این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  داستان نارنجی پوش امانتدار تفکر و پژوهش ششم

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  ترنم

  سلام خسته نباشید

  لطفا سوال اینو برام جوابشو بزارید

  داستان رفتگر بجنوردیبه کدام صفت اخلاقی اشاره دارد

  مینا

  من که مغزم هنگ کرده

  غزل

  ولی بعضی چیرا شو نمیاره اینش خیلی بده

  ناشناس

  همچین آدمی کم پیدا میشه

  داستان نارنجی پوش امانتدار تفکر و پژوهش ششم را از سایت پشتوک دریافت کنید.

  تفکر و پژوهش ششم " نارنجی پوش امانتدار "

  نارنجی‌پوشی که یک میلیارد تومان را پس داد

  مردی رفتگر با درآمدی ناچیز و قسط‌ها و قرض‌هایی که تمامی ندارد، بر وسوسه‌ای بزرگ غلبه کرد تا کیفی گمشده را به دست صاحبش برساند؛ کیفی که ارزش آن معادل 166 سال حقوق او بود، کیفی یک‌میلیاردتومانی. 
  نارنجی‌پوش 39ساله بجنوردی که «احمد ربانی» نام دارد، سال‌هاست با کارگری روزگار می‌گذراند و با مشکلات مالی دست به گریبان است اما وقتی کیف‌میلیاردی را پیدا کرد آن را بدون هیچ طمع و چشمداشتی به صاحبش پس داد. با او گفت و گویی کرده ایم؛

  ‌شنیدیم کیف یک‌میلیاردتومانی پیدا کرده و به صاحبش پس داده‌ای؟ ‌کیف را چطور پیدا کردی؟ پنجشنبه‌شب سر کار رفتم. ساعت حدود سه بود که داشتم یک کوچه را جارو می‌کردم. یک دفعه کیف را دیدم. قهوه‌ای رنگ بود. آن را برداشتم تا ببینم کهنه است و آن را دور انداخته‌اند یا اینکه کسی گم‌اش کرده. وقتی در کیف را باز کردم دیدم کهنه نیست. 
  ‌داخل کیف چه بود؟ مقداری طلا، چند چک و چند پاکت که بعد فهمیدم داخلش سند است. 
  ‌می‌دانستی محتویات کیف چقدر ارزش دارد؟ آن موقع نه بعدا فهمیدم ولی فرقی نمی‌کرد.
  ‌وسوسه نشدی کیف را برای خودت برداری؟ اموال مردم را باید پس داد. من قبلا هم چیزهایی مثل موبایل پیدا کرده و به صاحبش داده بودم. این دفعه هم همین کار را کردم. 
  ‌چطور صاحب کیف را پیدا کردی؟ ساعت پنج صبح به رییسم تلفن زدم و گفتم کیف را پیدا کرده‌ام. بعد آن را به شهرداری بردم و آنجا تحویل دادم. خودشان صاحب کیف را پیدا کردند و بعد به من خبر دادند.
  ‌صاحب کیف وقتی اموالش را دید چه واکنشی داشت؟ خیلی خوشحال شده بود. خیلی از من تشکر کرد. اصلا نمی‌دانست کیف را کجا گذاشته است. 
  ‌مژدگانی هم گرفتی؟ یک چک 200‌هزارتومانی به من داد. 
  ‌حقوق خودت چقدر است؟ ماهی 500‌هزارتومان می‌گیرم. 
  ‌چند سال است کار می‌کنی؟ 10 سال؛ اول در فضای سبز بودم بعد به بخش عمرانی رفتم و الان سه سال است که رفتگر منطقه یک شهرداری هستم. 

  منبع:

  خبر انلاین

  منبع مطلب : ali-nasiri-k.blogfa.com

  مدیر محترم سایت ali-nasiri-k.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  نارنجی پوش امانتدار ( درس سوم تفکر و پژوهش ششم )

  نارنجی‌پوش 39ساله بجنوردی که «احمد ربانی» نام دارد، سال‌هاست با کارگری روزگار می‌گذراند و با مشکلات مالی دست به گریبان است اما وقتی کیف‌میلیاردی را پیدا کرد آن را بدون هیچ طمع و چشمداشتی به صاحبش پس داد. 

  فیلم رفتگر امانتدار بجنوردی

  برای مطالعه زندگینامه و اطلاعات بیشتر در مورد نارنجی پوش امانتدار همین جا کلیک کنید

  منبع مطلب : oomidi.blogfa.com

  مدیر محترم سایت oomidi.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  از مرد نارنجی پوش درس بگیریم

  از مرد نارنجی پوش درس بگیریم

  پست و مقام امانتی  است که اگر در آن کوتاهی کنیم به مردم خیانت کرده ایم. این چشم و گوشی كه در اختیار شما است ، این دست و زبانی كه تحت فرمان شماست . این اعضاء و جوارحی كه با آن زیست می كنید، همه امانات خداوند متعال می باشد. وجود زن ، امانت خداست در دست مرد، اموال مرد هم امانت او است در دست زن .

  همین چند سال پیش بود که نارنجی پوش امانتدار تیتر یک همه روزنامه های ایران شد.

  حتما خیلی ها یادشان هست که اردیبهشت سال 91، رفتگر بجنوردی کیف پول یک میلیارد تومانی پیدا کرد و به صاحبش رساند؛ رقم اغواکننده ای که شوق ثروتمند شدن را در وجود همه آدم ها تحریک می کند. او جهانی شد؛ در همان روزها رادیو بین المللی چین در مقدمه مصاحبه ای او را نماد درستکاری و امانتداری ایرانیان خواند. حتی او را سوار لیموزین اجاره ای کرایلر هم کردند.

  حالا احمد ربانی، نارنجی پوش امانتدار، قهرمان کتاب های درسی شده است و ماجرایش نقلِ دبستانی ها. خودش تازگی ها خبردار شده. معلم پایه ششم دبستان یکی از مدرسه های بجنورد با خبرش کرد. می گوید: «چه بگویم والله؟». صدایش گلایه آمیز است. «چه بگویم والله؟». با لهجه شمال خراسان حرف می زند و جوری »چه بگویم والله» می گوید که انگار از اینکه ماجرایش توی کتاب هاست، چندان خوشش نیامده یا لااقل انتظار داشته قبل از بقیه خودش خبردار می شده. اما وقتی یادش می آید که دخترش وقتی کلاس ششم برود ماجرای کار نیک پدر را در حضور دیگر بچه های کلاس در کتاب درسی خواهد خواند، به خودش افتخار می کند و می گوید: «خیلی خوشحالم.» شاید همانقدر خوشحال که دهقان فداکار از حذف داستانش از کتاب های درسی دل چرکین.

  داستان نارنجی پوش امانتدار مصداقی از یک نوع امانتداری بود اما در اطراف ما کم نیستند چیزهایی که به امانت به دستمان سپرده شده اند.پست و مقام امانتی  است که اگر در آن کوتاهی کنیم به مردم خیانت کرده ایم. این چشم و گوشی كه در اختیار شما است ، این دست و زبانی كه تحت فرمان شماست . این اعضاء و جوارحی كه با آن زیست می كنید، همه امانات خداوند متعال می باشد كه با كمال پاكی و درستی به شما داده شده است . اگر ابتلاء به معاصی پیدا كرد آلوده می گردد و آنگاه كه بخواهید این امانات را مسترد دارید، ممكن است از شما بپرسند كه راه و رسم امانتداری اینگونه است ؟ ما این امانات را اینطور در اختیار شما گذاشتیم ؟وجود زن ، امانت خداست در دست مرد، اموال مرد هم امانت او است در دست زن .

  امانت داری یکی از ویژگی های مهم اجتماعی مومنان است، که در آیات و روایات متعددی مورد سفارش و تاکید قرار می گیرد. خداوند متعال در مورد مومنان می‌فرماید: «والذین هم لاماناتهم و عهدهم راعون»[1]؛ تعبیر راعون (مراعات کنندگان) برای امانت بسیار دقیق است؛ زیرا نشانگر علاقه شدید مومنان به حفظ اموال دیگر مومنان است كه حتی بیشتر از اموال و دارایی شخصی خود بر آن مراقبت و محافظت دارند[2]. در آیه ای دیگر نیز خداوند مومنان را از خیانت در امانت نهی می کند[3] و در جای دیگر امر به ادای امانت می کند؛ «ان الله یامرکم ان تودوا الامانات الی اهلها...»[4].
  لازم به یادآوری است که امانت مصادیق فراوانی را دربرمی گیرد؛ از جمله مقام و موقعیت های اجتماعی، فرهنگ ها و میراث های تاریخی و... كه جزء امانت های الهی محسوب می شوند. دانشمندان نیز امانت دارانی هستند، که باید حقایقی که نزد آنان امانت است را آشکار کنند و بسیاری از مصادیق آشکار و نهان دیگر که می توان برای امانت برشمرد. اهمیت امانت داری به قدری است، که قرآن کریم برخی از اهل کتاب را به خاطر امانت داری ستوده است[5]. بنابراین، یکی از مهمترین پایه های زندگی اجتماعی، تعهد به عهد و پیمان و حفظ و ادای امانت است. لازم به ذکر است که در میان مومنان، عامل اصلی که موجب پایبندی به تعهدات و ادای امانت می شود، ایمان به خداوند متعال است

  منظور از امانت های مردم، اموال و اسراری است كه در نزد كسی به ودیعت نهاده می شود. از این رو حیطه امانت و امانت داری به فرا سوی اموال نیز گسترش می یابد و شامل اسرار و امور معنوی و رازهایی كه در نزد كسی به امانت گذاشته می شود نیز می گردد

  گاه افراد انسانی به عنوان امانت در نزد دیگری به ودیعت گذاشته می شوند. در داستان برادران یوسف(ع) به این مسئله اشاره می شود كه انسان می تواند انسانی را در نزد كسی به امانت بگذارد. از این رو كسانی كه متهم به خیانت هستند كسانی هستند كه نمی توان كسی را در نزد ایشان به امانت گذاشت.
   
  انسانهایی قابل به كارگیری و استخدام هستند كه از ویژگی امین بودن برخوردار باشند؛ این امانت داری است كه موجب آرامش و طمانینه می شود و آدمی با اطمینان و آرامش مسئولیتی را به دیگری واگذار می كند. از این رو می توان از مصادیق حوزه امانت داری، به مسئله مقام و مسئولیت های اجتماعی اشاره كرد. فردی لایق و شایسته این مقام ها و مسئولیت های اجتماعی است كه امین باشد و در امانت خیانت نكند.. بنابراین در مسئله مهم منصب های اجتماعی می بایست به امانت داری افراد توجه شود و بر آن تأكید گردد. این گونه است كه اجتماع می تواند از آرامش برخوردار شود؛ زیرا واگذاری پست ها و مناصب اجتماعی و سیاسی به افراد خیانتكار موجب می شود تا اجتماع دچار بحران گردد و نتواند از امنیت و آرامش برخوردار شود.

  امانت داری مسئولان خود عامل مهمی در همگرایی و همبستگی اجتماعی است. جامعه ای كه مسئولان آن اهل خیانت باشند، زمینه بروز بحران و فقدان آرامش را فراهم می آورند و شك و تردید نسبت به یك دیگر را در جامعه دامن می زنند و امنیت روحی و روانی اجتماع را به خطر می افكنند. این گونه است كه جامعه با شك و تردید به اعمال و رفتار یك دیگر می نگرد و الفت و انس از جامعه رخت برمی بندد.
  بنابراین یكی از امانت های مردم، مناصب و مقامات است كه در اختیار برخی از افراد جامعه قرار می گیرد. حاكم اسلامی و دولتمردان می بایست از منش اخلاقی امانت داری برخوردار باشند.

  از مهمترین دغدغه‏های عصر ما اهمیت دادن به خصلت زیبا و خدا پسندانه امانتداری است. فراگیر شدن این امر در تمام رده‏های جامعه تأثیرمثبت خواهد گذاشت. حتی بعید نیست در اثر عملكرد برخی افراد اساساً این صفت والای انسانی جایگاه ارزشمند خود را بیشتراز قبل به دست آورد در نتیجه انسانهای امین و درستكار الگویی می شوند برای همه اقشار جامعه و افراد خیانت پیشه و چاپلوس و دروغگو مورد نکوهش قرار می گیرند.
  حال جامعه ای را تصور کنید که در اثر عملكرد برخی افراد اساساً این صفت والای انسانی جایگاه ارزشمند خود را از دست بدهد و در نتیجه انسانهای امین و درستكاری عقب رانده شده و نكوهش شوند و افراد خیانت پیشه و چاپلوس و دروغگو مورد مدح و ستایش و تشویق قرار گیرند. این امر همان وارونه شدن ارزش‏ها و تبدیل آن به ضد ارزش می‏باشد كه امیرمومنان علی(ع) در خطبه ۱۰۸ نهج البلاغه آن را پیش‏بینی كرده و فرمود: «و غار الصّدق و فاض الكذب و استعملت المودّهٔ باللسان و تشاجر النّاس بالقلوب و صار الفسوق نسباً و العفاف عجباً و لبس الاسلام لبس الفرو مقلوباً؛راستی از میان رفته و دروغ شایع می‏شود مردم در زبان با هم دوست و در دل با هم دشمن می‏شوند، به گناه افتخار می‏كنند و از پاكدامنی به شگفت می‏آیند و اسلام را همچون پوستینی واژگونه می‏پوشند.»
  بنابراین برای جبران این مشكل اخلاقی در جامعه متولیان امور فرهنگی لازم است قدمهائی برداشته و در حدّ توان و امكانات خود در رفع این خلأ اخلاقی بكوشند تا خدای ناكرده به جائی نرسیم كه معروف‏ها منكر و منكرها معروف شود. ارزش ضد ارزش و خلافكاریها و فریب دادن‏ها و اختلاس‏ها به عنوان كارهای مورد پسند و زرنگی و هوشیاری تلقی گردد. اگر ما بتوانیم با تقویت و پرورش امانتداری در وجود افراد تحولی ایجاد كرده و افراد جامعه را زیر پوشش صفات اخلاقی بویژه امانتداری گرد آوریم بسیاری از مشكلات و گرفتاریها، برطرف شده و برخی از مشكلترین پرونده‏های قضائی دیگر تشكیل نخواهد شد. چرا كه اكثر درگیری‏ها، اختلافات از خیانت در امانت و دروغگوئی‏ها و تجاوزها به حقوق همدیگر سرچشمه می‏گیرد. امّا در صورت ایمان به راستی و امانتداری و دانستن فوائد و بركات بی‏شمار اجتماعی و فردی آن خیلی‏ها آنرا با جان و دل پذیرفته و به سوی آن متمایل می‏شوند.
  پی نوشت:
  قرآن كریم، سوره مومنون، آیه8
  مدرسی، محمد تقی، تفسیر هدایت،ج8 ،ص153
  قرآن كریم، سوره انفال، آیه27
  قرآن كریم، سوره نساء، آیه58
  قرآن كریم، سوره آل عمران، آیه75

  منابع: مهر- معارف قرآن-جهاد با نفس یا جهاد اكبر، حضرت امام خمینی (ره)

  منبع مطلب : article.tebyan.net

  مدیر محترم سایت article.tebyan.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ........... 2 ماه قبل
  1

  سلام ببخشید میتونید نتیجه شو بگید؟

  ممنون♥️

  ناشناس 3 ماه قبل
  1

  عالی بود همین کارش واقعاعالی بود 🙂👍❤

  ناشناس 3 ماه قبل
  0

  عشقم فقط دوست پسرم ناشناس بالایی❤❤❤❤❤❤

  -1
  00:00💔🦋 مهشید 3 ماه قبل

  حامله ای

  یا زایدی

  ناشناس 3 ماه قبل
  -1

  همچین کسانی کم پیدا میشه

  ناشناس 4 ماه قبل
  -2

  عالی

  فاطمه 5 ماه قبل
  -2

  کاش جواب درس رو می گفتی اما خیلی خوب بود👍👍

  ناشناس 5 ماه قبل
  -2

  عالی

  اناهیتا 5 ماه قبل
  -2

  عاللللللللللللی بود

  😘 عشق 5 ماه قبل
  0

  خیلی کار خوبی کرد از این آدما کم پیدا میشه آفرین 👏👏💐

  المیرا 5 ماه قبل
  -2

  مرسی ممنونم

  مینا 6 ماه قبل
  8

  من که مغزم هنگ کرده

  -1
  ناشناس 2 ماه قبل

  همچنین

  ناشناس 12 ماه قبل
  -2

  ممنونم

  ناشناس 1 سال قبل
  3

  همچین آدمی کم پیدا میشه

  yekta 1 سال قبل
  0

  سلام اصلان خوبرنیست ب نظم 😪 من خلاصه ی درس رو میخواستم🥺

  -1
  00:00💔🦋 مهشید 3 ماه قبل

  اصلان کیه دیگههههه

  ترنم 2 سال قبل
  10

  سلام خسته نباشید

  لطفا سوال اینو برام جوابشو بزارید

  داستان رفتگر بجنوردیبه کدام صفت اخلاقی اشاره دارد

  -2
  ناشناس 2 سال قبل

  توکل به خداوند ایمان به خدا دور ماندن از وسوسه های شیطان و امانتداری

  غزل 2 سال قبل
  5

  ولی بعضی چیرا شو نمیاره اینش خیلی بده

  مهدی 2 سال قبل
  -2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  0
  00:00💔🦋 مهشید 3 ماه قبل

  متی جون از این به بعد شدی دوست پسرم

  ۹ سال صبر کنی باهم ازدواج کردیم سال بعد حاملم سال بعد هم پدر شدی

  برای پاسخ کلیک کنید