این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  در مورد آتشفشان هایی که در سالهای اخیر فعال بوده اند

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  در مورد آتشفشان هایی که در سالهای اخیر فعال بوده اند را از سایت تکست لس دریافت کنید.

  تحقیق درباره آتشفشان هایی که درسال های اخیر فعال بوده اند

  لیست خطرناک ترین آتشفشان های فعال در سال های اخیر، علوم ششم : در مورد آتشفشان هایی که در سال های اخیر فعال بوده اند و همچنین کاربرد سنگ های آتشفشانی

  خطرناکترین آتشفشان های فعال جهان

  خطرناک ترین آتشفشان های دنیا

  آتشفشان ها از ترسناک ترین و خطرناک ترین پدیده های طبیعی کره خاکی محسوب می شوند که در طول تاریخ با فوران ناگهانی و غیر قابل پیش بینی خود فجایع فراوانی به بار آورده و مردم زیادی را بی خانمان کرده اند.

  گفته شده از سال 1600 میلادی تاکنون بیش از 278 هزار نفر در اثر فوران های آتشفشانی جان خود را از دست داده و تنها 5 فوران باعث 58 درصد تلفات ثبت شده می باشد.

  در این مطلب کوکا قصد داریم به معرفی 30 آتشفشان فعال خطرناک در دنیا پرداخته و با 10 مورد از خطرناک ترین آن ها آشنا شویم.

  دقت داشته باشید قرار گرفتن هر یک از این آتشفشان ها در لیست زیر به معنای فوران زود هنگام آن ها نیست بلکه به این معنا است که فوران احتمالی آن ها تهدید بزرگی برای انسان ها محسوب می شود.

  در حال حاضر بیش از 1500 آتشفشان فعال در سراسر دنیا وجود دارد اما بسیاری از آن ها در نزدیکی جمعیت های انسانی نیستند و فوران آن ها فاجعه به بار نمی آورد.

  در تهیه این لیست اگرچه تعداد فوران آتشفشان ها مهم بوده اما آن چه در خطرناک بودن آن ها نقش مهم تری ایفا می کند تعداد مرگ و میر احتمالی ناشی از فوران ناگهانی هر یک از این آتشفشان ها می باشد.

  نوع فوران آتشفشان نیز مهم است، مثلا آتشفشان کیلاویا که مدت ها در یک جزیره پر جمعیت فعال بوده اگرچه خطرناک است اما از آن جا که گدازه های آن کند حرکت می کند در مقایسه با آتشفشان کوه رینیر که به نظر نمی رسد فوران زود هنگام داشته باشد اما فوران ناگهانی سنگ های آذر آواری (پیروکلاستیک) و گل رودهای آن (لاهار) ممکن است برای میلیون ها انسان که در فاصله نزدیک آن زندگی می کنند فاجعه بار باشد خطر کمتری دارد.

  لیست 30 آتشفشان فعال و خطرناک دنیا

  1. مایون – شهر آلبای، فیلیپین

  2. کوه مراپی – جزیره جاوا، اندونزی

  3. کوه وزوو – نپال، ایتالیا

  4. کوه رینیر – واشینگتن، آمریکا

  5. کوه آسو – جزیره کیوشو، ژاپن

  6. کوه نیراگونگو – جمهوری دموکراتیک کنگو

  7. ایوو جیما – ژاپن

  8. کوه تامبورا – سمبوا، اندونزی

  9. چنگ بیشان – چین

  10. ساکوراجیما – ژاپن

  11. Apoyeque – نیکاراگوئه

  12. آناک کراکاتوا – اندونزی

  13. نوادو دل روئیس – کلمبیا

  14. سانتا ماریا – گواتمالا

  15. گونونگ کلود – اندونزی

  16. تونگوراهوا – اکوادور

  17. گونونگ آگونگ – بالی

  18. کمپی فلگری – ایتالیا

  19. کوه شاستا – کالیفرنیا، آمریکا

  20. کوه گالراس – کلمبیا

  21. کوه تیدی – جزایر قناری، اسپانیا

  22. کولیما – جالیسکو، مکزیک

  23. کوه اونزن – ژاپن

  24. تال – فیلیپین 25. کاتلا – ایسلند

  26. دریاچه ایلوپانگو – السالوادور

  27. اولاوون – پاپوآ، گینه نو

  28. سمرو – اندونزی

  29. کوه اتنا – ایتالیا

  30. خواهر جنوبی – اورگن، آمریکا

  معرفی خطرناک ترین آتشفشان های فعال 

  1. آتشفشان مایون – شهر آلبای، فیلیپین

  آتشفشان مایون

  مایون یکی از بی ثبات ترین آتشفشان های فعال است. با این که گفته شده خارج شدن تدریجی انرژی آتشفشان ها خطر فوران های بزرگ را کاهش می دهد اما در مورد این آتشفشان این مسئله صدق نمی کند.

  فعالیت این آتشفشان در سال 2018 باعث شد جمعیت ساکن در نواحی اطرافش به طور کامل تخلیه شود. بعد از چند هفته نا آرامی آتشفشانی، سرانجام گدازه های آن فوران کرده و حدود 700 متر در هوا پخش شدند به طوری که هوا با خاکسترهای آتشفشانی کاملا سیاه شد.

  این آتشفشان تاکنون 49 فوران داشته است، فاجعه بارترین آن ها سال 1814 رخ داد که باعث مرگ 1200 انسان و ویرانی روستاهای اطرافش شد.

  مسئله نگران کننده درباره مایون این است که اگر به جای فوران قله یک فوران ناگهانی و انفجاری در یکی از شکاف های روی پهلوی آتشفشان ایجاد شود سنگ های آذر آواری آن می تواند تا فاصله 20 کیلومتری پخش شود در حالی که در حال حاضر تنها تا شعاع 7 کیلومتری این آتشفشان تخلیه شده است.

  2. آتشفشان کوه مراپی – جزیره جاوا، اندونزی

  آتشفشان کوه مراپی

  آتشفشان کوه مراپی فعال ترین آتشفشان در میان 129 آتشفشان فعال اندونزی و از خطرناک ترین آتشفشان های دنیا است زیرا در یکی از پرجمعیت ترین مناطق جهان واقع شده است.

  شهر یوگیاکارتا که 3 میلیون نفر جمعیت دارد در فاصله 24 کیلومتری این آتشفشان واقع شده و در مجاورت آن نیز 70 هزار نفر سکونت دارند.

  این آتشفشان به خاطر سنگ های آذر آواری آن به شهرت رسیده که می توانند با سرعت 112 کیلومتر در ساعت پخش شده و فاصله 9 کیلومتری را طی کنند.

  مراپی تاکنون فوران های متوسط تا بزرگ زیادی داشته که احتمالا شروع آن ها به حدود چهارصد هزار سال پیش برمی گردد. فوران های کوچک تر اغلب هر 2 یا 3 سال و فوران های بزرگ تر هر 10 تا 15 سال رخ می دهند.

  مهم ترین فوران های ثبت شده این آتشفشان در سال های 1006، 1786، 1822, 1872 و 1930 بوده است و به نظر می رسد فوران سال 1006 همه ناحیه جاوا مرکزی را با خاکستر پوشانده و باعث فروپاشی پادشاهی هندو ماتارام شده است.

  3. آتشفشان کوه وزوو – نپال، ایتالیا

  آتشفشان کوه وزوو

  آتشفشان کوه وزوو یکی از خطرناک ترین آتشفشان های فعال جهان می باشد که در نزدیکی یک شهر 3.1 میلیون نفری قرار گرفته است.

  این آتشفشان مسئول ویرانی تقریبا آنی پمپئی در دهه 70 بعد از میلاد بوده و آخرین فوران آن به سال 1944 برمی گردد که خسارات جزئی به بار آورد و حدود 26 کشته به جا گذاشت.

  با این حال محققان معتقدند فوران بعدی می تواند فورانی بزرگ و گسترده از نوع پلینین قوی باشد که سنگ و خاکستر آن با سرعت بالای 160 کیلومتر در ساعت به هوا پرتاب خواهد شد.

  منبع : www.coca.ir

  فهرست آتشفشان‌های ایران

  فهرست آتشفشان‌های ایران

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  فوران گوگرد از یک دودخان در نزدیکی قله دماوند.

  براساس پژوهش‌ها و بررسی‌های صورت گرفته توسط زمین‌شناسان، در ایران ۱۰ کوه آتشفشانی وجود دارد که عبارتند از: دماوند، تفتان، سبلان، سهند، بزمان، قلعه‌حسن‌علی، ملک سیاه کوه، سراخور، درازو و میدان آتشفشانی شهسواران. از این بین ۳ آتشفشان تفتان، دماوند و بزمان در زمرهٔ

  آتشفشان‌های نیمه‌فعال قرار می‌گیرند. دماوند با ارتفاع ۵٬۶۱۰ متر[۱] بلندترین آتشفشان قاره آسیا است و بزمان جوان‌ترین آتشفشان ایران به‌شمار می‌آید. فعالیت‌های آتشفشانی کواترنری در حقیقت ادامه فعالیت‌های ترشیاری در ایران است و در مناطقی که آتشفشان‌های کواترنری فعالیت داشته‌اند، عموما آتشفشان‌های ترشیاری نیز با شدت بیشتری فعال بوده‌اند. آتشفشان‌های جوان در ایران فعالیت خود را از دوره میوسن به ویژه میوسن پسین یا دوره پلیوسن شروع کرده‌اند و تا کواترنری ادامه یافته‌اند.

  جدول زیر فهرستی از آتشفشان‌های فعال و منقرض شده در ایران می‌باشد.

  نام تصویر ارتفاع موقعیت آخرین فوران

  متر مختصات جغرافیایی

  دماوند ۵۶۱۰[۱] ۳۵٫۹۵۱°شمالی ۵۲٫۱۰۹°شرقی هولوسن

  ۷٬۵۰۰ سال پیش

  سبلان ۴۸۱۱ ۳۸٫۲۵°شمالی ۴۷٫۹۲°شرقی هولوسنقلعه حسن علی ۴۲۲۵ -۲۹٫۴۰°شمالی ۵۷٫۵۷°شرقی هولوسنتفتان ۳۹۴۱ ۲۸٫۶۰°شمالی ۶۱٫۱۳°شرقی ۱۹۹۳سهند ۳۷۱۰ ۳۷٫۷۵°شمالی ۴۶٫۴۳°شرقی هولوسن

  قاش آق قیه (سراخر)

  2420 "59.56'36°57شمالی "35.33'26°58شرقی نامشخص

  بزمان ۳۴۹۰ ۲۸٫۰۷°شمالی ۶۰٫۰۰°شرقی پلیستوسن

  ۴۱٬۰۰۰ سال پیش

  درازو کوه درازو ۳۰۲۵ ۲۸٫۱۷°شمالی ۶۰٫۶۷°شرقی هولوسن

  شهسواران کوه سراوان ۲۵۰۰ ۲۸٫۱۷°شمالی ۵۹٫۱°شرقی هولوسن

  ملک سیاه کوه ۱۶۰۵ ۲۹°۵۱′۳۱٫۹۵۰″ شمالی ۶۰°۵۲′۱۹٫۷۰۷″ شرقی پلیستوسن

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  فهرست کوه‌های ایران هفت کوه آتشفشانی

  منابع[ویرایش]

  مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «List of volcanoes in Iran». در ، بازبینی‌شده در ۱ July ۲۰۲۰.

  ↑ پرش به بالا به:

  ۱٫۰ ۱٫۱ سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور (۱۳ تیر ۱۳۹۹). [gsi.ir «به بهانه روز ملی دماوند»] مقدار |نشانی= را بررسی کنید (کمک). .

  رده‌ها: آتشفشان‌های ایرانفهرست زمین‌چهرهای ایرانفهرست کوه‌ها بر پایه کشورفهرست‌های آتشفشان‌هافهرست‌های مربوط به ایرانکوه‌های ایران

  منبع : fa.wikipedia.org

  آتشفشان های فعال در سال های اخیر

  آتشفشان های فعال در سال های اخیر ـ بررسی آتشفشان ها در ایران نشان می دهد ایران دارای پنج آتشفشان دماوند، سبلان، تفتان، بزمان و سهند است که از این تعداد سه آتشفشان بزمان، تفتان و دماوند جز آتشفشان های فعال محسوب می شوند. نیاموراگیرا Nyamuragira در جمهوری دموکراتیک کنگو (فعال ترین کوه آتشفشان قاره آفریقا به شمار می رود، این کوه آتشفشان هر دو سال یک بار فوران می کند، آخرین فوران آن به سال دو هزار و ده باز می گردد). کسری داکیومنت در این مطلب اقدام به نشر مطلبی در مورد آتشفشان های فعال در سال های اخیر نموده است، امیدواریم مورد توجه شما کاربران ارجمند قرار گرفته باشد.

  آتشفشان های فعال در سال های اخیر

  شناسه محصول: jgpkdi5u

  دسته: متوسطه

  تاریخ انتشار : 1398/03/23

  آخرین بروز رسانی : 1401/03/04

  تعداد فروش : 11927تعداد بازدید : 23826

  تومان2,000 جزئیات بیشتر نوع فایل ورد : 9 صفحه حجم کیلوبایت 28 اشتراک گذاری توضیحاتنظرات (0)

  بدون شک هر کدام از ما در طول زندگی بارها و بارها نام آتشفشان را شنیده ایم و تصوراتی از آن در ذهن داریم. فعالیت های آتشفشانی بر اثر برون‌ انداختن سنگ های مذاب درونشان صورت می گیرد، پس از مدتی در طی زمان کوه‌های آتشفشانی روی زمین بوجود می آیند.چنانچه صفحه‌ های سخت پوسته زمین‌ در نقاطی واگرایی یا همگرایی داشته باشند این پدیده در آن مناطق قابل مشاهده است و آتشفشان بوجود می آید. بررسی آتشفشان ها در ایران نشان می دهد ایران دارای پنج آتشفشان دماوند، سبلان، تفتان، بزمان و سهند است که از این تعداد سه آتشفشان بزمان، تفتان و دماوند جز آتشفشان های فعال محسوب می شوند. نیاموراگیرا Nyamuragira در جمهوری دموکراتیک کنگو (فعال ترین کوه آتشفشان قاره آفریقا به شمار می رود، این کوه آتشفشان هر دو سال یک بار فوران می کند، آخرین فوران آن به سال دو هزار و ده باز می گردد). کسری داکیومنت در این مطلب اقدام به نشر مطلبی در مورد آتشفشان های فعال در سال های اخیر نموده است، امیدواریم مورد توجه شما کاربران ارجمند قرار گرفته باشد.

  تنظیم کننده فایل

  امیر پیرعلیلو

  آخرین ویرایش‌ توسط: امیر پیرعلیلو

  مهندسی تجارت الکترونیک از دانشگاه تبریز ـ عضو شورای علمی دانشجویی دانشگاه مدیریت صنعتی ـ مشاور و متخصص فروشگاه های اینترنتی

  محصولات مشابه

  سیمای حضرت فاطمه (س) در روز قیامت

  2,000 تومان جزئیات و خرید

  شگفتی های قلب انسان

  4,000 تومان جزئیات و خرید

  سلامت روان در نوجوانان

  1,000 تومان جزئیات و خرید

  خودشیفته

  3,000 تومان جزئیات و خرید

  حکایت عاشقانه به زبان انگلیسی با ترجمه فارسی

  2,000 تومان جزئیات و خرید

  منبع : www.kasradoc.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 12 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید