این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  درس آزاد سیزدهم فارسی ششم

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  درس آزاد سیزدهم فارسی ششم را از این سایت دریافت کنید.

  درس سیزدهم فارسی ششم

  بررسی کامل درس سیزدهم  کتاب فارسی پایه ششم ابتدایی تحت عنوان درس آزاد - فرهنگ بومی 2 تقدیم شما می‌شود. امید است که از آن بهره بگیرید. | درس و مدرسه | مومکا

  پایه ششم ابتدایی, درسی, فارسی ششم

  درس سیزدهم فارسی خوانداری ششم ابتدایی | درس آزاد – فرهنگ بومی ۲ | توضیح و بررسی درس و حل فعالیت ها و درک مطلب | درس و مدرسه (مومکا)

  تاریخ: ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ نویسنده: محمد مهدی کارگر

  درس و مدرسه ( مومکا )  – بررسی کامل درس سیزدهم کتاب فارسی پایه ششم ابتدایی تحت عنوان درس آزاد – فرهنگ بومی ۲ که شامل ارایه درس، پاسخ فعالیت ها، معنی واژه ها و متن حکایت است تقدیم شما می‌شود. امید است که از آن بهره گرفته و استفاده لازم را ببرید.

  درس سیزدهم فارسی پایه ششم ابتدایی درس آزاد – فرهنگ بومی ۲ (توضیح درس)درس سیزدهم فارسی پایه ششم ابتدایی درس آزاد – فرهنگ بومی ۲ (تدریس و پاسخ فعالیت ها)

  مطلب پیشنهادی درس آزاد ( فرهنگ بومی ۲ )

  با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در ۲۲ بهمن سال ۵۷ به رهبری امام خمینی( ره ) و دلاوری های  رزمندگان و جوانان متخصص و با ایمان در جنگ تحمیلی هشت ساله ی دفاع مقدس ثابت کردیم که با دست خالی و با کمترین امکانات و اسلحه می توانیم جلوی دشمن متجاوز بایستیم.

  ما شهیدان زیادی را تقدیم این آب و خاک و دین و میهن خود کردیم. شهدا و رزمندگان ثابت کردند که زیر بار حرف زور و نادرست نمی روند و اگر کسی فکر حمله به خاک ایران را کند با تمام توان در مقابل او می ایستیم و او را شکست می دهیم. در تاریخ کشورمان حماسه هرمز، دلیران تنگستان، شهیدباکری، دریا قلی، حاج همت، شهید چمران، احمدی روشن و هزاران شهید دیگر سرمشق خوبی برای جوانان ما هستند.

  برای اینکه کشور ما رشد کند و سربلند باشد، ما دانش آموزان ، باید تمام تلاش خود را برای افزایش علم و تخصص بکار ببریم تا  درآینده بتوانیم در همه ابعاد کشورمان را توسعه دهیم . مثلا از نظر کشاورزی  محصولات سالم و به اندازه کافی تولید کنیم و در محصولات زراعی باغی وگلخانه ای و دامپروری صادرات داشته باشیم و نیازمند واردات غذا و محصولات از دیگر کشورها نباشیم وبه خودکفایی برسیم. باید مصرف انرژی های نو را افزایش دهیم. کشور ما در مناطق جنوبی، آفتابی تر است پس می توانیم از انرژی خورشید استفاده کنیم و بیشتر برق کشور و شهرها را تامین کنیم.  مصرف سوخت های فسیلی را کم کنیم و سعی کنیم که نفت را کمتر بفروشیم و از نفت، محصولات پتروشیمی مانند بنزین تولید کنیم و زیادی بنزین را به کشورهای دیگر بفروشیم. همچنین با افزایش درختکاری و مراقبت و محافظت از جنگلها ی کشورمان هوای پاکیزه وسالم را به خود و نسل آینده هدیه دهیم. ما باید محیط زیست را پاکیزه نگاه داریم از آلوده کردن محیط اطرافمان، جنگل و دشت ها دوری کنیم و از ظروف پلاستیکی  و یکبار مصرف کمتر استفاده کنیم.

  باید سعی کنیم از وسایل برقی کم مصرف مانند لامپ کم مصرف استفاده کنیم و انرژی برق خود   را ازمنابعی چون خورشید، انرژی باد و انرژی هسته ای و آبی که پشت سدهاست تامین کنیم.

  همچنین از انرژی هسته ای برای مصارف پزشکی و کشاورزی و تولید برق می توانیم استفاده کنیم. باید قدرت دفاعی کشور خود را با تولید اسلحه و موشک قوی نگه داریم. ما از محصولات تولیدی و کارخانجات کشورمان استفاده می کنیم تا هم جوانانمان شغل داشته باشند و هم صنعت و کارخانجات ما به فعالیت خود ادامه دهند.

  ما دین خود اسلام را دوست داریم و به عنوان یک مسلمان باید درراه گسترش این دین کوشا باشیم. همچنین به عنوان یک ایرانی باید در حفظ فرهنگ ملی – میهنی خود تلاش کنیم.

  ﻣﮭدی ﭘورﯾﺎن – کانال تلگرامی: [email protected]

  دانلود فایل پی دی اف (PDF) درس سیزدهم فارسی ششم – درس آزاد  فرهنگ بومی ۲  – دانلود

  درک مطلب (صفحه‌ی ۹۱ کتاب درسی فارسی خوانداری ششم)

  ۱- چگونه از کشور خود دفاع کنیم؟۲- چه عواملی باعث شکست ما می شود؟۳- آیا شما تلاش می کنید تا کشورتان همیشه سربلند باشد؟ چگونه؟

  حکایت – عمر گرانمایه (صفحه‌ی ۹۲ کتاب درسی فارسی خوانداری ششم)

  دو برادر، یکی خدمت سلطان کردی و دیگری به زور بازو، نان خوردی.

  باری، توانگر گفت درویش را که : چرا خدمت نکنی تا از مشقّت کار کردن بِرَهی؟

  گفت : تو چرا کار نکنی تا از مذلّت خدمت، رهایی یابی که خردمندان گفته اند: نان خود خوردن و نشستن به، که کمر زرّین بستن و به خدمت ایستادن.

  به دست آهنِ تفته کردن خـمیر              بِه از از دست بر سینه، به پیش امیر

  عمر گران مایه در این صرف شد              تا چه خــــورم صیف و چه پوشم شتا

  ای شکم خیره ، به نانی بــساز              تـا نــــکنی پشــــــت به خدمت دوتا

  مصلح الدین سعدی شیرازی – گلستان

  معنی حکایت عمر گرانمایه صفحه ی ۹۲ درس سیزدهم کتاب فارسی ششم در بخش بعدی آورده شده است.

  درس سیزدهم فارسی پایه ششم ابتدایی درس آزاد – فرهنگ بومی ۲ (معنی شعر ها و کلمات)

  معنی شعرها (ابیات) درس سیزدهم فارسی ششم ابتدایی

  معنی حکایت عمر گرانمایه (صفحه‌ی ۹۲ کتاب درسی فارسی خوانداری ششم)

  دو برادر، یکی خدمت سلطان کردی و دیگری به زور بازو، نان خوردی.

  معنی جمله: دو برادر بودند که یکی از آن ها به پادشاه خدمت می کرد و دیگری با کار و تلاش خود روزی به دست می آورد.

  باری، توانگر گفت درویش را که: چرا خدمت نکنی تا از مشقّت کار کردن بِرَهی؟

  معنی جمله: روزی برادر ثروتمند به برادر فقیر خود گفت: چرا مانند من به سلطان خدمت نمی کنی تا از زحمت کار کردن راحت شوی؟

  گفت: تو چرا کار نکنی تا از مذلّت خدمت، رهایی یابی که خردمندان گفته اند: نان خود خوردن و نشستن به که کمر زرّین بستن و به خدمت ایستادن.

  معنی جمله: برادر فقیر گفت: تو چرا کار نمی کنی تا از خفّت و خواری خدمت به سلطان راحت شوی که انسان های دانا گفته اند: از دست رنج خود استفاده کردن و در آرامش بودن بهتر از کمربند طلا بستن و نزد پادشاه خدمت کردن است.

  به دست آهنِ تفته کردن خـمیر               بِه از از دست بر سینه، به پیش امیر

  معنی بیت: آهن گداخته را با دست، مانند خمیر شکل دادن بهتر است از اینکه دست بر سینه در خدمت پادشاه بایستی و خم و راست شوی.

  عمر گران مایه در این صرف شد              تا چه خــــورم صیف و چه پوشم شتا

  معنی بیت: عمر ارزشمند خودرا هدر دادم به خاطر اینکه، تابستان چه بخورم و زمستان چه لباسی بپوشم.

  ای شکم خیره ، به نانی بــساز              تــا نــــکنی پشــــــت به خدمت دوتا

  منبع : darsomadrese.com

  پاسخ درس سیزدهم (درس آزاد) فارسی ششم دبستان

  در این مقاله از مجله اینترنتی دلگرم قصد داریم درس سیزدهم فارسی ششم دبستان که درس آزاد است را برای شما عزیزان تکمیل کنیم. با ما همراه باشید.

  پاسخ درس سیزدهم (درس آزاد) فارسی ششم دبستان

  112 0

  زمان مطالعه: 3 دقیقه

  در این مقاله از مجله اینترنتی دلگرم قصد داریم درس سیزدهم فارسی ششم دبستان که درس آزاد است را برای شما عزیزان تکمیل کنیم. با ما همراه باشید.

  درس سیزدهم کتاب فارسی ششم دبستان

  اگر به دنبال پاسخ درس سیزدهم پایه ششم ابتدایی هستید، این مطلب را از دست ندهید و تا انتها با ما همراه باشید.

  جواب درس آزاد فرهنگ بومی 2 فارسی ششم

  با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در ۲۲ بهمن سال ۵۷ به رهبری امام خمینی (ره) و دلاوری های رزمندگان و جوانان متخصص و با ایمان در جنگ تحمیلی هشت ساله ی دفاع مقدس ثابت کردیم که با دست خالی و با کمترین امکانات و اسلحه می توانیم جلوی دشمن متجاوز بایستیم.

  ما شهیدان زیادی را تقدیم این آب و خاک و دین و میهن خود کردیم. شهدا و رزمندگان ثابت کردند که زیر بار حرف زور و نادرست نمی روند و اگر کسی فکر حمله به خاک ایران را کند با تمام توان در مقابل او می ایستیم و او را شکست می دهیم.

  در تاریخ کشورمان حماسه هرمز، دلیران تنگستان، شهیدباکری، دریا قلی، حاج همت، شهید چمران، احمدی روشن و هزاران شهید دیگر سرمشق خوبی برای جوانان ما هستند.

  برای اینکه کشور ما رشد کند و سربلند باشد، ما دانش آموزان، باید تمام تلاش خود را برای افزایش علم و تخصص بکار ببریم تا در آینده بتوانیم در همه ابعاد کشورمان را توسعه دهیم.

  مثلا از نظر کشاورزی محصولات سالم و به اندازه کافی تولید کنیم و در محصولات زراعی باغی و گلخانه ای و دامپروری صادرات داشته باشیم و نیازمند واردات غذا و محصولات از دیگر کشورها نباشیم و به خودکفایی برسیم.

  باید مصرف انرژی های نو را افزایش دهیم. کشور ما در مناطق جنوبی، آفتابی تر است پس می توانیم از انرژی خورشید استفاده کنیم و بیشتر برق کشور و شهرها را تامین کنیم.

  مصرف سوخت های فسیلی را کم کنیم و سعی کنیم که نفت را کمتر بفروشیم و از نفت، محصولات پتروشیمی مانند بنزین تولید کنیم و زیادی بنزین را به کشورهای دیگر بفروشیم.

  همچنین با افزایش درختکاری و مراقبت و محافظت از جنگل های کشورمان هوای پاکیزه و سالم را به خود و نسل آینده هدیه دهیم.

  ما باید محیط زیست را پاکیزه نگاه داریم از آلوده کردن محیط اطرافمان، جنگل و دشت ها دوری کنیم و از ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف کمتر استفاده کنیم.

  باید سعی کنیم از وسایل برقی کم مصرف مانند لامپ کم مصرف استفاده کنیم و انرژی برق خود را از منابعی چون خورشید، انرژی باد و انرژی هسته ای و آبی که پشت سدهاست تامین کنیم.

  همچنین از انرژی هسته ای برای مصارف پزشکی و کشاورزی و تولید برق می توانیم استفاده کنیم. باید قدرت دفاعی کشور خود را با تولید اسلحه و موشک قوی نگه داریم.

  ما از محصولات تولیدی و کارخانجات کشورمان استفاده می کنیم تا هم جوانانمان شغل داشته باشند و هم صنعت و کارخانجات ما به فعالیت خود ادامه دهند.

  ما دین خود اسلام را دوست داریم و به عنوان یک مسلمان باید در راه گسترش این دین کوشا باشیم. همچنین به عنوان یک ایرانی باید در حفظ فرهنگ ملی – میهنی خود تلاش کنیم.

  درک مطلب صفحه 91 فارسی ششم ابتدایی

  1. چگونه از کشور خود دفاع کنیم؟

  2. چه عواملی باعث شکست ما می شود؟

  3. آیا شما تلاش می کنید تا کشورتان همیشه سربلند باشد؟ چگونه؟

  همچنین بخوانید:

  پاسخ درک مطلب و سوالات درس هشتم فارسی ششم دبستان

  پاسخ درک مطلب و سوالات درس نهم فارسی ششم

  پاسخ درک مطلب و سوالات درس دهم فارسی ششم دبستان

  این مطلب چقدر مفید بود ؟

  1 2 3 4 5

  3.7 از 5 (112 رای)

  برچسب #فارسی ششم

  منبع : www.delgarm.com

  درس آزاد فارسی ششم ابتدایی فرهنگ بومی ۲ (درس سیزدهم با جواب)

  درس آزاد فارسی ششم ابتدایی فرهنگ بومی ۲ به همراه درک مطلب درس 13 (جواب صفحه ی ۹۰ و ۹۱ درس سیزدهم فارسی ششم دبستان) در این صفحه از ساینس هاب تقدیم شما

  ا

  درس آزاد فارسی ششم ابتدایی فرهنگ بومی ۲ (درس سیزدهم با جواب)

  admin دسامبر 7, 2020 مطالب آموزشی 3 نظرها 90,168 بازدید

  درس آزاد فارسی ششم ابتدایی فرهنگ بومی ۲ به همراه درک مطلب درس 13 (جواب صفحه ی ۹۰ و ۹۱ درس سیزدهم فارسی ششم دبستان) در این صفحه از ساینس هاب تقدیم شما می‌شود که شامل یک نمونه درس آزاد فرهنگ بومی 2 ششم ابتدایی می‌باشد.

  ضمناً در انتهای همین مطلب می‌توانید فایل PDF این نمونه درس آزاد فرهنگ بومی 2 کلاس ششم ابتدایی (درس 13 فارسی و نگارش ششم با هم) را به صورت رایگان دانلود کنید.

  درس آزاد فارسی ششم ابتدایی فرهنگ بومی 2 درس 13

  درس آزاد فارسی ششم ابتدایی درس 13 فرهنگ بومی

  درس آزاد فارسی ششم ابتدایی فرهنگ بومی 2

  جواب صفحه ۹۰ درس آزاد فارسی ششم فرهنگ بومی ۲ نیز همچون فرهنگ بومی ۱ کلاس ششم بستگی به وظایف و موضوع تعیین شده توسط معلم شما در کلاس دارد و هدف از درس سیزدهم فارسی ششم ابتدایی این است که شما دانش آموزان عزیز بتوانید به صورت فردی یا گروهی درباره آداب و فرهنگ‌های اقوامی که برای شما تعیین شده است یک درس تنظیم و ارائه کنید. پرورش مهارت در نوشتن و بند نویسی به صورت منسجم درمورد یک موضوع، تقویت دامنه واژگان، جمله‌بندی صحیح و استفاده از علائم نگارشی از اهدافی است که در درس آزاد فرهنگ بومی دنبال می‌شود.

  در ادامه یک نمونه درس آزاد فارسی ششم درس سیزدهم فرهنگ بومی 2 تقدیم شما می‌شود.

  درس سیزدهم فارسی ششم فرهنگ بومی 2 با جواب

  نمونه درس آزاد فرهنگ بومی ۲ فارسی ششم

  عنوان درس آزاد فارسی ششم در مورد فرهنگ بومی ۲ :

  تهرانِ من

  متن درس آزاد فارسی ششم در مورد فرهنگ بومی ۲ :

  شهر تهران در آغوش دامنه‌های باشکوه و برفی البرز و در قسمت شمالی ایران، در سال ۱۱۶۵ هجری شمسی توسط آقا محمدخان قاجار به عنوان پایتخت ایران شناخته شده است.تهران به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران و حتی جهان، جاذبه‌های تفریحی و جذاب زیادی را در دل خود جای داده است که می‌تواند گردشگران را بسیار سرگرم کند. بازدید از مکان‌های تفریحی همچون پل طبیعت، کاخ گلستان، بازار بزرگ، برج میلاد و میدان آزادی در این کلان‌شهر با تاریخی کهن، بسیار جذاب خواهد بود.برج آزادی به عنوان نماد سنتی و قدیمی شهر تهران شناخته شده که قدمت زیادی دارد و در هر عکسی از شهر تهران می‌توان آن را دید. ساینس هاب (شما ننویسید، تله است برای سایت‌های کپی کننده)، این سازه‌ی عظیم و باشکوه ۵۰ متری که در میدان آزادی و بخش غربی شهر تهران واقع شده است در سال ۱۳۴۹ و با الهام از سبک‌های معماری پیش از اسلام و پس از اسلام ایران ساخته شده است. اگرچه در گذشته میدان آزادی به عنوان نماد شهر تهران شناخته می‌شد اما امروزه، برج میلاد نماد تهران است.تهران، مرکز سیاسی، اقتصادی و تجاری ایران محسوب می‌شود و ساختمان دولت، ساختمان مجلس و بسیاری از مراکز قانونی مهم در این شهر قرار دارند و همین مسئله سبب شده تا وضعیت تهران از اهمیت بیشتری برخوردار باشد.مردم تهران در ۲۰۰ سال گذشته همیشه از تاثیرگذارترین‌ها در سیاست کشور ایران بوده‌اند. این تأثیرگذاری شامل حضور آن‌ها در ساختار سیاسی کشور، جریان‌های تغییردهنده سیاست کشور شامل انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی می‌شود به طوری‌که درصد شهدا در برخی محله‌های تهران از این درصد در همه نقاط دیگر کشور بیشتر است.محبوب‌ترین غذا در تهران چلوکباب است. اگر از پیاده‌روی و گشت و گذار در تهران خسته شده‌اید می‌توانید به کافه‌های مدرن و یا چایخانه‌های سنتی آن سری بزنید و لحظاتی را در آرامش و سکوت به تماشای شهر بنشینید. زبان گویشی مردم تهران، فارسی است اما در طی سالیان متفاوت با مهاجرت‌های مردم مناطق مختلف به این شهر، اندکی لهجه‌ی مردم شهر تغییر کرده است، فرهنگ مردم تهران نیز به همین دلیل آمیزه‌ای از فرهنگ‌های مختلف تمام ایران است.

  درک مطلب درس ۱۳ فارسی ششم صفحه ۹۱ با جواب

  سوالات این بخش هم بایستی بر مبنای درس تنظیم شده در بخش قبل طرح و پاسخ داده شود که شما در این قسمت چند سوال از متن فوق مشاهده خواهید کرد.

  چند مورد از جاذبه‌های گردشگری تهران را نام ببرید.پل طبیعت، کاخ گلستان، بازار بزرگ، برج میلاد و میدان آزادی. محبوبترین غذا در شهر تهران چیست؟چلوکباب زبان محلی شهر تهران چیست؟فارسی نماد شهر تهران چیست؟برج میلاد و برج آزادیبرای مشاهده‌ی معنی حکایت عمر گران مایه بر روی همین لینک بنفش کلکیک کنید.همچنین در ادامه‌، PDF درس سیزدهم فارسی ششم ابتدایی (+ نگارش فرهنگ بومی ۲ کلاس ششم) تقدیم شما خواهد شد.

  دانلود PDF درس آزاد فرهنگ بومی 2 فارسی ششم

  برای دانلود فایل PDF درس آزاد فرهنگ بومی 2 فارسی ششم ابتدایی (به همراه درس 13 آزاد نگارش ششم) با حجم کم 213 کیلوبایت بر روی لینک زیر کلیک کنید:

  منبع : www.majalenazi.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 10 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید