این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  در جداسازی برش های نفتی در برج تقطیر تغییر کدام ویژگی از بالا به پایین با بقیه متفاوت است

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  در جداسازی برش های نفتی در برج تقطیر تغییر کدام ویژگی از بالا به پایین با بقیه متفاوت است را از سایت نکس اسکرین دریافت کنید.

  برش های برج تقطیر

  فرآورده های نفتی فرآورده های نفتی محصول پالایش نفت خام در پالایشگاه هستند. پالايشگاه نفت يک واحد صنعتي است که نفت خام پس از ورود به آن در کوره گرم شده، سپس

  علوم نهم

  برش های برج تقطیر

  علوم نهم برش های برج تقطیر فرآورده های نفتی

  فرآورده های نفتی محصول پالایش نفت خام در پالایشگاه هستند. پالايشگاه نفت يک واحد صنعتي است که نفت خام پس از ورود به آن در کوره گرم شده، سپس به برج تقطیر رانده شده و درآنجا در شرایط فشار جو و خلاء به شکل برش های نفتی در می آید. این برش ها نقطه جوش های متفاوت دارند و پالایش ساده یا مستقیم (Strait run fractions) نفت خام خوانده می شوند. گاه ممکن است برخی از این برش ها به نام یک فرآورده نهایی وارد بازار شود مانند نفت کوره ساده، ولی معمولاً با انجام عملیات دیگری روی این برش ها مانند تبدیل کاتالیستی (Catalytic Reforming)، کاهش گرانروی (Vis.Breaking) یا شستشو با حلال، فرآورده نهایی به دست می آید. از نفت خام می توان بیش از دو هزار فرآورده نفتی با مشخصات منحصر بفرد تولید و در گروه های مختلفی طبقه‌بندی نمود ولی مهم ترین این فرآورده های عبارتند از:

  فرآورده تعداد کربن دامنه نقطه جوش (oC) کاربردها گاز 4-1 کمتر از 30

  گاز مایع، خوراک پتروشیمی

  نفتای سبک 6-4 900-30

  خوراک پتروشیمی برای تولید مواد شیمیایی

  نفتای سنگین 11-6 205-90

  تولید بنزین با اکتان بالا، حلال ها

  بنزین 12-6 210-38

  بنزین خودرو، حلال ها

  نفت سفید 16-10 275-150

  سوخت گرمایشی، سوخت جت، حلال ها و مواد پارافینی

  گازوئیل 25-15 385-250

  سوخت دیزل، خوراک واحد کراکینگ

  برش روغنی 50-20 500-300

  روغن های صنعتی، روغن موتور، موم ها و گریس ها

  نفت کوره 70-30 600-350

  سوخت کشتی، کارخانه ها و نیروگاه ها

  ته مانده بیش از 70 بیشتر از 600

  قیر(راهسازی، پشت بام)، کک نفتی

  ته مانده (Residue/Vacuum Bottom) برج تقطیر را می‌توان در واحدهای گرانروی شکن ، کک‌سازی و یا آسفالت‌زدایی برای تولید نفت کوره سنگین، خوراک واحد کراکینگ و یا خوراک واحد تولید روغن، پالایش کرد. پالايشگاه‌هاي نفت بسته به نوع خوراکي که بر مبناي آن طراحي شده‌اند داراي پيچيدگي‌هاي متفاوتي هستند که بر اساس آن ميزان و نوع محصولات متفاوت مي‌باشند. ضمن اینکه نقطه جوش های ذکرشده در برج تقطیر و میزان تولید هر یک از فرآورده ها را  می توان بر اساس نیاز بازار تغییر داد.

  + نوشته شده در جمعه سیزدهم آذر ۱۳۹۴ ساعت 23:54 توسط م  |

  خانه آرشیو وبلاگ عناوین نوشته ها

  نوشته‌های پیشین

  آذر ۱۳۹۴ مهر ۱۳۹۴ BLOGFA.COM

  منبع : oloume9.blogfa.com

  در جداسازی برش‌های نفتی، تغییر کدام ویژگی از بالا به پایین با بقیه متفاوت است؟

  در جداسازی برش‌های نفتی، تغییر کدام ویژگی از بالا به پایین با بقیه متفاوت است؟

  🏆🏆 مسابقه استعدادیابی گاما تلنت 🏆🏆

  ثبت نام   ورود

  پربازدیدها: #درآمدزایی#آزمون‌ساز#جبرانی_شهریور

  فصل 3: به دنبال محیطی بهتر برای زندگی علوم تجربی نهم دوره اول متوسطه درسنامه آموزشی این مبحث

  در جداسازی برش‌های نفتی، تغییر کدام ویژگی از بالا به پایین با بقیه متفاوت است؟

  1 ) تعداد کربن 2 ) روانی هیدروکربن 3 ) نیروی ربایش ذرات 4 ) نقطه جوش گزارش خطا یک تست دیگه بزن یک آزمون کامل بده

  تحلیل ویدئویی تست

  تحلیل ویدئویی برای این تست ثبت نشده است!

  ویدیو دوره کامل آموزشی، علوم تجربی نهم دوره اول متوسطه

  مدرس: کریم مرادی

  مدت دوره: 6 ساعت (24 فایل)

  علوم تجربی

  4479 تست 313,530 تومان

  انگلیسی

  2305 تست 161,350 تومان

  عربی

  1648 تست 115,360 تومان

  قرآن

  574 تست 40,180 تومان

  ریاضی

  3885 تست 271,950 تومان

  پیام‌های آسمان

  1686 تست 118,020 تومان

  آمادگی دفاعی

  219 تست 15,330 تومان

  فارسی

  3107 تست 217,490 تومان

  مطالعات اجتماعی

  2472 تست 173,040 تومان

  کار و فناوری

  232 تست 16,240 تومان

  استعداد تحلیلی

  286 تست 20,020 تومان

  نمونه سوالات مرتبط

  آزمون آنلاین

  20 تست

  آزمون فصل ۱۴ و ۱۵ علوم نهم مدرسه نمونه محمد ملایری

  تیم مدیریت گاما

  آزمون آنلاین

  15 تست

  آزمون تستی فصل های 1 و 2 و 4 علوم نهم ویژه‌ی دانش آموزان مدارس خاص

  تیم مدیریت گاما

  آزمون آنلاین

  55 تست

  آزمون تستی آمادگی نوبت اول، پیشرفت تحصیلی و بنیه علمی علوم تجربی نهم |…

  تیم مدیریت گاما

  3 صفحه

  آزمون نوبت اول علوم تجربی نهم مدرسه نمونه دولتی بنت الهدی | دی 1395

  مجید رسولیان

  3 صفحه

  تحقیق جمع آوری اطلاعات صفحه 108 علوم تجربی نهم | تفاوت سیاره و ستاره

  آموزش مجازی علوم نهم

  3 صفحه

  آزمون نوبت اول علوم تجربی نهم مدرسه امام رضا (ع) | دی 1396

  احسان حسن زاده

  3 صفحه

  امتحان ترم اول علوم تجربی نهم هماهنگ شهرستان دره شهر | دیماه 1397

  جعفر مختاری فر

  3 صفحه

  سؤالات تستی علوم تجربی پایه نهم | فصل دوازدهم: دنیای گیاهان

  سید محمود حسینی

  6 صفحه

  راهنمای گام به گام علوم تجربی نهم | فصل 4 و 5 و 8 و 9

  محمد محسنی

  3 صفحه

  نمونه سؤال امتحان نوبت اول علوم نهم دبیرستان پرنیان پاکدشت | دی 95

  محمد محسنی

  2 صفحه

  ارزشیابی مستمر علوم پایه نهم دبیرستان دکتر حسابی | فصل 3 و 4

  شیرین شاهانی

  منبع : gama.ir

  برج تقطیر ( جامع و کامل )

  برج تقطیر ( جامع و کامل )| برج تقطیر چیست؟| تقطیر|نیل پالا

  آذر

  ۰۱

  برج تقطیر ( جامع و کامل )| برج تقطیر چیست؟| تقطیر|نیل پالا

  vorna ۰ دیدگاه

  مقدمه تقطير ، در واقع ، جداسازي فيزيکي برشهاي نفتي است که اساس آن ، اختلاف در نقطه جوش هيدروکربنهاي مختلف است. هر چه هيدروکربن سنگينتر باشد، نقطه جوش آن زيادتر است و هر چه هيدروکربن سبکتر باشد، زودتر خارج مي‌شود. اولين پالايشگاه تاسيس شده در جهان ، در سال ۱۸۶۰ در ايالت پنسيلوانياي آمريکا بوده است. نفت خام ، از کوره‌هاي مبدل حرارتي عبور کرده، بعد از گرم شدن وارد برجهاي تقطير شده و تحت فشار و دما به دو صورت از برجها خارج مي‌شود و محصولات بدست آمده خالص نيستند. انواع برجهاي تقطير در زير توضيح داده مي‌شوند.

  تقطير

  استفاده از اختلاف نقطه جوش براي جداسازي اجزاي يک مخلوط مايع اساس فرآيند تقطير را تشکيل مي دهد . در بيشتر موارد موادي که اختلاف نقطه ي جوش آنها قابل توجه است را مي توان به وسيله حرارت دادن تفکيک نمود در اين صورت ماده با دماي جوش پايين تر ، سريعتر به جوش آمده و ماده با دما جوش بالا باقي مي ماند و اين امر اساس فرايند تقطير را تشکيل مي دهد. اجزايي را که در اثر حرارت دادن بخار مي شوند وارد سرد کننده مي کنند تا به صورت مايع جمع آوري گردد.

  برجهاي تقطير سيني دار :

  طرز کار يک برج سيني دار

  بطور کلي فرآيندي که در يک برج سيني دار اتفاق مي افتد، عمل جداسازي مواد است. همانطور که ذکر شد فرآيند مذکور به طور مستقيم يا عيرمستقيم انجام مي پذيرد.

  در فرآيند تقطير منبع حرارتي (Reboiler)، حرارت لازم را جهت انجام عمل تقطير و تفکيک مواد سازنده يک محلول تأمين ميکند. بخار بالارونده از برج با مايعي که از بالاي برج به سمت پايين حرکت مي کند، بر روي سيني ها تماس مستقيم پيدا مي کنند. اين تماس باعث ازدياد دماي مايع روي سيني شده و نهايتا باعث نزديک شدن دماي مايع به دماي حباب مي گردد. با رسيدن مايع به دماي حباب به تدريج اولين ذرات بخار حاصل مي شود که اين بخارات غني از ماده فرار (ماده اي که از نقطه جوش کمتري و يا فشار بالاتري برخوردار است) مي باشد.از طرفي ديگر در فاز بخار موادي که از نقطه جوش کمتري برخوردار هستند، تحت عمل ميعان قرار گرفته و بصورت فاز مايع به سمت پايين برج حرکت مي کند. مهمترين عملکرد يک برج ايجاد سطح تماس مناسب بين فازهاي بخار و مايع است. هر چه سطح تماس افزايش يابد عمل تفکيک با راندمان بالاتري صورت ميگيرد. البته رژيم جريان مايع بر روي سيني نيز از جمله عوامل مهم بر عملکرد يک برج تفکيک مي باشد.

  برجهاي تقطير با سيني کلاهکدار

  در برجهاي تقطير با سيني کلاهکدار ، تعداد سينيها در مسير برج به نوع انتقال ماده و شدت تفکيک بستگي دارد. قطر برج و فاصله ميان سيني‌ها به مقدار مايع و گاز که در واحد زمان از يک سيني مي‌گذرد، وابسته است. هر يک از سيني‌هاي برج ، يک مرحله تفکيک است. زيرا روي اين سينيها ، فاز گاز و مايع در کنار هم قرار مي‌گيرند و کار انتقال ماده از فاز گازي به فاز مايع يا برعکس در هر يک از سيني‌ها انجام مي‌شود. براي اينکه بازدهي انتقال ماده در هر سيني به بيشترين حد برسد، بايد زمان تماس ميان دو فاز و سطح مشترک آنها به بيشترين حد ممکن برسد.

  بخشهاي مختلف برج تقطير با سيني کلاهکداربدنه و سينيها: جنس بدنه معمولا از فولاد ريخته است. جنس سيني‌ها معمولا از چدن است. فاصله سيني‌ها را معمولا با توجه به شرايط طراحي ، درجه خلوص و بازدهي کار جداسازي بر مي‌گزينند. در بيشتر پالايشگاههاي نفت ، براي برجهاي تقطير به قطر ۴ft فاصله ميان ۵۰ - ۱۸ سانتيمتر قرار مي‌دهند. با بيشتر شدن قطر برج ، فاصله بيشتري نيز براي سيني‌ها در نظر گرفته مي‌شود.سرپوشها يا کلاهکها: جنس کلاهکها از چدن مي‌باشد. نوع کلاهکها با توجه به نوع تقطير انتخاب مي‌شود و تعدادشان در هر سيني به بيشترين حد سرعت مجاز عبور گاز از سيني بستگي دارد.موانع يا سدها: براي کنترل بلندي سطح مايع روي سيني ، به هر سيني سدي به نام "ويير" (wier) قرار مي‌دهند تا از پايين رفتن سطح مايع از حد معني جلوگيري کند. بلندي سطح مايع در روي سيني بايد چنان باشد که گازهاي بيرون آمده از شکافهاي سرپوشها بتوانند از درون آن گذشته و زمان گذشتن هر حباب به بيشترين حد ممکن برسد. بر اثر افزايش زمان گذشتن حباب از مايع ، زمان تماس گاز و مايع زياد شده ، بازدهی سینی‌ها بالا می‌رود.

  برجهای تقطیر با سینی‌های مشبک

  در برجهای با سینی مشبک ، اندازه مجراها یا شبکه‌ها باید چنان برگزیده شوند که فشار گاز بتواند گاز را از فاز مایع با سرعتی مناسب عبور دهد. عامل مهمی که در بازدهی این سینیها موثر است، شیوه کارگذاری آنها در برج است. اگر این سینیها کاملا افقی قرار نداشته باشند، بلندی مایع در سطح سینی یکنواخت نبوده و گذر گاز از همه مجراها یکسان نخواهد بود.

  خورندگی فلز سینیها هم در این نوع سینیها اهمیت بسیار دارد. زیرا بر اثر خورندگی ، قطر سوراخها زیاد می‌شود که در نتیجه مقدار زیادی بخار با سرعت کم از درون آن مجاری خورده شده گذر خواهد کرد. و می‌دانیم که اگر سرعت گذشتن گاز از حد معینی کمتر گردد، مایع از مجرا به سوی پایین حرکت کرده بازدهی کار تفکیک کاهش خواهد یافت.

  برجهای تقطیر با سینی‌های دریچه‌ایاین نوع سینیها مانند سینیهای مشبک هستند. با این اختلاف که دریچه‌ای متحرک روی هر مجرا قرار گرفته است. در صنعت نفت ، دو نوع از این سینیها بکار می‌روند:انعطاف پذیر: همانطور که از نام آن برمی‌آید، دریچه‌ها می‌توانند بین دو حالت خیلی باز یا خیلی بسته حرکت کنند.صفحات اضافی: در این نوع سینیها ، دو دریچه یکی سبک که در کف سینی قرار می‌گیرد و دیگری سنگین که بر روی سه پایه‌ای قرار گرفته ، تعبیه شده است. هنگامی که بخار کم باشد، تنها سرپوش سبک به حرکت در می‌آید. اگر مقدار بخار از حد معینی بیشتر باشد، هر دو دریچه حرکت می‌کنند.

  منبع : nilpala.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 24 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید