این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  جواب ازمایش تیروئید نرمال

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  جواب ازمایش تیروئید نرمال را از این سایت دریافت کنید.

  حد نرمال تیروئید در سنین مختلف – تفسیر آزمایش تیروئید

  احتمالا همگی ما نام تیروئید و یا غده تیروئید را شنیده‌ایم و تا حدودی با کارکرد آن هم آشنا هستیم. غده‌ای پروانه‌ای شکل در جلوی گلو که در هنگام اختلال - آزمایش آنلاین

  حد نرمال تیروئید چقدر است؟

  نوشته شده توسط مدیر سایت

  02 / 11 / 1396

  احتمالا همگی ما نام تیروئید و یا غده تیروئید را شنیده‌ایم و تا حدودی با کارکرد آن هم آشنا هستیم. غده‌ای پروانه‌ای شکل در جلوی گلو که در هنگام اختلال می‌تواند بزرگتر از حالت عادی دیده شود و یا نشانه ظاهری نداشته باشد. این مقاله تلاش می‌کند، جواب آزمایش تیروئید نرمال را به طور کامل بررسی کند. البته به صورت خلاصه، سایر اطلاعات مربوط به اختلال‌ها و بیماری‌های تیروئید هم گردآوری شده است.

  فهرست مطالب

  عملکرد تیروئید در بدن

  وظیفه اصلی تیروئید، کنترل سوخت‌وساز بدن است؛ هورمون اصلی که تیروئید ترشح می‌کند، تیروکسین است که T4 هم نامیده می‌شود و سوخت و ساز قندها و چربی‌ها را افزایش می‌دهد، ساخت پروتئین‌ها را تحریک می‌کند و برای رشد طبیعی بدن ضروری است. در دوران جنینی هم، هورمون‌های تیروئیدی برای رشد و تکامل صحیح مغز ضروری‌اند.

  بیماری‌های تیروئید

  در زیر، لیستی از انواع بیماری‌ها و اختلالات تیروئید را با نام انگلیسی آنها لیست کرده‌ایم:

  گواتر (Goiter): گواتر، اصطلاحی کلی از تیروئید ورم کرده است. در برخی مواقع، گواتر آسیبی به بدن نمی‌رساند و در مواردی، منجر به نقص تامین ید در بدن می‌شود و می‌تواند با بیماری التهابی هاشیموتو در ارتباط باشد.تیروئیدیت (Thyroiditis): التهاب تیروئید، معمولا از یک آلودگی ویروسی یا بیماری‌های خود ایمن بدن ایجاد می‌شود. در برخی موارد، تیروئیدیت بدون نشانه است و در مواردی با درد شدید همراه است.پرکاری تیروئید (Hyperthyroidism): در این اختلال، تولید زیاد هورمون‌های تیروئیدی اغلب منجر به بیماری گریوز می‌شود و یا یک ندول تیروئیدی (گره تیروئید) بسیار فعال ایجاد می‌کند.کم کاری تیروئید (Hypothyroidism): در این بیماری، مقادیر کمی از هورمون تیروئید تولید می‌شود. در این حالت، آسیب تیروئیدی ممکن است به دلیل وجود بیماری‌های خود ایمن باشد.بیماری گریوز (Graves disease): وضعیتی از خودایمنی بدن که در آن تیروئید بیش از حد تحریک شده و پرکاری تیروئید را ایجاد می‌کند.سرطان تیروئید (Thyroid cancer): شکلی غیرمتعارف از سرطان است، اما این سرطان، معمولا قابل معالجه است. جراحی، پرتو یا هورمون درمانی، ممکن است برای درمان این سرطان به کار برود.نودل تیروئید (Thyroid nodule): یک توده غیر طبیعی کوچک در غده تیروئید که بسیار متداول هستند. تعداد کمی از آنها سرطانی هستند. این نودل‌ها، ممکن است هورمون‌های بیشتری تولید کنند و منجر به پرکاری تیروئید شوند و در مواردی هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کنند.طوفان تیروئیدی (Thyroid storm) یا بحران تیروکسیکوز: شکل کمیابی از پرکاری تیروئید که در آن سطح هورمون‌های تیروئیدی به میزان زیادی بالا است و بیماری‌های شدیدی را ایجاد می‌کند.

  انجام تست تیروئید

  ثبت درخواست

  آزمایش تیروئید چگونه انجام می‌شود؟

  آزمایش تیروئید هم با نمونه‌گیری خون انجام می‌شود. حدود 1 تا 2 سی سی خون از رگ وریدی بازویی فرد گرفته می‌شود و به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. در آزمایشگاه‌ها، روش‌های بررسی هورمون‌های تیروئید مختلف است:

  Electrochemiluminescence Immunoassay (ECLIA)

  Chemiluminescence immunoassay (CLIA)

  Radioimmunoassay (RIA)

  Enzyme Immunoassay (EIA)

  با این روش‌ها، هورمون‌ها و فاکتورهای مختلفی مانند TSH، T4، T3، Free T3، Free T4، T3 uptake، T4 uptake، Anti TPO antibody، تیروگلوبولین و تیروگلوبولین-Ab اندازه‌گیری می‌شوند که می‌توانند در صورت وجود اختلال کم و یا زیاد شوند.

  حد نرمال اصلی‌ترین فاکتورها در ادامه بررسی شده است:

  حد نرمال T4 چقدر است؟

  همراه با آزمایش‌های تعیین مقدار هورمون TSH ، هورمون T4 نیز اندازه‌گیری می‌شود. مقدار نرمال این هورمون بین 2.8 تا 0.8 MIU/L است، این‌ مقدار یک محدوده طبیعی است که فرد می‌تواند به‌راحتی بالا یا پایین بودن آن را بسنجد. بسته به نوع اختلال در غده تیروئید مقدار این هورمون تغییر می‌کند.

  تفسیر این هورمون را با مقادیر tsh و t4 می‌سنجند: هنگامی‌که میزان هورمونTSH  بالا باشد، احتمالا کم‌کاری تیروئید وجود دارد که در نهایت، منجر به تولید کم هورمون T4 می‌شود. از طرفی اگر میزان هورمون TSH کم باشد، احتمال پرکاری تیروئید وجود دارد که باعث تولید زیاد هورمون T4 می‌شود.

  حد نرمال هورمون T3 و تفسیر آن

  یکی دیگر از هورمون‌های غده تیروئید، t3 است. مقدار این هورمون از T4 کمتر است. در بعضی موارد در تشخیص پرکاری تیروئید، مقدار هورمون T4 ثابت می‌ماند وT3  به مقدار قابل‌توجهی بالا می‌رود. این هورمون هم معمولاً اطلاعات خوبی از پرکاری تیروئید ارائه می‌دهد، اما در تشخیص کم‌کاری تیروئید کمکی نمی‌کند.

  حد نرمال هورمون  T3، 2.3 تا 4.2 pg/ml در بزرگسالان است. البته وابسته به نوع آزمایش درخواستی، میزان این هورمون متفاوت است، اما در حال کم و زیاد شدن آن از حد طبیعی بر اساس مقادیر استاندارد، قابل تشخیص است.

  حد نرمال TSH تیروئید چقدر است؟

  همان‌طور که گفتیم حد نرمال تیروئید یا همان TSH بین 0.4 تا 4.0 MIU/L است. اما طبیعتاً در گروه‌های سنی مختلف این عدد متفاوت است. برای بررسی بهتر حد نرمال تیروئید را در گروه سنی مختلف با یکدیگر بررسی می‌کنیم. جدول زیر نیز می‌تواند اطلاعات مناسبی را در اختیار شما قرار دهد.

  آزمایش تیروئید در منزل

  منبع : azmayeshonline.com

  تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید؛ تشخیص پرکاری و کم کاری تیروئید

  در این مقاله خواهید خواند: تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید ؛ نحوه تشخیص کم کاری و پرکاری تیروئید از آزمایش تیروئید ؛ تست T4 و TSH و T3RU

  تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید ؛ کم کاری دارم یا پرکاری؟

  خانه » زندگی رژیمی » بیماری ها »

  تعداد بازدید :371918

  برای تفسیر نتایج آزمایش تیروئید ابتدا باید تیروئید را بشناسید و با عملکرد آن آشنا شوید. تیروئید، غده کوچکی‌ست که در قسمت پایین و جلوی گلو قرار دارد. این غده وظیفه تنظیم بسیاری از فرآیندهای بدن مثل سوخت و ساز، تولید انرژی و حتی خلق و خو را برعهده دارد. تیروئید دو هورمون اصلی به نام‌های تری‌یدوتیرونین (Triiodothyronine) و تیروکسین (Thyroxine) که به آن T4 هم گفته می‌شود (و حاوی ید است) تولید می‌کند.

  آزمایش عملکرد تیروئید از سری آزمایش‌های‌ خون است که در آن عملکرد غده تیروئید سنجیده می‌شود. این آزمایش‌ها شامل T3، T4 و TSH هستند.

  اگر فرصت مطالعه این مقاله ر ا ندارید می‌توانید به فایل صوتی آن گوش کنید.

  فهرست مطالب (کلیک کنید)

  پرکاری و کم‌کاری تیروئید چیست؟تفسیر نتایج آزمایش عملکرد تیروئید 1-تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید؛ تست T4 و TSH 2- تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید؛ نتیجه تست T33- تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید؛ نتیجه تست T3RU (T3 resin uptake results) راه‌های درمان اختلال تیروئید چه عواملی بر نتیجه آزمایش تیروئید تاثیر می‌گذارد؟چه زمانی باید آزمایش عملکرد تیروئید بدهیم؟ به یاد داشته باشید که باید سالی یک بار آزمایش خون بدهید اگر: چند توصیه مهم:

  سوالات متدوال

  پرکاری و کم‌کاری تیروئید چیست؟

  اگر غده تیروئید بیش از اندازه هورمون تولید کند، ممکن است منجر به کمبود وزن، استرس، نگرانی و لرزش ناگهانی در عضلات ‌شود. در این صورت می‌گوییم غده تیروئید پرکار است. اگر غده تیروئید به میزان کافی هورمون‌ تولید نکند، عوارضی مانند افزایش وزن، افسردگی و یا کمبود انرژی و خستگی را به دنبال دارد. به این حالت کم‌کاری تیروئید گفته می‌شود.

  به طور معمول اگر پزشک در مورد میزان سطح هورمون‌های تیروئید در خون نگران شود، طیف وسیعی از آزمایش‌ها را تجویز می‌کند. اگر نتیجه آزمایش‌ها غیرعادی باشد، پزشک تست‌های تکمیلی را بررسی می‌کند تا علت دقیق مشکل مشخص شود.

  تفسیر نتایج آزمایش عملکرد تیروئید

  آزمایش‌های T4 ،TSH و در بعضی مواقع T3، آزمایش‌های متداول برای تشخیص کم‌کاری و یا پرکاری غده تیروئید هستند. نمونه خون در آزمایشگاه از رگ‌های بازو گرفته و آزمایش‌های لازم روی آن انجام می‌شود.

  میزان طیف نرمال هورمون تیروئید بدن در جدول زیر آمده‌است:

  نوع آزمایش از مقدار تا مقدار واحد اندازه گیریTSH ۰٫۴ ۴٫۰ نانوگرم در دسی لیترFT4 ۹٫۰ ۲۵٫۰ نانو گرم در دسی لیترFT3 ۳٫۵ ۷٫۸ نانو گرم در دسی لیتر

  به یاد داشته باشید که مقادیر آمده در جدول برای افراد بالغ است و میزان طیف نرمال تیروئید در نوزادان، کودکان و زنان باردار تفاوت دارد.

  ۱-تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید؛ تست T4 و TSH

  در تست T4 (که به آن آزمایش تیروکسین هم گفته می‌شود)، اگر میزان تیروکسین بالا باشد، تیروئید پرکار است. همانطور که گفته شد علائمی مانند نگرانی و اضطراب، کاهش وزن ناگهانی، لرزش عضلات و اسهال خبر از پرکاری تیروئید می‌دهد. در بعضی موارد همراه با آزمایش T4، میزان سطح T4 آزاد هم بررسی می‌شود. اکثر هورمون‌های T4 به پروتئین‌ها متصل هستند. به تعداد کمی از این هورمون‌ها که به پروتوئین متصل نیستد، T4 آزاد می‌گویند. این دسته از T4 ها آماده استفاده در بدن هستند.

  آزمایش TSH سطح هورمون‌های تحریک کننده تیروئید را بررسی می‌کند. در نتیجه این آزمایش میزان سطح هورمون‌ها باید بین ۰٫۴ تا ۴٫۰ نانوگرم در دسی لیتر باشد.

  اگر نشانه‌هایی از کم‌کاری تیروئید دارید و نتیجه آزمایش TSH شما بالا تر از ۲٫۰ است، خطر ابتلا به کم کاری تیروئید در آینده شما را تهدید می‌کند. در این موارد پزشک معالج، آزمایش سالیانه‌ای برای بررسی سطح تیروئید و داروهایی مانند لووتروکسین (levothyroxine) را برای کاهش علائم بیماری تجویز می‌کند.

  دو آزمایش T4 و TSH بر روی نوزادان تازه به دنیا آمده نیز انجام می‌شود تا اگرغده تیروئید عملکردی ضعیف دارد، بتوان در مراحل اولیه آن را درمان کرد. اگر بیماری کم‌کاری تیروئید مادرزادی درمان نشود، می‌تواند در رشد نوزاد اختلال ایجاد کند.

  به صورت خلاصه می‌توان گفت که اگر:

  میزان TSH بالا و T4 پایین باشد، تروئید کم‌کار است (Hypothyroidism)

  میزان TSH پایین و T4 بالا باشد، تیروئید پرکار است (Hyperthyroidism)

  اگر میزان TSH لب مرز و T4 در حد نرمال باشد، دچار نارسایی خفیف تیروئید هستید و ممکن است به تدریج به کم‌کاری تیروئید مبتلا شوید.

  میزان پایین TSH و T4 ممکن است به دلیل وجود اختلال در عملکرد غده هیپوفیز باشد. البته ممکن است اختلال تیروئیدی هیچ نقشی در مقدار پایین هورمون‌ها نداشته باشد.

  ۲- تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید؛ نتیجه تست T3

  تست T3 میزان سطح هورمون تری‌دوتیرونین (Triiodothyronine) را بررسی می‌کند. این آزمایش معمولاً در شرایطی که نتایج تست‌های T4 و TSH نشان دهنده تیروئید پرکار باشند، تجویز می‌شود. معمولا اگر علائم تیروئید پرکار را داشته باشید اما نتایج آزمایش T4 و TSH گزارشی از پرکاری تیروئید ندهند، پزشک آزمایش تری‌دوتیرونین برای تشخیص تیروئید پرکار را تجویز می‌‌کند.

  میزان نرمال هورمون T3 در خون ۱۰۰-۲۰۰ نانوگرم در دسی لیتر است. میزان بالای این هورمون در خون باعث ایجاد نوعی بیماری به نام گریوز می‌شود که ارتباط نزدیکی با پرکاری تیروئید دارد.

  منبع : kermany.com

  تفسیر و نتیجه آزمایش TSH تیروئید

  تیروئید در معرض بیماری‌های متخلفی است که هرکسی ممکن است مبتلا شود. برای تشخیص آن آزمایش های مختلف تیروئید مثل آزمایش TSH توسط متخصص غدد تجویز می‌شود.

  تفسیر و نتیجه آزمایش TSH تیروئید

  نویسنده: تیم تحریریه درمانکده

  دسته: آزمایش های تیروئید

  انتشار: ۰۷/۱۶/۱۳۹۹ تعداد نظرات: 34 نظر 3,171 بازدید زمان مطالعه 9 دقیقه

  تیروئید غده‌ای پروانه‌ای شکل و در قسمت جلو گردن است که وظیفه آن ترشح هورمون‌های تیروئید است. این غده جزء بزرگترین غدد بدن است و وزن آن حدود ۲۵ گرم و اندازه آن در مردان بزرگ‌تر است. اندازه تیروئید در زنان، در دوران قاعدگی و حاملگی افزایش می‌یابد. این غده می‌تواند درگیر بیماری‌های مختلفی شود که باید با انجام تست تیروئید و بررسی و تفسیر نتیجه آزمایش TSH تیروئید به قطعیت درباره آن‌ها رسید. با درمانکده همراه باشید.

  با استفاده از درمانکده، می توانید در هر جای تهران، درخواست آزمایش تیروئید در محل بدهید.

  تیروئید غده‌ای پروانه‌ای شکل بوده و ترشح کننده هورمون های تیروئید است که در جلوی گردن قرار دارد.

  هورمون‌های تیروئید

  هورمون‌های تیروئید نقش مهمی در موارد زیر دارند:

  متابولیسم و وزن دمای بدن حالات خلقی کنترل عضلات هضم رشد عملکرد و رشد مغز عملکرد قلب

  چندین حالت می‌تواند باعث عدم تعادل هورمون تیروئید شود. شایع‌ترین آن‌ها بیماری‌های خود ایمنی و کمبود ید است.

  نتیجه آزمایش تیروئید

  اگر پزشک فوق تخصص غدد مشکوک به اختلال تیروئید در شما باشد، ممکن است یک یا چند آزمایش خون را که بخشی از عملکرد تیروئید را مشخص می‌کند، تجویز کند. این آزمایش‌ها میزان هورمون تیروئید را در خون اندازه‌گیری می‌کند و نتیجه آزمایش تیروئید می‌تواند به تعیین عملکرد این غده کمک کند.

  در درمانکده بدون صرف وقت اضافه ای می توانید از طریق مشاوره آنلاین با فوق تخصص غدد مشکل خود را بیان کنید و پروسه ویزیت را به راحتی پیش ببرید.

  رایج‌ترین موارد آزمایش تیروئید عبارتند از:

  هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH)

  هورمون T4

  تست هورمون تحریک کننده تیروئید از رایج‌ترین انواع تست تیروئید است و نتیجه آزمایش تیروئید می‌تواند به تعیین عملکرد این غده کمک کند.

  پزشک برای تفسیر تست تیروئید چه‌ آزمایش دیگری تجویز می‌کند؟

  در بعضی موارد، دکتر غدد آنلاین ممکن است برای بررسی نتیجه آزمایش تیروئید ، آزمایش‌های زیر را نیز تجویز نماید:

  T3 آزاد کلسیتونین تیروگلوبولین

  آنتی‌بادی‌های تیروئید

  آزمایش TSH گاهی به صورت خودآزمایی و به عنوان آزمایش غربالگری اولیه انجام می‌شود. TSH در غده هیپوفیز تولید می‌شود. این هورمون تیروئید را تحریک می‌کند تا تری یدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) تولید کند.

  سطح TSH در کودکان، نوزادان و زنان باردار می‌تواند خارج از حد طبیعی بزرگسالان باشد.

  عدم تعادل در هورمون TSH، اطلاعاتی را در مورد تیروئید و توانایی آن در تولید و ترشح هورمون‌های تیروئید فراهم می‌کند. این اغلب حساس‌ترین شاخص در وجود مشکل تیروئید است.

  در جواب آزمایش تیروئید نرمال ، دامنه طبیعی سطح TSH در بزرگسالان بین ۰.۴ mlU/L تا ۴ mlU/L (واحد بین‌المللی میلی به ازای هر لیتر) است. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که این محدوده باید چیزی حدود ۰.۴۵ mIU/L تا ۲.۵ mIU/L باشد.

  همچنین، ممکن است نتیجه آزمایش TSH بر اساس آزمایشگاهی که خون شما در آن تجزیه و تحلیل می‌شود، کمی متفاوت باشد.

  سطح TSH در کودکان، نوزادان و زنان باردار می‌تواند خارج از حد طبیعی بزرگسالان باشد.

  اگر پزشک شما بعد معاینه مشکوک به اختلال تیروئید در شما باشد، ممکن است یک یا چند آزمایش خون را که بخشی از عملکرد تیروئید را مشخص می‌کند، تجویز کند.

  اگر از قبل به دلیل اختلال تیروئید تحت درمان هستید و اگر میزان تیروئید شما بین ۰.۵ mIU/L تا ۳ mIU/L باشد، دکتر غدد احتمالا سطح TSH شما را طبیعی تلقی خواهد کرد. این میزان ممکن است بسته به سن و جنسیت شما متفاوت باشد.

  مطب پزشک غدد و متابولیسم مورد نظرتان را آنلاین رزرو کنید

  به صفحه پزشکان غدد و متابولیسم درمانکده بروید و زمان مراجعه به مطب پزشک دلخواهتان را آنلاین انتخاب کنید.

  دریافت نوبت غدد و متابولیسم

  مودار سطح تست هورمون تحریک کننده تیروئید

  سطح TSH تنها شاخصی برای عملکرد تیروئید می‌باشد. سطوح THS از نظر جنسیت، سن و سایر عوامل متفاوت هستند. به طور کلی، سطح TSH طبیعی، کم و زیاد عبارتند از:

  جنسیتسننرمالکمزیادمرد

  ۱۸-۳۰ ۰.۵-۴.۱۵ mIU/L <0.5 mIU/L >4.5 mIU/L

  مرد

  ۳۱-۵۰ ۰.۵-۴.۱۵ mIU/L <0.5 mIU/L >4.15 mIU/L

  مرد

  ۵۱-۷۰ ۰.۵-۴.۵۹ mIU/L <0.5 mIU/L >4.6 mIU/L

  مرد

  ۷۱-۹۰ ۰.۴-۵.۴۹ mIU/L <0.4 mIU/L >5.5 mIU/L

  زن

  ۱۸-۲۹ ۰.۴-۲.۳۴ mIU/L <0.4 mIU/L >4.5 mIU/L

  زن

  ۳۰-۴۹ ۰.۴-۴.۰ mIU/L <0.4 mIU/L >4.1 mIU/L

  زن

  ۵۰-۷۹ ۰.۴۶-۴.۶۸ mIU/L <0.46 mIU/L ۴.۷-۷.۰ mIU/L

  بررسی میزان نرمال تیروئید در بارداری

  هورمون های تیروئید می‌توانند بر رشد مغز و سیستم عصبی کودک، به ویژه در سه ماهه اول تأثیر بگذارند. بدن کودک، خود به خود در حدود هفته ۱۲ شروع به تولید هورمون های تیروئید می‌کند. تا آن زمان، انتقال هورمون های تیروئید کاملا به مادر وابسته است.

  هم کم‌کاری تیروئید و هم پرکاری تیروئید می‌توانند در دوران بارداری رخ دهند. همچنین، ممکن است قبل از بارداری یکی از این شرایط را داشته باشید و از آن بی‌اطلاع باشید.

  منبع : www.darmankade.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 11 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید