در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  دوجنسه بودن از چه سنی مشخص می شود

  1 بازدید

  دوجنسه بودن از چه سنی مشخص می شود را از سایت پشتوک دریافت کنید.

  چطور یک کودک ترنس را تشخیص بدهیم

  کودک ترنس
  هویت جنسیتی یا gender از حدود سه سالگی شروع به نمایان شدن می کند
  یعنی از این سن کودک شروع به تشخیص خود به عنوان مرد یا زن می کند و خود را با کلیشه های اجتماعی زنانه یا مردانه تطبیق می‌دهد. در این بین کودکانی هستند که متوجه می شوند جسم آن ها با جنسیتی که خود تصور دارند یکی نیست و شروع به ناآرامی و بیقراری میکنند
  اما ما به عنوان یک بزرگسال که با این کودک در ارتباط هستیم چطور باید تشخیص دهیم که آیا کودک ما ممکن است یک ترنس باشد یا فقط برخی رفتارهای جنس مخالف برایش جذاب است؟

  کودک نشانه هایی از بی قراری جنسیتی دارد

  اگر دیدید دختر بچه ای علاقه به بازی هایی دارد که پسرانه شناخته می شود و یا برعکس دلیل نمی شود که این کودک ترنس باشد بلکه فقط از این نوع بازی خوشش می آید اما اگر این کودک اصرار بر فعالیت هایی دارد که با جنسیتش سازگار نیست و با آگاهی نسبت به این تضاد آن را انجام می دهد می تواند نشانه ای باشد که باید به آن توجه کرد.
  کودکان ممکن است گاهی رفتارهای متضاد نشان دهند مثلا پسربچه ای که لاک زدن را دوست دارد ولی این کار را به دلیل رنگ های شادی که برایش زیبا است انجام می دهد نه برای دخترانه بودنش اما اگر کودکی به صورت مداوم با کلیشه های جنسیتی خودش مشکل دارد و آن را آگاهانه پس می‌زند احتمال دارد ترنس باشد. مثلا دختربچه ای که می داند لباس صورتی دخترانه است اما همیشه به شدت آن را پس می‌زند.

  به نشانه ها توجه کنید

  کودکی که ترنس است اغلب نشانه های زیادی از جنسیت واقعی اش بروز می دهد. کودکان معمولا در تخیلات‌شان جنسیت واقعی خود را دارند و در بازی های تخیلی شان با جنسیت واقعی و لباس های دلخواه‌شان ایفای نقش می کنند.
  یک کودک ترنس بسیاری از نشانه های زیر را دارد:

  توجه به نشانه هایی که باعث آشفتگی یا ناراحتی کودک می شود

  به عنوان مثال اگر یک پسربچه با کوتاه کردن موهایش به شدت مشکل دارد چون پسرانه می‌شود و یا دختر بچه ای از این که نمیتواند از قسمت پسران خرید کند ناراحت می شود، می‌تواند نشانه ای برای ترنس بودن او باشد.
  جنسیت موضوع بسیار مهمی است و زمانی که کودک از فعالیت های مبتنی بر جنسیت واقعی اش منع شود طوری رفتار میکند که انگار جهان به پایان رسیده است.

  به استدلال کودک توجه کنید. ممکن است مثلا به یک پسربچه بگویید “پسرها هم میتوانند لباس صورتی بپوشند” اما او در جواب به شما بگوید “من پسری با لباس صورتی نیستم بلکه دختری با لباس صورتی هستم” این نکته ای اساسی است که باید توجه شود
  به مشکلات رفتاری، افسردگی و یا مشکلات سلامت روان کودک توجه کنید. این مشکلات ممکن است در آینده و سلامت روان کودک تاثیر فراوانی بگذارد

  به هویت کودک گوش دهید
  برخی کودکان میتوانند هویت و شخصیت خودشان را تعریف کنند و درباره آن صحبت کنند. صحبت های کودک را با این فرض که او متوجه نمی‌شود و یا از روی جهالت حرف می‌زند نشنیده نگیرید.
  اگر کودکی با قاطعیت و با قدرت درباره هویت خودش صحبت میکند ممکن است نشانه ای برای ترنس بودن او باشد.
  هر انسانی از حدود سه سالگی قادر است به مرور جنسیت خود را تشخیص دهد پس نمیتوان به خاطر سن کم به صحبت ها و رفتارهای کودک بی توجه بود.

  به تداوم یک موضوع توجه کنید

  اگر یک دختربچه بخواهد در یک روز خاص نقش یک پسر را داشته باشد موضوع خاصی نیست و فقط یک تجربه موقت برای کودک است اما اگر همین دختر بچه به صورت مداوم و تقریبا همیشه میخواهد یک پسر شناخته شود میتواند نشانه ای برای ترنس بودن باشد و طی کردن مراحل تغییر و به رسمیت شناختن هویت جنسیتی اش میتواند به توسعه مهارت های اجتماعی، تحصیل و احساسات او کمک زیادی کند.

  دوران بلوغ را فراموش نکنید

  برخی کودکان ممکن است تا زمان بلوغ و یا بعد از آن جنسیت خود را نشناسند. ممکن است کودک در سنین پایین سوالی درباره جنسیت اش نداشته باشد اما در زمان بلوغ یا پس از آن به دنبال کشف هویت اش باشد.
  بلوغ دورانی است که بدن تغییراتی می کند که ممکن است با تصورات کودک از جنسیت واقعی اش فاصله زیادی داشته باشد و این موضوع کودک را متوجه جنسیت اش کند تا درباره آن سوال کند

  دوران آزمایشی داشته باشید
  اگر نشانه هایی که تا اینجا گفته شد در فرد بود بهتر است با رضایت خود کودک دوران آزمایشی برای این موضوع ایجاد کنید تا او بتواند هویت واقعی اش را کشف کند
  به کودک اجازه دهید در یک تعطیلات چند روزه یا هر زمان کوتاه دیگری جنسیتی که آرزو دارد را تجربه کند
  به عنوان مثال از لباس های دلخواهش استفاده کند یا با نام دلخواهش صدا شود.
  بگذارید کودک، مدیریت اوضاع را دست بگیرد و چیزی که فکر میکند درست است را درباره جنسیت اش انجام دهد و او را مجبور به کاری نکنید.

  رفتارهای کودک را در این مدت مشاهده کنید. آیا او خوشحال تر بود؟ با آرامش بیشتری زندگی کرد؟
  این مدت می تواند آزمایشی عالی برای خود شما و کودک باشد تا هویت واقعی او را کشف کنید.

  متخصص را فراموش نکنید
  تمام این نکاتی که بیان شد تنها نشانه هایی بود که “ممکن است” کودکی ترنس باشد

  اما اگر نشانه های گفته شده را در کودک دیدیم چه کنیم:

  اگر این کودک فرزند شماست بهتر است با همراهی خود او به سراغ یک متخصص آشنا به موضوع ترنس بروید و تشخیص دقیق و نهایی را به او بسپارید. مطمئن باشید اگر فرزند شما ترنس باشد دنیا به پایان نمیرسد و او میتواند با تشخیص به موقع و حمایت دقیق خانواده مراحل تغییر را شروع کند.
  تشخیص به موقع و حمایت واقعی می تواند بسیازی از مشکلات آتی کودک را از بین ببرد و تشخیص دیرهنگام و عدم حمایت میتواند این کودک را در مسیری ناراحت کننده قرار دهد

  اما اگر شما یک مربی، معلم یا فردی هستید که با کودکان سر و کار دارد و این کودک فرزند شما نیست بهتر است پس از دیدن این نشانه ها با یکی از والدین که تشخیص می دهید پذیرش بهتری دارد تماس بگیرید و وضعیت کودک را تشریح کنید و از ایشان بخواهید کودک را نزد یک متخصص آشنا به موضوع ترنس ببرد
  تشخیص شما به عنوان یک معلم یا مربی میتواند کمک بزرگی به این کودک کند

  دستگاه تناسلی مبهم

  دستگاه تناسلی مبهم

  دستگاه تناسلی مبهم
  اختلال در تکامل جنسی یکی از مشکل ترین مواردی است که پزشک با آن مواجهه می شود. اختلال در تکامل جنسی سبب ابهام دستگاه تناسلی خارجی در موقع تولد شده طوریکه جنس بچه (پسر یا دختر بودن) به راحتی قابل تشخیص نیست. با پیشرفتهای علم پزشکی تشخیص سریع و دقیق این بیماری میسر شده است. این بیماری را باید هر چه زودتر تشخیص داد و جنس بچه را مشخص نمود و درمانهای لازم را شروع کرد. در تعیین جنس این بچه ها باید حداکثر دقت را نمود تا بعدها در زندگی مشکل پیدا نکنند.
  طبقه بندی یا انواع دستگاه تناسلی مبهم
  قبل از شروع به توضیح انواع دستگاه تناسلی مبهم باید جهت اطلاع خوانندگان یادآوری کنم که انسان دارای 46 کروموزم است که دو تای آنها کروموزومهای جنسی هستند که در زنان هر دو کروموزوم جنسی X می باشد یعنی فرمول کروموزومی زنان 46 XX است. در مردان یکی از کروموزوم جنسی X و دیگری Y می باشد یعنی فرمول کروموزومی مردان 46 XY است. هنگام تشکیل جنینی اگر کروموزوم X مادر با کروموزوم X پدر ترکیب شود، جنین دختر خواهد بود (XX) و اگر کروموزوم X مادر با کروموزوم Y پدر ترکیب شود جنین پسر خواهد شد (XY).
  بطور کلی دستگاه تناسلی مبهم را به 5 دسته بزرگ تقسیم می کنند:
  •دو جنسی کاذب زن
  •دو جنسی کاذب مرد
  •دو جنسی واقعی
  •مردان XX
  •جنس معکوس XY
  علل دستگاه تناسلی مبهم
  مبحث دستگاه تناسلی مبهم یک مبحث بسیار مشکل در علم پزشکی حتی برای پزشکان است و معدود پزشکانی هستند که بعدها در زمینه تشخیص و درمان دستگاه تناسلی مبهم کار می کنند. برای درک و فهم علل دستگاه تناسلی مبهم، بایستی مختصری از تکامل جنین توضیح داده شود، باز مبحث جنین شناسی در علم پزشکی از مباحث مشکل محسوب می شود.

  در رابطه با جنس افراد دو اصطلاح وجود دارد: ژنوتیپ و فنو تیپ. ژنوتیپ نشاندهنده جنس ژنی انسان است و با توجه به نوع کروموزومها مشخص می شود مثلا اگر آزمایش بکنیم و فردی XY باشد می گوئیم که ژنوتیپ وی مردانه است و اگر XX باشد می گوئیم که ژنوتیپ این فرد زنانه است. فنوتیپ همان ظاهر افراد است، اگر فردی ظاهر مردانه داشته باشد می گوئیم که فنوتیپ مردانه دارد و اگر فردی ظاهر زنانه داشته باشد، می گوئیم که فنوتیپ وی زنانه است.

  در حالت طبیعی فنوتیپ باید متناسب ژنوتیپ باشد. یعنی اگر فردی XY است باید فنوتیپ وی مردانه و اگر فردی XX است باید فنوتیپ وی زنانه باشد. در تعدادی از بیماریهای دستگاه تناسلی مبهم این امر اتفاق نمی افتد که مثالهای آنها بعدا آورده می شوند.
  جنس جنین از نظر فنوتیپی تا دو ماهگی غیر قابل تشخیص است. اعضاء جنسی مردان و زنان در دوران جنینی از یک نوع بافت مشتق می شوند و اینکه این اعضاء جنسی به شکل مرد یا زن افتراق شوند، بستگی به کروموزومهای جنسی دارد. در روی کروموزوم Y یک ناحیه ای وجود دارد که سبب تکامل بیضه شده و بیضه با ترشح هورمون تستوسترون سبب افتراق دستگاه تناسلی خارجی به شکل پسر می شود.

  اگر جنینی فاقد هورمون تستوسترون باشد، حتی اگر ژنوتیپ آن XY باشد (یعنی پسر) باز به شکل دختر بدنیا خواهد آمد. اگر یک جنینی از نظر ژنتیکی پسر باشد ولی فاقد هورمون مردانه باشد، دارای دستگاه تناسلی مبهم خواهد بود. بر عکس اگر ژنوتیپ جنینی XX باشد (دختر) ولی بنا به عللی در داخل رحم در معرض هورمون مردانه قرار گیرد (مثلا مادرش در حین حاملگی دارو مصرف کند) مبتلا به دستگاه تناسلی مبهم خواهد بود. اختلال در تعداد کروموزومهای جنسی (کروموزومهای X و Y ) نیز می تواند منجر به دستگاه تناسلی مبهم شود، مثلا 45 X یا 47 XXY.
  علل دستگاه تناسلی مبهم در جنینی که از نظر ژنتیکی دختر است:
  •پرکاری مادرزادی غده فوق کلیه که در آن غدد فوق کلیه مقادیر زیادی هورمون مردانه تولید کرده و سبب دستگاه تناسلی مبهم در نوزاد دختر می شوند.
  •قرار گرفتن نوزاد در معرض هورمونهای مردانه در داخل رحم: بعضی از داروها سبب تولید هورمونهای مردانه در بدن می شوند و یا اینکه خودشان خاصیت هورمون مردانه دارند. اگر این داروها در دوران حاملکی توسط مادر مصرف شوند خطر تولد نوزاد دختر با دستگاه تناسلی مبهم وجود دارد. به عنوان مثال می توان از پروژسترون نام برد که اکثرا توسط خانمها در اوایل حاملگی برای پریود شدن تزریق می شود. اگر خانمی حامله باشد با تزریق پروژسترون پریود نخواهد شد ولی خطر تولد نوزاد دختر با دستگاه تناسلی مبهم وجود دارد. پروژسترون خاصیت هورمون مردانه دارد.
  علل دستگاه تناسلی مبهم در جنینی که از نظر ژنتیکی پسر است:
  •اختلال در تکامل بیضه
  •سندرم عدم حساسیت به هورمون تستوسترون: جهت اطلاع خوانندگان محترم، هورمون تستوسترون بخودی خود فاقد اثر است. این هورمون باید در روی گیرنده های مخصوص هورمون تستوسترون در روی سلولها نشسته و سبب تاثیر خود شود. بنابراین اگر فردی فاقد گیرنده هورمون تستوسترون باشد و یا گیرنده هورمون تستوسترون به این هورمون پاسخ ندهد، علی رغم وجود مقادیر کافی هورمون تستوسترون در بدن جنین پسر، وی مبتلا به دستگاه تناسلی مبهم خواهد شد.

  اگر جنین پسری مبتلا به عدم حساسیت کامل به هورمون تستوسترون باشد، کاملا شکل زنانه خواهد داشت. اینگونه افرادیکه از نظر ژنوتیپ مرد هستند ولی از نظر فنوتیپ کاملا زن هستند گاها سبب ایجاد مشکل می شوند.

  در سالهای اخیر چند نفر از اینها در المپیک در رشته زنان شرکت کرده اند که بعدا مشخص شده که از نظر ژنی اینها مرد هستند. زنان مبتلا به عدم حساسیت کامل به هورمون تستوسترون خودشان یک انجمن دارند و بسیاری از آنها در زندگی خیلی موفق هستند.   
  •فقدان آنزیم 5 آلفا ردوکتاز: دستگاه تناسلی خارجی بدن تحت تاثیر هورمون دی هیدروتستوسترون شکل می گیرد و ابتدا باید هورمون تستوسترون در بدن توسط آنزیم 5 آلفا ردوکتاز تبدیل به دی هیدروتستوسترون شود تا بتواند سبب تکامل دستگاه تناسلی خارجی مردانه شود.

  هورمون دی هیدروتستوسترون عامل ریزش مو در مردان و زنان است. چون زنان مقادیر خیلی کمی از این هورمون را دارند هیچوقت دچار طاسی نمی شوند. اخیرا چند سالی است که برای جلوگیری از ریزش مو داروئی تجویز می شود که با مهار کردن فعالیت آنزیم 5 آلفا ردوکتاز میزان هورمون دی هیدروتستوسترون خون را کاهش داده و سبب کاهش ریزش مو می شوند.

  این دارو هم توسط مردان و هم توسط زنان استفاده می شود و استفاده از آن بسیار رایج است. اگر خانمی در دوران حاملگی این دارو را مصرف کند خطر تولد جنین پسر با دستگاه تناسلی مبهم وجود دارد.
  عوامل خطر زا برای ابتلا به دستگاه تناسلی مبهم: عوامل خطر زا عواملی هستند که یک فرد را بیشتر از جمعیت عادی در معرض ابتلا به یک بیماری خاص قرار می دهد. مهمترین عامل خطر زا برای ابتلا به دستگاه تناسلی مبهم، وجود سابقه فامیلی است.
  اگر در خانواده ای سابقه فامیلی موارد زیر وجود داشته باشند، خطر داشتن نوزاد با دستگاه تناسلی مبهم در آن خانواده بیشتر است:
  •مرگ با علت نا معلوم در دوران شیرخوارگی
  •ناباروری در خانم و یا فقدان پریود در خانم همراه با افزایش موهای صورت: هر خانمی مبتلا به افزایش شدید موهای صورت باشد باید قبل از اقدام به حاملگی تحت بررسیهای لازم و درمان قرار گیرد.
  •اختلالات دستگاه تناسلی
  •اختلال در تکامل فیزیکی در هنگام بلوغ
  •پرکاری مادرزادی غده فوق کلیه
  اگر هر مرد یا زنی یکی از موارد بالا در فامیل آنها وجود داشته باشد، باید قبل از بچه دار شدن با پزشکان مشورت نماید.
  عوارض دستگاه تناسلی مبهم: دستگاه تناسلی مبهم می تواند عوارض زیاد و خطیری را به همراه داشته باشد، دو تا از مهمترین این عوارض عبارتند از:
  •ناباروری: در تعدادی از موارد دستگاه تناسلی مبهم امکان باروری وجود دارد و در تعداد زیادی نیز فرد میتلا بچه دار نخواهد شد.
  •سرطان: وجود دستگاه تناسلی مبهم خطر بعضی از سرطانها را بیشتر می کند.
  تشخیص علت دستگاه تناسلی مبهم: تشخیص علت دستگاه تناسلی مبهم از این نظر مهم است که پزشک می تواند در مورد درمان و نیز تعیین جنس نوزاد تصمیم بگیرد.

  برای تشخیص دقیق علت دستگاه تناسلی مبهم از تستهای زیر استفاده می شود:
  • اندازه گیری میزان هورمونها در خون
  • آزمایش تجزیه کروموزوم برای تعیین ژنوتیپ نوزاد (اینکه XY است یا XX)
  • سونوگرافی از شکم و لگن برای پیدا کردن رحم، بیضه های نزول نکرده و پروستات
  • رادیوگرافی برای مشخص شدن آناتومی دستگاه تناسلی
  علائم بالینی: همانطور که از اسم این بیماری بر می آید، این نوزادان دارای دستگاه تناسلی مبهم هستند. نوزادان مبتلا به دستگاه تناسلی مبهم ممکن است یک یا چند تا از علائم زیر را داشته باشند:
  •کلیتوریس بزرگ شده که بیشتر شبیه آلت تناسلی پسران می باشد.
  •سوراخ مجرای ادرار در حالت طبیعی در زیر کلیتوریس است ولی در نوزادن مبتلا به دستگاه تناسلی مبهم می تواند در بالا، داخل و یا زیر کلیتوریس قرار گیرد.
  •لبهای دستگاه تناسلی دختران ممکن است بهم دیگر متصل شده و شبیه کیسه بیضه در پسران شوند.
  •بیضه های نزول نکرده
  تعیین جنس نوزاد مبتلا به دستگاه تناسلی مبهم: تعیین جنس اهمیت فوق العاده زیادی دارد و سرنوشت آینده نوزاد را رقم می زند. تععین جنس نامناسب کودک را در بزرگسالی مواجه با مشکلات عدیده خواهد کرد. خانواده های ایرانی دوست دارند بلافاصله جنس بچه خود را پسر تلقی کرده و اسم پسر بر روی نوزاد بگذارند. تعیین جنس نوزاد مبتلا به دستگاه تناسلی مبهم بدون بررسی و مشورت با پزشکان خبره اشتباه محض است. پزشک با توجه به عوامل زیر جنس نوزاد را مشخص خواهد کرد:
  • ژنوتیپ نوزاد
  •چگونگی آناتومی
  •چگونگی باروری در آینده
  •چگونگی عملکرد جنسی در آینده
  معمولا در عرض چند روز می توان جنس نوزاد را مشخص ساخت ولی گاهی این امر مشکل است.درمان این نوزادان با تجویز دارو و اعمال جراحی که اکثرا پیچیده هستند، می باشد.

  منبع:7sib.info

  دکتر محمدرضا صفری نژاد

  ۱۲۰ دقیقه با دوجنسه های پارک دانشجو/از تن فروشی تا عبادت خدا

  ۱۲۰ دقیقه با دوجنسه های پارک دانشجو/از تن فروشی تا عبادت خدا

  خبرگزاری موج؛ فرزانه فریدونی /گاهی در طول روز، در کوچه، خیابان و مترو با افرادی مواجه می‌شویم از نظر ظاهر و نوع رفتار با سایرین تفاوت دارند. افرادی که همه با نگاه‌های متعجب، کنجکاو و گاهی بد به آنها خیره می‌شوند و همه جور فکری از ذهنشان می‌گذرد حتی گاهی به خود اجازه می‌دهیم درباره این افراد قضاوت‌های نادرست کنیم.

  این در حالی است که هیچ کدام نمی‌توانیم تصور کنیم که لحظه‌ای جای آنها باشیم و لحظه لحظه زندگی شان را تجربه‌ کنیم و اینکه این شرایط فعلی در اختیار آنها نبوده و از بدو تولد در وجودشان بوده است.

  به پچ‌پچ مردم در کنارمان گوش می‌کنم که می‌گویند: «این پسره یا دختر!، کار خدا رو ببین، چرا اینطوری لباس پوشیده؟، خجالتم خوب چیزیه، حیا ندارن، همه چیو به مسخره می‌گیرن، اینجا زن و بچه مردم رفت و آمد می‌کنن، این اداهاچیه؟».

  در واقع همه این حرف‌ها از عدم آگاهی و شناخت نادرست نسبت به این افراد و بیماری آنهاست. باید قبول کنیم در جامعه ما تعداد این افراد کم نیستند و طبق آمارهای غیررسمی هر ساله تعدادشان بیشتر از قبل می‌شود.

  *داستان دوجنسه ها

  اکثر ما از مشکل دو جنسه‌ها آگاهی کمی داریم و اولین نیاز این است که بدانیم این گروه از افراد از چه چیزهایی رنج می برند. ترنسکشوال، تراجنسی، فراجنسی نام این بیماری است که ترنسکشوال به زبان ساده، روحى سالم و آگاه است که در جسمى متضاد اسیر شده است.

  ترنسکشوال در هیچ یک از گروه‌هاى بیمارى نیست اما می‌توانیم بگوییم که ترنسکشوالیسم یک بیمارى جسمى است و ترنسکشوال یک فرد عادى با اندام جنسى اشتباه است که باید با طى کردن مراحل پزشکى صحیح به اندام جنسى دلخواه خود برسد و مانند همه انسان‌ها به میل جنسى دلخواه خود رفتار ‌کند. در واقع فراجنسی به کسانی گفته می‌شود که به دلیل نارضایتی از جنس خود، خواهان تغییر جنسیت‌شان هستند.

  اختلال در هویت جنسی تا اوایل قرن بیستم از نظرعلمی تعریف نشده بود اما با تحقیقات گسترده در این زمینه مشخص شد که برخی بیماران گرایشی جنسی و عاطفی به جنس مخالف نداشته و با همجنس گرایان تفاوت‌های زیادی دارند.

  در سال ۱۹۹۶ میلادی، پزشکان هلندی با کالبدشکافی مغز ۶ بیمار T. S به این نتیجه رسیدند در این بیماران بخش قدامی غده هیپوتالاموس مغز که در برگیرنده خصوصیات جنسی انسان است، شبیه جنس مخالف است.

  به گفته پزشکان متخصص، روانپزشک و سکسولوژیست علل شکل گیری این بیماری در ۸۰ درصد موارد در اثر مسائل بیولوژیک یا ژنتیک است و به صورت مادرزادی رخ می‌دهد.

  *علت این مشکل مادرزادی چیست؟

  تاکنون مشخص نشده است اما ۲۰ درصد از مبتلایان به این نوع اختلال در اثر مسائل تربیتی، پرورشی، اشتباهات و خطاهایی که پدر و مادرها در پرورش بچه دارند، نمایان می شود. یعنی والدین فرزند دختر را پسرانه و فرزند پسر را دخترانه تربیت می کنند اما در کل اساس و بنیان این اختلال، ژنتیکی و مادرزادی است.

  *جمعیت دو جنسه ایران

  طبق آماری رسمی که در چند سال اخیر منتشرشده است تعداد ۲۰ هزار تراجنسی در ایران وجود دارد اما آمار غیررسمی به ۱۵۰ هزار نفر می‌رسد، بسیارند افرادی که به خاطر آبروی خانواده و مشکلاتی که برایشان به وجود می‌آید این مسئله را مخفی نگه می دارند و فقط زمانی که برای عمل تغییر جنسیت اقدام می‌کنند تعداد این بیماران مشخص می‌شود.

  *ورود امام خمینی(ره) به موضوع دوجنسه ها

  خیلی از دوجنسه‌ها در ایران با همان شناسنامه ای که در زمان تولد گرفتند، زندگی می کنند. در کشور ما در مورد این بیماری و مشکلات این افراد کمتر صحبت می شود و بسیاری از آنها سال‌ها با مشکلات ریز و درشت خود درگیر هستند. اولین فردی که در ایران اجازه عمل جراحی را به دوجنسه‌ها داد امام خمینی(ره) بود که در سال ۱۳۶۳ با صدور فتوایی، عمل تغییر جنسیت را مجاز اعلام کرد و این فتوا باعث شد که مریم ملک آرا، اولین ایرانی باشد که تغییر جنسیت دهد. البته امام خمینی(ره) موضوع تغییر جنسیت و احکام آن را نزدیک به پنجاه سال قبل و در دوران مبارزه و تبعید، در پایان جلد دوم کتاب تحریرالوسیله و در ضمن مسائل مستحدثه مطرح فرموده‌ بودند.

  *آمار پنهان عمل جراحی / پزشکی قانونی دیگر آمار نمی دهد!

  برای اینکه بدانیم در سال چند عمل جراحی تغییر جنسیت به طور قانونی انجام می شود آمار دقیقی در دست نیست. پزشک قانونی در این مورد آمار رسمی ارائه نداده است و تنها می توان به آمار سال‌های ۸۵ تا۸۹ و ۹۲ استناد کرد، در واقع در مورد تعداد افراد تغییر جنسیت داده آمار موثقی در دست نیست.

  طبق اعلام پزشکی قانونی کشور از سال ۸۵ تا ۸۹ تعداد ۱۳۶۶ جراحی تغییر جنسیت در ایران انجام شده است که ۵۶ درصد از مراجعین ترنس زن و ۴۴ درصد آنها ترنس مرد بودند.

  بر اساس این آمار اعلامی، می‌توان گفت سالانه ۲۷۰ نفر در کشور عمل تغییر جنسیت انجام می دهند، اما در سال ۹۲ مسئولان پزشکی قانونی آماری دادند که بر اساس آن سالانه ۶۰ نفر برای تغییر جنسیت اقدام می کنند و فقط ۴۰ نفر مورد عمل جراحی قرار می گیرند، البته با توجه به هزینه بالا و ریسک این کار بسیاری از دوجنسه‌ها در خارج کشور عمل می کنند و از حمایت های مالی نهادهای مختلف بین المللی بهر می‌برند.

  *روند قانونی و پزشکی تغییر جنسیت

  بیماران دو جنسی طی مراحلی قانونی و پزشکی اجازه دارند تغییر جنسیت بدهند و ابتدا این مسئله باید توسط پزشکان تایید شود. در واقع تشخیص و اطمینان از وجود تضاد بین جسم و روان به کمک حداقل دو روانپزشک انجام می شود، سپس به دادگاه مراجعه و برای تغییر جنسیت درخواست می کنند. بعد از رجوع به پزشکی قانونی برای تایید اختلال جنسی توسط پزشکان و روانپزشکان معتمد پزشکی قانونی و باید به مراکزی که از طرف وزارت بهداشت برای انجام عمل‌های تغییر جنسیت می‌شوند، مراجعه کنند، درواقع تا تایید دادگاه نباشد اجازه عمل به دوجنسه ها داده نمی‌شود و کسب مجور حداقل یکسال زمان می‌برد.

  *قانون چه می گوید؟

  در قوانین کشور به مسئله دو جنسه ها توجه شده است که بر اساس آن در قانون حمایت از خانواده مصوب سال ۱۳۹۱ در فصل اول، ماده ۴ بند ۱۸ تاکید شده است که برای درخواست تغییر جنسیت فرد باید به دادگاه خانواده مراجعه کند. در ماده ۹۳۹ قانون مدنی ایران، اگر در شخص خنثی(هرمافرودیت) علائم جنسیتی بر علائم جنسیت دیگر غالب باشد، شخص تابع احکام جنسیتی است که علائم آن در او غالب است. همچنین در قراردادهایی که نوع جنسیت نقش اساسی دارد(مانند ازدواج) قرارداد از تاریخ تغییر جنسیت باطل می‌شود و بر حقوق مکتسب پیش از آن اثری نخواهد داشت. در ماده ۳۳ بند ۸ آیین نامه سازمان نظام وظیفه عمومی کشورآمده است: تراجنسی های مرد پس از تغییر مدارک شناسایی خود می توانند درخواست معافیت دائم از خدمت سربازی را داشته باشند و کارت پایان خدمت برای آنها صادر می‌شود. همچنین سند شناسایی(شناسنامه و گواهینامه رانندگی) با جنسیت جدید برای افراد صادر می‌شود. در مورد سندشناسایی(شناسنامه) هیئت عالی دیوان عمومی ایران در حکمی اعلام کرده است: «درخواست تغییر نام صاحب سند سجلی از حیث جنسیت(ذکور به اناثیا بالعکس) از مسایلی است که واجد آثار حقوقی است و رسیدگی به آن در صلاحیت محاکم دادگستری است.»

  *بهزیستی حمایت کاملی از دوجنسه ها ندارد!

  دوجنسه ها در ایران انجمنی دارند که مریم ملک آرا آن را تاسیس کرد. اما بسیاری از دوجنسه ها به دلیل عدم حمایت مالی و اجتماعی ترجیح می‌دهند شخصا کارهای خود را دنبال کنند. سازمان بهزیستی کشور دوجنسه ها را تحت حمایت خود قرار داده است و گفته می شود بین یک تا پنج میلیون به آنها کمک مالی می‌کند اما نکته جالب بودجه سالانه این سازمان برای این افراد است که فقط سهم آنها از بودجه سازمان ۲۰ میلیون تومان است که حتی هزینه عمل تغییر جنسیت یک نفر را هم تامین نمی کند، البته برخی مراکز خصوصی از بیماران متقاضی تغییر جنسیت حمایت مالی می‌کنند.

  گفته می‌شود کمیته امام خمینی(ره) به برخی افراد برای انجام عمل وام بدون بهره می‌دهد که به گفته این افراد وام این نهاد ۵ میلیون تومان است.

  مسئولان دولتی در این سال‌ها وعده‌های بسیاری به دو جنسه ها داده‌اند و حتی قرار بود از سال ۹۱ کل عمل‌های تغییر جنسیت تحت پوشش بیمه قرار گیرد؛ طبق گفته مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال ۹۱ هزینه جراحی افراد دارای اختلال هویت جنسی از سازمان‌های بیمه‌ای تامین می‌شود.

  مشکل اصلی دو جنسه ها هزینه جراحی های آنهاست که قرار بود با ورود وزارت بهداشت به این بخش برخی از مشکلات جراحی این افراد برطرف شود که هنوز به قوت خود باقی است.

  *هزینه‌های عمل تغییر جنسیت ۶۰ میلیون تومان

  طبق اعلام مسئولان سازمان بهزیستی میانگین هزینه جراحی بین ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان است که تبدیل زن به مرد به مراتب سخت‌تر از مرد به زن است و هزینه جراحی ۸۷ ساعته تبدیل زن بین ۲۵ یا ۳۰ میلیون تومان پیش‌بینی شده است، البته این عمل‌های تغییر جنسیت در مراکز دولتی انجام می‌شود اما واقعیت این است که این عمل بسیار گرانتر است و طبق گفته پزشکان هزینه این قبیل عمل‌های بین ۴۰ تا ۶۰ میلیون است.

  عمل جراحی تغییر جنسیت در بیشتر کشورها انجام می‌شود اما مقصد اکثر دوجنسه ها کشور فیپیلین است چون بهترین کشور از نظر کیفیت عمل بوده که برای دوجنسه ها قیمتی حدود ۴۰ میلیون در می‌آید. با این هزینه سرسام آور این افراد باید خود هزینه عمل را تقبل کنند و به دلیل همین مشکلات اکثر آنها به عمل در خارج کشور و حمایت های مالی سازمان های بین المللی فکر می‌کنند. ‌

  *روایت عمه مهری پارک دانشجوی تهران

  صحبت کردن از این افراد کافی نیست و باید پای دردو دل و حرف آنها نشست تا از مشکلات، دغدغه‌ها و امیدهایشان بگویند. پارک دانشجو واقع در چهار راه ولیعصر تهران یکی از مکان‌هایی است که این افراد از هر قشری دور هم جمع می‌شوند و با هم ابراز همدردی می‌کنند.

  روزهای پنج شنبه پارک دانشجو جای سوزن انداختن نیست چون وعده دو جنسه ها از تهران و حتی شهرهای مختلف شب‌های جمعه است. وارد پارک که می‌شوی تا چشم کار می‌کند، پر است از دوجنسه های مرد و زنی که روی صندلی‌ها، چمن، لبه‌های حوض و سیمان‌های کناری نشسته اند و با هم حرف می زنند. انتخاب مخاطب از میان آنها کمی سخت است، نمی دانم کدام زن هستند و کدام مرد؟ دو سه بار پارک را می چرخم و تقریبا نگاه همه متوجه من شده است. به سمت یکی از نیمکت‌های شلوغ و پرهیاهو می روم، بعد از حال و احوال درباره کارم حرف می زنم و بزرگتر گروه قبول می کند در جایی خلوت تر چند نفری در مورد خود و مشکلاتشان حرف بزنند.

  بقیه کنجکاو می شوند که ما در مورد چه چیزی حرف می زنیم و هر چند دقیقه یکبار چند نفری از جلوی ما رد می شوند و با علامت چشم و دست مهران، بهار یا همان عمه مهری خیالشان راحت می شود که مشکلی نیست و حتی ما را به بقیه معرفی می‌کند.

  مهران ۲۶ سال لیسانس تاریخ دارد و قصد دارد برای ارشد اقدام کند؛ البته به دلیل نوع نگاه مردم برای ادامه تحصیل به خارج کشور رفته است.

  مشاور مدرسه بعد از دو ماه به من اعلام کرد که مشکل دارم و پس از دادن تست هورمون اعلام کردند که کاملا ترنس هستم. بعد از اینکه به دکتر مراجعه کردم، از آنجا مشکلات من در خانه، مدرسن و جامعه شروع شد.

  مهران از مشکلاتش در دوران مدرسه و خانواده اش حرف می زند و ادامه می دهد: در طول تحصیل با همکلاسی‌ها و معلم‌هایم مشکل داشتم، خود را یک دختر می دانستم و چون تک پسر فامیل پدری بودم خانواده ام کارها و رفتارهای من را نمی پذیرفتند.

  در حال حاضر خانواده کنار آمدند و من را تحمل می‌کنند، در ۱۷ سالگی بار دیگر آزمایش دادم اما باز هم همان جواب سابق بود. چند سال قبل خانواده اصرار داشتند که ازدواج کنم و حتی تا مرحله نامزدی کشیده شد اما رفتارهای من کاملا مشخص بود که من یک مرد نیستم و واقعیت را به آن دختر گفتم.

  شاید کسی باور نکند که من حتی عاشق شدم و به خاطر عشقم ۹ بار خودکشی ناموفق کردم. وقتی خبر ازدواج عشقم را شنیدم تا دو سالی افسرده بودم و سه ماه در بیمارستان روانی بستری شدم.

  عمه مهری پارک می گوید: دو سال اخیر هورمون مردانه استفاده می کنم اما فقط در تن صدا و در آمدن ریش و سیبلم تاثیر داشت و در آخرین آزمایشی باز هم اعلام شد ۹۷ درصد هورمون زنانه دارم، به فکر تغییر جنسیت افتادم اما پشیمان شدم به دلیل مشکلاتی مانند افسردگی بعد از عمل، عمل ناموفق و طرز نگاه مردم بعد از ۲۶ سال دیگر به این کار فکر نمی‌کنم.

  تنها سازمانی که از ما حمایت می کند بهزیستی است که آن هم کلی دردسر دارد؛ مهران در مورد مشکلاتش ادامه می‌دهد: در تنهایی بهار هستم، لباس زنانه می پوشم و آرایش می‌کنم اما وقتی وارد جامعه می‌شود باید نقش یک پسر را بازی کنم.

  هیچ وقت نتوانستم درددل‌هایم را با مادرم در میان بگذارم. ما در این پارک برای خودمان خانواده تشکیل دادیم و مشکلات و ناراحتی‌هایمان را در اینجا با هم تقسیم می کنیم. به خاطر اینکه مثل بقیه نیستم وهزار بار توبه کردم و با خدا ساعتها درد ودل می کردم.

  هم من و هم بیشتر بچه های دو جنسه به خاطر حالات رفتاری نمی توانیم کار کنیم چون به ما سوء نظر و نگاه بدی دارند.بسیاری از بچه هایی که مشکل مالی دارند و طرد شدند، تن فروشی می کنند برای اینکه زنده بمانند دست به این کار می‌زنند.

  بهار از زندگی خصوصی اش حرف می‌زند و در کمال تعجب می‌گوید: قرار است با یک پسر که دندانپزشک است نامزد کنم و هر دو خانواده از این مسئله اطلاع دارند. مادرشوهرم پزشک است و همیشه من را دخترم خطاب می کند، همسرم با من مشکلی ندارد و قرار است جشن رسمی داشته باشیم.

  *دوبلوری که ناشناخته مانده است

  یکی دیگر از بچه های پارک دانشجو سهیل یا مهرناز، آبجی بهار است که قرار است به زودی با هم جاری شوند، در ناباوری اعلام می کند که همسر او هم دندانپزشک است و دو برادر دوقلو این دو را به همسری انتخاب کردند.

  مهرناز از آرزوهایش، پوشیدن لباس عروس و انتخاب حلقه نامزدی حرف می زند و حتی مدل لباس و آرایش مورد نظرش را به من نشان می‌دهد. سهیل ۱۹ ساله دانشجوی معماری است و به عنوان گریمور سینما، دوبلور و مربی رقص فعالیت می‌کند. تک پسر یک کارخانه دار قصد دارد که عروس یک خانواده شود.

  مهرناز از شرایطش در خانه اینطور می گوید: خانواده پولداری دارم اما آگاهی چندانی از این بیماری ندارند. من از اول بچگی تا به امروز برای خانوده ام نقش بازی کردم و تا به امروز متوجه دو جنسه بودن من نشدند. به خاطر اینکه بچه کوچک فامیل بودم همه فکر می کردند لوس هستم و این حالات رفتاری ام به این دلیل است.

  مهرناز ادامه می دهد: من زندگی عادی داشتم و در ناز و نعمت بزرگ شدم، دوم راهنمایی متوجه شدم که دو جنسه هستم و مثل بقیه پسران نبودم. در دوران دبیرستان با یک پسر آشنا شدم و با این فرد چهار سال زندگی می کردیم اما بعد از این مدت ازدواج کرد و یک سال و نیم دچار افسردگی شدم.

  سهیل می‌گوید: من مجبور شدم بازیگر خوبی باشم. در خانه لباس و رفتار متفاوت و تن صدای کلفت دارم و در بین دوستانم همه این رفتارها تغییر می کند و به همین دلیل متوجه دو جنسه بودن من نشدند. لقب من در پارک خانوم سگه است و دو سال هورمون مردانه می خوردم تا صدایم کمی بم بشود.

  مهرناز از ازدواجش حرف می زند و ادامه می دهد: من به خانواده ام اطلاع نمی دهم و کار خودم را دنبال می کنم، از اینکه صاحب خانواده می شوم خیلی خوشحالم و همسر آینده ام شرایط من و زندگی ام را درک می کند.

  *فامیل من را نجس می دانند!

  شجاع یا پرستش مربی رقص و دختری از شیرخوارگاه آمنه است. یکی از افرادی که در هر هفته به پارک می آید و با خوردن هورمون زنانه ۹۵ درصد زن شده و با مجوز دادگاه یک ماه دیگر عمل جراحی تغییر جنسیت انجام می دهد.

  او از نگاه مردم و اطرافیان و خانواده اش ناراحت است و می‌گوید : از ۵ سالگی فهمیدم مشکل دارم و برخورد مادرم خوب بود اما پدرم هیچ وقت بیماری من را نپذیرفت و ۷ سال است که با من حرف نمی زند.

  خانواده و فامیل با ما رفت وآمد نمی کنند و من را نجس می دانند. من آرایشگاه زنانه می روم و به خاطر قیافه ام کسی نمی داند من مرد هستم.

  پرستش از زندگی خوبش می گوید و ادامه می دهد: خداروشکر با وجود همه مشکلات از زندگی ام راضی هستم و مهم نظر خدا است. در این سالها تا دلتان بخواهد شکست عشقی خوردم اما برای پول با کسی رابطه نداشتم. در حال حاضر شرایطی پیش آمده که تغییر جنسیت بدهم و کسی باشم که اگر در جامعه حضور پیدا کنم مردم با انگشت نشانم ندهند و خانواده ام خجالت نشوند. افراد بسیار دیگری هم بودند که شرایط مشابه این افراد را داشتند و به جای حس زنانه مرد بودند و به جای اینکه پسر خانواده باشند تبدیل به دختر شده و با مشکلات بسیار زیادی روبرو شده اند. تعداد این افراد کم نیست اما همه آنها از نگاه مردم و جامعه شکایت داشتند و به خاطر این مسئله مادرزادی عذاب می کشند. آرام آرام از پارک خارج شدم در حالی که نمی دانستم باید چه پاسخی به آنها بدهم ... شاید یک روز مسئولان به این قشر از جامعه نگاه کنند. شاید یک روز بهزیستی هم بفهمد این افراد نیاز فوری به درمان دارند!

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 سال قبل
  -2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید