این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  برخی از حیوانات برای صرفه جویی در انرژی در زمستان این کار را انجام میدهند شهربانو

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  برخی از حیوانات برای صرفه جویی در انرژی در زمستان این کار را انجام میدهند شهربانو را از این سایت دریافت کنید.

  حیوانات سرمای زمستان را چگونه می‌گذرانند؟

  صفحه نخست » محیط زیست

  کد خبر: ۲۲۲۶۰

  تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۰-31 December 2020

  حیوانات سرمای زمستان را چگونه می‌گذرانند؟

  پاهایت یخ نمی‌زنند؟

  عصراسلام: پای پرندگان اغلب بسیار نازک است، مثل پای این فنچ سبز که قطر آن به دو میلی متر هم نمیرسد. این پاهای ظریف سرما را چطور تحمل میکند؟

  سیستم حرارتی هوشمند

  بدن پرندگان شبکه‌ای ازمویرگهای بسیار ریز دارد که مانع هدر رفتن گرمای بدن آنها از طریق پاها در فصل سرما می‌شود. خونی که از طریق این شبکه وارد پای پرنده می‌شوند گرمای خود را به سیاهرگها منتقل میکند و با حرارت کمتر وارد پاها می‌شود. در نتیجه تبادل حرارت میان پا و محیط اطراف به حداقل می‌رسد و حس گز گز شدن پاها در سرما، آنطور که ما می‌شناسیم، در پرندگان وجود ندارد.

  غیرفعال در گرما

  سیستم حرارتی بدن پرندگان مثل دستگاه‌های حرارتی مدرن، این قابلیت را دارد که برای صرفه جویی در مصرف انرژی غیرفعال شود. پرنده‌ها به دلیل پوششی که از پر دارند عرق نمی‌کنند. اگر بدن پرنده بیش از حد گرم شود، حرارت مازاد از طریق پای پرنده آزاد می‌شود. برای پرندگان در زمستان، مهم دریافت غذای کافی است تا بدن آنها بتواند به اندازه کافی انرژی تولید کند.

  بمب انرژی برای خوانندگان کوچک

  در زمستان می‌توان به پرندگان کمک کرد تا غذای کافی پیدا کنند. یک چرخریسک سر آبی و یک سینه سرخ اروپایی اینجا سراغ بسته خوراکی چسبناکی آمده‌اند که برای آنها بیرون گذاشته شده است. این توده چسبناک حاوی چربی، تخم و دانه‌های محبوب آنهاست. چنین خوراکی انرژی و ویتامینهای مورد نیاز پرنده را تأمین میکند.

  شکارچی زمستان

  پرهای این ماهیخورک کوچک ضد رطوبت هستند. او با این پرها در فصل سرما نه تنها به راحتی پرواز میکند بلکه برای یافتن خوراک خود در آب هم مشکلی ندارد. این پرنده در زمستان در نهر آبهای کوچکی که سطح آنها یخ نمی‌بندد ماهی شکار می‌کند.

  درون لاک خاردار

  خارپشتان قبل از فرا رسیدن زمستان، مقدار زیادی چربی ذخیره میکنند. بهترین راه سر کردن زمستان برای آنها، یافتن جایی میان انبوهی از برگهای پاییزی است. آنها لابه‌لای این توده برگ درون لاک خود به خواب زمستانی می‌روند. اگر برف ببارد این توده مثل یک لایه عایق از آنها محافظت میکند. در فصل زمستان، اگر در آلمان جوجه تیغی پیدا کنید، می‌توانید آن را به یکی از مراکز نگهداری جوجه تیغی در زمستان تحویل دهید.

  در زمستان خبری از آنها نیست

  این سنجابک‌ها در زمستان ناپدید می‌شوند. آنها لانه‌هایی تا عمق یک متر در زمین حفر می‌کنند و در آن به خواب زمستانی می‌روند. بدن آنها در طول خواب زمستانی از ذخیره چربی بدنشان استفاده می‌کنند و برای کاهش مصرف انرژی در این مدت فعالیت های خود را کاهش می‌دهد. به عنوان مثال دمای بدن آنها هم و به حدود پنج درجه سانتیگراد و ضربان قلب آنها از ۳۰۰ بار در دقیقه به پنج بار در دقیقه کاهش پیدا می‌کند.

  جای گرم و نرم

  موشها زندگی در نزدیکی انسانها را دوست دارند. مثلأ جایی میان زباله‌های طبیعی که هم گرم است و هم در آن چیزی برای خوردن پیدا میشود.

  بغلم کن تا گرم شویم

  خفاش‌ها برای گذراندن زمستان دنبال غار، شکاف میان صخره یا انباری می‌گردند. آنها یک جا جمع می‌شوند. دمای بدن خفاش‌ها در زمستان تا نزدیکی دمای محیط اطرافشان کاهش پیدا می‌کند. آنها اغلب در فصل زمستان جفتگیری می‌کنند؛ آنهم زمانی که خفاش ماده در خواب است. باوری در بدن خفاش ماده اما بعد از زمستان رخ می‌دهد و نوزاد خفاش اغلب در تابستان به دنیا می‌آید.

  لطفأ مزاحم آنها نشوید

  حیوانات وحشی بزرگ مانند گوزن و گربههای وحشی که خواب زمستانی ندارند، مجبورند در فصل سرما هم دنبال غذا بگردند. بدن آنها در این فصل از انرژی کمتری استفاده میکند. هر نوع هیجان و فرار از سر ترس میتواند به خطری جدی برای سلامت آنها تبدیل شود. در نتیجه بهتر است در زمستان به آنها نزدیک نشویم.

  کرختی زمستان

  این دو قورباغه روی برفی که تازه بر زمین نشسته به دوردست خیره شدهاند. دمای بدن خزندگان و دوزیستان در فصل سرما کاهش پیدا میکند و فعالیتهای بدنی آنها بسیار کند میشود. این دو قورباغه البته تا آخر زمستان در این حالت نمی‌مانند.

  دویچه‌وله مطالب مرتبط

  مرغ سیاه؛ گران‌ترین مرغ دنیا

  خوراکی‌های مضر و ممنوع برای گربه‌ها کدامند؟

  طرز تهیه چند نوع غذای آسان خانگی برای گربه‌‌ها

  سرو خزنده، گیاه تزئینی سخت جان

  برچسب ها: بغلم کن تا گرم شویم ، جانوران سرمای زمستان را چطور سر می‌کنند ، حیوانات سرمای زمستان را چگونه می‌گذرانند ، سیستم حرارتی هوشمند

  بازگشت به ابتدای صفحه

  ارسال به دوستان نسخه چاپی نظر شما به روایت مذهبی ها

  حجِ واجبی که جایگزین ندارد

  تکلیفی را بر دوش خود گذاشته‌ایم که نه خداوند و دین از ما خواسته‌اند

  انحراف در معنویات از منظر امام رضا (ع) و با نکته سنجی امام خمینی

  زوایای ظلم و روش مبارزه امام رضا در برابر ظلم نیمه پنهان!

  در توییتر پرسیدم روزه می‌گیرید یا نمی‌گیرید و چرا؟

  مکان‌های مذهبی و جاذبه‌های گردشگری

  چرا سلام فرمانده بیش از ظاهرش مهم است؟

  فاتحه عقل و دین یکجا خوانده شده است اگر ...!

  مظلومیتِ مستمرِ فقهِ امام صادق علیه السلام

  وداع با واعظی که زندگی‌اش تبلور مهر بود

  الهی و دینی بودنِ حکومت ؛ به تامین اقتصاد و برقراری آرامش است

  تربيت يعني دادن فرصت به بچه آميزاد كه يك آدم را درك كند

  شمع بیت‌المال را خاموش کن

  چند گام به سوی علی (ع)

  برخورد متفاوت امام حسن (ع) با دو خطر ثناگوئی و تنگی معیشت مردم

  دلنوشته‌ همسر یک طلبه پیرامون ترور چند طلبه در حرم مطهر حضرت رضا(ع)

  روزه‌های پنهانی

  مهدویت، غیبت و بدعت

  "حس" و "احساس" جوان را فهم کنیم...

  در شبهات عقلی؛ پاسخ به "من خدا هستم و چنین خواسته‌ام!" شایسته نیست

  بله، اینترنت را محدود کنید!

  بلا بلیط سفر است

  منبع : www.asrislam.com

  این حشره‌خوار در مصرف انرژی صرفه جویی می‌کند

  حشره‌خوار اتروسی(Etruscan shrew) که کوچکترین پستاندار خشک زی است یک ترفند دقیق برای صرفه جویی در مصرف انرژی در زمستان دارد زیرا این پستاندار می‌تواند مغز خود را منقبض/ کوچک کند.

  دوشنبه / ۱۷ آذر ۱۳۹۹ / ۱۴:۱۵

  دسته‌بندی: علم و فناوری جهان

  کد خبر: 99091713229 خبرنگار : 71607

  این حشره‌خوار در مصرف انرژی صرفه جویی می‌کند

  حشره‌خوار اتروسی(Etruscan shrew) که کوچکترین پستاندار خشک زی است یک ترفند دقیق برای صرفه جویی در مصرف انرژی در زمستان دارد زیرا این پستاندار می‌تواند مغز خود را منقبض/ کوچک کند.

  به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس مگ، این حشره خوار که وزنش سنگین‌تر از یک کارت بازی نیست، هر روز باید هشت برابر وزن بدن خود غذا بخورد و بنابراین نمی‌تواند به خواب زمستانی برود. اخیرا گروهی از محققان با استفاده از اسکن ام آر آی متوجه منقبض شدن قشر لامسه /حسی(somatosensory cortex) مغز این حشره خوار که اطلاعات حسی را از شارب‌های خود پردازش می‌کند، شدند. شارِب به نوع ویژه‌ای از مو یا پرهای حسگر در بعضی جانوران، به ویژه پستانداران و پرندگان، گفته می‌شود. این موهای دراز و از جنس کراتین به عنوان نوعی حسگر طبیعی مسئول انتقال نوسان‌های خود به پایه‌شان در پوست و از آنجا به مغز هستند. در انتهای هر کدام از موهای شارب در پوست عصب‌های فشرده‌ای قرار دارند که مسئول حس چنین نوسان‌هایی هستند. همهٔ نخستیان به جز انسان دارای شارب‌های حسگر هستند.

  محققان که یافته‌های خود را در مجله "Proceedings of the National Academy of Sciences" منتشر کردند، گزارش دادند که این ناحیه از مغز در زمستان ۲۸ درصد از حجم خود را از دست می‌دهد و تابستان سال بعد این سلول‌های عصبی مجددا رشد می‌کنند.

  محققان اظهار کردند مغز حشره‌خوارهای اتروسی‌ حتی وقتی حیوانات در آزمایشگاه غذای نامحدودی در دسترس داشتند و تغییری در چرخه نور و تاریکی آنها رخ نداده بود، کوچک می‌شدند. بنابراین این پدیده ممکن است به موارد داخلی و همچنین موارد بیرونی مانند کاهش در دسترس بودن غذا وابسته باشد.

  "کریستین شوارتز"(Christine Schwartz)، دانشمند علوم اعصاب"دانشگاه لا کراس، ویسکانسین" که به بررسی موضوع خواب زمستانی می‌پردازد اما مشارکتی در این مطالعه نداشته، اظهار کرد: این پدیده که یک حیوان به خواب زمستانی نمی‌رود اما همچنان این استراتژی‌های صرفه‌جویی در انرژی را اجرا می‌کند، حیرت انگیز است.

  دانشمندان قبلاً نشان داده بودند که "حشره‌خوارهای دندان‌سرخ"(red-toothed shrews) که به گروهی جدا از حشره‌خوار اتروسی تعلق دارند، در تابستان متولد می‌شوند و در همان تابستان رشدشان کامل می‌شود و بزرگ می‌شوند و سپس در پاییز شروع به جمع شدن و منقبض کردن اعضای بدن خود می‌کنند و در زمستان نیز ستون فقرات، جمجمه، مغز، استخوان‌ها، اندام‌هایی مانند کبد و وزن بدن آنها به کوچکترین اندازه خود می‌رسد. در ماه فوریه، آنها دوباره رشد می‌کنند و با بالغ شدن اندام‌های جنسی‌شان در بهار، اندازه بدن آنها بیشتر از قبل می‌شود. آنها فقط یک بار تولید مثل می‌کنند و کمی بعد می‌میرند. این چرخه به عنوان "پدیده دهنل"(Dehnel’s phenomenon) شناخته می‌شود.

  هنگامی که "سایکات ری"(Saikat Ray) دانشجوی مقطع دکترا در "آزمایشگاه مایکل برشت"(Michael Brecht's lab) در "مرکز علوم اعصاب محاسباتی برنشتاین در برلین"(Bernstein Center for Computational Neuroscience in Berlin) بود ، کنجکاو شد تا دریابد آیا "پدیده دهنل" در "حشره‌خوارهای دندان‌ سفید"(white-toothed shrews) که زیرخانواده از حشره‌خوار اتروسی هستند نیز وجود دارد یا خیر. آنها در آزمایشگاه مجموعه‌ای از حشره‌خوارهای اتروسی را در اختیار داشتند.

  ری که هم اکنون در مقطع فوق دکترا تحصیل می‌کند، گفت: مغز این حیوانات کوچک نسبت به پستانداران بزرگتر مانند موش یا موش صحرایی، یک سیستم مفید برای مطالعه بیشتر بر روی ساختار مغز است.

  با آغاز تابستان، محققان بارها و بارها اسکن ام.آر.آی را بر روی مغز ۱۰ حشره خوار انجام دادند و سپس این کار را در هر فصل به مدت یک سال انجام دادند. آنها دریافتند که با وجود نگه داشتن حیوانات در یک چرخه تاریک-روشن ۱۲ ساعته، در دمای ثابت و دسترسی نامحدود به غذا، حجم مغز آنها در زمستان کاهش می‌یابد. هنگامی که محققان در تابستان، غذای حشره خوارها را محدود می‌کردند شاهد کاهش ضخامت مغز آنها بودند. این نشان می‌دهد که این پدیده به مواردی مانند سن آنها و گذشت زمان و تأثیرات بیرونی مانند در دسترس بودن غذا بستگی دارد.

  ری با همکاری دیگر محققان به بررسی گروه دیگری از حیوانات(حشره‌خوار اتروسی) پرداخت و میزان انقباض قشر حسی مغز را مشخص کردند. آنها دریافتند یک لایه از قشر حسی که در زمستان ۲۸ درصد کاهش یافته بود، در تابستان سال بعد ۲۹ درصد افزایش یافته بود. تعداد نورون‌ها نیز در این سطح از قشر مغز در طول زمستان تا تابستان ۴۲ درصد افزایش یافته بود.

  در قشر حسی، محققان سه گروه از سلول‌های عصبی را طبقه بندی کردند: فعال، سرکوب شده و تحت تأثیر قرار داده نشده توسط شارب. آنها دریافتند سلول‌های عصبی سرکوب شده، در بهار و تابستان دو برابر بیشتر از پاییز و زمستان فعالیت داشتند. فرضیه نویسندگان مقاله این است که این تغییر فعالیت می‌تواند به حیوانات در صرفه جویی در انرژی کمک کند.

  به گفته ری مطالعات بیشتری باید در این زمینه انجام گیرد زیرا به گفته‌ی او هنوز مشخص نیست که سلول‌های عصبی چگونه تشکیل شده‌اند زیرا دو فرضیه وجود دارد. یا در مغز آنها سلول‌های عصبی جدید ایجاد شده‌اند یا سلول‌های دیگری وجود دارند که به سلول‌های عصبی تبدیل می‌شوند.

  انتهای پیام دبیر مسعود جعفرشعار دبیر مسعود جعفرشعار مترجم پرستو توکلی

  نظرات

  منبع : www.isna.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  برخی ازحیوانات برای صرفه جویی درانرژی درزمستان این کارراانجام میدهند

  مهدی 6 ماه قبل
  0

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید