این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  بسیج در گام دوم انقلاب اسلامی چه نقشی دارد دفاعی نهم

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  بسیج در گام دوم انقلاب اسلامی چه نقشی دارد دفاعی نهم را از سایت نکس اسکرین دریافت کنید.

  بسیج در گام دوم انقلاب براساس نیازهای جامعه ایفای نقش خواهد کرد

  شیراز-ایرنا- یکی از پیشکسوتان ایثار و مقاومت بسیج را یکی نیروی انعطاف پذیر دانست که متناسب با شرایط، مسایل و حوزه های مختلف را رسیدگی و رصد می‌کند،گفت: بسیج در گام دوم انقلاب براساس نیازهای جامعه ایفای نقش خواهد کرد.

  ۴ آذر ۱۳۹۹،‏ ۹:۵۲ کد خبر: 84121517 T T ۰ نفر سجاد خسروانیان

  پیشکسوت بسیج:

  بسیج در گام دوم انقلاب براساس نیازهای جامعه ایفای نقش خواهد کرد

  شیراز-ایرنا- یکی از پیشکسوتان ایثار و مقاومت بسیج را یکی نیروی انعطاف پذیر دانست که متناسب با شرایط، مسایل و حوزه های مختلف را رسیدگی و رصد می‌کند،گفت: بسیج در گام دوم انقلاب براساس نیازهای جامعه ایفای نقش خواهد کرد.

  حمیدرضا گرامی سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: نگاه ما به بسیج یک نگاه راهبردی است، این نگاه راهبردی به نوعی از ابتدای انقلاب اسلامی که بسیج شکل گرفت تبدیل به استراتژی نظام جمهوری اسلامی شد.

  وی ادامه داد: چون مبنای این استراتژی مردم بوده و هستند تا کنون در حوزه های مختلف دستاوردهای مختلف و زیادی داشتیم، هنوز اصل استراتژی نظام جمهوری اسلامی، مردم آن هم در قالب تفکر بسیجی هستند.

  مدیرکل پیشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان فارس گفت: با تفکر بسیجی و این مردم در زمان قبل از دفاع مقدس به واسطه نیازهایی که در کشور وجود داشت، در انجام حرکت های جهادی و کمک به محرومین جامعه و رفع مسایل امنیتی که در شهرها ایجاد می شد به خوبی ایفای نقش کردند.

  گرامی افزود: در زمان دفاع مقدس نیز مردم در قالب بسیج آمدند و با نیروهای مسلح مثل سپاه پاسداران که مسوولیت سازماندهی بسیجی را به عهده داشت همکاری کردند و یاور قوی برای ارتش جمهوری اسلامی ایران و در مجموع نظام شدند و در مقابل دشمنان ایستادند و دفاع کردند و در نهایت دشمن را از خاک به بیرون راندند و دستاوردهای همه جانبه ای در دفاع مقدس بدست آوردند که به عنوان یک الگوی موفق از ان یاد می شود.

  پس از دفاع مقدس باید بیشتر از بسیج در حوزه توسعه و پیشرفت استفاده می‌شد

  وی با بیان اینکه پس از دفاع مقدس کمتر توانستیم از این دستاورد در حوزه های مختلفی که بتواند در توسعه و پیشرفت مثمر ثمر باشد استفاده کنیم، گفت: نقش محوری بسیج را هیچ وقت نباید فراموش کنیم و باید استفاده از ظرفیت مردم در قالب بسیج به عنوان یک فرصت به آن نگاه کنیم.

  فرمانده پیشین سپاه ناحیه بقیه الله الاعظم (عج) شیراز بیان ‌کرد: در این چند سال اخیر در حوادث ‌مختلف بسیج ایفای نقش کرده است و امروز هم که کشور با بیماری کرونا مواجه است شاهد نقش همه جانبه بسیج هستیم.

  گرامی افزود: بسیج در ۹ ماه گذشته چه در عرصه کمک های مومنانه و عرصه های کمک کننده به حوزه بهداشت و درمان با تدبیر و فرمان رهبری معظم انقلاب به میدان آمده و با برنامه، علم، آگاهی و سازماندهی یاوری لازم را در این حوزه دارد.

  بسیج به عنوان استراتژی نظام باید در عرصه های مختلف تقویت شود

  این پیشکسوت ایثار و مقاومت گفت: بسیج به عنوان یک استراتژی باید در عرصه های مختلف تقویت شود تا در راستای بیانیه گام دوم انقلاب و بحث تمدن سازی جهت زمینه سازی ظهور حضرت حجت(عج) از ظرفیت مردمی بسیج در سایه ولایت و رهبری بهره لازم را ببریم.

  اصل انعطاف پذیری بر بسیج حاکم است

  گرامی در پاسخ به این سوال که با ورود بسیج به دهه پنجم فعالیت خود، فکر می کنید چه عرصه هایی بیش از پیش نیاز به فعالیت نیروهای بسیجی دارد؟ افزود: یکی از اصول حاکم بر بسیج اصل انعطاف پذیری است.

  وی ادامه داد: بسیج یک نیروی منعطف است، زمانی که انقلاب به پیروزی رسید قائله هایی که ایجاد شد نگاهی به بحث جنگ وجود نداشت اما بعد از آن قائله ها بسیج وارد جبهه های نبرد حق علیه باطل شد و در دوران پس از جنگ به عرصه های فرهنگی و اجتماعی ، امدادی و ورزشی و غیره وارد شد.

  مدیرکل پیشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان فارس گفت: در حال حاضر هم که کشور با بیماری کرونا مواجه است، بسیج ایفای نقش می کند.

  گرامی بیان کرد: در گام دوم انقلاب به مقتضیات و نیازهای جامعه، آمادگی و انعطاف پذیری به واسطه اینکه اقشار مختلف در نهاد مقدس بسیج سازماندهی شدند و آموزش های لازم را به مرور طی کردند طبیعتا ایفای نقش خود را می توانند براساس نیازها داشته باشند.

  هرجا به بسیج ماموریت داده شده، به خوبی ایفای نقش کرده است

  فرماندار پیشین کازرون فارس همچنین در خصوص ارزیابی عملکرد بسیج در بحث مقابله با کرونا گفت: اگر از ابتدای امر در ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در زمینه  استفاده از استراتژی نظام یعنی بسیج با برنامه، اقدام جدی صورت گرفته بود در حال حاضر مشکلات کمتر بود.

  وی ادامه داد: البته هر کجا به بسیج ماموریت داده شد به خوبی براساس مقدوراتی که در اختیار داشتند از ظرفیت های مختلف استفاده و در ماموریت خود ایفای نقش کرده است.

  برچسب‌ها

  شیراز هفته بسیج

  سازمان بسیج مستضعفان

  فارس اخبار مرتبط

  رییس کل دادگستری خراسان‌ رضوی:

  توانمندی بسیج باید در خدمت حفظ امنیت عمومی باشد

  سرخط اخبار استان‌ها

  مصدومان حادثه واژگونی اتوبوس در ابرکوه یزد به ۲۲ نفر رسید

  ۱۷ دقیقه قبل

  واژگونی اتوبوس در ابرکوه یزد ۲۰ مصدوم برجا گذاشت

  ۱ ساعت قبل

  دولت ۲۱۵ میلیارد تومان اعتبار به عشایر خراسان‌شمالی اختصاص داد

  ۱ ساعت قبل

  ثبت چهار مورد زایمان موفق گوزن زرد ایرانی در خاتم یزد

  ۲ ساعت قبل

  منبع : www.irna.ir

  درسنامه آموزشی آمادگی دفاعی کلاس نهم درس 4: بسیج، مدرسه عشق با پاسخ

  فعالیت (1) (صفحه 35 کتاب درسی) | فعالیت (2) (صفحه 37 کتاب درسی) | فعالیت (3) (صفحه 38 کتاب درسی) | واژه بسیج | تعریف بسیج | بسیج در انقلاب اسلامی ایران | نیروهای مردمی در برخی کشورهای جهان | برخی از ویژگی‌های یک بسیجی | اوج حماسه آفرینی‌های بسیج در دفاع مقدس | فعالیت‌های بسیج بعد از دوران دفاع مقدس | سازمان بسیج دانش‌آموزی

  درسنامه آموزشی آمادگی دفاعی کلاس نهم

  درس 4: بسیج، مدرسه عشق با پاسخ

  آخرین ویرایش 21 بهمن 1399

  گزارش خطا 86788 آمادگی دفاعی درس 1: امنیت درس 2: تهاجم و دفاع

  درس 3: انقلاب اسلامی

  درس 4: بسیج، مدرسه عشق

  درس 5: آشنایی با حماسه دفاع مقدس

  درس 6: مردان مبارز و زنان قهرمان

  درس 7: سرباز اسلام- سردار دل‌ها

  درس 8: نظام جمع و شیوه‌های رزم انفرادی

  درس 9: شناخت و مقابله با جنگ نرم

  درس 10: پدافند غیرعامل

  درس 11: آمادگی و ایمنی در برابر زمین لرزه

  پاورپوینت دوره کامل آموزشی، آمادگی دفاعی نهم دوره اول متوسطه

  مدرس: هادی کرمی

  مدت دوره: 161 اسلاید (6 فایل)

  علوم تجربی

  4478 تست 313,460 تومان

  عربی

  1645 تست 115,150 تومان

  قرآن

  574 تست 40,180 تومان

  ریاضی

  3885 تست 271,950 تومان

  پیام‌های آسمان

  1686 تست 118,020 تومان

  آمادگی دفاعی

  219 تست 15,330 تومان

  فارسی

  3107 تست 217,490 تومان

  انگلیسی

  2296 تست 160,720 تومان

  مطالعات اجتماعی

  2472 تست 173,040 تومان

  کار و فناوری

  232 تست 16,240 تومان

  استعداد تحلیلی

  286 تست 20,020 تومان

  بسیج مدرسه عشق، مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته‌های رفیع آن اذان شهادت و رشادت سرداده‌اند.

  امام خمینی (ره)

  بسیج یعنی مجموعه‌ای از پاک‌ترین و فداکارترین و آماده به‌کارترین جوانان کشور در راه اهداف عالی این ملت.

  مقام معظم رهبری

  واژه بسیج

  بسیج در فرهنگ لغات به معنای جهاد، عزم و اراده ، آمادگی، آماده سفر شدن، آماده ساختن نیروی نظامی یک کشور برای جنگ، اسباب و سازمان است.

  تعریف بسیج

  بسیج یعنی آمادگی نیروهای مردمی و داوطلب که با بهره‌گیری از امکانات و تجهیزات ملی، حرکت‌های جمعی خود را در زمینه‌های نظامی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، علمی و فناوری، سازندگی و محرومیت‌زدایی سازماندهی می‌کنند و برای حراست از دستاورهای انقلاب اسلامی تلاش می‌کنند.

  بسیج در انقلاب اسلامی ایران

  یکی از عوامل مهم پیروزی و استمرار انقلاب اسلامی، حضور با انگیزه مردم در تمام صحنه‌های سیاسی و اجتماعی جامعه است. با پیروزی انقلاب اسلامی توطئه‌های همه جانبهٔ دشمنان علیه جمهوری اسلامی ایران شروع شد.

  در چنین شرایطی تنها عاملی که می‌توانست مانع موفقیت دشمنان شود، حضور مستمر و سازماندهی شده مردم بود؛ زیرا حضور انسان‌های مؤمن، انقلابی، با انگیزه، فداکار و آموزش دیده، همچون سدی محکم در برابر توطئه‌گران، مانع تحقق اهداف آن‌ها می‌شود.

  امام خمینی به عنوان رهبر آینده‌نگر انقلاب اسلامی، این ضرورت را به درستی تشخیص دادند و در تاریخ 5 آذر 1358 دستور تشکیل ارتش بیست میلیونی (بسیج) را صادر فرمودند. زمانی که بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران دستور تشکیل بسیج را صادر کردند، کمتر کسی می‌توانست فکر کند که این آینده‌نگری چه نقشی در حفظ و بقای نظام نوپای اسلامی ایران خواهد داشت.

  نیروهای مردمی در برخی کشورهای جهان

  نیروهای داوطلب مردمی در سوئیس: در این کشور دفاع از استقلال، آزادی و تمامیت ارضی به نیروهای مردمی واگذار شده است؛ به طوری که مشارکت مردمی در امور دفاعی از مهم‌ترین اهداف و علایق ملت سوئیس به شمار می‌آید.ارتش آزادی بخش چین: نیروهای مردمی در چین که چند صد میلیون نفرند، از بین کارگران و کشاورزان از شانزده تا پنجاه ساله سازمان می‌یابند و در موارد ضروری به‌کار گرفته می‌شوند.نیروی مقاومت مردمی در لبنان، فلسطین، عراق، سوریه و یمن: در این کشورها، اقشار مختلف مردمی به ویژه جوانان با الگوگیری و تأثیرپذیری از نیروی عظیم بسیج در انقلاب اسلامی ایران در قالب گروه‌های جهادی تشکیل شده‌اند و در جهت حفظ ارزش‌های دینی، استقلال و تمامیت ارضی سرزمین خود، در مقابل مستکبرین و زورگویان جهان که در رأس آن‌ها آمریکای جنایتکار و رژیم اشغالگر قدس قرار دارند، مبارزه و مقاومت می‌کنند.

  برخی از ویژگی‌های یک بسیجی

  بسیجی کسی است که: 1- همهٔ وجودش وقف اسلام است. 2- پرتلاش، ایثارگر و کار او بی‌منت است. 3- در همهٔ میدان‌های موردنیاز کشور داوطلب است و حضور شجاعانه، فداکارانه و مخلصانه دارد. 4- قانع و متواضع است. 5- دارای روحیهٔ شهادت طلبی و بذل جان در راه مکتب و آرمان انقلاب اسلامی است.

  منبع : gama.ir

  رسالت بسیج در تحقق اهداف بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی

  به گزارش روابط عمومی و مرکز رسانه‌ای نهضت استادی بسیج (ناب)، معاونت بررسی و گفتمان سازی سازمان بسیج اساتید  به مناسبت فرارسیدن هفته بسیج  به رسالت بسیج را در تحقق اهداف بیانیه گام دوم انقلاب پرداخته است. در متن این مقاله آمده است:

  رسالت بسیج در تحقق اهداف بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی

  دوشنبه 1399/09/03 - 09:25

  asatid

  معاونت بررسی و گفتمان‌سازی سازمان بسیج اساتید کشور مطرح کرد:

  رسالت بسیج در تحقق اهداف بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی

  اکنون که انقلاب اسلامی در یک نبرد ترکیبی با دو محور جنگ اقتصادی(تحریم) و جنگ روانی – شناختی(تحریف) درگیر با جبهه‌ی دشمنان می‌باشد، اتکا به تفکر و فرهنگ بسیجی، همچون گذشته می‌تواند ضامن عبور موفق از این شرایط برساخته‌ای باشد که جریان تحریم و تحریف ایجاد کرده است

  به گزارش روابط عمومی و مرکز رسانه‌ای نهضت استادی بسیج (ناب)، معاونت بررسی و گفتمان سازی سازمان بسیج اساتید  به مناسبت فرارسیدن هفته بسیج  به رسالت بسیج را در تحقق اهداف بیانیه گام دوم انقلاب پرداخته است.

  در متن این مقاله آمده است:

  بسیج به موازات انقلاب اسلامی، در حالی وارد گام دوم حیات خود شده است که در گام اول حیاتش، نقش‌آفرینی‌های موفقِ متعددی در حوزه‌های سخت، نیمه‌سخت، نرم و ترکیبی داشته است. درواقع، بسیج در گام اول انقلاب اسلامی در حوزه‌ها و مسائل مختلف انقلاب و نظام یکی از ارکان و ستون‌های پیش‌برنده و پیش رونده بوده است. بر همین اساس، اکنون که انقلاب اسلامی در یک نبرد ترکیبی با دو محور جنگ اقتصادی(تحریم) و جنگ روانی – شناختی(تحریف) درگیر با جبهه‌ی دشمنان می‌باشد، اتکا به تفکر و فرهنگ بسیجی، همچون گذشته می‌تواند ضامن عبور موفق از این شرایط برساخته‌ای باشد که جریان تحریم و تحریف ایجاد کرده است. براین اساس، در متن حاضر تلاش می‌شود تا به این سؤال پاسخ داده شود که بسیج به منظور خنثی‌سازی اقدامات جریان تحریم و تحریف و به منظور امیدآفرینی در کشور چه نقشی می‌تواند و باید داشته باشد؟ فرض اساسی این نوشتار و در عین حال، هدف از آن عبارت است از اینکه بسیج باتوجه به جایگاه و پیشینه‌ی درخشانی که دارد، در تلاش برای مقابله با جریان تحریم و تحریف باید بکوشد تا به موفقیت، تثبیت و به منزلت هژمونیک رساندن حل مشکلات موجود با نگاه به درون کمک کند.

  1. چیستی تفکر و فرهنگ بسیجی از دیدگاه امامین انقلاب

  «فرهنگ بسیجی، فرهنگ معنویت است، فرهنگ شجاعت است، فرهنگ غیرت است، فرهنگ استقلال و آزادگی است. فرهنگ اسیر خواست خواست‌های حقیر نشدن است، خواست‌های زندگی برای همه مهم است، اما آنچه مهمتر است آرمان‌ها است، ارزش‌ها، هدف است، آنها را باید مقدم داشت»(فرهنگ بسيجی در كلام رهبری، صص ۱۴ـ ۱۱). ایشان در تعریفی جامع‌تر، فرهنگ بسیجی را اینگونه تعریف کرده‌اند: «فرهنگ بسیجی یعنی آن مجموعه‌ی معرفت ها و روش‌ها و منش‌هایی که می‌تواند مجموعه‌های عظیمی را در ملت به وجود بیاورد که تضمین‌کننده‌ی حرکت مستقیم و پایدار اسلامی آن ملت باشند. این یک تفکر است»(بیانات مقام معظم رهبری در دیدار اقشار نمونه بسیج، 06/09/1390).

  از دیدگاه امام خمینی(ره) نیز بسیج بسی گسترده‌تر بوده و هویت فرهنگی دارد تا نهادی و ساختاری. از ایشان، «بسیجی» تنها کسی نیست که در این مجموعه یا نهاد تشکیلاتی و سازمانی وارد شده باشد و عضوی از این نهاد قلمداد شود بلکه تمام ضعفای عالم، پابرهنگان درمانده و انسان‌های دربند و مظلوم در برابر دیکتاتورها و ظالمین، «بسیجی» هستند؛ زیرا موجودات آگاه، عاقل، مختار، عدالت‌خواه و ظلم‌ستیز میباشند: «قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها و نوکران آنها مطمئن باشند اگر خمینی یکه و تنها هم بماند به راه خود که راه مبارزه با کفر و ظلم و شرکت و بت‌پرستی است ادامه می‌دهد و به یاری خدا در کنار بسیجیان جهان اسلام، این پابرهنه‌های مغضوب دیکتاتورها، خواب راحت را از دیدگان جهان‌خواران و سرسپردگان که به ستم و ظلم خویش اصرار می‌نمایند سلب خواهد کرد... ملتی که در خط اسلام ناب محمدی (ص) و مخالف با استکبار و پول‌پرستی و تحجرگرایی و مقدس‌نمایی‌است، باید همه افرادش بسیجی باشد. بسیج میقات پابرهنگان و معراج اندیشه پاک اسلامی است. ...»(صحیفه امام(ره)، ج ٢١، ص٥٢).

  آنچه گفته شد، اشاره مختصری بود به تفکر و فرهنگ بسیجی از دیدگاه امامین انقلاب اسلامی که در این مختصر، فرصت اشاره‌ی تفصیلی نیست. با این حال، باتوجه به مجموع بیانات امامین انقلاب اسلامی، مهمترین شاخص‌های تفکر و فرهنگ بسیجی عبارت‌اند از:

  1- ولایت‌باور و ولایت‌محور

  2- عمل صالح و پرهیزکاری(خودساختگی و اهل ارتباط با خدا بودن)

  3- ایثار و مقاومت

  4- آگاه، بصیر، زمان‌شناس و موقعیت‌شناس(آرمان‌گرای واقع‌بین)

  5- پیش‌رونده و پیش‌برنده(بن‌بست‌شکن)

  6- مردمی بودن

  7- دارای سعه‌صدر و انتقادپذیر

  8- پاسدار هویت اسلامی ایرانی

  9- امیدوار و امیدآفرین

  10- تکلیف‌گرای نتیجه‌محور

  ازمجموع شاخص‌های تفکر و فرهنگ بسیجی و همچنین کارنامه‌ی عملکرد آن می‌توان استنباط کرد که تفکر و فرهنگ بسیجی، تفکر و فرهنگی نجات‌بخش، فرصت‌ساز و مصونیت‌آفرین است. درواقع، تفکر و فرهنگ بسیجی به مثابه یکی از مهمترین ظرفیت‌های درون‌زای کشور، تفکر و فرهنگی موازنه‌ساز در برابر تهاجم‌های ترکیبی دشمن در شرایط امروزی است؛ یعنی انقلاب و نظام همانگونه که با اتکا به این تفکر و فرهنگ توانسته است از پیچ‌های متعدد عبور کند، امروز نیز با اتکای به این تفکر و فرهنگ می‌تواند در برابر جریان تحریم و تحریف به موزانه‌سازی بپردازد و از سد آنها عبور کند.

  2. نقش بسیج در گام اول انقلاب اسلامی

  بدون‌شک بسیج از مهمترین نیروهای درون‌زای کشور است که در گام اول انقلاب، در تثبیت، تداوم، ماندگاری، پیشرفت و قدرت‌آفرینی برای انقلاب و نظام اسلامی نقش مؤثر داشته است. به طور خلاصه و در تمهیدی تاریخی باید گفت که بسیج اگرچه در روند شکل‌گیری و تکوین انقلاب اسلامی نمود سازمانی نداشت، اما اعضا و نیروهای آن، بدنه‌ی اصلی مبارزاتی انقلاب را تشکیل می‌دادند و با مجاهدت‌های آنها، تحت رهبری عالی امام خمینی(ره) بود که انقلاب به پیروزی رسید. بعد از پیروزی انقلاب نیز با توجه به شرایط فروپاشی رژیم و در شرایطی که هنوز نظام اسلامی مستقر نشده بود و حتی در مراحل و سال‌های اولیه استقرار نظام، با تشکیل کمیته‌های انقلاب، بسیجیان در قالب تشکل‌های محله‌محور و مرکزیت مساجد، ضمن ایجاد امنیت و مقابله با ضدانقلاب، انقلاب را از شرایط دشوار مرحله‌ی استقرار نظام عبور دادند.

  با آغاز جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق نیز بسیجیان در خط مقدم جبهه‌های نبرد حق علیه باطل قرار داشتند و شهدای گرانقدری را در این راه تقدیم اسلام و انقلاب کردند. درواقع، در زمان جنگ، باتوجه به نقش‌آفرینی‌های مؤثر بسیج در عملیات‌های مختلف، این سازمان توسعه‌ی مناسب یافت و روز به روز بر تعداد اعضای آن افزوده شد. پایه‌ریزی توانمندی‌های بسیج در این دوره صورت می‌گیرد و در همین زمان است که بسیج با کسب توانایی‌های تخصصی، به نیرویی تعیین‌کننده و غیرقابل حذف تبدیل می‌شود.

  منبع : basijasatid.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 8 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید