این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  حکم روزه در زمان لکه بینی

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  حکم روزه در زمان لکه بینی را از این سایت دریافت کنید.

  حکم لکه بینی در ماه رمضان چیست؟ آیا لکه بینی روزه را باطل می کند؟

  حکم لکه بینی در ماه رمضان از نظر مراجع با توجه به شرایط خونریزی و لکه بینی قبل و بعد از پریود در صورتی که حیض محسوب شود یا استحاضه متفاوت خواهد بود. نظرات آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله خامنه ای را در این باره بخوانید.

  ستاره » 🕌 مذهبی » احکام دینی » احکام روزه » حکم لکه بینی در ماه رمضان چیست؟ آیا لکه بینی روزه را باطل می کند؟

  حکم لکه بینی در ماه رمضان چیست؟ آیا لکه بینی روزه را باطل می کند؟

  حکم لکه بینی در ماه رمضان از نظر مراجع با توجه به شرایط خونریزی و لکه بینی قبل و بعد از پریود در صورتی که حیض محسوب شود یا استحاضه متفاوت خواهد بود. نظرات آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله خامنه ای را در این باره بخوانید.

  آخرین به روز رسانی: فروردین 6, 1401

  نسخه صوتی این مطلب را بشنوید! 🎧

  ستاره | سرویس مذهبی – یکی از دغدغه بانوان برای روزه داری حکم لکه بینی در ماه رمضان است. آیا لکه بینی روزه را باطل می‌کند؟ آیا حکم لکه بینی قبل و بعد از پریود برای روزه داری متفاوت است؟ در چه صورتی لکه بینی حیض و در چه صورتی استحاضه محسوب می‌شود؟

  حکم لکه بینی در ماه رمضان چیست؟

  خونریزی زنان را باید به سه دسته کلی زیر تقسیم کرد:

  حیض (خونریزی ایام قاعدگی)

  استحاضه (هر گونه لکه بینی و خونریزی در فاصله بین دو قاعدگی)

  نفاس (خونریزی مربوط به ایام بعد از زایمان)

  احکام شرعی هر یک از این موارد متفاوت است. حال باید دید حکم لکه بینی در ماه رمضان برای روزه داری در چه صورتی شامل احکام استحاضه و در چه صورتی شامل احکام حیض می‌شود؟

  در ادامه نظرات آیت الله مکارم شیرازی را درباره لکه بینی در ماه رمضان قبل و بعد از پریود می‌خوانیم.

  حکم لکه بینی در ماه رمضان از نظر مکارم شیرازی

  نظر آیت الله مکارم شیرازی درباره حکم لکه بینی در ماه رمضان

  ۱) دیدن لکه های خون، اگر قبل از پریود باشد در صورتی که خون حداقل تا سه روز استمرار داشته باشد هر چند در فضای داخل همیشه خون باشد حکم حیض را دارد و نمی‌تواند نماز بخواند.

  اما اگر لکه بینی استمرار نداشته باشد، مثلا لکه‌ای ببیند و چند ساعت بعد از آن پاک باشد و در فضای داخل هم خون نباشد، در این صورت لکه بینی قبل از ایام عادت حکم استحاضه را دارد. به وظیفه زن مستحاضه عمل کند نمازش صحیح است. (توضیح المسائل، مسأله432 و 433 و 436)

  ۲) اگر لکه بینی همراه با خون، بعد از ایام عادت باشد، چنانچه پیش از تمام شدن ده روز از اول عادت باشد حکم حیض را دارد، مثلا اگر عادت کسی هفت روز باشد و بعد از پاک شدن در روز هفتم، در روز هشتم تا روز دهم هر زمان لکه ببیند حکم حیض را دارد.

  و اگر لکه بینی استمرار داشته باشد نمی‌تواند نماز بخواند و اگر قطع شود کمی پنبه با خود بگذارد؛ اگر در فضای داخل خون نباشد، باید غسل کند و نماز را بخواند نمازش صحیح است و روزه را نیز بگیرد ، چنانچه از اذان صبح تا مغرب لکه نبیند روزه اش نیز صحیح است. هر چند روز بعد لکه ببیند. (توضیح المسائل، مسأله 482)

  ۳) اما اگر لکه بینی بیش از ده روز ادامه پیدا کند در این صورت فقط روزهای عادت ماه‌های قبل حیض، و باقی روزها استحاضه حساب می‌شود و بعد از روز دهم به احکام زن مستحاضه عمل کند؛ نماز و روزه را به جا آورد. (توضیح المسائل مسأله 461 و احکام بانوان، مسأله 86)

  وظیفه زن روزه دار در صورت لکه بینی بعد از حیض

  پرسش: چنانچه درماه مبارک رمضان خانمی از حیض پاک شود اما در ادامه لکه بینی داشته باشد، وظیفه ی او چیست؟

  پاسخ آیت الله مکارم شیرازی: چنانچه زن، عادت معين دارد (مثلا هفت روز) و روز هشتم نيز خون ديده است، بنا را بر حیض می‌گذارد. اگر خون در روز دهم قطع شد همه‌ی ده روز، حيض است و روزه تمام اين ده روز را بايد قضا کند،

  و اگر خون تا روز يازدهم نيز ادامه داشت [از روز یازدهم] باید به حکم استحاضه عمل کند. بنابراین برای روزه، قبل از اذان صبح روز یازدهم غسل می‌کند و روزه می‌گیرد.

  لکه بینی زن یائسه در ماه رمضان چه حکمی دارد؟

  سوال: خونی که زن در سن یائسگی می‏بیند، چه حکمی دارد؟ و وظیفه شرعی او چیست؟

  پاسخ آیت الله خامنه ای: محکوم به استحاضه است.

  حکم لکه بینی در ماه رمضان برای زن یائسه

  حال ببینیم در صورتی که لکه بینی استحاضه محسوب شود چه احکامی در ماه رمضان دارد؟

  احکام روزه در حال استحاضه چیست؟

  اگر زنی که در حال استحاضه است، غسل های خود را به جا آورد، روزه او صحیح است. (احکام غسل در ماه رمضان (حیض و جنابت) از نظر سنی و شیعه را نیز در ستاره بخوانید.)

  روزه مستحاضه قلیله صحیح است و در صحت آن، وضو شرط نیست. اما غیرمستحاضه قلیله بنابر اقوی غسل های روزانه اش در صحت روزه اش شرط است.

  در مستحاضه کثیره احتیاط ترک نشود به اینکه غسل شبی را که فردایش روزه می‌گیرد انجام دهد.

  روزه زن مستحاضه ای که غسل بر او واجب می باشد، در صورتی صحیح است که در روز غسل هایی را که برای نمازهای روزش واجب است انجام دهد و نیز بنابر احتیاط واجب، باید غسل نماز مغرب و عشای شبی که می‌خواهد فردای آن روز روزه بگیرد به جا آورد. ولی اگر بعد از نماز مغرب و عشا غسل نکند و برای خواندن نماز شب پیش از اذان صبح غسل نماید و در روز هم غسل‌هایی را که برای نمازهای روزش واجب است به جا آورد، روزه او صحیح است.

  بنابر اقوا برای اینکه روزه مستحاضه صحیح باشد، انجام غسل هایی که در روز برای نماز انجام می‌شود، شرط است. ولی انجام غیرغسل های روزانه (یعنی غسل هایی که برای نمازهای شب‌اش انجام می‌شود) شرط نیست. بنابراین اگر پیش از نماز صبح یا ظهر و عصر مستحاضه شود به طوری که موجب غسل باشد، مانند استحاضه متوسطه و یا کثیره و غسل نکند، روزه او باطل می‌شود.

  بر خلاف اینکه اگر بعد از نماز ظهر و عصر مستحاضه شود و تا غروب غسل نکند، روزه اش باطل نمی‌شود. و احتیاط ترک نشود به اینکه غسل نماز شب قبلش را انجام دهد. و اگر پیش از سپیده صبح برای نماز شب و یا نماز صبح غسل کند، کفایت می‌کند و بنابر اقوا روزه او صحیح است.

  منبع : setare.com

  آیا لکه بینی روزه را باطل میکند

  لکه بینی در روزه داری احکام مختلفی دارد.

  شناسه خبر: ۹۵۷۲۷۵ ۱۳۹۹/۰۲/۰۶ - ۱۳:۵۲ ۱ A

  خانه | مذهبی

  احکام روزه داری؛

  احکام روزه داری؛ آیا لکه بینی روزه را باطل میکند

  لکه بینی در روزه داری احکام مختلفی دارد.

  لکه بینی در روزه داری احکام مختلفی دارد و در روزه داری باید طبق احکام و نظرات مراجع عمل کرد.در ادامه نظر آیت الله مکارم شیرازی را می خوانیم.

  1- دیدن لکه های خون ، اگر قبل از پریود باشد در صورتی که خون حد اقل تا سه روز استمرار داشته باشد هر چند در فضای داخل همیشه خون باشد حکم حیض را دارد و نمی تواند نماز بخواند.

  اوقات شرعی ماه رمضان 99

  اوقات شرعی ماه رمضان 99 هشدار به اغذیه فروشان محلی برای حفظ حرمت ماه مبارک رمضان

  اما اگر لکه بینی استمرار نداشته باشد، مثلا لکه ای ببیند و چند ساعت بعد از آن پاک باشد و در فضای داخل هم خون نباشد، در این صورت لکه بینی قبل از ایام عادت حکم استحاضه را دارد. به وظیفه زن مستحاضه عمل کند نمازش صحیح است. (1)

  2- اگر لکه بینی همراه با خون، بعد از ایام عادت باشد، چنانچه پیش از تمام شدن ده روز از اول عادت باشد حکم حیض را دارد، مثلا اگر عادت کسی هفت روز باشد و بعد از پاک شدن در روز هفتم، در روز هشتم تا روز دهم هر زمان لکه ببیند حکم حیض را دارد. و اگر لکه بینی استمرار داشته باشد نمی تواند نماز بخواند و اگر قطع شود کمی پنبه با خود بگذارد اگر در فضای داخل خون نباشد، باید غسل کند و نماز را بخواند نمازش صحیح است و روزه را نیز بگیرد ، چنانچه از اذان صبح تا مغرب لکه نبیند روزه اش نیز صحیح است. هر چند روز بعد لکه ببیند. (2)

  اما اگر لکه بینی بیش از ده روز ادامه پیدا کند دراین صورت فقط روزهای عادت ماهای قبل حیض و باقی روزها استحاضه حساب می شود و بعد از روز دهم به احکام زن مستحاضه عمل کند نماز و روزه را بجا آورد. (3)

  ==========================

  پی نوشت:

  1. آیت الله مکارم شیرازی ، توضیح المسائل، مسأله432 و 433 و 436 .

  2. همان، مسأله 482.

  3. همان، مسأله 461 و احکام بانوان، مسأله 86.

  کلمات کلیدی:

  ماه رمضان روزه لکه بینی پریود

  منبع : www.afkarnews.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 12 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید