این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  به دو محل اتصال میگویند که در همه باتری ها وجود دارد

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  به دو محل اتصال میگویند که در همه باتری ها وجود دارد را از این سایت دریافت کنید.

  باتری

  باتری

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  این مقاله نیازمند ویکی‌سازی است. لطفاً با توجه به راهنمای ویرایش و شیوه‌نامه، محتوای آن را بهبود بخشید.

  برای دیگر کاربردها باتری (ابهام‌زدایی) را ببینید.

  باتری

  سلول‌ها و باتری‌های مختلف (از بالا چپ به پایین راست): دو عدد باتری AA، یک عدد باتری D، یک باتری دستی رادیوی آماتور، دو عدد باتری نه ولتی (PP3)، دو باتری نیم‌قلمی، یک باتری C، یک باتری دوربین فیلمبرداری، یک باتری تلفن بی‌سیم

  نوع منبع برق

  اصول کارکرد واکنش‌های الکتروشیمیایی، نیروی محرکه الکتریکی

  اولین تولید دهه ۱۸۰۰

  نمادهای الکترونیک

  نماد الکترونیکی باتری در نقشه مدار. منشأ آن به عنوان یک طرح شماتیک از اولین نوع باتری، یعنی پیل ولتایی است.

  باتری وسیله‌ای متشکل از یک یا چند سلول الکتروشیمیایی با اتصالات خارجی است[۱] که برای تأمین انرژی دستگاه‌های الکتریکی مانند چراغ‌قوه، تلفن‌های همراه و خودروهای برقی استفاده می‌شود. تاریخچه‌ی کشف باتری به دوره‌ی اشکانیان در تیسفون (حوالی بغداد امروزی) می‌رسد[۲].

  هنگامی که یک باتری در حال تأمین توان الکتریکی است، ترمینال مثبت آن کاتد و ترمینال منفی آن آند است.[۳] ترمینالی که با علامت منفی مشخص شده‌است منبع الکترون‌هایی است که از طریق یک مدار الکتریکی خارجی به سمت ترمینال مثبت جریان می‌یابد. هنگامی که یک باتری به یک بار الکتریکی خارجی متصل می‌شود، یک واکنش اکسایش-کاهش واکنش دهنده‌های پر انرژی را به محصولات کم انرژی تبدیل می‌کند و اختلاف انرژی آزاد به عنوان انرژی الکتریکی به مدار خارجی تحویل می‌شود.[۴] از گذشته، از اصطلاح "" برای دستگاه‌هایی با چند سلول استفاده می‌شد، با این حال از این اصطلاح همچنان برای دستگاه‌هایی با فقط یک سلول استفاده می‌شود.[۵] باتری‌های اولیه (یکبار مصرف) یکبار استفاده می‌شوند و دور انداخته می‌شوند، زیرا ترکیب شیمیایی مواد الکترود در هنگام تخلیه برگشت‌ناپذیر، دچار تغییر می‌شوند. یک نمونه معمول باتری قلیایی است که برای چراغ قوه و بسیاری از دستگاه‌های الکترونیکی قابل حمل استفاده می‌شود. باتری‌های ثانویه (قابل شارژ) با استفاده از جریان الکتریکی اعمال شده می‌توانند چندین بار تخلیه و شارژ شوند. ترکیب شیمیایی اصلی الکترودها را می‌توان با جریان الکتریکی معکوس، بازیابی کرد. به عنوان مثال می‌توان به باتری‌های اسید-سرب که در وسایل نقلیه استفاده می‌شوند و باتری‌های لیتیوم-یون که برای تجهیزات الکترونیکی قابل حمل مانند لپ تاپ‌ها و تلفن‌های همراه استفاده می‌شود، اشاره کرد.

  باتری‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلفی وجود دارند، از سلول‌های مینیاتوری گرفته که برای تأمین انرژی سمعک و ساعت مچی استفاده می‌شود تا سلول‌های کوچک و نازک که در تلفن‌های هوشمند استفاده می‌شود، و باتری‌های بزرگ اسید-سرب یا لیتیوم-یونی که در وسایل نقلیه استفاده می‌شوند و باتری‌های عظیم‌الجثه به اندازه اتاق ساختمان که برق اضطراری مراکز تلفن و مراکز داده رایانه وغیره ....را فراهم می‌کنند.

  از آنجایی که تولید برق توسط نیروگاه‌های بادی و خورشیدی منقطع است، باتری‌ها یک جزء بسیار مهم در تحقق اهداف توسعه پایدار و انرژی‌های نو هستند و به همین دلیل به سرعت در حال پیشرفت هستند.[۶][۷] در سال ۲۰۱۹ اندازه بازار جهانی باتری برابر ۱۰۸٫۴ میلیارد دلار ارزیابی شده‌است و انتظار می‌رود از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۷ با نرخ رشد مرکب سالانه ۱۴٫۱٪ رشد کند و به ۳۱۰٫۸ میلیارد دلار برسد.[۸]

  تصویر سمت چپ: باتری در حال دشارژ شدن - تصویر سمت راست: باتری در حال شارژ شدن

  کارکرد باتری[ویرایش]

  معمولاً هر باتری از یک یاچند سلول کوچک داخلی تشکیل شده‌است، در باتری‌ها ممکن است سلول‌ها برای افزایش جریان با هم موازی شده یا برای افزایش ولتاژ با هم سری شوند، هر سلول شامل دو نیم سلول است که به صورت سری توسط ماده‌ای الکترولیت -شامل یون‌های مثبت و یون‌های منفی - که رسانای الکتریکی می‌باشد به هم متصل‌اند. با اتصال باتری به مصرف‌کننده یون‌های منفی از طریق سیم هادی به مصرف‌کننده وارد شده و بعد از ایجاد انرژی در آن (انرژی گرمایی بر اثر عبور از یک مقاومت یا انرژی جنبشی بر اثر القا یا انرژی نور بر اثر پرتاب و…) به سمت یون‌های مثبت حرکت می‌کنند و به تدریج یون‌های مثبت (که در اینجا حفره‌ها هستند) را خنثی می‌کنند. با گذشت زمان یون‌های مثبت بیشتری خنثی شده و به تدریج انرژی باتری کم شده و مقاومت داخلی آن افزایش می‌یابد در این حالت بعد از گذشت مدت زمانی که معمولاً با آمپر ساعت باتری مشخص می‌شود باتری به صورت کامل تخلیه می‌شود؛ مثلاً یک باتری ۶۰ آمپر ساعت می‌تواند ۶ آمپر را تا ده ساعت تأمین کند، این باتری بعد از گذشت ۵ ساعت و با کشیدن جریان ۱۲ آمپر از ان به صورت کامل تخلیه می‌شود. با کاهش جریان دریافتی از باتری می‌توان مدت زمان کارایی آن را افزایش داد، در این حالت باید پارامترهای مانند دما، لزرش و مقدار تنش موجود در جریان را نیز در زمان نهایی لحاظ کرد. به عنوان مثال باتری ۶۰ آمپر ساعتی در حالت تئوری باید جریان ۲۰ آمپر را برای مدت زمان ۳ ساعت تأمین کند در حالی که با توجه به ساختار باتری و همچنین دمای محیط ممکن است این زمان تا نیم ساعت نیز کاهش یابد.

  اساساً، یک باتری شامل سه بخش عمده است: دو الکترود (مثبت و منفی) که داخل الکترولیت مستغرق می‌باشد. سازندگان باتری عموماً باتری را با ظرفیت کولومتریک مشخص می‌نمایند، که این مقدار از تخلیه باتری با شارژ کامل تا رسیدن به ولتاژ قطع به‌دست می‌آید. لازم است ذکر شود که عموماً باتری‌های مشابه در جریان‌های تخلیه متفاوت دارای ظرفیت متفاوت هستند. به‌طور کلی در جریان‌های تخلیه بزرگ‌تر ظرفیت باتری کاهش می‌یابد.[۹]

  تقسیم‌بندی باتری‌ها[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  اتصال باتری های FIRST POWER بصورت سری و موازی

  اجزاء مدار الکتریکی می‌توانند به روش‌های مختلفی به هم وصل شوند. ساده‌ترین آن‌ها اتصالات سری و موازی هستند. در اتصال سری قطعات پشت سر ...

  اخبار، اخبار فنی و آموزشی

  اتصال باتری های FIRST POWER بصورت سری و موازی

  ارسال شده در تاریخ دی 28, 1398 توسط مدیر سایت

  فهرست موضوعات در این آموزش

  اجزاء مدار الکتریکی می‌توانند به روش‌های مختلفی به هم وصل شوند. ساده‌ترین آن‌ها اتصالات سری و موازی هستند. در اتصال سری قطعات پشت سر هم قرار داده می‌شوند به‌گونه‌ای که جریان عبوری از همه آن‌ها یکسان خواهد بود. در اتصال موازی ولتاژ اعمال شده به همه اجزای سازنده یکسان خواهد بود.

  مداری که همه اجزای آن اتصال سری داشته باشند مدار سری و مداری که همه اجزای آن با هم موازی باشند مدار موازی خوانده می‌شود.

  در این یادداشت به موضوع ساده ولی مهم راه های مختلف اتصال باتری ها به یکدیگر می پردازیم .

  باتری ها دارای دو مشخصه اصلی می باشند، ولتاژ که با ولت (V) و ظرفیت که با آمپرساعت (Ah) سنجیده می شود.

  سری کردن باتری FIRST POWER (سریالی):

  در روش سری ، سر مثبت باتری اول به سر منفی باتری دوم متصل می شود ، در صورتی که تعداد باتری ها بیشتر از ۲ عدد باشد به همین صورت سر باتری ها به یکدیگر متصل می شوند.

  در این حالت، ولتاژ باتری ها با یکدیگر جمع می شود و بانک باتری با همان آمپرساعت باتری ثابت می ماند.

  به عنوان مثال ظرفیت یک یو پی اس برند هژیر صنعت ۱٫۵KVA می باشد که در این صورت ولتاژ باتری مورد نیاز آن برابر ۲۴ ولت خواهد بود ، بنابراین باید ۲ عدد باتری ۱۲ ولت را باهم به صورت سری متصل کنیم تا مجموع آن ولتاژ ۲۴ ولت را تولید کنند.

  موازی کردن باتری  FIRST POWER:

  در روش موازی، سرهای مثبت باتری به هم و سرهای منفی به هم متصل می شوند. این حالت مجموع ظرفیت یا آمپرساعت باتری را با ولتاژ ثابت ، به همراه خواهد داشت.

  در صورتی که نیاز به آمپرساعت بالاتری در باتری باشد از این روش استفاده می شود ، به عنوان مثال برای یک اینورتر برند هژیر صنعت که دارای ولتاژ باتری ۱۲ ولت است ، نیاز به ۲۰۰ آمپرساعت باتری داریم ، در این حالت باید ۲ عدد باتری ۱۰۰ آمپرساعت را به یکدیگر موازی کنیم تا ولتاژ ۱۲ ثابت بماند و مجموع ۱۰۰ آمپرساعت ، ۲۰۰ آمپرساعت ساخته شود.

  آموزش سری و موازی کردن باتری یو پی اس

  در این روش  می توان چندین باطری را به صورت ترکیب سری و موازی به هم متصل کرد.

  ترکیب موازی و سری:

  گاهی اوقات علاوه بر نیاز به ولتاژ بالاتر به ظرفیت بالاتر هم نیاز داریم، در این حالت از ترکیب موازی کردن و سری کردن باطری استفاده می شود، که باعث می شود هم ولتاژ بالاتر و هم ظرفیت بالاتری داشته باشیم.

  به عنوان مثال در یک یو پی اس هژیر صنعت به ظرفیت ۵KVA که دارای ولتاژ باتری ۴۸ ولت می باشد ، نیاز به ۲۰۰ آمپرساعت باتری داریم ، در این حالت می توان از ۸ عدد باتری ۱۰۰ آمپرساعت به صورت زیر استفاده کرد.

  منبع مطلب : www.hajirsanat.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 11 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید