این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  بیوگرافی آیت الله امجد

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  بیوگرافی آیت الله امجد را از این سایت دریافت کنید.

  محمود امجد

  محمود امجد

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  محمود امجد

  اطلاعات شخصی زاده ۱۳۱۸ خورشیدی

  کنگاور، کرمانشاه، ایران

  دین اسلام ملیت ایرانی

  محل اقامت پاریس، فرانسه

  دوران معاصر

  مذهب شیعه دوازده‌امامی

  زمینه‌های علمی فقه، اخلاق، عرفان

  آثار معروف فهرست آثار

  تحصیلات حوزه علمیه قم

  اشتغال مدرس حوزه علمیه، امام جماعت، نویسنده

  مرتبه

  استادان سید روح‌الله خمینی

  محقق داماد

  سید حسین طباطبایی قمی

  سید رضا بهاءالدینی محمدتقی بهجت عزیزالله خوشوقت

  سید محمدحسین طباطبایی

  گسترش شاگردان گسترش تأثیرپذیرندگان

  محمود امجد (زادهٔ ۱۳۱۸ خورشیدی) ، از روحانیون است. او از شاگردان سید محمدحسین طباطبایی، سید رضا بهاءالدینی، سید روح‌الله خمینی است.[۱]

  زندگی‌نامه[ویرایش]

  وی در سال ۱۳۱۸ خورشیدی در شهرستان کنگاور از توابع شهر کرمانشاه در خانواده‌ای روحانی زاده شد.[۲] جدش ملقب به «افصح المتکلّمین» بود. پدرش نیز از علما بود و در مسیر کاروان‌های ایران به کربلا، میزبان علمای آن روزگار می‌شد. او تحصیلات کلاسیک را تا سطح پنجم و دبیرستان قدیم در رشته طبیعی در همان شهر کرمانشاه گذراند.[]

  دوران تحصیل و استادان[ویرایش]

  محمود امجد تقریباً هجده ساله بود که تحصیلات جدید را با هدف تحصیل علوم دینی رها کرد و به قم رفت. در مدت کوتاهی دورهٔ مقدمات و سطح را به پایان برد و تحصیل دروس خارج را آغاز کرد. استادان درس خارج فقه و اصول او سید روح‌الله خمینی، محقق داماد، حسین فاطمی، سید رضا بهاءالدینی، محمدتقی بهجت و عزیزالله خوشوقت بودند و در فلسفه و عرفان از سید محمدحسین طباطبایی بهره جست و در ۲۰ سال پایانی عمر طباطبایی با او همراه بود و در جلسات عمومی و خصوصی‌اش شرکت داشت.

  بزرگ‌ترین استاد اخلاق و عرفان او سید رضا بهاءالدینی بود که از سال ۱۳۵۱ خورشیدی با او مأنوس بود و از او می‌آموخت. محمود امجد از سال ۱۳۵۰ با محمدتقی بهجت ارتباط پیدا کرد و علاوه بر شاگردی، ارتباطی خاص و نزدیک با او داشت؛ و همچنین با عزیزالله خوشوقت مراودت نزدیکی داشت و در بسیاری از جلسات اخلاقی وی در قم و تهران در کنار وی حضور داشت.

  پس از انقلاب[ویرایش]

  پس از انقلاب، او مدتی امام جمعه نهاوند بود و مدتی نیز نمایندهٔ سید روح‌الله خمینی در غرب ایران (منطقهٔ ۷) بود.

  او از استادان مدرسهٔ عالی شهید مطهری و مسجد کوی دانشگاه، حوزهٔ علمیهٔ دماوند، مشهد، قم، اصفهان و … شناخته می‌شود و طلاب و دانشجویان بسیاری را در طول سال‌های حضور در مدرسهٔ عالی شهید مطهری و مسجد کوی دانشگاه تربیت کرده‌است.[۳]

  امجد نزدیک به یک دهه است که در تهران ساکن است و به تدریس مشغول است. نماز جماعت او در مسجد کوی دانشگاه تهران و مراسم‌های عزاداری محرم او، همواره مورد توجه قرار گرفته‌است.

  امجد در نیمه تیر ۱۳۹۰ به مالزی که محل سکونت فرزندش محمد است رفت تا مراسم شعبان و رمضان را آنجا بگذراند.[۴] او در خرداد ۹۱ نیز در مسکو بود و پس از آن به ایران بازگشت.

  ثبت نام در پنجمین دوره انتخابات خبرگان و عدم احراز صلاحیت[ویرایش]

  محمود امجد همزمان با سید حسن خمینی در ۲۷ آذر ۱۳۹۴، با حضور در وزارت کشور ایران رسماً برای شرکت در دوره پنجم انتخابات مجلس خبرگان رهبری ثبت‌نام کرد. وی خود را فراجناحی دانست و در ارتباط با بحث نظارت بر رهبری، حمایت از رهبری را لازم دانست.[۵] وی پیشتر در نخستین دوره مجلس خبرگان رهبری از حوزه انتخابیه کرمانشاه کاندید شده بود و اجتهاد وی نیز محرز و تأیید صلاحیت گردید و حدود صد هزار رای داشت اما منتخب نگردید. علیرغم وجود این قانون در انتخابات خبرگان، که کسانیکه اجتهاد آنها در انتخاباتهای پیشین قبلاً تأیید شده نیاز به آزمون مجدد اجتهاد ندارند، در انتخابات این دوره از امجد خواسته شد برای احراز اجتهاد در آزمون شرکت کند، اما وی در این آزمون شرکت نکرد و در نهایت صلاحیت او از سوی شورای نگهبان احراز نگردید.[۶]

  شاگردان[ویرایش]

  محمدحسین رحیمی، (اخیرا کتاب شرح وی بر سید محمد حسین طباطبایی با اشراف و تقریظ محمود امجد به چاپ رسیده‌است)

  موضع‌گیری‌های سیاسی[ویرایش]

  محمود امجد از سال ۱۳۸۸ به‌این سو در بعضی موارد موضع‌گیری‌های مخالف حاکمیت داشته‌است.[۷]

  حمایت از کردان[ویرایش]

  در جریان جنجال مدرک تحصیلی علی کردان، امجد از او حمایت و از استیضاح‌کنندگان به شدت انتقاد کرد و گفت «آن‌ها به جهت ریختن آبروی مؤمن گناهکارند».[۸]

  اعتراض به سرکوب معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دهم[ویرایش]

  مقالهٔ اصلی: واکنش مراجع تقلید و روحانیون به پیامدها و نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۸)

  امجد در جریان انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۸) دربارهٔ احمدی‌نژاد گفت: «اگر امام بود این شخص را عزل می‌کرد.» او دربارهٔ میرحسین موسوی گفت: «من به صداقت آقای موسوی یقین پیدا کرده‌ام و اگر همه کرهٔ زمین غیر این را بگوید من از یقین خود دست برنخواهم داشت». وی همچنین در مورد مهدی کروبی اظهار داشت: «ایشان هم شجاع است و هم صداقت دارد.»[۹]

  محمود امجد پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۸) در اعتراض به سرکوب مردم معترض، درس اخلاق خود را در تهران تعطیل کرد و در نیمه تیرماه ۱۳۹۰ از ایران خارج و در مالزی ساکن شد. وی همچنین سفرهایی به مسکو داشت. برخی از سایت‌ها دربارهٔ خروجش از ایران از قول وی نقل کرده‌اند که وی گفته: «من به نشانه اعتراض به وضع موجود از ایران خارج شده‌ام و تا زمانی که ظلم در ایران پابرجاست به ایران بازنخواهم گشت.»[۱۰] وی سپس به ایران بازگشت و در رمضان/مرداد ۱۳۹۲ در تهران مراسم ایام رمضان را برقرار داشت.[۱۱]

  اعدام روح‌الله زم[ویرایش]

  امجد در ۲۵ آذر ۱۳۹۹ و پس از اعدام روح‌الله زم، علی خامنه‌ای را مسئول مستقیم تمام خون‌های ریخته‌شده و کشته‌ها از سال ۱۳۸۸ به این سو دانست.[۱۲] او از زم با عنوان «شهید» یاد کرد و گفت «همهٔ افرادی که در چهل سال اخیر مظلومانه کشته شده‌اند را شهید می‌داند». امجد ضمن انتقاد از سکوت سید علی سیستانی در قبال اعدام روح‌الله زم، به سید علی خامنه‌ای توصیه کرد که «استبداد رأیش را کنار بگذارد، توبه کند و اجازه دهد با اصلاح قانون اساسی مردم به آزادی و رفاه برسند وگرنه ادامه این راه هلاکت خواهد بود».[۱۳]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  آیت الله محمود امجد روحانی منتقد حاکمیت کیست؟

  در فایل ویدئویی که اخیرا از آیت الله محمود امجد منتشر شده، سخنانی تندی علیه حاکمیت ایران مطرح شده است. رویداد۲۴ در گزارش چهره‌های خود زندگی محمود امجد را بررسی

  حتما بخوانید

  حمید قره حسنلو پزشکی که به اعدام محکوم شد، کیست؟

  عضو موتلفه: اعدام‌ها طبیعی است

  مصاحبه نکردن خضریان با دختر دانشجو به خاطر بی‌حجابی

  واکنش حسن روحانی به اعتراضات مردم +فیلم

  سیاسی » برگزیده کد خبر: ۲۴۳۹۵۶

  تاریخ انتشار: ۱۴:۱۷ - ۲۹ آذر ۱۳۹۹

  تعداد نظرات: ۲۲ نظر

  گزارش رویداد۲۴ از چهره روز؛

  آیت الله محمود امجد روحانی منتقد حاکمیت کیست؟

  در فایل ویدئویی که اخیرا از آیت الله محمود امجد منتشر شده، سخنانی تندی علیه حاکمیت ایران مطرح شده است. رویداد۲۴ در گزارش چهره‌های خود زندگی محمود امجد را بررسی کرده است.

  رویداد۲۴ در میان روحانیون جمهوری اسلامی این روزها نام آیت الله امجد بیشتر شنیده می‌شود. او در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در حمایت از معترضان موضع گرفت و خبرساز شد و این بار با «شهید» خطاب کردن «روح الله زم» بار دیگر نام او مطرح شد. محمود امجد فایل ویدئویی از خود منتشر کرده که در آن سخنانی در انتقاد از حاکمیت ایران بیان می‌کند و در کنار آن حرف‌های تندی به خاطر اعدام روح الله زم مطرح کرده است.

  روح الله زم مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز بود که نقش عمده‌ای در جریان اعتراضات خیابانی خصوصا در سال ۱۳۹۶ ایفا کرده بود. او همچنانکه اخباری از درون ایران منتشر می‌کرد، در چند مقطع آموزش ساخت کوکتل مولوتوف را در آمدنیوز آموزش می‌داد تا معترضان به وسیله آن درگیری‌های خیابانی انجام دهند. این اقدام توسط دادگاه اقدام علیه امنیت ملی شناخته شد و در نهایت روح الله زم در تاریخ ۲۲ آذر ماه ۱۳۹۹ اعدام شد.

  خبرگزاری صداوسیما گزارش داده که در برخی شهرهای ایران علیه محمود امجد راهپیمایی شده است. علی اکبر نوری از شاگردان قدیمی امجد در مطلبی علیه او نوشت: «راهی که شما از بیش از بیست سال قبل در پیش گرفتید، الان به ترکستان اتحاد موضع شما، با مواضع سران کفر اروپایی در موضوع جاسوس و نوکر بیگانگان و هماهنگ‌کننده همه اشرار ضد اسلام و جمهوری اسلامی روح الله زم منتهی شده است.»

  برخی رسانه‌ها سخنان او در گذشته را منتشر کردند و او را متهم به تظاهر کردند. امجد در سخنرانی‌هایی قدیمی که رجانیوز و مشرق نیوز منتشر کردند، در حمایت از حاکمیت و رهبر انقلاب صحبت کرده است. اما اینک در چرخشی سیاسی به منتقد حاکمیت تبدیل شده است.

  آیت الله محمود امجد کیست؟

  محمود امجد زادهٔ ۱۳۱۸ استاد حوزه‌های علمیه و از شاگردان آیت الله طباطبایی، آیت الله خمینی و آیت الله بهجت بوده است. او مدتی امام جمعه نهاوند بود و بعدا با حکم امام خمینی به عنوان نماینده ولی فقیه در غرب ایران منصوب شد.

  امجد که در سخنرانی‌های خود معمولا از موضوعات اخلاقی سخن می‌گوید، سال‌های امام جماعت و سخنران مراسم کوی دانشگاه تهران بوده و به همین دلیل ارتباط خوبی با دانشجویان دارد.

  امجد رفاقتی دیرینه با رزمندگان «حلقه نازی‌آباد» داشت. او هر سال میانه شهریور در سالگرد حاج داود کریمی سخنرانی می‌کند و همچنین سخنران مراسم عاشورا در جنوب تهران است که پاتوق نزدیکان حاج داود و چهره‌های منتقد و اصلاح‌طلب مذهبی در جنوب تهران است.

  اختلاف امجد با اصولگرایان به سال ۸۸ بازمی‌گردد. امجد بعد از ماجرای کوی دانشگاه آن سال، در انتقاد از برخورد با دانشجویان موضع تندی اتخاذ کرد. امجد در جریان مناظره‌ها از میرحسین موسوی حمایت کرد و به محمود احمدی‌نژاد به خاطر نشان دادن تصویر همسر موسوی تاخت. به این ترتیب اختلاف‌ها با او افزایش یافت. رسانه‌های نزدیک به محمود احمدی نژاد همان زمان نوشتند که به خاطر حضور بعضی چهره‌های سیاسی در برنامه‌های آیت الله امجد، آیت الله خوشوقت دیگر در برنامه‌های ایشان حاضر نمی‌شود. رجانیوز نوشت: «حاج آقای خوشوقت به آقای امجد تذکر دادند که حضور این چهره‌ها در مجلس شما، در ذهن مردم به ویژه جوانان جنبه تایید از طرف شما را دارد، آن‌ها را راه ندهید. اما آقای امجد گفت: نمی‌توانم آن‌ها راه ندهم، مجلس روضه امام حسین (ع) است. آیت‌الله خوشوقت هم گفت اگر نمی‌توانی مانع آن‌ها شوید پس مجلس خودتان را تعطیل کنید و الا تایید باطل به هر نحوی حرام است. اما آقای امجد قانع نشد و آیت الله خوشوقت ارتباط خود را با آقای امجد به طور کلی قطع کرد.»

  تصویر قدیمی محمود امجد در کنار آیت الله خمینی

  خانه مصادره‌ای آیت الله امجد و سفر به مالزی

  به گزارش رویداد۲۴ سال ۸۸ اتفاقاتی برای او رخ داد و ظاهرا عده‌ای به خانه او حمله کرده بودند. برخی گفتند کار گروه‌های فشار بوده اما برخی رسانه‌های اصولگرا نوشتند حمله‌کننده، صاحبخانه منزل اجاره‌ای امجد بوده که برای گرفتن اجاره خود مراجعه کرده و نوه‌ها و عروس آیت الله بهجت به او حمله کرده‌اند.»

  ابعاد این مسئله در اوج حوادث انتخابات سال ۸۸ هرگز مشخص نشد اما بعدا خبر آمد که محمود امجد در یک خانه متعلق ستاد اجرایی فرمان امام ساکن بوده است. رسانه‌های اصولگرا نوشتند «مسئولان اوقاف به خاطر حفظ شأن آقای امجد موافقت مالک را برای استمرار سکونت ایشان تا تهیه منزل جدید، با ارائه مبالغی به مالک جلب کرده‌اند و هم‌اکنون، با وجود حضور آقای امجد در سفر مالزی، عروس و نوه‌های ایشان بدون هیچ مشکلی در منزل مذکور سکونت دارند.»

  جعفر شجونی هم درباره آن ماجرا گفته بود «من واقعا برای ایشان [محمود امجد] و روندی که در پیش گرفته غصه دارم. متاسفانه ایشان در مقابل فتنه‌گران به بسیج حمله کرد، مساله مسکنشان هم که مربوط به اوقاف بود، طبق اطلاع من با عنایت ویژه حضرت آقا برطرف شد و جای تاسف است که آقای امجد خدای ناکرده مورد سوءاستفاده دشمنان قرار بگیرد. البته جنس ایشان با فتنه‌گران متفاوت است و امیدواریم با موضع‌گیری صحیح دشمنان را ناامید کنند.»

  منبع مطلب : www.rouydad24.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید