این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  درباره کتابخوانی و مطالعه دو خط بنویس و کلمه های باسواد کتاب و بخوانم را در نوشتن به کار ببر

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  درباره کتابخوانی و مطالعه دو خط بنویس و کلمه های باسواد کتاب و بخوانم را در نوشتن به کار ببر را از سایت نکس اسکرین دریافت کنید.

  خیلی چیزها درباره کتاب و کتابخوانی

  توانایی خواندن یکی از مهمترین مهارت‌های اساسی دنیای امروز است و مطالعه برای داشتن ارتباط با جامعه امروز ضروری است.

  جمعه / ۲۶ آبان ۱۳۹۶ / ۰۰:۱۹

  دسته‌بندی: ادبیات و کتاب

  کد خبر: 96082414948

  منبع : نمایندگی خراسان رضوی

  خیلی چیزها درباره کتاب و کتابخوانی

  توانایی خواندن یکی از مهمترین مهارت‌های اساسی دنیای امروز است و مطالعه برای داشتن ارتباط با جامعه امروز ضروری است.

  به گزارش ایسنا، دسترسی به اطلاعات به صورت آنلاین یا در کتاب‌ها و مجلات باعث می‌شود افراد اطلاعاتی در مورد جهان پیرامون خود کسب کنند تا بتوانند به راحتی با دیگر جوامع ارتباط برقرار کنند. البته مغز انسان نیز نیاز به پیشرفت مستمر دارد و خواندن، فعالیتی برای کمک به این پیشرفت است.

  خواندن و مطالعه کمک می‌کند تا افراد تخیل فعال‌تری داشته باشند و این تخیل موجب سطح بالاتری از خلاقیت در جامعه می‌شود. کتاب خواندن حافظه و تمرکز را بهبود می‌بخشد و همچنین باعث کاهش استرس می‌شود. بزرگسالان و سالمندانی که وقت خود را با خواندن کتاب می‌گذرانند نشانه‌های کاهش شناختی کمتری دارند و در فعالیت‌های ذهنی بیشتر شرکت می‌کنند. کتاب‌ها سرگرمی ارزان‌قیمت آموزشی و ماشین زمان هم هستند.

  مطالعه و خواندن فعالیت باارزشی است که موجب پیشرفت جامعه در زمینه‌های مختلف از جمله فناوری، اقتصادی و اجتماعی می‌شود، اما بسیاری از افراد این مهم را نادیده گرفته و وقت خود را صرف کتابخوانی و ارتقای خود و جامعه نمی‌کنند. کتاب منبع باارزشی از اطلاعات غنی بوده و خواندن کتاب موجب افزایش دانش و اطلاعات خواهد شد. کتاب به دلیل تاثیرات مثبت بر مغز موجب تحریک روحی و روانی شده و با فعالیت بیشتر از آلزایمر و دیگر مشکلات مغزی پیشگیری خواهد کرد.

  با خواندن کتاب استرس را از خود دور خواهید کرد. این تاثیر بر مغز بیش از گوش کردن به موسیقی و یا پیاده‌روی است. حافظه نیز با خواندن کتاب و یادآوری شخصیت‌های داستان و رویدادها و دیگر موارد ارتقا می‌یابد. تصورات نیز با خواندن کتاب‌های تخیلی بهبود می‌یابند. از دیگر مزایای کتابخوانی می‌توان به پیشرفت مهارت‌های فکری، ساخت کلمات، بهبود مهارت‌های نگارشی و مهارت‌های ارتباطی اشاره کرد. البته با خواندن کتاب تمرکز افزایش یافته و این سرگرمی مفید، ارزان‌قیمت و محرک باعث بهبود سلامت شده و همدم همیشگی قبل از خواب برای آرامش بهتر خواهد بود. کتاب جهان دیگری را به ما می‌آموزد و موجب اجتماعی شدن افراد و بهبود خلاقیت با شیوه خود می‌شود. کتاب خوب اخلاقیات را افزایش داده و تاثیرات منفی جهان دیجیتال را ندارد. افراد را باهوش‌تر کرده و از تماشای فیلم به دلیل ایجاد تصورات خاص خواننده بهتر است.

  کتابخوانی در ایران

  عام‌ترین تعریف از سرانه مطالعه میانگین مدت زمان مطالعه یک نفر در یک شبانه‌روز است. در این حالت میزان مطالعه همه افراد یک جامعه با هم جمع و سپس نتیجه بر تعداد افراد آن جامعه و تعداد روزهای درنظر گرفته‌شده تقسیم می‌شود. آمارهای مطالعه روزانه در ایران از ۲ تا ۷۹ دقیقه متغیر است. اما سرانه مطالعه در ایران بر اساس اطلاعات ارائه‌شده ۱۳ دقیقه است.

  البته همیشه این شاخص در ارائه آمار استفاده نمی‌شود و به جای مدت زمان از تعداد کتاب‌های خوانده‌شده یا تعداد صفحات خوانده‌شده در طول روز نیز برای تعریف سرانه مطالعه استفاده می‌شود. البته اگر رتبه‌بندی نتایج بر اساس ارزیابی‌های خواندن کتاب در کشورها باشد جدول‌های نهایی ارائه‌شده توسط سازمان‌های معتبر متفاوت از عوامل عنوان‌شده در شاخص‌های ارزیابی خواهد بود. به همین دلیل در ارزیابی‌های مختلف حتی تعداد کتابخانه‌های دانشگاهی، کتابخانه‌های عمومی، مدارس، تعداد کتاب‌ها در کتابخانه‌ها و نیز آمار سال‌های تحصیلی، شرکت در کنفرانس‌ها، استفاده از رایانه و روزنامه‌ها نیز به لیست ارزیابی مطالعه و کتابخوانی کشورها افزوده می‌شود.

  در بیشتر کشورهای توسعه‌نیافته به‌دلیل دستمزد بسیار پایین برای کارهای فرهنگی، نویسندگان و ناشران تمایلی به تولید کتاب ندارند. به همین علت نویسندگانی که کتابشان در کشور خودشان ماه‌ها و سال‌ها در کتابفروشی‌ها می‌ماند هیچ انگیزه‌ای برای نوشتن کتاب بعدی ندارند و ناشرانی که به دلیل هزینه‌های بالای انتشار کتاب سود ناچیزی دریافت می‌کنند تمایلی به سرمایه‌گذاری در این زمینه ندارند.  به هر حال درباره میزان مطالعه در ایران با توجه به تیراژ کتاب‌ها و... وضعیت بحرانی است. با اینکه رشد علمی در کشور در وضعیت مناسبی قرار دارد اما همه افراد جامعه مطالعه نمی‌کنند و سطح آگاهی‌های افراد با یکدیگر بسیار متفاوت است.

  در واقع تعداد افراد کمی اهل مطالعه هستند و حتی بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان نیز جز کتاب درسی، مطالعه دیگری ندارند. نظام آموزشی نیز دانش‌آموزان را به مطالعه تشویق نمی‌کند و از سوی دیگر محصولات فرهنگی و کتاب جزو کالاهای لوکس به شمار رفته و در سبد خانوارها قرار ندارد. در این وضعیت کودک و نوجوان فقط برای رفع تکلیف و و از روی اجبار تکالیف درسی را انجام می‌دهد.

  حقیقت غیرقابل انکار این است که جهان بدون کتاب نخواهد بود. کتاب‌ها منبع آموزشی در طول تاریخ بوده و هستند و بر اساس آمار ارائه‌شده حدود ۱۳۰ میلیون جلد کتاب در تاریخ بشریت منتشر شده است.

  روز جهانی کتاب توسط سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) در ۲۳ آوریل ۱۹۹۵ ایجاد شد، اما این تاریخ در کشورهای مختلف زمان متفاوتی دارد.

  شاخص کل فرهنگی جهان، تحقیق جهانی خود برای اندازه‌گیری میزان مطالعه مردم در سراسر جهان را بر اساس مطالعه هفتگی افراد در جوامع مختلف ارائه کرده است. البته موارد خوانده‌شده در این تحقیق هر چیزی از جمله  اخبار آنلاین، ایمیل کاری، مجلات و کتاب‌های چاپ‌شده عنوان شده است. این تحقیق اطلاعات خاصی در مورد افراد مورد نظر مانند سن، سطح تحصیلات، جنسیت و یا تعداد افراد مورد بررسی را گزارش نمی‌دهد. نتایج به شرح ذیل است:

  هندوستان

  مردم هند هر هفته به طور متوسط ۱۰ ساعت و ۴۲ دقیقه وقت خود را با خواندن سپری می‌کنند. میزان خواندن پس از استقلال این کشور در سال ۱۹۴۷ بیش از ۶ برابر افزایش یافته که شاخصی برای افزایش علاقه به خواندن است. مردم هند کتاب‌های ادبی و یا هر کتاب دیگر، مجله و روزنامه مطالعه می‌کنند.

   تایلند

  در این تحقیق مشخص شد مطالعه هفته‌ای تایلندی‌ها به طور متوسط ۹ ساعت و ۲۴ دقیقه است. نظرسنجی‌های بیشتر نشان داده‌اند که تقریبا ۸۸ درصد از مردم این کشور کتاب چاپی می‌خوانند و حدود ۲۸ دقیقه در روز وقت خود را صرف خواندن می‌کنند. البته این آمار نشان می‌دهد خواندن به صورت آنلاین در بین تایلندی‌ها بیشتر است.

  منبع : www.isna.ir

  کتاب وکتاب خوانی

  کتاب وکتاب خوانی هیچ وقت پز کتابهایی را که خوانده اید ندهید. به کتابهایی که نخوانده اید ،فکر کنید

  کتاب وکتاب خوانی

  هیچ وقت پز کتابهایی را که خوانده اید ندهید. به کتابهایی که نخوانده اید ،فکر کنید

  کتاب وکتاب خوانی هیچ وقت پز کتابهایی را که خوانده اید ندهید. به کتابهایی که نخوانده اید ،فکر کنید جملات زیبا درباره کتاب و کتابخوانی

  کتابی که می‌خوانی، نباید به جای تو فکر کند، بلکه باید تو را به اندیشیدن وادارد. "جیمز مک واش"

  + نوشته شده در چهارشنبه بیست و نهم آبان ۱۳۹۲ ساعت 21:37 توسط golnaz  | نظر بدهيد

  جملات زیبا درباره کتاب و کتابخوانی

  مطالعه، اندیشیدن با ذهن دیگری است. "آرتور شوپنهاور"

  + نوشته شده در چهارشنبه بیست و نهم آبان ۱۳۹۲ ساعت 21:35 توسط golnaz  | نظر بدهيد

  جملات زیبا درباره کتاب و کتابخوانی

  کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. "مک لوهان"

  + نوشته شده در چهارشنبه بیست و نهم آبان ۱۳۹۲ ساعت 21:32 توسط golnaz  | نظر بدهيد

  جملات زیبا درباره کتاب و کتابخوانی

   همه چيز چون بسيار شود خوار و ارزان گردد ، مگر علم و دانش كه هر چه بيشتر شود عزيزتر باشد. 

  + نوشته شده در چهارشنبه بیست و نهم آبان ۱۳۹۲ ساعت 21:30 توسط golnaz  | نظر بدهيد

  اگر میخواهی راحت باشی کمتر بدان واگر میخواهی خوشبخت باشی بیشتر بخوان ؛

  [ با اینحال ، خوشبختی را بر راحتی های زودگذر ارجح بدان ... ]

  + نوشته شده در چهارشنبه بیست و نهم آبان ۱۳۹۲ ساعت 21:24 توسط golnaz  | نظر بدهيد

  کتابخوانی با چشم‌ بسته

  اگر شما از آن دسته افرادی هستید که ترجیح می‌دهید بسیاری از کتاب‌ها، مقالات یا نوشته‌های مختلف را به جای خواندن در منزل یا سفرهای روزمره بشنوید، حالا دیگر می‌توانید در کنار سایر کارها در حین آشپزی و یا انجام کارهای اداری و یا حتی در حین سفرهای شهری، یک فایل صوتی را از طریق موبایل یا پخش‌کننده صوتی، گوش کنید و علاوه بر شنیدن، از تصاویر همراه کتاب و اطلاعات تکمیلی مثل یادداشت نویسنده، نقد و بررسی کتاب، خلاصه کتاب، عوامل تهیه و تولید آن و معرفی کتاب‌های مرتبط استفاده کنید. کتاب صوتی یا سخنگو از ابزارهایی است که د‌‌ر سال‌های اخیر با پیشرفت وسایل شنید‌‌اری به عنوان رسانه‌ای چند ‌‌منظوره د‌‌ر خد‌‌مت ترویج فرهنگ مطالعاتی برای عموم قرار گرفته است. سابقه کتاب‌های صوتی به سال 1931 بر می‌گرد‌‌د‌‌ که در آن سال کنگره‌ امریکا برنامه‌ کتاب‌های صوتی را د‌‌ر د‌‌ستور کار قرار د‌‌اد‌‌. این پروژه که در ابتدا با هدف کمک به افراد نابینا برای مطالعه کتاب‌های حوزه‌های مختلف راه اندازی شده بود به تدریج از سوی افراد سالم جامعه نیز مورد توجه قرار گرفت و یک سال بعد اولین تولید‌‌ انبوه کتاب‌های صوتی آغاز شد‌. د‌‌ر سال 1933 مردم شناسی به نام جی. پی. هارینگتون سفرهای طولانی به تمام نقاط آمریکای شمالی شروع کرد تا بتواند با گرامافونی که با برق اتومبیل کار می‌کرد‌‌ تاریخ شفاهی قبایل بومی آمریکا را روی د‌‌یسک‌های آلومینیومی ضبط کند که هنوز هم کتاب صوتی وی به عنوان سمبل قصه‌گویی مردم بومی این کشور در کنگره آمریکا موجود است. تا سال 1935، پس از آنکه کنگره تصویب کرد‌‌ کتاب‌های صوتی به رایگان برای شهروند‌‌ان نابینا ارسال شود‌‌، پروژه‌ کتاب برای نابینایان بزرگسال به طور جد‌‌ی د‌‌نبال می‌شد‌‌. با توسعه کاست‌های قابل حمل، کتاب صوتی بسیار محبوب و پرطرفد‌‌ار شد‌ و د‌‌ر اواخر د‌‌هه‌ 60 میلادی کتابخانه ‌های بسیاری منبع کتاب‌ های صوتی رایگان شد‌‌ند‌‌.         ابتد‌‌ا کتاب‌های صوتی آموزشی و د‌‌رسی روی کاست ‌های خود‌‌ آموز پیاد‌‌ه شد‌‌ و به د‌‌نبال آن کتاب‌های اد‌‌بی و د‌‌استان و حکایات ارائه شد‌‌. د‌‌ر سال 1970 شرکت Audiobook شروع به اجرای طرح اجاره‌ کتاب سخنگو کرد‌ و خد‌‌مات فروش محصولاتش را به کتابخانه‌ها توسعه د‌‌اد‌‌.

  به این ترتیب، کتاب صوتی جایش را بیشتر و بیشتر د‌‌ر میان مرد‌‌م باز کرد‌‌ و طرفد‌‌اران بسیاری یافت. د‌‌ر اواسط د‌‌هه‌ 1980، درآمد حاصل از نشر کتاب صوتی بالغ بر چند‌‌ین میلیارد‌‌ د‌‌لار د‌‌ر سال شد‌. د‌‌ر سال 1996، انجمن ناشران کتاب صوتی جایزه‌ کتاب صوتی را برای بهترین‌های کتاب سخنگو د‌‌ر نظر گرفت که معاد‌‌لی برای اسکار د‌‌ر صنعت کتاب صوتی محسوب می‌شود. با توسعه‌ اینترنت، فناوری‌های ارتباطی، فرمت‌های جد‌‌ید‌‌ فشرد‌‌ه‌ صوتی و د‌‌ستگاه‌های پخش صوت قابل حمل محبوبیت کتاب‌های سخنگو به شکل شگفت‌انگیزی، افزایش یافت؛ و در سالهای اخیر با اختراع کتابخوان های شرکت‌های اپل، مایکروسافت و آمازون سرعت ایجاد این کتاب‌ها همچنان در حال افزایش است به طوری که انجمن ناشران کتاب های صوتی آمریکا (APA) هفته گذشته با اشاره به کاهش قیمت این کتاب‌ها در گزارشی از رشد 7/4 درصدی فروش این نوع کتاب در سال گذشته میلادی خبر داد که اتفاق مهمی در عصر ورود به هزاره جدید تلقی می شود؛ به طوری که انتظار می رود در سالهای آینده کسی مجبور نباشد کتاب را خودش مطالعه کند. «جنت بنسون» رئیس انجمن ناشران کتاب‌های صوتی آمریکا می گوید با وجود رکود اقتصادی در سالهای اخیر فروش این کتاب‌ها رشد چشمگیری داشته است و اکثر کسانی که این کتاب‌ها را از طریق فرمت‌های سی دی و دانلود از سایت‌های مربوطه خریداری کرده‌اند از قیمت بالای این کتاب‌ها در بعضی موارد استقبال می‌کنند! بر اساس ادعای اعضای این انجمن درآمد کل حاصل از فروش کتاب‌های صوتی این انجمن در سال 2009 مبلغی معادل 291 میلیون دلار بوده است و تخمین زده می شود که این مبلغ در کتابفروشی‌ها به 900 میلیون دلار برسد که همین آمار باعث شده عوامل تولید این کتاب‌ها که یکی از آنها انجمن ناشران کتابهای صوتی آمریکا است، ایده گسترش بازارهای این نوع کتاب‌ها را جدی بگیرد. افت انتشار کتاب‌های چاپی از 29درصد به 17 درصد نشان‌دهنده این است که بیشتر مخاطبان کتب صوتی ـ جوانان و نوجوانان ـ ترجیح می دهند تنها کتاب‌های درسی خود را از نسخه مکتوب بخوانند و کتاب‌های داستان را دیگری برایشان بخواند.

  منبع : www.dostdaraneketab.blogfa.com

  لطفاً کتاب بخوان

  نفیسه مجیدی‌زاده: قبول که فصل امتحان‌ است و یک ‌سال با کتاب‌های درسی کلنجار رفته‌ای و حالا باید خودت را برای موفقیت در امتحان‌ها آماده کنی. قبول که بعضی کتاب‌هایی که دوست داری گران هستند و...

  مجموع نظرات: ۰

  دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۲

  ۰ نفر

  لطفاً کتاب بخوان

  نفیسه مجیدی‌زاده: قبول که فصل امتحان‌ است و یک ‌سال با کتاب‌های درسی کلنجار رفته‌ای و حالا باید خودت را برای موفقیت در امتحان‌ها آماده کنی. قبول که بعضی کتاب‌هایی که دوست داری گران هستند و...

  این دلیل‌ها پذیرفتنی هستند، اما برای هرکدام از آن‌ها راه‌حلی وجود دارد. خودت راهش را بلدی و می‌دانی. می‌دانی که تابستان در پیش است و در  سه ماه تعطیلی، وقت کافی برای مطالعه داری؛ هم درسی و هم غیردرسی، منتها به برنامه‌ریزی نیاز داری.

  اگر هم تا به‌حال، عادت به مطالعه نداشته‌ای و کلاً کتاب‌خوان نبوده‌ای، می‌توانی با چند راهکار ساده هم کتاب‌ بخوانی، هم فایده‌های ارزشمند کتاب‌خواندن را تجربه کنی و هم دوستی برای وقت‌های تنهایی پیدا کنی.

  برنامه‌ریزی برای مطالعه

  بهاره سلیمانی، ۱۷ ساله، با این‌که از نظر مادرش از همین حالا کنکور را پیش رو دارد و درس‌هایش مهم هستند، اما هرگز در طول سال تحصیلی گذشته مطالعه‌ی کتاب‌های غیردرسی را کنار نگذاشته است، چون عادت به مطالعه دارد.

  بهاره به هفته‌نامه‌ی دوچرخه می‌گوید: «از وقتی هنوز خواندن و نوشتن بلد نبودم، کتاب‌خانه‌ی کوچکی داشتم که یکی از طبقه‌های ویترین اسباب‌بازی‌هایم بود. همیشه لابه‌لای اسباب‌بازی‌هایم، کتاب داشتم. برای همین وقتی باسواد شدم و خودم توانستم کتاب بخوانم، خیلی هیجان زده شدم و بیش‌تر از قبل کتاب خواندم. پارسال که موبایل خریدم، یکی از معلم‌هایم به من سفارش کرد که مواظب باشم گوشی موبایل مرا از کتاب خواندن نیندازد. هشدار مهمی بود و من برنامه‌ریزی کردم و هنوز کتاب را دوست دارم و می‌خوانم.»

  لذت کتاب‌خوانی

  البته ماجرا برای همه این طور پیش نمی‌رود. مثلاً ثنا رادفر، ۱۵ ساله، از اول، یعنی از کودکی به کتاب و مطالعه علاقه نداشته است. حتی معلم کلاس ششمشان که به کتاب خواندن دانش‌آموزان اهمیت می‌داد و برای کتاب‌خوانی امتیاز در نظر می‌گرفت، نتوانست علاقه‌ی او را به کتاب زیاد کند.

  ثنا دراین‌باره به هفته‌نامه‌ی دوچرخه می‌گوید: «یک‌بار دخترخاله‌ی بزرگم سرش توی تبلت بود و هرچه با او حرف می‌زدم حواسش به من نبود، فکر کردم بازی جدیدی نصب کرده، از او خواستم آن را به من معرفی کند. دخترخاله‌ام به من گفت که در تبلتش کتاب‌خانه‌ی مجازی دارد و الآن یک کتاب هیجان‌انگیز می‌خواند. او گفت کتاب‌های زیادی دارم، اگر بخواهی برایت کتاب می‌فرستم. حالا چه نوع کتابی دوست داری؟ من آن‌قدر کتاب نخوانده بودم که نمی‌توانستم جواب بدهم. دخترخاله‌ام گفت که بهتر است فکر کنم و حتماً ژانر مورد علاقه‌ام را انتخاب کنم و بخوانم تا بتوانم به کتاب‌خوانی ادامه بدهم. از آن روز به بعد من کتاب می‌خوانم.»

  شناختن علاقه‌مندی‌های خود، از بهترین راه‌ها برای آغاز کتاب‌خوانی است. این که بدانی کتاب تاریخی می‌پسندی یا رمان کلاسیک، کتاب علمی دوست داری یا تخیلی وترسناک و... می‌تواند تو را با دنیای شگفت‌انگیز کتاب آشنا کند.

  چرا کتاب بخوانم؟

  این که هرروز حتی ۱۰ دقیقه یا ۱۰ صفحه کتاب بخوانی مهم است. این که درهر حالتی که راحتی کتاب بخوانی مهم است و فرقی ندارد درچه حالتی راحتی؛ در سکوت یا شلوغی، کنار پنجره یا روی تخت. از طرفی می‌توانی بخشی از کتاب‌هایی را که می‌خوانی، در فضای مجازی با دیگران به اشتراک بگذاری یا آن‌ها را به دیگران معرفی کنی. این کار انگیزه‌ی تو را برای مطالعه بالا می‌برد.

  و در نهایت یادت باشد کتاب‌خواندن حافظه را تقویت می‌کند، استرس را کم می‌کند و  اثر مثبتی بر روی عملکرد مغز دارد. مطالعه به یادگیری واژه‌های جدید کمک می‌کند، در نحوه‌ی صحبت‌کردن و تأثیرگذاری‌ بر دیگران هم نقش مثبتی دارد. البته کتاب‌خواندن کلی فایده‌ی دیگر هم دارد. پس لطفاً کتاب بخوان!

  کد خبر 439173

  برچسب‌ها

  نوجوان همشهری دوچرخه در همین زمینه

  نویسنده‌ی خلوت‌نشین ادبیات کودک و نوجوان

  ۲۶۰ ناشر کودک و نوجوان حضور دارند

  بیا گفت‌وگو کنیم!

  نویسنده‌ای نهادساز، در عرصه‌ی کتاب‌خوانی

  دیدار با بهترین دوست اردیبهشتی

  می خواهم پژوهشگر کارآفرین شوم

  تلاش بانوی ۱۰۱ساله برای کتابخوان شدن اهالی

  فقر، ریشه پدیده کودکان‌کار

  منبع : www.hamshahrionline.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید