این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  در قدیم برای تلفن زدن در خیابان باید این را می داشتیم

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  در قدیم برای تلفن زدن در خیابان باید این را می داشتیم را از این سایت دریافت کنید.

  تاریخچه تلفن ثابت، سیستم های تلفنی سازمانی، دام های تلفنی

  تلفن ثابت، تاریخچه تلفن، ورود تلفن به ایران، سیستم های تلفنی سازمانی، دام تلفنی مسابقات تلویزیونی ، گراهام بل، تلفن های پاناسونیک

  تاریخچه تلفن ثابت، سیستم های تلفنی سازمانی، دام های تلفنی

  نویسنده: سارا واعظی آخرین ویرایش: 1398/9/10

  آنچه در این مقاله خواهید خواندنمایش همه

  تاریخچه تلفن ثابتورود تلفن به ایرانانواع سیستم های تلفن در سازمان هاشرکت پاناسونیکمسابقات تلویزیونی، دام مشترکان تلفن ثابت

  تلفن ثابت دستگاهی است که همه ما در خانه یا محل کارمان از آن استفاده می کنیم. ما نحوه کار با آن ها را می دانیم و سعی می کنیم بهترین نوع آن ها را خریداری کنیم تا بدون مشکل و سال های طولانی از آن ها استفاد کنیم. اما تعداد کمی از ما تاریخ آن ها را می دانیم یا درباره انواع سیستم های تلفنی مورد استفاده در محل کارمان اطلاعات داریم. در این پست از وبلاگ پرداخت قبضینو میخواهیم شما را با تاریخ تلفن، زمان ورود آن به ایران، انواع سیستم های تلفنی سازمانی ، دام های تلفنی و پرداخت قبض تلفن ثابت و یکی از مطرح ترین شرکت های تولید تلفن مطلبی به شما ارائه کنیم. با ما همراه باشید.

   تاریخچه تلفن ثابت

  قبل از تلفن ثابت از تلگراف به عنوان وسیله ارتباطی استفاده می شد. در تاریخ 1774 تلگراف توسط مخترع ایتالیای اختراخ شد. تلگراف اوایل برای هر حرف الفبا یک سیم داشت. آما به پیشرفت علم ارتباط تلگراف تک سیمی نیز ساخته شد . با پیشرفت های ایجاد شده مورس اولین دستگاه بین قاره ای را درست کرد.(بین انگلیس و آمریکای شمالی -سال 1866).پیدایش تلفن ثابت انقلابی را در حوزه ارتباط ها ایجاد کرد.

  1876: الکساندر گراهام بل تلفن را اختراع کرد و این اختراع به نام او ثبت شد. اما در حقیقت فرد دیگری به نام الیشا گری نیز دستگاهی مانند تلفن را اختراع کرده بود اما گراهام موفق شد اختراع خود را چند ساعت زودتر از او به ثبت برساند و نامش به عنوان مخترع یکی از مهم ترین دستگاه های تاریخ بشر ماندگار شد. پیش از تلفن الکساندر  تلفن سيمياوی ادیسون، تلفن بلوري نيکولسون  و تلفن نيمه هادي باکند اشاتور  و تلفن حرارتي رالک  و جونون اختراع شده بود، ولي هيچ کدام به اندازه دستاورد الکساندر گراهامبل صنعت ارتباط را متحول نساخت. درسال 1880 ازترکيب فرستنده کربني و گوشي الکساندر گراهام بل، تلفن های جدید امروزی درست شد.

  پرداخت قبض

  پرداخت قبض همراه اول

  1877: اولین سیم کشی طولانی تلفن انجام شد. این سیم کشی فقط 3 مایل را شامل می شد. آمریکا اولین کشور ارائه دهنده خدمت تلفن ثابت بود.1878: تغییری بزرگ ایجاد شد. از این سال تماس ها مستقیما بین مشترکین صورت می گرفت و دیگر مرکز تلفن واسطه تماس ها نبود.1888: اولین سیستم خودکار شماره گیری توسط کارگزار شهر کانزاس، توسعه یافت. او بر این باور بود که اپراتور ها با شماره گیری های اشتباه مشتری های بالقوه را از بین می برند. این سیستم راهی برای خلاص شدن از اپراتور ها بود.1904: تلفن فرانسوی توسط کمپانی Bell توسعه یافت. این تلفن گیرنده و فرستنده را در یک گوشی با هم داشت.1921: با استفاده از مدارهای فانتومی، امکان تغییر لحظه ای مدارها فراهم شد. این فناوری امکان را فراهم کرد تا 3 گفتگوی تلفنی همزمان صورت گیرد.1927: اولین سرویس تماس از راه دور از نیویورک تا لندن فراهم شد. این سیگنال ها توسط امواج رادیویی ارسال می شدند.1946: اولین تلفن های همراه مورد استفاده قرار گرفتند. از این پس دستگاه های متحرک به وسیله امواج رادیویی می توانستند با یکدیگر تماس برقرار کنند.1962: اولین ماهواره بین المللی ارتباطی جهان، به نام Telstar راه اندازی شد.1980: گسترش کابل های فیبر نوری در این دهه باعث شد تا حجم بیشتری از تماس ها در مقایسه با ماهواره ها یا ریزموج ها جابجا شوند.1990 تا کنون: پیشرفت های بزرگ در فناوری میکروالکترونیک ها موجب شد تا تلفن های همراه به شکل غیر قابل تصوری توسعه یابند. تلفن های همراه فرستنده های مرکزی مخصوص به خود را دارند که این امکان را فراهم می کند تا تماس ها به صورت یکپارچه مخابره شوند.

  ورود تلفن به ایران

  11 تا 12 سال پس از اختراع تلفن، این دستگاه وارد ایران شد. ناصر الدین شاه قاجار در خاطرات خود به تلفنی اشاره می کند که سوغات سفیر ایران در عثمانی بود و از آن برای تماس از شمس العماره تا باغ سپه سالار استفاده می شد و ظاهرا نخستین تلفن ایران بود. بنابراین تلفن در عصر ناصری به راه افتاد و در دوران مظفرالدین شاه گسترش یافت.

  در سال 1319 نخستین امتیاز تلفن در تبریز به مدت 50 سال به شرکتی واگذار شد تا به راه اندازی تلفن به شعاع 24 کیلومتر اقدام کند.

  انواع سیستم های تلفن در سازمان ها

  در کل 3 نوع سیستم تلفن داریم:  KSU , PBX , VOIP  . حالا با هم نگاهی به تفاوت و مزیت های این سیستم ها بیندازیم.

  1 ) KSU : اولین سیستم تلفن سازمانی، واحد سیستم کلیدی یا Key System Unit است که به اختصار KSU نامیده می شود. این سیستم فقط برای کسب و کار های کوچک با کمتر از 40 اپراتور تلفن مناسب است چرا که خطوط تلفن محدودی را می توان در این سیستم جا داد. کار کردن با این سیستم به سادگی استفاده از تلفن های خانگی است. این سیستم همه ی ویژگی های مورد نیاز یک کسب وکار  را دارد، اما قابلیت جابه جایی و انتقال را ندارد .از یک دستگاه تغییر یا سوییچ مرکزی استفاده میکند که به صورت دستی باید خطوط تلفن تغییر داده شوند.

  نوع دیگر این سیستم KSU-Less نامیده می شود. این سیستم علاوه بر همه ی ویژگی های اصلی KSU، قابلیت جایجایی و انعطاف نیز دارد. از یک سیستم مرکزی استفاده نمیکند در واقع بی سیم یا Wire Less محسوب می شود.

  KSU-Less یک سری محدودیت های جدی دارد. فقط 10 تلفن می توانند در این سیستم وجود داشته باشند. تجهیزات این سیستم در بازار موجود نیست و باید از مرکز ارئه دهنده خدمات تلفنی خریداری کنید. سیستم KSU-Less برای یک کسب و کار خیلی کوچک مناسب است که قصد گسترش نداشته باشند و برای کسب و کار های در حال توسعه اصلا گزینه مناسبی نیست.

  منبع : ghabzino.com

  تلفن عمومی و سکه دوریالی

  بسم الله الرحمن الرحیمفکر کنم همتون تلفن عمومی های سکه ای رو یادتون بیاد.تا همین چند سال پیش هم بعضی جاها بودن ولی امروز...

  تلفن عمومی و سکه دوریالی

  بسم الله الرحمن الرحیم

  فکر کنم همتون تلفن عمومی های سکه ای رو یادتون بیاد.تا همین چند سال پیش هم بعضی جاها بودن ولی امروز جای خودشون رو به تلفن عمومی های کارتی دادن.

  یکی از همین تلفن‌ها سر خیابونمون بود.

  این تلفن ها خیلی باحال بودن.این جوری بود که کافی بود یه سکه(اصلا مهم نبود چه سکه ای باشه!) بندازی توش و بعد شماره اش رو بگیری و هرچقدر که دلت میخواد باهاش حرف بزنی.

  البته یه وقت هایی یه نفر که خیلی هم ظاهر عجله داشت میومد پشتت منتظر میموند و مجبور میشدی زودتر تموم کنی و اون موقع بود که حس میکردی که پولت حروم شده و به اندازه کافی ازش استفاده نکردی.

  البته این جور تلفن ها خیلی آپشن های دیگه هم داشتن:

  مهم ترینش این بود که اگه تلفنی که بهش زنگ زدی به هر دلیلی موفق نمیشدی باهاش صحبت کنی سکه ات رو بهت پس میداد میتونستی یه بار دیگه شانستو امتحان کنی.

  و اما جذاب ترین آپشنش این بود که یه وقتایی میخواستی زنگ بزنی اما سکه نداشتی!با مشت و لگد می‌افتادی به جون تلفن و اگه شانست خوب بود یه سکه از اون دریچه پایین میومد بیرون و کلی ذوق میکردی.

  البته یه وقتایی هم پیش میومد که زنگ میزدی و بر نمیداشت و سکه هم نمیافتاد!اون موقع میتونستی از اون آپشن جذاب استفاده کنی.البته معمولا جواب نمیداد و مجبور میشدی برگردی خونه.

  برخلاف امروز که شاید کم ارزش ترین سکه ی موجود، سکه ۱۰۰ تومنیه اون موقع که این داستان اتفاق افتاد برای من کم ارزش ترین سکه،سکه ۵ تومنی بود.البته واضحه که زمانی قبل از اون هم وجود داشته ولی به خاطر حافظه ضعیف و یا سن کم یادم نمیاد اون موقع رو.(زمان دوریالی ها!)

  ما اون موقع خونمون تلفن نداشتیم و خیلی زیاد به اون تلفن سر خیابونمون میرفتیم تا به َعالم و آدم زنگ بزنیم.

  به همین خاطر یکی از دغدغه های اصلی زندگیمون این بود که سکه های مناسب پیدا کنیم تا مثلا وقتی میتونیم با سکه ۱ تومنی زنگ بزنیم الکی سکه ۱۰ تومنی نندازیم توش و پولمون رو هدر ندیم!این واقعا مهم بود برامون.

  اما جای جذابش این بود که یه روز بابام سه تا سکه دوریالی اورد و داد بهمون گفت اینا به هیچ دردی نمیخوره شما باهاش زنگ بزنین کلی حال کنین!سکه هاش خیلی ظریف و کوچیک بودند.آدم اصلا فکر نمیکردکه سکه باشن!(فکر کنم اونا رو از زمان تلفن دوریالی ها با خودش نگهداشته بود.)

  و ما هم آماده شدیم که بریم ازشون استفاده کنیم.اولی رو انداختیم تو تلفن.زنگ زدیم کلی صحبت کردیم و وقتی گوشی رو گذاشتیم یه صدای جذاب اومد.همون صدایی که وقتی با مشت و لگد می افتادی به جون تلفن بعضی وقتا میومد!دست کردیم تو اون جای پایینش و سکه رو برداشتیم و دوباره زنگ زدیم!

  آره.اون سکه به دلیل ریز بودنش همیشه از اون پایین می افتاد بیرون و ما دیگه مشکل سکه نداشتیم هیچ وقت.کلی شاد به خونه برگشتیم و برای همیشه از این کابوس سکه نجات پیدا کردیم.

  *باید اضافه کنم که یک بار وقتی یکی از این دو ریالی ها رو انداختیم تو تلفن و صحبت کردیم بعد از تموم شدن نیفتاد بیرون و حتی مشت و لگد هم فایده ای نداشت.

  **بعلاوه این که هنوز دوتای دیگشو دارم!

  ***من هنوز مطمئن نیستم این اتفاق به خاطر خود سکه بود یا تلفن سر خیابونمون خراب بود.ای کاش میشد امتحان کرد.زنگ میزدم بهش و هیچ وقت قطع نمیکردم تا بازم جواب سوالمو نفهمم!من عاشق نفهمیدنم.

  منبع : virgool.io

  اگر موبایل به دنیا نمی‌آمد

  بیشتر ما این تجربه را داشته‌ایم که وقتی از خانه بیرون می‌رویم متوجه می‌شویم موبایلمان را در خانه جا گذاشته‌ایم. خیلی بعید است که از کنار این موضوع خونسرد و آرام بگذریم. بی‌شک در وهله اول به برگشتن به خانه و برداشتن موبایل فکر می‌کنیم. اگر هم شرایط به‌گونه‌ای باشد که نتوانیم برگردیم خانه آن روزمان فلج خوهد بود. احساس می‌کنیم امروز ارتباطمان با دنیا قطع است و اضطراب و نگرانی وجودمان را پر می‌کند. البته این ناراحتی پر بیراه هم نیست. حتما آن روز مهم‌ترین تلفن دنیا به شما می‌شود که اگر موبایلتان را جا نمی‌گذاشتید زندگی‌تان عوض می‌شد! شبیه این اتفاق زمان‌هایی که به سفر هم می‌روید، می‌افتد. سفرهایی که به نقاط دورافتاده می‌روید و پوشش‌دهی آنتن موبایل شما را ناامید می‌کند و به این نتیجه می‌رسید که این چند روز نمی‌توانید از موبایلتان استفاده کنید. بی‌شک در شرایط اینچنینی هم سفر به شما آنطور که باید خوش نمی‌آید و روزها و ساعت‌ها را می‌شمارید تا زمان بازگشت به زندگی آنتن‌دار و اینترنت‌دار برسد.

  مزایا و معایب حضور تلفن همراه در زندگی افراد جامعه

  مزایا و معایب حضور تلفن همراه در زندگی افراد جامعه اگر موبایل به دنیا نمی‌آمد

  عاقله ترابی

  بیشتر ما این تجربه را داشته‌ایم که وقتی از خانه بیرون می‌رویم متوجه می‌شویم موبایلمان را در خانه جا گذاشته‌ایم. خیلی بعید است که از کنار این موضوع خونسرد و آرام بگذریم. بی‌شک در وهله اول به برگشتن به خانه و برداشتن موبایل فکر می‌کنیم. اگر هم شرایط به‌گونه‌ای باشد که نتوانیم برگردیم خانه آن روزمان فلج خوهد بود. احساس می‌کنیم امروز ارتباطمان با دنیا قطع است و اضطراب و نگرانی وجودمان را پر می‌کند. البته این ناراحتی پر بیراه هم نیست. حتما آن روز مهم‌ترین تلفن دنیا به شما می‌شود که اگر موبایلتان را جا نمی‌گذاشتید زندگی‌تان عوض می‌شد! شبیه این اتفاق زمان‌هایی که به سفر هم می‌روید، می‌افتد. سفرهایی که به نقاط دورافتاده می‌روید و پوشش‌دهی آنتن موبایل شما را ناامید می‌کند و به این نتیجه می‌رسید که این چند روز نمی‌توانید از موبایلتان استفاده کنید. بی‌شک در شرایط اینچنینی هم سفر به شما آنطور که باید خوش نمی‌آید و روزها و ساعت‌ها را می‌شمارید تا زمان بازگشت به زندگی آنتن‌دار و اینترنت‌دار برسد.

  اما آیا به این فکر کرده‌اید که اگر تلفن همراه ساخته و روانه بازارها نشده بود چه اتفاقی می‌افتاد؟ آیا راحت‌تر می‌شدیم و از این دغدغه‌ها رها بودیم یا بدتر بود؟ چندی پیش خبری در همین باره در فضای مجازی منتشر شد با این عنوان که اگر موبایل نبود صدها میلیون نفر اینترنت نداشتند. این گزارش استفاده از اینترنت افراد را به دو دسته تقسیم کرده که شامل کسانی می‌شود که از اینترنت روی موبایل خود استفاده می‌کنند یا دستگاه‌های دیگر. طبق این گزارش، در ایالات متحده آمریکا اینترنت همه‌جا هست. بیشتر افراد در خانه‌هایشان اینترنت دارند و برای کسانی هم که در خانه‌هایشان اینترنت ندارند بازهم اینترنت در بیرون خانه در دسترس‌شان هست؛ در کافه‌ها، در کتابخانه‌ها و حتی در مدارس و مراکز آموزشی.  اما در کشورهای توسعه‌یافته وضعیت فرق می‌کند. در این کشورها اگر تلفن‌های همراه اینترنت نداشته باشند میلیون‌ها نفر دسترسی به اینترنت نخواهند داشت.

  طبق بررسی‌های این گزارش بیشتر مردم هند و اندونزی از اینترنت به‌طور انحصاری روی دستگاه‌های تلفن همراه استفاده می‌کنند. البته این نموداری که مشاهده می‌کنید بر مبنای ۱۳ بازار محدود شده اما داده‌های هند و اندونزی می‌تواند نشانگر بازارهای دیگر در آسیا و آفریقا باشد که دسترسی به اینترنت چیزی شبیه آن است. در کشور ما هم طبق آخرین آماری که دفتر بررسی‌های فنی اقتصادی وزارت ارتباطات منتشر کرد ۴۱ میلیون نفر از اینترنت موبایل استفاده می‌کنند و این خود به‌تنهایی بیانگر آن است که چه‌ درصد بالایی از افراد جامعه محدود به اینترنت موبایل هستند و اگر موبایل نداشته باشند چه حجم بالایی بدون اینترنت می‌مانند. در اینکه وجود تلفن همراه در زندگی افراد ضروری است یا نه اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد. در وهله نخست پاسخ این است که بی‌شک بدون موبایل وضعیت زندگی افراد کیفیت الان را نداشت و با کمبودهای بسیاری مواجه می‌شدیم. ولی از نظر برخی، ضرر و زیان‌های تلفن‌های همراه آنقدر زیاد است که بهتر است عطایش را به لقایش ببخشیم. در ادامه به برخی مزایا و معایب حضور موبایل در زندگی افراد می‌پردازیم و نتیجه‌گیری را به شما می‌سپاریم که ترجیح می‌دهید دنیایمان بدون موبایل بود یا با آن.

  سختی‌های بی‌موبایلی

  سختی‌های بی‌موبایلی  قرارهای آشفته

  نخستین مزیت تلفن همراه هنگام ظهور همین بود که دیگر پس از آن افراد می‌توانستند به‌راحتی با یکدیگر قرار بگذارند و بدون اینکه بلاتکلیف در خیابان یا حتی در خانه منتظر باشند با یک تماس تلفنی از وضعیت مخاطبشان مطلع شوند. برای اغلب افرادی که روزگار پیش از تولد موبایل را تجربه کرده‌اند پیش آمده که هنگام قرارگذاشتن با شخصی به مشکلاتی بر خورده باشند. اگر مشکلی پیش آمده باشد نمی‌توانستند به شخصی که با او قرار گذاشته‌اند، اطلاع بدهند که دیرتر می‌رسند یا کلا نمی‌توانند امروز سر قرار حاضر شوند. عکس این موضوع هم اتفاق افتاده که برای مدت طولانی در خیابان منتظر می‌ماندیم بدون اینکه از طرف مقابلمان خبری داشته باشیم که در چه وضعیتی است در نگرانی به سر می‌بردیم. تلفن همراه این مشکل را حل کرده و حالا نسل جدیدی که همزمان با تلفن همراه پا به دنیا گذاشته‌اند حتی نمی‌توانند تصور کنند چطور می‌شود بدون تلفن همراه با کسی در خیابان قرار گذاشت. همچنین یکی دیگر از مشکلاتی که تلفن همراه حل کرده کمک‌‌گرفتن در مواقع اضطراری است. بارها پیش آمده که وسط جاده یا در منطقه‌ای دورافتاده به علت خرابی خودرو یا هر علت دیگر کمک نیاز داشته باشیم و درخواست کمک جز موبایل امکان‌پذیر نیست؛ مزیتی که نسل گذشته نداشتند.

   نبود خدمات آنلاین

  با حضور اینترنت در موبایل‌ها وضع از این هم بهتر شد. حالا دیگر راحتی‌ و آسایش بیشتری به افراد جامعه افزوده شد. انواع خدمات آنلاین با اپلیکیشن‌های متعدد که به موبایل‌ها وارد شد زندگی را برای بسیاری ساده کرد. از حمله تاکسی‌های آنلاین که باعث شد دیگر در زمان و مکان‌هایی که گرفتن تاکسی سخت و حتی گاهی ناممکن است به سراغ این تاکسی‌یاب‌های آنلاین برویم و به‌راحتی به مقصد دلخواهمان برسیم. یکی دیگر از این خدمات آنلاین موسیقی است که دنیا را برای بسیاری از موسیقی‌دوستان زیبا کرده است. برای رسیدن به محل کار یا خانه یا هر مقصد دیگری اغلب ما زمان قابل توجهی را در مسیر از دست می‌دهیم که یکی از بهترین راه‌ها برای استفاده مفید از این زمان گوش‌ دادن به موسیقی است. کافی است یک تلفن همراه مجهز به اینترنت و یک برنامه پخش موسیقی داشته باشیم تا از اینکه چه زود به مقصد رسیده‌ایم تعجب کنیم.

   نبود بازی‌های موبایلی

  اولین بازی موبایلی مشهور را همه می‌شناسیم حتی اگر بازی نکرده باشیم. اسنیک یک بازی بسیار ساده و در عین حال جذاب بود که توانست جای خود را در دل همه باز کند. با پیشرفت و توسعه موبایل‌ها و قابلیت‌های جدیدی که به آنها افزوده شد بازی‌های موبایلی هم رشد پیدا کردند تا جایی که حالا به یک صنعت مهم در این حوزه تبدیل شده است. حالا دیگر بسیاری از بازی‌سازان مطرح به سراغ بازی‌های موبایلی آمده‌اند و رقابت شدیدی هم در این میان شکل گرفته است. بنا بر آخرین پیش‌بینی‌ها سهم بازار موبایل از صنعت بازی‌ها تا سال ۲۰۲۰ با سهم دیگر کنسول‌ها و رایانه‌ها مساوی خواهد بود و درواقع به ۵۰درصد کل صنعت بازی خواهد رسید.

  منبع : donya-e-eqtesad.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 14 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید