این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  تربیت فرزندانی مسئولیت پذیر در خانواده ایرانی باعث پرورش افرادی متعهد و مسئول شده است

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  تربیت فرزندانی مسئولیت پذیر در خانواده ایرانی باعث پرورش افرادی متعهد و مسئول شده است را از این سایت دریافت کنید.

  چگونه می توانیم فرزندی مسئولیت پذیر تربیت کنیم؟ (4)

  آموزش مسئوليت پذيري، گرانبهاترين هديه ­اي است که والدين مي­توانند به فرزندانشان ارزاني کنند.آموزش مسئوليت­ پذيري به کودکان، نيازمند جوي خاص در خانه و مدرسه است، تا بتوانند در شرايط و موقعيت ­هاي مختلف تصميمات صحيحي اتخاذ کنند.

  مهارت های زندگی

  چگونه می توانیم فرزندی مسئولیت پذیر تربیت کنیم؟ (4)

  آموزش مسئوليت پذيري، گرانبهاترين هديه ­اي است که والدين مي­توانند به فرزندانشان ارزاني کنند.آموزش مسئوليت­ پذيري به کودکان، نيازمند جوي خاص در خانه و مدرسه است، تا بتوانند در شرايط و موقعيت ­هاي مختلف تصميمات صحيحي اتخاذ کنند.

  چکیده مصاحبه:- مسئولیت­ پذیری یک عنصر برجسته در موفقیت انسان است و نشان دادن احساس مسئولیت یک امر ذاتی نیست.- فردبا ویژگی احساس مسئولیت در متن خانواده و روابط اجتماعی و تعاملاتی که با دیگران دارد امکان رشد پیدا می­کند.- والدین در این میان نقش محوری را در انتقال روحیه مسئولانه به کودک دارند.- والدین بايد رفتارهای تربیتی خود را در جهت پرورش کودکانی مسئول جهت دهند.- فرزندانی که از اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند مسئولیت‌گریز می‌شوند پس اعتماد به نفس آنان را بالا ببریم.- نبود روحیه مسئولیت‌پذیري در فرزندان دلايل متعددي دارد از جمله: انتظارات والدين، شماتت فرزندان، ارزيابي نادرست فرزندان از سوي والدين... .ـ براي ايجاد روحيه مسئوليت پذيري در کودک بايد وظایفی مناسب سن کودک بر عهده­اش بگذارید.پژوهش خبری صداوسیما: آموزش مسئوليت پذيري، گرانبهاترين هديه ­اي است که والدين مي­توانند به فرزندانشان ارزاني کنند. آموزش احساس مسئوليت­ در کودکان آنان را قوي و بااراده مي ­کند و آنها قادرند که از خود مراقبت کنند؛ وظايف خويش را به عهده بگيرند. آموزش مسئوليت­ پذيري به کودکان، نيازمند جوي خاص در خانه و مدرسه است. چنين جوي اطلاعات و منابعي را براي کودکان فراهم مي­کند تا بتوانند در شرايط و موقعيت ­هاي مختلف تصميمات صحيحي اتخاذ کنند.[1]

  يکي از موضوعات مهمي که در حوزه تربيت فرزند مطرح است، مسئولیت ­پذیری است که یک عنصر برجسته در موفقیت انسان است. حال سوال اين است که در چه سني مي­توانيم از بچه ­ها توقع انجام کاري را داشته باشيم. طرح اين مسئله در زمان ه­اي که والدين بيش از حد به برآوردن نيازهاي کودک مي ­پردازند و حتي کارهاي شخصي فرزندان خود را انجام مي ­دهند و نيز آنها هم در انجام کارهاي شخصي­شان را تا جاي ممکن تعلل مي ­کنند، بسيار ضروري است. زيرا اگر کودک طي سال­هاي رشد و تکامل خود هرگز درنيابد که در چارچوب خانواده وظايف و مسئوليت ­هايي برعهده دارد، بديهي است که در دوران بزرگسالي از زير بار وظايف و مسئوليت­ هاي خود شانه خالي خواهدکرد.

  در اين گزارش سعي کرديم به سوالات زير پاسخ دهيم

  1ـ چگونه فرزندی مسئولیت پذیر تربیت کنیم؟

  2ـ چه چیزهایی باعث می‌شود روحیه مسئولیت‌پذیری در فرزندان نباشد يا کم باشد؟

  3ـ از چه زمانی و چگونه می‌توان به کودک مسئولیت داد؟

  4ـ چه کارهایی را بايد به کودک محول کرد که روحيه مسئوليت ­پذيري را در او ايجاد کند؟

  5ـ چگونه به مسئولیت پذیری فرزندان کمک کنیم؟

  مسئولیت‌پذیری چیست و چگونه می توانیم فرزندی مسئولیت پذیر تربیت کنیم؟

  مسئولیت‌پذیری نوعی نگرش اکتسابی است که از همان ابتدای زندگی هر فردی در حدود 7 تا 8 سالگی به بعد ایجاد می‌شود. بنابراین انتظار می‌رود والدین عزیز که از همان ابتدا با کودک خود همراه هستند در ایجاد و رشد چنین حس با اهمیتی در فرزند خود کوشا باشند، چراکه داشتن حس مسئولیت‌پذیری بیش از هر چیز به نفع خود فرزند، چه در دوران کودکی او و چه در دوران نوجوانی و چه در دوران بزرگسالی است. به طور کلی می‌توان یاد‌آور شد که مسئولیت‌پذیر بودن فرزندان می‌تواند ارتباط مستقیمی با دیگر افراد خانواده داشته باشد چراکه اگر فرزندی در یک خانواده با مسئولیت رشد و نمو کند به ناچار او هم مسئولیت‌پذیری را از پدر و مادر خود یاد خواهد گرفت و اگر ببیند در خانواده به این امر مهم اهمیت ‌چندانی نمی‌دهند، خود نیز مسئولیت‌پذیر نمی‌شود.

  بنابراین والدین می‌توانند به عنوان سرمشق و الگویی بسیار قوی و محکم، خود با رفتاری که حاکی از مسئولیت‌پذیری است و با اتخاذ تدابیر آموزشی مناسب زمینه پرورش این حس را در فرزندان به وجود بیاورند. براي ايجاد روحيه مسئولیت‌پذیری در کودک بايد شرایط روحی و روانی فرزندان خود را بدانند و تلاش کنند موقعیت‌ها و زمان‌های مناسبی را برای قبول کردن مسئولیت در آنان فراهم آورند و در آخر انتظارات خود را متناسب با سن و سالشان به طور دقیق، روشن و عاری از هر گونه تحمیل و کنايه­اي بیان کنند. باید این نکته را یادآور شد که داشتن این حس مهم در فرزندان می‌تواند هدفمند باشد و داشتن بر‌نامه‌ریزی و گرفتن تصمیم‌‌های مناسب در زندگی را در وجود کودک نهادینه کرد.[2]

  چه چیزهایی باعث می‌شود روحیه مسئولیت‌پذیری در فرزندان کم يا اصلا نباشد؟

  گاهی والدین کاری را به فرزند خود می‌سپرند، کاری که در عرض چند دقیقه تمام می‌شود اما فرزند آنها آن کار را به روزهای دیگر یا چند ساعت دیگر موکول می‌کند و در آخر پدر و مادر از گفته خود پشیمان می‌شوند و خود آن کار را انجام می‌دهند، چون در واقع با سپری کردن زمان، فرزندان یا آن کار را انجام نمی‌دهند یا ناقص انجام می‌دهند. و در کل مي­ توان مواردي را نام برد که مسئولیت‌پذیری را در فرزند کم يا از بين مي ­برد که در این زمینه می‌توان به موارد زیر اشاره و برای تربیت فرزندان مسئولیت‌پذیر برنامه‌ریزی کرد.[3]

  از چه زمانی و چگونه می‌توان به کودک مسئولیت داد؟

  معمولا بین 3 تا 5 سالگی، کودک هر چیزی را از روی تقلید یاد می‌گیرد برای همین می‌توانید مرتب کردن اتاق را مانند بازی به او نشان دهید و او را در این کار همراهی کنید. او نیاز دارد بداند که این کار را از کجا شروع کند و هر وسیله را چطور سرجای خود بگذارد. تصور نکنید فرزند شما خیلی کوچک است. وقتی زمان تمیز کردن اتاق کودکتان می‌شود حتما مسئولیت‌هایی به او بدهید.کودک با کمک شما معنای مسئولیت را می‌فهمد و تمایل پیدا می‌کند که این کار را تکرار کند. در ضمن بین 6 تا 11 سالگی، او تمایل دارد خود را مستقل‌تر نشان دهد و ترجیح می‌دهد اتاقش را به تنهایی مانند یک فرد بزرگسال مرتب کند. این موضوع به آن معنا نیست که او می‌داند چطور این کار را انجام دهد. دلایل صحبت‌های خود را برایش توضیح دهید، از تحمیل نظرات خود اجتناب کنید و به جای او وسایلش را مرتب نکنید. مثلا بدون هماهنگی و موافقت فرزندتان دکوراسیون اتاق وی را تغییر ندهید.[4]

  منبع : www.iribnews.ir

  رابطه مسئولیت‌پذیری و حرمت نفس در نوجوانان/ والدین چگونه فرزندی مسئول تربیت کنند؟

  خانواده

  ۱۲:۵۰ ۱۳۹۹-۸-۱۷

  http://fna.ir/f0nyf1

  ۰ ۰

  رابطه مسئولیت‌پذیری و حرمت نفس در نوجوانان/ والدین چگونه فرزندی مسئول تربیت کنند؟

  یکی از ویژگی های بارز نوجوانان گله و شکایت و سرزنش در برابر مشکلات است، آنها باید بیاموزند که سرزنش کردن تنها باعث می شود که خود را قربانی بدانند و مسئولیت خود را به درستی انجام ندهند و به گردن دیگران بیاندازند.

  گروه خانواده: زمانی که خودمان پدر و مادر می‌شویم و رفتار و کردار فرزند نوجوان خود را می‌بینیم احتمالا یاد دوران نوجوانی خودمان می‌فتیم. شاید هم با خودمان بگوییم کاش آن روزها والدین ما با آگاهی بیشتری درباره تربیت ما واکنش نشان می‌دادند و یا ممکن است بخواهیم مراقب باشیم که اشتباهات تربیتی نسل قدیم را درباره نوجوانان امروز تکرار نکنیم. این روزها اما ماجرا فرق می‌کند. بچه‌های نوجوان ما بیشتر در خانه حضور دارند و شبانه روز کنار بقیه اعضای خانواده اوقات خود را سپری می‌کنند. تقریبا می‌توان گفت هیچ پدر و مادری چنین شرایطی را هرگز پیش‌بینی نمی‌کرد. اما آیا با وجود همه این شرایط می‌توان روند تربیتی نوجوان را متقوف کرد؟ قطعا خیر.

  مهم‌ترین ویژگی دوران نوجوانی ساز مخالف زدن و استقلال‌طلبی در وجود نوجوان است. از طرفی مهارت پر و بال دادن به استقلال‌طلبی نوجوان به همراه پرورش حس مسئولیت پذیری و پاسخ‌گویی بابت مسئولیت‌هایش نیاز به برنامه‌ریزی و دقت و توجه والدین دارد.

  به منظور آشناکردن والدین با خصوصیات نوجوانی و بالاخص مسئولیت پذیری یک نوجوان با ارائه راهکارهایی مناسب در این زمینه با «دکتر نسیم نوری» روان شناس و خانواده درمانگر، متخصص نوجوان و استاد دانشگاه به گفت وگو نشستیم که در ادامه مشروح این گفت وگو را می خوانیم:

  * خانم دکتر برایمان  بفرمایید که دوره نوجوانی چه ویژگی‌های خاصی دارد و در این دوره چه فراگیری چه مهارت هایی برای نوجوان لازم است؟

  نوجوانی مرحله ‌گذاری در دوران رشد و تحول جسمی و روانی است که میان کودکی و جوانی روی می‌دهد. در این دوره گذار ما شاهد یکی از پرتحول ترین تغییرات جسمانی و تغییرات روان شناختی هستیم. افزایش آگاهی و آموزش های مناسب در این دوران نقش به سزایی در سلامت جسمانی و روانی افراد در آینده خواهد داشت. یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین آموزش ها از دیدگاه ما روانشناسان در این دوره تحولی، آموزش های مهارت های زندگی به نوجوانان است. به عنوان مثال، آموزش مسئولیت پذیری که یکی از مهارت های اساسی زندگی است که افراد باید در دوران رشد روانی خود آن را فرا بگیرند تا در آینده فردی موفق و توانمند در اجتماع باشند، در این دوره حائز اهمیت است.

  * خانم نوری یکی از مهمترین ویژگی های مهارتی یک نوجوان تقویت مسئولیت پذیری است، شما مسئولیت پذیری را چطور تعریف می کنید و به نظر شما این ویژگی چطور ایجاد می شود؟

  مسئولیت پذیری، پذیرشِ تعهدِ انجام یک یا چند کار و پذیرشِ پیامدها و نتایج آن ها توسط یک فرد است. مسئولیت پذیری همان حالتی است که وقتی قولی می‌دهیم، سر قول‌مان می‌مانیم و کارهایی که به عهده ما است را در زمان مناسب انجام میدهیم و آنها را به تعویق نمی‌اندازیم.

  از دید یک فرزندِ نوجوان، مسئولیت پذیری مساوی با انجام دادن یک کار به صورت صحیح و مطابق میل مادر و پدر و معلم است. این در حالی است که از دیدگاه روانشناسی مسئولیت پذیری به معنای اطاعت بی چون و چرا نیست زیرا افراد قدرت تصمیم گیری و انتخاب دارند.

  *  فواید رشد و تقویت مسئولیت پذیری در نوجوانان چیست؟

  فرد مسئولیت پذیر فردی است که در قالب اجتماعی و فرهنگی، رفتار صحیح، منطقی و حساب شده دارد. تمایل دارد به خود و دیگران کمک کند. آگاهانه تصمیم می‌گیرد. عواقب کارها و تصمیم های خود را می‌پذیرد. خود را موظف می‌داند که وظایفش را به صورت کامل انجام دهد. مسئولیت پذیری کمک می‌کند تا افراد زمان خود را مدیریت کنند و به اهداف خود برسند. چون یک فرد مسئول یک تعهد درونی برای خود و در درون خود برای انجام و به اتمام رساندن تکالیف و وظایف خود ایجاد می‌کند، همین تعهد درونی باعث به وجود آمدن احساس ارزشمندی و مفید بودن در فرد می شود و وقتی تکلیف محوله را به خوبی توانست انجام دهد اعتماد به نفسش بالا می‌رود و در پی آن حرمت خود در فرد افزایش می یابد.

  چون مسئولیت پذیری از جمله مهارت هایی است که در ارتباطات بین فردی و وظایفی که در قبال افراد دیگر داریم خودش را نشان می دهد، یک فرد مسئولیت پذیر علاوه بر افزایش حرمت درونی، احترام اجتماعی نیز کسب می کند و روابطش با اطرافیانش در نقش های مختلف ارتقا می یابد.

   * بهتر است والدین آموزش مسئولیت پذیری به نوجوانشان را چگونه آغاز کنند؟

  نخستین گام برای ایجاد حس مسئولیت پذیری در نوجوان این است که ابتدا تلاش کنیم به نوجوانمان کمک کنیم وظایف‌ و اهداف خود را بشناسند. در این جا باید در نقش یک والد یا یک معلم به این مهم توجه داشته باشیم که به اندازه توانایی های هر نوجوان برای او وظایف تعیین کنیم و به او مسئولیت بدهیم.

  افراد در توانایی ها و استعدادهایشان متفاوت هستند و برای تعیین وظایف و نقش ها باید به این توانایی های ذاتی توجه کنیم. سپس به او کمک کنیم اهداف بلند مدت و کوتاه مدتی را انتخاب کند که هم به او و هم به اطرافیانش سود برساند و این اهداف ضروری را برای انسان های دیگر ایجاد نکند. در مرحله بعدی به او کمک کنیم بتواند آن اهداف و برنامه ها را اولویت بندی کند و سپس از اولین اولویت ها شروع کند و دست به اقدام بزند.

  برای این منظور، آموزش اساسی به نوجوان این است که بداند مسئول افکار، احساسات، عواطف،‌ گفتار و رفتار او خودش است. باید به او یادآور شوند فکری که در ذهنش است، مربوط به اوست و ریشه احساسات درونی او از افکارش است. کاری که انجام می دهد، رفتار خود او است. چیزی که می گوید کلام خودش است و هیچ کس نمی‌تواند او را مجبور به گفتن حرفی یا انجام کاری کند. پس باید بداند نسبت به رفتار، گفتار، افکار و احساسات خود مسئول است و نمی تواند آن را به عهده فرد دیگری بگذارد و به آن ها نسبت دهد.

  منبع : www.farsnews.ir

  فرزندان مسئولیت پذیر

  فرزندان مسئولیت پذیر-اگر شما به عنوان والدین،فرزندانی دارید که کارهای خود را در زمان مشخص انجام نمی دهد و تکالیفش را در زمان مشخص انجام نمی دهد حتما این مقاله را بخوانید

  چگونه فرزندان مسئولیت پذیر تربیت کنیم؟(قسمت اول)

  1397-09-12

  ارسال شده توسط عباس نیازی

  مشاوره کودک ، مشاوره نوجوان

  287 بازدید

  فرزندان مسئولیت پذیر

  فرزندان مسئولیت پذیر

  چگونه فرزندان مسئولیت پذیر و مورد اعتماد تربیت کنیم؟

  چگونه فرزندان مسئولیت پذیر و مورد اعتماد تربیت کنیم؟ یکی از مهم ترین تفاوت های مردم کشورهای توسعه یافته مانند ژاپن با کشورهای کمتر توسعه یافته مانند ایران احساس مسئولیت پذیری مردم این کشورها می باشد

  داستان های زیادی در مورد احساس مسئولیت پذیری شنیده ایم از مسئولیت پذیری در سرکار گرفته تا زندگی خانوادگی و حتی مسئولیت در قبال طبیعت و حیوانات…

  تحقیقات علم روانشناسی به این نتیجه رسیده است که احساس مسئولیت پذیری بیشتر در سنین کودکی و نوجوانی به وجود می آید

  ولی واقعا احساس مسئولیت پذیری چیست و به عنوان والدین چگونه می توانیم آن را در فرزندان بوجود آوریم؟

  مسئولیت پذیری به عنوان تعهدی درونی از سوی فرد برای انجام مطلوب همه فعاليت‌هايی که بر عهده او گذاشته شده است، تعریف می‌شود.

  پس با این تعریف می توان فهمید که افراد با احساس مسئولیت پذیری بالا فعالیت هایی که به عهده آنها گذارده می شود را به شکل مناسب انجام می دهند.

  مسئولیت پذیری نوجوانان

  اما احساس مسئولیت پذیری چه ارتباطی به حس اعتماد دارد؟

  افرادی که احساس مسئولیت پذیری بالایی ندارند معمولا باعث گسترش بی اعتمادی می شوند یعنی فرزندی که فعالیت هایی به او محول شده را در زمان و موقعیت مناسب انجام نمی دهد باعث می شود که اعتماد والدینش به او کاسته شود

  پس اگر والدین می خواهند فرزندان مسئولیت پذیر بار بیاورند باید به آن ها مسئولیت هایی محول کنند ولی گویی این گونه نیست

  بارها به عنوان مشاور از نوجوانانی که با آن ها ارتباط دارم شنیده ام که می گویند:

  -پدر و مادرم من را بچه فرض می کنند و اجازه نمی دهند مثل بقیه دوستانم باشم.

  -پدر و مادرم می خواهند از هرکاری که می کنم و از هرجایی که میروم باخبر شوند.

  به طور کلی از این اظهار نظر ها می توان فهمید که یک نوجوان احساس می کند والدینش اورا محدود می کنند و مثل یک کودک با او رفتار می کنند و اجازه نمی دهند مانند سایر دوستانش آزاد باشد

  پس اگر والدین می خواهند فرزندان مسئولیت پذیر بار بیاورند چرا باور ندارند که فرزند آنها بزرگ شده است و قدرت تشخیص خوب و بد را دارد؟

  شاید علت این است که آن ها از فرزندان خود کارهایی را خواسته اند ولی فرزندان نتوانسته اند آن کارها را در زمان مشخص انجام دهند پس اعتماد آن ها نسبت به فرزندانشان کم شده است

  خیلی از والدین از فرزندان خود چنین شکایت هایی دارند:

  -دخترم هیچ وقت اتاقش را تمیز نمی کند برای انجام ساده ترین کارها لازم است با او مشاجره کنم چقدر باید به او بگویم که فلان کار را انجام دهد هیچ وقت نشده که قبل از این که کاری را به دخترم چندین بار بگم خودش انجامش بده…

  -روزی بیست بار باید به پسرم بگم که مشق هات رو بنویس و نگذار به آخر شب برسه…

  حال که فهمیدیم که به عنوان والدین به فرزندان خود بی اعتماد شده ایم و علت این بی اعتمادی عدم مسئولیت پذیری آنها می باشد بیایید بررس کنیم که چگونه احساس مسئولیت پذیری را در فرزندمان بوجود آوریم تا احساس اعتمادمان به آنها برگردد…

  ولی آیا تمام کودکان و نوجوانان در احساس مسئولیت پذیری شبیه هم هستند؟

  کودکان و نوجوانان در احساس مسئولیت پذیری به طور کلی به سه دسته تقسیم بندی می شوند؟

  مسئولیت پذیری کودکان

  1-فرزندانی که از آغاز طفولیت فرزندان مسئولیت پذیر هستند:

  این دسته از فرزندان احساس مسئولیت پذیری را به ارث برده اند

  اگر فرزند شما جزو این دسته باشد بدون این که به او تذکر بدهید

  -تکالیفش را در زمان مناسب انجام می دهد

  -با دیگران همکاری می کنند

  -اتاق خود را تمیز می کنند

  اعتماد کردن به این دسته از کودکان و نوجوانان بسیار ساده می باشد

  مسئولیت پذیری کودکان

  2-فرزندان استدلال پذیر:

  اگر فرزند شما در واکنش به انتظارات شما بگوید چرا؟؟؟

  بدانید که فرزند شما جزو این دسته می باشد

  و اگر می خواهید فرزندان مسئولیت پذیر داشته باشید تنها از طریق بحث منطقی و تغییر طرز تلقی آنها انجام می شود

  این دسته از کودکان و نوجوانان ابتدا نوعی شناخت و درک کامل بدست می آورند و سپس به دنبال عمل کردن به آنها می روند

  پس تا می توانید باید از طریق فیلم یا کتاب یا داستان های واقعی و دادن شناخت بیشتر سعی در تغییر شناخت آنها بنمایید

  به عنوان مثال:

  -اگر لباس هات رو مرتب نگه داری در این اوضاع اقتصادی که نمی تونیم برای تو لباس نو بخریم دوام بیشتری پیدا می کنند وگرنه اگر از بین بروند دیگر نمی توانیم برایت لباس نو بخریم…

  -ویا برای توجیه نوجوان پسر شما که با اصرار بر داشتن موتور دارد می توانید از قوانین کشور در مورد نداشتن گواهی نامه و اثرات بعدی آن بگویید یا با خود نوجوان به ملاقات نوجوانی که به علت نداشتن گواهی نامه و تصادف به بیمارستان رفته است بروید و تا می توانیدبه او شناخت بیشتر بدهید

  مسئولیت پذیری کودکان

  3-فرزندان تجربه گرا:

  برخی از کودکان و نوجوانان حتما باید رفتاری را تجربه کنند تا قادر به پذیرش استدلال آن شوند

  منبع : mivezendegi.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 15 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید