این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  در هر مولکول هیدروکربن اتم های هیدروژن از طریق چه نوع پیوندی با اتم های کربن به هم متصل شده اند؟

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  در هر مولکول هیدروکربن اتم های هیدروژن از طریق چه نوع پیوندی با اتم های کربن به هم متصل شده اند؟ را از سایت نکس اسکرین دریافت کنید.

  هیدروکربن

  هیدروکربن

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  هیدروکربن‌ها، به‌طور ساده در دانش شیمی، دسته‌ای از مواد آلی هستند که در ساختار مولکولی آن‌ها، فقط اتم‌های عنصرهای کربن و هیدروژن شرکت دارند. هیدروکربن‌ها، همانند دسته‌بندی تمام مواد آلی، در دو گروه آلیفاتیک و آروماتیک قرار می‌گیرند.[۱] از نگاه دیگر می‌توان هیدروکربن‌ها را در دو گروه سیرنشده و یک گروه سیرشده قرار داد.

  انواع هیدروکربن‌ها[ویرایش]

  هیدروکربن‌های آلیفاتیک[ویرایش]

  آلکان‌ها(Alkane)[ویرایش]

  هیدرو کربن‌هایی هستند که فرمول کلی آنها [CnH2n+2]است که تمام پیوندهای آن یک‌گانه است. از آلکان‌ها می‌توان متان را نام برد.

  آلکن‌ها (Alkene)[ویرایش]

  در ساختار مولکول خود، حداقل یک پیوند دوگانه کربن – کربن (C=C) دارند؛ یعنی سیرنشده هستند (می‌توانند هیدروژن بگیرند و سیر شوند). اولین عضو خانوادهٔ آلکن‌ها اتن یا همان اتیلن است. این ماده پایه و اساس صنایع پتروشیمیایی خوانده می‌شود؛ چرا که از طریق آن انواع مواد شیمیایی در مقیاس صنعتی تولید می‌شود. برای مثال از واکنش اتن با آب در حضور سولفوریک اسید وبا وجود شرایط مناسب اتانول تولید می‌شود. اتانول نوعی الکل دو کربنهٔ فرار است که به هر نسبتی در آب حل می‌شود. اتانول یک حلال صنعتی است که در تولید مواد آرایشی بهداشتی و دارویی استفاده می‌شود. در بیمارستان‌ها از اتانول به عنوان ماده ای ضدعفونی کننده استفاده می‌شود.

  آلکین‌ها (Alkyne)[ویرایش]

  دقیقاً یک پیوند سه‌گانه کربن – کربن در ساختمان مولکولی آن‌ها وجود دارد. پس در دسته‌بندی هیدروکربن‌های سیرنشده قرار می‌گیرند. اولین عضو خانوادهٔ آلکین‌ها اتین یا. همان استیلن است از این ماده درجوش کاربیدی استفاده می‌شود به‌طوری که از طریق واکنش این ماده گرمای لازم برای جوش دادن قطعات فلزی فراهم می‌شود.

  سیکلو آلکان‌ها (Cycloalkane)[ویرایش]

  ترکیبات سیر شده حلقوی هستند که در آن‌ها تمام کربن‌ها دارای پیوندهای یگانه هستند؛ و به صورت حلقوی به هم متصل می‌باشند. هیبریداسیون اتم‌های کربن در سیکلوآلکانها sp3 می‌باشد و تمام پیوندهای موجود در این ترکیبات از نوع سیگما است. برای مثال هیدروکربنی با شش أتم کربن و دوازده اتم هیدروژن موسوم به سیکلو هگزان است که پایدارترین سیکلو الکان می‌باشد.

  نام گذاری سیکلو آلکان‌ها [«سیکلو + تعداد کربن حلقه با لفظ یونانی + ان»]

  هیدروکربن‌های آروماتیک[ویرایش]

  بنزن، تولوئن، زایلن و نفتالن از این خانواده هستند. ویژگی مشترک این ترکیب‌ها در داشتن حلقه بنزن یا ساختاری شبیه به آن است که با توجه به وجود پیوندهای غیرمستقر پای (∏) و ساختارهای رزونانسی، ویژگی آروماتیکی را به آن ساختار می‌دهد.[۲]

  خواص فیزیکی[ویرایش]

  هیدروکربن‌ها، مولکول‌هایی غیرقطبی هستند؛ پس عموماً در حلال‌های قطبی نظیر آب حل نمی‌شوند؛ اما در حلال‌های غیرقطبی مانند روغن (که خودش نوعی هیدروکربن است) حل می‌گردند. برای مثال گریس یک هیدرو کربن از خانوادهٔ آلکان‌ها است که با آب از روی دست پاک نمی‌شود چرا که ناقطبی است؛ از این رو برای پاک کردن آن از نفت یا بنزین که ناقطبی هستند استفاده می‌شود

  مطالبی دربارهٔ الکن‌ها[ویرایش]

  الکن‌ها به دلیل جاذبه و پیوند دوگانه ای که دارند از آلکان‌ها و آلکین‌ها قوی تر هستند.

  نقطه جوش الکانهاها کمتر از آلکن و نقطه جوش آلکن‌ها کمتر از آلکین هاست.

  خواص شیمیایی[ویرایش]

  بین خواص شیمیایی هیدروکربن‌های آلیفاتیک و آروماتیک تفاوت‌های عمده‌ای وجود دارد. در بین آلفاتیک‌ها، رفتار شیمیایی هیدروکربن‌های سیرشده و سیرنشده هم متفاوت و مخصوص به خود است.

  تمام هیدروکربن‌ها در واکنش سوختن مشترک هستند. در این واکنش، هیدروکربن به سرعت با اکسیژن وارد واکنش می‌شود و ضمن تولید مواد حاصل از سوختن (نظیر آب و اکسیدهای کربن) انرژی زیادی هم به شکل نور و گرما (ایجاد شعله) آزاد می‌کنند.

  منابع ضخیم[ویرایش]

  به‌طور عمده، می‌توان هیدروکربن‌های آلیفاتیک را از نفت و گاز طبیعی (در پالایشگاه‌ها و با کمک تقطیر جزء به جزء در برج تقطیر) و هیدروکربن‌های آروماتیک را از زغال سنگ به‌دست‌آورد.[۱]

  منابع[ویرایش]

  ↑ پرش به بالا به:

  ۱٫۰ ۱٫۱ Organic Chemistry; Morrison & Boyd; 6th Edition; Chapter 2

  ↑ شیمی فیزیک آلی؛ علی کاکا نژادی فرد؛ نشر کتاب دانشگاهی

  نهفتن نبو هیدروکربن‌ها

  آلکان‌ها آلکن‌ها آلکین‌ها سیکلوآلکان‌ها سیکلوآلکن‌ها سیکلوآلکین‌ها آرن‌ها (هیدروکربن آروماتیک)

  این یک مقالهٔ خرد شیمی است. می‌توانید با گسترش آن به ویکی‌پدیا کمک کنید.

  در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ هیدروکربن موجود است.

  رده‌ها: ترکیب‌های کربنشیمی آلینفتهیدروکربن‌ها

  منبع : fa.wikipedia.org

  هیدروکربن ها — به زبان ساده (+ دانلود فیلم آموزش رایگان) – فرادرس

  دو دسته اصلی هیدروکربن ها کدام است؟ فرمول شیمیایی آلکانها و آروماتیک ها چگونه است؟ خواص فیزیکی و شیمیایی آلکانها و آروماتیک ها چه تفاوتی دارد؟

  هیدروکربن ها — به زبان ساده (+ دانلود فیلم آموزش رایگان)

  آخرین به‌روزرسانی: ۵ تیر ۱۴۰۱ زمان مطالعه: ۲۴ دقیقه

  شیمی، علوم پایه ۵۹۷۷۸ بازدید

  هیدروکربن ها به ترکیبات شامل هیدروژن و کربن گفته می‌شود که از اجزای تشکیل دهنده نفت خام و گاز طبیعی هستند. این ترکیبات در سوخت‌ها، روان‌کننده‌ها و همچنین مواد خام پلاستیک‌ها،‌ فیبرها، مواد منفجره و مواد شیمیایی صنعتی استفاده می‌شوند. هیدروکربن‌ها به وفور در طبیعت یافت می‌شوند. علاوه بر سوخت‌های فسیلی، در درختان و گیاهان نیز وجود دارند. به عنوان مثال این مواد به صورت رنگ‌هایی با نام کاروتن در هویج و برگ‌های سبز وجود دارند.

  فهرست مطالب این نوشته

  فیلم آموزشی هیدروکربن‌ها

  هیدروکربن های آلیفاتیک

  هیدروکربن های آروماتیک

  فیلم آموزشی هیدروکربن‌ها

  00:00 00:00 دانلود ویدیو

  ساختار بسیاری از هیدروکربن‌ها به نوع پیوندهای اتم‌های سازنده‌ آنها وابسته است. در قرن نوزدهم، دانشمندان هیدروکربن ها را بر اساس منشأ و خواص، به دو دسته آلیفاتیک‌ها و آروماتیک‌ها تقسیم کردند. آلیفاتیک‌ها بر اساس نوع پیوندهای کربن،‌ شامل سه دسته اصلی هستند:

  آلکان‌ها: شامل پیوندهای یگانه کربن-کربن

  آلکن‌ها: شامل پیوندهای دوگانه کربن-کربن

  آلکین‌ها شامل پیوندهای سه‌گانه کربن-کربن

  آروماتیک‌ها ترکیبات معطری هستند که به دو دسته آروماتیک‌های بنزنی، شامل حلقه بنزن در ساختار مولکولی خود و آروماتیک‌های بدون حلقه بنزن تقسیم‌ می‌شوند. اینگونه تقسیم‌بندی هیدروکربن‌ها برای مطالعه ساختار مولکولی و خواص این مواد بسیار مفید است اما لزومی ندارد که یک هیدروکربن را تنها به یک طبقه نسبت داد. در بسیاری از موارد، یک مولکول هیدروکربنی می‌تواند شامل دو خانواده یا بیشتر از این مواد باشد. به طور مثال،‌ مولکولی که شامل پیوند سه‌گانه کربن-کربن و یک حلقه بنزنی باشد، خواصی مشابه با آلکین‌ها و آروماتیک‌ها از خود بروز می‌دهد. از آلکان‌ها به عنوان هیدروکربن‌های سیرشده (اشباع) و از آلکن‌ها،‌ آلکین‌‌ها و آروماتیک‌ها به عنوان هیدروکربن‌های سیرنشده (غیر اشباع) یاد می‌شود.

  مدل گلوله و میله بتا کاروتن، عامل ایجاد رنگ نارنجی

  هیدروکربن های آلیفاتیک

  همانطور که گفته شد،‌ آلیفاتیک‌‌ها به سه دسته آلکان‌ها، آلکن‌ها و آلکین‌ ها طبقه‌بندی می‌شوند که هر کدام جداگانه در زیر مورد بررسی قرار می‌گیرند:

  آلکان‌ها

  آلکان‌ها هیدروکربن‌هایی با پیوند یگانه کربن و با فرمول شیمیایی

  ( C n H 2 n + 2 ) (CnH2n+2) هستند. متان ( C H 4 ) (CH4) ، اتان ( C 2 H 6 ) (C2H6) و پروپان ( C 3 H 8 ) (C3H8)

  از اولین اعضای آلکان‌ها است. تا قبل از بوتان، هر عضو شامل تنها یک ساختار مولکولی است اما به عنوان مثال بوتان

  ( C 4 H 1 0 ) (C4H10)

  شامل دو ساختار متفاوت است. نرمال-بوتان شامل چهار اتم کربن است که در یک زنجیر کربنی قرار دارند اما ایزو-بوتان دارای زنجیر کربنی شاخه‌دار است.

  مولکول‌هایی که فرمول مولکولی یکسان اما ساختار متفاوتی دارند،‌ ایزومر نام دارند. به دلیل تفاوت ترکیبات ایزومری،‌ خواص فیزیکی و شیمیایی آنها نیز متفاوت است. به عنوان مثال، نقطه جوش نرمال-بوتان

  − 0.5 C ∘ −0.5 C∘ و ایزو-بوتان − 11.7 C ∘ −11.7 C∘

  است. رابطه کلی برای تعداد اتم‌های کربن و ایزومرهای آن وجود ندارد. از نظریه گراف برای محاسبه تعداد ایزومرهای ساختاری آلکان‌ ها تا 400 کربن استفاده می‌شود. هیچ محدودیتی برای تعداد اتم‌های کربن در یک ترکیب وجود ندارد.

  C H 3 ( C H 2 ) 388 C H 3 CH3(CH2)388CH3

  که در آن 390 اتم کربن با یکدیگر پیوند داده‌اند سنتز شده که به «آلکان فوق بلند» (Superlong Alakane) موسوم است. در پلیمرها چندین هزار اتم کربن با یکدیگر تشکیل پیوند داده‌اند که از آن‌جمله می‌توان به پلی‌اتیلن، پلی‌پروپیلن و پلی‌استایرن اشاره کرد.

  سیکلوآلکان‌ها

  ترکیبات آلی بیشماری وجود دارند که در آن‌ها واحدهای تکرار شونده از اتم‌های کربن به یکدیگر متصل می‌شوند و تشکیل یک حلقه کربنی را می‌دهند. سیکلوآلکان‌ها هیدروکربن های سیرشده شامل یک حلقه هستند که فرمول شیمیایی آن‌ها

  C n H 2 n CnH2n

  است. کوچکترین آنها سیکلوپروپان است؛ اما مطالعات بیشتری روی سیکلوهگزان انجام شده و این ترکیب شناخته‌شده‌تر است. سیکلوآلکان‌ها را می‌توان به صورت چندضلعی نمایش داد که در هر گوشه از این چندضلعی یک اتم کربن قرار دارد که برای تکمیل چهار پیوند خود، با تعداد لازم اتمهای هیدروژن، پیوند تشکیل داده است.

  سیکلوهگزان

  خواص فیزیکی

  آلکان‌ها و سیکلوآلکان‌ها ترکیباتی ناقطبی هستند. پیوندهای بین اتم‌ها از نوع لاندن و ضعیف است. این موضوع سبب شده تا آلکان‌ ها با جرم مولی یکسان، نقطه جوش پایین‌تری نسبت به مولکول‌های قطبی داشته باشند. با افزایش تعداد اتم‌های کربن،‌ نیروهای جاذبه بین مولکولی افزایش می‌یابد که نتیجه این امر، افزایش نقطه جوش آلکان‌ها است. آلکان‌های شاخه‌دار نسبت به آلکان‌های بدون شاخه (آلکان‌های زنجیر طویل) نقطه جوش پایین‌تری دارند. در حقیقت، آلکان‌های بدون شاخه،‌ شکل طولی بلندتری دارند؛ در نتیجه نیروهای بین مولکلولی آنها و همچنین نیروی لازم برای شکستن پیوندهای بین مولکولی برای تبدیل حالت مایع به گاز بیشتر می‌شود. گرانروی آلکان‌های مایع با افزایش تعداد کربن، افزایش می‌یابد. چگالی آلکان‌ها همگی کمتر از آب است. محلول‌ناپذیری و چگالی کمتر آلکان ‌ها سبب شده تا روی آب شناور شوند.

  منابع آلکان‌ها و واکنش شیمیایی

  بیشترین منبع آلکان‌ها در گاز طبیعی و رسوبات نفت خام موجود است. گاز طبیعی شامل متان، اتان، پروپان و در حدود 2-14 درصد هیدروکربن‌های دیگر است. همه هیدروکربن‌ها در اثر واکنش با اکسیژن،‌ دی‌اکسید کربن، آب و گرما آزاد می‌کنند.

  منبع : blog.faradars.org

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید