;
  در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی

  1 بازدید

  دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی را از سایت پشتوک دریافت کنید.

  دانشکده دندان‌پزشکی شهید بهشتی (ملی)

  دانشکده دندان‌پزشکی شهید بهشتی (ملی)

  دانشکده دندان‌پزشکی ملی
  بنیان‌گذار: مرحوم دکتر حسین نواب

  ۱۳۳۸ پایه گذاری دانشگاه
  ۱۳۴۴ پایه گذاری دانشکده دندان پزشکی
  ۱۳۴۶ تاسیس آموزشگاه تربیت تکنسین پروتز
  ۱۳۴۷ اسیس موزشگاه بهداشت دهان
  ۱۳۵۸ دولتی شدن دانشگاه بر اساس مصوبه شورای انقلاب
  ۱۳۶۲ تغییر نام به دانشکده دندان‌پزشکی شهید بهشتی

  مدیران دانشکده
  دکتر حسین نواب
  دکتر فریدون فرزین
  دکتر حسین نواب
  دکتر باکی هاشمی
  دکتر علی اکبر بهرمان
  دکتر عدالت
  دکتر علی اکبر بهرمان
  دکترعباس خدایاری
  دکتر دالایی
  دکتر رسول مفید
  دکتر دالایی
  دکتر جعفر اقبال
  دکتر رسول مفید تا ۱۳۸۷
  دکتر بهزاد هوشمند از ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۸
  دکتر زهره طبیب‌زاده از ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰
  دکتر الهه وحید دستجردی ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲
  دکتر محمد جعفر اقبال از ۱۳۹۲ تا مهر ۱۳۹۷
  دکتر محسن دالبند از ۱۳۹۷ تا امروز

  دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی یکی از واحدهای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است که در شمال غربی شهر تهران و در محوطه دانشگاه شهید بهشتی واقع گردیده است.

  این دانشکده در سال ۱۳۴۴ باتعداد ۱۲۰ دانشجو، اولین دوره آموزشی خود را شروع نموده است در همین سال کار احداث ساختمان این دانشکده با مساحت ۹۵۰۰ متر شروع و در سال ۱۳۴۶ (سه سال بعد) ساختمان قدیمی در چهار طبقه به پایان رسید. طرح ساختمانی این دانشکده به نحوی بود که قسمتهای کلینیکی از سایر قسمت‌های دانشکده مجزا باشد.

  مدت تحصیلات در این دانشکده در هنگام تأسیس شش سال در نظر گرفته شد که یک سال آن دوره علوم پایه و پنج سال دوره دندان پزشکی بود. ولی از سال تحصیلی ۱۳۵۴ با فشرده نمودن برنامه‌های آموزشی به پنج سال تقلیل یافت و پس از انقلاب فرهنگی مجددا این دوره به شش سال افزایش یافت. آموزش در سال‌های اولیه این دانشکده به صورت سالی ولی در حال حاضر به صورت ترمی انجام می‌گیرد. بخش‌های این دانشکده شامل بیماری‌های دهان و تشخیص و رادیولوژی، پاتولوژی، جراحی، پروتز متحرک، ترمیمی، کراون بریچ، پریودنتولوژی، دندان پزشکی اطفال و ارتدنسی و درمان ریشه (اندو) بود و تحت نظر ۱۰ گروه آموزشی قرار داشت. در سال ۱۳۴۶ آموزشگاه تربیت تکنسین‌های پروتز دندانی در این دانشکده تأسیس یافت. آموزشگاه تربیت تکنیسین با توجه به مقررات هنرستان‌های فنی کشور اداره می‌گردید و از بدو تأسیس هنرجویان آن از بین دارندگان مدرک قبولی سوم دبیرستان (نظام قدیم) پذیرفته می‌شدند که به دلیل دگرگونی سیستم آموزشی نظام آموزش و پرورش از قدیم به جدید، دوره این آموزشگاه از سه سال به دو سال تقلیل یافت، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نام آموزشگاه به آموزشکده پروتزهای دندانی تغییر داده شد و برای این رشته از طریق آزمون سراسری پذیرش دانشجو انجام می‌شود. این آموزشکده به منظور تربیت تکنیسین‌های متعهد و کاردان در زمینه علوم لابراتواری ساخت پروتزهای دندانی تأسیس گردیده است.

  طول دوره به طور رسمی ۲ سال بوده است و به فارغ التحصیلان این دوره مدرک کاردانی پروتزهای دندانی اعطاء می‌گردید. در سال ۱۳۴۷ نیز آموزشگاه عالی بهداشت دهان و دندان در دانشکده شروع به فعالیت کرد. مقطع تحصیلی این رشته فوق دیپلم در نظر گرفته شده است. این آموزشگاه به منظور تربیت افرادی که بتواند در بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، کلینیک‌ها، مدارس و مهد کودک و مراکز دندان پزشکی، کارخانجات و سایر موسسات بهداشتی با کمک دندان پزشکان به کار به پردازند، تأسیس گردید. قبلا تحصیل در این آموزشکده که به نام آموزشگاه نامیده می‌شد، مخصوص دختران بود و به فارغ التحصیلان مدرک فوق دیپلم بهداشت دهان و دندان اعطا می‌شد، ولی بعد از انقلاب اسلامی نام آموزشگاه به آموزشکده تغییر و از طریق آزمون سراسری پذیرش دانشجوی پسر و دختر انجام می‌گیرد و فارغ التحصیلان آن کاردان بهداشت دهان و دندان شناخته می‌شوند و عنوان دانشنامه آن‌ها کاردانی بهداشت می‌باشد.

  به منظور گسترش دانشکده، در سال ۵۵-۱۳۵۴ فعالیت احداث ساختمان جدید با مساحت ۶۳۳۰ متر مربع در ۵ طبقه شروع و در سال ۱۳۵۷ مورد بهره برداری قرار گرفت و به ساختمان قدیمی و به بخش‌های قبلی ملحق شد. قبل از انقلاب اسلامی سیستم آموزشی در این دانشکده به صورت سیستم سالی (غیر از سیستم واحدی) بوده است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و انقلاب فرهنگی که در دانشگاه‌ها صورت گرفت در سال ۱۳۶۱ نام دانشگاه ملی ایران به دانشگاه شهید بهشتی تغییر یافت. در حال حاضر در این دانشکده علاوه بر ارائه دوره دندانپزشکی عمومی، ۱۰ دوره تخصصی دندانپزشکی، دوره هایPhD و فلوشیپ ارائه می‌شود علاوه بر این رشته‌ها در مقاطع کار‌شناسی پیوسته و ناپیوسته پروتز‌های دندانی نیز دانشجو می‌پذیرد و از سال ۱۳۸۶ در رشته بهداشت دهان و دندان در این دانشکده دانشجو پذیرفته نشده است. این دانشکده بدلیل دارا بودن بالا‌ترین کیفیت در برنامه‌های آموزشی مقاطع مختلف رشته دندانپزشکی و حرف وابسته دارای اعتبار خاص ملی، منطقه‌ای و بین المللی می‌باشد. در حال حاضر دانشکده دارای ۱۳۵ کادر هئیت علمی تمام وقت برای آموزش دانشجویان مقطع دکتری دندانپزشکی و دستیاران دوره‌های مختلف تخصصی دندانپزشکی و مقاطع کار‌شناسی پروتز‌های دندانی می‌باشد. ساختمان این داتشکده در حال حاضر در محوطه دانشگاه شهید بهشتی جنب دهکدۀ اوین در شمال غربی شهر تهران واقع است و دارای دو ساختمان ۴ و ۵ طبقه با زیر بنای ۷۸۷۱ متر مربع و دارای ۱۱ گروه آموزشی شامل، آسیب‌شناسی فک و دهان، ارتدنسی، دندانپزشکی کودکان، پریو دانتیکس، پروتزهای دندانی، دندانپزشکی ترمیمی، جراحی فک وصورت، اندو دانتیکس، بیماریهای دهان، رادیولوژی دهان و دندان و مواد دندانی با تعداد ۲۲۶یونیت دندانپزشکی به علاوه بخش سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی و آموزشکده پروتز می‌باشد. تعداد دانشجویان در مقاطع کار‌شناسی پروتز‌های دندانی، دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی (اعم از تکمیلی و بهداشتکاران) و تخصصی، PhD سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی، PhD مواد دندانی و فلوشیپ حدوداً ۷۰۷ نفر و تعداد اساتید با مراتب علمی مربی (۶نفر)، استاد یار (۷۰نفر)، دانشیار (۳۸ نفر) و استاد (۲۱ نفر) می‌باشد.

  این دانشکده با برخورداری از حدود ۱۶۰۰۰ متر مربع فضای آموزشی، دارا بودن مدرن‌ترین لوازم و تجهیزات دندانپزشکی، بهره گیری از بهترین لابراتوارهای دندانسازی، کلینیک‌های دندانپزشکی و کلاسهای درسی مجهز به بهترین لوازم سمعی بصری، امکانات بی‌نظیری را برای آموزش تعداد۵۸۱ نفر دانشجویان مقاطع کار‌شناسی و دندانپزشکی عمومی و تعداد ۱۲۶ نفر رزیدنتهای بخش‌های تخصصی و دانشجویان فلوشیپ فراهم نموده است. در حال حاضر کلیه اطلاعات و فعالیت‌های مختلف دانشکده بطور تمام اتوماتیک و کامپیوتری انجام می‌شود. دانشکده درحال حاضر دارای امکانات زیر نیز می‌باشد:
  ۸ کلاس درس برای دروس تئوری، سالن آمفی تئا‌تر، ۲ سالن واقع در بخش سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی و سالن IT و نیز واحد سمعی و بصری و کلیه کلاس‌ها در طبقه دوم ساختمان دانشکده واقع شده‌اند.
  دانشکده دندانپزشکی متشکل از حوزه‌های ریاست، معاونین آموزشی، پژوهشی، دانشجویی و اداری مالی است. محل استقرار دفا‌تر معاونت آموزشی و دانشجویی در طبقه دوم، معاونت پژوهشی در نیم طبقه چهارم و معاونت اداری و مالی در طبقه سوم ساختمان دانشکده می‌باشد.

  شعبه پردیس خود گردان دانشکده دندان‌پزشکی شهید بهشتی
  شعبه پردیس خود گردان دانشکده در آغاز دولت نهم با هداف تحول ایجاد توسعه فرصتهای آموزشی پس از بررسی‌های کار‌شناسی و تصویب یکصد و هفتاد و هفتمین شورای گسترش دانشگاههای علوم پزشکی در مهر ماه سال ۱۳۸۶ با پذیرش ۳۰ دانشجو در مقطع دکترای حرفه‌ای راه اندازی شد.
  در ابتدا محل تشکیل کلاسهای علوم پایه دانشجویان دندانپزشکی در قشم و بعضاً در تهران بود. در شروع سال ۸۹ با ورود دانشجویان به مقطع بالینی و انتقال به تهران، مرکز آموزش‌های بالینی در طبقه فوقانی مرکز بهداشتی درمانی ۱۷ شهریور جهت آموزش عملی دانشجویان تعیین گردید. در سال ۱۳۹۰ با عنایت به سیاستهای دانشگاه، مرکز بهداشتی – درمانی و آموزشی دندانپزشکی پردیس بین الملل واقع در خیابان جمالزاده جنوبی با ۱۰ بخش تخصصی شروع به فعالیت نمود. در حال حاضر تعداد دانشجویان مقطع دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی شعبه پردیس بین الملل بالغ بر ۳۵۸ نفر می‌باشد. اساتید با مراتب علمی مختلف مشترکاً با دانشکده دندانپزشکی عهده دار تدریس دروس اختصاصی شعبه بوده و واحدهای عملی دانشجویان در ۱۰ بخش تخصصی با ۵۳ یونیت دندانپزشکی ارائه می‌گردد.
  دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی خود را متعهد می‌داند تا ارتباط محکم و نزدیکی را با جامعه حفظ نموده و لذا ارائه خدمات در کلینکهای اقماری شهید قاضی طباطبائی و مرکز دندانپزشکی بهفررا با هدف گسترش سلامت دهان و دندان جامعه ارائه می‌نماید.
  دانشکده دندانپزشکی مشوق ایجاد فضای همکاری بین کلیه دانشجویان، اساتید و کارکنان بوده تا فضای آموزشی ایده آلی را برای رشد وتعالی هر چه بیشتر فراهم آورد. بدیهی است تحت چنین شرایطی دانشجویان قادر خواهند بود تا با استفاده از عالیترین برنامه‌ها و روشهای آموزشی موجود، اطلاعات لازم را برای ارائه بهترین مراقبت‌های دندانپزشکی از بیماران خود فرا گیرند.
  در لیست اهداف دانشکده دندانپزشکی فعالیتهای تحقیقاتی از جایگاه خاصی برخوردار است. دانشجویان، رزیدنت‌های تخصصی و اعضاء هیئت علمی این دانشکده پیوسته در تلاش برای انجام پروژه‌هایی هستند که اغلب این فعالیت‌ها منجر به نوآوری‌های قابل توجهی نیز گردیده است.
  * منبع: سایت beheshti50th.ir و سایت ایردن

  منبع مطلب : dandane.ir

  مدیر محترم سایت dandane.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید