این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  به مکانهای شنی چه میگویند

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  به مکانهای شنی چه میگویند را از این سایت دریافت کنید.

  نام دیگر تپه شنی موجود در بیابانها چه می باشد؟

  تپه شنی چگونه به وجود می آید؟

  نام دیگر تپه شنی موجود در بیابانها چه می باشد؟

  نام دیگر تپه شنی موجود در بیابانها چه می باشد؟ 1 پاسخ

  منبع : wikidana.com

  به مکان های شنی چه می گویند

  به مکان های شنی چه می گویند - جواب تپه ماسهایتپه ماسهای تپه شنی یا تلماسه به انگلیسی du e به تپه یا رشتهارتفاعات شنی که بر اثر وزش باد و جاب

  به مکان های شنی چه می گویند

  امتیاز دهید ☆☆★★★ رتبه 3 از 5

  تعداد نظرات 1 دیدگاه تعداد لایک 12 پسندیدن تاریخ انتشار چهارشنبه ۱۵ دی ۱۴۰۰ بازدید 10,160 نفر جواب : تپه ماسه‌ای

  تپه ماسه‌ای، تپه شنی یا تَل‌ماسه (به انگلیسی: Du e) به تپه یا رشته‌ارتفاعات شنی که بر اثر وزش باد و جابجا شدن شن پدید آمده باشد گفته می‌شود. این گونه تپه‌ها در کویر و در قسمت بالاتر از سطح جزر و مد ساحل‌ها دیده می‌شوند. از مناطق بزرگ تلماسه‌ای جهان می‌توان از ربع‌الخالی و بیابان گوبی نام برد.

  باد معمولاً ماسه‌ها را به شکل تپه یا رشته‌تپه‌های ماسه‌ای در سطح زمین برجای می‌گذارد که به آنها اصطلاحاً تپه‌های شنی اطلاق می‌شود. طرز تشکیل تل‌ماسه‌ها بدین صورت است که ماسه‌هایی که بوسیله باد در سطح زمین در حرکت هستند، پس از رسیدن به موانعی در سر راه خود از قبیل گیاهان، قطعات سنگ یا عوارض طبیعی دیگر، سرعت باد کاهش یافته و در نتیجه ذرات ماسه از حرکت متوقف می‌شود. این ذرات در اطراف موانع انباشته شده و بتدریج به مقدار آنها افزوده می‌شود.

  شرط اساسی برای تشکیل تپه‌های ماسه‌ای وجود باد و مقدار کافی ماسه‌های قابل انتقال توسط باد است. در دو طرف تپه‌های ماسه‌ای دو شیب متفاوت دیده می‌شود. دامنه‌ای که به طرف باد است دارای شیب ملایم‌تر در حدود ۵ تا ۱۵ درجه می‌باشد و دامنه عکس جهت باد دارای شیب تندتر در حدود ۲۰ تا ۲۵ درجه می‌باشد.

  تپه‌های ماسه‌ای پس از تشکیل در جهت حرکت باد جابجا می‌شوند. به این ترتیب که باد ذرات ماسه را از سمت مقابل خود به طرف بالا و جلو می‌راند و پس از رسیدن به قله (نقطه قرار) در سمت دیگر به پایین می‌افتد. تکرار این عمل به تدریج موجب جابجایی تپه می‌شود. این جابجایی گاهی به ۱۰ تا۲۰ متر در سال می‌رسد. در سطح تپه‌های ماسه‌ای برجستگی‌هایی دیده می‌شود که به آن اثر موجی می‌گویند.

  ارتفاع تپه‌های شنی متغیر می‌باشد و به ندرت از ۲۰ متر تجاوز می‌کند ولی گاهی از اوقات ارتفاع آنها زیاد شده و به ۱۰۰ متر نیز می‌رسد. برای مثال ارتفاع تپه‌های شنی شرق کویر لوت گاهی اوقات به بیش از ۱۰۰متر نیز می‌رسد. جنس تپه‌های شنی اغلب از کوارتز است ولی گاهی گچ، آهک، رس، خاکسترهای آتشفشانی و مواد دیگر، در آنها دیده می‌شود. وجود این مواد در تپه‌های شنی حاکی از فراوانی آنها در محل است.

  محتویات انواع

  شکل تپه‌های شنی متفاوت است و از این جهت آنها را برحسب شکل و چگونگی تشکیل‌شان به دسته‌های مختلف تقسیم می‌کنند که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

  حرکت تپه شنی

  توده شن در تپه‌های شنی می‌تواند در سمت باد و سمت پشت به حرکت کند، بسته به اینکه باد از پایین تپه شنی با آن برخورد می‌کند یا از قله آن. در صورت برخورد باد از بالا، ذرات شن در سمت پشت به باد حرکت می‌کنند. روندگی شن در سمت پشت به باد بیشتر از روندگی شن در جهت باد است. برعکس ، اگر باد از پایین با ماسه برخورد کند، ذرات شن در سمت باد حرکت می‌کنند. علاوه بر این، اگر باد هنگام برخورد با تپه شنی، حامل ذرات ماسه باشد، ذرات شن تپه بیشتر از زمانی که باد حامل ذرات نیست، جابه‌جا می‌شوند.

  ارائه شده توسط : حسین ایزدی

  در وب سایت : پرشین جم

  ثبت دیدگاه برای این مطلب

  نظرات شما عزیزان سعید صحرا

  یکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ -ساعت:۰۳:۱۰:۱۷

  منبع : persiangem.ir

  تپه ها و تپه های شنی چیست؟ چگونه تشکیل می شوند؟ تپه چیست: مکان و خطر پنهان.

  صفحه اصلی دیکته ها به زبان روسی. کلاس سوم تپه ها و تپه های شنی چیست؟ چگونه تشکیل می شوند؟ تپه چیست: مکان و خطر پنهان.

  تپه ها و تپه های شنی چیست؟ چگونه تشکیل می شوند؟ تپه چیست: مکان و خطر پنهان.

  نقش برجسته سیاره ما به طرز شگفت انگیزی متنوع است. این مقاله بر روی تپه های شنی تمرکز خواهد کرد. چگونه و کجا تشکیل می شوند؟ و این تشکل های طبیعی زیبا چیست؟

  نقش برجسته بادی. تپه های شنی هستند ...

  جغرافیا نه تنها کشورها و شهرها را مطالعه می کند. حوزه مورد علاقه این علم همچنین شامل نقش برجسته - مجموع تمام بی نظمی های سطح سیاره زمین است. ژئومورفولوژی (شاخه ویژه ای از جغرافیا) به بررسی اشکال اصلی، پیدایش و توزیع آن می پردازد.

  تسکین متفاوت است. تقریباً تمام نیروها و پدیده های مشاهده شده در جهان ما در روند شکل گیری آن نقش دارند. بنابراین، برخی از اشکال تسکین تحت تأثیر انرژی درونی زمین به وجود می آیند، برخی دیگر توسط جریان های آب دائمی یا موقت تشکیل می شوند. اما تپه‌ها چیزی بیش از محصول کلاسیک کار باد نیستند.

  تپه یکی از اشکال به اصطلاح نقش برجسته بادی است. این اصطلاح از نام شخصیت یونانی باستان، نیمه خدای Aeolus گرفته شده است. طبق اسطوره ها، او ارباب اصلی بادها است.

  فرآیندهای بادی با انتقال ذرات شنی، رس یا سیلتی کوچک در فواصل معین، تجمع و توزیع آنها در سطح زمین همراه است. مناسب ترین شرایط برای این فرآیندها در منطقه بیابانی و نیمه بیابانی است که در آن مواد رسوبی توسط سیستم ریشه گیاهان تثبیت نمی شود.

  اشکال اصلی نقش برجسته بادی، تپه ها و تپه های شنی هستند. اینها سازندهای طبیعی شنی هستند که از نظر شکل، اندازه و همچنین محل تشکیل آنها با یکدیگر متفاوت هستند. برچان ها منحصراً در بیابان ها تشکیل می شوند، شکل هلالی دارند و ارتفاع آنها به 60-70 متر می رسد. به نوبه خود، تپه‌ها شکل کوچک‌تری از نقش برجسته هستند که به طور گسترده در کنار سواحل دریاچه‌ها، دریاها و رودخانه‌های بزرگ یافت می‌شوند. آنها در زیر با جزئیات بیشتر مورد بحث قرار خواهند گرفت.

  تپه های شنی - چیست؟ تشکیل و انواع اصلی تپه های شنی

  اگر بوته ها، تخته سنگ ها، بقایای دیوارها در ساحل دریا یا هر آب بزرگی وجود داشته باشد، این یک پیش نیاز عالی برای تشکیل شکل زمین توصیف شده است. تپه های شنی چیست؟ اینها به عبارت ساده تپه های شنی هستند که توسط باد ایجاد شده اند. دانه های ریز شن به مرور زمان در نزدیکی برخی از موانع جمع می شوند. به این ترتیب تپه های شنی تشکیل می شوند که شکل آنها در پلان به گل رز بادی یک منطقه خاص بستگی دارد.

  ارتفاع تپه ها معمولاً بین 20 تا 40 متر است. در برخی از نقاط سیاره، غول های شنی واقعی تا 100-150 متر یافت می شوند (مثلاً در سواحل، شیب آنها به سمت باد معمولاً ملایم است (حدود 10-15 درجه)، و شیب بادگیر تقریباً دو برابر تندتر است. تپه های شنی منفرد بسیار نادر هستند و اغلب آنها زنجیره های درازی از تپه های شنی را تشکیل می دهند.

  بسته به شکل، تپه ها به سه نوع تقسیم می شوند:

  نعل اسبی (زمانی که باد تقریباً در تمام طول سال در یک جهت می وزد ایجاد می شود).

  عرضی (در مکان هایی با شن و ماسه زیاد تشکیل می شود)؛

  ستاره ای (زیباترین تپه های شنی که در مکان هایی که باد اغلب جهت خود را تغییر می دهد تشکیل شده است).

  حرکت تپه

  این تشکل های طبیعی شگفت انگیز نیز در حال حرکت هستند! این اتفاق دوباره تحت تأثیر باد رخ می دهد. او دانه‌های شن را از یک شیب به شیب دیگر می‌غلتد و تپه‌ها را مجبور می‌کند تا موقعیت خود را در فضا تغییر دهند. سرعت حرکت آنها کم است - حدود 20-30 متر در سال.

  توجه به این نکته مهم است که حرکت تپه یک مشکل واقعی است. از این گذشته، تپه های شنی سرگردان محصولات کشاورزی را در مزارع نابود می کنند، جاده ها، مراتع و حتی کل روستاها را به خواب می برند. مردم سعی می کنند با اصلاح شن ها با این پدیده مبارزه کنند. برای این کار، علف‌ها، درختان و درختچه‌ها در دامنه‌های بادگیر تپه‌ها و تپه‌ها کاشته می‌شوند. گیاهان با سیستم ریشه خود، دانه های ماسه را از "سفرهای بعدی" دور نگه می دارند.

  معروف ترین تپه های شنی سیاره

  فرانسه، نامیبیا، روسیه، ولز و استرالیا - همه این کشورها چه چیزی مشترک دارند؟ درست است - تپه های شنی! هر یک از آنها "معجزه شن" خود را دارد. بیایید به ترتیب در مورد آنها صحبت کنیم.

  Dune Pyla (فرانسه) مرتفع ترین در اروپا است. در سواحل خلیج آرکاچون اقیانوس اطلس واقع شده و 130 متر ارتفاع دارد. این مکان در بین گردشگران بسیار محبوب است. جالب اینجاست که هر سال پیلا چندین متر به عمق جنگل کاج چند صد ساله حرکت می کند.

  "بابا بزرگ" (نامیبیا) - بلندترین تپه (304 متر). فتح این کوه شنی نارنجی قرمز برای هر گردشگری که به اینجا می آید یک امر ضروری است.

  ارتفاع افا (روسیه) یک شی طبیعی جالب است که در منطقه کالینینگراد واقع شده است. حداکثر ارتفاع این تپه 64 متر است. یک مسیر پیاده روی ویژه به بالای آن منتهی می شود.

  Dune Inislas (ولز) - یکی از زیباترین مکان ها در این بخش از بریتانیا. علاوه بر این، اینیسلاس اصلاً بی جان به نظر نمی رسد، تقریباً به طور کامل با گیاهان و گل های وحشی زیبا پوشیده شده است. علاوه بر این، تپه به طور غیرعادی متحرک است و دائماً شکل خود را تغییر می دهد.

  کوه تمپست (استرالیا) دومین تپه شنی بلند جهان (285 متر) محسوب می شود. این شهر در شمال شرقی کشور و در نزدیکی شهر بریزبن واقع شده است. این تپه نه تنها توجه مسافران، بلکه عکاسان حرفه ای را نیز به خود جلب می کند، زیرا از بالای آن منظره فوق العاده ای از سواحل استرالیا باز می شود.

  نتیجه

  بنابراین، تپه‌ها شکل زمینی با منشأ بادی هستند. یعنی «سازنده» و «مجسمه ساز» اصلی آن باد است. تپه های شنی در سواحل آب های بزرگ تشکیل می شوند، اندازه کوچک و متحرک هستند.

  تپه تپه

  شکل مثبتی از تسکین شن‌های نواحی غیر کویری ایجاد شده در سواحل دریاها، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها، در محدوده دشت‌های دور از یخبندان. تپه های شنی عرضی، طولی و سهموی وجود دارد. شکل دومی (تپه های شنی غیر کویری) برعکس شکل است : شیب تند ریزش شن و ماسه به صورت محدب است و شیب رو به باد به شکل شاخ هایی است که به سمت باد هستند و به تپه های شنی شکل سهموی می دهند. اغلب نعل اسب یک تپه سهموی متقارن نیست: یک شاخ ممکن است بلندتر از دیگری باشد. قد نسبی تپه های شنی از چند تا صدها متر متغیر است. تپه ها می توانند برهنه یا پوشیده از پوشش گیاهی باشند. در خارج از کشور، اصطلاح "تلماسه" هر گونه تسکین ماسه ای است که توسط باد در بیابان ها، در سواحل کم دریا، در دشت های سیلابی، بدون توجه به پوشش گیاهی و شرایط آب و هوایی ایجاد می شود.

  منبع : ik-ptz.ru

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 11 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید