در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  درباره علل و عوامل نابرابری توسعه انسانی در جهان گفت و گو کنید به نظر شما کدام عوامل مهم ترند چرا

  1 بازدید

  درباره علل و عوامل نابرابری توسعه انسانی در جهان گفت و گو کنید به نظر شما کدام عوامل مهم ترند چرا را از سایت پشتوک دریافت کنید.

  دربارهٔ ٔ علل و عوامل نابرابری و توسعه انسانی در جهان گفت وگو کنید. به

  سایت آموزش و پرورش


  رتبه الکسا سایت


  ویکی پدیا


  معلم سایت

  منبع مطلب : www.asemankafinet.ir

  مدیر محترم سایت www.asemankafinet.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  درسـ جو

  درباره علل و عوامل نابرابری توسعه انسانی در جهان تحقیق کنید

  ۱٫ میزان رشد اقتصادی یا سطح درآمد

  به لحاظ منطقی، رشد اقتصادی شرط لازم (ونه کافی) برای بهود سطح زندگی کشورهایی است که تولید ناخالص ملی سرانه آن ها اندک است و این رشد ضرورت دارد; زیرا در غیر این صورت، افراد فقط از طریق انتقال درآمد و دارایی های دیگر (از قبیل ارث) ثروتمند خواهند شد .

  در کشور فقیر، حتی اگر بخش بسیار کوچکی از جامعه، بسیار ثروتمند باشد، ظرفیت بالقوه برای توزیع مجدد درآمد، محدود است . زمانی که تولید ناخالص ملی سرانه، ده هزار تومان باشد، تمام آن چه کشوری می تواند از طریق باز توزیع ایستای درآمدی به دست آورد، فقر مشترک است که در آن، سالانه هر شهروند، ده هزار تومان درآمد خواهد داشت . بدین ترتیب، به طور منطقی، اگر در کشورهای کم تر توسعه یافته، فقر و نابرابری حکومت می کند، مهم ترین دلیل رشد کم اقتصادی است

  ۲-میزان افزایش سهم صنعت و کاهش سهم کشاورزی در تولید ملی

  یکی از تفاوت های اساسی توزیع درآمد در کشورهای توسعه یافته و کشورهای کم تر توسعه یافته، در تفاوت ساختار اقتصادی این کشورها است . ممکن است کشوری دارای درآمد سرانه بالا و رشد اقتصادی در طول زمان باشد; اما توسعه یافته نباشد و توزیع درآمد مناسب نداشته باشد; چون ساختار اقتصادی توسعه یافته ندارد . با وجود آن که میزان رشد تولید ناخالص داخلی در بسیاری از کشورهای کم تر توسعه یافته سریع بوده، رفته رفته آشکار شده که این فرایند برای اکثریت جمعیت این کشورها، رفاه ناچیزی به بار آورده است .

  اقتصاددانان، برنامه ریزان و نمایندگی های بین المللی، نگرانی خود را از این حقیقت که شاید یک سوم جمعیت این کشورها (طبق برآورد بانک جهانی) از رشد تولید بهره ای نبردند، بیان کرده اند . بسیاری از اقتصاددانان، بیکاری را علت اصلی نابرابری می دانند; بنابراین بر ایجاد فرصت های گسترده اشتغال پافشاری می کنند . آدلمن و موریس نیز ساختار اقتصادی را تعیین کننده اصلی الگوی توزیع درآمد دانسته اند، نه میزان رشد اقتصادی یا سطح درآمد

  ۳ . میزان تحرک اجتماعی

  اصطلاح «تحرک اجتماعی » به حرکت افراد و گروه ها بین موقعیت های اجتماعی – اقتصادی گوناگون اطلاق می شود . «تحرک عمودی » به معنای حرکت به بالا یا پایین نردبان اجتماعی – اقتصادی است . افرادی که دارایی، درآمد یا پایگاه اجتماعی کسب می کنند، دارای «تحرک صعودی » هستند; در حالی که افراد شرکت کننده در جهت عکس آن، «تحرک نزولی » دارند .

  در جوامع امروزی، میزان بسیاری «تحرک جانبی » نیز وجود دارد که به حرکت جغرافیایی بین نواحی، شهرها یا مناطق اطلاق می شود . تحرک عمودی و جانبی، اغلب همراه یک دیگرند; برای مثال، فردی که در شرکتی در شهر کار می کند، ممکن است به وقعیت بالاتری در یک شعبه شرکت که در شهر دیگری یا حتی در کشور دیگری قرار دارد، ارتقا یابد .

  میزان «تحرک عمودی » در جامعه، از شاخص های عمده میزان «بازبودن » آن بوده، نشان می دهد تا چه اندازه افراد با استعداد که در قشرهای پایین تر متولد می شوند می توانند از نردبان اجتماعی – اقتصادی بالا روند .

  ۴٫ میزان مشارکت سیاسی (افزایش مساوات طلبی)

  یکی از تفاوت های عمده نظام های طبقاتی کشورهای توسعه یافته با کشورهای در حال توسعه این است که کشورهای پیشرفته صنعتی، تضاد طبقاتی بین توانگران و صاحبان ابزار تولید با نیروی کار حقوق بگیر و دستمزد بگیر را نهادینه و قانونمند، و خشونت بار بودن تضاد را که در مراحل نخستین رشد اقتصادی سرمایه داری صنعتی ایجاد شده بود مهار و کنترل کرده اند . این در حالی است که جوامع در حال توسعه، هنوز به این مرحله نرسیده اند; بنابراین یا همواره در ناآرامی ها و آشوب های ناشی از تضاد طبقاتی قرار دارند یا با سرکوب نیروی کار، رشد اقتصادی به نفع سرمایه داران داخلی و خارجی تضمین می شود .

  عدالت برای کشورهای کم تر توسعه یافته مسلمان

  با وجود این که عدالت و برابری، آرمان اصلی اسلام و همه مسلمانان آزاده و غیور در طول تاریخ بوده و هست، بدبختانه کشورهای مسلمان نیز مانند دیگر کشورها به ویژه کم تر توسعه یافته ها، از نابرابری و فقر و قطبی بودن ساختار طبقاتی رنج می برند . تاسف بیش تر از این جهت است که وفاقی از سوی نخبگان و اندیشه وران در پیمودن مسیر توسعه منطبق بر ارزش های معنوی و عدالت خواهانه اسلامی دیده نمی شود .

  بعضی بر طبل «رشد اقتصادی » و «صنعتی شدن » در چارچوب نظام سرمایه داری می کوبند و یگانه ره سعادت را پیروی از غرب می دانند، و برخی دیگر که نابرابری و فقر را در تمدن صنعتی غرب آشکارا مشاهده می کنند و معنویتی هم در آن دیار ملاحظه نمی کنند، به «رشد اقتصادی و صنعتی شدن » روی خوش نشان نمی دهند و این دو را غلتک جاده صاف کن غرب می نامند .

  درباره علل و عوامل نابرابری توسعه انسانی در جهان تحقیق کنید

  منبع مطلب : darsjo.blog.ir

  مدیر محترم سایت darsjo.blog.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ‌علل‌ نابرابری‌ در جوامع‌ توسعه‌یافته‌ و کم‌تر توسعه‌یافته‌

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  سانی 6 ماه قبل
  1

  گل‌کاشتی😘

  💫Fatemeh 💫 6 ماه قبل
  1

  عوامل داخلی زیرا زمانی که سطح سواد و آگاهی مردم بیشتر باشد و ایمان و پشتکار و اراده و وحدت و مشارکت بین مردم باشد و کشور وابسته به قدرت های دیگر نباشد این عوامل باعث می‌شود نابرابری جهانی باشد.

  1
  سینا 6 ماه قبل

  دمت گرم

  مهدی 12 ماه قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  1
  مهدیار 6 ماه قبل

  گفتن‌جواب‌رو‌باو

  برای ارسال نظر کلیک کنید