این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  به انجمن های صنفی می گویند که به منظور حفظ حقوق و منافع مشترک افراد یک صنف تشکیل می شوند

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  به انجمن های صنفی می گویند که به منظور حفظ حقوق و منافع مشترک افراد یک صنف تشکیل می شوند را از این سایت دریافت کنید.

  انجمن های صنفی کارگری

  امروز در خصوص موضوع انجمن های صنفی کارگری همراه شما هستیم.انجمن به گروهی از افراد گفته می‌شود که در جایی گرد هم آمده باشند و اقدام به کنکاش

  انجمن های صنفی کارگری

  ۱۹ شهریور ۱۳۹۸

  انجمن های صنفی کارگری

  امروز در خصوص موضوع انجمن های صنفی کارگری همراه شما هستیم.

  انجمن به گروهی از افراد گفته می‌شود که در جایی گرد هم آمده باشند و اقدام به کنکاش یا امر دیگری نمایند، و به منظور حفظ حقوق، منافع مشروع و قانونی و بهبود وضع اقتصادی کارفرمایان هر حرفه یا صنعت می‌توانند مبادرت به تشکیل انجمن صنفی نمایند که در مقاله امروز به برسی این موضوع خواهیم پرداخت.

  نکات مهم در خصوص موضوع انجمن های صنفی کارگری

  منظور از انجمن های صنفی چیست؟اعضای انجمن ها را چه کسانی تشکیل می‌دهند؟نحوه‌ی انتخاب اعضای انجمن ها به چه طریق است؟

  انجمن های صنفی به چه منظور تشکیل می‌شود؟

  به منظور حفظ حقوق و منافع مشروع و قانونی و بهبود وضع اقتصادی کارگران و کارفرمایان، که خود متضمن حفظ منافع جامعه باشد، کارگران مشمول قانون کار و کارفرمایان یک حرفه یا صنعت می‌توانند، مبادرت به تشکیل انجمن‌های صنفی نمایند.

  به منظور هماهنگی در انجام وظایف محوله و قانونی، انجمن‌های صنفی می‌توانند، نسبت به تشکیل کانون انجمنهای صنفی در استان و کانون عالی انجمنهای صنفی در کل کشور نیز اقدام نمایند.

  مراحل تشکیل انجمن صنفی کارفرمایی به چه نحوی است؟

  ارسال تقاضانامه تاسیس، ارائه مدارک مبنی بر کارفرما بودن و اشتغال متقاضیان در حرفه یا صنعت مربوطه درج آگهی تاسیس در یکی از روزنامه ها، تنظیم پیش نویس اساسنامه مطابق مقررات، دعوت و برگزاری مجمع عمومی،ارائه مدارک و ثبت انجمن صنفی، درج آگهی انجام انتخابات و ثبت انجمن صنفی در روزنامه کثیرالانتشار و روزنامه رسمی کشور.

  انجمن‌های صنفی و کانون‌های مربوطه چه وظایفی را دارند؟

  کلیه انجمن‌های صنفی و کانونهای مربوطه به هنگام تشکیل، موظف به تنظیم اساسنامه، با رعایت مقررات قانونی، طرح و تصویب آن در مجمع عمومی و تسلیم به وزارت کار و امور اجتماعی جهت ثبت می‌باشند.

  کلیه نمایندگان وکارفرمایان ایران در شورای‌عالی کار، شورای‌عالی تامین اجتماعی، شورای‌عالی حفاظت فنی و بهداشت کار، کنفرانس بین المللی کار و نظایر آن توسط کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایان، در صورت تشکیل انتخاب، و در غیر این صورت توسط وزیر کار و امور اجتماعی معرفی خواهند شد.

  کارگران یک واحد، فقط می‌توانند یکی از سه مورد شورای اسلامی کار، انجمن صنفی یا نماینده کارگران را داشته باشند.

  کدام گروه از افراد می‌توانند نسبت به ایجاد شرکت های تعاونی مسکن اقدام نمایند؟

  کارگران واحدهای تولیدی، صنفی، خدماتی و کشاورزی که مشمول قانون کار باشند، می‌توانند نسبت به ایجاد شرکتهای تعاونی مسکن اقدام نمایند، شرکتهای تعاونی مسکن کارگران هر استان می‌توانند نسبت به ایجاد کانون هماهنگی شرکتهای تعاونی مسکن کارگران استان، اقدام نمایند.

  کانونهای هماهنگی تعاونی‌های مسکن کارگران استان‌ها می‌توانند، نسبت به تشکیل کانون عالی هماهنگی تعاونی‌های مسکن کارگران کشور اقدام نمایند.

  وزارتخانه های کار و امور اجتماعی، مسکن و شهرسازی و امور اقتصادی و دارایی موظف به همکاری با اتحادیه اسکان بوده و اساسنامه شرکتهای مذکور توسط وزارت کار و امور اجتماعی به ثبت خواهد رسید.

  آیا کارگران و یا مدیران بازنشسته می‌توانند نسبت به تاسیس کانون های کارگران و مدیران اقدام نمایند؟

  به منظور بررسی و پیگیری مسائل و مشکلات صنفی و اجتماعی و حسن اجرای آن قسمت از مفاد اصل بیست و نهم قانون اساسی که متضمن حفظ حقوق و تامین منافع و بهره‌مندی از خدمات بهداشتی، درمانی و مراقبت های پزشکی می‌باشد، این امکان برای کارگران و مدیران بازنشسته وجود خواهد داشت.

  ارکان انجمن های صنفی کارگری چیست و چه وظایفی را دارند؟

  ارکان انجمن صنفی کارگری عبارت است از:

  مجمع عمومی، هیات مدیره و بازرسان، و وظایف و اختیارات انجمن های صنفی کارگری به شرح زیر است

  کوشش در جهت استیفای حقوق و خواست های مشروع و قانونی اعضاء.

  دریافت حق عضویت و کمک های داوطلبانه به ترتیبی که در اساسنامه مقرر می‌شود.

  همکاری در جهت تاسیس و تقویت شرکت های تعاونی، صندوق قرض الحسنه، همچنین تلاش در جهت تامین امکانات رفاهی اعضاء با رعایت مقررات.

  همکاری با وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی در جهت شناخت مشکلات کارگری و اجرای قانون کار.

  عضویت در کانون انجمن های صنفی استان پس از تصویب مجمع عمومی مربوط.

  فعالیت مشترک با کانون انجمن های صنفی استان و کانون عالی انجمن های صنفی سراسر کشور در حدود قوانین و مقررات.

  همکاری با سایر تشکل‌های کارگری و کارفرمایی و انجام سایر وظایف و اختیاراتی که به موجب قانون بر عهده انجمن های صنفی قرار داده شده است.

  مشاوره حقوقی انجمن های صنفی کارگری

  قبول وکالت در پرونده های دیوان عدالت اداری مشاوره تلفنی و حضوری با وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، توسط وکلای متخصص امکان پذیر است.

  موسسه حقوقی مهر پارسیان تحت نظر دفتر وکالت محمدرضا مهری و مسعود تیموری هیچ شعبه دیگری در تهران ندارد.

  تبلیغات دفتر وکیل همکار موسسه حقوقی مهر پارسیان مورد تایید این دفتر نیست.

  جهت هماهنگی از روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت9 الی 19 و روزهای پنجشنبه از ساعت 9 الی 15 با دفتر وکالت محمدرضا مهری و مسعود تیموری وکلای پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی تماس بگیرید.

  شماره تلفن دفتر وکیل انجمن های صنفی کارگری

  021-88663925021-88663926021-88663927021-88663628021-88799562021-88795408021-88796143

  شماره همراه وکیل آنلاین انجمن های صنفی کارگری

  091200676610912006766209120067663091200676640912006766509120067669

  تماس آنلاین در تمامی ساعات شبانه روز با دفتر حقوقی محمدرضا مهری از طریق شماره موبایل های اعلامی امکان پذیر است.

  منبع : mehrilawco.com

  شرایط تاسیس انجمن های صنفی کارگران و کارفرمایان

  در این مقاله شرایط تاسیس و نحوه تشکیل انجمن های صنفی کارگران و کارفرمایان را مورد بررسی قرار خواهیم داد .

  شرایط تاسیس انجمن های صنفی کارگران و کارفرمایان

  تشکیل و تاسیس انجمن های صنفی برای کارگران و کارفرمایان منوط به رعایت شرایطی است که در مقررات مربوطه مورد پیش بینی قرار گرفته است که از جمله مهم ترین این شرایط ، می توان به لزوم ثبت اساسنامه انجمن های صنفی کارگری یا کارفرمایی اشاره نمود .

  طبق ماده 131 قانون کار و در راستای اجرای اصل بیست و ششم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، به منظور حفظ و منافع مشروع و قانونی و بهبود وضع اقتصادی کارگران و کارفرمایان که خود متضمن منافع جامعه باشد ، کارگران مشمول قانون کار و کارفرمایان یک حرفه یا صنعت می توانند مبادرت به تشکیل انجمن های صنفی نمایند.

  از آن جهت که تشکیل انجمن های صنفی توسط کارگران و کارفرمایان نقش بسیار مهمی در راستای حمایت از منافع شغلی و نظم بخشیدن به روابط میان کارگران و کارفرمایان دارد ، مقرراتی درباره نحوه تشکیل و تاسیس این انجمن ها پیش بینی شده است که در ادامه این مقاله به بررسی آنها خواهیم پرداخت .

  شرایط ماهوی تأسیس و تشکیل انجمن صنفی

  تبصره 5 ماده 131 قانون کار ، چگونگی تشکیل ، حدود وظایف و اختیارات و عملکرد انجمن های صنفی کارگری و کارفرمایی را موکول به تصویب آیین نامه ای نموده است که توسط شورای عالی کار به تصویب هیأت وزیران می رسد .

  در این راستا ، آیین نامه انجمن های صنفی تحت عنوان آیین نامه چگونگی تشکیل ، حدود وظایف و اختیارات و چگونگی عملکرد انجمن های صنفی و کانون های مربوط ، مصوب هیأت وزیران مقرراتی را در خصوص نحوه و شرایط شکلی و ماهوی تاسیس و تشکیل انجمن های صنفی بیان می دارد که در قسمت های ذیل به بررسی محتوای این آیین نامه خواهیم پرداخت .

  1 ) عدم اجتماع کارگران و کارفرمایان در یک انجمن

  تجربه نشان می دهد که کارگران و کارفرمایان دارای منافع مختلف و غیر هماهنگ می باشند ، حال اگر آن ها با هم مبادرت به ایجاد تشکیلات شغلی و صنفی واحدی بنمایند ، به طور قطع منافع طرف کارگر در معرض فشار طرف دیگر قرار خواهد گرفت و در چنین صورتی کارگران برای تامین منافع مشترک خود از استقلال و ابتکار عمل لازم برخوردار نخواهند بود .

  هر چند که قانون کار صریحا تشکیل انجمن های صنفی مختلط ( کارگران و کارفرمایان ) را منع نکرده است ؛ اما سیاق کلام ماده 131 قانون کار ( کارگران مشمول قانون کار ) و ( کارفرمایان یک حرفه یا صنعت ) و عرف و عادتی که تا کنون وجود داشته است ، حکایت از ضرورت عدم اجتماع کارگران و کارفرمایان در یک انجمن می کند . از طرف  دیگر ، با وجود شورای اسلامی کار که متشکل از نمایندگان کارگران و مدیران است و اهداف و منافع مشترک آنان را دنبال می کند ، اصولا ایجاد تشکل مشترک منتفی است .

  حتما بخوانید: کارگاه های مشمول قانون کار

  2 ) قلمرو انجمن های صنفی کارگران و کارفرمایان

  ماده 131 قانون کار اعلام می دارد : " کارگران مشمول قانون کار و کارفرمایان یک حرفه یا صنعت می توانند مبادرت به تشکیل انجمن صنفی نمایند " . در همین راستا ، به موجب ماده 2 آیین نامه انجمن های صنفی : " کمترین نصاب لازم برای تشکیل انجمن صنفی کارگری در سطح کارگاه ده نفر و در سطح صنف ، دست کم 50 نفر از صنف مربوط از کارگاه های مختلف می باشد " . بنابراین ، انجمن صنفی کارگری نوع اول در محدوده کارگاه و نوع دوم در محدوده شهر تشکیل و تاسیس می شود .

  همچنین انجمن های صنفی کارفرمایی ، دست کم با عضویت ده شخصیت حقوقی یا حقیقی تشکیل می شود ؛ . بنابراین هیچگونه محدودیت جغرافیایی برای تشکیل انجمن صنفی کارفرمایی متصور نیست ؛ به خصوص آنکه تعداد برخی از کارگاه های بزرک کم و بیش در نقاط مختلف کشور پراکنده است . با این ترتیب ، تشکیل انجمن صنفی کارفرمایی در اینگونه موارد فقط در سطح کشور امکان پذیر خواهد بود .

  حتما بخوانید: شرایط اخذ مجوز کاریابی چیست

  شرایط شکلی تشکیل و تاسیس انجمن صنفی

  در فصل دوم و سوم آیین نامه انجمن های صنفی تشریفات خاصی در خصوص نحوه تشکیل و تاسیس انجمن های صنفی کارگران و کارفرمایان مقرر شده است که ذیلا مورد اشاره قرار می گیرند :

  1 ) تنظیم اساسنامه انجمن صنفی

  بر اساس قانون ، کلیه انجمن های صنفی موظف به تنظیم اساسنامه با رعایت مقررات قانونی و طرح و تصویب آن در مجمع عمومی مربوطه می باشند . هیات موسس انجمن صنفی که دست کم مرکب از سه نفر از افرادی است که قصد تشکیل انجمن دارند ، پس از تشکیل ، مسولیت تهیه پیش نویس اساسنامه انجمن صنفی ، تهیه فهرست مشخصات داوطلبان عضویت و دعوت از اعضا را جهت شرکت در مجمع عمومی ، به منظور تصویب اساسنامه و انجام انتخابات را بر عهده دارد .

  اساسنامه انجمن علی الاصول بایستی حاوی حداقل مشخصات و اطلاعات لازم برای معرفی انجمن باشد . بر اساس مقررات ، کلیه انجمن های صنفی و کانون های مربوط در تنظیم اساسنامه خود ، ملزم به مشخص نمودن نام کامل انجمن صنفی ، حوزه فعالیت انجمن صنفی ، محل استقرار دفتر مرکزی ، چگونگی تامین بودجه انجمن ، شرایط عضویت در انجمن و تعلیق عضویت نصاب آراء لازم و همچنین وظایف و اختیارات مجمع عمومی ، هیات مدیره ، بازرسان و دبیر می باشند .

  منبع : www.heyvalaw.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 24 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید