این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  بیست و شش ستون سرداب مطهر امام حسین علیه السلام در کدام یک از استانهای ایران ساخته شد؟

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  بیست و شش ستون سرداب مطهر امام حسین علیه السلام در کدام یک از استانهای ایران ساخته شد؟ را از این سایت دریافت کنید.

  شرح محدوده حائر حسینی / قبه بارگاه امام حسین (ع) کجاست و چه ویژگی دارد؟

  اماکن و محل‌های مختلفی در آیات و روایات وجود دارد که دعا و نیایش در آن‌ها توصیه شده است.

  ۱۹:۰۱ - ۲۸ شهريور ۱۳۹۷ ۶۶۵۵۹۶۳ نظر دادن اشتراک گذاری دانلود PDF

  شرح محدوده حائر حسینی / قبه بارگاه امام حسین (ع) کجاست و چه ویژگی دارد؟

  اماکن و محل‌های مختلفی در آیات و روایات وجود دارد که دعا و نیایش در آن‌ها توصیه شده است.

  اماکن و محل‌های مختلفی در آیات و روایات وجود دارد که دعا و نیایش در آن‌ها توصیه شده است و می‌گویند در صورت ابراز حاجت در آن‌ها فرد قطعا حاجت روا خواهد شد.

  یکی از این اماکن نورانی قبه و حائر حسینی است که سفارشات و تاکیدات فراوانی درباره آن آورده شده است که باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد امروز به شرح محدوده حائر حسینی و قبه بارگاه امام حسین (ع) بپردازد، پس اگر شوق آن را دارید که از حرم امام حسین (ع) بیشتر بدانید، بسم الله..

  قبه به کجا اطلاق می‌گردد و آیا حرم امام حسین حریم دارد؟

  عظمت واقعه عاشورا و نمایش بی‌نظیر فضایل الهی اهل‌بیت علیهم‌السلام در مقابل دشمنان خدا و رسول او موجب شد که این رویداد عظیم از جهات گوناگون از دیگر رویداد‌های بزرگ عالم متمایز شود؛ مصیبتی که پیش از وقوعش، ملائکه الهی و انبیا و اوصیا علیهم‌السلام در سوگ آن نشستند و پس از وقوع آن نیز ائمه هدی علیهم‌السلام به یادآوری این مصیبت بزرگ پرداختند و مجالس عزا برپا کردند.

  یکی از مکان‌هایی که در روایات اسلامی تأکید شده است که دعا در آن جا به اجابت می‌رسد حرم حضرت سیدالشهدا (ع) است که از آن به قبه یا حائر حسینی تعبیر می‌شود.

  واژه قبه که در روایات به کار رفته برخی پس از ساخت قبه بر بارگاه امام حسین بوده و برخی پیش از ساخت قبه بوده برخی از این روایات از پیامبر اسلام صادر شده است.

  بیشتر بدانید: نماز در کربلا و کوفه شکسته است یا کامل؟

  در باره روایاتی که پیشاز ساختن قبه صادر شده ترغیب به زیارت به همراه نوعی پیش بینی بوده مانند آنکه در روایتی طولانی ابن عباس از پیامبر پیرامون کیفیت شهادت فرزندشان حسین بن علی (ع) چنین نقل می‌کند که پیامبر به او فرمود: اى پسر عباس هر که او را با معرفت به حقّش زیارت کند براى او ثواب هزار حج و هزار عمره است، و هر که او را زیارت کند، مرا زیارت کرده و هر که مرا زیارت کند، گویا خدا را زیارت کرده، و براى زیارت‏کننده خدا است که او را به آتش عذاب نکند، هر آینه اجابت (دعا) زیر قبّه اوست، و شفا در تربتش مى‏باشد، و امامان از فرزندان او هستند.

  در این روایات ترغیب به زیارت امام حسین پس از شهادت است و حال آن که هنوز او به شهادت نرسیده.

  آن دسته از روایاتی که بحث از ساخت حایر و قبه بوده نیز روشن است؛ مراد از قبه نیز همان حایری است که در روایات دیگر مورد اشاره قرار گرفته است.

  بیشتر بدانید: سنت پیاده‌روی‌اربعین را چه‌کسی احیا‌کرد؟

  حائر در لغت به دیوار یا نرده گرداگرد خانه یا مکان گفته می‌شود که در روزگار امام باقر و امام صادق، از نام‌های قبر امام حسین بوده است.

  نتیجه آن که؛ قبه و حائر ناظر به محدوده اطراف نزدیک قبر امام حسین است و بر زمانی که تنها قبری بیش نبوده نیز صادق خواهد بود.

  تاریخچه بنا بر قبر امام حسین

  اما این که چهار دیواری بر قبر امام حسین به چه زمانی بر می‌گردد باید گفت:

  اولین بار بنى اسد پس از دفن اجساد شهدا و پیکر سید الشهدا، علامتى بر قبر نهادند. از این که توابین در سال هاى ۶۳ یا ۶۴ بر سر قبر امام حسین می ‏آمدند، مى‏فهمیم که آن هنگام، آشنا و شناخته شده بوده است.

  بنا به تشویق اولیاء دین، مدفن آن حضرت از همان آغاز، مورد زیارت شیعه قرار گرفت، چه پنهانى و چه آشکار.

  این مطلب را از دست ندهید: ویژگی های بارز امام حسین(ع) به روایت پیامبر(ص)

  در زمان بنى امیه، قبه‏اى بر قبر شریف ساخته شد  و تا زمان هارون الرشید باقى بود. وى‏قبر را خراب و محل آن را صاف کرد و درخت‏ سدرى را که (به نشانه قبر) در آنجا بود، قطع کرد.

  بار دیگر در زمان مامون ساخته شد. سپس در سال ۲۳۶ و ۲۳۷ هجرى به دستور متوکل عباسى، قبر و خانه‏هاى اطراف آن خراب شد و به جاى آن زراعت کردند و مانع‏رفت و آمد مردم شدند.

  باز هم در سال ۲۴۷ به دستور متوکل قبر را خراب کردند و چندین نوبت دیگر این تخریب انجام گرفت.

  ببینید: تصویری بی نظیر از سقف حرم امام حسین (ع)

  بناى فعلى مرقد و حرم سید الشهدا به قرن ‏هشتم هجرى برمى‏گردد. البته بار‌ها مرمت‌ها و اضافاتى انجام گرفته است. در سال‏۱۲۱۶ هجرى وهابی‌ها با سپاهى از منطقه نجد حمله کرده و حرم حسینى را غارت و تخریب کردند و اسب‌ها را در صحن مطهر بستند.

  محدوده حائر حسینی کجاست؟

  بحثی که در اینجا مطرح است این است که چه مقدار از اطراف قبر مطهر امام حسین علیه‌السلام حائر محسوب می‌شود؟ مرحوم علامه مجلسی اقوال متعددی را از علماء در این رابطه نقل کرده است و آنچه در نظر شریف خود ایشان تقویت دارد این است که مراد از حائر آن مقدار از مساحتی است که دیوار‌های صحن، آن را احاطه کرده است.

  ببینید: "پخش آنلاین" حرم امام حسین (ع)

  در نتیجه خود صحن از همه اطراف و ساختمان‌هایی که به قبه شریف متصل است و همچنین مسجدی که در پشت آن قبّه قرار دارد، جزء حائر محسوب می‌شوند. آنچه مشهور میان اهالی کربلاست و از گذشتگان به آن‌ها ارث رسیده و همچنین ظاهر کلمات اکثر اصحاب، همین است.

  مرحوم صاحب جواهر نیز در تفسیر حائر، همین معنا را انتخاب کرده است، هر چند احتیاط آن است که صحن مطهر را جزء حائر ندانند و به حرم مطهر و رواق‌ها و مسجد بالای سر قناعت کنند. به ویژه آن که در گذشته حرم تا این اندازه توسعه نداشته است.

  آیت‌الله محمدتقی بهجت (ره) در کتاب «رحمت واسعه» شامل مجموعه گفتار‌های عاشورایی‌اش درباره حائر حسینی چنین آورده است:

  «حائر» لغتاً یعنی «ما حار فیه الماء» (گودی‌ای که آب در آن جمع شود)، یعنی حفیره. حائر تقریباً مثل حقیره واسعه است که در آنجا دیگر آب [بیرون]نمی‌ریزد و به این طرف و آن طرف سرایت نمی‌کنند؛ بلکه همان‌جا فرو می‌رود. این مطلب بعد‌ها زمان متوکل ملعون انجام شده است که ارسال آب به آنجا کرده است. حتی در روایت نقل شده است که: «کان لایبلغ»؛ به خود قبر مطهر آب نمی‌رسید. این طور هم نقل شده است.

  منبع : www.yjc.news

  عجایب چندگانه حرم امام رضا که کمتر کسی از آن‌ها خبر دارد!

  آیا می‌دانستید تاریخچه‌ای عجیب در پس حرم امام رضا قرار دارد؟ از کتاب‌هایی ۱۲ قرنی تا حوادث تروریستی!در این مقاله به عجایب چندگانه حرم امام رضا می‌پردازیم.

  موضوعات داغ

  عجایب چندگانه حرم امام رضا که کمتر کسی از آن‌ها خبر دارد!

  سیده فاطمه فلاح خواندن این مطلب 10 دقیقه زمان میبرد

  هر ساله حدود ۲۰ میلیون زائر به قصد زیارت امام هشتم شیعیان وارد مشهد می‌شوند. اگر مدت زمان زیادی است که به حرم امام رضا (ع) مشرف نشده‌اید قطعا شگفت‌زده خواهید شد، زیرا تغییرات بسیاری در حرم انجام شده و وسعت آن نسبت به سال‌های گذشته چندین برابر شده است. احتمالا همه شما اطلاعاتی هر چند اندک درباره حرم امام رضا (ع) دارید، اما آیا می‌دانستید تاریخچه‌ای جذاب در دل این حرم آرامش‌بخش نهفته است؟ ما در این مقاله شما را با ۱۵ مورد از عجایب چندگانه حرم امام رضا (ع) آشنا خواهیم کرد؛ با ادامه این مطلب و با جاباما همراه باشید.

  اگرچه پایتخت ایران تهران است، اما همگی به خوبی می‌دانند که قطب مذهبی ایران، استان خراسان رضوی است. حرم امام هشتم ما شیعیان در استان خراسان رضوی و در شهر مشهد واقع شده است و هر ساله مسلمانان زیادی از سراسر جهان برای زیارت به ایران سفر می‌کنند. حرم امام رضا (ع) همیشه پر از سوال‌های تاریخی بوده است که شاید خیلی‌ها از آن چیزی نمی‌دانند؛ حرم امام رضا علاوه بر صحن‌ها، رواق‌ها و معماری‌های پر راز و رمز، عجایب بسیاری نیز دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت؛

  ۱- اولین و با ارزش‌ترین سنگ مزار امام رضا (ع)

  اولین سنگ مزار علی بن موسی‌الرضا در سده ششم قمری ساخته شد و از جنس مرمر است. ابعاد این سنگ مزار به طول ۴۰ و عرض ۳۰ سانتی‌متر بوده و به دلیل قدمتی که دارد، بسیار با ارزش است. جالب است بدانید تاریخ ولادت و شهادت هشتمین اختبر تابناک امامت با خط کوفی بر روی این سنگ حک شده و هم‌اکنون در موزه حرم از آن نگهداری می‌شود.دومین سنگ مزار امام رضا (ع) از جنس سنگ سفید مرمر آهکی بوده و ابعاد آن ۶۰ در ۴۰ سانتی متر است. این سنگ هم‌اکنون بر روی مزار موجود در سرداب قرار گرفته است.سومین سنگ مزار امام هشتم شیعیان هم دارای ابعادی به طول ۲٫۲۰ و عرض ۱٫۱۰ بوده که در طبقه همکف حرم وجود دارد. رنگ این سنگ مزار، سبز چمنی بوده و آن را همزمان با نصب ضریح پنجم حضرت در سال ۱۳۷۹ در حرم قرار دادند.

  رزرو هتل در مشهد

  ۲- مسجد بالاسر؛ قدیمی‌ترین مسجد حرم امام رضا (ع)

  اولین و قدیمی‌ترین بنای ساخته شده در حرم امام رضا (ع)، مسجد بالاسر است که زائرین بسیار زیادی برای خواندن نماز و دعا وارد آن می‌شوند و از اسرار حرم امام رضا (ع) است. تقریبا همه زائرین پس از زیارت حرم وارد این مسجد می‌شوند، اما کمتر کسی نام آن را می‌داند. مسجد بالاسر دارای ابعادی به طول ۸ متر و عرض ۴٫۵ متر بوده و ارتفاع آن حدود ۱۰ متر است. آزاره‌های این مسجد کهن از سنگ مرمر ساخته شده و دیوار و سقف آن، کاشی‌کاری بسیار زیبایی دارد. مسجد بالاسر در سمت غرب ضریح مطهر حضرت امام رضا (ع) قرار گرفته است.

  یکی دیگر از مساجد قدیمی و زیبای حرم امام رضا (ع)، مسجد گوهرشاد است. این مسجد از بناهای دوران تیموری در سده نهم هجری بوده و نام آن از نام همسر شاهرخ تیموری (گوهرشاد بیگم) گرفته شده است. مسجد گوهرشاد در صحن جنوبی حرم واقع شده و ساخت آن ۱۲ سال طول کشید. این مسجد تقریبا به شکل مربع بوده و هم‌اکنون یکی از زیباترین مساجد حرم به حساب می‌آید.

  عکس از: مسعود نوذری

  ۳- مساحت یک میلیون متری حرم امام رضا (ع)

  مساحت کل حرم امام رضا (ع) در گذشته حدود ۱۲ هزار متر مربع بود، اما هم اکنون با توجه به بازسازی‌های انجام شده در حدود یک میلیون متر مربع است و این مسئله حرم امام را به یکی از بزرگترین اماکن مذهبی جهان تبدیل کرد.

  ۴- نخستین بنای حرم مطهر

  امام رضا (ع) در سال ۲۰۳ (در برخی روایات تاریخ به شهادت رسیدن امام رضا ۲۰۲ هجری قمری آمده است) هجری قمری در طوس به شهادت رسیدند و بدن مطهر آن امام را در باغ حمید بن قحطبه و در کنار قبر هارون الرشید به خاک سپردند. در حقیقت نخستین بنای حرم مطهر همان بقعه هارون الرشید بود و پس از آن طوس به مشهدالرضا تغییر نام پیدا کرد.

  ۵- اولین گنبد طلای حرم مطهر

  اولین گنبد طلای حرم مطهر امام رضا (ع) در صحن بیرونی آن قرار داشته و دارای دو پوشش است. پوشش اول آن، گنبدخانه حرم بوده که به آن قبه می‌گویند و پوشش دوم که بر فراز آن قرار دارد، گنبد نام گرفته است. این گنبد در ابتدا با آجرهای زرد رنگ ایرانی ساخته و پس از آن با کاشی تزیین شد، سپس شاه طهماسب صفوی در سال ۹۳۲ هجری قمری، بدون آنکه تغییری در اصل بنا ایجاد کند، آن را با خشت‎هایی از جنس طلا ساخت. جالب است بدانید که این گنبد بیش از ۲ قرن قدمت دارد.

  ۶- نخستین ضریح ساخته شده برای امام رضا

  یکی دیگر از عجایب حرم امام رضا (ع)، نخستین ضریح ساخته شده بوده که قدمت بسیار زیادی دارد. این ضریح به دوران صفویه مربوط می‌شود و از آن زمان تاکنون پنج ضریح برای امام هشتم ساخته و نصب شده است. اولین ضریح حرم در دوران صفویه و در اواسط قرن دهم هجری قمری ساخته شد. جنس این ضریح از چوب، طلا و نقره بوده و بسیار ارزشمند است.

  پس از فرسوده شدن اولین ضریح حرم، در سال ۱۱۶۰ هجری قمری نوه نادرشاه افشار به نام شاهرخ میرزا یک ضریح از جنس یاقوت و زمرد به نام نگین‌نشان به حرم هدیه کرد. ضریح دوم امام هشتم هم‌اکنون در زیر ضریح چهارم حضرت و در سرداب قرار دارد.

  ضریح سوم مربوط به دوران فتحعلی شاه بوده و در سال ۱۲۳۸ هجری قمری ساخته شد. ابعاد این ضریح ۳ در ۴ متر است و دارای ورقه‌های طلاکوبی شده می‌باشد. همچنین ضریح سوم در سال ۱۳۳۸ به علت پوسیدگی پایه‌ها به موزه حرم مطهر انتقال داده شد و هم اکنون هم برای مشاهده عموم در دسترس قرار دارد.چهارمین ضریح حضرت امام رضا (ع) به نام ضریح طلا و نقره و معروف به شیر و شکر در سال ۱۳۳۸ بر روی ضریح دوم نصب شد. در چهار گوشه ضریح، خوشه‌های انگور از جنس طلا نصب شده بود و وظیفه تزیین آن را سیدابوالحسن حافظیان بر عهده داشت. ضریح طلا و نقره به مدت ۴۱ سال بر روی مرقد مطهر امام رضا (ع) قرار گرفت و در سال ۱۳۷۹ به موزه آستان قدس رضوی منتقل شد.

  منبع : www.jabama.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 22 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید