;
  در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  دانه برای رشد به چه چیزهایی نیاز دارد

  1 بازدید

  دانه برای رشد به چه چیزهایی نیاز دارد را از سایت پشتوک دریافت کنید.

  گیاهان برای رشد به چه چیزهایی نیاز دارند ؟!

  گیاهان برای رشد به چه چیزهایی نیاز دارند ؟!

  آیا تا به حال به این فکر کرده اید که یک گیاه برای اینکه خوب رشد کند به چه چیزهایی نیاز دارد ؟! جواب ابن سوال ابزار ، بذر یا یک گلخانه نیست بلکه ساده تر از این حرفهاست . در این مقاله تمام چیزهایی که یک گیاه برای رشد نیاز دارد و در یک کلام عوامل مؤثر در رشد گیاه مطرح میشود و شما میتوانید به راحتی یک گیاه را در خانه ی خود پرورش دهید . 

  عوامل مؤثر در رشد گیاه کدام است ؟!

  هر گیاهی برای ادامه ی زندگی ، نفس کشیدن و زیبا ماندن به آب و هوا نیاز دارد . شاید بپرسید چرا فقط آب و هوا ؟ جواب اینجاست که بسیاری از گیاهان در آب رشد میکنند و به خاک نیازی ندارند مانند : گیاهان هوازی ، گیاهان آبزی و گیاهانی مانند پوتوس ، حسن یوسف ، بامبو و … که در آب رشد کرده و به خاک نیاز ندارند . اما به جز اینها عوامل دیگری هم هستند که در ادامه راجع به آنها بیشتر توضیح میدهیم . برای رشد گیاه چه لازم است :

  بدون شک می توان گفت که هر موجود زنده، به استثنای برخی از میکروب ها، برای زنده ماندن نیاز به آب دارد. به خصوص گیاهان.به غیر از برخی از گونه های گیاهانی که می توانند در برابر خشکسالی مقاومت کنند، مانند کاکتوس و ساکولنت ها، بیشتر گیاهان باید به طور مرتب آب بخورند. هنگامی که قطرات آب با داخل خاک میروند ریشه ها آنها را جذب کرده و از داخل خود به ساقه و برگ میرسانند درست مانند جریان خون در بدن ما ! همچنین مواد مغذی داخل خاک با آب خیس شده و راحت تر وارد گیاه میشوند .

  آبیاری در گیاهان نیازمند توجه ویژه ایست تا مانع از خشک شدن و غرقابی شدن گیاه شود . بنابراین حواستان به مقدار آبی که به گیاهتان میدهید باشد . همه این نکات در آبیاری به گیاهتان بستگی دارد و بعضی گیاهان آب بیشتر و بعضی به آب کمتری برای زنده ماندن نیاز دارند . بنابراین اول اطلاعات کافی در زمینه ی گیاهتان کسب کنید سپس آن را بری نگهداری به خانه‌تان بیاورید .

  همانطور که قبلا گفته شد ، مواد مغذی توسط آب خیس شده و جذب ریشه ها میشوند و از این طریق نیاز گیاه را رفع میکنند . ویتامین ها برای گیاه مانند غذا برای ما انسانهاست پس شاید بدون خوردن آن زنده بمانند اما شاداب و سرحال نیستند. پس گیاه بدون این مواد مغذی هیچ فرصتی برای رشد و شاداب ماندن ندارد و امروزه در خاکها و کودهای بسته بندی میتوان این ویتامین هارا یافت .

  سه عناصر مورد نیاز برای رشد گیاه عبارتند از:

  نیتروژن برگ را سبز می کند و ما همه در علوم ابتدایی خود خوانده ایم که ماده ای به نام کلروفیل در برگ وجود دارد که با فتوسنتز رنگ برگ را سبز میکند .

  فسفر مسئول تولید گیاهانی با برگ های بزرگ و ریشه های قوی است و متواند ویتامین مورد نیاز گیاه را تامین کرده و برای جداسازی سلول و توسعه بافت های جدید بسیار مهم است.

  در ابتدا پتاسیم به گیاه کمک می کند تا با بیماریها مبارزه کند ، اما باعث تنظیم میزان جذب CO2 و فعال شدن آنزیم ها نیز می شود.

  کودهای مخصوص گیاهان با این مواد مغذی اشباع شده اند تا بتوانند به گیاهتان کمک کنند. اما باید توجه کنید که مانند آبیاری، زیاده روی در مواد مغذی نیز خسارات جبران ناپذیری به همراه دارد. همچنین شما باید با توجه نوع گیاهتان نوع کود مورد نظر آن را نیز بشناسید .

  خاک برای گیاهان مانند خانه برای ما انسانهاست یعنی جایی که همه ی نیازهای ما تامین میشود . بذر بدون وجود خاک رشد نمیکند و مواد مغذی گیاهان از خاک تامین میشود . البته طبق آنچه گفته شد گیاهانی هم هستند که به خاک نیازی ندارند اما میتوانند در خاک هم رشد کنند. همچنین، انواع مختلفی از خاک وجود دارد که برای گیاهان مختلف مناسب هستند و شرایط مختلفی را برای گیاهان فراهم می کنند. علاوه بر انواع مختلف خاک گیاهانی هم هستند که برای رشد نیاز به خاک خاصی دارند که در ادامه با بهترین خاک های موجود در بازار که برای گیاهان مناسب است آشنا میشویم :

  خاک لوم دارای ترکیبی کامل از خاک رس، شن ، ماسه و سیلت با کمی هوموس است و عوامل ایجاد کننده این نوع خاک بسیار برای گیاهان مطلوب است مانند :

  میزان pH : pH بهینه برای اکثر گیاهان بین 6.0 تا 7.0 است که نیاز به رشد گیاه را در نظر می گیرد، زیرا اسیدیته خاک باعث می شود که مواد مغذی رشد کنند و به طور کامل توسط گیاه مورد استفاده قرار گیرند.

  کلسیم :  کلسیم این کمک را می کند تا تعادل مواد شیمیایی در خاک حفظ شود. همچنین مطمئن میشود که آب در خاک به درستی به ریشه ها برسد.

  بافت : بافت خاک خشک و نرم است، اما برای حفظ آب و مواد مغذی بسیار مفید است و سبب رساندن هوا به ریشه ها میشود .

  اینکه شن و ماسه میزان زیادی از خاک را تشکیل دهند یک نقطه ی قوت است ، اما به تنهایی، کار خوبی در حفظ آب و مواد مغذی انجام نمی دهند. شن و ماسه برای گیاهانی که نیازمند pH خنثی هستند بسیار عالی است تا بتوانند رشد کنند و زنده بمانند. گیاهانی هستند که خاک کاملا شنی را ترجیح میدهند اما اگر میخواهید برای گیاهتان این خاک را تهیه کنید در ابتدا مطمئن شوید که این خاک برای آن مناسب است .

  خاک باغچه بسیار پر محتواست و آب و مواد مغذی را به خوبی در خود نگه میدارد و تنها نکته در مورد آن این است که برای گیاهانی که به آبیاری زیادی نیاز دارند مناسب نیست . برای بعضی گیاهان زینتی که به آبیاری زیادی نیاز دارند این خاک بسیار مناسب است اما بازهم بهتر است قبل از خرید این خاک برای گیاهتان، در مورد گیاه اطلاعات بیشتری کسب کنید .

  درست همانند انسان، گیاهان نیز به هوا و نور برای زندگی نیاز دارند و بدون آن، یک گیاه نمی تواند رشد کند و جوانه بزند . هوای تازه و بدون آلودگی به برگها و خاک میرسد و از طریق خاک جذب ریشه میشود . نور خورشید نیز برای عمل فتوسنتز گیاه بسیار ضروریست حتی اگر بعضی گیاهان با لامپ های رشد گیاه هم رشد کنند باز هم نیاز است هر از گاهی نور خورشید به آنها برسد . اما بازهم مانند عوامل دیگر نور شدید خورشید نیز برای گیاه مضر است و خاک را خشک کرده و به ریشه و برگهای گیاه آسیب میرساند . بنابراین حفظ تعادل در نور و آبیاری میتواند گیاهان را سالم نگه دارد . دما نیز یک عامل مهم است و در رابطه با مکان گیاه ، نوع آن ، نور و آبیاری تنظیم میشود .

  در این قسمت میخواهیم پاسخ برخی سوالات متداول شما دوستان عزیز را بدهیم و امیدواریم که برایتان مفید واقع شود :

  بله ; اغلب گیاهان را میشود هم در خانه و هم در بیرون نگه داشت . میتوانید در تابستان و روزهای خنک آن را بیرون ببرید تا هوای تازه دریافت کند اما در معرض نور شدید و مستقیم خورشید قرار ندهید . همچنین باران میتواند برگهای آن را بشوید .

  درکنار تمام اجزای مورد نیاز برای رشد گیاه ، آفت کش ها نیز بسیار مهم هستند مخصوصا انواع طبیعی آن که میتوانید با استفاده از مقاله ی طرز ساخت سم های خانگی خودتان آنهارا درست کنید . باید بدانید که پیشگیری بهتر از درمان است پس با گرم شدن هوا و آمدن تابستان حتما گیاهانتان را سمپاشی کنید.

  تراریوم ها یک گزینه عالی برای رشد گیاهانی هستند که رطوبت را دوست دارند و میتواننند در کنار گیاهان دیگر رشد کنند و شاداب بمانند . البته توجه داشته باشید که همه ی گیاهان نمیتوانند این مورد را تحمل کنند . گیاهانی مانند : قاشقی ، ارکیده ، پیله آ و انواع ساکولنت برای تراریوم مناسب است .

  جواب این سوال به نوع این گیاه عجیب و غریب بستگی دارد و باید بدانید که اینگونه گیاهان به مراقبت های بیشتری نیاز دارند . پس باید در ابتدا مطمئن شوید که میتوانید آن را در کنار گیاهان دیگر خود نگه دارید . گیاهانی مانند گیاهان حشره خوار برای داخل خانه حتی مفید هم هستند و میتوانند حشرات مضرا را ببلعند .

  منبع مطلب : iranderakht.com

  مدیر محترم سایت iranderakht.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  فصل 9 علوم – سرگذشت دانه

  دانه‌ها چه شباهت‌هایی دارند؟ دانه‌ها پس از خیس شدن ریشه و ساقه و برگ درمی‌آورند.

  دانه‌ها چه تفاوتی دارند؟ بعضی از دانه‌ها خوراکی، بعضی غیر خوراکی و بعضی دارویی و بعضی غیر دارویی هستند. بعضی یک لپه و بعضی دو لپه و بعضی نرم و بعضی سفت هستند.

  سوال کتاب- تعداد دانه‌ها در کدام میوه‌ها از همه بیشتر و در کدام میوه‌ها کم‌تر است؟ در خیار و هندوانه زیاد دانه هست. در سیب و هلو کم است.

  سوال کتاب- کدام دانه‌ها سفت‌تر و کدام دانه‌ها نرم‌تر است؟ دانه‌ی خیار و گوجه نرم‌تر و دانه‌ی سیب و گلابی و هلو سفت‌تر است.

  سوال کتاب- کدام دانه‌ها را می‌خوریم؟ خیار، نخود، گوجه، لوبیا، عدس، توت‌فرنگی

  سوال کتاب- از دانه‌ها چه استفاده‌های دیگری می‌کنیم؟ برای دارو و کاشتن و غذا استفاده می‌کنیم.

  دانه برای رشد به چه چیزهایی نیاز دارد؟ آب و خاک خوب و نور خورشید و دمای مناسب

  دانه‌های تک لپه را نام ببرید: برنج، گندم، لپه، جو، دانه‌های دو لپه را نام ببرید. نخود، عدس، ماش، پسته، لوبیا

  چند میوه را نام ببر که دانه داشته باشند. گلابی، سیب، خرما، هلو، آلبالو، گیلاس، زرد آلو

  دانه دارای چند قسمت است؟ سه قسمت: 1- پوسته 2- اندوخته‌ی غذایی – گیاهک

  دانه‌ها چگونه پراکنده می‌شوند؟ آب – باد حیوانات و انسان

  سوال کتاب- در هردانه، گیاهک از اندوخته‌ی آن استفاده می‌کند تا رشد کند. ما هم دانه‌ها را می‌خوریم، کدام بخش‌های دانه، غذای ماست؟ اندوخته

  سوال کتاب- کدام جانوران را می‌شناسید که غذای آنها میوه یا دانه است؟ تمام پرندگان مثل کبوتر دانه می‌خورند. خرگوش میوه و ساقه را می خورد و سنجاب

  از دانه‌ی کاکائو و وانیل برای چه استفاده می‌شود؟ برای شیرینی و بستنی

  چرا بعضی از دانه‌ها و میوه‌ها به بدن جانوران می‌چسبد؟ بعضی از دانه‌ها و میوه‌ها خار و قلاب دارند و به بدن و موی حیوانات می‌چسبند.

  جمله مهم- از رشد دانه یک گیاه به وجود می‌آید. این گیاه نیز می‌تواند دوباره دانه تولید کند.

  چند دانه را نام ببرید که از آنها روغن خوراکی تهیه می‌شود: سویا، آفتابگردان، گندم، بادام، زیتون

  شما هم یک باغچه‌ی کوچک درست کنید. در باغچه‌ی خود چه دانه‌هایی می‌کارید؟ برای نگهداری از گیاهان خود چه کارهایی انجام می‌دهید؟ باید آب و نور خورشید و خاک و دمای مناسب به آن برسد. از دانه‌های بادام و بادام زمینی چه به دست می‌آید؟ صابون و وسایل بهداشتی.

  سوال کتاب- از میان دانه‌ها و میوه‌هایی که مشاهده کردید، کدام یک را باد بهتر جابه‌جا می‌کند؟ چرا؟ دانه‌های پنبه و قاصدک چون خیلی سبک هستند و به راحتی باد آنها را جابه‌جا می‌کند.

  سوال کتاب- انسان و جانوران چگونه به پراکنده شدن دانه‌ها کمک می‌کنند؟ انسان با کاشتن و قلمه زدن و جانوران مثل سنجاب که گردو و بلوط را خاک می‌کند و ذخیره می‌کند و بعد درخت می‌شود.

  سوال کتاب- در محل زندگی شما کدام گیاهان را با قلمه زدن زیاد می‌کنند؟ گل رز، گل سرخ، شمعدانی، آلوچه

  گیاهان چگونه زیاد می‌شوند؟ با قلمه زدن، کاشتن دانه، و پیوند زدن.

  چگونه گیاهان به ما و جانوران کمک می‌کنند؟ غذا (دانه میوه و برگ و ...) از گیاهان برای تهیه دارو و از سایه درختان هم استفاده می‌کنیم.

  چگونه ما و جانوران به گیاهان کمک می‌کنیم؟

  پراکنده کردن دانه‌ها و میوه‌ها – جانوران با استفاده از شاخ و برگ آنها – انسان با قلمه زدن گیاهان را زیاد می‌کند و میوه و دانه گیاهان را پروروش می‌دهد.

  منبع مطلب : dovom-1.blogfa.com

  مدیر محترم سایت dovom-1.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  دانه برای رشد به چه چیزهایی نیاز دارد؟

  ستاره | سرویس گیاهان و حیوانات - دانه ها گیاهان برای رشد به چیزهای ساده‌ای نیاز دارند. در این مطلب بطور خلاصه شما را با هر آنچه که گیاهان و دانه‌ها برای رشد به آن نیاز دارند آشنا خواهیم کرد.

  دانه برای رشده به چه چیزهایی نیاز دارد؟

  گیاهان و دانه‌ها برای رشد به موادی مانند هوا، نور خورشید، آب، خاک مناسب و دمای مناسب نیاز دارند.

  ۱. هوا

  اولین چیزی که بیشتر جانداران برای رشد به آن نیاز دارند را می‌توان هوا در نظر گرفت؛ درست مانند انسان‌ها گیاهان و دانه‌ها نیز برای رشد به هوا نیاز دارند. در واقع هوای تازه و بدون آلودگی به برگ‌ها و خاک می‌رسد و از طریق خاک جذب ریشه می‌شود.

  ۲. نور خورشید

  گیاهان و دانه‌ها برای عمل فتوسنتز به نور خورشید نیاز دارند. حتی اگر بعضی گیاهان با لامپ‌های رشد گیاه هم رشد کنند، باز هر از گاهی به نور خورشید نیاز دارند. اما بازهم مانند عوامل دیگر نور شدید خورشید نیز برای گیاه مضر است و خاک را خشک کرده و به ریشه و برگ‌های گیاه آسیب می‌رساند. بنابراین حفظ تعادل در نور و آبیاری می‌تواند گیاهان را سالم نگه دارد.

  ۳. آب

  بدون شک می‌توان گفت که هر موجود زنده‌ای به استثنای برخی از میکروب‌ها، برای زنده ماندن به آب نیاز دارند. به غیر از برخی از گونه‌های گیاهانی مانند کاکتوس و ساکولنت‌ها که می‌توانند در برابر خشکسالی مقاومت کنند، بیشتر گیاهان باید به طور مرتب آب بخورند. بنابراین اگر می‌خواهید دانه‌ای بکارید، باید به اندازه‌ای که آب دانه برای رشد به آب نیاز دارد، به آن آب دهید.

  ۴. خاک مناسب

  خاک برای گیاهان مانند خانه برای ما انسان‌ها است؛ یعنی جایی که همه‌ی نیازهای ما تامین می‌شود. دانه‌ها و بذرها نیز بدون وجود خاک رشد نمی‌کنند؛ البته گیاهانی نیز وجود دارند که برای رشد به خاک نیازی ندارند اما می‌توانند در خاک نیز رشد کنند. ممکن است این سوال برای شما پیش آید که چرا گیاهان برای رشد به خاک نیاز دارند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که گیاهان و دانه‌ها مواد مغذی مورد نیاز برای رشد را از خاک دریافت می‌کنند.

  از انواع خاک‌ها که برای رشد دانه و گیاهان استفاده می‌شود، می‌توان به خاک لومی، خاک ماسه ای و خاک معمولی باغچه‌ها اشاره کرد. اگر می‌خواهید با خاک‌های گلدانی بیشتر آشنا شوید، مطالعه مطلب موجود در لینک زیر را از دست ندهید.

  ۵. دمای مناسب

  برخی از گیاهان به سرما و برخی دیگر به گرما حساس هستند. بنابراین اگر قصد دارید دانه‌ای بکارید تا به گیاه تبدیل شود، باید دمای مناسب آن را تامین کنید.

  به نظر شما دانه برای رشده به چه چیزهایی نیاز دارد؟ آیا مواردی که به آن اشاره کردیم، نیازهای دانه‌ها برای رشد را بطور کامل برطرف می‌کند؟ لطفا نظرات و دیدگاه‌های خود را از طریق ارسال نظر با ما و سایر مخاطبین ستاره به اشتراک بگذارید.

  منبع مطلب : setare.com

  مدیر محترم سایت setare.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 2 ماه قبل
  0

  دانه برای رشد به چه چیزهایی نیاز دارد؟

  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید