این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  دو یکای فشار را نام ببرید

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  دو یکای فشار را نام ببرید را از این سایت دریافت کنید.

  فشار و یکاها

  فشار و یکاها. فشار یک کمیت اسکالر است که به صورت نیرو F بر واحد سطح A تعریف می‌ شود. واحد آن پاسکال Pa است که به صورت (N/m²) تعریف می شود.

  فشار و یکاها…

  فشار و یکاها

  فشار یک کمیت اسکالر است که به صورت نیرو F بر واحد سطح A تعریف می‌ شود. واحد آن پاسکال Pa است که به صورت  (N/m²) تعریف می شود. به عبارتی یک پاسکال برابر با نیروی یک نیوتون وارد بر سطح یک مترمربع است.

  پاسکال با نماد Pa در دستگاه بین المللی یکاها(SI) نمایش داده می شود. به بیانی دیگر هنگامی که نیروی F به یک سطح مشخص A اعمال می‌شود، تنش(Stress) در اجزای آن سطح به‌وجود می‌آید که باعث فشرده شدن اجزای تحت تنش می‌شود. هرچه نیرو به سطح کوچکتری وارد شود، فشار بیشتری ایجاد می‌شود. اگر نیروی وارد به یک سطح مشخص افزایش یابد. فشار وارد به سطح بیشتر می‌شود. میزان نیروی وارد بر یک سطح را به‌عنوان فشار تعریف می‌ کنند که با نماد P نمایش داده می‌شود :

  P=F/A=N/m2=Kg/m.s2

  سایر واحدهای اندازه گیری فشار

  به جز پاسکال که یکای بین المللی فشار است واحد های دیگری نیز وجود دارند که به شرح زیر هستند.

  پوند بر اینچ مربع یا به عبارت دقیق‌تر نیروی پوند بر اینچ مربع: با نماد ‎ lbf/in2) psiیا lbf/sq.in) یکی از یکاهای فشار، بر پایهٔ یکاهای آوردپویز (Avoirdupois) است و به فشار حاصل از نیروی یک پوندی بر سطح یک اینچ مربع گفته می‌شود. هر پوند بر اینچ مربع تقریباً برابر 6894.757 پاسکال است.تور (Torr): یکی از یکاهای غیر SI برای اندازه‌گیری فشار است. یک اتمسفر استاندارد برابر 760 تور است. این یکا به گونه‌ای گزینش شده است که با تقریب اندکی برابر فشار حاصل از یک میلی‌متر جیوه باشد. بنابراین فشار یک تور تقریباً برابر با فشار حاصل از یک میلی‌ متر جیوه است.

  این یکا به یاد اوانجلیستا توریچلی (Evangelista Torricelli) نام‌گذاری شده است. فیزیکدان و ریاضی ‌دان ایتالیایی که اصول عملکرد فشارسنج را در 1644 میلادی کشف کرد.

  اتمسفر

  :(atm) یکایی است که معمولاً جهت اندازه‌گیری فشار هوا و سیالات به‌ کار گرفته می شود. یک اتمسفر برابر با فشار ناشی از ستون آبی به ارتفاع ده متر است.

  اتمسفر فنی (at): از نماد های غیر SI است که برای اندازه گیری فشار استفاده می شود. یک اتمسفر فنی برابر است با یک کیلوگرم نیرو بر مجذور سانتی متر(cm2)

  به عبارت دیگر Kgf/cm2

  بار(bar): نام یکایی برای کمیت فیزیکی فشار، معادل 100 کیلوپاسکال و تقریباً معادل فشار یک جو است.

  این یکا در زمره واحدهای سیستم بین‌المللی و همچنین CGS قرار ندارد اما از واحدهای پذیرفته‌شده با استاندارد SI است. بار (bar)  در کشورهای اروپایی کاربرد زیادی دارد و علت آن اختلاف حدود یک ‌درصدی با فشار اتمسفر زمین است.  واحد bar نخستین بار به ‌وسیله هواشناس انگلیسی، ویلیام نایپرشاو در 1909 میلادی (1288 خورشیدی)  و میلی بار توسط ویلهلم بجرکنس( Vilhelm Bjerknes) مطرح شد.

  میلی‌مترجیوه (mmHg): از واحدهای اندازه‌گیری فشار است. این یکا مانومتریک است و بر اساس چگالی جیوه و شتاب گرانشی زمین بیان می‌شود. هر۷۶۰ میلی‌متر جیوه برابر یک اتمسفر است. معمولاً فشار خون با استفاده از این یکا بیان می‌شود.متر آب (meter/H2O):

  یکایی است که برای محاسبه فشار در مکانیک سیالات به‌کار می‌رود و فشار معادل با یک ستون آب به ارتفاع یک متر است

  دین بر سانتی متر مربع(dyn/cm2):

  دین بر مجذور سانتی متر یکی از یکا های قدیمی اندازه گیری فشار در سیستم CGS است. دین برگرفته از واژهٔ یونانی δύναμις یا dynamis  به معنی توان و نیرو است که معادل 10 میکرو نیوتن است.

  دانلود تحقیق رایگان و مقاله پی دی اف  فشار و یکاها

  فیلم آموزش محاسبات تبدیل فشار

  کلمات کلیدی:

  Bar,PSI,Torr,اتمسفر,اتمسفر فنی,بار,پاسکال,دستگاه بین المللی یکاها,دین,فشار,فشار سنج,متر آب,میلی متر جیوه,فشار و یکاها

  منبع : www.seeanco.com

  فشار

  فشار

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  مکانیک محیط‌های پیوسته

  قوانین مکانیک جامدات مکانیک سیالات رئولوژی دانشمندان نبو

  این یک مقالهٔ تخصصی در زمینهٔ فیزیک است که حداقل اطلاعات را دارا نیست یا به گسترش نیاز دارد. لطفاً اگر تخصصی در این زمینه دارید با ارجاع به منابع معتبر و رعایت شیوه‌نامه آن را گسترش دهید.

  متغییر های مزدوج (ترمودینامیک)

  فشار حجم (تنش) (کشش) دما آنتروپی

  پتانسیل شیمیایی تعداد ذره

  فشار (به انگلیسی: Pressure) با نماد p یا P، یک کمیت نرده‌ای است که به صورت نیرو بر واحد سطح تعریف می‌شود. یکای فشار در دستگاه بین‌المللی یکاها پاسکال است. یک پاسکال برابر یک نیوتون بر متر مربع (N/m²) است. فشار گِیج، فشاری است که معمولاً در فشارسنج‌ها نشان داده می‌شود و مقدار آن نسبت به فشار محیط سنجیده می‌شود.

  برای بیان فشار از یکاهای متنوعی استفاده می‌شود. پاسکال، پوند بر اینچ مربع، میلی‌متر ستون آب، اینچ جیوه، بار و اتمسفر برخی از واحدهای استفاده شده برای فشار است.

  تعریف[ویرایش]

  فشار به صورت میزان نیروی عمودی وارد بر سطح واحد تعریف می‌شود و با نماد یا P نمایش داده می‌شود.[۱] فشار به صورت ریاضی به شکل زیر تعریف می‌شود:

  {\displaystyle P={\frac {F}{A}}}

  که در آن F اندازه نیروی عمودی و A مساحتی است که نیرو بر آن اعمال می‌شود. فشار یک کمیت اسکالر یا نرده ای است. با اینکه این جمله کاملاً مصطلح است اما گفتن این جمله که «فشار در این جهت اعمال می‌شود» غلط است چرا که فشار به عنوان یک کمیت نرده ای فاقد جهت است. نیروی اعمال شده دارای جهت است اما فشار فاقد جهت می‌باشد.

  البته فشار دارای فرمول دیگری نیز می‌باشد که بیشتر در مایعات کاربرد دارد، این فرمول عبارت است از:

  {\displaystyle P=\rho {g}{h}}

  در این فرمول،

  {\displaystyle \rho }

  نشاندهٔ چگالی ماده بر حسب کیلوگرم بر متر مکعب و g نشانده دهندهٔ شدت جاذبه بر حسب نیوتون بر کیلوگرم و h نشاندهٔ میزان ارتفاع از سطح است که بر حسب متر محاسبه می‌شود.

  یکاهای فشار[ویرایش]

  یکای کنونیِ فشار در دستگاه بین‌المللی یکاها، پاسکال است که با نماد "Pa" نشان داده می‌شود. یک پاسکال برابر با نیروی یک نیوتون وارد بر سطح یک مترمربع است:[۲]

  {\displaystyle 1Pa={\frac {1N}{1m^{2}}}={\frac {1kg}{1m.s^{2}}}}

  یکاهای دیگری نیز برای اندازه‌گیری فشار به‌کار می‌روند:

  اتمسفر: یکایی است که معمولاً برای اندازه‌گیری فشار هوا و سیالات به‌کار می‌رود. یک اتمسفر تقریباً برابر ۱۰۰۰۰۰ پاسکال است یک اتمسفر برابر با فشار ناشی از ستون آب به ارتفاع ده متر است.[۳]بار: یکای اندازه‌گیری فشار متریک است ولی یکایی مورد تأیید دستگاه بین‌المللی یکاها نیست. هر بار دقیقاً برابر با ۱۰۰۰۰۰ پاسکال است.میلی‌متر جیوه: این یکا نشان‌دهندهٔ فشار ناشی از ستون جیوه به ارتفاع یک میلی‌متر است. در فشارسنج جیوه‌ای میزان فشار با اندازه‌گیری ارتفاع ستون جیوه در لوله یا اختلاف دو ستون جیوه در دو لولهٔ مرتبط به‌دست می‌آید.

  در نشان دادن فشار خون از این یکا استفاده می‌شود.

  متر آب: یکایی است که برای محاسبهٔ فشار در مکانیک سیالات به‌کار می‌رود و فشار معادل با یک ستون آب به ارتفاع یک متر است.[۴][۵]واحدهای فشار

  پاسکال (Pa) بار (bar) اتمسفر فنی (at) اتمسفر (atm) تور (Torr) پوند بر اینچ مربع (psi)

  1 Pa ≡ 1 N/m2 10−5 1.0197×10−5 9.8692×10−6 7.5006×10−3 145.04×10−6

  1 bar 100,000 ≡ 106 dyn/cm2 1.0197 0.98692 750.06 14.504

  1 at 98,066.5 0.980665 ≡ 1 kgf/cm2 0.96784 735.56 14.223

  1 atm 101,325 1.01325 1.0332 ≡ 1 atm 760 14.696

  1 torr 133.322 1.3332×10−3 1.3595×10−3 1.3158×10−3 ≡ 1 Torr; ≈ 1 mmHg 19.337×10−3

  1 psi 6,894.76 68.948×10−3 70.307×10−3 68.046×10−3 51.715 ≡ 1 lbf/in2

  مثال:  ۱Pa = ۱ N/m۲  = ۱۰−۵ bar  = ۱۰/۱۹۷×۱۰−۶ at  = ۹/۸۶۹۲×۱۰−۶ atmیادآوری:  mmHg نماد میلی‌متر جیوه است.

  اندازه‌گیری فشار[ویرایش]

  مقالهٔ اصلی: اندازه‌گیری فشار

  روش‌های گوناگونی برای اندازه‌گیری فشار به‌کار می‌رود. هواسنج و فشارسنج جیوه‌ای با اندازه‌گیری ارتفاع ستون جیوه کار می‌کنند.[۶] فشارسنج‌های مکانیکی (بدون سیال) و حسگرهای الکترونیکی نیز برای اندازه‌گیری فشار، به‌ویژه فشار وارد بر جامدات، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  فشارسنج جیوه‌ای

  انواع فشار[ویرایش]

  فشار مطلق: به مجموع فشار وارد بر یک سطح گفته می‌شود.

  فشار نسبی: فشار نسبی یا فشار مانومتریک فشاری سنجیده شده نسبت به فشار محیط است. به عبارتی فشار نسبی که فشار گیج نیز خوانده می‌شود برابر است با فشار مطلق محفظه منهای فشار اتمسفر.

  فشار خلأ: هر فشاری که کمتر از فشار اتمسفر باشد. در نتیجه در مقیاس فشار مطلق، فشاری منفی وجود ندارد و کمترین فشار مطلق ممکن از لحاظ تئوری فشار صفر است.

  فشار بخار: فشار بخار، فشار بخاری است که در تعادل ترمودینامیکی با فاز مایع آن ماده در یک سیستم بسته قرار دارد.

  فشار جزئی گازها: فشاری است که در مخلوطی از گازها، در همان دما اگر هر گاز به تنهایی در ظرف وجود داشت اعمال می‌کرد.

  رابطه‌های فشار[ویرایش]

  رابطه فشار هوای اتمسفر با ارتفاع[ویرایش]

  هرچه از سطح زمین در لایه تروپوسفر به سمت لایه‌های بالاتر ارتفاع می‌گیریم، دمای هوا کاهش و در نتیجه فشار هوا نیز کم می‌شود. در بعضی از قانون‌های فشار ذکر شده‌است که با سرد شدن هوا، فشار نیز بیشتر می‌شود؛ این قانون در سطح زمین است ولی اگر هرچه در لایه تروپوسفر از زمین فاصله بگیریم، به دلیل کاهش جاذبه، هوا رقیق‌تر و چگالی آن کم می‌شود؛ وقتی که هوا رقیق‌تر شود یعنی مولکول‌های هوا در آنجا زیاد نیست و در نتیجه فشار نیز کم است. این قانون بیشتر در قله کوه‌ها یا پرواز هواپیما در ارتفاع زیاد، به کار می‌رود.

  رابطه فشار با دما[ویرایش]

  هرچه دما در یک اتاق یا محیطی بیشتر شود، فشار نیز همانقدر بیشتر می‌شود و هرچه دما در یک اتاق یا محیطی کم شود، فشار نیز همانقدر کمتر می‌شود.

  منبع : fa.wikipedia.org

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید