این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  بمب حرارتی دو زمانه روسیه

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  بمب حرارتی دو زمانه روسیه را از این سایت دریافت کنید.

  پدر بمب ها در اوکراین

  کشورهای غربی روسیه را متهم می‌کنند که در اوکراین از بمب‌های خوشه‌ای و خلاء استفاده کرده است. دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین اما ادعاها درباره استفاده روسیه از بمب‌های غیرمتعادف در اوکراین را "شایعه ای دروغ" خواند. اما بمب خلاء چیست و چه کارکردی دارد؟

  صفحه اصلی بین الملل ۱۴۰۰/۱۲/۱۰ - ۱۸:۱۲

  آیا روسیه از سلاح غیرمتعارف استفاده کرده است؟

  پدر بمب ها در اوکراین

  موسی حسن وند

  کشورهای غربی روسیه را متهم می‌کنند که در اوکراین از بمب‌های خوشه‌ای و خلاء استفاده کرده است. دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین اما ادعاها درباره استفاده روسیه از بمب‌های غیرمتعادف در اوکراین را "شایعه ای دروغ" خواند. اما بمب خلاء چیست و چه کارکردی دارد؟

  اقتصادآنلاین-موسی حسن‌وند؛ استفاده از سلاح های اثرگذار همیشه یکی از دغدغه‌های بشر بوده که تلاش میکرده جنگ را هر چه سریعتر به نفع خود خاتمه دهد. برای همین آلمانها در جنگ جهانی اول از سلاح شیمیایی استفاده کردند و در جنگ دوم موشک بالستیک را علیه لندن استفاده کردند. اما بدون شک مهم ترین این سلاح ها بمب‌های اتمی بود که در هیروشیما و ناگازاکی توسط آمریکا علیه ژاپن استفاده شد. بمب‌هایی که اگرچه به جنگ جهانی دوم خاتمه داد، اما تبعات آن دهشتناک بود. حدود ۲۲۰ هزار نفر در اثر این دو بمباران اتمی جان باختند که فقط ۲۰ هزار نفرشان نظامی بودند. بیش از ۱۰۰ هزار نفر بلافاصله هنگام بمباران کشته شدند و بقیه تا پایان سال ۱۹۴۵ بر اثر اثرات مخرب تشعشعات رادیو اکتیو جان خود را از دست دادند. بنابر آمار رسمی تا فروافتادن بمب اتمی بر هیروشیما، ۶۸ شهر دیگر ژاپن هم آماج حملات وسیع و نابودکننده بمب‌های متعارف آمریکا قرار گرفته بودند و ۳۷۰ هزار کشته، ۷۵۰ هزار مجروح و آوارگی یک میلیون و هفتصد هزار نفر هم بیلان جنگ برای ژاپن تا آن زمان بود. این آمار نشان می‌دهد قربانیان بمباران اتمی هیروشیما و ناگاساکی که ابعاد دقیقشان دیرتر و بعد از اعلان تسلیم ژاپن مشخص شد در قیاس با این آمار چندان تفاوت فاحشی ندارند. اما حجم تخریب بمب اتم آنچنان زیاد بود که (به رغم کارآمدی) بشر ترجیح داد آن را در پستوهای دولت بگذارد و فقط از تهدید آن استفاده کند. با آزمایش اتمی شوروی در ۱۹۴۹ جهان در وحشت جنگ هسته‌ای فرو رفت و پس از آن بریتانیا، فرانسه، چین، هند، پاکستان، کره شمالی و اسرائیل به ترتیب سلاح‌های اتمی را آزمایش کردند و موازنه‌ای را به وجود آوردند که امروز به نام "موازنه وحشت" شناخته می‌شود.

  بمب خیس، آزمایش سلاح گرما‌هسته‌ای

  پس از آزمایش هسته‌ای شوروی، ایالات متحده جهت حفظ برتری تسلیحاتی خود، تحقیق برای ساخت بمب گرماهسته‌ای (هیدروژنی) را آغاز کرد. نخستین آزمایش بمب گرما-هسته‌ای با اسم رمز مایک در نوامبر سال ۱۹۵۲ در جزیره کوچکی به نام الوگالب در جزایر مارشال انجام شد. وزن تجهیزات به کار رفته در این انفجار شامل دستگاه‌های تبرید به بیش از ۶۵ تن می‌رسید. از آنجایی که در این سیستم مستقیماً از ایزوتوپ‌های دوتریوم و تریتیوم مایع استفاده می‌شد، به آن لقب بمب خیس داده بودند. پیش‌بینی می‌شد که قدرت این انفجار معادل یک یا دو مگاتن تی‌ان‌تی باشد. اما برخلاف انتظار شدت انفجار معادل ۱۰٫۴ مگاتن تی‌ان‌تی بود. نتایج انفجار بسیار هراسناک بود. قطر گوی آتشین حاصل از این انفجار به ۵ کیلومتر رسید. جزیره الوگالب تقریباً تبخیر شد و حفره‌ای به عمق ۸۰۰ متر و شعاع دهانه ۳ کیلومتر برجای ماند.

  مادر همه بمب‌ها در برابر پدر همه بمب‌ها

  پس از این تحولات، سازمان های بین‌المللی و دولت‌ها با عهدنامه‌های مختلف استفاده از سلاح های "غیرمتعارف" مثل سلاح‌های هسته‌ای، شیمیای، میکروبی و... را ممنوع کردند و تحقیقات برای ساخت سلاح های متعارف از سر گرفته شد. اما در قرن اخیر کشورهای پیشرفته در صنایع نظامی به تکنولوژی دست یافته‌اند که سلاح‌های ظاهرا متعارف با قدرت تخریبی بالا را نیز بسازند. این سلاح هنوز هم در قالب بمب و توسط بمب افکن استفاده می‌شود و نتیجه‌اش "کشتار جمعی" انسان‌هاست، اگرچه به دلیل عدم عوارض هسته‌ای و دایره تخریبی کمتر، زیاد مورد توجه قرار نمی‌گیرند.

  اولین مورد آن توسط آمریکا در سال 2003 ساخته شد. در زمان ساخت، این بمب به عنوان قوی‌ترین بمب غیر هسته‌ای که تا به آن زمان ساخته شده‌بود، معروف شده‌بود. طرفه آنکه به گفته لئون پانه‌تا، وزیر دفاع سابق ایالت متحده آمریکا، این بمب برای هدف قرار دادن تأسیسات غنی‌سازی در ایران طراحی شده بود. «مادر همه بمب‌ها» طوری طراحی شده که برای وارد کردن بیشترین فشار، قبل از برخورد با زمین منفجر شود تا به گفته طراحانش بیشترین ضربه را به زمین وارد کند. حدود ۸۲۰۰ کیلوگرم ماده منفجره مخصوص داخل این بمب، دایره‌ای به شعاع ۱۵۰ متر را منفجر می‌کند. اثر مهم استفاده از «مادر همه بمب‌ها» ایجاد فشار روانی برای «دشمن» خوانده شده‌است، یعنی ایجاد وحشت با قدرت یک انفجار عظیم. البته این بمب استفاده هم شده، در تاریخ ۱۳ آوریل ۲۰۱۷ ارتش آمریکا، با استفاده از این بمب مواضع داعش در ولسوالی اچین، در ننگرهار افغانستان را مورد هدف قرار دادند. هر چند بریتانیا هم در ژوئن ۲۰۰۸ اذعان کرد که در افغانستان از بمب‌های گرمافشاری استفاده کرده است.

  اما روسیه هم که نمی‌خواست از رقیب تسلیحاتی خود عقب بماند در سال 2007 بمب جدیدی به نام " پدر همه بمب‌ها" را آزمایش کرد. این بمب چهار برابر نیرومندتر از مشابه آمریکایی خود است و وزن و اندازه کمتری دارد. بمب روسیه حاوی ۷۱۰۰ کیلوگرم ماده منفجره قوی است، در حالی که بمب آمریکا ۸۲۰۰ کیلوگرم ماده منفجره دارد. بمب آمریکا معادل ۱۱ تن تی.ان. تی است در حالی که بمب روسیه معادل ۴۴ تن از این ماده منفجره می‌باشد. همچنین شعاع انفجار بمب روسیه معادل ۳۰۰ متر و دو برابر شعاع انفجار بمب آمریکا است. البته هر چند پدر همه بمب‌ها با قدرتی معادل انفجار ۴۴ تن تی ان تی با وجود قدرت بالا هرگز قابل قیاس با بمب هسته‌ای که در هیروشیما (با قدرت انفجاری معادل ۱۶۰۰۰ تن تی ان تی) به کار رفت نمی‌باشد.

  بمب متفاوت سلاح گرمافشاری یا ترموباریک

  اما تفاوت این بمب‌ها با سلاح های متعارف چیست؟ این بمب در واقع در ابتدا توده‌ای از مواد آتش‌زا در شعاع انفجاری خود ایجاد می‌کند که با اکسیژن موجود در جو مخلوط می‌شود. سپس در مرحله بعد، این توده آتش می‌گیرد. بطوریکه تمام منطقه آتش گرفته شده را نابود می‌کند. سلاح گرمافشاری ابتدا به کمک یک خرج کوچک، اَبری از غبار انفجاری ایجاد می‌کند و سپس آن را با خرج دوم محترق می‌سازد.

  منبع : www.eghtesadonline.com

  روسیه از بمب گرمافشاری و خلا استفاده کرده است+ عکس و جزییات

  این موشک انباشته از مخلوط به‌شدت انفجاری از مواد شیمیایی و سوخت است که در اثر انفجار، امواجی فراصوتی پدید می‌آورد که هر آنچه را در مسیرش باشد، از جمله ساختمان‌ها و انسان‌ها را، نابود می‌کند.

  کد خبر: 540763 ۱۴۰۰/۱۲/۱۰ ۱۲:۴۰:۲۴

  روسیه از بمب گرمافشاری و خلا استفاده کرده است+ عکس و جزییات

  این موشک انباشته از مخلوط به‌شدت انفجاری از مواد شیمیایی و سوخت است که در اثر انفجار، امواجی فراصوتی پدید می‌آورد که هر آنچه را در مسیرش باشد، از جمله ساختمان‌ها و انسان‌ها را، نابود می‌کند.

  اعتمادآنلاین|

  کارشناسان نگران هشدار داده‌اند اگر ولادیمیر پوتین از جنگ‌افزارهای گرمافشاری (thermobaric) برای در هم کوبیدن اوکراین استفاده کند، احتمال دارد حمله ارتش روسیه به این قلمرو شوروی سابق چرخشی هولناک داشته باشد.

  جنگ‌افزار گرمافشاری یکی از وحشیانه‌ترین سلاح‌های جنگی موجود به شمار می‌آید.

  به گزارش ایندیپندت، این موشک انباشته از مخلوط به‌شدت انفجاری از مواد شیمیایی و سوخت است که در اثر انفجار، امواجی فراصوتی پدید می‌آورد که هر آنچه را در مسیرش باشد، از جمله ساختمان‌ها و انسان‌ها را، نابود می‌کند. این موشک به بمب خلأ یا بمب افشانه‌ای هم معروف است.

  از جمله تسلیحات روسیه که در حال حرکت به سمت کیف، پایتخت اوکراین، و سایر شهرها دیده شده است، پرتابگر‌های راکت گرمافشاری تی.‌او.اس-۱ (TOS-1) است که دقت زیادی ندارد، ولی برای تخریب محدوده‌های وسیع استفاده می‌شود.

  بعد از آن که روسیه متهم شد از این بمب در سوریه استفاده کرده است، پیتر لی از دانشگاه پورتسموت در مورد عملکرد آن در سال ۲۰۱۶ توضیح داد.

  او نوشت: «تصور کنید بعد از کشیدن نفسی عمیق به زیر آب می‌روید. سپس تصور کنید که در بازدم تمام اکسیژن را به یکباره بیرون بدهید. بعد که سعی می‌کنید دوباره عمل دم را انجام دهید، شش‌هایتان به‌جای آب سرد با ذرات اشتعال‌پذیر سمی پر می‌شود و این ذرات از درون بدن را متلاشی می‌کنند.»

  فقط انفجارهای ناشی از حمله‌های هسته‌ای از انفجار این بمب بدترند. روسیه متهم است که از این موشک‌ها در جمهوری چچن و سوریه استفاده کرده است.

  ان‌آر جنزن-جونز، کارشناس اطلاعاتی تسلیحات و توپخانه، در توییتر نوشت: «مجموعه وسیعی از تجهیزات نظامی در حمله روسیه دیده شده است که پرتابگر موشکی چندلوله‌ای نوع گرمافشاری از خانواده تی.او.اس-۱ از جمله آن‌ها است. در حالی که حملات تا کنون کمابیش محدود بوده است، اما استفاده از موشک تی.او.اس-1 این پتانسیل را دارد که به نقض جدی حقوق بشر منجر شود، به‌خصوص آن که روسیه سابقه استفاده از آن را نیز دارد (برای مثال در جمهوری چچن).

  This is a modal window.

  فرمت پشتیبانی نمیشود یا خطایی روی داده است.

  سفیر اوکراین در آمریکا با اشاره به اینکه روسیه در پنجمین روز حمله به اوکراین از بمب خلا یا سلاح گرمافشاری استفاده کرده است، گفت که ولادیمیر پوتین به دنبال وارد کردن خسارت‌های گسترده به اوکراین است.

  ادعای استفاده از سلاح گرمافشاری که پس از سلاح هسته‌ای مرگبارترین سلاح در جهان به‌شمار می‌رود، هنوز از سوی مراجع رسمی تایید نشده است. سلاح گرمافشاری یا بمب خلا، اکسیژن را از محیط اطراف خود جذب می‌کند تا انفجاری عظیم‌تر و ویرانگرتر ایجاد کند.

  اوکسانا مارکاروا به محلی که این سلاح در آن منفجر شده است اشاره نکرد اما گفت: «آنها روز دوشنبه از سلاح گرمافشاری استفاده کردند و روسیه مانند آلمان نازی در جریان جنگ جهانی دوم عمل می‌کند.»

  حمله روسیه به اوکراین

  منبع : www.etemadonline.com

  روسیه برای حمله به اوکراین از بمب خلا استفاده می کند/ این بمب بدن انسان را تبخیر می کند

  سفیر اوکراین در آمریکا گفت که روسیه در حمله به کشورش از یک سلاح گرمافشاری معروف به "بمب خلاء" استفاده کرده است.

  روسیه برای حمله به اوکراین از بمب خلا استفاده می کند/ این بمب بدن انسان را تبخیر می کند

  کدخبر: 479801 ۱۴۰۰/۱۲/۱۰ - ۱۳:۰۷

  سفیر اوکراین در آمریکا گفت که روسیه در حمله به کشورش از یک سلاح گرمافشاری معروف به "بمب خلاء" استفاده کرده است.

  به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، سازمانهای عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر گفتند، به نظر می‌رسد نیروهای روسی از مهمات خوشه‌ای که در سطحی گسترده ممنوع شده‌اند، در حمله به اوکراین استفاده کرده‌اند. عفو بین‌الملل آنها را به حمله به یک مرکز پیش‌دبستانی در شمال شرق اوکراین در حالی که غیرنظامیان در داخل آن پناه گرفته بودند، متهم کرد.

  بنابر گزارش رویترز، اوکسانا مارکارووا، سفیر اوکراین در آمریکا، پس از ملاقات با نمایندگان کنگره آمریکا به خبرنگاران گفت که روسیه در حمله به کشورش از یک سلاح گرمافشاری معروف به "بمب خلاء" استفاده کرده است.

  مارکارووا پس از دیدار با این قانونگذاران گفت: "آنها امروز از بمب خلاء استفاده کردند. ویرانی که روسیه می‌خواهد به اوکراین وارد کند، بزرگ است."

  یک بمب خلاء یا سلاح گرمافشاری، اکسیژن هوای اطراف را می‌مکد تا انفجاری با دمای بالا ایجاد کند، که معمولاً موج انفجاری با مدت زمانی که به میزانی قابل توجه طولانی‌تر از یک بمب متعارف است، ایجاد می‌کند و می‌تواند بدن انسان را تبخیر کند.

  این در حالی است که هنوز استفاده از سلاح‌های گرمافشاری در جنگ در اوکراین به طور رسمی تایید نشده است. شبکه سی.ان.ان گزارش داد که یکی از تیم‌هایش بعدازظهر شنبه، یک پرتابگر موشکهای گرمافشاری چندگانه روسی را در نزدیکی مرز اوکراین تشخیص داده است.

  جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید گفت، گزارش‌های مربوط به این مساله را دیده اما تاییدی در قبال استفاده روسیه از چنین سلاح‌هایی دریافت نکرده است. او در یک نشست خبری گفت: اگر چنین چیزی درست باشد، به طور بالقوه یک جنایت جنگی است. او اضافه کرد که سازمانهایی بین‌المللی هستند که چنین گزارشهایی را ارزیابی خواهند کرد و دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا "به دنبال مشارکت در گفتگو درباره آن است".

  سفارت روسیه در واشنگتن به درخواست‌ها برای اظهار نظر درباره این گزارشها پاسخ نداد.

  دانخوری بشقابی با کیفیت عالی

  پیشنهاد امروز

  مارکارووا گفت، اوکراین به طور فعال با دولت جو بایدن و کنگره آمریکا برای به دست آوردن تسلیحات بیشتر و تحریم‌های سخت‌تر علیه روسیه کار می‌کند.

  او خطاب به خبرنگاران بعد از ترک این نشست اظهار کرد: آنها باید بهای سنگینی را بپردازند.

  براد شرمن، یک نماینده دموکرات و از قانونگذاران شرکت کننده در این نشست گفت که اوکراینی‌ها خواستار ایجاد منطقه پرواز ممنوع توسط آمریکا بر فراز اوکراین شده بودند، اما او احساس می‌کند که چنین کاری بسیار خطرناک است زیرا می‌تواند باعث تحریک به درگیری با روسیه شود.

  عفو بین‌الملل گفته قوانین بشردوستانه بین‌المللی استفاده از سلاح‌های ذاتاً کورکورانه و بی هدف مانند مهمات خوشه‌ای را ممنوع می‌کند. انجام حملات کورکورانه که غیرنظامیان را می‌کشد یا مجروح می‌کند، جنایت جنگی محسوب می‌شود.

  همچنین بخوانید

  روسیه، اروپا را تهدید کرد؛ مسئول عواقب اقدامات خود خواهید بود

  نژادپرستی در پوشش اخبار اوکراین/ شدن اروپایی های چشم آبی سخت است

  تلفات شدید اوکراینی‌ ها پس از حمله توپخانه‌ ای روس ها/ بیش از 70 سرباز کشته شدند+ عکس

  ترامپ افشاگری کرد/ به اوکراین موشک ضدتانک دادم/ دولت اوباما برای آنها پتو می فرستاد

  روسیه

  حمله روسیه به اوکراین

  جنگ اوکراین منبع: ايسنا

  ۰ این مطلب برایتان مفید است؟

  منبع : www.eghtesadnews.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید