این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  خانه از پای بست ویران است خواجه در بند نقش ایوان است

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  خانه از پای بست ویران است خواجه در بند نقش ایوان است را از این سایت دریافت کنید.

  انشا در مورد ضرب المثل خانه از پای بست ویران است خواجه در بند نقش ایوان است

  داستان کوتاه و انشا درباره ضرب المثل قدیمی خانه از پای بست ویران است خواجه در بند نقش ایوان است

  انشا در مورد ضرب المثل خانه از پای بست ویران است خواجه در بند نقش ایوان است

  انشا در مورد ضرب المثل خانه از پای بست ویران است

  انشای اول

  داستان کوتاه

  سعدی در جمعی نشسته بود، جوانی کنار آن ها آمد و پرسید کسی در این جمع هست که زبان پارسی بلد باشد؟ همه به سعدی اشاره کردند، جوان گفت که پیرمردی صد و چند ساله است که مریض است و به زبان پارسی حرف می زند و ما متوجه حرف های او نمی شویم.

  سعدی با جوان همراه شد تا کنار پیرمرد بروند و حرف های او را بشنوند، زمانی که کنار او رسیدند وی از کوتاهی عمری که داشته شکایت می کرد. سعدی حرف های او را برای دیگران ترجمه کرد، و همه تعجب کردند زیرا پیر مرد خیلی بیش تر از بقیه عمر کرده بود و صد و چند ساله بود.

  پیرمرد به سعدی گفت: در حال مرگ هستم، سعدی به او گفت : مریضی که دلیل مرگ نیست اگر می خواهی طبیب خبر کنم تا بیاید و تو را درمان کند، اما پیرمرد جواب سعدی را با این بیت داد:

  خانه از پای بست ویران است

  خواجه در بند نقش ایوان است

  و این بیت به این معنی است که زمانی که انسان پیر شد دیگر دکتر و دارو در حال او تاثیری ندارد چون پیری است که انسان را ناتوان کرده است و پیری دیگر قابل درمان نیست، درست مانند بنایی که معمار می سازد اما فقط به ظاهر آن می رسد و پایه های آن محکم نیست.

  همه می دانیم که این بنای زیبا و با شکوه با کوچک ترین حادثه ای خراب می شود و چیزی از زیبایی های ظاهری آن باقی نمی ماند و این حادثه ممکن است به قیمت خیلی گزافی برای ما تمام شود.

  پس در کنار توجه به ظاهر هر چیزی باید به باطن آن هم توجه کنیم تا دچار ضرر نشویم.

  برداشت : نباید توجه به ظواهر ما را از توجه به باطن هر چیزی غافل کند.

  انشای دوم

  خانه از پای بست ویران است

  خواجه در بند نقش ایوان است

  خواجه محو در نقش و نگار ایوان است و آن چنان ظاهر را آراسته، خود نیز از یاد برده است که بنایی ساخته از پایه سست و این سستی گر چه آشکار نیست اما روزی باعث ویرانی بنا خواهد شد.

  خواجه در بند ظواهر است و آنچه که مهم تر است یعنی باطن را به دست فراموشی سپرده است و یا خواسته است که به فراموشی بسپارد.

  باطن را ندیدن و فقط ظاهر را دیدن چیزی است که کلام استاد سخن ” سعدی شیرازی ” به ما یاد آور می شود، اما مگر می شود فقط با ظواهر زندگی گذراند؟!

  بی شک روزی پرده ها کنار خواهد رفت و آنچه که در باطن است عیان خواهد شد … حال هر چقدر این ظاهر زیبا باشد باز هم نمی تواند ماندگار باشد.

  ظاهر زیبا فریبنده است و بسیارند کسانی که فقط در طلب ظاهر هستند، این افراد پس از گذشت مدتی پی خواهند برد که تنها ظاهر نمی تواند پاسخ گوی آنچه که آدمی می خواهد باشد و باطن، ذات و درون هر فردی با گذشت زمان اهمیتی صد چندان پیدا می کند.

  در پی باطن نیک بودن نیکوتر است اما در این میانه نباید از ظاهر هم غافل شد زیرا که هر دو مهم هستند و برتری باطن بر ظاهر مسئله ای نیست که بتوان از ظاهر به طور کلی چشم پوشید و آن را از یاد برد.

  خواجه اول باید بنایی بسازد با پایه های محکم و ماندگار و بعد ظاهر را بیاراید و اگر کسی غیر از این خواست باید او را مجاب کرد که کدام کار بهتر است تا در آینده زیان نبیند.

  برداشت : توجه بیش از حد به ظواهر ما را گمراه می کند و این گمراهی گاهی مواقع تاوان سنگینی دارد. توجه و تمرکز روی باطن همیشه مهم تر از ظاهر است.

  منبع : www.coca.ir

  معنی ضرب المثل " خانه از پای بست ویران است " + داستان

  آشنایی با ضرب المثل زیبای خانه از پای بست ویران است ، بجای توجه به ظاهر امور باید به باطن آن توجه کرد مبادا ظاهر دلفریب چیزی ما را از عیوب آن غافل کند.

  معنی ضرب المثل ” خانه از پای بست ویران است ” + داستان

  ضرب المثل‌های ایرانی ارسال دیدگاه

  آشنایی با ضرب المثل زیبای خانه از پای بست ویران است خواجه در بند نقش ایوان است

  در این پست با معانی، مفهوم و داستان این ضرب المثل ایرانی و قدیمی آشنا می شوید با دانشچی همراه باشید.

  معنی خانه از پای بست ویران است یعنی چه؟

  ۱- معنی ظاهری: یعنی خانه از بنا سست است و با اندک لرزه ای خواهد ریخت اما خواجه همچنان توجهش به نقش و نگارهای روی در و دیوار است و به کوتاه بودن عمر خانه هیچ توجهی نمی کند.

  ۲- معنای دقیق تر: بجای توجه به ظاهر امور باید به باطن آن توجه کرد؛ مبادا ظاهر دلفریب چیزی ما را از عیوب آن غافل کند.

  ۳- معنای عرفانی: دلبستگی به زیبایی های دلفریب و زودگذر دنیایی، انسان را از حقیقت عالم و هدف اصلی اش که لقای یار (پروردگار) است دور می کند.

  داستان این ضرب المثل

  سعدی با طایفه ای از دانشمندان نشسته بود که جوانی آمد و گفت: کسی در این جمع هست که زبان عجم (غیر عربی) بداند؟ پیرمرد ۱۵۰ ساله ای رو به مرگ است و حرف هایی به زبان عجم می زند که من معنی اش را نمی دانم. شاید وصیتی داشته باشد.

  کسانی که در آن جمع نشسته بودند بیشترشان به جناب سعدی اشاره کردند. سعدی برخاست و بر بالین پیرمرد حاضر شد. پیر خسته و ضعیف با بی حالی گفت:

  دریغا که بر خوان الوان عمر   دمی خورده بودیم و گفتند بس

  (یعنی افسوس که از این سفره رنگارنگ زندگانی فقط مقدار کمی استفاده کردم و حالا مهلتم تمام شده و می گویند بس است (یعنی وقت مرگت فرا رسیده)).

  سعدی وقتی این سخنان را در جمعشان ترجمه کرد آنها تعجب کردند با توجه به اینهمه عمری که پیرمرد کرده چرا چنین سخنانی بر زبان می آورد.

  جناب سعدی رو به پیرمرد گفت:

  چگونه‌ای درین حالت؟ گفت: چه گویم؟

  ندیده‌ای که چه سختی همی‌رسد به کسی       که از دهانش به در می‌کنند دندانیقیاس کن که چه حالت بود در آن ساعت       که از وجود عزیزش بدر رود جانی

  سعدی گفت: تصور مرگ را از خودت دور کن. هر مریضی ای که نشانه مرگ نیست. اگر اجازه دهی طبیبی را خبر کنم تا معالجه ات کند. پیرمرد گفت:

  دست برهم زند طبیب ظریف         چون خرف بیند اوفتاد حریفخانه از پای بند ویران است            خواجه در بند نقش ایوان استیعنی: طبیب هم اگر بیاید و ببیند پیری مثل من که از کثرت سنش این چنین به زمین افتاده و هوش و حواسش را از دست داده، هیچ کاری از دستش بر نمی آید. چرا که پیری دردیست که قابل درمان نیست. شبیه خانه ای که درحال فروریختن است و پایه هایش ضعیف است اما معمار توجهش به نقش و نگارهای ظاهری آن است.

  گلستان سعدی، باب ششم در ضعف و پیری

  پیشنهادی: ضرب المثل بیشتری بخوانید

  اختصاصی-دانشچی اشتراک گذاری: Telegram Email WhatsApp Copy Link Gmail LinkedIn

  ≡≡مطالب پیشنهادی≡≡≡≡≡≡≡≡

  معنی ضرب المثل ” ذات بد نیکو نگردد چون که بنیادش بد است ” + شعر معنی ضرب المثل ” گربه دستش به گوشت نمی رسه میگه بو میده ” + داستان معنی ضرب المثل ” لعنت بر دهانی که بی موقع باز شود ” + داستان معنی ضرب المثل ” کافر همه را به کیش خود پندارد ” با توضیح معنی ضرب المثل ” تافته جدا بافته بودن “ معنی ضرب المثل ” نعل وارونه می زند “

  منبع : www.daneshchi.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 8 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید