در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  حرکت بدن نتیجه همکاری و هماهنگی کدام یک از دستگاه های بدن است

  1 بازدید

  حرکت بدن نتیجه همکاری و هماهنگی کدام یک از دستگاه های بدن است را از سایت پشتوک دریافت کنید.

  هماهنگی و ارتباط بدن

  هماهنگی و ارتباط بدن

  (دستگاه عصبی)

  بدن ما و هریک از جانداران از سلول های مختلفی ساخته شده است که هر یک از آن ها وظیفه خاصی را بر عهده دارد برای این که هر یک از سلول ها و اندام ها بتوانند وظایف خود را به خوبی انجام دهند به بخشی نیاز دارند که هماهنگی، کنترل و تنظیم این فعالیت ها را عهده دار باشد.

  بنابراین برای این که کاری به طور هماهنگ در بدن انجام شود وجود سه شرط لازم است:

  بنابراین در دستگاه عصبی سه بخش احساس کردن، تصمیم گیری و عمل کردن به طور هماهنگ انجام می شود. بدن ما گیرنده هایی دارد که توسط محرک هایی مانند نور، بو، مزه، صدا، لمس پیام هایی رادریافت می کند و این گیرنده ها پیام های دریافتی را به مرکز عصبی می فرستند.

  تصمیم گیری (پردازش اطلاعات)

  در این مراکز پس از تصمیم گیری و تنظیم پاسخ پیام ها به سلول های عمل کننده فرستاده می شود.

  مثلا:

  هنگام جویدن لقمه غذا و بلع آن وقایع زیر اتفاق می افتد پس از قرار گرفتن لقمه غذا در دهان، آرواره ها و زبان حرکات منظمی انجام می دهند، حرکات منظم زبان و ماهیچه های حلق غذا را به انتهای حلق برده و ترشحات غدد بزاقی و شیره معده افزایش می یابد گیرنده های چشایی و مکانیکی وجود غذا را در دهان حس می کنند و پیام آن را به مرکز عصبی (مغز) می رسانند و دستورات لازم برای مراکز عضله ای لوله گوارش و غده های گوارشی ارسال می کنند.

  نورون:

  همه مراکز حسی و حرکتی از سلول هایی ساخته شده اند که به آن ها نورون می گویند. بنابراین

  نورون ها از نظر شکل, اندازه و ساختمان با یکدیگر متفاوتند اما همه آن ها دارای جسم سلولی، دندریت و آکسون هستند.

  دندریت ها گیرنده ی نورون ها هستند و اطلاعات یا پیام ها را دریافت می کنند و به جسم سلولی می آورند. آکسون ها پیام عصبی را از جسم سلولی به بیرون انتقال می دهند.

  نورون ها بر اساس کارشان به سه دسته حسی، حرکتی و رابط تقسیم بندی می شوند و از نظر کار به سه دسته یک قطبی، دو قطبی و چند قطبی دسته بندی می شوند.

  نورون ها در تحریک پذیری و هدایت و انتقال عصبی اهمیت دارند.

  منظور از تحریک پذیری یک نورون، حساسیت دندریت های آن به محرک های مختلف است. و اثر این ویژگی است که در نورون, پیام یا جریان عصبی به وجود می آید. در این حالت وقتی پیام به وجود می آید که محرک نورن را به آستانه ی تحریک برساند.

  قابلیت هدایت پیام عصبی:

  این ویژگی به نورون امکان می دهد که پیام عصبی به مراکز عصبی برسد و حرکت دستور از مرکز عصبی به اندام های عمل کننده فراهم شود.

  قابلیت هدایت پیام عصبی به سیناپس کردن (synapse) نورون ها مربوط می شود.

  به محل نزدیک شدن رشته های عصبی سیناپس می گویند. جریان عصبی ماهیت الکتریکی دارد اما در محل سیناپس ها با ترشح مواد شیمیایی خاص انتقال پیام توسط ناقل های شیمیایی صورت می گیرد. یک سیناپس ممکن است فعال کننده یا باز دارنده باشد.

  انعکاس:

  در بدن ما گاهی اوقات کارهایی صورت می گیرد که به صورت غیر ارادی، بسیار سریع، بدون تفکر و اغلب جهت حفاظت از بخش های بدن به کار می رود به چنین اعمالی انعکاس گفته می شود.

  در یک عمل انعکاسی، دست کم یک محرک، یک عصب حسی و یک مرکز عصبی، یک عصب حرکتی و یک اندام عمل کنند، دخالت دارند.

  هماهنگی و ارتباط بدن(دستگاه عصبی)

   مثلا پرش زانو، جمع کردن دست ها انعکاس نخاعی است.

  عمل بلع، استفراغ و مکیدن شیر (نوزادان) عمل انعکاسی پیچیده ی مغزی است.

  در این نوع انعکاس ها نوعی یادگیری وجود دارد. بسیاری از انعکاس های شرطی کم کم به صورت یک عادت روزمره مبدل می شوند.

  منبع مطلب : article.tebyan.net

  مدیر محترم سایت article.tebyan.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  هماهنگی حرکتی

  هماهنگی حرکتی

  ترکیب حرکات بدن تولیدشده توسط پارامترهای سینماتیک (مانند جهت فضایی) و سینتیک (مانند نیرو) فعالیت‌های معین را نتیجه می‌دهد. هماهنگی حرکتی هنگامی ایجادمی‌شود که بخش‌های بعدی فعالیت مشابه یا فعالیت‌های چندین عضو یا بخش بدن در یک رفتار به موقع، روان و کارآمد با توجه به هدف معین ترکیب شده باشند. این شامل یکپارچگی اطلاعات حس عمقی دربارهٔ موقعیت و حرکت سیستم اسکلتی-عضلانی با فرایندهای عصبی در مغز و نخاع است که برنامه‌ریزی و بازپخش فرمان‌های حرکتی را کنترل می‌کند. مخچه یک نقش بحرانی در کنترل عصبی حرکات ایفا می‌کند و آسیب به این قسمت از مغز یا ساختارها و مسیرهای متصل به آن به اختلال در هماهنگی منجر می‌شود که به آن آتاکسی می‌گویند.

  ویژگی‌ها[ویرایش]

  بازتولید نادقیق[ویرایش]

  توانایی ایستادن، ریختن آب در یک لیوان، راه رفتن، دردست گرفتن یک خودکار مثال‌هایی از سهولت هماهنگی حرکتی می‌باشند که به‌صورت مطمئن، مکرر و تخصیص‌یافته ایجاد می‌شوند. اما این حرکات به‌ندرت دقیقاً با جزئیات حرکتیشان بازتولید می‌شوند. مانند زوایای مفصل هنگام اشاره کردن[۱] یا برخاستن از حالت نشسته.[۲]

  ترکیب[ویرایش]

  پیچیدگی هماهنگی حرکتی در عمل برداشتن یک بطری آب و ریختن آن در لیوان قابل مشاهده است. این کار ظاهراً ساده در واقع ترکیبی از کارهای پیچیده‌است که در سطوح مختلف پردازش می‌شوند. این سطوح پردازش عبارت‌اند از:

  این هماهنگی همچنین شامل همه فرایندهای هماهنگی چشم و دست می‌باشد. مغز فعالیت‌ها را به عنوان الگوهای فضایی-زمانی تفسیر می‌کند و هنگامی که هر دست یک فعالیت متفاوت را همزمان انجام می‌دهد، هماهنگی دو دستی درگیر شده‌است.[۳] بسته به اینکه آیا فرد آب را بنوشد، آن را به شخص دیگری بدهد یا به سادگی آن را روی میز قراردهد، سطوح اضافه سازماندهی لازم می‌باشد.[۴]

  مسئله درجه آزادی[ویرایش]

  مسئله درک هماهنگی حرکتی از افزونگی بیومکانیکی از تعداد زیادی عنصر اسکلتی-عضلانی درگیر ناشی می‌شود. این عناصر متفاوت درجه آزادی‌های زیادی ایجاد می‌کنند که هر فعالیت می‌تواند به دلیل محدوده راه‌های سازماندهی، تبدیل، بسط دادن و ترکیب عضلات مختلف، مفاصل و اندام‌ها در یک وظیفه حرکتی انجام شود.

  چندین فرضیه در توضیح چگونگی تعیین یک راه حل خاص توسط سیستم عصبی، از میان مجموعه بزرگی از راه‌حل‌های ممکن که به یک اندازه توانایی انجام وظیفه یا هدف‌های حرکتی را دارند ارائه شده‌است.[۵]

  تئوری‌ها[ویرایش]

  سینرژی‌های عضلانی[ویرایش]

  Nikolai Bernstein وجود سینرژیهای عضلانی را به عنوان یک استراتژی عصبی برای ساده‌سازی کنترل درجه آزادی‌های متعدد ارائه می‌کند. یک سینرژی عضلانی به عنوان یک الگو از تعامل عضلات به کار گرفته شده توسط یک سیگنال فرمان عصبی واحد تعیین می‌شود.[۶] یک عضله می‌تواند بخشی از سینرژی‌های عضلانی متعدد باشد و یک سینرژی می‌تواند چندین عضله را فعال کند. روش فعلی پیدا کردن سینرژی‌های عضلانی، اندازه‌گیری سیگنال‌های الکترومایوگرافی (EMG) از عضلات درگیر در یک حرکت معین است؛ بنابراین الگوهای خاص از فعالیت عضلات می‌تواند شناسایی شود. آنالیزهای آماری به داده EMG برای تعیین بهترین تعداد سینرژی‌های عضلانی نشاندهنده EMG اصلی اعمال شدند. از سوی دیگر، آنالیزهای انسجام داده EMG می‌تواند برای تعیین اتصال بین عضلات و فرکانس ورودی مشترک استفاده شود.[۷] یک تعداد کاهش یافته از عناصر کنترلی (سینرژی‌های عضلانی) ترکیب شده‌اند تا یک پیوستگی از فعالیت عضلانی برای کنترل حرکت روان در طول وظایف مختلف را شکل بدهند. این سینرژی‌ها با هم کار می‌کنند تا حرکاتی مانند راه رفتن یا کنترل تعادل را تولید کنند. مسیریابی یک حرکت، یک اثر روی وظیفه کنترل دارد. یعنی راه رفتن به جلو در مقابل راه رفتن به عقب، هرکدام از سطوح مختلف انقباض عضلات مخالف استفاده می‌کنند. پژوهشگران سیگنال‌های EMG را برای انحراف اعمال شده در جهت‌های متعدد به منظور شناسایی سینرژی‌های عضلانی ای نشان دهنده همه جهت‌ها اندازه‌گیری کردند.[۸]

  در ابتدا تصور می‌شد که سینرژی‌های عضلانی، کنترل افزونهٔ تعدادی از درجه آزادی‌ها را با محدود کردن حرکات مفاصل یا عضلات مشخص از بین برده‌اند (سینرژی‌های flexion و extension). به هرحال چه این سینرژی‌های عضلانی یک استراتژی عصبی باشند، چه آن‌ها نتیجه انقباضات سینماتیک باشند، مورد بحث قرار گرفته‌اند.[۹] اخیراً اصطلاح سینرژی حسی در حمایت از این فرضیه که سینرژی‌های عضلانی استراتژی‌های عصبی برای مدیریت سیستم حسی-حرکتی هستند، مطرح شده‌است.[۱۰]

  فرضیه منیفولد کنترل‌نشده[ویرایش]

  فرضیه جدیدتر این است که سیستم عصبی مرکزی درجه آزادی‌های بیشتر را حذف نمی‌کند، اما درعوض از آن‌ها برای اطمینان‌حاصل‌کردن از عملکرد منعطف و پایدار وظایف حرکتی استفاده می‌کند.

  CNS استفاده از این فراوانی را از سیستم‌های افزونه، به جای محدود کردن آن‌ها مانند فرضیه‌های قبلی ایجاد می‌کند.

  فرضیه منیفولد کنترل نشده (UCM) روشی برای کمی سازی سینرژی‌های عضلانی ارائه می‌دهد. این فرضیه، سینرژی را کمی متفاوت از آنچه در بالا گفته شده‌است ارائه می‌دهد. هر سینرژی نشاندهندهٔ یک سازماندهی از متغیرهای عنصری (درجه‌های آزادی) است که یک متغیر عملکردی مهم را پایدار می‌کند. متغیرعنصری، کوچکترین متغیر معقولی است که می‌تواند برای توصیف یک سیستم مطلوب در یک سطح انتخاب‌شده از آنالیز استفاده شود، یک متغیر عملکردی به متغیرهای مهم بالقوهٔ تولیدشده توسط سیستم به عنوان یک کل اشاره می‌کند. برای مثال در وظیفه دست‌یابی چند مفصله، زوایا و موقعیت‌های مفاصل مشخص، متغیرهای عنصری هستند و متغیرهای عملکردی، هماهنگی‌های پایانی دست می‌باشند.[۱۱]

  این فرضیه مطرح می‌کند که کنترلر (مغز) در فضای متغیرهای عنصری فعالیت می‌کند (به عنوان مثال چرخش‌های تقسیم شده درحرکات شانه، آرنج و مچ دست) و در فضای منیفولدها انتخاب می‌کند (مثلاً مقادیر زاویه ای را با توجه به موقعیت نهایی انتخاب می‌کند). این فرضیه تاییدمی‌کند که تغییرات همیشه در حرکات انسان نشان داده می‌شود و آن را به دو گونه دسته‌بندی می‌کند: ۱)تغییرپذیری بد و ۲)تغییرپذیری خوب. تغییرپذیری بد روی متغیرهای عملکردی مهم تأثیر می‌گذارد و به خطاهای بزرگ در نتیجه نهایی یک وظیفه حرکتی منجر می‌شود و یک تغییرپذیری خوب، وظیفه عملکردی را بدون تغییر نگه‌می‌دارد و نتیجه موفق را حفظ می‌کند.

  یک مثال جالب از تغییرپذیری خوب، در حرکات زبان که مسئول تولید گفتار است مشاهده می‌شود.[۱۲] صدور فرمان سطح سختی برای بدنه زبان، چندین تغییرپذیری ایجاد می‌کند. (درموارد پارامترهای آکوستیک گفتار، مانند باندهای فرکانسی) که به هرحال برای کیفیت گفتار قابل‌توجیه نیستند (حداقل در محدوده معقول از سطوح سختی).[۱۲] یکی از توضیحات ممکن می‌تواند این باشد که مغز فقط برای کاهش تغییرپذیری بد که مانع نتیجه نهایی موردنظر می‌شود کار می‌کند و بنابراین با افزایش تغییرپذیری خوب در دامنه افزونه کار نمی‌کند.

  انواع[ویرایش]

  بین‌اندامی[ویرایش]

  هماهنگی بین‌اندامی به چگونگی هماهنگی حرکات در اندام‌ها مربوط است. J. A. Scott Kelso و همکارانش مطرح کرده‌اند که هماهنگی می‌تواند به عنوان نوسانات متصل، مدل شود، یک فرایند که در HKB(Haken, Kelso, and Bunz)model[۱۳] قابل درک است.

  هماهنگی وظایف بین اندامی به شدت به هماهنگی زمانی وابسته است. یک مثال از چنین هماهنگی زمانی در حرکات آزادانه چشم‌ها، دست‌ها و بازوها برای هدایت در هدف حرکتی یکسان قابل مشاهده است. این سیگنال‌های هماهنگی به صورت همزمان به افکتورهایشان فرستاده می‌شوند. در وظایف دودستی (مربوط به هر دو دست) استنتاج شده‌است که بخش‌های عملکردی از دو دست باثبات هماهنگ شده‌اند.

  یکی از تئوری‌های بدیهی برای این عملکرد وجود یک طرح هماهنگ است که زمان موردنیاز برای اجرای هر وظیفه جداگانه را محاسبه می‌کند و آن را با استفاده از یک مکانیزم فیدبک هماهنگ می‌کند. چندین ناحیه از مغز برای هماهنگی زمانی اندام‌های موردنیاز برای وظایف دودستی کشف شده‌است و این نواحی شامل premotor cortex (PMC), parietal cortex,

  (mesial motor cortices, specifically the supplementary motor area (SMA), cingulate motor cortex (CMC), primary motor cortex (M1 و cerebellum می‌باشد.[۱۴]

  درون اندامی[ویرایش]

  هماهنگی درون اندامی عبارت است از برنامه‌ریزی مسیر پروازها (ترجکتوری) در مختصات کارتزین که بار محاسباتی و درجه‌های آزادی برای حرکت داده شده را کاهش می‌دهد و اندام‌ها را به‌منظور فعالیت، به‌جای مجموعه‌ای از عضلات و مفاصل به‌یک واحد محدود می‌کند. یک مثال از چنین مفهومی، مدل Flash minimum-jerk[۱۵] است که پارامترهای کنترل‌کننده سیستم عصبی که مسیر فضایی دست می‌باشد را پیش‌بینی می‌کند. مانند end-effector (که به حرکت برنامه‌ریزی‌شده در هماهنگی‌های کارتزین اشاره می‌کند). باقی مطالعات اولیه نشان‌داده‌اند که end-effector از یک الگوی سینماتیک[۱۶] تنظیم شده انحنای حرکت دست برای سرعت پیروی می‌کند و اینکه سیستم عصبی مرکزی به کدنویسی آن اختصاص دادشده‌است.[۱۷] در تقابل با این مدل، مدل فضای مفصل، بدیهی می‌داند که سیستم حرکتی، حرکات را در هماهنگی‌های مفصل برنامه‌ریزی کند. برای این مدل، پارامتر کنترلی موقعیت هر مفصل در حرکت مشارکت می‌کند. استراتژی‌های کنترل برای هدف کنترل هدایت‌شده با توجه به وظیفه اختصاص داده‌شده به افراد متفاوت است که توسط دو آزمایش با شرایط مختلف اثبات شده‌است: ۱) افراد مکان‌نما را در دست برای هدف حرکت می‌دهند و ۲) افراد دست آزادشان را برای هدف حرکت می‌دهند. هرکدام از شرایط مسیرهای پرواز مختلفی را نشان می‌دهد: ۱) مسیر مستقیم و ۲) مسیر منحنی.[۱۸]

  چشم-دست[ویرایش]

  هماهنگی چشم-دست مربوط به چگونگی هماهنگی حرکات چشم است که بر حرکات دست تأثیر می‌گذارند. یافته‌های معمول، مربوط به نگاه کردن چشم فرد قبل از اینکه دستش شروع به حرکت به طرف آن شی کند می‌باشند.[۱۹]

  یادگیری[ویرایش]

  Bernstein مطرح کرده‌است که افراد هماهنگی را ابتدا با محدودکردن درجه آزادی‌هایی که استفاده می‌کنند، می‌آموزند. با کنترل فقط یک مجموعه محدود از درجه‌های آزادی، یادگیرنده قادر به ساده‌سازی دینامیکهای قسمت‌های درگیر بدن و محدودکردن گزینه‌های حرکت می‌شود. اولین بار، فرد چندین مهارت به دست می‌آورد. این محدودیت‌ها می‌توانند بدون تنش باشند؛ بنابراین به آن‌ها اجازه استفاده از پتانسیلهای کامل بدنشان را می‌دهد.

  برای مطالعهٔ بیشتر[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  فصل هماهنگی و ارتباط

  هماهنگی و ارتباط :

  1-حس بینایی، شنوایی، چشایی و بویایی به کدام قسمت از بدن منتقل شده و سپس به ادراک تبدیل می شود؟ ***

  الف) مغز                                      ب) نخاع

  ج) گیرنده های حسی                  د)پوست بدن

  الف این پیام ها از طریق نخاع به مغز منتقل می شوند و اگر پاسخی نیاز باشد، داده می شود.
  2. کدام یک از موارد زیر از بخش های اصلی دستگاه عصبی بدن انسان است؟

  الف) حسی و حرکتی            ب) مرکزی و محیطی

  ج) حسی محیطی                   د) حرکتی و مرکزی

  2. ب دستگاه عصبی به دو بخش مرکزی و محیطی تقسیم می شود. دستگاه عصبی مرکزی شامل مغز و نخاع است و از دو بخش ماده ی خاکستری که محتوی جسم سلولی نورون ها و ماده ی سفید که اجتماع دندریت ها و آکسون هاست، تشکیل شده است. دستگاه عصبی محیطی شامل اعصابی است که از آکسون ها و دندریت های بلند نورن ها تشکیل شده اند و شامل دو بخش اصلی حسی و حرکتی است.
  3. تعریف هماهنگی کدام است؟
  الف) پاسخ به شرایط محیط خارجی بدن

  ب) پاسخ به شرایط محیط داخلی بدن
  ج) پاسخ به شرایط محیط خارجی و داخلی بدن

  د) مجموعه اعمال و رفتار را می گویند

  3. ج– دستگاه عصبی هم به شرایط محیط داخلی و هم به شرایط محیط خارجی بدن پاسخ می دهد که به آن هماهنگی گفته می شود.
  4. اعصابی که از مغز و نخاع منشعب شده و ارتباط آن را با بخش های مختلف بدن برقرار می کند دستگاه عصبی ........نام دارد.

  الف) حرکتی                      ب) حسی                ج) مرکزی                          د) محیطی

  4. د دستگاه عصبی محیطی شامل دو بخش حسی و حرکتی است که مغز و نخاع را به قسمت های دیگر بدن ارتباط می دهد.
  5. دستگاه عصبی وظیفه ی .........اندام های مختلف بدن را به عهده دارد؟
  الف) کنترل و ارتباط                   ب) ارتباط و هماهنگی

  ج) کنترل، ارتباط و هماهنگی     د) کنترل و هماهنگی

  5. ج کنترل، ارتباط و هماهنگی هر سه به عهده ی دستگاه عصبی است .
  6. بزرگترین بخش مغز کدام است؟***

  الف) مخ        ب) مخچه          ج) بصل النخاع               د) نخاع
  6. الف مخ بزرگترین بخش مغز است و توانایی یادگیری، حافظه، ادراک و عملکرد هوشمندانه را دارد.


  7. اگر ..........فردی آسیب ببیند فرد هنگام راه رفتن تلوتلو می خورد و اعمال خود را به طور غیرماهرانه انجام می دهد؟***

  .الف)‌مخچه               ب) ساقه ی مغز

  ج) تالاموس            د) هیپوتالاموس

  7. الف مخچه در حفظ تعادل بدن نقش اصلی را دارد و آسیب دیدن آن سبب عدم تعادل می شود
  8. نورون ها به چند دسته تقسیم می شوند؟
  الف) 1                ب)2                ج) 3                                 د) 4

  8. ج حسی ، حرکتی و رابط
  9. مسیر حرکت پیام های عصبی در طول نورون کدام است؟
  الف) از دندریت به اکسون

  ب) از اکسون به جسم سلولی
  ج) گاهی از دندریت به اکسون و گاهی برعکس

  د) از جسم سلولی به دندریت و اکسون

  9. الف جهت حرکت پیام عصبی در طول نورون همیشه یک طرفه و از دندریت ( جسم سلولی) به طرف آکسون می باشد
  10.نحوه ی انتقال پیام عصبی از یک نورون به نورون دیگر کدام است؟
  الف) اتصال               ب) ترشح ماده ی شیمیایی          ج) جهش                   د) انعکاس

  10. ب نورون ها به هم متصل نیستند. بلکه فاصله ی بسیار اندکی میان آنها است که به آن فضای سیناپسی گفته می شود. در این محل ترشح نوعی ماده ی شیمیایی به نام انتقال دهنده ی عصبی، پیام عصبی را از یک نورن به نورن بعدی منتقل می کند.
  11.در عمل انعکاس زانو، وظیفه ی نورون رابط کدام است؟
  الف) بازداشتن ماهیچه ی عقب ران از فعالیت

  ب) واداشتن ماهیچه ی عقب ران به فعالیت
  ج) بازداشتن ماهیچه ی جلوی ران از فعالیت

  د) واداشتن ماهیچه ی جلوی ران به فعالیت

  11.الف - نورون حسی ماهیچه ی جلوی ران در نخاع دو شاخه شده، یکی نورون حرکتی ماهیچه ی جلوی ران را تحریک کرده و در نتیجه فعالیت این نورون ماهیچه جلوی ران منقبض شده و پا به سرعت بالا می آید. شاخه ی دوم نورون حسی مذکور یک نورون رابط را در نخاع تحریک می کند و این نورون رابط، نورون حرکتی، ماهیچه ی عقب ران را غیرفعال کرده و باعث می شود زمان بالا آمدن پا ماهیچه ی عقب ران در حال استراحت بوده و از حرکت پا به حرکت بالا جلوگیری نکند.
  12.تغییر رفتار جاندار در برابر محرک را ........می نامند.
  الف) ضد محرک                  ب) پاسخ                ج) واکنش                         د) حواس

  12.ب


  13.کدام گزینه زیر توضیح دهنده ی نقش اکسون است؟(طرح سنجش 82)

  الف) پیام ها را فقط دریافت می کند و رشته طویلی است که به مغز متصل است
  ب) زایده ی طویلی است و انتهای آن به سلول های ماهیچه ای و غدد ترشحی متصل است .
  ج) تعداد زیادی زائده های کوتاه و منشعب است و به ماهیچه های متصل است
  د) زایده های بلندی است که هم پیام و هم پاسخ را دریافت می کند

  13.ب انتهای اکسون، ماهیچه ، غدد و یا سلول عصبی بعدی قرار دارد و باعث انتقال پیام عصبی به آنها می شود.

  14. تنظیم ضربان قلب و حرکات تنفسی در چه بخشی صورت می گیرد؟(خرداد81)***

  الف) هیپوتالاموس                   ب) مخ                  ج) مخچه                   د) بصل النخاع

  14.د

  15. کدام گزینه زیر مسؤول هماهنگی کار ماهیچه و حفظ تعادل بدن است؟ (مرداد 81)***

  الف) مخچه                ب) ساقه ی مغز                    ج) مخچه                   د) بصل النخاع

  15.الف - کسی که مخچه اش آسیب دیده تعادل نداشته و کارهای خود را غیرماهرانه انجام می دهد. مثلاً نمی تواند یک خط مستقیم رسم کند یا با چکش روی میخی بکوبد.

  16. به یک سلول عصبی چه می گویند؟ (شهریور81)

  الف)‌نورون                   ب) دندریت              ج) اکسون                   د) جسم سلولی

  16. الف دارای قسمت های زیر است.

  البته ساختمان نورون های حسی، حرکتی و رابط مقداری با هم اختلاف دارند. مثلاً نورون رابط غلاف میلین ندارد. یا شکل دندریت نورون حسی با نورون حرکتی و رابط فرق می کند.

  17. کدام یک از موارد زیر از ویژگی های اعمال انعکاسی نیست؟

  الف) غیرارادی است              ب) بسیار سریع است         

  ج) با تفکر همراه است               د) برای حفاظت است

  17. ج این اعمال ناخودآگاه و بدون تفکر صورت می گیرد. به همین دلیل خیلی سریع و غیر ارادی بوده و اغلب اوقات هدف آن حفاظت از بدن است.

  18. اگر شخصی بر اثر ضربه ی مغزی «تمام خاطرات خود را فراموش کند» و یا «حرکات تنفسی و ضربان قلب او دچار اختلال شود» در هر مورد به ترتیب کدام قسمت مغز او آسیب دیده است؟ (خرداد 82)***

  الف) بصل النخاع مخ        ب) مخ بصل النخاع          

   ج) مخچه نخاع               د) نخاع مخچه

  18. ب مخ مرکز حافظه و بصل النخاع تنفس و ضربان قلب را تنظیم می کند

  19. کدام قسمت دستگاه عصبی مسؤول حفظ تعادل بدن است؟***

  الف) مخ                ب) نخاع                          ج) مخچه                             د) بصل النخاع

  19. ج

  20. طول اکسون نورون های حسی حرکتی و رابط به ترتیب از راست به چپ کدام است؟

  الف) کوتاه بلند کوتاه یا بلند

  ب) کوتاه کوتاه یا بلند بلند
  ج) بلند
  کوتاه کوتاه بلند

  د) کوتاه یا بلند بلند کوتاه

  20. الف چون در نورون های حسی گرفتن پیام حساسیت بیشتری دارد و در نورون های حرکتی انتقال سریع آن مهم است.

  21. اکسون کدام نورون یا نورون های زیر به غدد و ماهیچه ها ختم می شود؟                 

     الف) حرکتی حسی               ب) حسی رابط

  ج) حرکتی                                     د) رابط

  21. ج پیام های دستگاه عصبی را به ماهیچه ها یا غدد می رساند

  22. کدام یک از موارد زیر از اثرات مصرف مواد مخدر نمی باشد؟***

  الف) تنظیم ضربان قلب                              ب) افزایش فشار خون

  ج) خستگی و درد ماهیچه و مفصل                د) اختلال در گوارش

  22. الف

  23. مشاهده ی غذا و کم شدن قطر مردمک به ترتیب برای بزاق و مردمک در حکم چه چیزی می باشند؟

  الف) محرک محرک       ب) محرک پاسخ

  ج ) پاسخ محرک          د) پاسخ پاسخ

  23. ب مشاهده ی غذا محرک غدد بزاق بوده و پاسخ بزاق به این محرک ترشح بزاق است. نور محرک مردمک و تغییر قطر آن پاسخ مردمک به نور است. در نور کم قطر مردمک زیاد (گشاد) و در نور زیاد قطر مردمک کم (تنگ) می شود.

  24. کدام یک از موارد زیر از کارهای غده ی فوق کلیه در هنگام دیدن خطر نمی باشد؟

  الف) افزایش ضربان قلب     ب) کاهش قطر رگ ها

  ج) عرق کردن           د) افزایش قند خون

  24. ب - در هنگام خطر قطر رگ ها زیاد شده تا غذا و اکسیژن بیشتری به بدن رسیده و بدن برای مقابله با خطر آماده شود.

  25. پیغام های حسی توسط چه چیزی به مغز میرسد؟                                                                                 

      الف) سرخرگ و سیاهرگ         ب) سرخرگ و هورمو

  ج)اعصاب و هورمون       د) ماهیچه و سیاهرگ

  25. ج بعضی هورمون ها می توانند سبب تحریک سلول های عصبی یا ماهیچه ای شوند. بعضی از سلول های عصبی می توانند برخی هورمون ها را نیز تولید کنند.

  26. کدام هورمون زیر از لوزالمعده ترشح می شود و اثر آن کدام است؟ (شهریور 82)    

    الف) انسولین افزایش قند خون

  ب) انسولین کاهش قند خون
  ج) هورمون رشد
  افزایش رشد بدن

  د) کورتیزول سرکوب سیستم ایمنی بدن

  26. ب انسولین به چند روش قند خون را کاهش می دهد:
  1. با افزایش تولید و تجمع گلیکوژن در کبد
  2. افزایش جذب گلوکز توسط سلول های ماهیچه ای و تبدیل آن به گلیکوژن

  27. کدام یک از غدد زیر بعد از بلوغ شروع به فعالیت می کند؟                                                                          

     الف) فوق کلیه                   ب) جنسی

  ج) هیپوفیز                           د) تیروئید

  27. ب بعضی از غدد همواره فعالیت می کنند اما بعضی از غدد مثل غدد جنسی از یک سنی به بعد شروع به فعالیت می کنند.
  28.کدام هورمون از غده ی هیپوفیز ترشح می شود و اختلال در ترشح آن چه عوارضی دارد؟ (مرداد 82)
  الف)‌انسولین
  اختلال در رشد

  ب) هورمون رشد ایجاد بیماری
  ج) هورمون رشد
  افزایش قند

  د) انسولین تحریک ساخت پروتئینی

  28. ب هورمون رشد از غده ی هیپوفیز ترشح می شود که زیادی ترشح آن قبل از بلوغ باعث رشد بیش از حد شده و فرد غول پیکر می شود. اگر ترشح آن در زمان رشد خیلی کم باشد، فرد کوتوله می شود. اگر هورمون رشد بعد از بلوغ زیاد ترشح شود فرد از نظر قطری رشد می کند.( اکرومگالی)
  29. سرعت نسبی دستگاه عصبی و دستگاه هورمونی به ترتیب از راست به چپ کدام است؟
  الف) کم
  کم                            ب) کم زیاد

  ج) زیاد زیاد                           د) زیاد کم

  29. د سرعت دستگاه عصبی زیاد، دوام آن کم و دقت آن زیاد است
  سرعت دستگاه هورمونی کم، دوام آن زیاد و دقت آن کم است

  30. کدام گزینه زیر جزء فعالیت های مشترک هورمون ها نیست ؟( طرح سنجش82)
  الف) اثرات خاص روی سلول های ویژه به نام اندام هدف می گذارند

  ب) توسط خون به همه بدن می رسند
  ج) به مقدار بسیار کم ساخته می شوند

  د) محل اهدام هدف و تولید هورمون یک جاست

  30. د اندام هدف و محل تولید آنها از هم جداست.
  31. هورمون ها در کدام یک ازموارد زیر با هم تفاوت دارند؟
  الف) ترکیب شیمیایی       ب) محل اندام هدف و محل تولید

  ج) میزان ترشح                 د) چگونگی انتقال

  31. الف
  32. کدام یک از غدد زیر دارای دو بخش درون ریز و برون ریز می باشد؟
  الف) پانکراس                     ب) تیروئید

  ج) فوق کلیوی                      د) عرق

  32. الف پانکراس یا لوزالمعده دارای دو بخش درون ریز و برون ریز می باشد. از هورمون های بخش درون ریز آن می توان انسولین را نام برد و از هورمون های بخش برون ریز آن می توان به آنزیم های گوارشی مثل بی کربنات اشاره کرد که چون خاصیت قلیایی دارد اسید معده وارد شده به دوازدهه را خنثی می کند تا اسید به دیواره ی دوازدهه آسیب نرساند.


  33. کدام یک از غدد زیر درون ریز محسوب نمی شوند؟***
   
  الف) تیروئید                   ب) هیپوفیز

  ج) بزاق                              د) جنسی

  33. بزاق یک غده ی برون ریز است.
  34. محل تأثیر هورمون چه نام دارد؟
  الف) سلول های ترشح کننده           ب) سلول های هدف

  ج) غده                                                د) اندام

  34. ب سلول هایی که تحت تأثیر هورمون قرار می گیرند، سلول هدف نامیده می شوند.
  35. کدام یک از موارد زیر از اثرات انسولین نیست؟***
  الف ) کاهش قند خون

  ب) افزایش جذب گلوکز توسط سلول های ماهیچه ای
  ج) افزایش تولید و تجمع گلیکوژن در کبد

  د) تبدیل گلیکوژن به گلوکز در کبد

  35. د انسولین از طریق (ب) و (ج) قند خون(گلوکز خون) را کاهش می دهد. اما تبدیل گلیکوژن به گلوکز در کبد تحت تأثیر گلوکاگون صورت می گیرد و باعث افزایش قند خون می شود، گلوکاگون هم از لوزالمعده (پانکراس) تولید می شود.
  36. دقت هورمون ها و اعصاب به ترتیب از راست به چپ کدام است؟
  الف) زیاد
  زیاد                ب) زیاد کم

  ج) کم زیاد                     د) کم کم

  36. ج دقت هورمون ها از اعصاب کمتر است.
  37. رشد و وادار کردن سایر غدد به ترشح هورمون از اثرات کدام غده ی زیر است؟
  الف) تیروئید                          ب) هپیوفیز

  ج) غدد جنسی                       د) لوزالمعده

  37. ب هیپوفیز دارای سه بخش پیشین‌، پسین و میانی است که بیشترین هورمون های آن از بخش پیشین ترشح می شوند.
  38. غدد درون ریز ترشحات خود را کجا می ریزند؟
  الف) داخل دستگاه گوارش          ب) داخل خون یا دستگاه گوارش

  ج) داخل خون                                 د) خارج از بدن

  38. ج خون درون بدن محسوب می شود ولی دستگاه گوارش، درون بدن محسوب نمی شوند.
  39. اختلال در ترشح هورمون رشد کدام یک از موارد زیر را به دنبال دارد؟
  الف) توقف رشد                 ب) افزایش رشد

  ج) کاهش رشد                     د) تغییرات رشد

  39. د میزان رشد دچار اختلاف شده و تغییر می کند. ممکن رشد خیلی کم یا خیلی زیاد شود
  40. کدام گزینه در مورد اپی نفرین درست است؟
  الف) یک هورمون است

  ب) یک انتقال دهنده ی عصبی است
  ج) نه نقش هورمونی دارد و نه نقش انتقال دهنده ی عصبی
  د) بعضی جاها نقش هورمونی دارد و در برخی موارد نقش انتقال دهنده ی عصبی دارد

  40. د اگر از سلول عصبی ترشح شود نقش انتقال دهنده ی عصبی دارد یعنی پیام عصبی را از یک نورون به نورون دیگر انتقال می دهد ولی اگر از غده ی فوق کلیوی ترشح شود نقش هورمونی دارد و فرد را برای حالت ستیز یا گریز آماده می کند.

  41 - دلیل اینکه باید بین دستگاه های مختلف بدن هماهنگی وجود داشته باشد چیست ؟

  41- به دلیل اینکه بتوانیم به محرک ها پاسخ دهیم و واکنش های انسان تحت کنترل باشد و تمام قسمت های مختلف بدن بتوانند به خوبی وظایف خود را انجام دهند

  42- کار دستگاه عصبی در بدن چیست و به کمک کدام قسمت ها صورت می گیرد ؟

  42- کار کنترل و هماهمگی اعمال سایر دستگاه های بدن را بر عهده دارند و به کمک مغز و نغاع صورت می گیرد .

  43- نورون چیست ؟ و چه وظیفه ای دارد ؟

  43- سلول عصبی را نورون می گویند و وظیفه انتقال پیام است

  44- با رسم شکل ساختمان یک سلول عصبی را نشان دهید و قسمت های مختلف آن را نامگذاری کنید.

  45- مسیر عبور پیام در سلول های عصبی مانند اتوبان یک طرفه است . این جمله را تفسیر کنید ؟

  45- یعنی سلول های عصبی پیام را فقط در یک جهت هدایت می کنند پیام ها از طریق دندریت وارد جسم سلولی می شود و از طریق آکسون از آن خارج می شود .

  46- دندریت چیست و چه وظیفه ای دارد ؟

  46- تعداد زیادی زایده های منشغب و کوتاه که به جسم سلولی مرتبط هستند و پیام ها از طریق دندریت ها دریافت می شود .

  47- منظور از هماهنگی چیست ؟  

  47- هماهنگی ، پاسخی در برابر شرایط محیط خارجی و محیط داخلی است .                                                                                                                                  48- دو بخش اصلی دستگاه عصبی را نام ببرید

  48-1- دستگاه عصبی مرکزی          2- دستگاه عصبی محیطی

  49- دستگاه عصبی مرکزی شامل چه قسمت هایی است ؟

  49-  الف- دستگاه عصبی مرکزی اجتماعی از نورون ها به صوت مغز و نخاع که مراکز کنترل اعمال ارادی و غیر ارادی بدن هستند .

  ب- این دستگاه ، اطلاعات دریافت شده از محیط بیرون و درون بدن را تفسیر می کند و به آن ها پاسخ می دهد .

  50- انولع نورون ها را نام برده و ویژگی های ساختاری هریک را بنویسید .

  50- 1- نورون حرکتی: دارای دندریت کوتاه و آکسون بلند می باشد

  2- نورون حسی : دارای دندریت بلند و آکسون کوتاه می باشد

  3- نورون رابط : دارای دندریت کوتاه و آکسون کوتاه یا بلند می باشد .

  51- جدول زیر را کامل کنید

  52- منظور از عمل انعکاسی چیست ؟ مثال بزنید

  52- گاهی اوقات کار هایی را به صورت غیر ارادی ، بسیار سریع ، بدون تفکر و اغلب به عنوان حفاظت از خود انجام می دهید که آنها را اعمال انعکاسی می گویند . مثلا در اثر برخورد دستتان با یک جسم داغ ، دست خود را سریع به عقب می کشید .

  53 - کار غده های فوق کلیوی چیست ؟

  53- تنظیم وضعیت عمومی بدن برای مقابله با شرایط دشوار جسمی و روحی .

  54- کار غده ی تیروئید چیست ؟

  54- تنظیم سوخت و ساز مواد در سلول ها .

  55- کار غده های جنسی چیست ؟

  55- تنظیم فغالیت های تولید مثلی و بروز صفات ثانویه جنسی

  56 - کدام یک از هورمون ها باعث کاهش قند خون و کدام باعث افزایش قند خون می شوند.

  56- هورمون انسولین که از لوزالمعده ترشح می شود باعث کاهش قند خون و هورمون هایی که از لوزالمعده ، هیپوفیز و فوق کلیه ترشح می شود باعث افزایش قند خون می شود .

  57- دو ویژگی مشترک هورمون ها را بنویسید .

  57- 1- مقدار ترشح هورمون همواره باید به اندازه مشخصی باشد

  2- هورمون ها توسط خون به همه جای بدن می رسند  .

  58 - اثر هورمون غده ی فوق کلیوی در هنگام خطر بر روی قلب ، رگهای خونی ، پوست وکبد را بنویسید .

  58- هورمون عواطف در قلب باعث افزایش ضربان ها ، در رگ ها باعث باز شدن آن ، در پوست باعث عرق کردن و در کبد باعث افزایش قند خون می شود .

  59- چرا با وجود دستگاه عصبی به دستگاه هورمونی نیز نیاز داریم ؟

  59- چون تنظیم همه ی کار های بدن با دستگاه عصبی ممکن نیست به خصوص در کار های غیر ارادی و همیشگی که باید دائما تحت کنترل باشند

  60- چه شباهتی بین کار دستگاه عصبی با دستگاه هورمونی وجود دارد ؟

  60- چون هر دوی این دستگاه ها نقش تنظیم کنندگی در روی اندام های مختلف  بدن دارند .

  61- هورمونها در بدن توسط چه ماده ای به تمام نقاط بدن می رسند ؟

  61- خون

  62- هورمون چیست ؟

  62- موادی هستند که از غده های داخلی بدن ترشح می شوند و توسط خون جابه جا شده و اثر کنترل کنندگی بر اندام هدف دارند .

  63- به نظر شما در هنگام آماده شدن برای دفاع از خود و فرار از خطر کدام یک از غدد بدن فعالیت بیش تری دارند ، توضیح دهید ؟

  63- غدد فوق کلیوی ، این غده ها با ترشح هورمونی باعث می شوند که ضربان قلب افزایش یابد و ماهیچه ها آماده ی واکنش باشند و خون با سرعت بیش تری در رگ ها جریان یابد

  64 – محمود علی رغم غذا خوردن به مقدار کافی همیشه لاغر و رنگ پریده است . به نظر شما اگر مسعود دارای انگل و بیمری گوارشی نباشد چه عاملی باعث ایجاد لاغری در وی شده است ؟

  64- ممکن است غده تیروئید محمود پر کار باشد بنابراین هورمون زیادی ترشح نموده و باعث می شود غذاها به مقدار زیاد در بدنش بسوزد و حالت لاغری داشته باشد .

  65  - محل و کار غده هیپوفیز را بیان کنید ؟

  65-در زیرمغز قرار دارد و غده ی هیپوفیز هورمون هایی ترشح می کند که دو وظیفه ی اصلی آن ها عبارتند از : 1- تنظیم رشد       2- وادار کردن سایر غده ها به ترشح هورمون ها

  66- سرعت فعالیت دستگاه عصبی بیش تر است یا دستگاه هورمونی ؟

  66- دستگاه عصبی

  67 - از مقایسه بین دستگاه عصبی و هورمونی به چه نکاتی می رسیم آنها را بیان کنید .

  67- هر دو نقش تنظیم کنندگی دارند اما سرعت فعالیت دستگاه عصبی از دستگاه هورمونی بیش تر است . دقت فعالیت هر دو دستگاه خیلی زیاد است ، ولی مدت اثر تنظیم کنندگی دستگاه هورمونی از دستگاه عصبی بیش تر است

  منبع مطلب : www.abraas.blogfa.com

  مدیر محترم سایت www.abraas.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  فاطمه بارکزایی 8 ماه قبل
  0

  خیلی خوب بود

  مهدی 2 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  1
  سارا 8 ماه قبل

  تازه ترین موزه ایران

  برای ارسال نظر کلیک کنید