این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  دار حلقه پارالل و خرک از ابزارهای این رشته ورزشی است

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  دار حلقه پارالل و خرک از ابزارهای این رشته ورزشی است را از این سایت دریافت کنید.

  نقش دار حلقه در ژیمناستیک چیست؟

  نقش دار حلقه در ژیمناستیک چیست؟

  ۱۴۰۰/۰۵/۱۱ ارسال شده توسط مینا مرادیان ورزشی 1405 بازدید

  در دسته بندی رشته های آمادگی جسمانی رشته ای به نام ژیمناستیک وجود دارد، که در ورزش ژیمناستیک حرکات نیازمند قدرت، انعطاف بدنی ، چابکی و از همه مهمتر هماهنگی و تعادل در اعضای بدن می باشد.

  گذشته این ورزش به یونان باستان برمیگردد و حرکات از آن زمان آغاز شده و تا به امروز تکامل پیدا کرده است.

  بخش معروف این رشته ورزشی ، ژیمناستیک هنری میباشد که در این بخش ورزشکاران زن در رشته های حرکات زمین، پرش از پرش از خرک، پار الل نا هم سطح و چوب موازنه تشکیل شده است.

  و مردان در رشته های حرکات زمینی ، بارفیکس ،پرش خرک، دارحلقه ، پارالل و خرک حلقه تشکیل شده است.

  بخش های دیگر ژیمناستیک

  •    ژیمناستیک موزون

  •    ایروبیک •    آکروباتیک •    ترامپولین

  اصولا ژیمناستیک در سطح تمرینات انعطاف بدنی و تفریحی بسیار محبوب است. در سطح قهرمانی این رشته به تمرینات آمادگی جسمانی بسیار بالا از جمله بنیه و استقامت قوی نیاز دارد.

  با اینکه این رشته رزمی نیست و برخوردی در آن صورت نمیگیرد اما جزو رشته های پر آسیب شناخته شده است . صدمه های جسمی در بین ورزشکاران قوی و ماهر بیشتر اتفاق می افتد.

  تاریخچه ورزش ژیمناستیک

  کلمه ژیمناستیک از یونان باستان آمده که به معنای هنر لخت می باشد. ورزش ژیمناستیک دارای سابقه ای حدود 2000 سال می باشد. ژیمناستیک امروزی اولین بار در سوئد دیده شد. لوازم ژیمناستیک توسط آلمان و چسلواکی در دهه1880 ایجاد شد. پدر ژیمناستیک فردی است به نام "فردریچ " که از لوازم تحریر برای ایجاد تقویت نظم شخصی و قدرت بدنی استفاده میکرد.

  آغاز ژیمناستیک در ایران چه زمانی بود 

  اولین بار ژیمناستیک در ایران توسط شخصی به نام امان اله پادگردی که یک فرد روسی بود به ایران آورده شد که کار خود را در شهر تبریز آغاز کرد. ایشان به دلایلی مجبور به ترک تبریز و حضور در تهران شد. در تهران با افرادی چون اسحاقی ، میر احمد صفوی و.... آشنا شد و برای اولین بار کار خود را در رشته یمناستیک آغاز کردند. اولین فعالیت ها در زینه ژیمناستیک در پارک شهر ( غورخانه قدیم) انجام میشد.

  ابزار رشته ژیمناستیک چیست؟

  1.    چوب موازنه

  این ابزار برای ژیمناستیک هنری به کار برده میشود، که تنها بانوان ژیمناستیک کار از آن استفاده می کنند . ساختار این ابزار از چهار چوب از جنس فلز و تیر چوبی با روکش جیر یا چرم میباشد.

  2.    بارفیکس

  مورد استفاده فقط برای آقایان ژیمناستیک کار میباشد . یک میله افقی است که از فلز ساخته می شود.

  3.    پار الل نا هم سطح

  وسیله ای ساخته شده از میله های نا متقارن و مورد استفاده فقط برای بانوان ژیمناستیک کار می باشد، که جنس میله های آن از چوب یا پلاستیک و مواد مرکب است.

  4.    پار الل

  مورد استفاده فقط برای آقایان ژیمناستیک کار می باشد. میله های این وسیله روی چهار چوبی تکیه دارند که عموما از فلز ساخته شده است. اما جنس خود میله ها از چوب یا ماده مرکب می باشد.

  5.    دار حلقه و خرک حلقه

  مورد استفاده فقط برای آقایان ژیمناستیک کار میباشد.

  6.    خرک

  این وسیله برای هر دو قابل استفاده میباشد، هم ژیمناستیک خانم هم آقا.

  دار حلقه چیست ؟

  دار حلقه یکی از چند وسیله مورد نیاز در رشته ژیمناستیک می باشد که در تمرینات بسیاری با این حلقه می توان انجام داد. دار حلقه عموما  از دو حلقه کوچک تشکیل شده که از جنس چوب یا پلاستیک میباشد.

  ان وسیله با ظاهرکوچکی که دارد اما کارایی بسیار بالایی در ورزش ژیمناستیک دارد. در اکثریت باشگاه ها حلقه ژیمناستیک وجود دارد و ممکن است شما تا به امروز آن را نشناخته و ندانید چه کارایی هایی دارد.

  چند حرکت با دار حلقه

  پوش اپ

  •    دار حلقه را بین دستانتان بگیرید

  •    به حلقه فشار زادی وارد کنید ( طوریکه از سطح زمین فاصله بگیرید)

  •    پاهایتان به صورت 90 درجه با بدن شما تراز داشته باشد

  •    دستانتان را به هم نزدیک کرده و به باسن فشار بیاورید

  طرح حلقه

  •    بر روی یک سطح با ارتفاع کم باستید

  •    دار حلقه را مقابل خود نگه دارید

  •    آرام به سمت جلو متمایل شوید ( بدن صاف صاف )

  •    چند ثانیه در همین حالت بمانید

  •    حلقه ها را به عقب بکشید و عضلات شکمتان را صاف کنید

  داخل و خارج

  •    یک بازو ثابت بماند

  •    به حلقه فشار بیاورید ( فشار دادن به سمت بالا)

  •    بازوی دیگر به سمت بیرون کشیده شود

  دیپ

  •    سعی کنید حلقه ها را آنقدر پایین بیاورید که بتوانید زانوهایتان را خم کنید

  •    برای مدتی که مربی تعیین میکند در این حالت بمانید

  L نشسته

  •    زانوها را قفل کنید و انگشتانتان را هنگام اویزان کردن از میله موازی بگیرید

  •    خود را روی یک جفت حلقه بلند کرده

  •    بازوهای خود را محکم به پهلو فشار بیاورید

  •    پاها را به ارامی بالا برده و در 90 درجه قفل کنید

  دسته ها

  همه ورزشی خبری تغذیه متفرقه آرایشی و بهداشتی الکترونیک روانشناسی پزشکی مذهبی اطلاعات عمومی نتورک مارکتینگ اموزشی

  منبع مطلب : shop.espadaan.com

  ژیمناستیک

  ژیمناستیک

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  رشته‌های مختلف ژیمناستیک

  هنرهای نمایشی

  اپرا استندآپ کمدی باله پانتومیم تئاتر تردستی تعزیه حرکات آکروباتیک دلقک رقص ژیمناستیک سخنرانی عمومی مهارت‌های سیرک شکم‌گویی عروسک‌گردانی کشتی کج موسیقی نمایش روحوضی

  نبو

  ژیمناستیک (به فرانسوی: Gymnastique) ورزشی است که در دسته‌بندی رشته‌های آمادگی جسمانی قرار دارد و در آن حرکات نیازمندِ قدرت، انعطاف بدنی، چابکی، تعادل و هماهنگی اعضای بدن است. ژیمناستیک از تمرینات ورزشی که در یونان باستان انجام می‌شد، تکامل پیدا کرده و در سطح بین‌المللی زیر نظر فدراسیون بین‌المللی ژیمناستیک اداره می‌شود.

  معروف‌ترین بخش این رشته ورزشی ژیمناستیک هنری است که در مسابقات آن ورزشکاران زن در رشته‌های حرکات زمینی، پرش از پرش از خرک، پارالل ناهم‌سطح و چوب موازنه و ژیمناست‌های مرد در رشته‌های حرکات زمینی، بارفیکس، پرش خرک، دارحلقه، پارالل، و خرک حلقه به رقابت با یکدیگر می‌پردازند. ژیمناستیک موزون، ایروبیک، آکروباتیک و ترامپولین بخش‌های دیگر این رشته ورزشی را تشکیل می‌دهند. ژیمناستیک یک ورزش المپیکی است و از اولین دوره المپیک تاکنون در برنامه این مسابقات قرار داشته‌است. هم‌اکنون ژیمناستیک المپیکی از ۱۸ رویداد ورزشی جداگانه تشکیل می‌شود که ۱۴ رقابت در ژیمناستیک هنری، ۲ رقابت در ژیمناستیک موزون و ۲ رقابت در ترامپولین است.

  ژیمناستیک در سطح تفریحی و به خصوص به عنوان تمرینات انعطاف بدنی بسیار محبوب است. در سطح قهرمانی این رشته به تمرینات بی‌وقفه و آمادگی جسمانی بسیار بالا در تمام ابعاد از جمله بنیه و استقامت قوی نیاز دارد. ژیمناستیک هرچند یک رشته ورزشی بدون برخورد است اما ورزش پرآسیبی است. فرودهای سنگین، افت‌ها یا برخورد به ابزار تمرینی ممکن است باعث آسیب‌دیدگی شود. صدمات جسمی در بین ورزشکاران ماهر بیشتر دیده می‌شود چون آن‌ها معمولاً برای مدت طولانی‌تری تمرین کرده و حرکات خطرناک‌تری را اجرا می‌کنند.[۱]

  تاریخچه[ویرایش]

  مسابقات المپیک تابستانی لندن در سال ۱۹۰۸. تیم ژیمناستیک زنان بریتانیا

  هرچند در گذشته ورزش‌های مشابه ژیمناستیک در مصر و چین باستان هم تمرین می‌شده اما ریشه ژیمناستیک امروزین به یونان باستان می‌رسد و نام این رشته هم از واژه یونانی آمده که معنای تحت‌اللفظی آن «تمرین کردن برهنه» است. در آن دوران ژیمناستیک همچون ورزش‌های دیگری مانند پرش، دو، پرتاب دیسک، کشتی و بوکس به عنوان بخشی از تمرینات نظامی و آماده‌سازی افراد برای جنگ محسوب می‌شد. این ورزش‌ها برای کسب قدرت و انعطاف عضلانی لازم برای جنگ‌های تن به تن اهمیت داشتند. از آن‌جا که آموزش‌های نظامی برای همه شهروندان یونان لازم بود و و یونانی‌ها پرورش بدن و ذهن را با یکدیگر کاملاً مرتبط می‌دانستند، ژیمناستیک اهمیت فرهنگی زیادی در آموزش‌های و تمرینان آنان داشت. ابتدا این رشته در ورزشگاه‌های روباز بزرگ انجام می‌شد و سپس وارد برنامه تحصیلی مدارسی شد که در آن‌ها به جوانان ژیمناستیک را در کنار موسیقی، ریاضی و فن بیان می‌آموختند. ژیمناستیک همچنین راهی برای تمرینات بدنی افراد برای آمادگی در جشنواره ورزشی مهم المپیک بود که از سال ۷۷۶ قبل از میلاد تا ۳۹۳ پس از میلاد هر چهار سال برگزار می‌شد.

  با تعطیلی المپیک باستانی، تمرین ژیمناستیک یونانی از رونق افتاد تا اینکه در قرن هجدهم و نوزدهم میلادی دوباره در اروپای غربی احیا شد. احیای ژیمناستیک در واقع همراه با جریانی صورت گرفت که احیای ارزش‌های مرتبط با ژیمناستیک یعنی نیرومندی نیم‌تنه بالایی بدن، بدن عضلانی، کشش، نرمی، انعطاف، استواری و تعادل هم در آن دیده می‌شد. این نظریه یونانی‌ها که ذهن سالم در بدن سالم است، نیز همراه با تمرینات ژیمناستیک احیا شد و پشتیبانی برای تمرین و آموزش این ورزش بود. در اواسط سده نوزدهم فردریش جان تلاش زیادی برای وارد کردن ژیمناستیک به نظام آموزشی آلمان کرد. جان که به «پدر ژیمناستیک» معروف است تعدادی از مهم‌ترین ابزارهای ژیمناستیک از جمله بارفیکس، پارالل، خرک حلقه، چوب موازنه، نردبان ژیمناستیک و خرک‌های پرشی را ابداع کرد. چند سال بعد پیر هنریک لینگ سوئدی هم راه فریدریش جان را ادامه داده و یک سیستم ژیمناستیک سوئدی را پایه‌ریزی کرد که تأکید زیادی بر منافع پزشکی ژیمناستیک داشت.

  در قرن نوزدهم ژیمناستیک آلمانی و سوئدی وارد آمریکا شد و در این کشور جنبه میهنی و نظامی آن پراهمیت‌تر از قبل شد. ژیمناستیک بسیار مورد توجه ارتش آمریکا قرار گرفت و در اوایل قرن بیستم کتابچه‌های راهنمای تمرینی در نیروهای مسلح آمریکا منتشر شد که تمام حرکات و تمرین‌های ژیمناستیک را توضیح داده بود. هرچند کاهش اهمیت جنگ‌های تن به تن و ماشینی شدن و اخیراً کامپیوتری‌شدن جنگ‌ها باعث شده تا اهمیت ژیمناستیک به عنوان تمرینی برای هماهنگی بدن و ذهن کاهش پیدا کند.[۲]

  رقابت‌های بین‌المللی[ویرایش]

  مسابقات جهانی در سال ۲۰۰۸

  مقالهٔ اصلی: قهرمانی ژیمناستیک جهان

  در سال ۱۸۸۱ فدراسیون بین‌المللی ژیمناستیک تأسیس شد و برگزاری مسابقات بین‌المللی در این رشته را آغاز کرد. ژیمناستیک از اولین دوره المپیک در ۱۸۹۶ تاکنون همواره در برنامه این مسابقات قرار داشته‌است. در المپیک ۱۸۹۶ پنج کشور در مسابقات ژیمناستیک شرکت کردند و آلمان تقریباً تمام مدال‌ها را از آن خود کرد.

  اولین مسابقات بین‌المللی این رشته پس از المپیک در سال ۱۹۰۳ در شهر آنتورپ بلژیک برگزار شد. ژیمناست‌هایی از کشورهای بلژیک، فرانسه، لوکزامبورگ و هلند در این مسابقات که اولین دوره قهرمانی ژیمناستیک جهان محسوب می‌شود، شرکت کردند. اولین مسابقات تیمی مردان در المپیک ۱۹۰۴ سنت لوئیس برگزار شد. تا مسابقات قهرمانی جهان ۱۹۳۰ رشته‌های دو و میدانی مانند پرش با نیزه، دو صد متر، پرتاب وزنه، پرش باز و صعود با طناب هم در مسابقات ژیمناستیک برگزار می‌شدند اما از سال ۱۹۳۰ به بعد این رشته‌ها کم‌کم از مسابقات حذف شده و تا سال ۱۹۵۴ به‌طور کامل از قهرمانی ژیمناستیک جهان رخت بر بستند. در المپیک ۱۹۲۴ پاریس بود که رقابت‌های ژیمناستیک شکل امروزین خود را پیدا کرد یعنی ژیمناست‌ها در هر یک از اسباب به‌طور جداگانه برای کسب مدال آن وسیله تلاش می‌کردند. در سال ۱۹۲۸ ژیمناستیک تیمی زنان هم برای اولین بار به المپیک اضافه شد و با قهرمانی تیم هلند به پایان رسید. در سال ۱۹۶۲ ژیمناستیک موزون (ریتمیک) هم مورد پذیرش فدراسیون بین‌المللی ژیمناستیک قرار گرفت و سال بعد نخستین دوره مسابقات قهرمانی جهان آن با شرکت ۲۸ ورزشکار از ده کشور در بوداپست مجارستان برگزار شد. در المپیک ۱۹۸۴ لس آنجلس ژیمناستیک موزون برای نخستین بار وارد المپیک شد و از المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا این رشته در بخش تیمی هم برگزار می‌شود.[۳]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 9 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید