریی کم کند و باعث تغییر در ماهیت نور شود و همچنین کل فضای چشم و اطراف آن را بپوشاند که عینک‌های کوچک و گرد چنین قابلیتی نداشته و پرتوهای فرابنفش از اطراف آن وارد چشم می‌شود، ضمنا رنگ عدسی آن معمولا باید تیره و استاندارد باشد.

  شماره روزنامه: ۱۶۱۰ تاریخ چاپ: ۱۳۸۷/۰۶/۱۴ شماره خبر: ۴۶۹۸۹۰

  راهنمای خرید عینک

  راهنمای خرید عینک ویژگی‌های یک عینک مناسب

  عینک‌های استاندارد معمولا توسط عینک‌سازان به فروش می‌رسند و قیمت آنها خیلی بالاتر از عینک‌های دست‌فروشان است، اما یک عینک استاندارد چه ویژگی‌هایی دارد؟ انجمن اپتومتری آمریکا یک عینک آفتابی مناسب را این چنین تعریف می‌کند: شیشه‌های آن بتواند ۹۹ تا ۱۰۰ درصد از اشعه ماورای بنفش را جذب کند و به میزان ۷۵ تا ۹۰ درصد از شدت نورمریی کم کند و باعث تغییر در ماهیت نور شود و همچنین کل فضای چشم و اطراف آن را بپوشاند که عینک‌های کوچک و گرد چنین قابلیتی نداشته و پرتوهای فرابنفش از اطراف آن وارد چشم می‌شود، ضمنا رنگ عدسی آن معمولا باید تیره و استاندارد باشد.

  عینک‌های استاندارد معمولا توسط عینک‌سازان به فروش می‌رسند و قیمت آنها خیلی بالاتر از عینک‌های دست‌فروشان است، اما یک عینک استاندارد چه ویژگی‌هایی دارد؟ انجمن اپتومتری آمریکا یک عینک آفتابی مناسب را این چنین تعریف می‌کند: شیشه‌های آن بتواند ۹۹ تا ۱۰۰ درصد از اشعه ماورای بنفش را جذب کند و به میزان ۷۵ تا ۹۰ درصد از شدت نورمریی کم کند و باعث تغییر در ماهیت نور شود و همچنین کل فضای چشم و اطراف آن را بپوشاند که عینک‌های کوچک و گرد چنین قابلیتی نداشته و پرتوهای فرابنفش از اطراف آن وارد چشم می‌شود، ضمنا رنگ عدسی آن معمولا باید تیره و استاندارد باشد.

  عدسی‌های رنگارنگ:

  عدسی‌‌ها معمولا دارای رنگ‌های مختلفی هستند که هر کدام از این رنگ‌ها کاربردهای متفاوتی دارند، عدسی‌ها در رنگ‌های مختلفی مثل قهوه‌ای، خاکستری، زرد، سبز، قرمز و .... هستند. بعضی از این رنگ‌ها که در عدسی‌ها وجود دارند فقط برای تنوع و زیبایی هستند مثل رنگ آبی و بعضی دیگر خاصیت‌های متفاوتی دارند مثلا رنگ زرد که بیشتر در برف و برای اسکی بازارن کاربرد دارد چون رنگ زرد دید خوبی ایجاد می‌کند.

  عینک‌های مارک‌دار

  عینک‌های مارک‌دار بسیار شناخته شده هستند و مردم اعتماد بیشتری به این عینک‌ها به عنوان یک عینک مناسب دارند. مارک‌های مختلفی از جمله police، ریون، ربوتوکاوای،P&G ، zara ،channell، جورجیو آرمان، ورساچه، Dior، گوچی و ... .

  این عینک‌ها تفاوت قیمت چندانی ندارند و اگر هم داشته باشند بستگی به مکان و محل فروششان دارد و معمولا عینک‌های مدل سال گران‌ترند. مثلا عینک‌های مدل ۲۰۰۷ از مدل ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ گران‌ترند.

  چند نکته مهم:

  ۱ - کسانی که از لنزهای خارجی چشمی (لنزهای تماسی) استفاده می‌کنند باید توجه داشته باشند که این لنزها جلوی اشعه فرابنفش را نمی‌گیرند، مگر لنزهایی که این قابلیت در ‌آنها طراحی شده باشد. پس اگر از لنز استفاده می‌کنید عینک آفتابی یادتان نرود.

  ۲ - متاسفانه بسیاری از والدین به خرید عینک آفتابی برای کودکان خود توجه نمی‌کنند، اما کودکان نیز باید یک عینک مناسب و استاندارد داشته باشند. در این راستا سعی کنید با عینک‌ ساز مشورت کنید و یک عینک با مدل بچه‌گانه و عدسی و لنز مناسب برای فرزند خود تهیه کنید و به آنها آموزش دهید که همواره وقتی در معرض نور خورشید هستند از آنها استفاده کنند.

  ۳ - اگر در ساعات اوج گرما از خانه خارج می‌شوید سعی کنید از یک کلاه لبه‌دار هم استفاده کنید؛ چراکه لبه‌های کلاه هم می‌تواند جلوی نور خورشید را بگیرد.

  ۴ - در آخر نکته مهم و قابل ذکر این است که حتی بسیاری از عینک‌های آفتابی با قیمت‌های بالا در برخی موارد نمی‌توانند از چشمان شما محافظت کنند، نگاه کردن مستقیم به نور خورشید در هنگام کسوف یا نورهایی که به طور مصنوعی پوست را برنزه می‌کنند (سولاریوم) از جمله مواردی هستند که حتی با وجود عینک آفتابی به چشم آسیب می‌رساند. پس در این موارد احتیاط لازم را به عمل آورید و با چشم‌پزشک و عینک‌ساز مشورت کنید.

  ارسال نظر

  وب گردی

  چرا پی پال انتخاب امنی برای افراد مختلف است؟

  هومکا: سرویس آزمایش در محل تحت پوشش همه بیمه‌ها

  معرفی نمایندگی هایک ویژن در ایران

  سایت‌های پربازدید ایرانی کجا میزبانی می‌شوند؟

  طرح جایگزینی خودروهای کارکرده در شرکت مدیران خودرو مولتی برند شد!

  قاچاق و سرمایه گذاری اندک، مانع رشد تجارت الکترونیک ایران

  پیام تبریک مدیرعامل بانک ملت به مناسبت روز قلم

  مدیر عامل گروه اقتصادی کرمان خودرو: انتقال نماد«خکرمان» به بازار دوم فرابورس

  گروه صنعتی انتخاب الکترونیک به عنوان واحد صنعتی نمونه کشور معرفی شد

  برداشت خودکار، از بهبود تجربه کاربری تا رونق کسب‌وکارهای آنلاین

  بیشتر

  پربازدیدهای سایت خوان

  ماندن جای جوراب روی پا، نشانه این بیماری جدی است

  جزئیات دستگیری دیپلمات‌های خارجی توسط اطلاعات سپاه/ در حال جاسوسی و نمونه‌برداری بودند+ عکس

  آمریکا، ایران را تهدید کرد

  فیلم پهپادهای سپاه از دیپلمات‌های خارجی در حال نمونه ‎برداری از مناطق ممنوعه ایران

  انگلیس: مذاکرات شکست بخورد سراغ گزینه‌های دیگر می‌رویم

  شرایط سخت زندگی کارگران در هنگ کنگ/ آپارتمانی به کوچکی یک تخت خواب+ تصاویر

  گزافه گویی ژنرال اسرائیلی: باید فرماندهان سپاه را ترور کنیم

  پیام تسلیت رهبر انقلاب درپی درگذشت همسر حجت‌الاسلام راشد یزدی

  اگر صاحب‌خانه سقف اجاره‌بها را رعایت نکرد به این سامانه مراجعه کنید

  همه چیز درباره فناوری بلاکچین

  تنها راه نجات سکه از ریزش

  اینترنت رایگان سه دهک کم درآمد را چگونه دریافت کنیم؟

  بیشتر

  تازه های سایت خوان

  رایزنی تلفنی بلینکن و لاپید درباره ایران

  انفجار پیک‌نیک عروسی را به عزا تبدیل کرد

  اُفت ارزش معاملات سهام در بورس تهران

  بانک ملی درباره اموال سرقتی کشف شده اطلاعیه داد

  علی باقری به عمان رفت

  قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران/ جدول

  تنها راه نجات سکه از ریزش

  اینترنت رایگان سه دهک کم درآمد را چگونه دریافت کنیم؟

  منبع : donya-e-eqtesad.com

  5 ویژگی مهم که هر عینک آفتابی باید داشته باشد و در هنگام خرید باید به آن‌ها توجه نمود

  اکثر ما از تاثیرات مخرب اشعه فرابنفش روی پوست آگاهیم، اما بسیاری هم از خطرات آن روی چشم بی‌اطلاعیم. اهمیت استفاده از عینک آفتابی در همین‌جا آشکار می‌شود.

  ۵ ویژگی مهم که هر عینک آفتابی باید داشته باشد

  ۳۱ شهریور ۱۳۹۵ زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه

  همه به خوبی از تاثیرات مخرب اشعه فرابنفش روی پوست آگاه هستند، اما بسیاری از مردم نمی‌دانند که این اشعه می‌تواند به چشم نیز آسیب بزند. مواجهه طولانی مدت با آفتاب، به اختلالاتی مثل آب مروارید، برف کوری و سرطان پوست منجر می‌شود. حتی مواجهه کوتاه مدت نیز می‌تواند سطح رویی عدسی چشم شما را بسوزاند. عینک آفتابی خوب باید 99 تا 100 درصد اشعه‌های UVA و UVB را مسدود کند. از عینکی استفاده کنید که چشم‌های شما را از هر دو نوعِ تابش در امان نگاه دارد.

  بنابراین برای انتخاب عینک آفتابی مناسب نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

  1- تناسب:

  تناسب عینک به معنی این نیست که عینک فقط باید به صورت شما بیاید؛ بلکه باید به خوبی جلوی رسیدن اشعه‌های مخرب فرابنفش به چشم شما را بگیرد. عینک متناسب باید راحت روی سر شما قرار بگیرد بدون این‌که تنگ یا آزاردهنده باشد. پل بین دو شیشه عینک باید وسط دو چشم شما قرار داشته باشد و نباید آن‌قدر پهن باشد که به پرتوها اجازه ورود بدهد در غیر این‌صورت، درست مثل این است که چشم شما مستقیما در معرض آفتاب قرار دارد.

  2- فرم عینک آفتابی:

  اشکال مختلفی از عینک آفتابی مثل مدل‌های خلبانی، گربه‌ای و … وجود دارند. مهم‌ترین بخش، انتخاب شکلی است که روی صورت شما زیبا باشد. عینکی تهیه کنید که با ویژگی‌های صورت شما سازگار باشد. (اگر نمی‌دانید چطور این کار را انجام دهید این اینفوگرافیک را مشاهده کنید) اما برای فعالیت‌های خاص، شکل عینک به محافظت از چشم شما کمک می‌کند. مثلا عینک‌های استاتیک معمولا طوری طراحی می‌شوند که به راحتی روی صورت قرار بگیرند و در مقابل اشعه‌های فرابنفش از تمام زوایا مانع ایجاد کنند. این ویژگی خطرات ناشی از پرتوهای مضر را کاهش می‌دهد.

  3- محافظت در مقابل اشعه فرابنفش:

  باید تاکنون متوجه شده باشید که مهم‌ترین کاربرد عینک آفتابی مراقبت از چشم در مقابل اشعه فرابنفش است، اما باید بدانید که هنگام خرید دقیقا باید به دنبال چه چیزی باشید. اطمینان حاصل کنید که عینک شما محافظت ٪100 ایجاد می‌کند. به علاوه اگر عینک پُلاریزه و ضد انعکاس برای کاهش بازتاب نور بخرید، این محافظت را دو چندان کرده‌اید.

  4- مواد اولیه:

  بیشتر عینک‌های آفتابی (به ویژه شیشه‌های عینک) از پلاستیک ساخته می‌شوند. اما جنس این پلاستیک تفاوت زیادی ایجاد می‌کند. مواد قوی‌تر احتمال شکستن، خرد شدن و آسیب کمتری دارند. جنس پلی‌کربنات هم بادوام و هم سبک است و در اکثر عینک‌ها برای فریم و شیشه مورد استفاده قرار می‌گیرد. CR-39 پلاستیک با کیفیتی برای شیشه‌های عینک است و ضد ضربه می‌باشد.

  5- رنگ:

  هر یک از رنگ‌های مختلف شیشه، نور را به طور متفاوت فیلتر می‌کنند. لنزهای خاکستری، از شدت نور (بدون ایجاد اختلال رنگ) کم می‌کنند و برای رانندگی مناسب هستند. شیشه‌های قهوه‌ای و کهربایی، نور آبی و همچنین انعکاس نور را کم می‌کنند. شیشه‌هایی طیف‌دار که از بالا به پایین کم‌رنگ می‌شوند و خیلی شبیه به شیشه‌های اتومبیل هستند، از بالا جلوی نور را سد می‌کنند بدون این‌که چشم‌انداز شما را تیره کنند.

  منبع: Overstock تندرستی و سلامت دیدگاه‌ها 2774بازدید

  فرم صورت، محافظت از چشم

  منبع : ordme.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 9 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید