این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  درباره کودکان و نوجوانان دیگری که در حماسه کربلا حاضر بودند تحقیق کنید

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  درباره کودکان و نوجوانان دیگری که در حماسه کربلا حاضر بودند تحقیق کنید را از سایت پشتوک دریافت کنید.

  درسـ جو

  جواب تمرین های درس ۳ هدیه های اسمانی پایه ششم

  بگرد و پیدا کن

  رفتار حضرت قاسم(ع) شما را یاد چه چیزهایی می اندازد؟

  جواب:مظلومیت امام حسین(ع) و یارانش-شجاعت و شهامت و رشادت-دفاع از دین تا پای جان-الگوگیری از امام حسین(ع) و یارانش.

  ایستگاه فکر

  در زمان حکومت بنی امیه اگر عاشورا و فداکاری خاندان پیامبر نبود.چه اتفاقی برای اسلام می افتاد؟

  جواب:انحراف جامعه اسلامی گسترش می یافت. چهره ی واقعی حکومت ستمکار بنی امیه بر همگان آشکار نمی شد و روحیه ی طلم ستیزی مسلمانان به مرور از بین می رفت و در نهایت حتی نامی از اسلام باقی نمی ماند.

  تحقیق کنید

  در مورد دیگر کودکان و نوجوانانی که در حماسه ی کربلا حاضر بودند، تحقیق کنید و در کلاس برای دوستانتان بخوانید

  جواب:کودکان و نوجوانان زیادی در حماسه کربلا حاضر بودند از جمله علی(فرزند شیرخوار امام حسین(ع) که به علی اصغر معروف شده است)،عبدالله(فرزند امام حسن(ع))رقیه(دختر امام حسین(ع)،امام محمدباقر(در آن زمان۵ساله بوده اند)،دو طفل مسلم و..

  مطلب مرتبط:

  حضرت قاسم(ع) فرزند امام حسن مجتبی(ع) است و مادرش رَمله نام دارد. مرحوم شیخ مفید، سه نفر از فرزندان امام حسن(ع) را نام برده که در کربلا به شهادت رسیده‌اند که عبارتند از: قاسم، ابوبکر و عبدالله. و مرحوم محدث قمی از فرزند دیگری بنام عبیدالله نیز یاد کرده است که او نیز در کربلا شهید شد.

  حضرت قاسم(ع) نوجوانی بود که هنوز به سن بلوغ نرسیده بود. او حدودا سه ساله بود که پدرش شهید شد و در مهد تربیت حسینی بزرگ شد و آن روح بلند و همت عالی در این جوان هاشمی اثری عمیق کرد و با این‌که در واقعه‌ی کربلا، نوجوانی کم سن و سال بود اما وقتی به میدان رفت بر خلاف انتظار لشکریان دشمن، چنان با شهامت و دلیرانه جنگید و بر قلب دشمن تاخت تا این‌که بر او حمله کرده و شهیدش کردند.

  رفتار حضرت قاسم(ع) شما را یاد چه چیزهایی می اندازد-هدیه های اسمانی پایه ششم درس سوم

  تحقیق در مورد دیگر کودکان و نوجوانانی که در حماسه ی کربلا حاضر بودند

  منبع مطلب : darsjo.blog.ir

  مدیر محترم سایت darsjo.blog.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تحقیق درباره کودکان و نوجوانان در حماسه کربلا

  تحقیق درباره کودکان و نوجوانان در حماسه کربلا

  تحقیق درباره کودکان و نوجوانان در حماسه کربلا بیان کننده پایبندی اهل بیت به امام حسین (ع) است. نزدیک به ۳۰ کودک و نوجوان در حماسه عاشورا حضور داشتند.

  تحقیق درباره کودکان و نوجوانان در حماسه کربلا

  عاشورا صحنه هنرمندی خاندان اهل بیت پیامبر بود. روزی که قصاوت دشمنان رسول اسلام بر همگان آشکار شد چرا که آنان به کودکان و نوجوانان حاضر در این میدان هم رحم نکردند. با تحقیق درباره کودکان و نوجوانان در حماسه کربلا می‌توان دریافت که چه کسانی در این حماسه تاریخی حضور داشتند.

  تحقیق درباره کودکان و نوجوانان در حماسه کربلا

  در منابعی مانند کتاب الفتوح ابن اعثم کوفی که در قرن سوم هجری قمری نوشته شده است، ارشاد شیخ مفید و تاریخ طبری، حضور ۸۴ بانو و کودک در واقعه عاشورا ذکر شده که حدود ۳۰ تن از آن‌ها کودک بودند.

  ۱. قاسم بن الحسن (ع)

  سن: ۱۳ سال

  پدرش امام حسن مجتبی (ع) و مادرش «رمله» می‌باشد. او پس از اصرار زیاد از امام حسین (ع) اجازه به میدان رفتن گرفت. او کارزار سختی نمود و با اینکه نوجوانی کم سن و سال بود، پس از کشتن چند نفر از دشمنان، در نهایت‌بر اثر ضربت شمشیر نقش بر زمین گشت و به شهادت رسید.

  ۲. ابوبکر بن الحسن (ع)

  پدرش امام حسن مجتبی (ع) و مادرش، کنیز آن حضرت بود. او از مدینه همراه عمویش امام حسین (ع) به کربلا آمد و بعد از شهادت برادرش قاسم، به میدان آمد و جنگید تا به فیض شهادت نایل گشت.

  ۳. عبدالله بن الحسن (ع)

  سن: ۱۱ سال

  پدرش امام حسن مجتبی (ع) و مادرش، دختر شلیل بن عبدالله می‌باشد. عبدالله در کربلا نوجوانی بود که به سن بلوغ نرسیده بود و، چون عمویش حسین (ع) را زخمی و بی‌یاور دید، خود را به آن حضرت رسانید و گفت: «به خدا قسم از عمویم جدا نمی‌شوم». در آن هنگام شمشیری به طرف امام حسین (ع)) روانه شد. عبدالله دست خود را سپر شمشیر قرار داد و دستش به پوست آویزان شد و فریاد زد: «عموجان»! حسین (ع) او را در بغل گرفت و به سینه چسبانید و فرمود: برادرزاده! بر این مصیبت که بر تو وارد آمده است، صبر کن و از خداوند طلب خیر نما، زیرا خداوند تو را به پدران صالحت ملحق می‌کند. ناگاه حرمله بن کاهل تیری بر او زد و او در دامان عمویش حسین (ع)، به شهادت رسید.

  ۴. عون بن عبدالله

  پدرش عبدالله و مادرش حضرت زینب (س) است. او در اوائل راه مکه به کربلا، در «وادی عقیق» به امام حسین (ع) پیوست. او در روز عاشورا به میدان نبرد تافت و شمشیر زد تا به شهادت رسید. رجزی که در میدان جنگ می‌خواند، چنین بود: «اگر مرا نمی‌شناسید من پسر عبداللّه جعفرم همان که در بهشت با دو بال پرواز می کند…». در زیارت ناحیه مقدسه آمده است:
  سلام بر عون فرزند عبدالله بن جعفر، همان طیّار بهشت، هم پیمان ایمان، هماورد همگنان، یاور خدای رحمان و تلاوت کنندگان قرآن. خداوند، قاتل او عبدالله بن قطبه طایی را لعنت کند.

  ۵. محمدبن عبدالله

  پدرش عبدالله و مادرش خوصاء می‌باشد. او با برادرش «عون» در راه مکه به کربلا در «وادی عقیق» به امام حسین (ع) پیوست و در روز عاشورا قبل از برادرش عون به میدان رفت و به شهادت رسید. در زیارت ناحیه مقدسه آمده است:
  «سلام بر محمد بن عبدالله بن جعفر که جایگاه جدش را در بهشت دید و پس از برادرش، به شهادت رسید و نگه دار بدن برادر بود. خداوند، قاتل او عامر بن نهشل تمیمی را لعنت کند».

  تحقیق درباره کودکان و نوجوانان در حماسه کربلا

  ۶. عبدالله بن مسلم

  سن: ۱۴ سال

  پدرش مسلم بن عقیل و مادرش رقیه دختر حضرت علی (ع) می‌باشد. وی در روز عاشورا در میدان جنگ، سه مرتبه با دشمن کارزار کرد. دشمن به سوی او تیری رها کرد و و عبدالله دستش را روی صورت گذاشت تا از اصابت تیر جلوگیری کند. تیر دستش را به پیشانی دوخت. تیری دیگر، قلب او را نشانه گرفت. شهادت او در روز عاشورا این‌گونه بود.

  ۷. محمد بن مسلم

  سن: ۱۳ سال

  پدرش مسلم بن عقیل و مادرش از کنیزان بود. او در روز عاشورا پس از شهادت برادرش «عبدالله» در حمله دسته جمعی فرزندان ابی طالب به دشمن شرکت کرده، سپس به شهادت رسید.

  ۸. عمرو بن جُناده انصاری

  سن: ۹ یا ۱۱ ساله

  از شهیدان نوجوان کربلا است که پدرش در رکاب سیدالشهداء علیه‏السلام شهید شد. او هنگامی که خواست به میدان برود، امام فرمود: «پدر این جوان کشته شد، شاید مادرش راضی نباشد که به میدان رود.» گفت: مادرم دستور داده که به میدان بروم و لباس جنگ بر من پوشانده است. عمرو به میدان رفت و رجز خواند و جنگید تا کشته شد. نام او در زیارت ناحیه مقدسه آمده است.

  ۹. حضرت علی اصغر

  سن: حدود ۶ ماه

  منبع:ستاره

  منبع مطلب : mihannovin.ir

  مدیر محترم سایت mihannovin.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای پاسخ کلیک کنید