این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  به چه علت چرای بی رویه دام ها باعث فرسایش خاک می شود

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  به چه علت چرای بی رویه دام ها باعث فرسایش خاک می شود را از این سایت دریافت کنید.

  چرای بی‌رویه دام فرسایش خاک را به دنبال دارد

  مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدی‌شهر چرای بی‌رویه که قبل از موعد مقرر انجام می‌گیرد، سبب کاهش جمعیت گونه‌های خوش‌خوراک و سیر کاهشی مراتع می‌شود.

  خانه سمنان | | ۱۳۹۹/۰۱/۲۸ ۱۴:۵۹:۵۳

  مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدی‌شهر :

  چرای بی‌رویه دام فرسایش خاک را به دنبال دارد

  مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدی‌شهر چرای بی‌رویه که قبل از موعد مقرر انجام می‌گیرد، سبب کاهش جمعیت گونه‌های خوش‌خوراک و سیر کاهشی مراتع می‌شود.

  منبع : www.iana.ir

  چرای بی‌رویه دام در مراتع کاهش تولیدات دامی و فرسایش خاک را در پی دارد

  رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی گفت: چرای بی‌رویه که قبل از موعد مقرر انجام می‌گیرد، باعث کاهش جمعیت گونه‌های خوش‌خوراک و سیر قهقرایی مراتع می‌شود.

  چرای بی‌رویه دام در مراتع کاهش تولیدات دامی و فرسایش خاک را در پی دارد

  ۲۸ شهريور ۱۳۹۵ - ۰۴:۰۹اخبار استانهااخبار آذربایجان شرقی

  رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی گفت: چرای بی‌رویه که قبل از موعد مقرر انجام می‌گیرد، باعث کاهش جمعیت گونه‌های خوش‌خوراک و سیر قهقرایی مراتع می‌شود.

  به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز،  ورود دام به مرتع قبل از زمان مناسب و چرای زودرس در مرتع علاوه بر آسیب به پوشش گیاهی، به دلیل رطوبت زیاد خام و در اثر تردّد زیاد دام در مرتع، باعث فشرده شدن خاک و کم شدن تخلخل آن می‌شود و درنتیجه این عمل، وزن مخصوص خاک افزایش‌یافته و قابلیت نفوذ آن به آب کاهش می‌یابد.

  این امر  می‌تواند مرحله اول جریان سطحی و یا فرسایش تلقی شود و فشردگی خاک علاوه بر کاهش در قابلیت نفوذ آن به آب باعث کاهش در ظرفیت  نگهداری آب نیز می‌شود و این امر در مناطق خشک و نیمه‌خشک حائز  اهمیت است.

  چرای دام بر خاک مرتع تأثیر مستقیم دارد

  رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به تأثیر چرای دام بر خاک مرتع، اظهار داشت: چرای دام بر خاک مرتع تأثیر مستقیم دارد، بخصوص در اوایل بهار و یا مواقع دیگری که خاک مرتع مرطوب است و باعث سفت شدن آن می‌شود.

  وی ادامه داد: در این حالت، علاوه بر اینکه قابلیت نفوذ خاک نسبت به نزولات کاهش خواهد یافت و نگهداری خاک نسبت به آب نیز کاهش می‌یابد.

  حسین لطفعلی زاده، با اشاره به دلیل استفاده کمتر گیاهان از رطوبت خاک، گفت: گیاهان به علت جریان سطحی آب‌ها و هدر رفتن سریع رطوبت خاک از نسبت کمتری از رطوبت و بارندگی منطقه استفاده خواهند کرد.

  وی ادامه داد: به علت فشرده شدن خاک، ریشه گیاهان به مقدار کمتری در خاک نفوذ می‌نمایند و این تأثیرات فراوانی روی رشد گیاه دارد.

  بیشتر مراتع کشور و استان قبل از فصل مساعد مورد هجوم دام قرار می‌گیرد

  رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی، با اشاره به اینکه در چنین شرایطی سبز شدن بذور گیاهان مرتعی مشکل خواهد بود، گفت: بیشتر مراتع کشور و استان قبل از فصل مساعد و زمان مناسب و بلافاصله پس از ذوب شدن برف‌ها در اوایل بهار، درست زمانی که چرای دام بیشترین خسارت و صدمات را به پوشش گیاهی و خاک مرتع می‌زند، مورد هجوم دام قرار می‌گیرد.

  وی، چرای بی‌رویه را در کاهش جمعیت گونه‌های خوش‌خوراک مراتع تأثیرگذار دانست و تأکید کرد: چنین چرای بی‌رویه که قبل از موعد مقرر انجام می‌گیرد، باعث کاهش جمعیت گونه‌های خوش‌خوراک و سیر قهقرایی مراتع شده و در این حالت، تعدادی از گیاهان بی‌ارزش و سمّی از چرای بی‌موقع به نفع خود، سود برده و رقابت گیاهی برای آنها کم می‌شود.

  چرای بی‌رویه دام موجب سیر قهقرایی مراتع می‌شود

  رئیس بخش تحقیقات جنگل و مرتع مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی، در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به این موضوع، اظهار داشت: چرای شدید و بی‌رویه دام، با کاهش جمعیت گونه‌های خوش‌خوراک موجب سیر قهقرایی مراتع می‌شود.

  وی با اشاره به چند برابر بودن تعداد دام را در برابر ظرفیت مراتع، افزود: در حال حاضر در اکثر مراتع کشور، متأسفانه تعداد دام‌ها چندین برابر ظرفیت نگهداری مراتع است.

  نجیب‌زاده، با تأکید بر مضرات چرای بی‌رویه دام در مراتع، گفت: افزایش دائمی و بدون توقف دام‌ها ازیک‌طرف و عدم تولید علوفه توسط دامداران از طرف دیگر باعث تشدید چرا شده و درنتیجه گیاهان فرصت تولید و ذخیره مواد غذایی برای رشد سال بعد پیدا نمی‌کنند.

  تداوم چرای مفرط و کاهش درصد پوشش گیاهی سطح خاک

  وی یادآور شد: با تداوم این روند، سال‌به‌سال در اثر چرای مفرط، گیاهان مرغوب و خوش‌خوراک کاهش و به‌جای آنها گیاهان بی‌مصرف برای دام و چه‌بسا گیاهان سمّی و غیر خوش‌خوراک جایگزین می‌شوند.

  رییس بخش تحقیقات جنگل و مرتع مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی، از عوارض چرای مفرط دام در مراتع گفت و تأکید کرد: در صورت ادامه چرای مفرط درصد پوشش گیاهی سطح خاک کاهش‌یافته و پس از مدتی با مراتعی بدون پوشش گیاهی روبه‌رو خواهیم بود که به‌شدت در معرض فرسایش قرار دارند.

  به گزارش تسنیم، باید برای استفاده مداوم و اقتصادی از مرتع باید در انتخاب تعداد دام دقت کافی به عمل آید تا متناسب با ظرفیت مرتع باشد و اگر تعداد دام بیش از ظرفیت مرتع باشد، گیاهان خوش‌خوراک از بین رفته و تولیدات دامی کاهش خواهد یافت و مرتع ارزش خود را از دست خواهد داد.

  گزارش از امیرمسعود طایفه

  انتهای پیام/

  R7887/P1361/S6,47/CT7

  منبع : www.tasnimnews.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 8 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید